Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline mirimiri  
#1 Postat : vineri, 13 ianuarie 2012 20:39:32(UTC)
Nivel: Incepator
mirimiri
Postari: 1
Locatia: bucuresti
Buna tuturor, fratele meu a obtinut in luna noiembrie buletinul romanesc si a si depus in aceeasi zi cand l-a ridicat actele pentru pasaport, problema este ca nu s-a dus la timp la Bucuresti sa ridice pasaportul si abia acum in ianuarie va merge. Stie cineva sa-mi spuna daca va putea sa-si ridice pasaportul dupa o asemenea intarziere in conditii ?normale? fara a fi trimis pe la alte institutii sa mai bata si alte drumuri? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Offline shullerm  
#2 Postat : marți, 18 septembrie 2012 14:28:48(UTC)
Nivel: Membru Avansat
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Salutare!

Sintem cu sotia intr-o situatie destul de delicata...
Ambii avem certificate de nastere, inainte de a ne casatori.
pasapoarte nu ne-am facut, pentru ca vroiam sa facem mai intii certificatul de casatorie, apoi pasapoartele. Acum certificatul de casatorie nu putem sa-l facem rapid, pentru ca in Chisinau nu putem sa-l transcrim, doar la Bucuresti (certificatele pentru casatoriile de dupa octombrie 2011 se perfecteaza doar la Bucuresti). Ca sa-l transcriu la Bucuresti, tre sa ma programez tocmai pentru nustiu care an...

Stie cineva, este posibil de facut pasaport (macar temporar), fara certificatul de casatorie?
Offline dolce-vitta  
#3 Postat : marți, 18 septembrie 2012 14:46:05(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Originally Posted by: shullerm Go to Quoted Post
Salutare!

Sintem cu sotia intr-o situatie destul de delicata...
Ambii avem certificate de nastere, inainte de a ne casatori.
pasapoarte nu ne-am facut, pentru ca vroiam sa facem mai intii certificatul de casatorie, apoi pasapoartele. Acum certificatul de casatorie nu putem sa-l facem rapid, pentru ca in Chisinau nu putem sa-l transcrim, doar la Bucuresti (certificatele pentru casatoriile de dupa octombrie 2011 se perfecteaza doar la Bucuresti). Ca sa-l transcriu la Bucuresti, tre sa ma programez tocmai pentru nustiu care an...

Stie cineva, este posibil de facut pasaport (macar temporar), fara certificatul de casatorie?

nu poti sa faci nici buletin nici pasaport fara sa transcrii certificatul de casatorie
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline shullerm  
#4 Postat : marți, 18 septembrie 2012 14:54:10(UTC)
shullerm
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
nu poti sa faci nici buletin nici pasaport fara sa transcrii certificatul de casatorie

iaca asa...
tre sa stai nemiscat din cauza la atita birocratie...
Offline dolce-vitta  
#5 Postat : marți, 18 septembrie 2012 15:26:22(UTC)
dolce-vitta
iaca asa...
tre sa stai nemiscat din cauza la atita birocratie...

daca nu gresesc la Bucuresti este si rind viu..adica te duci stai in rind si depui la transcriere cert de casatorie...si stiu ca mai sunt persoane care prin procura pot sa-ti depuna la transcris actele..asa ca daca tare vrei gasesti iesire din situatie
Offline shullerm  
#6 Postat : marți, 18 septembrie 2012 15:30:04(UTC)
shullerm
daca nu gresesc la Bucuresti este si rind viu..adica te duci stai in rind si depui la transcriere cert de casatorie...si stiu ca mai sunt persoane care prin procura pot sa-ti depuna la transcris actele..asa ca daca tare vrei gasesti iesire din situatie

defapt eu l-am dat sa mi-l faca prin procura, dar dureaza deja mai mult de 3 luni...
nu stiu la ce sa ma mai astept.
Offline dolce-vitta  
#7 Postat : marți, 18 septembrie 2012 15:33:35(UTC)
dolce-vitta
defapt eu l-am dat sa mi-l faca prin procura, dar dureaza deja mai mult de 3 luni...
nu stiu la ce sa ma mai astept.

stiu ca se transcrie in 2 luni..sunati la cel la care ati da actele ca poate a incurcat ceva
Offline shullerm  
#8 Postat : marți, 18 septembrie 2012 15:40:55(UTC)
shullerm
stiu ca se transcrie in 2 luni..sunati la cel la care ati da actele ca poate a incurcat ceva

il sun regulat de 2 ori pe saptamana :) doar ca nu se rezolva nimic :(
Offline dolce-vitta  
#9 Postat : marți, 18 septembrie 2012 15:44:59(UTC)
dolce-vitta
il sun regulat de 2 ori pe saptamana :) doar ca nu se rezolva nimic :(

eu ma gindesc asa..mai bine gasesti pe cineva care tot poate sa ridice certificatul prin procura..ii dai numele si prenumele la cel la care i-ai facut procura sa-ti depuna la transcris..lasa sa verifice si daca certificatul e depus mai mult de 2 luni si e gata atunci faci procura la alta persoana sa-l ridice..sper ca ai inteles..la Bucuresti daca cineva depune actele prin procura atunnci el are o mapa cu numele lui sau ceva de felul acesta si cind certificatul e transcris se pune in mama la cel care a depus..adica nu are rost sa caute cineva familia ta..dar trebuie sa caute familia celui din procura
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.