Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

8 Pagini«<678
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Doina171  
#351 Postat : marți, 25 septembrie 2012 21:52:43(UTC)
Nivel: Membru
Doina171
Postari: 123
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 18
Locatia: MD,Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
titikol,da ai dreptate..dar in cazul meu e vorba de petitie,ar trebui macar sa dreschida plicul sa vada despre ce e vorba.....si aceasta are un termen de solutionare Legal ..eu mai astept sa vad daca primesc macar avizul respectiv semnat
Offline Vyktor  
#352 Postat : marți, 25 septembrie 2012 22:12:31(UTC)
Vyktor
Postari: 33
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
O cunoscuta de a mea a primit chiar refuz,dar intr-adevar a depus prin intermediari,asa ca bucurati-va ca e suspendat si nu refuzat cel putin.

da cunoscuta ta cind a depus si cind a primit refuzul?

Mai bine sa vie refuz mai repede ca sa mai depun odata personal ca deja am un an jumatate decind am depus si nustiu ce se inimpla la ANC cu dosarele suspendate. Ca dupa cum am inteles dintr-o sursa(nustiu cit este de adevarat) ,,Din rezultatele deja obtinute de juristi pentru persoanele care au depus prin intermediari:
- petentul s-a ales cu o amenda, si dosarul lui s-a intors la ANC
- petentul s-a ales cu dosar penal, si urmeaza sa-i fie dat verdictul in instanta de judecata, dupa care dosarul va merge la ANC. Aici cel mai probabil va obtine un raspuns negativ, si peste 6 luni va trebui sa depuna a doua oara."
Offline Colti  
#353 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 11:10:16(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Vyktor Go to Quoted Post
da cunoscuta ta cind a depus si cind a primit refuzul?

Mai bine sa vie refuz mai repede ca sa mai depun odata personal ca deja am un an jumatate decind am depus si nustiu ce se inimpla la ANC cu dosarele suspendate. Ca dupa cum am inteles dintr-o sursa(nustiu cit este de adevarat) ,,Din rezultatele deja obtinute de juristi pentru persoanele care au depus prin intermediari:
- petentul s-a ales cu o amenda, si dosarul lui s-a intors la ANC
- petentul s-a ales cu dosar penal, si urmeaza sa-i fie dat verdictul in instanta de judecata, dupa care dosarul va merge la ANC. Aici cel mai probabil va obtine un raspuns negativ, si peste 6 luni va trebui sa depuna a doua oara."

Nu,nici nu se implinise anul ,aproape un an
Offline Vyktor  
#354 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 12:19:36(UTC)
Vyktor
Postari: 33
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
Nu,nici nu se implinise anul ,aproape un an

da cind a depus?da refuzul a venit dupa acele evenimente din februarie? A mai incercat sa mai depuna odata?
Offline CHILDREN  
#355 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 12:41:33(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Originally Posted by: Doina171 Go to Quoted Post
Children,
uite eu am trimis o petitie la ANC in august anul curent indicand aceleasi probleme:nerespectarea termenului de 5 luni etc
am trimis scrisoare recomandata cu aviz,cu copia chitantei de la ambasada anexata..tot frumos.am scris singura,foarte oficial si corect din toate punctele de vedere.
foarte straniu este ca,n-am primit nici macar avizul semnat inapoi ca au primit scrisoarea..nemaipomenind de vreun raspuns de la ei,macar pe email.desi in ordonanta de solutionare a petetiilor prevede un termen de 30 zile de a raspunde petentului,de la data inregistrarii petitiei.

uite asa...nu inteleg unde s-a prapadit scrisoarea mea...la posta mi s-a spus ca a ajuns la destinatie cu bine dar avizul nu l-am primit...Confused Confused

A patra scrisoarea care am trimis-o prin email a fost trimisa unei persoane concrete de la ANC, daca nu gresesc de la tine am luat-o acel email. Dar referitor la aviz e foarte straniu ca nu l-ai primit, aici deacum depinde de posta, posta nu poate confirma ca ANC aprimit scrisoarea fara a avea la ei avizul. Prima scrisoarea care am trimis-o la ANC a fost o scrisoare recomandata si am trimis-o in luna mai 2012, peste 7 zile de la data trimiterii scrisorii am primit avizul, dar raspunsul de la ANC prin scrisoare recomandata pina in prezent asa si nu l-am primit si cred ca nici nu-l voi primi, bine ca macar la a 4 scrisoare, trimisa prin email am primit raspuns.
Offline Alycica  
#356 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 12:43:04(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
Originally Posted by: CHILDREN Go to Quoted Post
A patra scrisoarea care am trimis-o prin email a fost trimisa unei persoane concrete de la ANC, daca nu gresesc de la tine am luat-o acel email. Dar referitor la aviz e foarte straniu ca nu l-ai primit, aici deacum depinde de posta, posta nu poate confirma ca ANC aprimit scrisoarea fara a avea la ei avizul. Prima scrisoarea care am trimis-o la ANC a fost o scrisoare recomandata si am trimis-o in luna mai 2012, peste 7 zile de la data trimiterii scrisorii am primit avizul, dar raspunsul de la ANC prin scrisoare recomandata pina in prezent asa si nu l-am primit si cred ca nici nu-l voi primi, bine ca macar la a 4 scrisoare, trimisa prin email am primit raspuns.

si ce raspuns ai primit?
Offline CHILDREN  
#357 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 12:45:36(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: Alycica Go to Quoted Post
si ce raspuns ai primit?

Dosarul este in proces de verificare si avizare, raspunsul lor standard.
Offline CHILDREN  
#358 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 12:46:44(UTC)
CHILDREN
si ce raspuns ai primit?

Dar la tine ce se mai aude cu dosarul? In ca luna l-ai depus?
Offline uztudar  
#359 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 13:08:51(UTC)
uztudar
Postari: 30
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: berlin
Children
multumesc mult de sfat si ajutor.
o sa incerc neaparat ambele variante(mail si scrisoare recomandata)
am depus personal si nam avut nicodata probleme cu statul roman.
Offline Alycica  
#360 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 14:00:54(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
Dar la tine ce se mai aude cu dosarul? In ca luna l-ai depus?

pe 11 martie 2011...ultimul raspuns de la ei a fost scurt si neclar "Dosarul dvs este in lucru" asta e tot, dar cel putin au raspuns dupa ce le-am trimis mai multe mailuri fara raspuns.
Offline CHILDREN  
#361 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 14:14:06(UTC)
CHILDREN
pe 11 martie 2011...ultimul raspuns de la ei a fost scurt si neclar "Dosarul dvs este in lucru" asta e tot, dar cel putin au raspuns dupa ce le-am trimis mai multe mailuri fara raspuns.

Te-as sfatui sa scrii Presedintelui Romaniei, mentionand ca majoritatea persoanelor care au depus in luna martie 2011 au primit deja si pasapoarte iar tu nici in ordin n-ai iesit, ANC fara nici o explicatie tergiverseaza solutionarea cererii tale de redobandire la moment se solutioneaza dosarele persoanelor care au depus in luna august-septembrie 2011, de luna martie 2011 nici vorba.
Offline dolce-vitta  
#362 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 14:21:26(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Te-as sfatui sa scrii Presedintelui Romaniei, mentionand ca majoritatea persoanelor care au depus in luna martie 2011 au primit deja si pasapoarte iar tu nici in ordin n-ai iesit, ANC fara nici o explicatie tergiverseaza solutionarea cererii tale de redobandire la moment se solutioneaza dosarele persoanelor care au depus in luna august-septembrie 2011, de luna martie 2011 nici vorba.

mare folos ca scrii la presedinte..eu am scris pentru sora si la guver si la presedentie..si am primit raspuns ca au solicitat de la ANC un raspuns la scrisoare si pina azi nimic...ANC nu are niciun stres sa raspunda
Offline CHILDREN  
#363 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 14:21:52(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: uztudar Go to Quoted Post
Children
multumesc mult de sfat si ajutor.
o sa incerc neaparat ambele variante(mail si scrisoare recomandata)
am depus personal si nam avut nicodata probleme cu statul roman.

Succese, indiferent de raspuns, scrie-ne si noua sa stimp ce ti-au raspuns, inca nustiu ce ma asteapta si pe mine, mie inca nu mi-a venit rindul pina la 79xxx mai este inca mult.
Offline CHILDREN  
#364 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 14:25:15(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
mare folos ca scrii la presedinte..eu am scris pentru sora si la guver si la presedentie..si am primit raspuns ca au solicitat de la ANC un raspuns la scrisoare si pina azi nimic...ANC nu are niciun stres sa raspunda

Foarte interesant, din spusele lor reese ca ANC nu se subordoneaza nimanui si face ce vrea.Huh
Offline Colti  
#365 Postat : miercuri, 26 septembrie 2012 19:45:39(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Originally Posted by: Vyktor Go to Quoted Post
da cind a depus?da refuzul a venit dupa acele evenimente din februarie? A mai incercat sa mai depuna odata?

A primit raspunsul acuma prin august 2012.Nu a mai incercat sa mai depuna...
Offline makavelly  
#366 Postat : miercuri, 12 decembrie 2012 03:40:52(UTC)
Nivel: Incepator
makavelly
Postari: 9
Locatia: MD
Am depus dosarul pe 26 Octombrie 2011 la Consulatul de la Balti.. Pina acum nimic si am deja 1 an si aproape 2 luni si nici in Ordinile ANC nu am aparut...
Utilizatori pe tema
8 Pagini«<678
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.