Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline cristale582  
#51 Postat : luni, 11 iulie 2011 18:51:39(UTC)
Nivel: Incepator
cristale582
Postari: 2
Locatia: chisinau
buna ziua

va rog cine ma poate ajuta

este posibil de transcris pemisul de conducere MD, in unul RO, daca in MD esti suspendat de a conduce? Sau daca se poate de facut unul nou RO?

Astept cu nerabdare raspuns. Merci anticipat
Offline natusic_81  
#52 Postat : luni, 11 iulie 2011 19:49:39(UTC)
Nivel: Membru
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
Citat:

Hmm :)
iti spun istoria. Deci. Ma aflu in Italia, si cat eram acasa iarna asta imi faceam actele de care aveam nevoie. Juramant, pasaport etc. Si am vazut ca cica avem permis de tip european. Am sunat in Italia la rude, etc si am intrebat " e bun sau nu, ori sa preschimb in italia". Ei mi-au spus ca cica e bun, nu este limita de un an.
Eu aveam dubii. Sotia tot ma morocanea sa fac moldovenesc. Am facut. Vin la Italia, si surpriza: macar ca e dupa model ONU, european, oricum trebuie schimbat cu cel italian.
Plus ca inca imi treb si un certificat de la ambasada moldovei.
Deja, l-am dat la schimbat cu cel italian. Cand voi avea timp voi face rost si de certificat.

PS. Din 1 ianuarie 2011 toate permisele vor fi schimbate in moldova. Adica celor care vor face scoala li se va da de tip nou.

Eu oricum trebuia sa schimb in italia. daca sa imi fac romanesc am bataie de cap. Imi treb buletin romanesc blablabla, si oricum permisul romanesc tot e valabil doar un an in italia. Fact.

Termenul u are importanta pentru mine. O data in 10 ani nu e greu de schimbat.

Cezare, eu mi-am facut buletin romanesc, abia am dat de fapt, atunci ce sa fac cu permisul, n-am inteles, adica eu cetatean roman cu resedinta in Romania pot sa schimb permisul moldovenesc pe unul italian si italienii n-o sa ma intrebe de ce sunt cetatean roman cu permis moldovenesc?

Editeaza de catre moderator marți, 12 iulie 2011 04:10:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#53 Postat : marți, 12 iulie 2011 04:14:30(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: natusic_81 Go to Quoted Post
Cezare, eu mi-am facut buletin romanesc, abia am dat de fapt, atunci ce sa fac cu permisul, n-am inteles, adica eu cetatean roman cu resedinta in Romania pot sa schimb permisul moldovenesc pe unul italian si italienii n-o sa ma intrebe de ce sunt cetatean roman cu permis moldovenesc?

Nu te vor intreba nimic ca permesso di soggiorno nu iti vor cere la preschimbarea permisului moldovean in cel italian. Iti vor cere Pasaportul, Carta d'Identita, Certificatul de rezidenta de la comuna, certificatul de la medic (oculist), actele de la ambasada (traducere, autentificare.... la ambasada stiu despre ce merge vorba), si niste foto.

Cum ai pus intrebarea se poate de pus tot in asa fel - cum ai cetatenie MD sau RO si ai permis italian? Asa ca nimeni nu te va intreba ce si cum. Permisul nu are legatura cu cetatenia.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline natusic_81  
#54 Postat : marți, 12 iulie 2011 14:15:03(UTC)
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Nu te vor intreba nimic ca permesso di soggiorno nu iti vor cere la preschimbarea permisului moldovean in cel italian. Iti vor cere Pasaportul, Carta d'Identita, Certificatul de rezidenta de la comuna, certificatul de la medic (oculist), actele de la ambasada (traducere, autentificare.... la ambasada stiu despre ce merge vorba), si niste foto.

Cum ai pus intrebarea se poate de pus tot in asa fel - cum ai cetatenie MD sau RO si ai permis italian? Asa ca nimeni nu te va intreba ce si cum. Permisul nu are legatura cu cetatenia.

Iti multumesc mult ca m-ai lamurit, zi-mi daca poti si la care ambasada sa ma adresez, la ambasada Moldovei in Italia? Sau la ambasada italiana la Chisinau? ca n-am inteles bine despre care ambasada este vorba, si inca ceva, trebuie numaidecat pasaportul romanesc? numai cu buletinul nu merge?
Offline nicu_01  
#55 Postat : luni, 18 iulie 2011 13:52:24(UTC)
nicu_01
Salut,

vreau si eu sa-mi schimb permisul de conducere moldovenesc in unul romanesc. Am domiciliul in Bucuresti. Intrebarea mea este:

In momentul depunerii actelor pentru preschimbare, ti se retine permisul moldovenesc? Subliniez "In momentul depunerii"

Am auzit tot felul de pareri. Vreau sa stiu de la cineva care si-a preschimbat permisul. Problema este ca circul des in afara Romaniei. Cineva mi-a spus ca la momentul depunerii actelor ti se da o dovada de preschimbare a permisului cu care insa poti circula doar in tara.

Va multumesc mult.

Offline Alexander  
#56 Postat : luni, 18 iulie 2011 14:17:06(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
Originally Posted by: nicu_01 Go to Quoted Post
Salut,

vreau si eu sa-mi schimb permisul de conducere moldovenesc in unul romanesc. Am domiciliul in Bucuresti. Intrebarea mea este:

In momentul depunerii actelor pentru preschimbare, ti se retine permisul moldovenesc? Subliniez "In momentul depunerii"

Am auzit tot felul de pareri. Vreau sa stiu de la cineva care si-a preschimbat permisul. Problema este ca circul des in afara Romaniei. Cineva mi-a spus ca la momentul depunerii actelor ti se da o dovada de preschimbare a permisului cu care insa poti circula doar in tara.

Va multumesc mult.

Da in momentul depunerii (cu toate actele: Cererea, Fisa Medicala, Cazierul Judiciar, Declaratia Notariala, Chitantele) trebuie sa dai si permisul in ORIGINAL (care va fi expediat autoritatilor din R. Moldova) si ai dreptate ca ti se emite un document (cum e permisul temporar din MD) care e valabil doar pe teritoriul Romaniei (dar sa stii ca la vama nu cere sa le prezinti permisul de conducere)
thanks 1 utilizator a multumit Alexander acest post util.
Offline nicu_01  
#57 Postat : luni, 18 iulie 2011 14:41:37(UTC)
nicu_01
Iti multumesc, Alexander.

Din pacate, pana acum, de cate ori am trecut granita, de atatea ori mi s-a cerut sa prezint si permisul de conducere. (Am iesit din tara si spre est, si spre vest.) In asemenea conditii o sa fiu nevoit sa mai aman preschimbarea.

Succes!

Offline silviussss  
#58 Postat : vineri, 22 iulie 2011 15:33:25(UTC)
silviussss
Postari: 3
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Iasi
Am transcris permisul moldovenesc in romanesc si eu si am cateva detalii de dat pentru cei care spun ca de ce sa schimbi permis de conducere moldovenesc cu valabilitate nedeterminata pe unul romanesc cu 10 ani, apoi nu e chiar asa. Eu am permis moldovenesc din 2003(da, care nu are "termen de valabilitate") dar cind sa transcriu in Iasi nu mi s-a permis pentru ca permisul meu era "expirat"( permisele vechi nu au NOTAT termenul lor de valabilitate dar au termen), politistul de la permise mi-a spus ca pot circula cu el dar nu il pot preschimba si a trebuit sa vin in MD sa il schimb pe unul nou cu valabilitate si el pe 10 ani. Si cidn a trebuit sa il schimb pe cel moldovenesc in MD ghici ce: acte ca in Ro: certificat la spital(offf cat timp), declaratii, copii la acte; pina la urma mi-a iesit pe ochi dar am facut:). Cica pina in 2007 MD nu a fost membra nush ce organizatie legata de rutiere, dar din 2007 sunt noi seturi de reguli. Nu stiu poate chestia cu permisul moldovenesc "expirat" desi nu are mentionat valabilitati, cica tre sa nu fie mai vechi de 5 ani:) e doar in Iasi.
In timpul facultatii colegii mei au facut scoala de soferi in Iasi, ei fiind studenti din MD fara cetatenie romaneasca si au permise romanesti.
La trecerea prin vama politistul a observat o data ca prietenul meu avea buletin de RO( desi in pasaport scrie resedinta nu prea se uita ei) si ia aplicat amenda pentru ca avea buletin de mai mult de 6 luni si se plimba cu permisul, asta la Sculeni si nu mai tin minte daca era vamesh sau politist de frontiera. Alt prieten trece prin vama din RO-Md destul de des, are buletin RO dar niciodata nu a patit nimic fiind cu permis moldovenesc.
Si atunci iti asumi riscurile de a avea buletin si permis moldovenesc.
Despre prima idea care le vine in cap unora sa faca 2 permise(la ce sa faci 2 ca sa incalci legile?, bravo) nu am cuvinte de lauda si ma abtin.
Cel mai mult timp iti ia certificatul de la spital-preturi de la 60 la 150 Roni si citeva zile de stat la cozi imense uneori(am rezolvat moldoveneste 15 lei la infirmiera) oricum nu scapi nici in MD nici RO de control la ochi, si nush cum se cheama ala cu drogurile, neuropatolog, "drogolog", psihiatru:).
thanks 1 utilizator a multumit silviussss acest post util.
Offline silviussss  
#59 Postat : vineri, 22 iulie 2011 15:45:12(UTC)
silviussss
Postari: 3
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Iasi
http://unimedia.md/?mod=news&id=36889 Italia-MD acum 2 minute am citit pe Unimedia.
Offline vicky_g  
#60 Postat : vineri, 22 iulie 2011 15:51:30(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: silviussss Go to Quoted Post
Am transcris permisul moldovenesc in romanesc si eu si am cateva detalii de dat pentru cei care spun ca de ce sa schimbi permis de conducere moldovenesc cu valabilitate nedeterminata pe unul romanesc cu 10 ani, apoi nu e chiar asa. Eu am permis moldovenesc din 2003(da, care nu are "termen de valabilitate") dar cind sa transcriu in Iasi nu mi s-a permis pentru ca permisul meu era "expirat"( permisele vechi nu au NOTAT termenul lor de valabilitate dar au termen), politistul de la permise mi-a spus ca pot circula cu el dar nu il pot preschimba si a trebuit sa vin in MD sa il schimb pe unul nou cu valabilitate si el pe 10 ani. Si cidn a trebuit sa il schimb pe cel moldovenesc in MD ghici ce: acte ca in Ro: certificat la spital(offf cat timp), declaratii, copii la acte; pina la urma mi-a iesit pe ochi dar am facut:). Cica pina in 2007 MD nu a fost membra nush ce organizatie legata de rutiere, dar din 2007 sunt noi seturi de reguli. Nu stiu poate chestia cu permisul moldovenesc "expirat" desi nu are mentionat valabilitati, cica tre sa nu fie mai vechi de 5 ani:) e doar in Iasi.
In timpul facultatii colegii mei au facut scoala de soferi in Iasi, ei fiind studenti din MD fara cetatenie romaneasca si au permise romanesti.
La trecerea prin vama politistul a observat o data ca prietenul meu avea buletin de RO( desi in pasaport scrie resedinta nu prea se uita ei) si ia aplicat amenda pentru ca avea buletin de mai mult de 6 luni si se plimba cu permisul, asta la Sculeni si nu mai tin minte daca era vamesh sau politist de frontiera. Alt prieten trece prin vama din RO-Md destul de des, are buletin RO dar niciodata nu a patit nimic fiind cu permis moldovenesc.
Si atunci iti asumi riscurile de a avea buletin si permis moldovenesc.
Despre prima idea care le vine in cap unora sa faca 2 permise(la ce sa faci 2 ca sa incalci legile?, bravo) nu am cuvinte de lauda si ma abtin.
Cel mai mult timp iti ia certificatul de la spital-preturi de la 60 la 150 Roni si citeva zile de stat la cozi imense uneori(am rezolvat moldoveneste 15 lei la infirmiera) oricum nu scapi nici in MD nici RO de control la ochi, si nush cum se cheama ala cu drogurile, neuropatolog, "drogolog", psihiatru:).

Narcolog
Offline andreiu  
#61 Postat : joi, 28 iulie 2011 10:56:41(UTC)
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
Originally Posted by: silviussss Go to Quoted Post
http://unimedia.md/?mod=news&id=36889 Italia-MD acum 2 minute am citit pe Unimedia.

nustiu cei cu acestea de la unimedia,cumnatul a skimbat u 2 ani in urma permis md in cel italian si nu a dat nici un examen,numai control medical ca si la cel rom
Offline Alexander  
#62 Postat : vineri, 29 iulie 2011 13:08:29(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
Originally Posted by: nicu_01 Go to Quoted Post
Iti multumesc, Alexander.

Din pacate, pana acum, de cate ori am trecut granita, de atatea ori mi s-a cerut sa prezint si permisul de conducere. (Am iesit din tara si spre est, si spre vest.) In asemenea conditii o sa fiu nevoit sa mai aman preschimbarea.

Succes!

Voi reveni si eu cu detalii dupa ce am trecut prin procesul de preschimbare a permisului eliberat de RM in unul Romanesc...
Offline Costel  
#63 Postat : miercuri, 3 august 2011 17:10:23(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Locatia: Chisinau
Salutare la toti ! , eu am CI si Passaport Ro !, vreu sa schimb permisul MD in unul Ro ! .... dar un lucru vreu sa aflu o sa fie valabil pe teritoriul intregii Eu cu o masina de ex: cu numere de inmatriculare IT / Fr / Bg /...etc..
Multumesc anticipat .

si daca cineva si preschimbat permisul la Iasi , sa descrie un pic experienta capatata.
inca o data multumesc !

Editeaza de catre utilizator miercuri, 3 august 2011 17:11:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dorinescu  
#64 Postat : luni, 8 august 2011 01:50:26(UTC)
dorinescu
Postari: 153
A fost multumit de: 84 -ori in postarea 33
Locatia: Italia(Florenta)-Cernauti-Chisinau
Nu mai trebuie preschimbate permisele rominesti in tarile UE, e destul o recunoastere la Politia Stradala,Rutiera

Editeaza de catre utilizator luni, 8 august 2011 02:19:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

dorinescu ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
permis.JPG
Offline dorinescu  
#65 Postat : luni, 8 august 2011 02:09:22(UTC)
dorinescu
Postari: 153
A fost multumit de: 84 -ori in postarea 33
Locatia: Italia(Florenta)-Cernauti-Chisinau
Stiu o persoana, cetatean ucrainean, care a preschimbat permisul de conducere ucrainesc in Spania. Dupa ce a primit permisul spaniol, cand a plecat acasa (in Ucraina) a dat la Politia Rutiera(МРЕО) ca a pierdut permisul ucrainean, unde i sa eliberat un nou permis ucrainean. Deci prin Spania circula cu cel spaniol, iar prin Ucraina cu cel ucrainean.BigGrin

Editeaza de catre utilizator luni, 8 august 2011 02:11:30(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit dorinescu acest post util.
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.