Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline rantnick  
#1 Postat : 3 aprilie 2009 22:27:56(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
Salutare!

Am si eu o intrebare, este cineva care a peschimbat permisul de conducere moldovenesc cu cel romanesc?

De ce acte este nevoie?
Taxe?
Cat dureaza?
Se mai da examen sau testul psihologic?
Permisul moldovenesc se retine sau ramane la detinator?

Offline talex  
#2 Postat : 3 aprilie 2009 23:06:27(UTC)
talex
Postari: 65
si eu sunt curios daca stie cineva:)
Offline Mihail  
#3 Postat : 4 aprilie 2009 1:02:50(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
Si mai am si eu o intrebare:
Daca permisul moldovenesc este valabil 10 ani - la preschimbarea permisului romanii tot ti-l elibereaza pe termenul de 10 ani?
Si daca da - atunci la expirarea termenului de 10 ani va fi nevoie de mai sustinut odata examenul sau va fi suficient trecerea controlului medical?
Merci anticipat.
Offline rantnick  
#4 Postat : 4 aprilie 2009 1:07:43(UTC)
rantnick
Mihail a scris:
Daca permisul moldovenesc este valabil 10 ani - la preschimbarea permisului romanii tot ti-l elibereaza pe termenul de 10 ani?
Si daca da - atunci la expirarea termenului de 10 ani va fi nevoie de mai sustinut odata examenul sau va fi suficient trecerea controlului medical?
Merci anticipat.

La mine permisul modovenesc nu are termenul de valabilitate...
Offline Mihail  
#5 Postat : 4 aprilie 2009 23:58:40(UTC)
Mihail
rantnick a scris:
Mihail a scris:
Merci anticipat.

Da la mine are...
am vrut sa-mi fac mai multe categorii, Brick wall si ca sa vezi... in conformitate cu un regulament din 2007, in scopul conformarii la legislatia comunitara, la eliberarea noilor permise de conducere, dupa data intrarii in vigoare a regulamentului, este obligator sa se inscrie termenul de valabilitate a permisului, care nu poate fi mai mare de 10 ani d'oh!
Offline rantnick  
#6 Postat : 5 aprilie 2009 1:54:07(UTC)
rantnick
Mihail a scris:
rantnick a scris:
Mihail a scris:
Merci anticipat.

Da la mine are...
am vrut sa-mi fac mai multe categorii, Brick wall si ca sa vezi... in conformitate cu un regulament din 2007, in scopul conformarii la legislatia comunitara, la eliberarea noilor permise de conducere, dupa data intrarii in vigoare a regulamentului, este obligator sa se inscrie termenul de valabilitate a permisului, care nu poate fi mai mare de 10 ani d'oh!

Eu am permisul din 2002 si nu a fost nevoie sa-l schimb de atunci...

In Romania termenul de 10 ani este aplicat de mai demult si daca til schimbi inainte sa expire termnul nu mai faci nimic, daca a expirat termunl trebui sa faci alta fisa medicala...
Cat despre acte si alte minuni am gasit aici...

http://www.prefecturabra...conducere-strain_128.php
Offline rantnick  
#7 Postat : 24 aprilie 2009 16:24:11(UTC)
rantnick
azi in sfarsit mi-am ridicat permisul romanesc.
Pe cel Moldovenesc mi l-au anulat si mi-au dat o dovada...
Permisul are termenul de valabilitate de 10 ani.
Offline VADIM  
#8 Postat : 24 aprilie 2009 19:14:03(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
rantnick a scris:

Scrie-mi te rog frumos rantnick intreaga procedura prin care ai trecut cu schimbarea permisului de conducere.

Am auzit atatea verisuni si chestii. Insiruie toate etapele.
Offline rantnick  
#9 Postat : 24 aprilie 2009 22:11:16(UTC)
rantnick
VADIM a scris:
rantnick a scris:

Scrie-mi te rog frumos rantnick intreaga procedura prin care ai trecut cu schimbarea permisului de conducere.

Am auzit atatea verisuni si chestii. Insiruie toate etapele.

Dupa ce ai Cartea de Identitate e simplu:
Te duci la un centru de copiat acte care se ocupa cu acte de inmatriculari auto, de obicei sunt pe langa Sectiile de Politie sau mari scoli auto...
Acolo dactilografezi "Fisa Detinatorului Permisului Auto" si "Cererea pentru preschimbarea permisului auto strain cu unul romanesc". Exact asa se cheama. Pe fisa lipesti o poza 3/4 si le semnezi pe amandoua. ambele costa in Galati in jur de 10-15 lei(nu mai stiu exact)...
Scoti cazierul judiciar de la politie, pe care scrie ca este eliberat pentru permisul auto
scoti fisa medicala de la un spital autorizat de catre cei de la Politia pentru eliberarea de asemenea fise.. In Galati sunt vreo 10 asemenea institutii si la toate pretul este in jur de 60 ron. Daca nu ai probleme cu sanatate reusesti s-o faci de pe o zi pe alta... daca ai probleme apelezi la instrumente financiare... Eu din lipsa de timp am dat o atentie unei asistente de 10 ron si mi-a facut ea totul, eu doar am venit s-o ridic... altfel trebuie sa stai la coada la toti 15 medici din fisa (sau cati or mai fi acolo nu mai stiu...)...
Apoi te duci la notar si depui o declaraite ca permisul pe care il preschimbi este autentic si nu detii alt eprmis romanesc sau strain(notarii stiu textul exact)...
Tot la notar legalizezi o copie dupa permisul tau... Daca permisul este eliberat de catre alt stat decat Moldova trebuie sa-i faci si o traducere autorizata(cele din Moldova sunt deja in Romana)...
Achiti o taxa la CEC de 68 ron...
Cu toate astea te duci la Politie si le depui... Pe loc iti face o poza si iti da o dovada si iti spune sa vii in 2-3 saptamani... eu am depus pe 13 aprilie si azi(pe 24) l-am ridicat...

Cam atat daca mi-a scat ceva mai scriu...

thanks 6 au multumit acest post util rantnick.
Offline crc32  
#10 Postat : 2 iulie 2009 1:31:55(UTC)
Nivel: Membru
crc32
Postari: 26
Salut , eu am o intrebare legata de permis Auto Romanesc;
De ce trebuie sa-l las pe asta moldovenesc la ei? si ce se intapla daca vin in moldova si merg cu permisul romanesc?
Sau e obligatoriu sa-mi schimb permisul moldovenesc in cel romanesc daca stau in Romania?
Multumesc

Editeaza de catre moderator 2 iulie 2009 12:07:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#11 Postat : 2 iulie 2009 10:43:12(UTC)
rantnick
Ti-l cere sa-l predai sa nu fii cu 2 permise.. ca daca faci vreo infractiune oricand te bazezi ca mai ai alt permis...
Nu e obligatoriu sa-l schimbi daca nu conduci...
Legea spune ca trebuie sa-l schimbi in 6 luni de la momentul cand iti schimbi domiciliul dintr-o tara in alta...
In Moldova sunt valabile permise romanesti.... dar in UE nu peste tot sunt recunoscute cele moldovenesti...

Editeaza de catre moderator 2 iulie 2009 12:06:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ady  
#12 Postat : 11 noiembrie 2009 3:15:09(UTC)
ady
Postari: 152
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
rantnick a scris:
Ti-l cere sa-l predai sa nu fii cu 2 permise.. ca daca faci vreo infractiune oricand te bazezi ca mai ai alt permis...
Legea spune ca trebuie sa-l schimbi in 6 luni de la momentul cand iti schimbi domiciliul dintr-o tara in alta...
In Moldova sunt valabile permise romanesti.... dar in UE nu peste tot sunt recunoscute cele moldovenesti...

deci iti retin permisul moldovenesc.....dar ce se intampla daka mergi in md si declari k lai pierdut?
iti elibereaza altul? sau cei din ro trimit datele in md si ii anunta ca tiai skimbat permisul?
Offline rantnick  
#13 Postat : 11 noiembrie 2009 13:44:08(UTC)
rantnick
ady a scris:
rantnick a scris:

deci iti retin permisul moldovenesc.....dar ce se intampla daka mergi in md si declari k lai pierdut?
iti elibereaza altul? sau cei din ro trimit datele in md si ii anunta ca tiai skimbat permisul?

teoretic permisul retinut este trimis prin ambasada Moldovei catre Politia Rutiera din Moldova pentru anulare(asa mi-au spus cei de la politia rutiera din Galati)...
dar practic nu se stie... este un site unde iti poti verifica starea doceumentelor din Moldova
http://www.mtic.gov.md/eservice/#1
si acolo la mine figureaza ca permisul meu inca mai este valabil, cred ca datele se actualizeaza acolo destul de repede, pentru odata mi s-a terminat pasaportul si m-am dus si mi-am facut altul si cand am verificat la scurt timp(2-3 zile) dupa ce l-am primit pe cel nou pasaportul vechi deja figura ca anulat...
asa ca, la ei probabil ca figrez cu permis bun, dar eu mi-am schimbat permisul in luna aprilie, cand relatiile dintre Moldova si Romania nu erau tocmai bune si poate nu se face acest schimb de informatii, poate ca acum s-a schimbat ceva...
oricum m-am interesat si atunci care e procedura ca sa-ti restabilesti permisul de conducere din Moldova si printre toate trebuia sa dai o declaratie ca nu l-ai preschimbat in alt stat sau nu ti-a fost retinut in alt stat.... cine stie poate ca atunci cand vrei sa refaci te verifica...

thanks 1 utilizator a multumit rantnick acest post util.
Offline Tol  
#14 Postat : 12 noiembrie 2009 1:12:23(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Pai mai intai il dai pierdut pe cel din Ukraina (Moldova), iti faci altul, apoi faci mahinatiile respective in Romania cu permisul care l-ai dat pierdut.
Offline Mihail  
#15 Postat : 12 noiembrie 2009 3:29:42(UTC)
Mihail
Tol a scris:
Pai mai intai il dai pierdut pe cel din Ukraina (Moldova), iti faci altul, apoi faci mahinatiile respective in Romania cu permisul care l-ai dat pierdut.

Shame on you s-ar putea sa se faca o interpelare pentru a se verifica daca permisul pe care vrei sa-l preschimbi este valabil sau nu...Think
si daca primesc un raspuns negativ - s-ar putea sa te atraga la koveorBrick wall
Offline cgv  
#16 Postat : 12 noiembrie 2009 13:12:32(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
Mihail a scris:
Tol a scris:

Shame on you s-ar putea sa se faca o interpelare pentru a se verifica daca permisul pe care vrei sa-l preschimbi este valabil sau nu...Think
si daca primesc un raspuns negativ - s-ar putea sa te atraga la koveorBrick wall

Permisul nu ti-l schimba pina nu vine o comfirmare de la Chisinau ca permisul tau e valabil.
Unica posibilitate sa ramai cu 2 permise este sa faci inca o data scoala in Romania, atunci dai numai o declaratie ca nu ai avut permis niciodata si nu esti verificat in Moldova.

Editeaza de catre utilizator 12 noiembrie 2009 13:12:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#17 Postat : 12 noiembrie 2009 14:46:27(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
cgv a scris:
Mihail a scris:
Tol a scris:

Permisul nu ti-l schimba pina nu vine o comfirmare de la Chisinau ca permisul tau e valabil.
Unica posibilitate sa ramai cu 2 permise este sa faci inca o data scoala in Romania, atunci dai numai o declaratie ca nu ai avut permis niciodata si nu esti verificat in Moldova.

Declaratia aia din cate stiu, se refera la faptul ca "in momentul actual nu detin alt permis de conducere". Adica poti sa te duci a doua zi si sa iti "aranjezi" un permis in Md...
Offline rantnick  
#18 Postat : 12 noiembrie 2009 15:48:47(UTC)
rantnick
tantan a scris:
cgv a scris:
Mihail a scris:
Tol a scris:

Declaratia aia din cate stiu, se refera la faptul ca "in momentul actual nu detin alt permis de conducere". Adica poti sa te duci a doua zi si sa iti "aranjezi" un permis in Md...

Daca vrei solutii se vor gasi, dar intrebarea este - se merita?
Daca te prinde s-ar putea sa le pierzi pe amandoua...
In Romania circul zilnic cu masina de 3 ani, am fost pe distante foarte lungi si nu am luat niciodata nicio amenda. In Moldova am rezolvat-o cu niste spagi simbolice, pentru ca era mai simplu, nu ca am incalcat ceva...
Daca esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate nu esti obligat sa schimbi permisul si poti sa circuli cu cel moldovenesc prin Romania cat vrei. Daca ai stabilit domiciliul in Romania esti olibgat in 6 luni sa ti-l preschimbi, altfel iei amenda.
Acum vorbind ipotetic - daca iti suspenda permisul romanesc pe teritoriul Romaniei sau oricarui alt stat din UE(pentru ca au baze de date comune) si ulterior te prinde cu celalalt permis(alta amenda, infractiune sau un simplu control de trafic) sa stii ca poti sa faci puscarie...
Ganditi-va bine daca va trebuie asa ceva si o intrebare - aveti de gand sa conduceti neregulamentar? sau dati-mi argumente pentru ce va trebuie al doilea permis...

Offline .......  
#19 Postat : 12 noiembrie 2009 16:45:02(UTC)
.......
rantnick a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
Mihail a scris:
Tol a scris:

Daca vrei solutii se vor gasi, dar intrebarea este - se merita?
Daca te prinde s-ar putea sa le pierzi pe amandoua...
In Romania circul zilnic cu masina de 3 ani, am fost pe distante foarte lungi si nu am luat niciodata nicio amenda. In Moldova am rezolvat-o cu niste spagi simbolice, pentru ca era mai simplu, nu ca am incalcat ceva...
Daca esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate nu esti obligat sa schimbi permisul si poti sa circuli cu cel moldovenesc prin Romania cat vrei. Daca ai stabilit domiciliul in Romania esti olibgat in 6 luni sa ti-l preschimbi, altfel iei amenda.
Acum vorbind ipotetic - daca iti suspenda permisul romanesc pe teritoriul Romaniei sau oricarui alt stat din UE(pentru ca au baze de date comune) si ulterior te prinde cu celalalt permis(alta amenda, infractiune sau un simplu control de trafic) sa stii ca poti sa faci puscarie...
Ganditi-va bine daca va trebuie asa ceva si o intrebare - aveti de gand sa conduceti neregulamentar? sau dati-mi argumente pentru ce va trebuie al doilea permis...

Rantnick la faza asta tu ai dreptate.Stiu ca este caz penal in cazul in care ai un permis suspendat si circuli cu altul. Este insa o solutie sa il folosesti in Moldova daca pe acesta ti l-au suspendat aici. Cat despre preschimbat stiu ca este neaparat sa il schimbi dupa 6 luni de preschimbare a domiciliului, dar o alta conditie este daca stai in tara mai mult de 3 luni.Daca faci drumuri dese in Moldova si oricum odata la 3 luni ai cate o iesire din tara, acest lucru nu mai este necesar(cel putin acum o jumatate de an am avut o discutie cu un politist pe tema asta si a zis ca asa este). Poate s-o mai fi schimbat regulile intre timp.

Editeaza de catre utilizator 12 noiembrie 2009 16:46:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#20 Postat : 12 noiembrie 2009 17:01:58(UTC)
rantnick
tantan a scris:

Rantnick la faza asta tu ai dreptate.Stiu ca este caz penal in cazul in care ai un permis suspendat si circuli cu altul. Este insa o solutie sa il folosesti in Moldova daca pe acesta ti l-au suspendat aici. Cat despre preschimbat stiu ca este neaparat sa il schimbi dupa 6 luni de preschimbare a domiciliului, dar o alta conditie este daca stai in tara mai mult de 3 luni.Daca faci drumuri dese in Moldova si oricum odata la 3 luni ai cate o iesire din tara, acest lucru nu mai este necesar(cel putin acum o jumatate de an am avut o discutie cu un politist pe tema asta si a zis ca asa este). Poate s-o mai fi schimbat regulile intre timp.

Sa stii ca nu ai dreptate, probabil ca politistul care te-a informat nu era tocmai bine informat, nu stiu acum care-i legea respectiva(dar daca e nevoie am s-o caut), dar ai obligativitatea sa-ti schimbi permisul daca iti stabilesti domiciliul pe teritoriul Romaniei in termen de maxim 6 luni si nu are nicio treaba de cate ori intri sau iesi din tara... cand iti faci cartea de identitate ti se da sa semnezi undeva ca renunti la domiciliul tau in strainatate, numai ca asta nu se verifica niciodata. Nimeni nu poate avea 2 domicilii(legal, bineinteles).. si permisul trebuie sa ai acolo unde ai domiciliul...
trebuie undeva sa te gaseasca, trebuie undeva sa iti vina amenzile, etc...
pe permisele romanesti de tip vechi era trecuta si adresa si daca iti schimbai adresa de domiciliul din carea de identitate aveai obligatie sa-ti schimbi si permisul in 30 de zile, dupa acea data iei amenda. Permisele de acum nu au adresa, dar au cod de bare si politistul oricand poate verifica adresa ta de domiciliul si daca sunt noconcordante cu adresa din CI iei amenda, pt ca legea nu s-a schimbat...

Editeaza de catre utilizator 12 noiembrie 2009 17:02:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#21 Postat : 12 noiembrie 2009 17:19:36(UTC)
.......
Chiar te rog...daca din intamplare dai peste lege...chiar mi-e interesant.
Dar daca e dubla cetatenie - nu ai 2 domicilii?
Offline rantnick  
#22 Postat : 12 noiembrie 2009 17:41:00(UTC)
rantnick
tantan a scris:

Domiciliu - este adresa la care poti fi gasit. Nu degeaba exista cetateni romani cu domiciliul in strainatate(CRDS), asa le este trecut si in pasaport si ei nu au cartea de identitate...
in unele cazuri cand iti faci prima data CI te pune sa achiti taxa de 41 lei, care rperezinta taxa de repatriere si completezi niste formulare... acolo undeva semnevi ca te obligi sa renunti la domiciliul din alta tara...
Offline rantnick  
#23 Postat : 12 noiembrie 2009 18:14:01(UTC)
rantnick
tantan a scris:

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002, publicata in MOF 58/31.01.2003

Art. 67
(1)În termen de 30 zile de la schimbarea oricaror date înscrise în permisul de conducere sau la expirarea termenului de valabilitate al acestuia, titularul este obligat sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
(2)Titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care îsi stabilesc domiciliul sau resedinta în România, sunt obligati sa solicite autoritatii competente preschimbarea acestora, în termen de 90 de zile, în conditiile stabilite prin ordin al ministrului de interne.
(3)Posesorii permiselor de conducere obtinute în alte state, care nu pot fi preschimbate în conditiile prevazute la alin. (2), pot sustine examen pentru obtinerea permisului de conducere, fara efectuarea cursurilor de pregatire teoretica si practica.

Offline .......  
#24 Postat : 12 noiembrie 2009 18:14:13(UTC)
.......
Rantnick...deci m-am lasat de meserie putin....si m-am apucat sa caut prin codurile rutiere si acolo nu scrie nimic decat ca "poti sa soliciti preschimbarea permisului dupa 6 luni".
Offline rantnick  
#25 Postat : 12 noiembrie 2009 18:18:04(UTC)
rantnick
tantan a scris:
Rantnick...deci m-am lasat de meserie putin....si m-am apucat sa caut prin codurile rutiere si acolo nu scrie nimic decat ca "poti sa soliciti preschimbarea permisului dupa 6 luni".

citeste mai sus
Offline .......  
#26 Postat : 12 noiembrie 2009 18:21:29(UTC)
.......
rantnick a scris:
tantan a scris:

Art. 67
(1)În termen de 30 zile de la schimbarea oricaror date înscrise în permisul de conducere sau la expirarea termenului de valabilitate al acestuia, titularul este obligat sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
(2)Titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care îsi stabilesc domiciliul sau resedinta în România, sunt obligati sa solicite autoritatii competente preschimbarea acestora, în termen de 90 de zile, în conditiile stabilite prin ordin al ministrului de interne.
(3)Posesorii permiselor de conducere obtinute în alte state, care nu pot fi preschimbate în conditiile prevazute la alin. (2), pot sustine examen pentru obtinerea permisului de conducere, fara efectuarea cursurilor de pregatire teoretica si practica.

Mda, cu articolul m-ai convins....
Offline Mihail  
#27 Postat : 13 noiembrie 2009 3:10:04(UTC)
Mihail
tantan a scris:
rantnick a scris:
tantan a scris:

Art. 67

Mda, cu articolul m-ai convins....

si care-i sanctiunea daca incalci acest art. 67? Amenda? in ce marime? suspendarea sau ridicarea permisului? pe ce perioada?
Offline rantnick  
#28 Postat : 13 noiembrie 2009 12:43:33(UTC)
rantnick
Mihail a scris:

si care-i sanctiunea daca incalci acest art. 67? Amenda? in ce marime? suspendarea sau ridicarea permisului? pe ce perioada?

pentru primul punct cand te prindea ca ti-ai schimbat datele din cartea de identitate iti dadea o amenda... aici cred ca e la fel...
principalele infractiuni pentru care se suspenda permisul sunt:
- conducerea sub influenta bauturilor alcolice sau stupefiantelor;
- depasirea unui(sau mai multor) autovihicol aflat in trafic pe linia continua
- neacordarea de prioritate, atat altor autovehicule cat si pietonilor(pe zebra);
- depasirea vitezei legale cu pe 50km/h peste limita legal;
- nerespectare semnalelor vizuale ale semaforului. etc.

Dar pt faptul ca te prinde ca nu ti-ai schimbat permis mai mult ca sigur ca scapi cu o amenda... si cred ca nu e una mica...
Offline .......  
#29 Postat : 13 noiembrie 2009 12:52:51(UTC)
.......
Dar daca dupa aceea pleci in Moldova (avand dubla cetatenie si folosind actele moldovenesti) cum folosesti permisul romanesc? Iar trebuie sa-l schimbi?
Eu totusi cred ca articolul de mai sus este foarte interpretabil pentru persoanele cu dubla cetatenie.

Editeaza de catre utilizator 13 noiembrie 2009 12:54:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#30 Postat : 13 noiembrie 2009 13:14:47(UTC)
rantnick
tantan a scris:
Dar daca dupa aceea pleci in Moldova (avand dubla cetatenie si folosind actele moldovenesti) cum folosesti permisul romanesc? Iar trebuie sa-l schimbi?
Eu totusi cred ca articolul de mai sus este foarte interpretabil pentru persoanele cu dubla cetatenie.

permisul din Romania este valabil in Moldova.
si poti sa-l folosesti impreuna cu actele de identitate moldovenesti.
acum nu stiu daca exista si o lege asemanatoare si in moldova, dar am cunostine care fiind studenti si neavand cetatenia romana au facut scoala de sofer si au luat permisul romanesc...
si au circulat cu el prin Moldova...

asa cum zici tu legea e interpretabila, tu poti s-o interpretezi in favoarea ta cel care te va opri s-ar putea sa nu o faca...
dar, daca vrei sa circuli in romania si ai CI cu domiciliul in Romania trebuie sa-ti schimbi permisul... daca pe riscul tau te duci si iti scoti alt permis in Moldova, o faci pe riscul tau... si daca te prinde, cel putin in Romania, ai sa priumesti cel putin o amenda penala si nu ai sa poti sa scoti niciodata un cazier, care, tot in Romania, iti trebuie cam peste tot...
Offline .......  
#31 Postat : 13 noiembrie 2009 13:17:25(UTC)
.......
Eu nu zic de faptul ca ma duc maine sa fac asa....Ideea este ca legea asta este foarte interpretabila. De fapt de asta este si lege...ca sa fie interpretata.
Doar ca avem multi prieteni care au luat cetatenia si circula cu permisul md, si nu am auzit pe nimeni sa ia o amenda in acest sens. Sotul meu intainte sa-si preschimbe permisul (el are cetatenie din 1999) a circulat bine merci, bineinteles ca apareau intrebari din partea politistilor, iar cu dubla cetatenie si pentru ca iesea foarte des din tara - ii cam baga in dilema pe politisti si nu a incasat niciodata o amenda din cauza asta. Alte amenzi (de viteza, de incalcari, de nu mai stiu ce...) ii veneau pe adresa de domiciliu din actele masinii (care oricum sunt Ro).
De asta zic....in cazul asta putem sa interpretam pana ne ia durerea de cap si tot nu cred ca vom ajunge la o concluzie finala.

Editeaza de catre utilizator 13 noiembrie 2009 13:28:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#32 Postat : 13 noiembrie 2009 14:18:11(UTC)
rantnick
tantan a scris:
Eu nu zic de faptul ca ma duc maine sa fac asa....Ideea este ca legea asta este foarte interpretabila. De fapt de asta este si lege...ca sa fie interpretata.
Doar ca avem multi prieteni care au luat cetatenia si circula cu permisul md, si nu am auzit pe nimeni sa ia o amenda in acest sens. Sotul meu intainte sa-si preschimbe permisul (el are cetatenie din 1999) a circulat bine merci, bineinteles ca apareau intrebari din partea politistilor, iar cu dubla cetatenie si pentru ca iesea foarte des din tara - ii cam baga in dilema pe politisti si nu a incasat niciodata o amenda din cauza asta. Alte amenzi (de viteza, de incalcari, de nu mai stiu ce...) ii veneau pe adresa de domiciliu din actele masinii (care oricum sunt Ro).
De asta zic....in cazul asta putem sa interpretam pana ne ia durerea de cap si tot nu cred ca vom ajunge la o concluzie finala.

Sunt de acord cu tine ca nu vom ajunge la o concluzie... dar am prezentat legea asa cum este ea, acum fiecare va face cum vrea el...
intr-adevar, poate in practica tine sa-i ametesti pe politisti ca ai dubla cetatenie, etc... dar asta demonstreaza inca odata ca ei nu stiu legea si nu ca daca faza tine inseamna ca e legal...
poate dai peste unu care sa stie precederile legii si te agata cu o amenda...
ma rog, au fost prezentate cat cazurile reale( ale sotului tau si ale altora) cat si prevederile legii... ramane la alegerea fiecaruia - sa circule cu permisul romanesc, moldovenesc sau cu amandoua
Offline Mihail  
#33 Postat : 13 noiembrie 2009 14:49:27(UTC)
Mihail
rantnick a scris:
tantan a scris:

Sunt de acord cu tine ca nu vom ajunge la o concluzie... dar am prezentat legea asa cum este ea, acum fiecare va face cum vrea el...
intr-adevar, poate in practica tine sa-i ametesti pe politisti ca ai dubla cetatenie, etc... dar asta demonstreaza inca odata ca ei nu stiu legea si nu ca daca faza tine inseamna ca e legal...
ma rog, au fost prezentate cat cazurile reale( ale sotului tau si ale altora) cat si prevederile legii... ramane la alegerea fiecaruia - sa circule cu permisul romanesc, moldovenesc sau cu amandoua

si totusi, care-i marimea amenzii? sa nu te frece mentul cand te agata
Offline rantnick  
#34 Postat : 13 noiembrie 2009 14:56:03(UTC)
rantnick
Mihail a scris:
rantnick a scris:
tantan a scris:

nu stiu sigur, dar amenda minma acum este 2 puncte(pentru orice infractiune in trafic)
dar cel mai des se dau amenzi de 5,6-8 puncte...
un punct acum valoareaza 60 lei romanesti...
daca iti da 5 puncte - inseaman ca ai de plata 300 ron...
dar nu sunt sigur ca iti da 5 sau 8 sau 3...
Offline Mihail  
#35 Postat : 14 noiembrie 2009 0:28:31(UTC)
Mihail
rantnick a scris:
Mihail a scris:
rantnick a scris:
tantan a scris:

nu stiu sigur, dar amenda minma acum este 2 puncte(pentru orice infractiune in trafic)
dar cel mai des se dau amenzi de 5,6-8 puncte...
un punct acum valoareaza 60 lei romanesti...
daca iti da 5 puncte - inseaman ca ai de plata 300 ron...
dar nu sunt sigur ca iti da 5 sau 8 sau 3...

Si Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002, publicata in MOF 58/31.01.2003 prevede vreo sanctiune pentru incalcarea art. 67?
Offline rantnick  
#36 Postat : 14 noiembrie 2009 2:34:29(UTC)
rantnick
Mihail a scris:

Si Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002, publicata in MOF 58/31.01.2003 prevede vreo sanctiune pentru incalcarea art. 67?

Din cate stiu nu... probabil ca sanctiunile se regasesc in codul rutier... cand voi ajunge la munca daca vrei iti voi gasi acea ordonanta si o citesti...
Offline Mihail  
#37 Postat : 15 noiembrie 2009 23:34:54(UTC)
Mihail
rantnick a scris:
Mihail a scris:

Din cate stiu nu... probabil ca sanctiunile se regasesc in codul rutier... cand voi ajunge la munca daca vrei iti voi gasi acea ordonanta si o citesti...

Thanks, astept cu nerabdare
Offline Umihai  
#38 Postat : 3 martie 2010 20:24:50(UTC)
Umihai
Postari: 40
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 3
Locatia: Bucharest
Si daca conducatorul auto are permis de sedere temporara, care nu este nici carte de rezident si nici buletin?

Pe mine m-au oprit odata mai demult si nu mi-au spus nimic, dar trebuie sa recunosc ca eram stresat la gandul ca am 4 ani de cand sunt in romania.

Ma gandesc sa-mi preschimb permisul inainte sa-mi fac pasaportul CRDS dar in acelasi timp imi place idea de a avea un act fara termen de valabilitate.
Offline cgv  
#39 Postat : 3 martie 2010 20:54:30(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
Umihai a scris:
Si daca conducatorul auto are permis de sedere temporara, care nu este nici carte de rezident si nici buletin?

Pe mine m-au oprit odata mai demult si nu mi-au spus nimic, dar trebuie sa recunosc ca eram stresat la gandul ca am 4 ani de cand sunt in romania.

Ma gandesc sa-mi preschimb permisul inainte sa-mi fac pasaportul CRDS dar in acelasi timp imi place idea de a avea un act fara termen de valabilitate.

Am o cunostinta ce sta in RO de 17 ani, cetatenia o are de prin 1997 , si permisul de conducere si l-a schimbat cu citeva luni in urma :) N-a avut probleme niciodata, dar cind era oprit i se aducea aminte ca trebuie sa-l schimbe.

Eu tot sunt cu permis de conducere MD, si am fost oprit de mai multe ori (viteza) si n-am avut probleme.
Ce ii bine ca daca i-ai amenzi nu se pun puncte si daca iti cere buletinul si ii dai pasaportul MD atuci amenda se duce in moldova si poti sa uiti de ea.
Ce-i rau, ca daca incalci ceva mai grav, cind sa-ti ia permisul atunci tot ti-l trimite in MD.

Editeaza de catre utilizator 3 martie 2010 21:02:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#40 Postat : 4 martie 2010 1:19:16(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
Eu ieri mi-am schimbat permisul moldovenesc vechi cu unul de tip nou. Cica european :)
NU am avut dorinta sa umblu pe drumuri ca sa schimb pe cel roman, plus ca nici domiciliu in Ro nu am si nu doresc in timpul apropiat.
Offline Tol  
#41 Postat : 18 mai 2010 19:29:56(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Am citit toate postarile de mai sus; eu sunt din Ucraina, totusi cred ca autoritatile romane nu verifica datele in Ucraina.

La ACTE PENTRU PRESCHIMBAREA PERMISELOR STRAINE: http://www.prefecturamur...ermise-de-conducere.html la punctul f) spune: "declaraţie notarială pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic şi obţinut pe cale legală, titularul acestuia nu mai posedă un alt permis de conducere naţional românesc ori străin sau un duplicat al acestora, nu a declarat pierderea sau furtul acestora la organele emitente sau la alte autorităţi, în vederea eliberării unui nou document, precum şi faptul că nu i s-a anulat sau suspendat exercitarea dreptului de a conduce".

De ce mai au nevoie de declaratie daca ei oricum te verifica?!
Offline guitar_iura  
#42 Postat : 21 mai 2010 0:20:53(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
cezar_g a scris:
Eu ieri mi-am schimbat permisul moldovenesc vechi cu unul de tip nou. Cica european :)
NU am avut dorinta sa umblu pe drumuri ca sa schimb pe cel roman, plus ca nici domiciliu in Ro nu am si nu doresc in timpul apropiat.

Cred ca ai facut o mare greseala (daca este ceea ce presupun eu) - ai dat un permis de conducere care nu are termen de valabilitate, pe unul care e valabil 10 ani (am auzit ca si in MD s-a introdus valabilitatea permiselor). Nu am zis-o cu rau... Eu chiar azi mi-am depus pentru preschimbare - din MD in RO, pt ca am domiciliul in RO - si din punct de vedere a valabilitatii am pierdut - am depus permisul MD, care nu avea termen de valabilitate, pe unul romanesc de 10 ani.
Offline guitar_iura  
#43 Postat : 21 mai 2010 0:24:27(UTC)
guitar_iura
Tol a scris:
Am citit toate postarile de mai sus; eu sunt din Ucraina, totusi cred ca autoritatile romane nu verifica datele in Ucraina.

La ACTE PENTRU PRESCHIMBAREA PERMISELOR STRAINE: http://www.prefecturamur...ermise-de-conducere.html la punctul f) spune: "declaraţie notarială pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic şi obţinut pe cale legală, titularul acestuia nu mai posedă un alt permis de conducere naţional românesc ori străin sau un duplicat al acestora, nu a declarat pierderea sau furtul acestora la organele emitente sau la alte autorităţi, în vederea eliberării unui nou document, precum şi faptul că nu i s-a anulat sau suspendat exercitarea dreptului de a conduce".

De ce mai au nevoie de declaratie daca ei oricum te verifica?!

Pe langa actele expuse pe site-ul de mai sus, vei mai avea nevoie de:
- certificatul de scolarizare in original + copie legalizata la notar
- declaratie la notar ca nu ai domiciliu intr-un alt stat UE

Chiar astazi am fost la Cluj si am depus pentru preschimbare din permis MD in RO.

Editeaza de catre utilizator 21 mai 2010 0:26:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#44 Postat : 21 mai 2010 0:53:00(UTC)
Cezar
guitar_iura a scris:
cezar_g a scris:

Cred ca ai facut o mare greseala (daca este ceea ce presupun eu) - ai dat un permis de conducere care nu are termen de valabilitate, pe unul care e valabil 10 ani (am auzit ca si in MD s-a introdus valabilitatea permiselor). Nu am zis-o cu rau... Eu chiar azi mi-am depus pentru preschimbare - din MD in RO, pt ca am domiciliul in RO - si din punct de vedere a valabilitatii am pierdut - am depus permisul MD, care nu avea termen de valabilitate, pe unul romanesc de 10 ani.

Hmm :)
iti spun istoria. Deci. Ma aflu in Italia, si cat eram acasa iarna asta imi faceam actele de care aveam nevoie. Juramant, pasaport etc. Si am vazut ca cica avem permis de tip european. Am sunat in Italia la rude, etc si am intrebat " e bun sau nu, ori sa preschimb in italia". Ei mi-au spus ca cica e bun, nu este limita de un an.
Eu aveam dubii. Sotia tot ma morocanea sa fac moldovenesc. Am facut. Vin la Italia, si surpriza: macar ca e dupa model ONU, european, oricum trebuie schimbat cu cel italian.
Plus ca inca imi treb si un certificat de la ambasada moldovei.
Deja, l-am dat la schimbat cu cel italian. Cand voi avea timp voi face rost si de certificat.

PS. Din 1 ianuarie 2011 toate permisele vor fi schimbate in moldova. Adica celor care vor face scoala li se va da de tip nou.

Eu oricum trebuia sa schimb in italia. daca sa imi fac romanesc am bataie de cap. Imi treb buletin romanesc blablabla, si oricum permisul romanesc tot e valabil doar un an in italia. Fact.

Termenul u are importanta pentru mine. O data in 10 ani nu e greu de schimbat.

Editeaza de catre utilizator 21 mai 2010 1:00:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline guitar_iura  
#45 Postat : 21 mai 2010 1:08:38(UTC)
guitar_iura
cezar_g a scris:
guitar_iura a scris:
cezar_g a scris:

Hmm :)
iti spun istoria. Deci. Ma aflu in Italia, si cat eram acasa iarna asta imi faceam actele de care aveam nevoie. Juramant, pasaport etc. Si am vazut ca cica avem permis de tip european. Am sunat in Italia la rude, etc si am intrebat " e bun sau nu, ori sa preschimb in italia". Ei mi-au spus ca cica e bun, nu este limita de un an.
Eu aveam dubii. Sotia tot ma morocanea sa fac moldovenesc. Am facut. Vin la Italia, si surpriza: macar ca e dupa model ONU, european, oricum trebuie schimbat cu cel italian.
Plus ca inca imi treb si un certificat de la ambasada moldovei.
Deja, l-am dat la schimbat cu cel italian. Cand voi avea timp voi face rost si de certificat.

PS. Din 1 ianuarie 2011 toate permisele vor fi schimbate in moldova. Adica celor care vor face scoala li se va da de tip nou.

Eu oricum trebuia sa schimb in italia. daca sa imi fac romanesc am bataie de cap. Imi treb buletin romanesc blablabla, si oricum permisul romanesc tot e valabil doar un an in italia. Fact.

Termenul u are importanta pentru mine. O data in 10 ani nu e greu de schimbat.

Da, asa se justifica... Aveam impresia ca l-ai schimbat doar din pr0prie initiativa... Intradevar, termenul de 10 nu este o problema nici pentru mine. Succes!
Offline Cezar  
#46 Postat : 21 mai 2010 1:17:53(UTC)
Cezar
eu puteam sa dai la preschimbat si pe cel vechi in italia. Dar m-au dus in eroare rudele. In fine. Nu am murit. doar ca am pierdut ceva bani.

Deci sfat: daca aveti de gand sa vashimbati permisul in europa sa nu va faceti de tip nou moldovenesc. sa schimbati direct. Asa e mai usor. Cel de tip nou nu are nici un avantaj. Cu toate ca ne vor impune sa le schimbam in moldova.
Si inca una: daca aveti permis european (inclusiv roman) nu aveti voie mai mult de 6 luni sa circulati prin moldova. Veti fi nevoiti sa il schimbati inapoi cu cel MD.

Mentionez: permisul de tip nou (DL2008) nu are nici o valoare. Scurgere de bani din nou din popor.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Ganster  
#47 Postat : 21 mai 2010 3:52:16(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
cezar_g a scris:
eu puteam sa dai la preschimbat si pe cel vechi in italia. Dar m-au dus in eroare rudele. In fine. Nu am murit. doar ca am pierdut ceva bani.

Deci sfat: daca aveti de gand sa vashimbati permisul in europa sa nu va faceti de tip nou moldovenesc. sa schimbati direct. Asa e mai usor. Cel de tip nou nu are nici un avantaj. Cu toate ca ne vor impune sa le schimbam in moldova.
Si inca una: daca aveti permis european (inclusiv roman) nu aveti voie mai mult de 6 luni sa circulati prin moldova. Veti fi nevoiti sa il schimbati inapoi cu cel MD.

Mentionez: permisul de tip nou (DL2008) nu are nici o valoare. Scurgere de bani din nou din popor.

corect, nu vad sensul pentru schimbarea. Cind traesti in alta tara atunci da, are rost sa-l schimbi. Dar daca simplu calatoresti prin Europa iti este de ajuns si cel de tip "vechi"
Offline danbalan  
#48 Postat : 17 martie 2011 0:30:22(UTC)
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
Salut.Rog sa-mi spuneti cum as putea obtine cardul pentru tahograf digital(pentru sofer profesional pe tir-international)daca am numai pasaport roman?
Offline Eu-Cetatean  
#49 Postat : 17 martie 2011 11:07:28(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
Locatia: Chisinau
danbalan a scris:
Salut.Rog sa-mi spuneti cum as putea obtine cardul pentru tahograf digital(pentru sofer profesional pe tir-international)daca am numai pasaport roman?

Pai cardul nu se elibereza pe firma de transport??
Offline cristale582  
#50 Postat : 11 iulie 2011 18:49:52(UTC)
Nivel: Incepator
cristale582
Postari: 2
Locatia: chisinau
buna ziua

va rog cine ma poate ajuta

este posibil de transcris pemisul de conducere MD, in unul RO, daca in MD esti suspendat de a conduce? Sau daca se poate de facut unul nou RO?

Astept cu nerabdare raspuns. Merci anticipat
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.