Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline cetateanca1983  
#1 Postat : vineri, 18 noiembrie 2011 16:45:49(UTC)
Nivel: Membru
cetateanca1983
Postari: 13
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
salut. cine poate sa-mi spuna, cind am depus dosarul, nu eram casatorita, acuma sunt, si am luat numele sotului, trebuie sa-mi schimb buletinul, adica nu va fi o problema la depunerea juramintului? sau ce ar trebui sa fac?
Offline tornado  
#2 Postat : vineri, 18 noiembrie 2011 16:52:30(UTC)
Nivel: Membru Avansat
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: cetatean1983 Go to Quoted Post
salut. cine poate sa-mi spuna, cind am depus dosarul, nu eram casatorita, acuma sunt, si am luat numele sotului, trebuie sa-mi schimb buletinul, adica nu va fi o problema la depunerea juramintului? sau ce ar trebui sa fac?

Da, tre' sa-ti schimbi buletinul.
La juramant vei prezenta si certificatul de casatorie
Offline cetateanca1983  
#3 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 16:03:20(UTC)
cetateanca1983
dar daca nu-mi schimb buletinul pina la juramint, nu va fi o problema?
Offline tornado  
#4 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 16:10:22(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: cetatean1983 Go to Quoted Post
dar daca nu-mi schimb buletinul pina la juramint, nu va fi o problema?

mai bine fa-ti buletin nou. In primul rand ti se va da certificatul constatator de cetatenie pe numele de fata mare, iar tu ai nevoie dupa asta sa-ti transcrii certificatele de nastere si casatorie. sa nu ai pe urma cheltuieli in plus, mai bine fa-ti-l acum.
Offline cetateanca1983  
#5 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 16:23:38(UTC)
cetateanca1983
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
mai bine fa-ti buletin nou. In primul rand ti se va da certificatul constatator de cetatenie pe numele de fata mare, iar tu ai nevoie dupa asta sa-ti transcrii certificatele de nastere si casatorie. sa nu ai pe urma cheltuieli in plus, mai bine fa-ti-l acum.
asa voi face, imi voi schimba buletinul. multumesc.
Offline greed  
#6 Postat : miercuri, 20 iunie 2012 10:33:40(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Buna lume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A aparut la mine o intrebare cu care vreau sa ma consult cu voi!

Doi tineri recent casatoriti, ambii cu cetatenie dubla, cu viza de resedinta in Moldova, vor sa mearga dupa hotare.....vor fi oare probleme la hotar daca pasaportul Moldovenesc este cu numele nou, iar cel Romanesc este cu numele de domnisoara?

In cit timp trebue de perfectat actele dupa casatorie?

Va multumec anicipat!
Offline Cezar  
#7 Postat : miercuri, 20 iunie 2012 14:41:52(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: greed Go to Quoted Post
Buna lume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A aparut la mine o intrebare cu care vreau sa ma consult cu voi!

Doi tineri recent casatoriti, ambii cu cetatenie dubla, cu viza de resedinta in Moldova, vor sa mearga dupa hotare.....vor fi oare probleme la hotar daca pasaportul Moldovenesc este cu numele nou, iar cel Romanesc este cu numele de domnisoara?

In cit timp trebue de perfectat actele dupa casatorie?

Va multumec anicipat!

Da, vor fi probleme. Cat mai rapid treb sa schimbe pasaportul cu numele nou. Obligator se face.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline greed  
#8 Postat : joi, 21 iunie 2012 10:16:35(UTC)
greed
Multumesc Cezare!!!

Pot aparea probleme daca prezinta pasaportul Roman la granicerii Moldoveni?

Ea doar nu shia transcris certificatul de casatorie...deci in baza de date Romaneasca ea este cu numele de domnishoara!!! Nu exista, dupa cite shtiu eu, o sinhronizare a datelor intre statul Roman shi cel Moldovenesc in ce priveste actele de stare civila.....sau poate ma gresesc....Confused
Oricum eu cred ca se va putea ieshi din tara....poate sa motiveze ca merge la Bucuresti sashi perfecteze actele!

Cine sa ciocnit cu asha situatsii?
Offline Cezar  
#9 Postat : joi, 21 iunie 2012 19:37:23(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: greed Go to Quoted Post
Multumesc Cezare!!!

Pot aparea probleme daca prezinta pasaportul Roman la granicerii Moldoveni?

Ea doar nu shia transcris certificatul de casatorie...deci in baza de date Romaneasca ea este cu numele de domnishoara!!! Nu exista, dupa cite shtiu eu, o sinhronizare a datelor intre statul Roman shi cel Moldovenesc in ce priveste actele de stare civila.....sau poate ma gresesc....Confused
Oricum eu cred ca se va putea ieshi din tara....poate sa motiveze ca merge la Bucuresti sashi perfecteze actele!

Cine sa ciocnit cu asha situatsii?

Nu afirm 100% ce am spus mai sus, dar daca ii cere vreun act MD la ai nostri? Este un careva risc. Treb pe graniceri de intrebat mai precis, dar am pierdut legatura cu ei deja (ca aveam niste cunoscuti pe acolo)
Offline greed  
#10 Postat : vineri, 22 iunie 2012 11:59:23(UTC)
greed
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Nu afirm 100% ce am spus mai sus, dar daca ii cere vreun act MD la ai nostri? Este un careva risc. Treb pe graniceri de intrebat mai precis, dar am pierdut legatura cu ei deja (ca aveam niste cunoscuti pe acolo)

Iam conectat eu, se permite doar ca persoana sa aiba certificatul de casatorie original la ea, in momentul trecerii frontierei de stat. Deci din Moldova iese cu pasaportul Moldovenesc (cu numele deja schimbat), In Romania intra cu cel Romanesc. Sper sa fie de folos informatsia shi pentru altsii!!! O zi buna shi multumesc Cezar pentru raspuns!
Offline Naughty)  
#11 Postat : joi, 28 iunie 2012 23:00:08(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Buna, am si eu citeva intrebari in privinta perfectarii actelor dupa casatorie, deci m-am casatorit in Austria, am certificat de inregistrare austriac, pasaportul roman si buletinul+pasaportul moldovenesc sunt cu numele vechi, pentru a transcrie certificatul de casatorie am nevoie sa merg la consulatul Romaniei din Vienna, dar apoi pentru perfectarea pasaportului cu numele nou...?..in actele necesare e scris ca am nevoie de buletin...dar buletinul e MD si este cu numele vechi :-D...ce de facut in asa caz?...si in cit timp trebuie sa-mi schimb si actele moldovenesti, sincer nu as vrea sa fac acest lucru ingenere:-D dar stiu ca trebuie...
Daca cineva s-a confruntat cu asa ceva, va rog ajutati-ma
Offline vitass098  
#12 Postat : vineri, 6 iulie 2012 23:35:32(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Naughty) Go to Quoted Post
Buna, am si eu citeva intrebari in privinta perfectarii actelor dupa casatorie, deci m-am casatorit in Austria, am certificat de inregistrare austriac, pasaportul roman si buletinul+pasaportul moldovenesc sunt cu numele vechi, pentru a transcrie certificatul de casatorie am nevoie sa merg la consulatul Romaniei din Vienna, dar apoi pentru perfectarea pasaportului cu numele nou...?..in actele necesare e scris ca am nevoie de buletin...dar buletinul e MD si este cu numele vechi :-D...ce de facut in asa caz?...si in cit timp trebuie sa-mi schimb si actele moldovenesti, sincer nu as vrea sa fac acest lucru ingenere:-D dar stiu ca trebuie...
Daca cineva s-a confruntat cu asa ceva, va rog ajutati-ma

Daca nu vreai sa-ti schimbi numele ingenere,atunci dupa casatorie poti ramane cu familia ta veche.Dupa cum inteleg,inregistrarea casatoriei,a fost facuta la oficiul de stare civila austriac.Ce au pus,vre-o stampila in acte?

Editeaza de catre utilizator vineri, 6 iulie 2012 23:36:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Naughty)  
#13 Postat : sâmbătă, 7 iulie 2012 21:49:52(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Daca nu vreai sa-ti schimbi numele ingenere,atunci dupa casatorie poti ramane cu familia ta veche.Dupa cum inteleg,inregistrarea casatoriei,a fost facuta la oficiul de stare civila austriac.Ce au pus,vre-o stampila in acte?

Eu am solicitat schimbarea numele, stampila nu am, ingenere nu am avut nevoie de actele moldovenesti) doar de pass-ul roman, dar nu stiu cum e la moldoveni, trebuie sa declar casatoria timp de jumate de an la consulatul din Vienna sau nu...caci la romani trebuie sa declari numaidecit in termen de 6 luni...dar si alt pasaport roman cu nume nou trebuie sa fac...am fost la ambasada si m-am clarificat, pentru perfectarea a noului pasaport roman nu am nevoie de nici un act moldovenesc, doar de acte austriece. Deci ramane doar problema celor moldovenesti...pot oare sta fara sa schimb actele))) ca nu am nevoie de ele aici oricum...si interesant daca cindva o sa vreau sa vizitez Moldova pai voi putea intra fara sa le arat passul moldovenesc:-D
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.