Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Vikusea  
#1 Postat : miercuri, 16 noiembrie 2011 22:28:16(UTC)
Nivel: Incepator
Vikusea
Postari: 1
Salut! Stiti cumva daca este vreo diferenta daca aplic la o facultate din Scotia ca cetatean roman cu domiciliul in Moldova sau in Romania? Vreau sa aplic prin UCAS. Deadline-ul este pana pe 15 ianuarie si eu pana atunci nu voi avea inca pasaport romanesc ( acum imi fac certificat de nastere) , dar am inteles ca nu e nevoie sa-l am pana pe 15 ian, ci pana in vara cand o sa le trimit si rez de la BAC. este adevarat? e vreo problema daca voi avea domiciliul in Moldova?
Offline Marius  
#2 Postat : sâmbătă, 3 decembrie 2011 18:23:46(UTC)
Nivel: Membru
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Originally Posted by: Vikusea Go to Quoted Post
Salut! Stiti cumva daca este vreo diferenta daca aplic la o facultate din Scotia ca cetatean roman cu domiciliul in Moldova sau in Romania? Vreau sa aplic prin UCAS. Deadline-ul este pana pe 15 ianuarie si eu pana atunci nu voi avea inca pasaport romanesc ( acum imi fac certificat de nastere) , dar am inteles ca nu e nevoie sa-l am pana pe 15 ian, ci pana in vara cand o sa le trimit si rez de la BAC. este adevarat? e vreo problema daca voi avea domiciliul in Moldova?

Diferenta este destul de importanta.

Cetatenii Romani care au rezidat minim 1 an in Romania ori in alt stat UE beneficiaza de scutire de la plata studiilor in Scotia. Adica fac facultatea GRATIS.

Cetatenii Romani care nu au rezidat minim 1 an pe teritoriul UE inainte de a depune cererea de inscriere platesc aceleasi taxe ca non-europenii, adica de la cateva mii pana la cateva zeci de mii de lire sterline. Deci nu e de ajuns cetatenia.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.