Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

10 Pagini<1234>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline rigu  
#51 Postat : marți, 13 decembrie 2011 22:30:29(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: cireshika Go to Quoted Post
Persoana care mi-a zis k a facut in 2 zile mi-a mai spus k erau unii care prin " anumite modalitati" ridicau CN-ul in aceeasi zi...chiar sunt in ceata si nu stiu ce sa fac...daca as sti sigur k se face in 2 zile as merge eu la Bucuresti, in cazul B, as face o procura pe numele cuiva...help me,please...d'oh!

Eu cunosc un intermediar aici la Bucuresti, si chiar l-am sunat si l-am intrebat.
Raspunsul lui: chiar te rog daca afli cum sa-mi spui si mie... BigGrin
thanks 2 au multumit acest post util rigu.
Offline gicu23  
#52 Postat : marți, 13 decembrie 2011 23:34:41(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
CA PENTRU TOTI CEILALTI - IN 60 ZILE + PROGRAMAREA PENTRU RIDICARE VREO 10 ZILE

acum ce programarea pentru ridicarea actelor transcrise la Bucuresti dureaza doar 10 zile??? parca te programau peste vreo 4 luni... de cand sa schimbat? ms p-u raspuns...
Offline vicky_g  
#53 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 01:04:57(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: gicu23 Go to Quoted Post
acum ce programarea pentru ridicarea actelor transcrise la Bucuresti dureaza doar 10 zile??? parca te programau peste vreo 4 luni... de cand sa schimbat? ms p-u raspuns...

Nustiu de cand au schimbat , dar DA , e adevarat , dureaza 10 zile programarea :) am fost personal sa programez pe cineva Blushing BigGrin Woot
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline Felix  
#54 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 06:11:06(UTC)
Felix
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Nustiu de cand au schimbat , dar DA , e adevarat , dureaza 10 zile programarea :) am fost personal sa programez pe cineva Blushing BigGrin Woot

pe cine? =))
Vrei sa-ti maresc ochii de la distanta...sa fie mari si rotunzi? :))) ...da asta deacum, maine seara pe amurgite :))
.
Offline Nataliaf11  
#55 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 13:23:11(UTC)
Nivel: Incepator
Nataliaf11
Postari: 1
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
AS vrea si eu sa-mi impartasesc experienta mea, poate va ajuta pe cineva. Referitor la problema mea chiar nu prea am gasit info pe forumuri. Deci, tatal meu a redobindit cetatenia cind eu aveam 12 sau 13 ani, deci era minora. In prezent am 24 de ani. Undeva am auzit ca, in asa caz eu tot trebuia sa redobindesc cetatenia romana impreuna cu tatal meu, dar.....:) Mi s-a recomandat sa ma adresez la avocat, sa platesc undeva 300 sau 400 de euro p/u a solutiona acest caz. Eu insa am tot taraganato, pina mam decis sa studiez mai profund. Undeva pe forumuri se mentiona ca da, este posibila situatzia asta, deoarece minorul dobindetste cetatenia parintelui la aceeashi data, si este necesara transcrierea certificatului moldovenesc de nastere in cel romanesc. Dat fiind faptului k nu am domiciliat niciodata in Ro, trebuia sa ma adresez la Primaria Sect 1 din Bucuresti, Directia Stare Civila, alte persoane s-au adresat Ministerului Justitiei din Ro, dar nu stiu de ce. IN fine, am strins tot setul de dokumente. M-am dus la Primaria Sect 1 shi am depus. Dosarul mi-a fost acceptat. P/u dosar am prezentat umatoarele acte: Cererea de transcriere, Declaratie privind faptul k nu am mai solicitat transcriere, Declaratie p/u eliberea CNP (toate acestea mi le-au dat in hol la Directia Stare Civila). Mi-am pregatit un set de dokumente atit kopii simple cit shi copii autentificate. IN final am avut nevoie doar de copiile simple. La notarul din R. M am facut declaratie proivind faptul k nu am solicitat transcrierea, declaratie prin faptul ca imi dau acordul sa dobindesc cetatenia tatalui meu, declaratia mamei mele ca este de acord ca eu sa dobiondesc cetatenia tatlui meu si declaratia tatalui meu privind stabilirea domiciliului meu in Moldova. Toate acestea sunt necesare deoarece este vorba de o trasncriere retroactiva, adic cu aceleashi imprejurari care erau atunci cind eram minora. Pe linga acestea am mai prezentat copii la actele mele de identitate (certificat de nastere, pasaport, buletin), copii ale actelor tatalui meu cetatean roman (certificat ro de nastere+cu mentiunea de divort, certificat de cetateni romaneasca, copie pasaport sau buletin,nu conteaza). Shi gata :))) IMi faceam griji ca cei de la Stare civila nu o sa accepte, dar le-am explicat shi ei au acceptat dosarul. Mi-au spus sa sun peste doua luni pentru a vedea la ce etapa este transcrierea. Ei au retinut doar certificatul meu de nastere, restul actelor in original mi le-au dat inapoi. Cam asta e....p/u cine mai are intrebari sau o situatzie asemanatoare cu cea mai mare placere ma pot impartashi cu experienta mea cu restul detaliilor :))))))))))))))
thanks 9 au multumit acest post util Nataliaf11.
Offline munteanu28  
#56 Postat : joi, 15 decembrie 2011 16:41:31(UTC)
Nivel: Membru
munteanu28
Postari: 13
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: chisinau
As vrea sa mai adaug ceva la mesajul anterior p/u cei care vor sa se duca personal la bucuresti pentru transcrierea certificatelor, informativa in primul rand de ceea ce tine de preogramare care trebuie sa o ai numai decat, se elibereaza 105programari (NUMAI) p/u o zi, care sunt fara programare nui primesc sa depuna la transcriere... Pentru inceput daca aveti toate documentele pregatite si vreti sa le depuneti la Bucuresti sunati din timp soferul cu care vreti sa va duceti daca poate sa va programeze p/u aceasta o sa va ceara datele din pasaport daca nu cere ceva nu este in regula, daca poate e bine daca nu trebuie sa te duci la Bucuresti duminica sa fii la orele 11dimineta ca sa poti obtine programare(gratuita) pentru ziua de luni si tot asa sa fii miercuri la orele 11dimineata sa obtii programare pentru joi. De obicei soferii o fac ca nu stiu va iau la bucuresti isi rezolva intrebarile lor iar tu daca nu ai programare nu faci nimic, se primeste ca le achiti transportul pentru intrebarile lor, acolo daca nu obtii din timp programarea asa cum am mentionat mai sus poti in cel mai bun caz daca esti norocos sa achiti pentru programare 20 30 35euro(prin intermediari ex:unii paznici de la primarie, dar atent ca pot sa zica ca iei nu stiu nimic) Toto zic ca nui drept, eu am fost la Bucuresti in luna decembrie 2011...Bafta la toata lumea sper ca informatia mea sa va fie de folos...
thanks 1 utilizator a multumit munteanu28 acest post util.
Offline rigu  
#57 Postat : joi, 15 decembrie 2011 16:46:38(UTC)
rigu
Originally Posted by: munteanu28 Go to Quoted Post
As vrea sa mai adaug ceva la mesajul anterior p/u cei care vor sa se duca personal la bucuresti pentru transcrierea certificatelor, informativa in primul rand de ceea ce tine de preogramare care trebuie sa o ai numai decat, se elibereaza 105programari (NUMAI) p/u o zi, care sunt fara programare nui primesc sa depuna la transcriere... Pentru inceput daca aveti toate documentele pregatite si vreti sa le depuneti la Bucuresti sunati din timp soferul cu care vreti sa va duceti daca poate sa va programeze p/u aceasta o sa va ceara datele din pasaport daca nu cere ceva nu este in regula, daca poate e bine daca nu trebuie sa te duci la Bucuresti duminica sa fii la orele 11dimineta ca sa poti obtine programare(gratuita) pentru ziua de luni si tot asa sa fii miercuri la orele 11dimineata sa obtii programare pentru joi. De obicei soferii o fac ca nu stiu va iau la bucuresti isi rezolva intrebarile lor iar tu daca nu ai programare nu faci nimic, se primeste ca le achiti transportul pentru intrebarile lor, acolo daca nu obtii din timp programarea asa cum am mentionat mai sus poti in cel mai bun caz daca esti norocos sa achiti pentru programare 20 30 35euro(prin intermediari ex:unii paznici de la primarie, dar atent ca pot sa zica ca iei nu stiu nimic) Toto zic ca nui drept, eu am fost la Bucuresti in luna decembrie 2011...Bafta la toata lumea sper ca informatia mea sa va fie de folos...

Miercuri programarea incepe la ora 16:00, si ca sa nu fii printre ultimii treb sa te duci acolo cu 1-2 ore inainte
Offline munteanu28  
#58 Postat : joi, 15 decembrie 2011 17:01:29(UTC)
munteanu28
Da ceea ce tine de miercuri mai bine stai cateva ore si astepti decat sa zica apoi ca sau dat de la orele 11 ca duminica, ei sunt smecheri si incurca lumea...eu cand am fost a inceput sa prosteasca lumea ca sau dat de sambata prog-le ceea ce nu este drept doar ca sa duca lumea in eruare ca nu mai sunt ca apoi ei sa le vanda...lumea trebuie sa stie cum trebuie de procedat sa fie dusi de nas...
RUGAMINTEA MEA PENTRU TOTI CEI CARE FOLOSESC ACESTE ADRESE SI AU CAT DE CAT EXPERIENTA INFORMATI VA ROG LUMEA...E DUREROR CAND FACI ACEST DRUM SI NU POTI REZOLVA DIN MOTIV CA NU TE-AI INFORMAT, SAU CARE STIU NU ZIC DE OBOCEI...AJUNGI ACOLO PARCA NU SUNT TOT MOLDOVANI DAR STRAINI...PAREREA MEA...BAFTA LA TOATA LUMEA...
Offline munteanu28  
#59 Postat : joi, 15 decembrie 2011 17:07:32(UTC)
munteanu28
Apropo RIGU eu am dat la transcriere mi-au zis sa sun peste 2 luni, eu ce o sa trebuiasca sa fac mai departe??? care este de obicei procedura in acest caz??? te rog frumos!!! pana obtin certificatele in totalitate...
Offline rigu  
#60 Postat : joi, 15 decembrie 2011 17:12:24(UTC)
rigu
Apropo RIGU eu am dat la transcriere mi-au zis sa sun peste 2 luni, eu ce o sa trebuiasca sa fac mai departe??? care este de obicei procedura in acest caz??? te rog frumos!!! pana obtin certificatele in totalitate...

suni peste 2 luni la nb +4 (021) 222 01 09, si ii spui sa te redirectioneze catre colegele ei care au registrul cu evidenta certificatelor care au fost transcrise.
Si daca ti-a venit certificatul la ei o rogi sa te programeze pentru ridicarea certificatului. Te va programa sa vii peste aproximativ 10 zile.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline munteanu28  
#61 Postat : joi, 15 decembrie 2011 17:16:40(UTC)
munteanu28
RIGU multumesc pentru informatie...
Offline tornado  
#62 Postat : joi, 15 decembrie 2011 21:22:18(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
suni peste 2 luni la nb +4 (021) 222 01 09, si ii spui sa te redirectioneze catre colegele ei care au registrul cu evidenta certificatelor care au fost transcrise.
Si daca ti-a venit certificatul la ei o rogi sa te programeze pentru ridicarea certificatului. Te va programa sa vii peste aproximativ 10 zile.

Am facut eu asa si mi-au zis ca nu sunt transcrise
Cand a fost o persoana sa verifice - s-au dovedit a fi transcrise inca cu doua saptamani in urma.
A durat o luna jumate.
Programarea se face peste 10 zile.
thanks 5 au multumit acest post util tornado.
Offline edirot  
#63 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 01:48:06(UTC)
edirot
Postari: 1
Buna ziua tuturor forumistilor!
Nu ma pot linisti Crying din cauza ca nu stiu raspunsul la asa intrebare: am depus in sfirsit si eu actele pentru transcriere la Bucuresti si mi s-au luat originalele procurilor iar mie mi-a iesit din cap sa intreb daca am nevoie de alta procura pentru ridicare a certificatelor sau trebuie sa prezint doar copie xerox a procurilor care au luat la depunere? Multumesc pentru raspuns .
Offline rigu  
#64 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 02:10:14(UTC)
rigu
Originally Posted by: edirot Go to Quoted Post
Buna ziua tuturor forumistilor!
Nu ma pot linisti Crying din cauza ca nu stiu raspunsul la asa intrebare: am depus in sfirsit si eu actele pentru transcriere la Bucuresti si mi s-au luat originalele procurilor iar mie mi-a iesit din cap sa intreb daca am nevoie de alta procura pentru ridicare a certificatelor sau trebuie sa prezint doar copie xerox a procurilor care au luat la depunere? Multumesc pentru raspuns .

Nu o sa-ți ceara alta procura. Posibil si sa-ți întoarcă procura de mandatar înapoi daca o ceri
Offline shullerm  
#65 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 10:06:11(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Am facut eu asa si mi-au zis ca nu sunt transcrise
Cand a fost o persoana sa verifice - s-au dovedit a fi transcrise inca cu doua saptamani in urma.
A durat o luna jumate.
Programarea se face peste 10 zile.

salut Tornado!
ai ridicat deja CN?
mai departe ai mers deja, cu pasaportul(buletin dupa caz)?
Offline tornado  
#66 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 12:43:10(UTC)
tornado
Originally Posted by: shullerm Go to Quoted Post
salut Tornado!
ai ridicat deja CN?
mai departe ai mers deja, cu pasaportul(buletin dupa caz)?

Buna!
luni imi ridic actele, apoi vad ce fac. Inca nu ma pot hotari daca sa fac carte de identitate sau nu. Dati-mi vreun sfat...
Tu ce ai facut? La ce etapa esti?
Offline shullerm  
#67 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 12:59:48(UTC)
shullerm
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Buna!
luni imi ridic actele, apoi vad ce fac. Inca nu ma pot hotari daca sa fac carte de identitate sau nu. Dati-mi vreun sfat...

repede la tine s-a primit!
eu am platit unui intermediar sa-mi faca CN la Bucuresti.
mai astept.
si tot nustiu ce sa fac.
ca daca imi gasesc in strainatate serviciu pe specialitate, voi avea nevoie de CI, daca doar in scopuri de calatorie, nu am nevoie de el.
dar pe de alta parte, odata facut, ramine pe 10 ani
dar costa...
inca nustiu ce sa fac.
dar cel mai probabil ca nu-mi voi face.
thanks 1 utilizator a multumit shullerm acest post util.
Offline Andy's  
#68 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 13:00:57(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Buna!

Buletinul il faci daca ai nevoie sa stai in ro + daca iti trebuie sa transcri permisul de condus ... apoi daca pleci in Anglia tot iti trebuie buletinul angajarea la serviciu sa faci contract cer buletinul ))) alege si tu .. dac nu iti trebuie buletin nu cheltui bani da dac il faci cu 11 ron da sa nu iti fie jale de 11 ron ca e putin ... da dac asa nu face) vezi si tu alege din una doua )BigGrin
thanks 2 au multumit acest post util Andy's.
Offline shullerm  
#69 Postat : vineri, 16 decembrie 2011 13:23:26(UTC)
shullerm
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Buletinul il faci daca ai nevoie sa stai in ro + daca iti trebuie sa transcri permisul de condus ... apoi daca pleci in Anglia tot iti trebuie buletinul angajarea la serviciu sa faci contract cer buletinul ))) alege si tu .. dac nu iti trebuie buletin nu cheltui bani da dac il faci cu 11 ron da sa nu iti fie jale de 11 ron ca e putin ... da dac asa nu face) vezi si tu alege din una doua )BigGrin

mai scump iese cu luarea in spatiu de catre cineva...
Offline tornado  
#70 Postat : sâmbătă, 17 decembrie 2011 13:09:33(UTC)
tornado
mai astept.
si tot nustiu ce sa fac.
ca daca imi gasesc in strainatate serviciu pe specialitate, voi avea nevoie de CI, daca doar in scopuri de calatorie, nu am nevoie de el.
dar costa...
inca nustiu ce sa fac.

tu cand ai depus la transcriere?
Eu am fost singurica si am depus. N-am platit nimanui un banut. Au fost transcrise in o luna jumatate - eu am aflat de asta mai tarziu. Luni le ridic - total 2.5 luni- FARA BANI
Offline rigu  
#71 Postat : sâmbătă, 17 decembrie 2011 14:57:56(UTC)
rigu
mai astept.
si tot nustiu ce sa fac.
dar costa...
inca nustiu ce sa fac.

Chiar daca ai platit cuiva sa-ti faca, suna tu la Bucuresti si vezi, poate ti l-au transcris deja.
Cunosc oameni care au apelat la intermediari si chiar daca erau transcrise estea nu se prea grabeau sa le ridice
Offline Tincutza  
#72 Postat : sâmbătă, 17 decembrie 2011 16:24:45(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post

Eu am platit 11 roni taxa de buletin + 4 roni timbru. -> eu am ramasBlink cand am vazut ca imi cere 15 roni. Probabil s-au marit taxele.

Si inca 10 lei la primarie ca sa ma bage in cartea mare ca locuiesc si eu in localiatate(pt certificat de la primarie ca intradevar locuiesc in localitatea respectiva).
Atat.
In total am cheltuit 25 roni pt toata treaba cu buletinul.

Luni il ridic si euBigGrin

(scuzati ca am scris in topic care nu trebuia, ca aici e vorba despre CNBlushing )

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 17 decembrie 2011 17:03:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline raducku  
#73 Postat : marți, 20 decembrie 2011 22:31:37(UTC)
raducku
Postari: 33
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Buna la toata lumea , am si eu o neclaritate in privinta certificatului de nastere . Am fost la Bucuresti in luna mai pentru a depune actele necesare pentru transcrierea certificatului meu. Prin luna septembrie am rugat o persoana care a depus odata cu mine in luna MAi si care avea drum la Bucuresti sa se intereseze si de starea actelor mele daca sunt gata . El a facut programarea tocmai in Martie ... Cum se poate de luat certificatul mai devreme cunoaste cineva ? Am citit aici pe forum ca acum programeaza si in timp de 10 zile pot sa-l ridic ? Cum ma sfatuitzi sa procedez ?
Offline Shark  
#74 Postat : sâmbătă, 24 decembrie 2011 12:52:01(UTC)
Shark
Postari: 2
salut.Am facut toate certificatele de nastere si casatorie la Bucuresti, certificatele de nastere le-am primit cu CNP , dar surpriza in certificatul de casatorie NU sunt inscrise CNP-urile sotilor si nu este scris un prenume a unuia dintre parinti. Unde ma pot adresa pentru a rezolva aceasta problema si daca este aceasta o problema la perfectarea pasaportului la Chisinau? Multumesc
Offline troskposk  
#75 Postat : sâmbătă, 24 decembrie 2011 13:37:46(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
Originally Posted by: Shark Go to Quoted Post
salut.Am facut toate certificatele de nastere si casatorie la Bucuresti, certificatele de nastere le-am primit cu CNP , dar surpriza in certificatul de casatorie NU sunt inscrise CNP-urile sotilor si nu este scris un prenume a unuia dintre parinti. Unde ma pot adresa pentru a rezolva aceasta problema si daca este aceasta o problema la perfectarea pasaportului la Chisinau? Multumesc

Noroc. Eu la fel cert.nastere si casatorie le-am facut la Bucuresti. In certficatul de casatorie tot nu erau inscrise CNP-urile. In rest era tot in regula. La Consulat Chisinau la perfectarea pasaportului probleme nu am avut.

Daca lipseste numai Prenumele unuia din parinti..incearca sa completezi tu..(Eu asa as face. Desi poate nu este cel mai corect/legal, la sigur e varianta cea mai simpla:). Sau poti sa incerci sa te duci iar la Bucuresti sa ii impui sa isi faca treaba pina la capat.)

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 24 decembrie 2011 13:39:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit troskposk acest post util.
Offline Shark  
#76 Postat : miercuri, 28 decembrie 2011 17:07:28(UTC)
Shark
Postari: 2
Originally Posted by: troskposk Go to Quoted Post
Noroc. Eu la fel cert.nastere si casatorie le-am facut la Bucuresti. In certficatul de casatorie tot nu erau inscrise CNP-urile. In rest era tot in regula. La Consulat Chisinau la perfectarea pasaportului probleme nu am avut.

Daca lipseste numai Prenumele unuia din parinti..incearca sa completezi tu..(Eu asa as face. Desi poate nu este cel mai corect/legal, la sigur e varianta cea mai simpla:). Sau poti sa incerci sa te duci iar la Bucuresti sa ii impui sa isi faca treaba pina la capat.)

Salut! Am transmis inapoi la Bucuresti actul, e de datoria lor sa-l completeze normal. Baiatul care s-a ocupat mi-a zis ca v-a merge dupa Anul Nou la ei sa vada ce se poate de facut.
thanks 1 utilizator a multumit Shark acest post util.
Offline lory_71  
#77 Postat : joi, 29 decembrie 2011 11:00:50(UTC)
lory_71
Postari: 3
Buna. Cine stie cum se lucreaza la Starea civila dupa revelion? Vreau sa merg pe 5 ianuarie, oare nu s-a schimbat programul? Mersi mult si la multi ani tuturor.
Offline vitass098  
#78 Postat : joi, 5 ianuarie 2012 01:21:16(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Salut la toti!!! Spuneti va rog,daca se poate ridica la Bucuresti certificatul de nastere fara CNP,si cit dureaza? Ca am inteles ca CNPul poti sal obtin si in judete,odata cu buletinul de indenitate. Daca cineva are experienta,scrieti va rog. P.S. Vorba este de cetateni nascuti pina in 1980. Mersi mult.
Offline serjmin  
#79 Postat : joi, 5 ianuarie 2012 01:27:58(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Salut la toti!!! Spuneti va rog,daca se poate ridica la Bucuresti certificatul de nastere fara CNP,si cit dureaza? Ca am inteles ca CNPul poti sal obtin si in judete,odata cu buletinul de indenitate. Daca cineva are experienta,scrieti va rog. P.S. Vorba este de cetateni nascuti pina in 1980. Mersi mult.

din cate stiu eu la bucuresti nu poti sa transcrii certificatul fara cnp-se da automat
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline vitass098  
#80 Postat : joi, 5 ianuarie 2012 01:38:24(UTC)
vitass098
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
din cate stiu eu la bucuresti nu poti sa transcrii certificatul fara cnp-se da automat

Dar la consulat la Chisinau?
Offline Felix  
#81 Postat : duminică, 8 ianuarie 2012 01:31:58(UTC)
Felix
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Dar la consulat la Chisinau?

Pentru ce cauti fara cnp, vrei mai repede sau cum?
situatia s-a schimbat la consulat, demultisor deacum.
Acum si la B. si la Ch. fac cu cnp inclus si perioada nu-i mai mare cu cnp.

Editeaza de catre utilizator duminică, 8 ianuarie 2012 01:33:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Felix acest post util.
Offline vitass098  
#82 Postat : duminică, 8 ianuarie 2012 02:22:41(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
Pentru ce cauti fara cnp, vrei mai repede sau cum?
situatia s-a schimbat la consulat, demultisor deacum.
Acum si la B. si la Ch. fac cu cnp inclus si perioada nu-i mai mare cu cnp.

Da am vrut sa cistig in timp. Deoarece am depus cu sedere in RO,pot sa-mi fac buletinul cu tot cu cnp in judetele din RO.
Offline DIMA1974  
#83 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 19:53:55(UTC)
DIMA1974
Postari: 24
A fost multumit de: 19 -ori in postarea 10
Vreu sa fac si eu pentru fata minora certificatul de nastere cu transcriere si CNP la Bucuresti. Ii trimit persoanei cu procura certificatul original ai fiicii. Speneti-mi in eventualitatea ca il pierde persoana cu procura cum, unde si ce trebuie pentru ai face un duplicat a certificatului RM. Si dac imi va yl face cineva???

Mentionez, ca inca nu am dat certificatul nimanui.

Mersi
Offline vitass098  
#84 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 20:20:20(UTC)
vitass098
Originally Posted by: DIMA1974 Go to Quoted Post
Vreu sa fac si eu pentru fata minora certificatul de nastere cu transcriere si CNP la Bucuresti. Ii trimit persoanei cu procura certificatul original ai fiicii. Speneti-mi in eventualitatea ca il pierde persoana cu procura cum, unde si ce trebuie pentru ai face un duplicat a certificatului RM. Si dac imi va yl face cineva???

Mentionez, ca inca nu am dat certificatul nimanui.

Mersi

Dima1974,dublicatul certificatul de nastere din RM nu este o problema,faci altul tot acolo unde ai obtinut si primul. Problema este ca trebue sa-i dai actul constator al tau de cetatenie romina. Daca il pierde pe acesta,nustiu ce de facut.Chiar as fi curios sa aflu daca cineva sa confruntat cu asa ceva. Cum se faca dublicat la certificat de cetatenie?
Offline serjmin  
#85 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 20:22:54(UTC)
serjmin
Dima1974,dublicatul certificatul de nastere din RM nu este o problema,faci altul tot acolo unde ai obtinut si primul. Problema este ca trebue sa-i dai actul constator al tau de cetatenie romina. Daca il pierde pe acesta,nustiu ce de facut.Chiar as fi curios sa aflu daca cineva sa confruntat cu asa ceva. Cum se faca dublicat la certificat de cetatenie?

unul merge la arhiva,in Bucuresti-acolo il gasiti precis.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline vitass098  
#86 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 20:25:03(UTC)
vitass098
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
unul merge la arhiva,in Bucuresti-acolo il gasiti precis.

La arhiva la ANC,sau in alta parte?
Offline DIMA1974  
#87 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 20:50:05(UTC)
DIMA1974

Mie nu-mi trebuie sa dau actul constatator. Noi ambii deja avem cetatenie. Fiica doar nu era nascuta cand am depus dosarul. :).
Mersi pentru sesizre.

ASTA AM VRUT - - - "Dima1974,dublicatul certificatul de nastere din RM nu este o problema,faci altul tot acolo unde ai obtinut si primul."

Editeaza de catre utilizator marți, 10 ianuarie 2012 20:52:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serjmin  
#88 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 21:11:40(UTC)
serjmin
La arhiva la ANC,sau in alta parte?

arhiva starii civile daca nu ma gresesc.nu pot sa zic precis.anc nu cred ca are arhiva
Offline vitass098  
#89 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 21:50:08(UTC)
vitass098
Originally Posted by: DIMA1974 Go to Quoted Post
Mie nu-mi trebuie sa dau actul constatator. Noi ambii deja avem cetatenie. Fiica doar nu era nascuta cand am depus dosarul. :).
Mersi pentru sesizre.

ASTA AM VRUT - - - "Dima1974,dublicatul certificatul de nastere din RM nu este o problema,faci altul tot acolo unde ai obtinut si primul."

Fiica nu era nascuta cind ai depus dosarul.Dar cind ai primit cetetenia ere deja?Pe baza caror acte vrei sa faci certificatul de nastere a fiicei tale?
Offline DIMA1974  
#90 Postat : marți, 10 ianuarie 2012 22:29:00(UTC)
DIMA1974
Fiica nu era nascuta cind ai depus dosarul.Dar cind ai primit cetetenia ere deja?Pe baza caror acte vrei sa faci certificatul de nastere a fiicei tale?

Da, fiica nu era nascuta cand am depus dosarul. Cand am primit cetatenie era deja. Pe baza acte romanesti si moldovenesti, conform listei+declaratie si procura.
Offline arsen  
#91 Postat : marți, 17 ianuarie 2012 09:30:18(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
buna tuturor, cine stie cit timp trece de la inscriere pina la transcrierea cert de nastere la consolat?mersi mult.
Offline andrios182  
#92 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 01:45:07(UTC)
andrios182
Postari: 11
Locatia: Bacau
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Verisoara mea a depus la Buc. juramantul , CN l-a transcris la consulat la Balti .
O mentiune ... cand te duci sa dai pt transcrierea CN la consulat , nu le zici ca ai carte de rezident caci te trimit la Buc.

Si pana la urma a reusit sa-si faca si buletin si pasaport romanesc, nu a avut probleme? apropo eu sunt casatorit, am certificat de casatorie romanesc, trebuie sa-l depun si pe el in dosarul pentru transcrierea certificatului de nastere, merci mult vicky_g
Offline vicky_g  
#93 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 02:07:06(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: andrios182 Go to Quoted Post
Si pana la urma a reusit sa-si faca si buletin si pasaport romanesc, nu a avut probleme? apropo eu sunt casatorit, am certificat de casatorie romanesc, trebuie sa-l depun si pe el in dosarul pentru transcrierea certificatului de nastere, merci mult vicky_g

Daca se cere , presupun ca da . Asta nu stiu sigur.
Ce tine de verisoara mea , da ... si-a facut buletin romanesc ... pasaport inca nu si-a facut ... nu a avut nici o problema .
Ea cand a depus pentru transcrierea CN , a depus impreuna cu sotul , plus si pt CC .
La tine e putin diferita situatia.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 21 ianuarie 2012 02:07:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline carolinca  
#94 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 16:23:05(UTC)
carolinca
Postari: 3
Locatia: Drochia
Originally Posted by: admin Go to Quoted Post
Transcrierea certificatului de nastere/casatorie la Bucuresti cu 40 euro in 3 luni de zile sau 30 euro daca termenul depaseste 4 luni de zile

Termenul actual de transcriere este de 2.5 luni de zile, dar acesta poate varia in functie de volumul de lucru efectuat de autoritatile romanesti

cei interesati o pot contacta pe Cristina la cristina@cetatenie-romana.info

salut ma intereseaza cit de repede se poate elibera certificatul de nastere romanesc nu importa pretul...limita de timp maxima...multumesc
Offline vitass098  
#95 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 16:47:34(UTC)
vitass098
Originally Posted by: carolinca Go to Quoted Post
salut ma intereseaza cit de repede se poate elibera certificatul de nastere romanesc nu importa pretul...limita de timp maxima...multumesc

Daca esti nascuta dupa 1980,poti sa-ti faci in 48 ore la consulatele din Moldova,costa 110 euro.
Offline gicu23  
#96 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 16:57:23(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
CUNOAȘTE CINEVA, CERTIFICATELE DEPUSE IN CE LUNA SE ELIBEREAZĂ ACUM LA BUCUREȘTI? ms.
Offline vicky_g  
#97 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 18:23:26(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: gicu23 Go to Quoted Post
CUNOAȘTE CINEVA, CERTIFICATELE DEPUSE IN CE LUNA SE ELIBEREAZĂ ACUM LA BUCUREȘTI? ms.

Dupa 2 luni de la depunere te interesezi de starea CN , CC ... daca sunt transcrise , te programezi pentru ridicare , dureaza 10 zile

Editeaza de catre utilizator duminică, 22 ianuarie 2012 18:24:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline munteanu28  
#98 Postat : marți, 31 ianuarie 2012 13:36:45(UTC)
munteanu28
Salutare!!! Spuneti-mi va rog, la mine sa indeplinit 2luni de la depunere a certificatelor la Buc. sun pe nr. indicat dar nu ridica nimeni, cum sa procedez???? Vreau sa-mi confirme ca sunt gata si apoi sa ma duc eu la Buc. sa le ridic...
Offline rigu  
#99 Postat : marți, 31 ianuarie 2012 13:47:56(UTC)
rigu
Salutare!!! Spuneti-mi va rog, la mine sa indeplinit 2luni de la depunere a certificatelor la Buc. sun pe nr. indicat dar nu ridica nimeni, cum sa procedez???? Vreau sa-mi confirme ca sunt gata si apoi sa ma duc eu la Buc. sa le ridic...

Insista pe numarul indicat, caci pe langa faptul ca o sa-ti confirme, trebuie si sa te programezi ca sa vii peste 10 zile sa-l ridici.
Offline vicky_g  
#100 Postat : marți, 31 ianuarie 2012 13:56:19(UTC)
vicky_g
Daca ai pe cineva la Buc. sa mearga sa se intereseze de dosar , ia legatura .
Ce tine de cele 10 zile , nu mai e o data exacta ... am programat pe cineva aproape peste 3 saptamani . Depinde de ele acum .
Utilizatori pe tema
10 Pagini<1234>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.