Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

10 Pagini«<8910
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vitaliy215  
#451 Postat : marți, 29 ianuarie 2013 12:19:52(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
Originally Posted by: Cati Go to Quoted Post
Noi am apelat la intermediari. Pina acum au fost foarte corecti. Daca imi dati o adresa electronica, va trimit citeva contacte si va dau detalii despre transcriere si solicitarile lor. Apropo, in ce regiune a Spaniei sinteti?

deja sunt in Moldova, nu pot schimba locatia
Offline Cati  
#452 Postat : marți, 5 februarie 2013 11:36:36(UTC)
Cati
Postari: 101
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Tarragona, Spania
Vroiam sa va aduc la cunostinta, din experienta proprie, ca certificatele de nastere eliberate de autoritatile ucrainiene persoanelor nascute pina in anul 1965, se elibereaza fara a indica locul nasterii. Asemenea certificate nu sint acceptate de autoritatile romane pentru transcriere. Am investigat un pic si cred ca unica solutie este de a transcrie modelele foarte vechi existente sau de a solicita certificatele de nastere autoritatilor ucrainiene prin intermediul oficiilor starii civile moldovenesti. Poate dura un pic, dar practic e unica solutie viabila.
Offline andrei555  
#453 Postat : marți, 5 februarie 2013 22:48:08(UTC)
Nivel: Membru
andrei555
Postari: 16
Locatia: Chisinau
Salut!
O intrebare.
Am obtinut cetatenia romana.
Toate documentele mele de la cert de nastere....cert de casat sunt din Rep Moldova. A incercat tatal azi sa depuna prin procura documentele la Ambasada din Chisinau pentru transcrierea certificatului de nastere. NU i s-a permis sa o faca fiindca eu sunt nascut in 1980 in Ucraina.
Daca stiti, cum e mai bine de rezolvat problema.
Unde va fi mai usor de facut, la Ucraina sau in Bucuresti (unde programarea e peste 2 ani).
In Ucraina unde se poate depune...este rand, se face cu programare, se cer alte documente decat in Chisinau???

Multumesc.
Offline Cati  
#454 Postat : miercuri, 6 februarie 2013 14:33:28(UTC)
Cati
Am avut si noi aceeasi problema. In acest caz trebuie sa mergeti la Bucuresti. La Consulatul din Ucraina nu e posibil de facut deoarece sinteti cetatean al Republicii Moldova, iar la Consulatul de la Chisinau nu puteti face deoarece sinteti nascut in Ucraina. Noua ni s-a explicat ca se face transcrierea doar la Bucuresti. Pentru a face aceasta transcriere trebuie sa faceti programare online la Primaria Sectorului 1 Bucuresti. Cozile sint destul de mari... Daca nu gresesc, se face programare pentru anul 2014. Din pacate noi nu avem posibilitatea sa mergem la Bucuresti din cauza serviciului, asa ca pina la urma am apelat la intermediari, care au programari facute deja pentru luna martie si acest proces nu va dura atit de mult. In acest caz, aveti mare grija ca acesti intermediari sa fie persoane de incredere.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 februarie 2013 14:35:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Sabina-Erik  
#455 Postat : miercuri, 6 februarie 2013 17:27:35(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Cati poti sa-mi dai contacte la intermediar de incredere? :)
Offline andrei555  
#456 Postat : joi, 7 februarie 2013 12:24:09(UTC)
andrei555
Si mie va rog, niste intermediari de incredere. Mersi.
Offline Cati  
#457 Postat : vineri, 8 februarie 2013 17:46:37(UTC)
Cati
Pueti sa imi dati adresele de e-mail?

Editeaza de catre utilizator marți, 12 februarie 2013 14:00:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andrei555  
#458 Postat : marți, 12 februarie 2013 16:56:51(UTC)
andrei555
Cei de la Odesa mi-au spus ca pot face transcrierea certificatul de nastere la ei... Nu stiu cum altora le-au spus altfel...Sper sa fie real...
Un singur lucru imi este neclar si va rog daca aveti vre-o lege sau document unde este specificat ca depunerea documentelor la Odesa de ex, nu se permite prin procura. Peste tot se poate prin procura, si la ei nu.
Daca stie cineva daca ridicarea acestor documente e posibila prin procura si in cat timp se fac?
Mersi.
Offline mobiserj  
#459 Postat : joi, 14 februarie 2013 20:32:30(UTC)
Nivel: Incepator
mobiserj
Postari: 2
Locatia: chisinau
buna ziua tuturor! Am o intrebare, deci am facut programare pentru inscrierea Certificatului de Nastere in sectia consulara MD (am certeficat de cetatenie RO - foia galbena), am DUPLICAT CERIFICATULUI DE NASTERE MD, dar m-am nascut in Rusia si certificat de nastere a fost intocmit de autoritatile raionului Hincesti (de tip sovietic) o sa primeasca oare duplicat moldavenesc sau trebu de facut traducere cu legalizare din limba rusa (certif tipului sovietic a fost eliberat de autoritatile MD dar nu cei rusesti) si o sa primesca oare la mine documentele in Chisinau sau numa in Bucuresti trebu de mers? multumesc tuturor
Offline andys  
#460 Postat : joi, 21 februarie 2013 20:07:54(UTC)
andys
Postari: 1
Buna seara, as dori sa aflu, informatii cu privire la certificatul de nastere romanesc, facut la Chisinau, in cat timp se elibereaza cu tot cu CNP daka sunt nascut in 1991?
va multumesc anticipat.
seara buna
Offline makavelly  
#461 Postat : vineri, 22 februarie 2013 00:47:40(UTC)
makavelly
Postari: 9
Locatia: MD
Buna ziua la toti.. Cine stie termenii si preturile legale pentru transcriereea certificatului de nastere la Consulatul de la Balti?? Stiu ceva cu cei care sau nascut dupa 1980 s.a.m.d
Offline ksiusha  
#462 Postat : sâmbătă, 30 martie 2013 13:14:09(UTC)
ksiusha
Buna ziua, imi puteti spune va rog care e procedura de transcriere a certificatului de nastere a copilului minor, daca acesta sa nascut dupa depunerea dosarului? Deci copilul nu e inscris in cert. de cetatenie a parintilor. Multumesc
Offline andrei555  
#463 Postat : joi, 2 mai 2013 12:48:35(UTC)
andrei555
Certificatele de nastere in limba rusa, pentru a fi prezentate la consulatul din Odessa trebuie apostilate, sau doar traducre autentificata? Mersi.
Offline ursulica2013  
#464 Postat : marți, 4 iunie 2013 14:26:23(UTC)
ursulica2013
Postari: 2
Locatia: chisinau
Salut, cine stie vre-un intermediar de incredere care sa ma ajute sa transcriu certificatul de nastere la Bucuresti?
Offline laurbr  
#465 Postat : marți, 11 iunie 2013 21:35:56(UTC)
laurbr
Locatia: braila
Buna ziua ,as dori sa stiu daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu transcrierea unui certificat de nastere si cat mar costa.Mentionez ca locuesc in Braila si ma pot deplasa oricand la Bucuresti.Va multumesc anticipat pentru intelegere.
Offline numauita1  
#466 Postat : luni, 8 iulie 2013 09:44:46(UTC)
numauita1
Postari: 29
Locatia: Chsinau
cine ma poate ajuta cu un model de procura, imi trebuie sa depun pt transcriere certificat de nastere la Bucuresti pentru parintii mei, multumesc!!
Offline Sabina-Erik  
#467 Postat : marți, 9 iulie 2013 10:38:11(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Buna ziua, va rog sa ma ajute cine stie. Ce acte trebuie de depus la Bucuresti pentru transcriere CN al meu + CN la 2 copii (unul este in certificatul de cetatenie, al doilea nu). La depunere va merge sotul, programarea e facuta pe numele lui.
Eu ma uit aic, http://www.starecivila1.ro/transcriere-acte/, dar nu chiar imi este clar in special punctul 1.
Daca CC deja il avem, atunci punctul 4 trebuie? "declaraţii notariale, din partea ambilor soţi, dacă sunt cetăţeni români, sau numai a soţului cetăţean roman, cu privire la numele purtat după căsătorie, în situaţia în care în certificatul de căsătorie procurat din străinătate nu se face referire la numele soţilor după căsătorie;"
multumesc
Offline newoctavian  
#468 Postat : joi, 18 iulie 2013 14:25:14(UTC)
newoctavian
Locatia: London
Salutare,
rog un sfat din partea celor mai experimentati ca mine.
Am depus juramantul fata de statul Roman la consulatul RO din Chisinau si am fost programat ptr prezentarea actelor ptr transcrierea certificatului de nastere pe 14 noiembrie.

Sunt interesat in obtinerea cat mai rapida a certificatului de nastere +CNP si ma intreb cum ma pot programa sa pot depune la Iasi sau Bucuresti si daca e mai rapid de 3luni.

Mersi .
Offline pandicao  
#469 Postat : joi, 18 iulie 2013 20:08:22(UTC)
pandicao
Postari: 8
Locatia: 123
Salutare! Cine ma poate ajuta cu un sfat??? Pot depune actele pentru CN al copilului minor si sa depun totodata pentru pasaport la Iasi??? Pentru pasaport trebuieste programare?
Utilizatori pe tema
10 Pagini«<8910
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.