Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Jennia  
#1 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 16:36:29(UTC)
Nivel: Incepator
Jennia
Postari: 4
Locatia: Chisinau-MD
buna ziua
Am si eu o problema.Sunt cu viza de resedinta la Bucuresti sec.nr 3 dar actele la copilul meu minor le-am depus la sec.nr 1 neavind viza de resedinta inca... Si nu mi sa eliberat certificatul de nastereShame on you Shame on you ...care ar fi procedura mai departe? si mai mentionez ca tatal copilului este cetatean strain,nascut in Irak cu cetatenie Daneza...
Iar in (Irak) prin anii '57 nu se eliberau atunci certificate de nastereConfused ...cum as putea sami rezolv problema...Think Think
Mersi anticipat!
Offline serjmin  
#2 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 16:50:55(UTC)
Nivel: Membru Avansat
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Jennia Go to Quoted Post
buna ziua
Am si eu o problema.Sunt cu viza de resedinta la Bucuresti sec.nr 3 dar actele la copilul meu minor le-am depus la sec.nr 1 neavind viza de resedinta inca... Si nu mi sa eliberat certificatul de nastereShame on you Shame on you ...care ar fi procedura mai departe? si mai mentionez ca tatal copilului este cetatean strain,nascut in Irak cu cetatenie Daneza...
Iar in (Irak) prin anii '57 nu se eliberau atunci certificate de nastereConfused ...cum as putea sami rezolv problema...Think Think
Mersi anticipat!

de ce nu au facut certificat de nastere?nu e clara pt.mine pricina
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline Jennia  
#3 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 17:03:24(UTC)
Jennia
Dupa cum mia explicat sotul pe atunci nu se eliberau certificatele de nastere si nici pina acuma nu il are facut...
Offline serjmin  
#4 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 17:20:45(UTC)
serjmin
Dupa cum mia explicat sotul pe atunci nu se eliberau certificatele de nastere si nici pina acuma nu il are facut...

nu ati putut sa transcrieti certificatul de nastere al copilului din cauza ca nu aveti certificatul de nastere a sotului?
puteti sa explicati mai bine problema?de ce trebuie sa scot eu din d-stra informatia?
Offline Jennia  
#5 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 20:11:54(UTC)
Jennia
da,din aceasta cauza...
mai detaliat am depus certificatul de nastere al copilului la sec nr.1 dupa aia eu miam facut buletinul cu viza de resedinta pe sec nr.3 tot in luna noiembrie 2010,deci am asteptat pina in martie si mia venit refuz ca trebuie sa depun actele din nou la sec nr.3 cu certificatul de nastere si al sotului...iar sotul pt ca nu are certificatul de nastere e imposibil sai fac copilului actele...
care ar fi urmatoarea procedura ca sai obtin certificatul de nastere......?
Offline serjmin  
#6 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 20:50:41(UTC)
serjmin
da,din aceasta cauza...
mai detaliat am depus certificatul de nastere al copilului la sec nr.1 dupa aia eu miam facut buletinul cu viza de resedinta pe sec nr.3 tot in luna noiembrie 2010,deci am asteptat pina in martie si mia venit refuz ca trebuie sa depun actele din nou la sec nr.3 cu certificatul de nastere si al sotului...iar sotul pt ca nu are certificatul de nastere e imposibil sai fac copilului actele...
care ar fi urmatoarea procedura ca sai obtin certificatul de nastere......?

in irac nici acum nu fac certificate de nastere?
Offline Jennia  
#7 Postat : joi, 6 octombrie 2011 13:05:45(UTC)
Jennia
Certificatele de nastere sau inceput a face prin anii 1960.Nu este neobisnuit pentru un cetatean irakian sa nu aiba certificat.Lor le da un fel de (gensia)..Un gensia este, de obicei albastru-deschis la culoare, cu litere roşii. Acesta va avea în Arabă numele titularilor, data / locul naşterii, religie, şi detalii părinţi. În plus, aceasta are o fotografie a titularului acoperite parţial de o hologramă de culoare argintie serializate..Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că în timpul conflictelor recente anumite registre naţionale de populaţie s-au pierdut / distrus...si ar fi practit imposibil sal recapat...
Dupa cum am inteles este posibil sa fie inlocuit cu acesta (gensia)...
Nustiu daca romanii ar accepta asta....:(
Offline Roman Botan  
#8 Postat : luni, 2 aprilie 2012 13:45:48(UTC)
Roman Botan
Locatia: Brazzaville
Buna Ziua tuturor,
Am parcurs in lung si lat tot forumul si nu am reusit sa gasec o solutie pentru situatia in care sunt.
Mai pe scurt, am obtinut cetatania Romana eu si cu sotia in anul 2010, dupa ce am depus actele in Apr 2009 familia ni sa marit cu un baiat. Care a fost nascut la Bucuresti august 2009, deci l-am inregestrat la Primaria Sec 1 Bucurest pentru a putea obtine un Titlu de calatorie de la Consulatul RM de la Bucuresti. IN 2011 eu si sotia am intrat deja in posesea cetificatelor de nastere Romane evident vrem sa-i facem certificat de nastere si fiului, dar cum e nascut la Bucuresti unica solutie e sa depunem actele pentru transcriere la Bucuresti. In luna Ianuarie 2011 am depus actele prin intermediari la Bucurest sec 1 dupa 2.5 luni mai tirziu venind raspuns ca Fiul nostru deja figureaza in registrele Romanie nu i se poate transcrie Certifiactul de nastere ceea ce e logic, dupa care ne-m adresat la directia care atribuie CNP-uri pentru ai obtine CNP caci el deja are certificat de nastere romanesc. Acei de la CNP ne-au raspuns ca nu pot atribui CNP caci el nu figureaza in Registrile de stat ca cetatean Roman, dupa care ne-am adresat la Autoritatea de cetatanie care au raspuns ca trebuie sa depunem dosar pentru redobindirea cetataniei, ceea ce e o aberatie, caci legea cetataniei spune express ca copilul minor otine cetatania Romana odata cu parintele chiar daca nu a fost inclus in certificatul constatator. Logic ar fi ca Biroul starii civile de la Primaria sec 1 Bucurest sa modifice certificatul, dar in Romania pare sa fie diferit. Va rog frumos sa ma ajutati daca cineva a avut asa caz.

Roman
Offline Micha  
#9 Postat : marți, 28 august 2012 13:54:06(UTC)
Nivel: Membru
Micha
Postari: 13
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova.Bender.Dosar depus în Chişinău 11.11.2010 .Ordin 871P din 12.09.2011
Buna ziua.La data de 21.08.2012 soţia a născut o fetiţă,în Transnistria.Eu dispun de cetăţenie română ,soţia de cea a RM.Am numai certificatul de naştere român,cel de căsătorie este RM.Întrebare Care este procedura de transcriere a certificatului de naştere român pentru copil ,certificatul din maternitate nu-l am deoarece mi sa eliberat CN Transnistrean.
Vă mulţumesc anticipat.
Offline ioanalupu_26  
#10 Postat : marți, 28 august 2012 14:09:40(UTC)
Nivel: Membru
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: Micha Go to Quoted Post
Buna ziua.La data de 21.08.2012 soţia a născut o fetiţă,în Transnistria.Eu dispun de cetăţenie română ,soţia de cea a RM.Am numai certificatul de naştere român,cel de căsătorie este RM.Întrebare Care este procedura de transcriere a certificatului de naştere român pentru copil ,certificatul din maternitate nu-l am deoarece mi sa eliberat CN Transnistrean.
Vă mulţumesc anticipat.

La sectia de Starea civila Chisinau pe adresa M.Viteazul 111 faci transcrierea CN transnistrean in cel moldovenesc dupa aceea mergi la consulat si transcrii certificatul de casatorie in romanesc si cel de nastere a copilului ton in CN romanesc.

Editeaza de catre utilizator marți, 28 august 2012 14:17:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veluta  
#11 Postat : miercuri, 12 septembrie 2012 15:34:46(UTC)
Veluta
Locatia: Chisinau
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca ma poate consulta cineva as fi foarte recunoscatoare.
Sotul detine pasaport romanesc de mai bine de un an, eu am depus juramintul de credinta fata de Romania in luna iulie curent. Suntem cu viza de resedinta in municipiul Chisinau, Moldova. Avem un minor de 1 an si o luna, dar din motive personale, sotul nu a reusit sa transcrie certificatul de nastere al copilului timp de 1 an de la nastere. M-am adresat ieri la Consulatul Roman de la Chisinau pentru a afla daca mai pot perfecta actul de nastere al copilului aici la Chisinau, la care mi s-a spus ca trebuie sa mergem neaparat la Bucuresti, fara a mi se oferi alte explicatii si detalii. Rog respectuos sa-mi zica cineva daca intr-adevar e neaparat necesara transcrierea la Bucuresti si daca e asa atunci cum si unde trebuie sa mergem, avem nevoie de aceleasi acte ca si la Chisinau sau mai e nevoie de ceva suplimentar? Din cite am inteles la Bucuresti programarile sunt deja prin 2014, deci nu ne prea incinta ideia sa stea copilul pina atunci fara certificat de nastere, respectiv pasaport, caci in asa caz nici nu poti circula nicaieri fara viza romana, ceia ce ar fi o absurditate copilul avind ambii parinti cu cetatenie romana.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Offline vitass098  
#12 Postat : miercuri, 12 septembrie 2012 19:02:08(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Citeste aici: http://chisinau.mae.ro/i...php?lang=ro&id=85259 Este asa norma,ca certificatul trebuie solicitat pana la 1 an de la nastere.Dar la urma vezi precizari,unde -i indicat,ca cei care au cert.de nastere emise de autoritatile locale,transcriu in romanesc in mod normal.Tu mai ai o pricina,de ce nu a fost transcris cert.de nastere la copil.Sa zicem nu era acordul unuia din parinti(depilda al tau),pentru ca copilul sa primeasca cet.rom. Scrie o petitie la consulat cu motivul refuzului,si cere audienta la consul.Nu vad motive legale pentru refuz.Este un ,,bzdic,, de-a lor.Scoate la printer informatia de pe saitul lor oficial si dale in nas cu ea.
Offline bc  
#13 Postat : luni, 15 aprilie 2013 21:43:14(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Salut!
Dacă la momentul depunerii dosarului pentru redobândirea cetățeniei române copilul minor nu a fost inclus în dosar, unde se poate face ulterior transcrierea certificatului de naștere? Dosarul a fost depus la Consulatul din Chișinău. Numai un părinte este cetățean român.

Este posibil la Consulat?

Offline vitass098  
#14 Postat : marți, 16 aprilie 2013 19:21:51(UTC)
vitass098
Da este posibil la consulat,indeferent daca a fost minorul inclus sau nu.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
bc
Offline bc  
#15 Postat : marți, 16 aprilie 2013 21:07:01(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Da este posibil la consulat,indeferent daca a fost minorul inclus sau nu.

Mulțumesc!
Am aninat ideea asta de prin internet.
Pe forum găsisem ambele variante. Sunt bucuros să aflu că este posibil transcrierea la Consulat indiferent dacă minorul este inclus în certificatul constatător.

Apropo, care sunt avantajele și dezavantajele includerii sau ne includerii copilului minor în dosarul pentru redobândire a cetățeniei române?
Offline vitass098  
#16 Postat : miercuri, 17 aprilie 2013 14:51:27(UTC)
vitass098
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Mulțumesc!
Am aninat ideea asta de prin internet.
Pe forum găsisem ambele variante. Sunt bucuros să aflu că este posibil transcrierea la Consulat indiferent dacă minorul este inclus în certificatul constatător.

Apropo, care sunt avantajele și dezavantajele includerii sau ne includerii copilului minor în dosarul pentru redobândire a cetățeniei române?

Avantajul includerii este atunci,cand minorul este la limita varstei de majorat,adica cand parintele nu este increzut,ca dosarul de redobandire va fi solutionat pana copilul va implini 18 ani.In rest,nu vad nici un avantaj.Mai ales,ca de la 14 ani minorul trebuie sa depuna declaratie de acord pentru cetatenie.Dupa lege,minorul obtine automat cetatena,in cazul ca unul din parinti,a obtinut acest drept.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
bc
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.