Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline descartes  
#1 Postat : joi, 14 iulie 2011 10:19:29(UTC)
Nivel: Membru
descartes
Postari: 12
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Bucharest
Va salut.

Sper sa nu ma repet dar nu am putut gasi un astfel de subiect.
Situatia este urmatoare: Intr-o luna am o deplasare in Belgia. Actele pe care le detin sunt: Pasaport moldovenesc si buletin romanesc. Din pacate nu am avut timp si nici acum nu prea am ca sa imi fac pasaportul romanesc. Intrebarea mea este:

Daca zbor direct din Chisinau intr-o tara UE, in cazul dat Belgia, intimpin vreo problema? Am auzit zvonuri ca nu poti folosi buletinul RO daca circuli dintr-o tara non-UE in una UE.
Sau ar fi mai bine sa nu risc si sa iau autocarul pina in Bucuresti si sa zbor de acolo? Daca e posibil sa imi oferiti si niste documentatie oficiala daca exista online desigur. Deplasarea este foarte importanta si ar fi foarte dureros (financiar si nu numai) daca as rata-o din cauza zborului, vizelor, formalitatilor, etc.

Va multumesc mult pt ajutor !
Offline Tincutza  
#2 Postat : joi, 14 iulie 2011 12:15:40(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: descartes Go to Quoted Post
Va salut.

Sper sa nu ma repet dar nu am putut gasi un astfel de subiect.
Situatia este urmatoare: Intr-o luna am o deplasare in Belgia. Actele pe care le detin sunt: Pasaport moldovenesc si buletin romanesc. Din pacate nu am avut timp si nici acum nu prea am ca sa imi fac pasaportul romanesc. Intrebarea mea este:

Daca zbor direct din Chisinau intr-o tara UE, in cazul dat Belgia, intimpin vreo problema? Am auzit zvonuri ca nu poti folosi buletinul RO daca circuli dintr-o tara non-UE in una UE.
Sau ar fi mai bine sa nu risc si sa iau autocarul pina in Bucuresti si sa zbor de acolo? Daca e posibil sa imi oferiti si niste documentatie oficiala daca exista online desigur. Deplasarea este foarte importanta si ar fi foarte dureros (financiar si nu numai) daca as rata-o din cauza zborului, vizelor, formalitatilor, etc.

Va multumesc mult pt ajutor !

Da' tu in 2 saptamani REUSESTI sa iti faci pasaportul romanesc!!!
Te duci repede chiar de maine la Bucuresti la Iorga si depui actele pt pasaport romanesc, si daca tu ai buletin romanesc deja, doar buletinul iti va fi suficient ca acte pt depunere la pasaport romanesc. Este posibilitate sa-ti faci pasaport temporar valabil un an de zile(in 3 zile e gata). Celalalt in 2 saptamani e valabil pe 5 ani(costa 276 roni).

Si intr-o luna cand pleci in Belgia, vei avea deja si pasaportul romanesc!
Eu in locul tau asa as face. Sa am si pasaportul romanesc la mana si buletinul romanesc, daca ma tem(sau este un risc) ca nu ma vor lasa sa trec granita cutare doar cu buletinul romanesc.
Si astfel calatoresti fara griji unde vrei, nu numai in Belgia!
Bafta!ThumpUp

Editeaza de catre utilizator joi, 14 iulie 2011 15:43:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Tincutza.
Offline descartes  
#3 Postat : vineri, 15 iulie 2011 11:09:43(UTC)
descartes
Tincutza multumesc pt raspuns.

Sfatul este bun desigur, daca eu ash avea timp. Vezi primul post, am specificat ca nu am timp sa ma duc sa imi fac pasaport. In situatia data cu documentele respective la mina care este cea mai buna solutie?
Offline Tincutza  
#4 Postat : vineri, 15 iulie 2011 13:17:43(UTC)
Tincutza
Tincutza multumesc pt raspuns.

Sfatul este bun desigur, daca eu ash avea timp. Vezi primul post, am specificat ca nu am timp sa ma duc sa imi fac pasaport. In situatia data cu documentele respective la mina care este cea mai buna solutie?

Am citit foarte atent primul tau post, si ai scris acolo destul de clar ca nu ai timp. Dar tu zici ca intr-o luna ai deplasarea. Pai, de asta si am zis despre posibilitatea de a face pasaport romanesc ca REUSESTI la timp sa-l faci. Chiar si in 3zile(cel temporar)-pt linistea ta sufleteasca sa-l ai la tine, ce ai de pierdut? Asta sfatul meu: sa-ti faci si pasaportul romanesc pana pleci ca REUSESTI sa-l faci. La Bucuresti. Vad ca Vicky si Titikol sunt de aceeasi parere.

Poti pleca si la IASI sa-ti faci pasaportul, ca acolo intr-o zi reusesti sa te duci si vii inapoi. E mai aproape Iasi-ul decat Bucurestiul.

Ca sa-ti raspund la intrebarea ta, nu cred ca va fi probleme sa calatoresti in UE doar cu buletinul romanesc. Dar stiu ca in cele non-UE doar cu pasaportul romanesc poti intra. Banuiesc ca la fel este si cu iesirea din non-UE in UE. Dar daca ai pasaport moldovenesc(ca sa iesi din cea nonUE), nu vad care e problema.

Totusi vad ca ai frica, atunci fa-ti pasaport romanesc, si ai scapat de... "rac la mozg" (cum zicea cineva aici pe forumBlushing ).

Multi fac asa cum ai zis: iau autocarul pana la Bucuresti, si de acolo calatoresc mai departe. Cu buletinul romanesc.
Eu nu am calatorit astfel, dar am zis din ce am auzit si eu.

Ufff unde-i CezarBlushing ca el stie mai bine despre toate asteaBigGrin

Editeaza de catre utilizator vineri, 15 iulie 2011 13:24:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#5 Postat : vineri, 15 iulie 2011 13:27:34(UTC)
Tincutza
P.S. uite ce scrie Codru44 in alt topic despre pasaport temporar http://cetatenie-romana....px?find=unread#post44614
Pasaportul temporar e valabil 1 an
cel biometric -5 ani.

Originally Posted by: Codru44 Go to Quoted Post
Pasaportul temporar spre deosebire de cel biometric se face pe loc. Asta inseamna ca termenul de 2 ore pana la 3 zile depinde numai de numarul de solicitanti la serviciul de pasapoarte dat.

Iasi deja a capatat faima de "foarte aglomerat". De ce nu incerci la Galati, de ex. Sansele la 2 ore oricum sunt mai mari. Sau alte variante. Ieri, bunaoara am fost singur in masina la Vaslui. Puteai sa mergi si peste 2 ore erai deja cu pasaport in mana. Poate maine-poimane cineva mai merge cu masina.
Sorry, doar niste sfaturi.
Bafta

Editeaza de catre utilizator vineri, 15 iulie 2011 13:28:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline descartes  
#6 Postat : miercuri, 20 iulie 2011 12:06:36(UTC)
descartes
Tincutza multumesc, dar totusi nu dispun de timp sa plec pe o zi in Bucuresti sa depun dupa care inca pe o zi sa il ridic. Chiar nu am aceste zile, sunt extrem de ocupat. Multumesc oricum. Cred ca o sa zbor din Bucuresti sa nu ma complic prea tare.
thanks 1 utilizator a multumit descartes acest post util.
Offline wayatt  
#7 Postat : miercuri, 3 august 2011 16:53:55(UTC)
Nivel: Incepator
wayatt
Postari: 4
Locatia: chisinau
Tincutza multumesc, dar totusi nu dispun de timp sa plec pe o zi in Bucuresti sa depun dupa care inca pe o zi sa il ridic. Chiar nu am aceste zile, sunt extrem de ocupat. Multumesc oricum. Cred ca o sa zbor din Bucuresti sa nu ma complic prea tare.

La Aeroportul din Chisinau nu se poate de interesat despre acest lucru? se poate sau nu?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.