Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Diana Anatolie  
#1 Postat : 6 februarie 2009 17:43:02(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Diana Anatolie
Postari: 40
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Salut la toti!
Pray Poate cineva sa recomande persoane (nu conteaza avocati sau nu, moldoveni sau romini) care se ocupa in special de urgentare, sigur ca nu gratis!!! Multumesc!
Offline oxy  
#2 Postat : 8 februarie 2009 0:45:45(UTC)
oxy
Postari: 67
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
nu cred ca o sa-ti recomande cineva.cu siguranta exista oameni care ar putea influenta mersul lucrurilor,dar sunt f putini.in general metoda legala tot ramine memoriul de urgentare.am inteles ca merge
Offline Diana Anatolie  
#3 Postat : 8 februarie 2009 1:06:13(UTC)
Diana Anatolie
oxy, mi sa recomandat deja.Eu nu astept doar aici pe sait caut si in viata reala. Astept sa gasesc o persoana de incredere. Daca ceva va anunt.Desigur cine e cointeresat. Am depus si eu memoriul de urgentare.Vedem ce se va primi.
Offline misnicesmile  
#4 Postat : 8 februarie 2009 2:02:01(UTC)
misnicesmile
Postari: 355
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Diana cand ai depus memoriul???
Offline Diana Anatolie  
#5 Postat : 9 februarie 2009 17:04:24(UTC)
Diana Anatolie
luna trecuta, deja mia venit si avizul ca afost inregistrat.Asteptam...
Offline oxy  
#6 Postat : 9 februarie 2009 17:08:21(UTC)
oxy
diana la ce adresa ai trimis memoriul
Offline Diana Anatolie  
#7 Postat : 9 februarie 2009 17:10:13(UTC)
Diana Anatolie
adresa am luato de pe www.just.ro sectiunea contacte (dar acus iti dau adresa sa o caut)
Offline Diana Anatolie  
#8 Postat : 9 februarie 2009 17:15:16(UTC)
Diana Anatolie
iata adresa: Ministerul Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti
Bucureşti, Str. Apolodor, Nr.17, sector 5., Directia Cetatenie
Offline VADIM  
#9 Postat : 9 februarie 2009 17:22:01(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Diana Anatolie a scris:
iata adresa: Ministerul Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti
Bucureşti, Str. Apolodor, Nr.17, sector 5., Directia Cetatenie

hm... Parca la Directia de Cetatenie se trimit memoriile daca nu ma insel...

Sau poate acum direct la Minister8-[
Offline Diana Anatolie  
#10 Postat : 9 februarie 2009 17:26:57(UTC)
Diana Anatolie
Aceasta informatie am gasito si am mai comunicat cu alte persoane care tot s-au adresat la Min. Just.! Vadim, puiule, nu esti de acord cu mine?
Offline Diana Anatolie  
#11 Postat : 9 februarie 2009 17:27:29(UTC)
Diana Anatolie
Eu aici am trimis si corect a fost trimis!
Offline VADIM  
#12 Postat : 9 februarie 2009 17:30:19(UTC)
VADIM
Diana Anatolie a scris:
Aceasta informatie am gasito si am mai comunicat cu alte persoane care tot s-au adresat la Min. Just.! Vadim, puiule, nu esti de acord cu mine?

Diana puisor, la urma urmei Directia de Cetatenie tot este din cadrul Ministerului de Justitie...

Pur si simplu am intrebat ce se intimpla daca trimit la Minister direct...
Offline Diana Anatolie  
#13 Postat : 9 februarie 2009 17:40:02(UTC)
Diana Anatolie
Aha, e acelasi lucru! :) (nu inteleg unde sunt aici smaile celea:) )
Offline VADIM  
#14 Postat : 9 februarie 2009 17:42:23(UTC)
VADIM
Diana Anatolie a scris:
Aha, e acelasi lucru! :) (nu inteleg unde sunt aici smaile celea:) )

Cauta si vei gasi smaile celea limba \:d/ :-*
Offline Diana Anatolie  
#15 Postat : 9 februarie 2009 17:46:40(UTC)
Diana Anatolie
o sa incerc!
Offline oxy  
#16 Postat : 9 februarie 2009 19:06:41(UTC)
oxy
:) mersi mult Diana

Editeaza de catre utilizator 9 februarie 2009 19:07:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Diana Anatolie  
#17 Postat : 9 februarie 2009 19:20:57(UTC)
Diana Anatolie
cu placere, apeleaza!
Offline phylopheya  
#18 Postat : 26 martie 2009 18:29:25(UTC)
Nivel: Incepator
phylopheya
Postari: 5
Am si eu o intrebare.
Am primit avizul pozitiv si am fost publicata in Monitorul Oficial pI, acum situatia e pe jumatate rezolvata - la mine.
Intrebarea mea este: cum ii depun urgentare mamei mele?
Ambele dosare au fost depuse in acelasi timp, la dosarul ei inca nici o miscare, doar publicarea in pIII a Monitorului Oficial.
Dosarele sunt depuse din 2006.

Si inca ceva, m-am uitat pe formularele de urgentare si nu se potriveste nici un motiv de acolo in cazul ei.

Ma poate ajuta cineva?

Editeaza de catre utilizator 26 martie 2009 18:40:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#19 Postat : 27 martie 2009 2:13:59(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
scrie urgentarea fara motive speciale, pur si simplu cere rezolvarea dosarului pe motiv ca au trecut peste 2 ani de zile de asteptare...
Offline phylopheya  
#20 Postat : 29 martie 2009 0:55:51(UTC)
phylopheya
Postari: 5
admin a scris:
scrie urgentarea fara motive speciale, pur si simplu cere rezolvarea dosarului pe motiv ca au trecut peste 2 ani de zile de asteptare...

Multumesc mult admin.
Offline adisonic  
#21 Postat : 29 martie 2009 16:42:33(UTC)
Nivel: Membru
adisonic
Postari: 14
Locatia: straseni
Eu tot acum caut pe cineva care poate sa ma ajute si chiar am gasit mai multi, acum doar imi ramine sa aleg. Stii ca preturile care le cer difera foarte mult de la 100 euro pina la 550euro.
Offline Diana Anatolie  
#22 Postat : 10 aprilie 2009 19:15:22(UTC)
Diana Anatolie
Nu cautati!!

Nimeni nu se apuca, numai promisiuni pentru bani.

Poate daca sa inceapa procedura de la inceput, posibil!!

Eu m-am interesat si asa si asa, si prin cunoscuti, si m-au sfatuit sa nu cred pe nimeni si sa astept. Fiecare cu norocul sau!!!d'oh!
Offline Daniela  
#23 Postat : 10 aprilie 2009 21:26:12(UTC)
Daniela
Postari: 391
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 10
Diana Anatolie a scris:
Nu cautati!!

Eu m-am interesat si asa si asa, si prin cunoscuti, si m-au sfatuit sa nu cred pe nimeni si sa astept. Fiecare cu norocul sau!!!d'oh!

DA...SI MIE MI S-A RECOMANDAT SA ASTEPT...SI SA NU CRED PE NIMENI..PRESUPUSII AVOCATI CARE IAU CITE 1000 EURO PT UN DOSAR...8-[
Offline VADIM  
#24 Postat : 16 aprilie 2009 13:21:19(UTC)
VADIM
Daniela a scris:
Diana Anatolie a scris:
Nu cautati!!

DA...SI MIE MI S-A RECOMANDAT SA ASTEPT...SI SA NU CRED PE NIMENI..PRESUPUSII AVOCATI CARE IAU CITE 1000 EURO PT UN DOSAR...8-[

Imposibil 1000 de euro sa fie pentru un dosar. Ceea ce stiam era de 400 - 500 de euro. Dar acum odata cu adoptarea legii noi a cetateniei isi pierd rostul acesti avocati care se ocupau cu urgentarea.
Offline admin  
#25 Postat : 17 aprilie 2009 0:54:30(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
acum 2 ani am apelat la un avocat care imi cerea 450 euro pt cetatenie in 8 luni de zile, am zis ca-i platesc daca reuseste in maxim 8 luni sa-mi rezolve dosarul de cetatenie, n-a reusit, de fapt dupa vreo 3-4 luni nici nu m-a mai sunat sa-mi zica ce si cum...

dupa stirea de ieri, se pare ca moldovenii termenul de obtinere a cetateniei se va scurta pana la maxim 5 luni de zile http://cetatenie-romana....ni-in-maxim--3-luni.aspx
Offline misnicesmile  
#26 Postat : 17 aprilie 2009 17:05:03(UTC)
misnicesmile
iata daca sincer va zic eu istoria mea-am platit pe un mandatar 450 euro sami urgenteze dosarul eu nefiind in tzara,si ce credeti?, nu stiu ce a facut si cum ca mia venit din nou scrisoare sa trimit acte in completare ,si uite asa mam apucat singura sami fac prin imputerniciri si etc...,acuma astept sami trimata ultimul act, cazierul ro din RO(e gata) si celelalte acte sant gata -> si prin aceasta rezulta ca am dat bani in vant !!!
asa ca oamnei buni tzinetziva banii si mai batetziva si singuri capul!!!
Offline VADIM  
#27 Postat : 17 aprilie 2009 17:24:14(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
iata daca sincer va zic eu istoria mea-am platit pe un mandatar 450 euro sami urgenteze dosarul eu nefiind in tzara,si ce credeti?, nu stiu ce a facut si cum ca mia venit din nou scrisoare sa trimit acte in completare ,si uite asa mam apucat singura sami fac prin imputerniciri si etc...,acuma astept sami trimata ultimul act, cazierul ro din RO(e gata) si celelalte acte sant gata -> si prin aceasta rezulta ca am dat bani in vant !!!
asa ca oamnei buni tzinetziva banii si mai batetziva si singuri capul!!!

Intr-adevar chestia cu urgentarile cetateniei cu ajutorul avocatilor este dubioasa.

Putine cazuri cunosc cand cineva a reusit sa rezolve ceva cu ajutorul avocatului.
Offline misnicesmile  
#28 Postat : 17 aprilie 2009 20:13:26(UTC)
misnicesmile
si eu stiu cazuri putine ,iata chiar nu demult a iesit o persoana in monitor I dupa un a de zile de asteptare(prin mandatar), si sotul ei nu...asa ca LOTERIE CURATA!!! altii in genere fara nici un fel deurgentare au fost publicati!!! deci pe ce criteriu se acorba cet. nu stie nimeni,nici chiar cei de la DC ,am impresia ca dau asa la nimereala...
Offline VADIM  
#29 Postat : 17 aprilie 2009 20:21:15(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
si eu stiu cazuri putine ,iata chiar nu demult a iesit o persoana in monitor I dupa un a de zile de asteptare(prin mandatar), si sotul ei nu...asa ca LOTERIE CURATA!!! altii in genere fara nici un fel deurgentare au fost publicati!!! deci pe ce criteriu se acorba cet. nu stie nimeni,nici chiar cei de la DC ,am impresia ca dau asa la nimereala...

au ei un criteriu al lor cei de la DC, care din pacate nu prea este cunoscut de nimeni :(
Offline mariana pusca  
#30 Postat : 16 iulie 2009 2:14:33(UTC)
mariana pusca
Postari: 8
Locatia: Chisinau
Salut!Am inteles ca e un drept al nostru de a apela in judecata p'u a ne urgenta aparita in Monitorul Oficial.Eu am dpus dosarul in 2006 si inca nu am aparut.Poate cunoaste cineva vre-un avocat care ar putea sa ma ajute.Va multumesc anticipat!!!!
Offline Cati  
#31 Postat : 16 iulie 2009 2:41:35(UTC)
Cati
Postari: 101
Locatia: Tarragona, Spania
Am cautat si eu o perioada pe cineva care sa ma ajute, dar am reusit pina la urma. Oricum, mie mi l-au recomandat pe xxx. E un tinar basarabean stabilit in Romania de citiva ani care se ocupa de asa ceva. Daca nu gresesc, chiar el a fost acel care l-a reprezentat pe unul dintre fratii Brega care si-a redobindit cetatenia prin judecata. Pagina lui e xxxxx si la compartimentul Contact aveti numere de telefon, adresa si e-mail. De obicei raspunde destul de repede. Mult succes si sper sa va fie utila aceasta informatie. :)

update admin: imi pare rau dar nu e permisa reclama pt avocati, decat in anumite cazuri

Editeaza de catre moderator 22 august 2009 12:45:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dasha2001  
#32 Postat : 16 iulie 2009 11:26:58(UTC)
dasha2001
Postari: 217
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Am auzit si eu de avocatul Deleanu ca i-a rezolvat pe multi. Sunt curioasa ce preturi pactica? stie cineva? Aici in Moldova rechini din astia ce se ocupa cica, iau cam 1500 euro si te rezolva in 3 luni. Stiu pe cineva care are deja certificatul de nastere, dar nu a aparut in M.O. , cum e posibil asa ceva??? Sunt ceva "mish-mashuri" la mijloc, oare?
Oricum din cate mi-am dat seama e o afacere bine pusa la punct. Eu am avut nevoie de cazierul romanesc si am platit in jur de 20 euro.... erau si cu 35. Fac astia la bani, maaaaama
Offline .......  
#33 Postat : 16 iulie 2009 11:44:53(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
dasha2001 a scris:
Am auzit si eu de avocatul Deleanu ca i-a rezolvat pe multi. Sunt curioasa ce preturi pactica? stie cineva? Aici in Moldova rechini din astia ce se ocupa cica, iau cam 1500 euro si te rezolva in 3 luni. Stiu pe cineva care are deja certificatul de nastere, dar nu a aparut in M.O. , cum e posibil asa ceva??? Sunt ceva "mish-mashuri" la mijloc, oare?
Oricum din cate mi-am dat seama e o afacere bine pusa la punct. Eu am avut nevoie de cazierul romanesc si am platit in jur de 20 euro.... erau si cu 35. Fac astia la bani, maaaaama

Deleanu stiu ca a luat cuiva in toamna 400 euro (200 avans si 200 la obtinere). A durat cam vreo 8 luni de la urgentare obtinerea cetateniei prin intermediul lui la acele persoane (informatie sigura). Anul trecut stiu cateva persoane pe care le-a rezolvat in termene mai scurte.
Offline dasha2001  
#34 Postat : 16 iulie 2009 12:19:54(UTC)
dasha2001
Postari: 217
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
tantan a scris:
dasha2001 a scris:

Deleanu stiu ca a luat cuiva in toamna 400 euro (200 avans si 200 la obtinere). A durat cam vreo 8 luni de la urgentare obtinerea cetateniei prin intermediul lui la acele persoane (informatie sigura). Anul trecut stiu cateva persoane pe care le-a rezolvat in termene mai scurte.

Mersi mult, 400 euro mi se pare o suma rezonabila in comparatie cu ce se vehiculeaza.
Offline SANDULEAC SERGIU  
#35 Postat : 16 iulie 2009 13:28:24(UTC)
SANDULEAC SERGIU
Postari: 76
nu stiti el se ocupa cu urgentarea juramintului si mai departe reunire .....
Offline .......  
#36 Postat : 16 iulie 2009 13:47:23(UTC)
.......
SANDULEAC SERGIU a scris:
nu stiti el se ocupa cu urgentarea juramintului si mai departe reunire .....

Eu am auzit ca se ocupa...dar nu am auzit de rezultate. (am inteles ca i-a cam scazut reputatia din cauza ca se cam ufla in pene pe la DC si nu-i mai merge asa bine ca inaite - informatie neverificata - doar asa am auzit)
Offline SANDULEAC SERGIU  
#37 Postat : 16 iulie 2009 13:48:44(UTC)
SANDULEAC SERGIU
iaka cum si in pene se umfla lumea
Offline .......  
#38 Postat : 16 iulie 2009 13:52:22(UTC)
.......
SANDULEAC SERGIU a scris:
iaka cum si in pene se umfla lumea

Am mai vazut lume care intra in audienta pentru a-si urgenta juramantul, acuma depinde si de motivele invocate. Cred ca daca ai timp sa te ocupi singur de asta, nu ai ce pierde.
Offline SANDULEAC SERGIU  
#39 Postat : 16 iulie 2009 13:56:11(UTC)
SANDULEAC SERGIU
motivul "M-AM SATURAT DE MOLDOVA "oare nu este motiv
Offline mariana pusca  
#40 Postat : 16 iulie 2009 19:08:50(UTC)
mariana pusca
Multumesc mult Cati de informatii,o sa incerc sa fac ceva!!!Bafta la toti!!!!
Offline Cati  
#41 Postat : 16 iulie 2009 20:52:07(UTC)
Cati
La portile Consulatului Romaniei la Chisinau dupa iesirea de la juramint sar pe tine asa-numitii binefacatori. Mie mi-au facut o oferta de a transcrie certificatul de nastere romanesc timp de o luna si jumatate cu 120 de euro, banii se dau cind ti-l aduce deja. Dar erau si oameni care spuneau ca au facut asa ceva, doar ca certificatul de nastere era cu probleme, adica ceva cu inregistrarea acestuia. Sunt doar zvonuri, dar cam tind sa le cred. Sint multi care sint gata pentru tot felul de lucruri nu tocmai curate ca sa faca niste bani. Asa ca nu stiu ce va zic. Daca aveti posibilitatea sa le rezolvati singuri, e mai sigur asa. Multa bafta la toti!

Apropo, Ruslan Deleanu mi-a raspuns la un mesaj trimis de mine cu aceeasi intrebare referitor la transcrierea certificatului de nastere si mi-a zis ca ma va costa 150 de euro. :) Nu ii aveam, asa ca am mers la consulat singura, am stat la coada, am platit 50 de euro la depunerea actelor asa cum trebuie si acum sint in asteptare.
Offline mariana pusca  
#42 Postat : 16 iulie 2009 21:29:13(UTC)
mariana pusca
Cati,hai te rog mult daca poti da-mi ceva date dea lui xxxx,am in vedere nr de tel.,emailul lui;daca ai posibilitate scriemi pe saitul www.marianaa.85@mail.ru.:) Multumesc din suflet!!!

Editeaza de catre moderator 22 august 2009 12:46:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mariana pusca  
#43 Postat : 16 iulie 2009 21:34:53(UTC)
mariana pusca
Da, stii cind deja apari in Monitor toate problemele mai departe se poate de rezolvat singura,e mai grea procedura asta de examinare a dosarului care dureaza ani de zile...din pacate.Tare e greoaie procedura asta de redobindire a cetateniei,multa rabadare trebuie!Dar asta e!
Offline .......  
#44 Postat : 17 iulie 2009 11:40:03(UTC)
.......
mariana pusca a scris:
Cati,hai te rog mult daca poti da-mi ceva date dea lui xxx,am in vedere nr de tel.,emailul lui;daca ai posibilitate scriemi pe saitul www.marianaa.85@mail.ru.:) Multumesc din suflet!!!

Ce site ai draga mariana.....:-"

Editeaza de catre moderator 22 august 2009 12:45:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cati  
#45 Postat : 17 iulie 2009 17:36:16(UTC)
Cati
Draga Mariana,

Ti-am trimis datele de contact pe e-mail la vreo 3 adrese care le-am gasit. Sper sa iti fie util si sa te ajute. Mult succes!

Editeaza de catre utilizator 17 iulie 2009 17:41:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mariana pusca  
#46 Postat : 17 iulie 2009 22:47:27(UTC)
mariana pusca
Multumesc mult Cati!:-* Esti o fata buna!!!Eu am un tel de contact dea lui Ruslan dar nu raspunde,o sa incerc datele tale.:)
Offline Cati  
#47 Postat : 18 iulie 2009 4:59:28(UTC)
Cati
Multumesc Mariana! Sper sa te ajute. Sa ne tii la curent si pe noi. :)
Offline mariana pusca  
#48 Postat : 19 iulie 2009 0:50:09(UTC)
mariana pusca
Ok!=; Multumesc si tia!
Offline Maryen  
#49 Postat : 21 august 2009 21:31:08(UTC)
Nivel: Membru
Maryen
Postari: 23
Locatia: Moldova
admin a scris:

Buna!
Am si eu o intrebare, daca imi poate spune cineva!
Am depus actele direct la Bucuresti, inca in 2002, ele fiind inregistrate in 2003 (6719/RD 2003)
Acum3 luni, am expediat la directia cetatenie o scrisoare de urgentare a dosarului, si pina in prezent nu mai stiu nimik de el! Daca nu gresesc, in partea III a MO ma vad deja de vre-o 3 ani, si deja nu-mi gasesc speranta de a ma regasi si in partea I!

Poate mai e cineva in situatia mea, si stie ce e de facut, as fi foarte recunoscatoare!
Merci mult!
Offline vladut  
#50 Postat : 22 august 2009 10:41:50(UTC)
vladut
Postari: 56
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: ias
salutare
Am si eu o intrabere!!!
vreau sa depun actele pt parintii mei la bucuresti,dar cu domiciliu in r.moldova,primesc acei de la DC??
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.