Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Beer  
#1 Postat : duminică, 12 iunie 2011 17:53:52(UTC)
Nivel: Incepator
Beer
Postari: 1
Locatia: Ins. Bermude
Hi2all. Vreau sa depun p-u obtinerea certificatului rom. Din motiv ca la Bucuresti actul e gratis, vreau sa depun acolo, asa cum la consulat (Cahul) certificatul e la pret de 110 sau 130 euro. Insa nu stiu exact in cit se elibereaza. Deasemenea astazi am aflat ca si la Bucuresti e cu plata (inf. neverificata).
Deci, inrebarile:
1.Cit timp dureaza obtinerea certificatului roman la Bucuresti.
2.Care sunt actele necesare p-u obtinerea cert. rom.
3.Care sunt instantele unde trebuie sa ma prezint, la Bucuresti, p-u obtinerea cert. rom.
Ms anticipat.

Editeaza de catre moderator luni, 26 septembrie 2011 23:11:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mihaitzaaxxx  
#2 Postat : luni, 26 septembrie 2011 22:14:19(UTC)
Mihaitzaaxxx
Postari: 7
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 1
Locatia: Brasov
La Bucuresti pt obtinerea certificatului de nastere trebuie sa mergi la Directia Starea Civila a sectorului 1 pe B-dul Maresal Averescu langa Arcul de Triumf.Actele necesare:
cerere tip(se gaseste acolo)
cerere pt acordare de cnp(se gaseste acolo)
certificatul de nastere in original+copie xerox
certificatul de cetatenie original+copie xerox
buletin md +copie xerox si dupa fisa si dupa buletin
pasaport md+copie xerox prima si ultima pagina
copie xerox dupa permisul de sedere(daca il ai)
si multa bafta+ e nevoie de programare (nu se percep taxe pt certificatul de nastere)

thanks 3 au multumit acest post util Mihaitzaaxxx.
Offline serjmin  
#3 Postat : luni, 26 septembrie 2011 22:36:36(UTC)
Nivel: Membru Avansat
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Mihaitzaaxxx Go to Quoted Post
La Bucuresti pt obtinerea certificatului de nastere trebuie sa mergi la Directia Starea Civila a sectorului 1 pe B-dul Maresal Averescu langa Arcul de Triumf.Actele necesare:
si multa bafta+ e nevoie de programare (nu se percep taxe pt certificatul de nastere)

mai trebuie si certificatul de casatorie(copie) daca e cazul
Offline Andreibarajin1982  
#4 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 19:15:22(UTC)
Andreibarajin1982
Locatia: Bacau
Buna seara la toti. Si pana la urma cat dureaza eliberarea CN-ului la Bucuresti?

Va multumesc anticipat.
Offline Tincutza  
#5 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 22:01:55(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Andreibarajin1982 Go to Quoted Post
Buna seara la toti. Si pana la urma cat dureaza eliberarea CN-ului la Bucuresti?

Va multumesc anticipat.

2 luni + inca vreo 5 pt ridicare
Offline vitalis  
#6 Postat : marți, 18 octombrie 2011 00:12:21(UTC)
vitalis
Postari: 2
Locatia: chisinau
Buna seara. Dar cum se pot obtine mai repede certificatele transcrise si CNP? Exista vreo cale?Ma refer doar la vreo cale fara de a plati cuiva taxele bine stiute.
Offline Andy's  
#7 Postat : marți, 18 octombrie 2011 01:10:46(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: vitalis Go to Quoted Post
Buna seara. Dar cum se pot obtine mai repede certificatele transcrise si CNP? Exista vreo cale?Ma refer doar la vreo cale fara de a plati cuiva taxele bine stiute.

ce ai învedere cu întebarea ta ciudată 1) consulat 110 euro dupa ani 80 şi costă 110 euro sub 80 este taxa de 130 se dă in 2 luni paremise

la bucureşti costă 1 leu de act dar socoate drumul ori prin cineva prin procură ori faci totul prin cineva prin procura .... durează de la 2 luni pînă la 6 lunii
thanks 1 utilizator a multumit Andy's acest post util.
Offline tornado  
#8 Postat : marți, 18 octombrie 2011 10:11:05(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
ce ai învedere cu întebarea ta ciudată 1) consulat 110 euro dupa ani 80 şi costă 110 euro sub 80 este taxa de 130 se dă in 2 luni paremise

la bucureşti costă 1 leu de act dar socoate drumul ori prin cineva prin procură ori faci totul prin cineva prin procura .... durează de la 2 luni pînă la 6 lunii

Nu se plateste nici un leu.
Drumul - 500 lei + ceva de-ale gurii.
thanks 1 utilizator a multumit tornado acest post util.
Offline bibigon  
#9 Postat : marți, 18 octombrie 2011 13:56:38(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post

de x2 cate 500 lei, sau vrei sa stai la Bucuresti pana iti ei actele transcrise limba
Offline Andy's  
#10 Postat : marți, 18 octombrie 2011 14:25:03(UTC)
Andy's
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post

Lu mosmiu io spus cind o dat Juramintul ca trebuie de luat la fiecare act cite un timbru ... deasta sii ii spun
Offline tornado  
#11 Postat : marți, 18 octombrie 2011 14:36:58(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Lu mosmiu io spus cind o dat Juramintul ca trebuie de luat la fiecare act cite un timbru ... deasta sii ii spun

Stiam si eu de taxa de timbru - 1 RON, dar pana la urma, nu mi-au cerut nici un leut. Si vorbeam despre asta in hol si o doamna, intermediar, zice ca nu se ia nimic, cica nu prima data depune acte.
Poate vor percepe taxa la ridicare? Nu stiu. Va voi spune atunci, cand le voi ridica.
Offline Tincutza  
#12 Postat : marți, 18 octombrie 2011 17:19:04(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: bibigon Go to Quoted Post
de x2 cate 500 lei, sau vrei sa stai la Bucuresti pana iti ei actele transcrise limba

x2 cate 500 lei tot e mai putin decat 110 sau 130euroBigGrin
thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline vicky_g  
#13 Postat : marți, 18 octombrie 2011 19:36:41(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
x2 cate 500 lei tot e mai putin decat 110 sau 130euroBigGrin

In schimb vezi Romanica BigGrin de 2x
thanks 2 au multumit acest post util vicky_g.
Offline bibigon  
#14 Postat : miercuri, 19 octombrie 2011 10:23:44(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
In schimb vezi Romanica BigGrin de 2x

Bucuresti nu inseamna toata Romania, mai sunt si alte locuri de vizitat
Eu la Bucuresti merg doar ca sa ma uit la cinema - IMAX, pentru ca in alta parte nu gasesc, ma intereseaza inca muzeul Antipa la care din pacate inca nu am ajuns, poate inca ma tenteza somonul de la Ikeia, in rest nu prea sunt tentat de Bucuresti
Offline Andy's  
#15 Postat : miercuri, 19 octombrie 2011 10:29:55(UTC)
Andy's
Eu la Bucuresti merg doar ca sa ma uit la cinema - IMAX, pentru ca in alta parte nu gasesc, ma intereseaza inca muzeul Antipa la care din pacate inca nu am ajuns, poate inca ma tenteza somonul de la Ikeia, in rest nu prea sunt tentat de Bucuresti

Păi cine te ţine scoateo tot odată şi pe vicky_g că tot nu are ce face în timpul liberBigGrin BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit Andy's acest post util.
Offline Tincutza  
#16 Postat : joi, 20 octombrie 2011 15:16:57(UTC)
Tincutza
Păi cine te ţine scoateo tot odată şi pe vicky_g că tot nu are ce face în timpul liberBigGrin BigGrin

ThumpUp
Offline vicky_g  
#17 Postat : joi, 20 octombrie 2011 18:34:13(UTC)
vicky_g

Cand zic Romania , nu ma refer la Bucuresti . Cat mergi cu autocarul mai treci prin alte orase ale Ro. Le vezi din trecere ...macar !
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline vicky_g  
#18 Postat : joi, 20 octombrie 2011 18:35:11(UTC)
vicky_g

Andy , " dobraia ty dusha " BigGrin Cand vii la Buc. te duc la teatru :)) balet ... la film poti sa te uiti si la ChisinauBigGrin ca-i mai ieftin BigGrin si nu exista subtitrare BigGrin
Offline Lencik  
#19 Postat : joi, 20 octombrie 2011 19:30:31(UTC)
Nivel: Membru
Lencik
Postari: 20
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 3
Spunetivi va rog daca stie cineva la Chisinau de pe ce data elibereaza certificatele de nastere. Ma refer la cei pina la 80. Sotul a depus la transcriere certificatul de nastere , trebuie sa ia la sfirsitul lunii, dar poate e gata deja. Mersi mult
Offline Tincutza  
#20 Postat : joi, 20 octombrie 2011 21:33:03(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Lencik Go to Quoted Post
Spunetivi va rog daca stie cineva la Chisinau de pe ce data elibereaza certificatele de nastere. Ma refer la cei pina la 80. Sotul a depus la transcriere certificatul de nastere , trebuie sa ia la sfirsitul lunii, dar poate e gata deja. Mersi mult

Pai Lena, dar tu ca sa primesti raspunsul corect, pune intrebarea corect,macar datele. Cand a depus sotul CN la transcrie, adica pe ce data?
Ca de obicei CN e gata in 30-45zile. Suna si intreaba. Poti sa incerci sa intri si vezi ca poate e gata.
Scrie pe foita pe ce data sa revii ca sa ridici CN.
Cum intri tu la consulat fara foita aceea?
Offline Felix  
#21 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 02:39:11(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Andy , " dobraia ty dusha " BigGrin Cand vii la Buc. te duc la teatru :)) balet ... la film poti sa te uiti si la ChisinauBigGrin ca-i mai ieftin BigGrin si nu exista subtitrare BigGrin

Da la "Щелкунчик" BigGrin sa-l duci si daca adoarme sa-l lesi acolo, sa nu mai gaseasca forumul,
poate se face baRelin intre baLerini, sa stie el alta data, ca "dolgi nado otdavati" BigGrin BigGrin BigGrin
.

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 octombrie 2011 03:33:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andrios182  
#22 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 14:47:09(UTC)
andrios182
Postari: 11
Locatia: Bacau
Va rog mult, cunoscătorii, dacă am depus dosarul la Iași, cu menținerea domiciliului în România, am înțeles ca jurământul pot sa-l depun doar la București, dar ce tine de Certificatul de Naștere, pot sa depun actele pentru transcriere la consulatele din Republica Moldova?

Va mulțumesc anticipat.
Offline mariska1  
#23 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 17:10:40(UTC)
mariska1
Postari: 29
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: chisinau
Salut...am incercat si eu sa dau la transcrierea certificatului de casatorie la Consulatul Roman din Chisinau(casatorita pe 8 octomrie anul curent) si mi-au spus ca numai la Bucuresti pot sa fac,motivul nu mi l-au dat,spune-ti va rog cine stie precis in cit timp se face transcrierea la Bucuresti si cum as putea mai repede sa fac,vreau sa dau la buletin si sa-mi schimb si pasaportul roman dupa numele de familie a sotului...ajutati-ma va rog daca stie cineva sigur
Offline Andrei Romanu'  
#24 Postat : marți, 17 ianuarie 2012 18:34:34(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Originally Posted by: Mihaitzaaxxx Go to Quoted Post

Pentru cei care au depus recent. Nu s-a schimbat nimic de-atunci? Nu e nevoie si de certificatele parintilor? Multumesc anticipat
Offline vicky_g  
#25 Postat : marți, 17 ianuarie 2012 18:45:49(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Andrei Romanu' Go to Quoted Post
Pentru cei care au depus recent. Nu s-a schimbat nimic de-atunci? Nu e nevoie si de certificatele parintilor? Multumesc anticipat

La Bucuresti nu e nevoie de certificatele parintilor.
Asta in caz ca esti major.
Offline barba  
#26 Postat : joi, 10 mai 2012 15:24:48(UTC)
barba
Postari: 14
Locatia: suceava
oamneni buni, sa ma ajute si pe mine cineva sa ma luminez ca nu mai inteleg nikBrick wall . Am depus juramantul, acum trebuie sa'mi transcriu certificatul. Din cate am citit cele scrise pe forum trebuie sa merg la Bucuresti. Eu trebuie sa-mi transcriu doar certificatul de nastere ca restul actelor sunt romanesti, sotul si copii sunt cetateni romani, sunt casatorita si locuiesc in Romania. Am incercat sa sun sa ma programez pentru transcriere si bineinteles ca nu raspunde nimeni, am vazut ca au pe www. starecivila1.ro posibilitatea de a te programa online, dar nu reusesc sub nici o forma sa ma programez. Va cer un sfat, cum sa procedez? sa merg cu o zi inainte duminica, sau miercuri ca sa prin rand pe liste? va rog sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat!
Offline vitass098  
#27 Postat : joi, 10 mai 2012 18:45:31(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: barba Go to Quoted Post
oamneni buni, sa ma ajute si pe mine cineva sa ma luminez ca nu mai inteleg nikBrick wall . Am depus juramantul, acum trebuie sa'mi transcriu certificatul. Din cate am citit cele scrise pe forum trebuie sa merg la Bucuresti. Eu trebuie sa-mi transcriu doar certificatul de nastere ca restul actelor sunt romanesti, sotul si copii sunt cetateni romani, sunt casatorita si locuiesc in Romania. Am incercat sa sun sa ma programez pentru transcriere si bineinteles ca nu raspunde nimeni, am vazut ca au pe www. starecivila1.ro posibilitatea de a te programa online, dar nu reusesc sub nici o forma sa ma programez. Va cer un sfat, cum sa procedez? sa merg cu o zi inainte duminica, sau miercuri ca sa prin rand pe liste? va rog sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat!

Am mai raspuns la intrebarea asta.Faceti transcrierea la ambasadele din Moldova.Dureaza pana la o luna,si costa pana la 130 de euro.La Bucuresti,se programeaza deja pentru Craciun.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline Cezar  
#28 Postat : joi, 10 mai 2012 20:33:06(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: barba Go to Quoted Post

Daca locuiesti in RO si ai permis de sedere pe termen lung atunci poti sa transcrii la starea civila de la domiciliul tau. Eu asa tin minte ca era. Schimbari nu am auzit sa fie
Offline vitass098  
#29 Postat : joi, 10 mai 2012 20:46:25(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Daca locuiesti in RO si ai permis de sedere pe termen lung atunci poti sa transcrii la starea civila de la domiciliul tau. Eu asa tin minte ca era. Schimbari nu am auzit sa fie

Corect,daca aveti viza de resedinta,in baza permisului de sedere pe termen lung,transcrieti actele la locul de trai in RO.
Offline Andrei Romanu'  
#30 Postat : sâmbătă, 30 iunie 2012 17:35:29(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
De ce acte e nevoie pentru a ridica certificatele de nastere/casatorie, personal si prin mandatar?
Offline vicky_g  
#31 Postat : sâmbătă, 30 iunie 2012 19:57:58(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Andrei Romanu' Go to Quoted Post
De ce acte e nevoie pentru a ridica certificatele de nastere/casatorie, personal si prin mandatar?

personal : pasaportul
prin mandatar : procura , copie pasaport ( a ta si a persoanei care te-a imputernicit)

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 30 iunie 2012 19:58:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihdem  
#32 Postat : luni, 25 septembrie 2017 13:44:44(UTC)
mihdem
Locatia: Balti
Buna ziua! Imi spune cineva, va rog, daca am dat actele pentru transcrierea certificatul de casatorie romanesc la Bucuresti in data de 02.08.17 si mi-a dat o foita in care scria ca se elibereaza certificatul de casatorie in data de 28.09.17, am careva sanse sa fie chiar in data de 28 sau poate inca sa mai dureze cateva zile pana va putea fi eliberat????
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.