Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline ingusea  
#1 Postat : marți, 7 iunie 2011 16:41:25(UTC)
Nivel: Membru
ingusea
Postari: 15
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova, Chisinau
salut la toti! spunetimi va tog cineva are vreun model de cerere de rectificare a ordinului, sau care trebuie sa fie continutul? Si daca cineva a expediat astfel de scrisoare catre ANC atunci in ce tremen ia venit raspuns?
Multumesc de atentie

Editeaza de catre utilizator miercuri, 8 iunie 2011 09:55:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline albert  
#2 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 17:40:53(UTC)
Nivel: Incepator
albert
Postari: 4
Salut! am cautat prin tot forumul asta si n-am gasit mai nimic la tema rectificare ordin, se vede ca sunt putini ghinionisti.
In cazul meu nui eroare in ordin ci in baza lor de date si la programarea pentru juramint mi-au dat un formular care contine si cererea de rectificare.
Poti sa te adresezi la consulat presupun sau sa scrii o cerere simpla incluzind copiile la buletin, cert de nastere, si a scrisorii de confirmare de la ANC.
Am deacum aproape o luna de la expedierea cererii catre ANC si nam un raspuns, citind pe alt forum la unii vine intr-o luna la alti sii mai mult si poate deloc.
Voi anunta cind imi va veni un raspuns daca imi va veni in general.
Offline serjmin  
#3 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 17:55:47(UTC)
Nivel: Membru Avansat
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: albert Go to Quoted Post
Salut! am cautat prin tot forumul asta si n-am gasit mai nimic la tema rectificare ordin, se vede ca sunt putini ghinionisti.
In cazul meu nui eroare in ordin ci in baza lor de date si la programarea pentru juramint mi-au dat un formular care contine si cererea de rectificare.
Poti sa te adresezi la consulat presupun sau sa scrii o cerere simpla incluzind copiile la buletin, cert de nastere, si a scrisorii de confirmare de la ANC.
Am deacum aproape o luna de la expedierea cererii catre ANC si nam un raspuns, citind pe alt forum la unii vine intr-o luna la alti sii mai mult si poate deloc.
Voi anunta cind imi va veni un raspuns daca imi va veni in general.

la nici un client de-al meu nu a venit raspuns mai devreme decat 3 luni.am o femeie care asteapta de 6 luni si inca nimic.si o verific in fiecare saptamana la ANC.am inteles ca in astfel de cazuri se cer din nou avizele.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline albert  
#4 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 18:03:11(UTC)
albert
Mersi pu raspuns inseamna daca pina acum eram pesimist apoi deacum am motive sa fiu si mai pesimist.
Cazul meu consta in faptul ca in baza lor de date mi-au pus un copil, ceeea ce nui adevarat, m-am mai interesat si dea asa cazuri n-am mai auzit.
inteleg o littera, da in halul asta sa gresesti e ridicol.
Offline serjmin  
#5 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 18:10:39(UTC)
serjmin
Mersi pu raspuns inseamna daca pina acum eram pesimist apoi deacum am motive sa fiu si mai pesimist.
Cazul meu consta in faptul ca in baza lor de date mi-au pus un copil, ceeea ce nui adevarat, m-am mai interesat si dea asa cazuri n-am mai auzit.
inteleg o littera, da in halul asta sa gresesti e ridicol.

trebuie sa fim optimisti pe viata.ti-am spus din experienta mea---poate tu ai sa fii mai norocos.BigGrin
Offline MAMALIGA  
#6 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 18:13:12(UTC)
MAMALIGA
Postari: 1
Locatia: chisinau
cine ma poate lamuri ce e cu harta cu dosare?
Offline albert  
#7 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 18:16:38(UTC)
albert
Ati avut cazuri de solutionare mai rapida? ma refer o luna doua
Offline serjmin  
#8 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 18:40:55(UTC)
serjmin
Ati avut cazuri de solutionare mai rapida? ma refer o luna doua

se rezolva mai repede acum un an in urma.dupa aia cred ca au bagat avizele
Offline falxdacica  
#9 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 19:37:04(UTC)
falxdacica
Salut! stie cineva de ce dupa ce mi-am gasit numele publicat in ordin peste cateva ore a fost exclus din lista... daca a fost vreo rectificare trebuie sa astept alt ordin???
Offline serjmin  
#10 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 19:51:00(UTC)
serjmin
Originally Posted by: falxdacica Go to Quoted Post
Salut! stie cineva de ce dupa ce mi-am gasit numele publicat in ordin peste cateva ore a fost exclus din lista... daca a fost vreo rectificare trebuie sa astept alt ordin???

e o defectiune tehnica cred pe saitul anc.sunt 2 ordine 1082P -----ASA CEVA NU E POSIBIL.maine cred ca o sa rezolve.aia au plecat acasa acum.BigGrin
Offline albert  
#11 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 20:57:23(UTC)
albert
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
la nici un client de-al meu nu a venit raspuns mai devreme decat 3 luni.am o femeie care asteapta de 6 luni si inca nimic.si o verific in fiecare saptamana la ANC.am inteles ca in astfel de cazuri se cer din nou avizele.

sa inteleg ca vor trebui sa emita un alt alt ordin dupa receptionarea avizelor sau cum e procedura?, ideea ca toata chestiunea cu rectificarea e hiperbirocratizata cind sar putea de solutionat in termeni mai mici. Plus la asta ei au o ordonanta care reglementeaza anume procedura de solutionare a petitiiilor (cererilor), care scrie ca nu trebuie sa depaseasca 30 de zile indifreent daca raspunsul e negativ sau pozitiv, astfel ANC-ul poate fi actionat in instatanta de judecata si anume in instanta de contencios administrativ, sunt sigur ca atacind in judecata se poate de urgentat procedura.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.