Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Vitalionika  
#1 Postat : joi, 12 mai 2011 12:56:08(UTC)
Nivel: Incepator
Vitalionika
Postari: 1
Locatia: moldova
miine trebuie sa plec la Bucuresti sa primesc buletin romanesc,si depun actele pentru pasaport.dar nu pot astepta inca 14 zile pentru ca pierd lucru la ITALIA.Vreau sa intreb daca pot trece vama numai cu buletin romanesc????.plec cu avionul...Raspundeti va rog cine stie...Mersi....
Offline nell  
#2 Postat : joi, 12 mai 2011 13:15:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Vitalionika a scris:
miine trebuie sa plec la Bucuresti sa primesc buletin romanesc,si depun actele pentru pasaport.dar nu pot astepta inca 14 zile pentru ca pierd lucru la ITALIA.Vreau sa intreb daca pot trece vama numai cu buletin romanesc????.plec cu avionul...Raspundeti va rog cine stie...Mersi....

Din Romania in Europa poti mere in orice directie cu buletin romanesc, din MD in Europa, doar cu pasaport roman
Offline vazorg  
#3 Postat : joi, 12 mai 2011 13:28:18(UTC)
Nivel: Membru
vazorg
Postari: 40
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Locatia: Moldova
Vitalionika a scris:

dupa cite stiu eu da poti zbura, la la moldova arati pasaportul strain si buletinul romanesc si la Italia arati buletinul romanesc
Offline vicky_g  
#4 Postat : joi, 12 mai 2011 15:45:38(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Vitalionika a scris:

Poti sa te duci la Bucuresti sa-ti ridici buletinul si sa iei avion din Bucuresti si nu prezinti nici un alt act inafara de buletin . cel mai simplu , dupa parerea mea...daca pleci din MDA , atunci cum te-au sfauit altii
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline lexus  
#5 Postat : joi, 12 mai 2011 17:25:59(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
nell a scris:
Din Romania in Europa poti mere in orice directie cu buletin romanesc, din MD in Europa, doar cu pasaport roman

Dar din Moldova in Romania se poate cu buletin romanesc ?
Offline dorin1984  
#6 Postat : joi, 12 mai 2011 17:54:58(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
lexus a scris:
Dar din Moldova in Romania se poate cu buletin romanesc ?

Poti circula in Europa cu pasaport MD si buletin RO
thanks 1 utilizator a multumit dorin1984 acest post util.
Offline lexus  
#7 Postat : joi, 12 mai 2011 18:13:46(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
dorin1984 a scris:

multumesc. ai incercat tu ? stii sigur asta ?
Offline Oliandra  
#8 Postat : vineri, 13 mai 2011 17:59:05(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
nell a scris:

Nell Salut! m-a intrebat o persoana,dacă se poate face deodată pasaport romanesc fara buletin/este posibil asa ceva? Mersi mult de răspunsd'oh!
Offline vicky_g  
#9 Postat : vineri, 13 mai 2011 18:03:25(UTC)
vicky_g
Oliandra a scris:
Nell Salut! m-a intrebat o persoana,dacă se poate face deodată pasaport romanesc fara buletin/este posibil asa ceva? Mersi mult de răspunsd'oh!

Da , se poate de facut pasaport roman fara buletin. Buletin isi fac persoanele care doresc si care au resedinta in RO . Pentru pasaport e suficient sa ai certificatul de nastere roman si sa ai resedinta in strainatate.( sau in Ro)
Offline marinake  
#10 Postat : vineri, 13 mai 2011 18:03:28(UTC)
marinake
Postari: 15
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: chisinau
Oliandra a scris:

da e posibilThumpUp
thanks 1 utilizator a multumit marinake acest post util.
Offline vicky_g  
#11 Postat : vineri, 13 mai 2011 18:06:36(UTC)
vicky_g
Si daca tot veni vorba de buletin , pasaport , am ramas surprinsa de faptul ca aici in Romania , cei care doresc sa depuie pentru buletin sau pasaport , trebuie sa se prezinte la sectia de pasapoarte cu parintii sau cu proprietarul imobilului in casa caruia se afla( domiciliaza) indiferent daca este minor sau adult .
Offline vicky_g  
#12 Postat : vineri, 13 mai 2011 18:10:50(UTC)
vicky_g
dorin1984 a scris:

Pentru a parasi teritoriul MDA , ai nevoie de pasaport valabil (la vama prezinti si pasaport MDA si buletin RO ). O data ajuns in Ro , nu mai ai nevoie de el pentru a circula in UE .
Offline Tincutza  
#13 Postat : miercuri, 25 mai 2011 19:45:16(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Si daca tot veni vorba de buletin , pasaport , am ramas surprinsa de faptul ca aici in Romania , cei care doresc sa depuie pentru buletin sau pasaport , trebuie sa se prezinte la sectia de pasapoarte cu parintii sau cu proprietarul imobilului in casa caruia se afla( domiciliaza) indiferent daca este minor sau adult .

Blink
Poate doar pt buletin trebuie sa te prezinti cu proprietarul imobilului in casa caruia domiciliezi in Ro. Ca in el se indica adresa de Romania.
Dar la pasaport nu vad care e sensul sa vina si proprietarul imobilului din Romania daca in pasaport se indica adresa din strainatate(in cazul nostru, MD).
Sau eu tot nu am inteles bine mesajul tau, chiar daca l-am citit de 10 oriBlushing Blushing
Sorry Vicky, ma luminezi?Blushing

Editeaza de catre utilizator miercuri, 25 mai 2011 19:46:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#14 Postat : miercuri, 25 mai 2011 20:49:53(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Blink
Poate doar pt buletin trebuie sa te prezinti cu proprietarul imobilului in casa caruia domiciliezi in Ro. Ca in el se indica adresa de Romania.
Dar la pasaport nu vad care e sensul sa vina si proprietarul imobilului din Romania daca in pasaport se indica adresa din strainatate(in cazul nostru, MD).
Sau eu tot nu am inteles bine mesajul tau, chiar daca l-am citit de 10 oriBlushing Blushing
Sorry Vicky, ma luminezi?Blushing

Ma refeream la romanii din Romania . Nu la romanii din Republica Moldova . Scz , am zis si pentru pasaport , dar m-am interesat inca o data si nu e nevoie de proprietarul imobilului. Decat la buletin ( inca o data zic , pentru romanii din Romania )
Offline Colti  
#15 Postat : miercuri, 25 mai 2011 21:19:56(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Pentru a parasi teritoriul MDA , ai nevoie de pasaport valabil (la vama prezinti si pasaport MDA si buletin RO ). O data ajuns in Ro , nu mai ai nevoie de el pentru a circula in UE .

Eu nu inteleg,de ce am intrebat de prietena mea daca pot ajunge la ea in italia numai cu buletin romanesc si ea a strimbat din nas,apoi a zis,ii spui soferului de la rutiera(a surorii mele,adica"nasha sobaka:soferulBigGrin )ca ai numai buletin,sa fie la curent si gata(problemele lui cred caLOL ).Dar de ce si pentru ce lui sa ii spun...nici pan acum nu am intrebat,pan ce nu-mi arde sa stiu si asa info,am destule in capLaugh si fara asta.
Am scris asta poate cuiva ajuta,idee nu am.
Offline vicky_g  
#16 Postat : miercuri, 25 mai 2011 21:30:54(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
Eu nu inteleg,de ce am intrebat de prietena mea daca pot ajunge la ea in italia numai cu buletin romanesc si ea a strimbat din nas,apoi a zis,ii spui soferului de la rutiera(a surorii mele,adica"nasha sobaka:soferulBigGrin )ca ai numai buletin,sa fie la curent si gata(problemele lui cred caLOL ).Dar de ce si pentru ce lui sa ii spun...nici pan acum nu am intrebat,pan ce nu-mi arde sa stiu si asa info,am destule in capLaugh si fara asta.
Am scris asta poate cuiva ajuta,idee nu am.

Da eu iaca am fost marti la Consulatul Italiei la Bucuresti !!! M-au bucurat , pot face viza la ei fara programare cand am pachetul de acte strans . Si nu putine am Crying

Editeaza de catre utilizator miercuri, 25 mai 2011 21:35:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#17 Postat : miercuri, 25 mai 2011 21:34:58(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Da eu iaca am fost marti la Consulatul Italiei la Bucuresti !!! M-au bucurat , pot face viza la ei fara programare cand am pachetul de acte strans . Si am nu putine Crying

La noi aici pe atunci se transmiteau prin fax si tot nu putine si m-am lasat de idee,voi merge cind am actele in mina dejaSmile
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline vicky_g  
#18 Postat : miercuri, 25 mai 2011 21:39:13(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
La noi aici pe atunci se transmiteau prin fax si tot nu putine si m-am lasat de idee,voi merge cind am actele in mina dejaSmile

Mda , multe acte si printre altele un certificat de schimbare a numelui /prenumelui de la Chisinau , care nu stiu in cat timp se face , cat costa si daca e nevoie de programare . Si sigur nu reusesc pana in 25 iunie sa le fac.
Offline Tinka  
#19 Postat : duminică, 3 iulie 2011 11:11:27(UTC)
Tinka
Postari: 26
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
dar doar cu certicatul de nastre romanesc si pasaport RM pot trece. Eu am pasaport roman dar copilului nu reusec sa-i fac o sa-i dea voie doar cu certificatul?
Offline Cezar  
#20 Postat : joi, 7 iulie 2011 01:20:57(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: Tinka Go to Quoted Post
dar doar cu certicatul de nastre romanesc si pasaport RM pot trece. Eu am pasaport roman dar copilului nu reusec sa-i fac o sa-i dea voie doar cu certificatul?

Care vama? Din Romania in UE?
Raspuns - NU
Copiii au nevoie de pasapoarte.
Offline marshallxxx  
#21 Postat : miercuri, 2 mai 2012 23:02:28(UTC)
marshallxxx

Salut! As vrea sa ma ajutati: daca am cetatenie romana, nu am pasaport RO, nu reusesc sa-l fac pina la plecare, pot zbura in baza cartii de identitate din Moldova in UE, corect? Am citit aici ca in aeroport va fi nevoie sa prezint si pasaportul moldovenesc, si buletinul RO, intrebarea ar fi: biletul in baza carui document trebuie procurat - buletin romanesc sau pasaport moldovenesc? Am ramas confuza Blushing
Multumesc anticipat
Offline vitass098  
#22 Postat : joi, 3 mai 2012 02:27:10(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: marshallxxx Go to Quoted Post
Salut! As vrea sa ma ajutati: daca am cetatenie romana, nu am pasaport RO, nu reusesc sa-l fac pina la plecare, pot zbura in baza cartii de identitate din Moldova in UE, corect? Am citit aici ca in aeroport va fi nevoie sa prezint si pasaportul moldovenesc, si buletinul RO, intrebarea ar fi: biletul in baza carui document trebuie procurat - buletin romanesc sau pasaport moldovenesc? Am ramas confuza Blushing
Multumesc anticipat

Da,poti pleca cu buletin MD,pana la vama Leuseni(Sculeni,Cahul,Girgiulesti,Costesti,Chisinau Aeroport),si inapoi la Chisinau.Ca sa ajungi in UE,iti trebuie pasaport MD,plus buletin(PASAPORT RO).Biletul,poti procura in baza pasaportului MD. Dar,cu conditia,ca detii buletin(pasaport RO).
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline <Adi>  
#23 Postat : joi, 3 mai 2012 19:49:51(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Da,poti pleca cu buletin MD,pana la vama Leuseni(Sculeni,Cahul,Girgiulesti,Costesti,Chisinau Aeroport),si inapoi la Chisinau.Ca sa ajungi in UE,iti trebuie pasaport MD,plus buletin(PASAPORT RO).Biletul,poti procura in baza pasaportului MD. Dar,cu conditia,ca detii buletin(pasaport RO).

Un raspuns care lumineaza toate comentariile de mai sus, bravo!
Offline Cezar  
#24 Postat : joi, 3 mai 2012 23:59:37(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Da,poti pleca cu buletin MD,pana la vama Leuseni(Sculeni,Cahul,Girgiulesti,Costesti,Chisinau Aeroport)

Frontiera MD numai cu pasaport MD (si + buletin RO).
Mai departe poate cu buletin RO fara pasaport.
Offline panteraalba  
#25 Postat : duminică, 16 iunie 2013 23:16:15(UTC)
panteraalba
Buna! De curand mi-am facut buletin romanesc! Insa in august trebuie
sa plec cu o tabara de copii din chisinau la mare in bulgaria! stiu ca pot sa trec fara probleme vama md-ro cu buletinul ro si pasaportul md! Mi-ar fi de folos persoana care mi-ar spune daca la fel de linistit pot sa trec vama ro-bg doar cu buletinul ro! tinand cont ca restul persoanelor din autocare vor detine pasapoarte ro si md! ms anticipat
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.