Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dumitras84  
#1 Postat : miercuri, 4 mai 2011 10:38:37(UTC)
Nivel: Incepator
dumitras84
Postari: 2
Locatia: CHISINAU
SALUTARE MA INFORMEAZA CINEVA VA ROG ?
CU BULETINUL ROMANESC PUTEM CALATORI IN UE DACA AM BULETIN CE ROST ARE SA-MI FAC SI PASAPORT DACA CIRRCUL NUMAI IN UE

Editeaza de catre moderator miercuri, 4 mai 2011 15:26:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#2 Postat : miercuri, 4 mai 2011 12:14:35(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
dumitras84 a scris:
SALUTARE MA INFORMEAZA CINEVA VA ROG ?
CU BULETINUL ROMANESC PUTEM CALATORI IN UE DACA AM BULETIN CE ROST ARE SA-MI FAC SI PASAPORT DACA CIRRCUL NUMAI IN UE

Poti liber. Pasaport isi face care doreste in caz ca va iesi din UE.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline dumitras84  
#3 Postat : miercuri, 4 mai 2011 12:39:31(UTC)
dumitras84
Locatia: CHISINAU
Cezar a scris:
Poti liber. Pasaport isi face care doreste in caz ca va iesi din UE.

mersi
Offline nadph  
#4 Postat : joi, 8 septembrie 2011 19:41:16(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Pot sa numesc un dezavantaj imens :-). Cu toate ca singur astept cu nerabdare aceasta onoare (cetatenia).

- Cetatenii romani sunt vazuti de universitatile din Europa (Germania in cazul meu) identic ca si cei bastinasi.
Pentru ceilalti (Nicht-EU) este aleasa o cota de circa 7-8% de locuri. Locurile de studii la cei straini sunt impartite inca
pe tari, adica sa nu fie 20 de turci ci 1 turc, un sudafrican, un american etc. Luind in vedere ca nu sunt cam multi moldoveni ce
invata limba germana (sa fim seriosi, toata familia mea stie franceza, eu sunt exceptia) si Germania e tara mare cu foarte multe
universitati - ai sanse tari de tot sa intri daca ai note decente la bac si Test DAF dat bine. (un fel de test general pentru abilitatile
tale de a invata in Germania la o universitate. Nu mi-a parut test de limba - pentru asta exista Sprachdiplom sau DSD sau DSH).

Ca german/roman/european ai sanse mari sa nu intri in universitatea dorita (la medicina) chiar daca ai 10 pe linie. Am citit in ziar un articol
despre un elev ce avea un Abitur (BACul lor) de 0,7. Asta ar fi echivalent la noi nota 13. In document i-au scris 1 insa pe punctaj are 0,7. Record.
El nu a primit un loc de studii la universitatea la care a dorit. Brick wall Chipurile Heidelberg e asa prestigios. Idee nu am, insa pe rankingurile de "fericire" a studentilor
cu universitatea lora pare sa fie prima de la urma. Egal, nu a intrat. Plus la asta, ca European ai dreptul sa aplici (la med.) NUMAI la 3 universitati deodata. Poate sa nu te ia nici una. Ca moldovean - la toate (5 euro pe aplicatie).

- Ideea ar fi sa aplici ca moldovean insa sa traiesti ca roman BigGrin .
thanks 1 utilizator a multumit nadph acest post util.
Offline nadph  
#5 Postat : joi, 8 septembrie 2011 19:43:33(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Oops, nu am citit numele topicului corect limba . Aici e vorba de cetatenie in genere, nu de buletin BigGrin
Offline fratello  
#6 Postat : miercuri, 9 mai 2012 00:40:36(UTC)
fratello
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Pot sa numesc un dezavantaj imens :-). Cu toate ca singur astept cu nerabdare aceasta onoare (cetatenia).

- Cetatenii romani sunt vazuti de universitatile din Europa (Germania in cazul meu) identic ca si cei bastinasi.
Pentru ceilalti (Nicht-EU) este aleasa o cota de circa 7-8% de locuri. Locurile de studii la cei straini sunt impartite inca
pe tari, adica sa nu fie 20 de turci ci 1 turc, un sudafrican, un american etc. Luind in vedere ca nu sunt cam multi moldoveni ce
invata limba germana (sa fim seriosi, toata familia mea stie franceza, eu sunt exceptia) si Germania e tara mare cu foarte multe
universitati - ai sanse tari de tot sa intri daca ai note decente la bac si Test DAF dat bine. (un fel de test general pentru abilitatile
tale de a invata in Germania la o universitate. Nu mi-a parut test de limba - pentru asta exista Sprachdiplom sau DSD sau DSH).

Ca german/roman/european ai sanse mari sa nu intri in universitatea dorita (la medicina) chiar daca ai 10 pe linie. Am citit in ziar un articol
despre un elev ce avea un Abitur (BACul lor) de 0,7. Asta ar fi echivalent la noi nota 13. In document i-au scris 1 insa pe punctaj are 0,7. Record.
El nu a primit un loc de studii la universitatea la care a dorit. Brick wall Chipurile Heidelberg e asa prestigios. Idee nu am, insa pe rankingurile de "fericire" a studentilor
cu universitatea lora pare sa fie prima de la urma. Egal, nu a intrat. Plus la asta, ca European ai dreptul sa aplici (la med.) NUMAI la 3 universitati deodata. Poate sa nu te ia nici una. Ca moldovean - la toate (5 euro pe aplicatie).

- Ideea ar fi sa aplici ca moldovean insa sa traiesti ca roman BigGrin .

Ok.. dar asta a fost in cazul tau.. cu Germania. Eu spre exemplu am fost admis la Universitatea din Stockholm ca cetatean roman. Daca aplicam ca moldovean.. plateam 10.000 de euro pe an contractul.. ca cetatean european insa beneficiez de studii gratis in Suedia.

P.S.: am intrat cu engleza.. nu stiu nici o boaba in Suedeza si nici nu ma intereseaza.
thanks 2 au multumit acest post util fratello.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.