Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline serhio  
#1 Postat : 30 aprilie 2011 14:40:15(UTC)
Nivel: Membru
serhio
Postari: 10
Locatia: Paris
Am cautat pe internet, insa nu am gasit nimic concret.

Mama mea a obtinut cetatenia Romana, a depus juramantul, si acum vrea sa-fi faca pasaportul Roman.

De ce acte are nevoie sa prezinte, si cat costa intreaga procedura?
OFICIAL.

Am auzit ca sunt multi sarlatani ce ofera servicii contra unor sume rotunjoaer de bani, ma tem sa nu cada victima a unor escrokerii de acest gen.

M-ar interesa costul procedurii

a) Fara deplasare in Romania (sau se poate deplasa si fara pasaport?)
b) Cu deplasarea unei persoane tertze, si atunci de ce acte are nevoie acea persoana.
Offline Cezar  
#2 Postat : 30 aprilie 2011 14:51:20(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
Și bred...

Mama ta trebuie sa isi faca certificatele de stare civila (nastere/casatorie) si apoi pasaportul la vreo sectie de pasapoarte din RO.
Rău ai căutat info că forumul deja se rupe de atâta info în lung și în lat.

Ce fel de șarlatani? Ce e complicat in asta că trebuie să vă legați cu fel de fel? De ce inventați? Fara supărare, dar am impresia ca majoritatea care sunt peste hotare sunt gata sa vândă sufletul numai ca sa nu faca ceva singur conform instrucțiunilor oficiale și se leaga cu "șarlatani".
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Consultant  
#3 Postat : 30 aprilie 2011 15:01:01(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
serhio a scris:
Am cautat pe internet, insa nu am gasit nimic concret.

Mama mea a obtinut cetatenia Romana, a depus juramantul, si acum vrea sa-fi faca pasaportul Roman.

De ce acte are nevoie sa prezinte, si cat costa intreaga procedura?
OFICIAL.

Am auzit ca sunt multi sarlatani ce ofera servicii contra unor sume rotunjoaer de bani, ma tem sa nu cada victima a unor escrokerii de acest gen.

M-ar interesa costul procedurii

a) Fara deplasare in Romania (sau se poate deplasa si fara pasaport?)
b) Cu deplasarea unei persoane tertze, si atunci de ce acte are nevoie acea persoana.

Modalitati sunt 1001, in dependenta de ce vrea sa obtina Buletin+Pasaport sau numai Pasaport. Oricare n-ar fi doliantele pentru inceput trebuie sa transcrie actele de stare civila (Certificat de nastere, certificat de casatorie(dupa caz)).

Transcrierea o poate face la Consulatele din Republica Moldova in dependenta de unde isi are viza de resedinta.. sau apeleaza la cineva care-i depune actele pentru transcriere a actelor de stare civila la Bucuresti.
In rest cauta pe forum majoritatea userilor au scris procedurile parcurse de ei de la Juramintu de credinta pina la obtinerea Buletinului si/sau Pasaportului.

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 15:02:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serhio  
#4 Postat : 30 aprilie 2011 15:02:48(UTC)
serhio
Cezar a scris:
Și bred...

Domnu Cezar, forumul probabil si are multa informatie, insa nu e prea usor de gasit, pentru asta si am intrebat.
Ca atate, ar fi binevanita o pagina ce descrie procedura si costurile, ca oamenii sa nu intrebe aceeasi kestie de zeci de ori.

M-ar interesa lista exhaustiva de acte pu prezentare, si cat costa oficial fiecare.
De asemenea m-ar interesa, cum mama mea poate sa plece in Romania, neavand inca perfectate actele romanesti.
Consultant  
#5 Postat : 30 aprilie 2011 15:06:47(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
serhio a scris:
Domnu Cezar, forumul probabil si are multa informatie, insa nu e prea usor de gasit, pentru asta si am intrebat.
Ca atate, ar fi binevanita o pagina ce descrie procedura si costurile, ca oamenii sa nu intrebe aceeasi kestie de zeci de ori.

M-ar interesa lista exhaustiva de acte pu prezentare, si cat costa oficial fiecare.
De asemenea m-ar interesa, cum mama mea poate sa plece in Romania, neavand inca perfectate actele romanesti.

Dupa cum scrii se vede ce nici nu ai cautat.. tot ce te intereseaza pe tine este descris in detalii ne mai vazute. Cum ajungi in Romania dupa juramint.. Cum transcrii actele.. Cum obtii CNP.. cum obtii Carte de identitate.. cum obtii pasaport.. asta-s temele care se discuta zilnic. incearca prin Search in dreapta sus.. folosind cuvinte cheie din problema care te intereseaza la sigur gasesti.
Offline Cezar  
#6 Postat : 30 aprilie 2011 15:22:49(UTC)
Cezar
serhio a scris:

Cred ca e destul de usor de gasit ceea ce trebuie. Temele care iti sunt de folos sunt mereu la vedere. Nu sunt undeva in fundul forumului.

Fara suparare, dar asa in fiecare zi cate 2-4 persoane pun aceleasi intrebari. Este secolul XXI si trebuie de mai invatat a folosi internetul, PC-ul, google etc etc.

Eu deja am indicat pasii.
1 - actele de stare civila
2 - pasaportul

Insa mama ta va trebui sa renunte la Franta o bucata de timp daca vrea sa faca actele daca este nelegal in Franta. daca este legal acolo inseamna ca scapati de multe batai de cap.
Pasaportul se poate de facut si peste 20 ani ca cetatenia nu se pierde.

Cine vrea acela gaseste si in zimbabwe informatie privind cetatenia romana. Asa ca trebuie sa cauti info pe forum, aici. Daca nu stiti cum sa cautati asta deja e problema voastra. IMHO

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 15:24:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#7 Postat : 30 aprilie 2011 15:31:31(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Hai sa nu fim rai cu oameni...cu toate ca e mai usor sa deschizi un topic nou , decat sa cauti info . In sectiunile
< Obtinerea certificatului de nastere romanesc > , < obtinerea pasaportului, buletinului de identitate romanesc > sunt atatea topicuri actuale cu aceasta problema , inteleg poate timp putin ai...insa situatiile difera de la o persoana la alta...si ar fi bine sa citesti - sa fii informat din timp . Nu o lua in nume de rau...insa si membrii forumului se plictisesc sa tot scrie despre ce este nevoie pentru fiecare in parte . Cand apar mici modificari , atunci se reinoieste informatia . O zi buna sa ai....
Offline serhio  
#8 Postat : 30 aprilie 2011 16:49:53(UTC)
serhio
Cezar a scris:
Fara suparare, dar asa in fiecare zi cate 2-4 persoane pun aceleasi intrebari. Este secolul XXI si trebuie de mai invatat a folosi internetul, PC-ul, google etc etc.

Exact. Este secoluul XXI, si trebuie folosit internetul. Cu cap.
Nu vreau sa invinovatesc responsabilii romani de necompetenta infirmatica, insa o buna solutie este nu in a discuta de mii de ori acelasi subiect, ci de a produce si a publica o referinta completa pe site, la care s-ar fi putut facut trimiteri directe.

Cand este nevoie de informatie, ce este formalizata clar intr-un document, la ea se face trimitere si nu se explica de zeci de ori, cum singur spui. Acum, unica ce imi puteti recomanda, sa caut pe forum. E ca si cum ati luat o cutie cu M&Ms si ati imprastiat drajeurile, pentru a-mi recupera cutia ma invitati sa le strang de prin casa.

Google. Crezi ca aveam habar de acet site, daca nu il utilizam? Insa kestia slaba in cautarea informatiei pe un forum este ca multa lume are diferite probleme concrete, si aceste probleme sunt descrise de diferiti participanti ai forumumui. In acest fel, informatia este prezenta, si cel ce raspunde la intrebari este convins ca a spus una si aceeasi kestie de mai multe ori. Insa pentru cel ce cauta, este practic foarte complicat de a aduna pentru cazul sau concret.

Motorul de cautare trimite la mai multe zeci de pagini, in fiecare din care sunt farame de informatie, deseori pentru cazuri specific unei sau altei persoane. O pagina cu informatia generalizata ar aparea printre primele in Google, si atunci intrebari de genul ce pun eu nu ar mai aparea pe forum.

E ca si cum avem un hambar de puzzle, si moderatorii aduc si decortica elemente si le arunca la gramada. moderatorii stiu ca toate elementele sunt in hambar, insa cel ce vrea sa fada imaginea, trebuie sa o adune din nou si din nou. De ce sa nu expuneti direct imaginile?

Daca stati rau cu metaforele, va intreb altfel:
- Unde este o pagina unde sa explice procedura de obtinere a pasaportului de la A la Z?
- Unde sunt expuse preturile oficiale pentre fiecare document in parte?

Merci pentru intelegere.

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 16:55:30(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#9 Postat : 30 aprilie 2011 16:53:42(UTC)
Cezar
Chiar alaturi este topic http://cetatenie-romana....SFAT-pt-toata-lumea.aspx descris in lung si in lat.

Pasaportul acum costa 276 RON in Romania si 100 euro la consulate.
Actele sunt aceleasi oriunde.

PS. Pai a cui e vina ca e bardac? A moderatorilor sau a userilor?
De ce majoritatea gasesc ce le trebuie?

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 16:54:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#10 Postat : 30 aprilie 2011 16:59:00(UTC)
vicky_g
serhio a scris:
Exact. Este secoluul XXI, si trebuie folosit internetul. Cu cap.
Nu vreau sa invinovatesc responsabilii romani de necompetenta infirmatica, insa o buna solutie este nu in a discuta de mii de ori acelasi subiect, ci de a produce si a publica o referinta completa pe site, la care s-ar fi putut facut trimiteri directe.

Cand este nevoie de informatie, ce este formalizata clar intr-un document, la ea se face trimitere si nu se explica de zeci de ori, cum singur spui. Acum, unica ce imi puteti recomanda, sa caut pe forum. E ca si cum ati luat o cutie cu M&Ms si ati imprastiat drajeurile, pentru a-mi recupera cutia ma invitati sa le strang de prin casa.

Google. Crezi ca aveam habar de acet site, daca nu il utilizam? Insa kestia slaba in cautarea informatiei pe un forum este ca multa lume are diferite probleme concrete, si aceste probleme sunt descrise de diferiti participanti ai forumumui. In acest fel, informatia este prezenta, si cel ce raspunde la intrebari este convins ca a spus una si aceeasi kestie de mai multe ori. Insa pentru cel ce cauta, este practic foarte complicat de a aduna pentru cazul sau concret.

Motorul de cautare trimite la mai multe zeci de pagini, in fiecare din care sunt farame de informatie, deseori pentru cazuri specific unei sau altei persoane. O pagina cu informatia generalizata ar aparea printre primele in Google, si atunci intrebari de genul ce pun eu nu ar mai aparea pe forum.

E ca si cum avem un hambar de puzzle, si moderatorii aduc si decortica elemente si le arunca la gramada. moderatorii stiu ca toate elementele sunt in hambar, insa cel ce vrea sa fada imaginea, trebuie sa o adune din nou si din nou. De ce sa nu expuneti direct imaginile?

Daca stati rau cu metaforele, va intreb altfel:
- Unde este o pagina unde sa explice procedura de obtinere a pasaportului de la A la Z?
- Unde sunt expuse preturile oficiale pentre fiecare document in parte?

Merci pentru intelegere.

Incearca sa suni la consulat . Sau oriunde in alta parte unde vrei sa depui pentru perfectarea actelor , cel mai simplu
Offline vicky_g  
#11 Postat : 30 aprilie 2011 17:01:03(UTC)
vicky_g
P.S. sa nu fiu rea...dar aici e un forum unde lumea discuta si se impartateste cu faptele prin care au trecut si nu un site oficial al justitiei romane cu lista de preturi si alte informatii oficiale .
Offline serhio  
#12 Postat : 30 aprilie 2011 17:01:41(UTC)
serhio
Cezar a scris:
De ce majoritatea gasesc ce le trebuie?

e cam in divergenta cu
Cezar a scris:
Fara suparare, dar asa in fiecare zi cate 2-4 persoane pun aceleasi intrebari.

Merci pentru link. Este destul de concret si util. Numai ca barbatul in cauza nu a facut actele de stare civila.

Neujeli romanii nu sunt capabili sa faca o lista oficiala de preturi si acte, ca sa nu mai povesteasca lumea "din gura-n gura" peripetiile de la ambasada??
Offline serhio  
#13 Postat : 30 aprilie 2011 17:06:16(UTC)
serhio
vicky_g a scris:
P.S. sa nu fiu rea...dar aici e un forum unde lumea discuta si se impartateste cu faptele prin care au trecut si nu un site oficial al justitiei romane cu lista de preturi si alte informatii oficiale .

Daca exista asa un site, cu placere ash vrea sa il consult, insa imi pare ca nu voi gasi nici acolo un raspuns practic la intrbarea mea.

Biurocratii nu prea sunt capabili sa fie practici. Precis ca pe asa site-uri este mesajul de salut al ministrului, biografia tuturor sefilor de departamente, si inca o tona de info ce nu-i trebuie nimanui... Insa cand vreau sa stiu ce acte si cat costa, trebuie sa adun picatura cu picatura din 100 de thred-uri de forum, dar cel mai bine sa ma trezesc cu noaptea n cap si sa stau in rand la ambasada, si cand ajung semi viu acolo, precis ca uit ceva sa intreb, si calvarul se reincepe...
Offline Cezar  
#14 Postat : 30 aprilie 2011 17:08:15(UTC)
Cezar
serhio a scris:
e cam in divergenta cu

Merci pentru link. Este destul de concret si util. Numai ca barbatul in cauza nu a facut actele de stare civila.

Neujeli romanii nu sunt capabili sa faca o lista oficiala de preturi si acte, ca sa nu mai povesteasca lumea "din gura-n gura" peripetiile de la ambasada??

NU mai este nimic in divergenta. Am avut in vedere de cei care cauta acei gasesc.

Pretul atunci la pasaport era 266 RON.
Apoi s-a ridicat la 276.

De exemplu aici
http://www.pasapoarteiasi.ro/
http://mae.ro/taxonomy/term/450/2
http://www.pasapoarte.ma...ov.ro/indexBucuresti.htm
http://www.prefecturabucuresti.ro/paapoarte.html
(astea toate in Google in 2 secunde am gasit)

Cu actele de stare civila e alta problema. Faci ori la Bucuresti in jumate de an si gratis ori la consulat de urgenta si costa 110+35 euro.

Pasaport fara certificat de nastre/casatorie romanesti nu poti face

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 17:10:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serhio  
#15 Postat : 30 aprilie 2011 17:09:45(UTC)
serhio
vicky_g a scris:
Incearca sa suni la consulat . Sau oriunde in alta parte unde vrei sa depui pentru perfectarea actelor , cel mai simplu

Pai, asta si spun, pe internet aceasta informatie nu este concentrata nicaieri... e in stare dispersa in forma de povestiri diverse si variate de pe acest forum, si apoi, nu se mai stie, daca e la zi, sau nu.
Nu mai poti da nici o referinta de unde stii ca pasaportul costa atat sau atat, doar po ti sa zici ca Tolea de pe fprum in luna februarie zice ca a platat atata si atata.
Offline Cezar  
#16 Postat : 30 aprilie 2011 17:11:19(UTC)
Cezar
serhio a scris:
Pai, asta si spun, pe internet aceasta informatie nu este concentrata nicaieri... e in stare dispersa in forma de povestiri diverse si variate de pe acest forum, si apoi, nu se mai stie, daca e la zi, sau nu.
Nu mai poti da nici o referinta de unde stii ca pasaportul costa atat sau atat, doar po ti sa zici ca Tolea de pe fprum in luna februarie zice ca a platat atata si atata.

Tolea poate mult sa spuna, insa pretul cum am spus oficial e 276 RON in RO si 100 euro la consulate. Restul sunt cheltuielile de drum, bere, ciorba de burta.
Offline AlexandruL  
#17 Postat : 30 aprilie 2011 17:13:29(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
serhio a scris:

Sunt de acord cu Cezar si alti membri ai forumului: forumul nostru este foarte util in general si contine foarte multe informatii (chiar as zice ca aici sunt raspunsuri la 99% de intrebari posibile in privinta cetateniei romane). DAR totusi Serhio are ceva dreptate... Daca nu ma gresesc, undeva pe forumul de la torrentsmd.com exista un topic despre cetatenie unde primul mesaj contine toate informatiile necesare pentru depunerea dosarului de redobandire (adica ce acte iti trebuie in diferite situatii si unde le ridici) si ale sunt vizualizate intr-un mod 'user-friendly'. Cred ca forumul nostru tot merita asa ceva. Avand o singura pagina unde moderatorii doar adauga informatiile critice despre toate procedurile de redobandire (de la depunerea dosarului pina la obtinerea pasaportului), am preventa sute de intrebari similare si am discuta numai cazuri noi sau unice dupa ceea moderatorii nostri o sa adauge informatii noi la "pagina principala".
thanks 1 utilizator a multumit AlexandruL acest post util.
Offline Cezar  
#18 Postat : 30 aprilie 2011 17:18:58(UTC)
Cezar
AlexandruL a scris:
Sunt de acord cu Cezar si alti membri ai forumului: forumul nostru este foarte util in general si contine foarte multe informatii (chiar as zice ca aici sunt raspunsuri la 99% de intrebari posibile in privinta cetateniei romane). DAR totusi Serhio are ceva dreptate... Daca nu ma gresesc, undeva pe forumul de la torrentsmd.com exista un topic despre cetatenie unde primul mesaj contine toate informatiile necesare pentru depunerea dosarului de redobandire (adica ce acte iti trebuie in diferite situatii si unde le ridici) si ale sunt vizualizate intr-un mod 'user-friendly'. Cred ca forumul nostru tot merita asa ceva. Avand o singura pagina unde moderatorii doar adauga informatiile critice despre toate procedurile de redobandire (de la depunerea dosarului pina la obtinerea pasaportului), am preventa sute de intrebari similare si am discuta numai cazuri noi sau unice dupa ceea moderatorii nostri o sa adauge informatii noi la "pagina principala".

Sunt de acord si eu ca trebuie o pagina speciala cu FAQ/Informatii.
Poate Victor are ceva planuri in aceasta directie.

Dupa sarbatori poate voi strange eu toata informatia mai utila si o voi pune undeva in un topic inchis.

Nu vreau sa ofensez pe cei noi veniti aici, dar asta e situatia la moment.

PS. Aici e topicul despre care vorbesti :) http://torrentsmd.com/fo...290870&page=p9112114

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 17:21:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline serhio  
#19 Postat : 30 aprilie 2011 17:29:46(UTC)
serhio
sa rezumam:

Persoana casatorita a primit "fitzuika" de cetatean Roman, si a depus juramantul.
Pentru a avea pasaport international Roman are nevoie de (lista exhaustiva) a perfecta

1 - adeverinta romana de nastere
2 - adeverinta romana de casatorie

=> Pasaportul roman

Sunt 2 modalitati de a face actele: de urgenta (mai scurt si mai scump) si normal (mai lung si mai ieftin).

La Chisinau este posibil de a face actele excusiv in mod urgent (si ca nu credeti ca asta deoarece "fratii" trebuie sa faca bani pe ceilalti "frati", doamne fereste)

Preturile sunt urmatoarele (normal - urgent)
- adeverinta de nastere >> xN (RON/EURO) - xxN (luni), yN (RON/EURO) - yyN (luni)
- adeverinta de casatorie >> xC - xxC, yC - yyC
- pasaportul >> xP - xxP, yP - yyP

unde
(RON/EURO) (luni) (RON/EURO) (luni)
xN = ?; xxN = ?; yN = ?; yyN = ?;
xC = ?; xxC = ?; yC = ?; yyC = ?;
xP = ?; xxP = ?; yP = ?; yyP = ?;

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 17:35:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#20 Postat : 30 aprilie 2011 17:41:59(UTC)
Cezar
xN = 0 RON; xxN = 3-6luni; yN = 110EURO; yyN = 5zile;
xC = 0 RON; xxC = 3-6luni; yC = 110EURO; yyC = 5zile;
xP = 276RON; xxP = 14 zile calendaristice; yP = ?; yyP = ?

Cu pasaportul este un moment. Care se face la urgenta are termenul de 1 an (pasaport temporar) si se face in 3 zile. Asa ca el nu are rost. Mai bine pasaport normal in 14 zile ca tot atata costa si e valabil 5 ani.

Certificatele de nastere/casatorie la Bucuresti sunt gratis insa dureaza.
La consulat mai repede cu mult, insa costa bani si sunt fara CNP (cod numeric personal). CNP cel mai bine si mai usor de obtinut in judete pentru cei nascuti inainte de 1980 si la Bucuresti pentru toti. Se obtine in 30 zile si costa nush cati roni.

Cam asa. Daca am gresit ceva sa ma corecteze careva din veterani.

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 17:42:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serhio  
#21 Postat : 30 aprilie 2011 17:42:10(UTC)
serhio
AlexandruL a scris:
DAR totusi Serhio are ceva dreptate... Daca nu ma gresesc, undeva pe forumul de la torrentsmd.com exista un topic despre cetatenie ...

Cineva din moderatorii forumului sa incerce sa se "faca niznai" si sa caute pe google
tip "cat costa pasaportului roman pentru Moldoveni"

sa vedeti ca daca nu cunoasteti subiectul, veti pierde cel putin o jumate de zi in cautari cu eficienta foaret dubioasa.
Offline Cezar  
#22 Postat : 30 aprilie 2011 17:46:00(UTC)
Cezar
serhio a scris:
Cineva din moderatorii forumului sa incerce sa se "faca niznai" si sa caute pe google
tip "cat costa pasaportului roman pentru Moldoveni"

sa vedeti ca daca nu cunoasteti subiectul, veti pierde cel putin o jumate de zi in cautari cu eficienta foaret dubioasa.

Pfff, da cu expresia "pasapoarte bucresti" sau "pasapoarte iasi" ai cautat? De ce anume pentru moldoveni si nu pentru africani, romani etc?
Daca soliciti pasaport roman deja esti roman. Sau este vreo diferenta intre romanii din RO si cei care nu sunt in RO? Toti sunt egali in fata legii
Offline serhio  
#23 Postat : 30 aprilie 2011 17:49:56(UTC)
serhio
Cezar a scris:
xN = 0 RON; xxN = 3-6luni; yN = 110EURO; yyN = 5zile;
xC = 0 RON; xxC = 3-6luni; yC = 110EURO; yyC = 5zile;
xP = 276RON; xxP = 14 zile calendaristice; yP = ?; yyP = ?

Cu pasaportul este un moment. Care se face la urgenta are termenul de 1 an (pasaport temporar) si se face in 3 zile. Asa ca el nu are rost. Mai bine pasaport normal in 14 zile ca tot atata costa si e valabil 5 ani.

Certificatele de nastere/casatorie la Bucuresti sunt gratis insa dureaza.
La consulat mai repede cu mult, insa costa bani si sunt fara CNP (cod numeric personal). CNP cel mai bine si mai usor de obtinut in judete pentru cei nascuti inainte de 1980 si la Bucuresti pentru toti. Se obtine in 30 zile si costa nush cati roni.

Cam asa. Daca am gresit ceva sa ma corecteze careva din veterani.

Mersi, Caesar, se vede lumina in capatul tunelului. However, mama imi spunese ca a fost la ambasada si a fost informata despre urmatoarele

yN = 120 EURO
yC = 120 EURO
yP = 100 EURO

+ taxa de "perfectare" 35 EURO

Cineva poate confirma/infirma?
Offline Cezar  
#24 Postat : 30 aprilie 2011 17:56:17(UTC)
Cezar
serhio a scris:
Mersi, Caesar, se vede lumina in capatul tunelului. However, mama imi spunese ca a fost la ambasada si a fost informata despre urmatoarele

yN = 120 EURO
yC = 120 EURO
yP = 100 EURO

+ taxa de "perfectare" 35 EURO

Cineva poate confirma/infirma?

Poate asa e in Franta, sau la care consulat a fost mama ta?

Intelegi ca pana la pasaport mai este, adica trebuie numaidecat de facut certificatele de stare civila. Aici e mai confuz. La consulat faci repede insa fara CNP cum am spus. CNP il obtii in RO (Bucuresti) cel mai bine, ca la consulat se face tare greu.
Apoi pasaportul in RO. Aceasta e cea mai rapida metoda. La bani tot ca acolo iesi daca calculam drumuri etc.
Preturile oficiale de la consulate sunt aici http://mae.ro/sites/defa...09.01_taxe_consulare.pdf

Editeaza de catre utilizator 30 aprilie 2011 17:57:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serhio  
#25 Postat : 30 aprilie 2011 17:58:07(UTC)
serhio
Cezar a scris:
Pfff, da cu expresia "pasapoarte bucresti" sau "pasapoarte iasi" ai cautat?

Nu stiu ce te intereseaza pe tine, insa pe mine ma intereseaza preturile la pasapoarte romana pentru Moldoveni, in contextul diferentei perfectionarii la Bucuresti si la Chisinau. Despre Iasi habar nu aveam.

Am cautat "pasoapoarte bucuresti", insa nimic clar util nu gasesti. Site-urile oficiale romanesti vizeaza doar romanii, si fara 100 grame nish o branza nu gasesti pe ele...
Offline Cezar  
#26 Postat : 30 aprilie 2011 18:01:14(UTC)
Cezar
serhio a scris:
Nu stiu ce te intereseaza pe tine, insa pe mine ma intereseaza preturile la pasapoarte romana pentru Moldoveni, in contextul diferentei perfectionarii la Bucuresti si la Chisinau. Despre Iasi habar nu aveam.

Am cautat "pasoapoarte bucuresti", insa nimic clar util nu gasesti. Site-urile oficiale romanesti vizeaza doar romanii, si fara 100 grame nish o branza nu gasesti pe ele...

Mdaa... Este vreo diferenta in modurile si preturile pasapoartelor? Dupa ce depui juramantul nu mai esti moldovean in fata Romaniei, ci cetatean roman fara acte (bomj). Actele sunt absolut aceleasi pentru toti, inclusiv si preturile.
Offline CandyCAN  
#27 Postat : 29 iunie 2011 1:33:09(UTC)
Nivel: Incepator
CandyCAN
Postari: 5
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
Buna ziua la toti si MERSI de avalansa de informatii pretioase pe care le impartasati cu totii pe acest forutum. Am si eu citeva intrebari, sper sa primesc raspunsuri recente, de ultima oraPray

1. Am redobindit cetatenia romana, certificat de nastere cu CNP, dovada de redobindire a cetateniei ("adeverinta", cum i se zicea in 2006, caci atunci obtinusem cetatenia). Vreau sa depun doar la pasaport cu viza de resedinta in RM in regim de urgenta. Cine a fost recent la Bucuresti, imi spuneti va rog daca pasapoartele biometrice de 5 ani in regim de urgenta se elibereaza in citeva ore sau in 3 zile? Ca daca e in 3 zile mai bine imi iau pasport simplu in 14 zile la Iasi.
2. Care e costul exact pentru pasaportul biometric + Taxa de urgentare?
3. In caz ca am pierdut fisa de insotire a buletinului moldovensc, e posibil sami refuze dosarul? Fisa e INDISPENSABILA pentru a depune dosarul sau nu?
4. In caz ca pe fisa figura casatoria din RM, dar aceasta casatorie nu a fost transcrisa in registrele RO, pot sa depun pentru pasaport ca "celibatara", ca sa evit sa astept citeva luni pentru transcrierea certificatului de casatorie roman?
5. Care e pretul dus/intors in microbuz pina in Chisinau-Bucuresti? Aveti careva contacte ale soferilor cu bun simt (ca sunt "o gramada" de Vasio4i care scuipa rasarita mergind la volan - enervant!!!).
6. Cineva planuieste sa plece joi-vineri la Bucuresti ? Ma intereseaza cursa!!!
7. La Iasi e mare aglomeratie de citeva zile si deci programarea e obligatorie? Termenul de 14 zile e respectat in acest caz (a abundentei de cereri) sau nu prea?

Mersi anticipat tuturor pentru raspunsurile utile !!!
Offline nell  
#28 Postat : 29 iunie 2011 7:56:21(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Originally Posted by: CandyCAN Go to Quoted Post
Buna ziua la toti si MERSI de avalansa de informatii pretioase pe care le impartasati cu totii pe acest forutum. Am si eu citeva intrebari, sper sa primesc raspunsuri recente, de ultima oraPray

1. Am redobindit cetatenia romana, certificat de nastere cu CNP, dovada de redobindire a cetateniei ("adeverinta", cum i se zicea in 2006, caci atunci obtinusem cetatenia). Vreau sa depun doar la pasaport cu viza de resedinta in RM in regim de urgenta. Cine a fost recent la Bucuresti, imi spuneti va rog daca pasapoartele biometrice de 5 ani in regim de urgenta se elibereaza in citeva ore sau in 3 zile? Ca daca e in 3 zile mai bine imi iau pasport simplu in 14 zile la Iasi.
2. Care e costul exact pentru pasaportul biometric + Taxa de urgentare?
3. In caz ca am pierdut fisa de insotire a buletinului moldovensc, e posibil sami refuze dosarul? Fisa e INDISPENSABILA pentru a depune dosarul sau nu?
4. In caz ca pe fisa figura casatoria din RM, dar aceasta casatorie nu a fost transcrisa in registrele RO, pot sa depun pentru pasaport ca "celibatara", ca sa evit sa astept citeva luni pentru transcrierea certificatului de casatorie roman?
5. Care e pretul dus/intors in microbuz pina in Chisinau-Bucuresti? Aveti careva contacte ale soferilor cu bun simt (ca sunt "o gramada" de Vasio4i care scuipa rasarita mergind la volan - enervant!!!).
6. Cineva planuieste sa plece joi-vineri la Bucuresti ? Ma intereseaza cursa!!!
7. La Iasi e mare aglomeratie de citeva zile si deci programarea e obligatorie? Termenul de 14 zile e respectat in acest caz (a abundentei de cereri) sau nu prea?

Mersi anticipat tuturor pentru raspunsurile utile !!!

Pasaportul biometric pe 5 ani, se elibereaza oriunde in Ro in decurs de 14 zile, cel simplu, adica valabil un an, se elibereaza de la o 3 ore la 3 zile. Taxa pentru cel biometric e 276 roni, pentru cel de un an e 100 plus 84 plus 32 si daca il faci la mai putin de o zi, atunci platesti o extrataxa de 100 roni, asa mi se pare. Daca nu ai fisa buletinului, pur si simplu nu-ti vor primi actele, si inca daca esti casatorita, si asta va scrie in fisa ta de la buletin, atunci vor solicita certificatul de casatorie transcris in Ro. Transport la Bucuresti este in fiecare zi, la cei privati variaza intre 400-500 lei dus intors. La Bucuresti e rind mare, insa cred ca reusesti daca dai de cineva care sa te ajute sa intri. Nu e o problema sa te programezi pe net la Iasi, ei te programeaza in 2-3 zile. Mai intii fa-ti ordine in acte si apoi porneste-te sa faci pasaportul Bafta!
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline CandyCAN  
#29 Postat : 29 iunie 2011 13:35:16(UTC)
CandyCAN
Stie cineva in cit timp se transcrie un act de casatorie francez, tradus in romina, apostilat in Franta? Regim de urgenta exista la Bucuresti pentru transcrierea acestui act sau dureaza minimu lciteva luni Brick wall , cum am mai auzit la o cunostinta??? Mersi anticipat!
Offline CandyCAN  
#30 Postat : 29 iunie 2011 13:44:31(UTC)
CandyCAN
Doar din curiozitate, caci am nevoie urgent de pasaport roman si nu am timp pentru transcrierea certificatului de casatorie romanesc, a incercat cineva sasi faca un dublu de la fisa de identitate al buletinului moldovenesc? Caci pracic fisa e unicul document in care este indicata casatoria, si pentru a numi face la moment certificatul de casatorie, mai bine imi fac temporar pasaport raminind la moment "celibatara"....Think
Offline yarkii  
#31 Postat : 30 iunie 2011 10:47:47(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Originally Posted by: CandyCAN Go to Quoted Post
Doar din curiozitate, caci am nevoie urgent de pasaport roman si nu am timp pentru transcrierea certificatului de casatorie romanesc, a incercat cineva sasi faca un dublu de la fisa de identitate al buletinului moldovenesc? Caci pracic fisa e unicul document in care este indicata casatoria, si pentru a numi face la moment certificatul de casatorie, mai bine imi fac temporar pasaport raminind la moment "celibatara"....Think

Stiu ca la noi poti sa-ti restabilesti numai fisa buletinului. Si oricum la sectia de pasapoarte MD iti va cere cert. de nastere/casatorie (au baza de date si asa ca nu cred sa mearga faza "sunt celibatara"). Asa vrei nu vrei da va trebui sa-ti transcrii CC la Bucuresti (daca dai peste vreun om de treaba si iti va fi gata in vreo 2 luni).
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline CandyCAN  
#32 Postat : 30 iunie 2011 13:10:36(UTC)
CandyCAN
Originally Posted by: yarkii Go to Quoted Post
Stiu ca la noi poti sa-ti restabilesti numai fisa buletinului. Si oricum la sectia de pasapoarte MD iti va cere cert. de nastere/casatorie (au baza de date si asa ca nu cred sa mearga faza "sunt celibatara"). Asa vrei nu vrei da va trebui sa-ti transcrii CC la Bucuresti (daca dai peste vreun om de treaba si iti va fi gata in vreo 2 luni).

sa inteleg ca in regim lde urgenta transcrierea certificatului de casatorie la Bucuresti nu se face, da?
Offline nathally_m  
#33 Postat : 17 august 2011 10:42:42(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
Salutare- va anunt ca aici inchei epopeea procesului de redobandire a cetateniei romane. Am ridicat pasaportul roman. Applause
Un mic istoric>
31.07.2009 dosar depus pentru redobandire a cetateniei romane la Consulatul din Chisinau.
18.11.2010- primirea instiintarii cu nr ordinului.
02.12.2010- depunerea juramintului la Chisinau
27.01.2011- depunerea dosarului cu acte de stare civila pentru transcriere.Depus la Bucuresti.
in luna iulie 2011 am ridicat actele transcrise .
02.08.2011 - depunerea dosarului pentru pasaport la Bucuresti
16.08.2011- ridicare pasaport la Bucuresti.

Asta e. daca e sa calculam- 2 ani - a durat procesul de la depunere pina la ridicarea pasaportului. Am fost mai multe persoane si de asta noi am economisit putin in bani, dar am perdut in timp. real se poate de facut in max 1,5 ani- daca e sa depui la transcriere aici la Consulat la Chisinau, apoi pasaport la Bucuresti.

Va urez la toti - succese mari.

Editeaza de catre utilizator 17 august 2011 10:43:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 5 au multumit acest post util nathally_m.
Offline serjmin  
#34 Postat : 17 august 2011 12:06:57(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: nathally_m Go to Quoted Post
Salutare- va anunt ca aici inchei epopeea procesului de redobandire a cetateniei romane. Am ridicat pasaportul roman. Applause
Un mic istoric>
31.07.2009 dosar depus pentru redobandire a cetateniei romane la Consulatul din Chisinau.
18.11.2010- primirea instiintarii cu nr ordinului.
02.12.2010- depunerea juramintului la Chisinau
27.01.2011- depunerea dosarului cu acte de stare civila pentru transcriere.Depus la Bucuresti.
in luna iulie 2011 am ridicat actele transcrise .
02.08.2011 - depunerea dosarului pentru pasaport la Bucuresti
16.08.2011- ridicare pasaport la Bucuresti.

Asta e. daca e sa calculam- 2 ani - a durat procesul de la depunere pina la ridicarea pasaportului. Am fost mai multe persoane si de asta noi am economisit putin in bani, dar am perdut in timp. real se poate de facut in max 1,5 ani- daca e sa depui la transcriere aici la Consulat la Chisinau, apoi pasaport la Bucuresti.

Va urez la toti - succese mari.

o sa ne fie dor de tine Sad
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline nathally_m  
#35 Postat : 17 august 2011 12:43:00(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
Originally Posted by: dosar(serjmin) Go to Quoted Post
o sa ne fie dor de tine Sad

o sa fiu pe forum dar nu asa de activa, mai am niste rude pe care ii ajut :), asa ca nu se stie, pot sa mai apelez la ajutorul forumistilor.
:)
Offline igrek77  
#36 Postat : 7 octombrie 2011 20:10:09(UTC)
igrek77
Postari: 84
A fost multumit de: 50 -ori in postarea 20
Salutare ,lume mare.Este clar ca acest forum ajuta celor care se gindesc la redobandirea cetataniei romane..Fiecare are istoria lui personala si pot sa adaug ca pentru perfectarea pasaportului roman pentru copii minori pina la 14 ani la Bucuresti este nevoie de procura de la al 2 parinte daca sotii sunt divortati.Personal cind am depus actele la Iorga etajul 1 la parter,,deoarece am BI romanesc,, sa cerut procura si notarul din Chisinau a scris ca doar autentifica semnatura ,ce nu este corect pentru ofiterul de la receptie.Mau intors inapoi si am fost nevoit sa mai fac un drum.Trebue de avut asta in vedere sa rugati notarul sa scrie ca in fata lui sa prezentat cutare cetatean si dupa ce i-au fost explicate consecintele prezentei declaratii se autentifica cele scrie si se legalizea-za.
Semnatura electronica trebue sa coincida cu ceia de pe suport de hirtie,,asa ca antrenativa cum semnati.Bafta va doresc.
thanks 4 au multumit acest post util igrek77.
Offline Tincutza  
#37 Postat : 7 octombrie 2011 22:04:31(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: igrek77 Go to Quoted Post
Salutare ,lume mare.Este clar ca acest forum ajuta celor care se gindesc la redobandirea cetataniei romane..Fiecare are istoria lui personala si pot sa adaug ca pentru perfectarea pasaportului roman pentru copii minori pina la 14 ani la Bucuresti este nevoie de procura de la al 2 parinte daca sotii sunt divortati.Personal cind am depus actele la Iorga etajul 1 la parter,,deoarece am BI romanesc,, sa cerut procura si notarul din Chisinau a scris ca doar autentifica semnatura ,ce nu este corect pentru ofiterul de la receptie.Mau intors inapoi si am fost nevoit sa mai fac un drum.Trebue de avut asta in vedere sa rugati notarul sa scrie ca in fata lui sa prezentat cutare cetatean si dupa ce i-au fost explicate consecintele prezentei declaratii se autentifica cele scrie si se legalizea-za.
Semnatura electronica trebue sa coincida cu ceia de pe suport de hirtie,,asa ca antrenativa cum semnati.Bafta va doresc.

Mda, da' unde ai mai gasit tu asa notar care doar autentifica semnatura?

Multumim pt atentionare.

Offline serjmin  
#38 Postat : 7 octombrie 2011 22:10:55(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Mda, da' unde ai mai gasit tu asa notar care doar autentifica semnatura?

Multumim pt atentionare.

intradevar la noi si la voi se practica.am auzit si vazut astfel de cazuri cu legalizarea semnaturii.
Offline Titikol  
#39 Postat : 8 octombrie 2011 11:46:42(UTC)
Titikol
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Originally Posted by: igrek77 Go to Quoted Post

salutare,lume mare cum a zis Igrek77,zic si eu pentru ca nu stiu va trebui sau nu cuiva aceasta info....darrrr....noi nu am stiut si ar fi bine macar cineva sa stie cite ceva cel putin daca vor avea asa situatie.
Am ajutat recent niste buni prieteni sa mearga la Bucuresti,sectorul 3(cel populat de basarabeni) sa faca buletin de identitate copilului in virsta de 14 ani.Istoria a fost asa ,daca are mama sau tata contractu de chirie sau luarea in spatiu,adica contactul cu stapinii si il pot lua s pe copil ,ramine pe aceeas adresa cu un parinte,daca nu,atunci doar copilul se poate de luat la evidenta la alta adresa,nu este nevoie sa schimbe un parinte domicilul cum spuneau aferistii ,poate ei nu stiu,da poate sa mai scoata niste bani pentru 2 luari in spatiu nu pentru una.Si alta noutate buna,ca deoarece ei sunt cetateni de vreo mai mult de 10 ani li se va face buletinul in 10 zile si nu in 2 luni cum se face celorlalti cetateni prospeciori,asta info pentru cei care vor avea asa poveste si sa stie,ca prietenii mei nu stiau cit timp le va lua,ca au si ei timp limitat la dispozitie.Doar pasaportul li s-a raspuns ca va fi in 2 saptamini cel biometric asa cum e pentru toti cetatenii romani,nicidecum mai repede.
P.S.Sper,ca cuiva va fi de folos ceea ce am scris aici.
thanks 3 au multumit acest post util Titikol.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.