Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Omu  
#1 Postat : joi, 15 mai 2008 13:54:21(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
am fost publicat pe 21 aprilie si pe 23 aprilie am depus o cerere sa depun juramantul la bucuresti, cu toate ca am domiciliul stabil in MD

am fost pe la ei dupa 2 saptamani , dar nica

mi-au raspuns saptamana asta:

Referitor la solicitarea dumneavoastră adresată Direcţiei Cetăţenie din cadrul Ministerului Justiţiei înregistrată la nr.xxxx/DC/23.04.2008, prin care solicitaţi aprobarea depunerii jurământului de credinţă în România, vă facem cunoscut că, cererea de acordare a cetăţeniei române a fost aprobată prin Ordinul ministrului justiţiei nr.1011/C/09.04.2008, publicat în M. Of. nr.310/21.04.2008, partea I, urmând să vă adresaţi consulatului României din străinătate pentru a vă programa în vederea depunerii jurământului de credinţă.

În conformitate cu dispoziţiile art.19 alin.2 din Legea nr.21/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, persoana căreia i se acordă cetăţenia română va depune jurământul de credinţă faţă de România în termen de 3 luni de la data publicării ordinului ministrului justiţiei în Monitorul Oficial, Partea I.

În conformitate cu dispoziţiile art.19 alin.5 din Legea nr.21/1991, republicată, persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 10 indice 1, cu menţinerea domiciliului în străinătate, va depune în termen de 3 luni de la data publicării ordinului ministrului justiţiei în Monitorul Oficial, Partea I, în faţa şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază, jurământul de credinţă faţă de România.

Faţă de cele expuse, în situaţia în care doriţi depunerea jurământului de credinţă în România, la Ministerul Justiţiei, vă rugăm să motivaţi cererea dumneavoastră de a fi programat în vederea depunerii jurământul de credinţă la Bucureşti.

Cu stimă,

Dan SFÎRNĂ
DIRECTOR

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 noiembrie 2008 19:13:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Omu  
#2 Postat : joi, 15 mai 2008 13:59:32(UTC)
Vizitator
le-am trimis acum 2-3 zile un mail cu motivele mele:

- ca traiesc temporar in bucuresti
- ca s-ar putea sa am probleme la vama cand ma duc sa depun juramantul la consulatul de la chisinau,deoarece mi-a expirat permisul de sedere in noiembrie anu trecut

si ce raspuns primesc de la ei:

Nr.xxxx/DC/ xx 2008
Domnului xxxx xxxx

Referitor la petiţia adresată Direcţiei Cetăţenie din cadrul Ministerului Justiţiei, înregistrată la Nr. xxx/DC/20.03.2008, prin care solicitaţi informaţii privind stadiul procedurii de soluţionare a cererii dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, vă comunicăm următoarele:

Cererea dvs. de redobândire a cetăţeniei române a fost aprobată prin Ordinul ministrului Justiţiei nr. 1011/09.04.2008, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I – a, nr. 310/21.04.2008.

Dan SFÎRNĂ

DIRECTOR

Întocmit: consilier juridic Borzea Rodica

m-am bucurat degeaba cand am vazut mailul cu subiectul"cerere aprobata"...

Editeaza de catre utilizator joi, 15 mai 2008 14:02:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Omu  
#3 Postat : joi, 15 mai 2008 14:01:49(UTC)
Vizitator
asa ca le-am mai scris astazi un email in care le-am zis ca stiu ca mi s-a aprobat si ca astept raspuns la cererea de programare pentru juramant, ca asta ma doare pe mine...
anna  
#4 Postat : miercuri, 28 mai 2008 02:27:00(UTC)
Vizitator
Cand primesti un raspuns clar, nu ambiguu cum l-ai primit, ne spui si noua ( cel putin eu urmeaza sa fiu in situatia asta, expirare permis si imposibilitatea de a merge acasa)
Guest  
#5 Postat : miercuri, 28 mai 2008 18:21:32(UTC)
Vizitator
Guest a scris:
Cand primesti un raspuns clar, nu ambiguu cum l-ai primit, ne spui si noua ( cel putin eu urmeaza sa fiu in situatia asta, expirare permis si imposibilitatea de a merge acasa)

am fost luni la biroul cetatenie si mi s-a zis ca in principiu o sa intru la urmatorul "zahod", dar sa mai revin in iunie sa fiu sigur ca nu s-a pierdut cererea mea...

karoce, am sperante
Guest  
#6 Postat : miercuri, 30 iulie 2008 00:52:13(UTC)
Vizitator
pe dracu, nu mi-au dat voie sa depun juramantul la bucuresti pana la urma

asa ca l-am depus la chisinau la consulat si acum sunt CETATEAN ROMAN:)
Guest  
#7 Postat : joi, 31 iulie 2008 16:44:28(UTC)
Vizitator
si inca ceva, eu eram de 8 luni ilegal in Romania din cauza asta vroiam sa depun juramantul acolo la Bucuresti
si ce-am facut am mers la sectia pasapoarte, din N. Iorga,Bucuresti, e un sediu acolo special pentru straini si le-am povestit care-i situatia mea(aveam si monitorul oficial, in care am aparut, cu mine)

Mi-au spus ca trbuie sa platesc amenda de vreo 12 mln si interdictie sa-mi dea pe 6 luni
Le-am zis ca n-am bani si ca eu vreau sa plec acasa sa dau juramantul ca iaca asa si asa

Si pana laurma au fost de treaba nu mi-au dat nici amenda nici interdictie, mi-au dat dispozita de returnare cu care am plecat in aceeasi zi in Moldova si la vama n-am avut probleme,
doar ca vamesul m-a chemat special sa ma intrebe de cand sunt ilegal in tara, unde traiesc, cine-i mama, tata :)
si la urma ma intreaba si cum de n-am interdictie si eu ii zic IACA ASA! :))
thanks 1 utilizator a multumit Vizitator acest post util.
Offline moisei galina  
#8 Postat : miercuri, 11 februarie 2009 01:18:54(UTC)
Nivel: Incepator
moisei galina
Postari: 2
care este avantajul de avea resedinta in rominia decit in republica moldova????
Offline VADIM  
#9 Postat : miercuri, 11 februarie 2009 16:49:22(UTC)
Nivel: Membru Avansat
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
moisei galina a scris:
care este avantajul de avea resedinta in rominia decit in republica moldova????

Aici nu este nici un avantaj...

Ideea este - ca persoana care depune pentru cetatenie trebuie sa decida unde vrea/are nevoie intr-adevar sa-si stabileasca domiciliul...

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 februarie 2009 16:49:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline NT  
#10 Postat : luni, 2 martie 2009 15:18:21(UTC)
NT
Postari: 43
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
dar daca depui juramint la chisinau si pe urma toate treburile,mai apoi ii greu sa-ti faci resedinta in Romania?
Offline VADIM  
#11 Postat : luni, 2 martie 2009 16:45:49(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
NT a scris:
dar daca depui juramint la chisinau si pe urma toate treburile,mai apoi ii greu sa-ti faci resedinta in Romania?

Nu este greu de loc. O sa ai de prezentat mai multe acte pentru schimbarea domiciliului din MD in RO. Aici pe forum in tema speciala sunt descrise/mentionate toate procedurile/actele de care ai nevoie. Cauta in temele forumului si cu siguranta vei gasi. Enjoy.

Editeaza de catre utilizator luni, 2 martie 2009 23:08:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#12 Postat : luni, 2 martie 2009 20:51:09(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
nui nimic greu pe lumea asta: Nevoie doar de vointa, rabdare si sigur iarasi Bani limba
Offline Myllan  
#13 Postat : marți, 14 iulie 2009 02:53:06(UTC)
Nivel: Incepator
Myllan
Postari: 2
Vizitator a scris:
le-am trimis acum 2-3 zile un mail cu motivele mele:

- ca traiesc temporar in bucuresti
- ca s-ar putea sa am probleme la vama

Am si eu o intrebare:
UNDE se depune acea cerere pentru programarea la juramant ?!
ca eu tot vad: am depus, am dat e-mail... dar nimeni nu zice concret !
Deci, unde ai fost sa depui cererea, sau la ce adresa de e-mail te-ai adresat ??

Multumesc anticipat !!
Offline admin  
#14 Postat : marți, 14 iulie 2009 11:52:02(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
la directia cetatenie de la bucuresti depui cererea
Offline pavkam  
#15 Postat : marți, 14 iulie 2009 12:32:09(UTC)
pavkam
Postari: 30
Iti raspunde si pe mail ... numai ca peste 2.5 luni (cum a fost in cazul meu) cand deja depui in Chisinau :)
Offline serjmin  
#16 Postat : marți, 19 iulie 2011 00:21:42(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
am gasit si eu un topic cam vechi,dar cum se zice:moda se intoarce.ma intereseaza si pe mine daca cineva a facut sau stie pe cineva care a facut ,are semnat ordin cu domiciliul in strainatate dar din oarecare motive vrea sa dea juramantul la bucuresti.si ce se mai aude pe la bucuresti ?care e procedura la juramant?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.