Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline sabina  
#101 Postat : joi, 19 aprilie 2012 15:38:30(UTC)
Nivel: Membru
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
Originally Posted by: riotgear Go to Quoted Post
ai gresit oleaca tare,cite 4 ordine pe saptamina,ai 1600 persoane pe saptamina,pe luna iese vreo 6000,deci...

ups, adevarat. in loc de saptamini eu am scris luni Smile scuze
graba strica treaba, asta a fost si-n cazul meu

insa in realitate va dura chiar mai mult de 6,5 luni. pacat pentru cei din 2010 care vor fi nevoiti sa astepte astfel

Editeaza de catre utilizator joi, 19 aprilie 2012 15:42:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#102 Postat : joi, 19 aprilie 2012 20:45:29(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
ups, adevarat. in loc de saptamini eu am scris luni Smile scuze
graba strica treaba, asta a fost si-n cazul meu

insa in realitate va dura chiar mai mult de 6,5 luni. pacat pentru cei din 2010 care vor fi nevoiti sa astepte astfel

dap's, din pacate ANC nu prea va bucura foarte mult pe cei cu dosare din 2010... Doar cate putin. d'oh!
Offline @svetyk@  
#103 Postat : miercuri, 23 mai 2012 13:37:15(UTC)
@svetyk@
Postari: 53
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 9
Locatia: Chisinau
Am aparut si eu in ordin in sfirsit dupa un an si 9 luni....daca ati fost atenti putin mai sus am scris ca trebuie de reinoit actele,,,am fost la notar am facut cele trei declaratii, am legalizat buletinul, pasaportul, certificatul de nastere plus cazierele RO si MD,,,,toate aceste acte le-am anexat la scrisoare dedicata presedintelui ANC si le-am trimas pe posta.....dupa 2 saptamini mi-au emis ordinul.....puteti incerca si voi .....BigGrin bafta
thanks 1 utilizator a multumit @svetyk@ acest post util.
Offline arsen  
#104 Postat : miercuri, 23 mai 2012 16:34:33(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
spune-mi terog ce num de dosar ai ca sa stiu ca cumnata mea tot in august 2010 a depus si inca nmic
Offline @svetyk@  
#105 Postat : miercuri, 23 mai 2012 16:41:36(UTC)
@svetyk@
nr.37306/2010 am depus pe data de 18.08.2010 la Bucuresti
Offline arsen  
#106 Postat : miercuri, 23 mai 2012 18:30:23(UTC)
arsen
ea a depus pe 25 08 2010 cu num 390..
Offline arsen  
#107 Postat : miercuri, 23 mai 2012 19:42:22(UTC)
arsen
Spunemi terog tu cind ai trimis aceste documente cu scrisoarea iadresata presedintei ANC, spunemi terog continutul scrisorii.
Offline @svetyk@  
#108 Postat : miercuri, 23 mai 2012 20:42:25(UTC)
@svetyk@
lasa-mi adresa ta de e-mail si iti voi trimete modelul de scrisoare.....crede-ma ca o sa ajute mult aceasta procedura de reinnoire...
Offline arsen  
#109 Postat : joi, 24 mai 2012 08:53:05(UTC)
arsen
artiom@mail.ru mersi Svetik.
Offline moisei  
#110 Postat : joi, 24 mai 2012 10:05:56(UTC)
moisei
Postari: 15
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova Chisinau
@Svetyk@ ai putea sa-mi trimiti si mie continutul scrisorii care l-ai trimis la ANC.multumesc frumos.moiseioleg@gmail.com
Offline ionMacari  
#111 Postat : joi, 24 mai 2012 10:36:37(UTC)
ionMacari
Postari: 20
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: moldova
Originally Posted by: @svetyk@ Go to Quoted Post
lasa-mi adresa ta de e-mail si iti voi trimete modelul de scrisoare.....crede-ma ca o sa ajute mult aceasta procedura de reinnoire...

si mie daca doresti macari-ion@mail.md
Offline @svetyk@  
#112 Postat : joi, 24 mai 2012 12:00:00(UTC)
@svetyk@
V-am expediat prin e-mail la toti care au solicitat modelul de scrisoare....ma anuntati daca ati primit...Bafta si succese!!!
Offline moisei  
#113 Postat : joi, 24 mai 2012 12:02:58(UTC)
moisei
Postari: 15
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova Chisinau
Multumesc mult @Svetyk@.

&

Felicitari norocosilor de azi!!!!!!!!!!!!!
Offline arsen  
#114 Postat : joi, 24 mai 2012 13:18:44(UTC)
arsen
svetik mai trimite-mi o data terog ca nustiu de ce dar nu am primit artiom@mail.ru
Offline arsen  
#115 Postat : joi, 24 mai 2012 13:54:41(UTC)
arsen
svetik trimite-mi mai bine pe acest email max1artiom2@mail.ru
Offline @svetyk@  
#116 Postat : joi, 24 mai 2012 15:40:30(UTC)
@svetyk@
ARTIOM MAI VERIFICA ODATA POSTA Think
Offline arsen  
#117 Postat : joi, 24 mai 2012 16:05:36(UTC)
arsen
mersi gata am primit
Offline vaseok  
#118 Postat : joi, 24 mai 2012 16:58:14(UTC)
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6

@svetyk@ si mie te rog avaseok@yahoo.com
Offline @svetyk@  
#119 Postat : joi, 24 mai 2012 21:08:39(UTC)
@svetyk@
Vaseok ti-am trimas si tie BigGrin ...puteti sa modificati scrisoarea dupa placul vostru...va urez succeseThumpUp
Offline vaseok  
#120 Postat : vineri, 25 mai 2012 11:06:52(UTC)
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Vaseok ti-am trimas si tie BigGrin ...puteti sa modificati scrisoarea dupa placul vostru...va urez succeseThumpUp

merci @svetyk@
Offline grecia  
#121 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 15:02:38(UTC)
Nivel: Incepator
grecia
Postari: 4
sint nou pe forum,dar am depus si eu dosarul in noiembrie 2010 si pina la momentul dat nimik,dar pin luna iulie leam trimas o scrisoare recomandata si miau trimas raspuns ca dosarul este in lucru conform art.2/1991,cit trebuie sa mai astept sau daca mai are posibilitate sa iasa ordinul??
Offline CHILDREN  
#122 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 17:06:52(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Originally Posted by: grecia Go to Quoted Post
sint nou pe forum,dar am depus si eu dosarul in noiembrie 2010 si pina la momentul dat nimik,dar pin luna iulie leam trimas o scrisoare recomandata si miau trimas raspuns ca dosarul este in lucru conform art.2/1991,cit trebuie sa mai astept sau daca mai are posibilitate sa iasa ordinul??

Conform legii cetateniei examinarea dosarului se efectueaza timp de 5 luni, daca nu-ti trebuie urgent nu-ti ramiine decit sa mai astepti, iar daca iti trebuie urgent si ai chef poti sa-i dai in judecata. In unele cazuri se perminte prelungirea termenului de examinare cu conditia ca termenul sa fie rezonabil, in cazul tau termenul nu este unul rezonabil.
Offline CHILDREN  
#123 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 17:33:41(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: grecia Go to Quoted Post

Daca nu te hotarasti la judecata pentru inceput ai putea sa le trimiti o reclamatie, in care sa indici termenul legal de 5 luni, faptul ca majoritatea persoanelor primesc cetatenia timp de 12, 14 luni iar tu de aproape 2 ani si nici un raspuns, astfel tu presupui o discriminare si ca ai de gind sa-ti aperi drepturile in judecata, in caz de necesitate vei ajunge si la Curtea Europeana. Mai jos pot sa-ti scriu niste puncte care ai putea sa le indici in scrisoarea recomandata, daca doresti.

Ţin să menţionez că redobândirea cetăţeniei române întemeiată pe dispoziţiile art. 10 ind. 1 din Legea nr. 21 /1991, are caracter reparator deoarece se aplică solicitanţilor foşti cetăţeni români sau descendenţilor acestora care au pierdut cetăţenia română odată cu cedarea teritoriilor româneşti de către statul român. Avînd în vedere aceasta, procedura de redobîndire a cetăţeniei este sumară, în sensul că nu se analizează dacă este demn sau nu sa redobîndească cetăţenia solicitantul, ci se analizează dacă actele depuse sunt cele care atestă legătura sa sau a autorilor săi cu statul român pînă în anul 1940.
Acest lucru se analizează în prima etapă la data depunerii cererii şi a dosarului. În tot cursul soluţionării dosarului nu se analizează de fond - dacă este întemeiată cererea de redobăndire sau nu, ci se analizează dacă au avut sau nu cetăţenia română petentul sau autorii petentului precum şi legătura de rudenie a autorului cu petentul.
În aceste condiţii consider că soluţionarea cererii de redobândire într-un termen rezonabil nu ar trebui să exceadă unui interval de timp de 5 luni, dealtfel prescris prin lege.
În prezent Serviciul de cetăţenie este în afara noţiunii de termen rezonabil, aşa cum este stipulat în art. 10 din Convenţia Europiană privind Cetăţenia, semnată la Strasburg - nr. STE 166 din 06.10.1997 la care România este parte.
Referitor la noţiunea de termen rezonabil, Curtea Europiană a Drepturilor Omului, a stabilit prin mai multe decizii, inclusiv unele împotriva României, că durata acestuia nu poate fi excesiv de lungă. Cu titlu de exemplu citez din Decizia nr. 30979/96 paragraful 43 CEDO 2000-VII , Frydler împotriva Franţei (GC) , ”caracter rezonabil al duratei unei proceduri se apreciază în funcţie de circumstanţele cauzei şi ţinînd cont de criteriile consacrate de jurisprudenţa sa, în special complexitatea cauzei, comportamentul solicitantului şi cel al autorităţii competente precum şi de miza litigiului pentru cei interesaţi”.
Avînd în vedere complexitatea cererii mele, la care se verifică doar dacă sunt depuse la dosar actele necesare şi dacă acestea întrunesc condiţiile legale , fără a intra în cercetarea fondului, consider că termenul de ________ de la data depunerii cererii nu mai poate fi considerat unul rezonabil.

Cunosc persoane care au scris ceva de genul asta si timp de 2, 3 saptamiini s-a rezolvat problema. Daca doresti poti sa inceri, nu pierzi nimic in acest caz. Eu singura ma gindeam in caz ca depasesc termenul de 14 luni sa procedez la fel, la moment am 12 luni de la depunere, pina vor ajunge la mine mai sint inca vreo 5 mii dosare de solutionat am de asteptat inca aproximativ o luna.

Succese. Sper ca am putut sa-ti fiu de folos cu ceva.
thanks 1 utilizator a multumit CHILDREN acest post util.
Offline dolce-vitta  
#124 Postat : luni, 22 octombrie 2012 11:46:52(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Originally Posted by: CHILDREN Go to Quoted Post
Daca nu te hotarasti la judecata pentru inceput ai putea sa le trimiti o reclamatie, in care sa indici termenul legal de 5 luni, faptul ca majoritatea persoanelor primesc cetatenia timp de 12, 14 luni iar tu de aproape 2 ani si nici un raspuns, astfel tu presupui o discriminare si ca ai de gind sa-ti aperi drepturile in judecata, in caz de necesitate vei ajunge si la Curtea Europeana. Mai jos pot sa-ti scriu niste puncte care ai putea sa le indici in scrisoarea recomandata, daca doresti.

Ţin să menţionez că redobândirea cetăţeniei române întemeiată pe dispoziţiile art. 10 ind. 1 din Legea nr. 21 /1991, are caracter reparator deoarece se aplică solicitanţilor foşti cetăţeni români sau descendenţilor acestora care au pierdut cetăţenia română odată cu cedarea teritoriilor româneşti de către statul român. Avînd în vedere aceasta, procedura de redobîndire a cetăţeniei este sumară, în sensul că nu se analizează dacă este demn sau nu sa redobîndească cetăţenia solicitantul, ci se analizează dacă actele depuse sunt cele care atestă legătura sa sau a autorilor săi cu statul român pînă în anul 1940.
Acest lucru se analizează în prima etapă la data depunerii cererii şi a dosarului. În tot cursul soluţionării dosarului nu se analizează de fond - dacă este întemeiată cererea de redobăndire sau nu, ci se analizează dacă au avut sau nu cetăţenia română petentul sau autorii petentului precum şi legătura de rudenie a autorului cu petentul.
În aceste condiţii consider că soluţionarea cererii de redobândire într-un termen rezonabil nu ar trebui să exceadă unui interval de timp de 5 luni, dealtfel prescris prin lege.
În prezent Serviciul de cetăţenie este în afara noţiunii de termen rezonabil, aşa cum este stipulat în art. 10 din Convenţia Europiană privind Cetăţenia, semnată la Strasburg - nr. STE 166 din 06.10.1997 la care România este parte.
Referitor la noţiunea de termen rezonabil, Curtea Europiană a Drepturilor Omului, a stabilit prin mai multe decizii, inclusiv unele împotriva României, că durata acestuia nu poate fi excesiv de lungă. Cu titlu de exemplu citez din Decizia nr. 30979/96 paragraful 43 CEDO 2000-VII , Frydler împotriva Franţei (GC) , ”caracter rezonabil al duratei unei proceduri se apreciază în funcţie de circumstanţele cauzei şi ţinînd cont de criteriile consacrate de jurisprudenţa sa, în special complexitatea cauzei, comportamentul solicitantului şi cel al autorităţii competente precum şi de miza litigiului pentru cei interesaţi”.
Avînd în vedere complexitatea cererii mele, la care se verifică doar dacă sunt depuse la dosar actele necesare şi dacă acestea întrunesc condiţiile legale , fără a intra în cercetarea fondului, consider că termenul de ________ de la data depunerii cererii nu mai poate fi considerat unul rezonabil.

Cunosc persoane care au scris ceva de genul asta si timp de 2, 3 saptamiini s-a rezolvat problema. Daca doresti poti sa inceri, nu pierzi nimic in acest caz. Eu singura ma gindeam in caz ca depasesc termenul de 14 luni sa procedez la fel, la moment am 12 luni de la depunere, pina vor ajunge la mine mai sint inca vreo 5 mii dosare de solutionat am de asteptat inca aproximativ o luna.

Succese. Sper ca am putut sa-ti fiu de folos cu ceva.

o trimis sora mea deja vre-o 4 scrisori de acestea acuma 1 luna si nimic..nici un raspuns nici pe email nici pe posta
Offline CHILDREN  
#125 Postat : luni, 22 octombrie 2012 13:29:43(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
o trimis sora mea deja vre-o 4 scrisori de acestea acuma 1 luna si nimic..nici un raspuns nici pe email nici pe posta

Scriemi email tau, iti voi da o adresa unde ai putea sa scrii.
Offline dolce-vitta  
#126 Postat : luni, 22 octombrie 2012 13:46:01(UTC)
dolce-vitta
Scriemi email tau, iti voi da o adresa unde ai putea sa scrii.

am trimis si la guvern si la presedentie la ANC lui gheorghe emacu..damu la cine dracu sa mai scriu..
Offline CHILDREN  
#127 Postat : luni, 22 octombrie 2012 13:51:00(UTC)
CHILDREN
am trimis si la guvern si la presedentie la ANC lui gheorghe emacu..damu la cine dracu sa mai scriu..
[/quo
Daca imi dai emailul tau iti dau o adresa concreta de la ANC, daca nici aici nu-ti mai raspund atunci nu mai stiu cei de facut.
Offline dolce-vitta  
#128 Postat : luni, 22 octombrie 2012 14:15:35(UTC)
dolce-vitta
[/quo
Daca imi dai emailul tau iti dau o adresa concreta de la ANC, daca nici aici nu-ti mai raspund atunci nu mai stiu cei de facut.

dolce-vitta7@mail.ru
Offline natalia20  
#129 Postat : vineri, 26 octombrie 2012 21:01:01(UTC)
natalia20
Postari: 7
Buna, la toata lumea.Astazi am primit scrisoare de la ANC cu urmatorul continut,,Urmare a petitiei adresate ANC,va facem cunoscute urmatoarele:Dupa avizarea de catre Comisia pentru Cetatenie,urmeaza ca cererea d-stra sa fie inclusa pe un ordin al Presedintelui ANC care vi se va comunica,din oficiu,prin scrisoare recomandata.Întrebarea mea este,cam cit dureaza de la avizare pina sa fiu inclusa in ordin?
Offline grecia  
#130 Postat : joi, 15 noiembrie 2012 22:14:05(UTC)
grecia
am depus si eu i 17.11 2010,si nam nici un rezultat pan la ziua de azi,acei de acolo cred ca fac dosare numa care le numeresc la mina,nimik serios....
Offline grecia  
#131 Postat : joi, 22 noiembrie 2012 22:53:55(UTC)
grecia
poti sami dai si mie te rog adresa de mail la ANC,unde as putea scri si eu un mail in privinta dosarului meu??,mersi.mailu meu kiriac83@gmail.com
Offline vadimok  
#132 Postat : luni, 26 noiembrie 2012 22:58:21(UTC)
vadimok
Postari: 2
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Cernauti
@Svetyk@ ai putea sa-mi trimiti si mie continutul scrisorii care l-ai trimis la ANC.
amatorik@gmail.com

Multumesc
thanks 1 utilizator a multumit vadimok acest post util.
Offline grecia  
#133 Postat : joi, 29 noiembrie 2012 17:45:23(UTC)
grecia
eu raspuns am primit cu citeva luni mai inainte dar nu mia esit nimik...
pai dar am gasit exemplu peaicea pe undeva..

Editeaza de catre utilizator joi, 29 noiembrie 2012 17:46:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
3 Pagini<123
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.