Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline natusic_81  
#51 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:31:49(UTC)
Nivel: Membru
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
Cezar a scris:
Da, la Kogalniceanu. Eu am avut nevoie de aviz cand am deschis viza. Poate sunt schimbari si nu se cere acum. Cand eu am deschis era in Mai-Iunie 2009.
Cazier nu mi-au cerut. Trebuia doar fotografii, Nulla Osta, Pasaportul, bonul de la banca pentru viza si Avizul.
Fara careva intrebari in o ora am primit viza. Consulul inca se tirsha de mine, ca nu stiu ce m-a intrebat, dar eu prima data in Italia si nu stiam nici o boaba. Nici acum nu stiu mai mult de 10 % Blushing Am uitat ce am stiut. Degradez acasa BigGrin

eu am marele noroc ca mi se dau bine limbile, italiana in mod special am studiat-o la nivel de traducator si aici is in ambiente 100% italian si uneori saptamani intregi nu schimb un cuvant in romana + ca mai si citesc multe carti in italiana, in schimb uit romana, iar de rusa nici nu mai zic...
thanks 1 utilizator a multumit natusic_81 acest post util.
Offline natusic_81  
#52 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:35:40(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Dar un cont in banca , sau cv de genul asta nu trebuie ? (spre ex RO. 500 €)

nu, doar pentru asta trebuie declaratia de venit a persoanei care te invita, important cand completezi cererea sa scrii ca cheltuielile le va suporta persoana respectiva, nu tu. PS: incearca sa te duci in Italia in iunie sau august ca sant reduceri bune si o sa te inoiesti, mie imi pare rau ca anul ista in iunie o sa fiu in Moldova ca am ochit niste pantofiori minunati.
thanks 2 au multumit acest post util natusic_81.
Offline natusic_81  
#53 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:38:29(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Da, asa e ...mai am timp pana devin si eu cetatean cu acte in regula . Pray

o sa-ti mearga repede ca ai depus de ziua mea...Laugh Laugh Laugh
Offline vicky_g  
#54 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:41:16(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
natusic_81 a scris:
nu, doar pentru asta trebuie declaratia de venit a persoanei care te invita, important cand completezi cererea sa scrii ca cheltuielile le va suporta persoana respectiva, nu tu. PS: incearca sa te duci in Italia in iunie sau august ca sant reduceri bune si o sa te inoiesti, mie imi pare rau ca anul ista in iunie o sa fiu in Moldova ca am ochit niste pantofiori minunati.

Pai trebuie sa vad pe cat timp solicit viza , pentru ca eu am nevoie pentru vara si pentru decembrie . Daca nu plec la vara, in decembrie sigur BigGrin
Daca tot ai zis de reduceri , pantofi , sa stii ca eu ma dau in vant dupa pantofi si genti . Am o colectie de pantofi , incat la facultate fetele ma tot intreaba , maine cu ce ne surprinzi ( aici in Ro . mai mult se poarta adidasi ) eu recunosc doar pantofi cu tocuri inalteBigGrin
Offline vicky_g  
#55 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:42:34(UTC)
vicky_g
natusic_81 a scris:
o sa-ti mearga repede ca ai depus de ziua mea...Laugh Laugh Laugh

Hmm..sa te auda Dumnezeu . La multi ani ! A mea a fost exact cu o saptamana inainte de a depune dosarul (pe 9) Laugh
Offline natusic_81  
#56 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:45:58(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Pai trebuie sa vad pe cat timp solicit viza , pentru ca eu am nevoie pentru vara si pentru decembrie . Daca nu plec la vara, in decembrie sigur BigGrin
Daca tot ai zis de reduceri , pantofi , sa stii ca eu ma dau in vant dupa pantofi si genti . Am o colectie de pantofi , incat la facultate fetele ma tot intreaba , maine cu ce ne surprinzi ( aici in Ro . mai mult se poarta adidasi ) eu recunosc doar pantofi cu tocuri inalteBigGrin
si eu ma dau in vant dar le port tare rau si le arunc repede, in Italia e raiul incaltamintei, eu in Moldova nici nu ma mai uit, preturi exagerate si calitate nimic, reduceri de obicei sant in iunie o luna, in august si septembrie iar reducerile cele mai mari is in ianuarie-februarie, ai sa vezi cu ochii tai ce frumusete la preturi reduse
Offline natusic_81  
#57 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:46:58(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Hmm..sa te auda Dumnezeu . La multi ani ! A mea a fost exact cu o saptamana inainte de a depune dosarul (pe 9) Laugh

si tie la multi ani! esti varsator ca si mine Laugh
Offline vicky_g  
#58 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:48:30(UTC)
vicky_g
natusic_81 a scris:
si tie la multi ani! esti varsator ca si mine Laugh

Yes baby BigGrin multumesc !

Editeaza de catre utilizator vineri, 1 aprilie 2011 23:49:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#59 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:53:54(UTC)
vicky_g
natusic_81 a scris:
si eu ma dau in vant dar le port tare rau si le arunc repede, in Italia e raiul incaltamintei, eu in Moldova nici nu ma mai uit, preturi exagerate si calitate nimic, reduceri de obicei sant in iunie o luna, in august si septembrie iar reducerile cele mai mari is in ianuarie-februarie, ai sa vezi cu ochii tai ce frumusete la preturi reduse

Sa stii ca si eu port foarte rau incaltamintea. Iarna asta , credema nu exagerez 3 perechi de cizme si o pereche de botine ...care au ajuns deja la gunoi Laugh Laugh Laugh Noroc de sora mea , care prinde promotii si cu 10 € cumpara pantofi de piele..si tare frumosiLove
Offline Cezar  
#60 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 23:56:23(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
vicky_g a scris:
Dar un cont in banca , sau cv de genul asta nu trebuie ? (spre ex RO. 500 €)

Haha 500 euro pentru italieni e o nimica BigGrin . Desigur ai dat ca exemplu.
Nu se cere asa ceva.
Cu 500 euro mai bine te imbraci in Italia si te incalti. Numai nu in magazine chinezesti unde pute a clei si vopsea. Sunt si de acestea.
La alde Gucci sau Dolce Gabana tot nu ai ce face, unde o pereche de pantofi sau o scurta simpla costa peste 1000 euro Cool .
De fapt reducerile depinde la care market te duci. Am uitat care si cum se numesc, insa tin minte Oviesse (cel mai hodovoi) si United Colors of beneton (cam scump acesta), Geox (tot cam scump), etc, etc. Ei, gasesti acolo, in tara incaltamintii ceva dupa plac si buzunar. Nu ramai dezbracat in Italia.
Eu vreau inghetata italiana Drool si mancare chinezeasca Drool .
Offline natusic_81  
#61 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:02:36(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Sa stii ca si eu port foarte rau incaltamintea. Iarna asta , credema nu exagerez 3 perechi de cizme si o pereche de botine ...care au ajuns deja la gunoi Laugh Laugh Laugh Noroc de sora mea , care prinde promotii si cu 10 € cumpara pantofi de piele..si tare frumosiLove

te cred, cand eram in Moldova era o tragedie pentru ca erau scumpe si de obicei perechea cumparata in noiembrie nu ajungea in februarie si trebuia sa-mi cumpar altele, nu trebuie de uitat noroiul si apa prin care umblam noi la Chisinau, chiar daca ai masina nu ai scapare, aici tin mai mult la sigur, cat despre promotii la sigur gasesti si cu 10 si cu 20-30 dar nu 50-60 ca in Moldova, eu de exemplu la promotii anul ista mi-am luat o pereche de cizme ff frumoase de piele care costau 140 si eu le-am platit 44 de euro, iti dai seama..iar anul trecut de primavara de la fornarina costau 130 si le-am platit 36, iata acestea is reduceri..
thanks 1 utilizator a multumit natusic_81 acest post util.
Offline vicky_g  
#62 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:06:18(UTC)
vicky_g
natusic_81 a scris:
te cred, cand eram in Moldova era o tragedie pentru ca erau scumpe si de obicei perechea cumparata in noiembrie nu ajungea in februarie si trebuia sa-mi cumpar altele, nu trebuie de uitat noroiul si apa prin care umblam noi la Chisinau, chiar daca ai masina nu ai scapare, aici tin mai mult la sigur, cat despre promotii la sigur gasesti si cu 10 si cu 20-30 dar nu 50-60 ca in Moldova, eu de exemplu la promotii anul ista mi-am luat o pereche de cizme ff frumoase de piele care costau 140 si eu le-am platit 44 de euro, iti dai seama..iar anul trecut de primavara de la fornarina costau 130 si le-am platit 36, iata acestea is reduceri..

Sora mea mi-a facut cadou de ziua mea o pereche de pantofi-botine, nici nustiu cum sa le zic , cu sireturi si toc de 12 cm ...de la primmadonna , si a dat 45 de euro la reducere...si-mi plac atat de mult Love
Offline natusic_81  
#63 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:06:30(UTC)
natusic_81
Cezar a scris:
Nu se cere asa ceva.
Cu 500 euro mai bine te imbraci in Italia si te incalti. Numai nu in magazine chinezesti unde pute a clei si vopsea. Sunt si de acestea.
La alde Gucci sau Dolce Gabana tot nu ai ce face, unde o pereche de pantofi sau o scurta simpla costa peste 1000 euro Cool .
De fapt reducerile depinde la care market te duci. Am uitat care si cum se numesc, insa tin minte Oviesse (cel mai hodovoi) si United Colors of beneton (cam scump acesta), Geox (tot cam scump), etc, etc. Ei, gasesti acolo, in tara incaltamintii ceva dupa plac si buzunar. Nu ramai dezbracat in Italia.

mancare chinezeasca poti s-o faci la chisinau cezar, sant macaroane de soie, este sous de soie, sant si gamberetti, dar iata cu inghetata n-am cu ce te ajuta, daca vrei iti trimit un con, chiar azi am mancat unul enorm cu 3 gusturi si pe urma toata ziua am avurt remuscari ca-s la dietaBlushing
Offline natusic_81  
#64 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:08:06(UTC)
natusic_81
vicky_g a scris:
Sora mea mi-a facut cadou de ziua mea o pereche de pantofi-botine, nici nustiu cum sa le zic , cu sireturi si toc de 12 cm ...de la primmadonna , si a dat 45 de euro la reducere...si-mi plac atat de mult Love

ei mai ales ca ai sora acolo, te duce ea prim magazine Laugh Laugh Laugh
Offline vicky_g  
#65 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:14:46(UTC)
vicky_g
natusic_81 a scris:
ei mai ales ca ai sora acolo, te duce ea prim magazine Laugh Laugh Laugh

Le stie pe toate LOL LOL LOL e mai ceva ca mine BigGrin
Offline Cezar  
#66 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:18:08(UTC)
Cezar
natusic_81 a scris:
mancare chinezeasca poti s-o faci la chisinau cezar, sant macaroane de soie, este sous de soie, sant si gamberetti, dar iata cu inghetata n-am cu ce te ajuta, daca vrei iti trimit un con, chiar azi am mancat unul enorm cu 3 gusturi si pe urma toata ziua am avurt remuscari ca-s la dietaBlushing

Ei, nu chiar cu mancarea chinezeasca. Totusi au ei secretele lor. Stiu de macaroanele din soie sau orez si sos de soie. Dar nu e aceiasi. Mai pun chinezii niste Глутамат натрия ca sa aiba gust BigGrin , un fel de sare care este in Mivina sau Galina Blanca. Eu mananc de la chinezi Rane fritte (broaste pentru cei care nu inteleg :D) , broaste in sosuri picante si cu Chili, gamberetti diferite si multe altele. Bere pur chinezeasca tot beau :D
In orice caz e mai ieftin decat macaroanele italiene care deja imi stau in gat, si mult mai gustos.
Am mancat inghetata italiana in Russia. Nu e aceeasi. Doar in italia cand ma scap in Gelaterie ap e sarbatoare BigGrin
Pentru cei care nu cunosc despre ce eu vorbesc sa incercati inghetata din Gelaterie. Drept ca e cam scumpa. Mai ieftin de 1,80 euro nu am vazut, cu doua gusturi. Dar merita ca inghetata se face pe loc.ThumpUp
Mai sunt si yogurterii.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline vicky_g  
#67 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 00:27:20(UTC)
vicky_g
Cezar a scris:
Ei, nu chiar cu mancarea chinezeasca. Totusi au ei secretele lor. Stiu de macaroanele din soie sau orez si sos de soie. Dar nu e aceiasi. Mai pun chinezii niste Глутамат натрия ca sa aiba gust BigGrin , un fel de sare care este in Mivina sau Galina Blanca. Eu mananc de la chinezi Rane fritte (broaste pentru cei care nu inteleg :D) , broaste in sosuri picante si cu Chili, gamberetti diferite si multe altele. Bere pur chinezeasca tot beau :D
In orice caz e mai ieftin decat macaroanele italiene care deja imi stau in gat, si mult mai gustos.
Am mancat inghetata italiana in Russia. Nu e aceeasi. Doar in italia cand ma scap in Gelaterie ap e sarbatoare BigGrin
Pentru cei care nu cunosc despre ce eu vorbesc sa incercati inghetata din Gelaterie. Drept ca e cam scumpa. Mai ieftin de 1,80 euro nu am vazut, cu doua gusturi. Dar merita ca inghetata se face pe loc.ThumpUp
Mai sunt si yogurterii.

Mi-ai facut pofta LOL LOL LOL
Offline Colti  
#68 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 09:55:54(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
vicky_g a scris:

Daca vin acolo te cunosc de la o posta ca esti tu,pe tocuri, mai mult decat precis domnisoara e din BasarabiaBigGrin
Offline Colti  
#69 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 10:02:24(UTC)
Colti
Cezar a scris:
Nu se cere asa ceva.

Geoxxxxx,se odihnesc acum la mine in dulap niste incaltari de la ei,mmmmm,nu am rabdare sa se faca primavara adevarata sa -i incalt,pan si pantofiori draguti am gasit la ei,adica nu eu,cumnatelul meu cel scump mi i-a cumparatFlapper ,intr-adevar,in Italia incaltaminteeee,calitate etc,am ani buni de cand imi cumpara numai de acolo sora(merge des la niste prieteni de familie)si mai am prietene de aici,care locuiesc acolo,am uitat ,sunt deja ani de cand nu am cumparat de aici incaltaminte.vreau si eu in iunie,august la reduceriBlushing ,sa mai defilez pe acolo prin magazine,nu numai cineva sa-mi aleaga;)
P.S. La noi in Mall ,Elat,Sun City nu stiu ce fel fe Geox este ,dar ceea ce mi se cumpara mie,aici nici nu miroase a asa modele,se vede ca-s batrine modelele de tot,dar preturilee eheeee,noi nouteLOL
thanks 2 au multumit acest post util Colti.
Offline vicky_g  
#70 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 10:36:40(UTC)
vicky_g
Titikol a scris:
Daca vin acolo te cunosc de la o posta ca esti tu,pe tocuri, mai mult decat precis domnisoara e din BasarabiaBigGrin

Yes baby . Eu la toti le dau peste limba si le-am zis : sa nu va aud cu Basarabia si basarabeanca , sunt moldoveanca sau Vicky , altfel sa nu ma botezati Laugh LOL si ce crezi , unu care se da pe langa mine mi-a zis russian passion LOL LOL LOL

P.S. ma mai recunosti si dupa rochii . Aici nu prea se poarta BigGrin dar eu le port cat mai vaporoase BigGrin Love

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 2 aprilie 2011 10:37:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#71 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 10:51:30(UTC)
Colti
vicky_g a scris:
Yes baby . Eu la toti le dau peste limba si le-am zis : sa nu va aud cu Basarabia si basarabeanca , sunt moldoveanca sau Vicky , altfel sa nu ma botezati Laugh LOL si ce crezi , unu care se da pe langa mine mi-a zis russian passion LOL LOL LOL

P.S. ma mai recunosti si dupa rochii . Aici nu prea se poarta BigGrin dar eu le port cat mai vaporoase BigGrin Love

mi-e cunoscuta expresia cu russian passion,ma turba cand imi zic romanii LOL rusoaiko
Offline vicky_g  
#72 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 10:52:46(UTC)
vicky_g
Titikol a scris:
mi-e cunoscuta expresia cu russian passion,ma turba cand imi zic romanii LOL rusoaiko

si mie LOL
Offline Cosmin  
#73 Postat : miercuri, 9 mai 2012 14:38:14(UTC)
Nivel: Incepator
Cosmin
Postari: 1
Locatia: buftea
Salut,am nevoie de ajutor..doresc sa ma casatoresc cu o fata de origine din Honduras,America Centrala..tot ce stiu este ca nu are nevoie de viza pentru a venii in Romania,are dreptul la sedere maxim 90 de zile.Acum ea este insarcinata si vrem sa ne si casatorim,momentan doar la starea civila.Intrebarea mea este,daca facem starea civila,va putea sta mai mult de 90 de zile?..pentru ca dupa aceste 3 luni ea va fii in 7 luni de sarcina si ar fii foarte dificil sa calatoreasca inapoi.Multumesc,sper ca ma puteti ajutaBigGrin
Offline lory56  
#74 Postat : sâmbătă, 5 ianuarie 2013 13:30:32(UTC)
Nivel: Incepator
lory56
Postari: 1
Locatia: zianigo
buna ziua, am shi eu o situatie... am redobindit cetatenia romina shi sunt in italia, vreau sa ma casatoresc aici cu prietenul meu care este cetatean moldovan shi e clandestin . E posibil sa ne casatorim aici ca mai apoi sa aplicam la reintregirea familiei... ce pot face? HHHEEELLLPPP
Pray Pray Pray Pray Pray
Offline Cezar  
#75 Postat : sâmbătă, 5 ianuarie 2013 16:06:47(UTC)
Cezar
Originally Posted by: lory56 Go to Quoted Post
buna ziua, am shi eu o situatie... am redobindit cetatenia romina shi sunt in italia, vreau sa ma casatoresc aici cu prietenul meu care este cetatean moldovan shi e clandestin . E posibil sa ne casatorim aici ca mai apoi sa aplicam la reintregirea familiei... ce pot face? HHHEEELLLPPP
Pray Pray Pray Pray Pray

Cetatenie romana.

Ian chibzuieste un pic, cum sa va casatoriti daca drugu tau nici nu este in Italia. Fizic este, dar documental nu.
Veniti acasa, va casatoriti, ii faci reintregirea familiei etc. Numai nu spune ca va pierde lucrul blablabla.
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.