Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline ElenaP  
#1 Postat : joi, 31 martie 2011 21:26:48(UTC)
Nivel: Membru Avansat
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Veste mare pentru mine - mi-am regasit numele pe lista cu ordinul 176P. Acum o prietenta imi spune ca la Consulatul de la Balti nu se mai poate depune cerere pentru juramintul de credinta fata de Romania fara o scrisoare oficiala de la ANC, ca numarul si lista nu sunt suficiente!! Ea zice ca aceasta e o regula noua care se aplica numai la Consulatul de la Balti. Stie cineva daca este adevarat? Si daca da, ce se poate face pentru a urgenta procesul? Pot cumva depune juramintul la Chisinau? Mie imi trebuie sa imi fac actele foarte urgent. Ajutati-ma va rog cu un sfat...
thanks 1 utilizator a multumit ElenaP acest post util.
Offline eu-ro  
#2 Postat : joi, 31 martie 2011 21:40:10(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
ElenaP a scris:
Veste mare pentru mine - mi-am regasit numele pe lista cu ordinul 176P. Acum o prietenta imi spune ca la Consulatul de la Balti nu se mai poate depune cerere pentru juramintul de credinta fata de Romania fara o scrisoare oficiala de la ANC, ca numarul si lista nu sunt suficiente!! Ea zice ca aceasta e o regula noua care se aplica numai la Consulatul de la Balti. Stie cineva daca este adevarat? Si daca da, ce se poate face pentru a urgenta procesul? Pot cumva depune juramintul la Chisinau? Mie imi trebuie sa imi fac actele foarte urgent. Ajutati-ma va rog cu un sfat...

Din spusele unei doamne de pe alt forum, astazi s-a programat la juramint la Balti cu foaia printata cu ordinul de pe site-ul ANC,eu cred ca daca vei astepta sa apara si nr.tau de ordin in baza de date a consulatului din Balti,vei incerca si metoda aceasta,ca pina la urma nu le prezinti info de pe pereti lor.Succes!
P.S.Felicitari cu ordinul primit!Applause

Editeaza de catre utilizator joi, 31 martie 2011 21:41:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit eu-ro acest post util.
Offline ElenaP  
#3 Postat : joi, 31 martie 2011 23:56:34(UTC)
ElenaP
ElenaP a scris:

Dar e adevarat ca la Balti se cere scrisoarea si fara ea pot sa am probleme la programarea pentru juramint?
Offline jeremi  
#4 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:37:24(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
ElenaP a scris:
Dar e adevarat ca la Balti se cere scrisoarea si fara ea pot sa am probleme la programarea pentru juramint?

cred ca mai bine e sa suni la ei,vezi nr. de tel de pe net,deobicei raspund la telefon,la mail-uri nu raspund deloc.
Sa stii ca ei acolo fac cam cum vreau ei,am avut treaba pe la ei acolo sa transcriu certificatele de nastere si nu m-au lasat sa intru pe motiv ca nu aveam pasaportul cu mine,aveam doar buletinul si copie autent. la notar a pasaportului + actele mele(la Chisinau cand am depus juramantul am mers doar cu buletinul).Am sunat acasa in 2 ore aveam si pasaportul la mine era ora 12 dar iar nu m-au lasat sa intru pe motiv ca inchideau la 14(mai ales ca am vorbit cu pu...a acela de la intrare ca e ok daca revin pina la 13
Am facut procura pe mama a mers ea in alta zi si a depus cert. de nastere pentru transcriere(mi-au cerut la toate actele copii de la notar +culmea si buletinele parintilor),adica total diferit fata de Chisinau.
Sunt niste idioti la Consulatul din Balti fac tot cum vrea muschiul lor!!
Asa ca ar fi drept noile lor reguli timpite.

Editeaza de catre utilizator vineri, 1 aprilie 2011 15:39:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#5 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:40:00(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
jeremi a scris:
cred ca mai bine e sa suni la ei,vezi nr. de tel de pe net,deobicei raspund la telefon,la mail-uri nu raspund deloc.
Sa stii ca ei acolo fac cam cum vreau ei,am avut treaba pe la ei acolo sa transcriu certificatele de nastere si nu m-au lasat sa intru pe motiv ca nu aveam pasaportul cu mine,aveam doar buletinul si copie autent. la notar a pasaportului + actele mele(la Chisinau cand am depus juramantul am mers doar cu buletinul).Am sunat acasa in 2 ore aveam si pasaportul la mine era ora 12 dar iar nu m-au lasat sa intru pe motiv ca inchideau la 14(mai ales ca am vorbit cu pu...a acela de la intrare ca e ok daca revin pina la 13
Am facut procura pe mama a mers ea in alta zi si a depus cert. de nastere pentru transcriere(mi-au cerut la toate actele copii de la notar +culmea si buletinele parintilor),adica total diferit fata de Chisinau.
Sunt niste idioti la Consulatul din Balti fac tot cum vrea muschiul lor!!
Asa ca ar fi drept noile lor reguli timpite.

La Balti la consulat nu prea raspund la telefon , intra robotul dupa care tastezi si se intrerupe . Cel mai bine te duci personal si intrebi .
Offline jeremi  
#6 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:42:11(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
eu ultima oara sunasem la inceputul lui ianuarie,atunci raspundeau...Think
Offline vicky_g  
#7 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:45:46(UTC)
vicky_g
jeremi a scris:
eu ultima oara sunasem la inceputul lui ianuarie,atunci raspundeau...Think

Ai avut noroc... cred ca nu erau ocupati. Eu de cate ori sunam se intrerupeaBored
Offline noking  
#8 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:51:11(UTC)
Nivel: Membru
noking
Postari: 194
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 35
Locatia: MOLDOVA
ElenaP a scris:

da ai serviciu in Chisinau?
daca da,apai eai carnetul de munca in origial,si zici sefului sati eliberezi un certificat ca precum lucrezi in companie lor,si te duci sa te programezi,asa se permite,ca eu am vb cu cei romani de la poarta,ca eu tot o sa fac asa,dar tb s mai astept ,camea spus sa incerc pe la sfirsitul saptaminii viitoare sa fac programarea
daca esti studenta eai de la decanat ca inveti,da le zici sati faca un certificat normal pe formatul 4.cu foaie de antet,ca ce de la univer fac pe o foita mica
Offline alesicica  
#9 Postat : luni, 4 aprilie 2011 17:39:21(UTC)
alesicica
Postari: 59
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
salut!Azi mam programat pentru juramint la Balti cu num de ordin 146!Fara scrisoare oficiala,succes la toti!
thanks 2 au multumit acest post util alesicica.
Offline Anatol79md  
#10 Postat : luni, 4 aprilie 2011 18:47:37(UTC)
Nivel: Incepator
Anatol79md
Postari: 1
Locatia: Moldova Chisinau
alesicica a scris:
salut!Azi mam programat pentru juramint la Balti cu num de ordin 146!Fara scrisoare oficiala,succes la toti!

Spune te rog poate stii pina la ce nr. de ordin programeaza la Balti aceasta saptamina caci eu am nr. 152 si nu as vrea sa fac drum degeaba si la telefon nu pot da de ei. Daca nu e secret pentru ce data te-au programat sa dai juramintul?
Offline alesicica  
#11 Postat : luni, 4 aprilie 2011 19:17:43(UTC)
alesicica
Anatol,nu sa intilnit in tot rindul cu num 152,maximumm 149 o doamna,dar nu stiu daca a trecut,sorry
thanks 1 utilizator a multumit alesicica acest post util.
Offline ausha  
#12 Postat : luni, 4 aprilie 2011 19:38:12(UTC)
ausha
Postari: 77
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 23
alesicica a scris:

spunemi te rog pe ce zi teau programat?
Offline alesicica  
#13 Postat : marți, 5 aprilie 2011 07:52:40(UTC)
alesicica
pe 15 aprilie...cine stie acum la Chisinau pe ce data programeaza?
thanks 1 utilizator a multumit alesicica acest post util.
Offline ausha  
#14 Postat : marți, 5 aprilie 2011 15:41:19(UTC)
ausha
Postari: 77
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 23
Astazi ma-m programat la juramint la balti pe 15 aprilie (fiind cu resedinta in Ungheni mam programat la balti ) mau acceptat cu nr ordinului 149.
De scrisoare nu mau intrebat , dar o domnisoara inaintea mea a spus ca au intorso inapoi pentru ca trebuie sa aduca dovada ca este intrun anumit ordin , (ea sa gasit pe listele ANC), nu stiu precis ce numar ordin avea .
Referitor la documente , pentru programare la Balti e nevoie de documente ca Buletinul si Certificatul - trebuiesc sa fie intarite la notar .

Editeaza de catre utilizator marți, 5 aprilie 2011 15:45:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ausha acest post util.
Offline ElenaP  
#15 Postat : luni, 11 aprilie 2011 13:51:56(UTC)
ElenaP
Stie cineva pina la ce numar de ordin programeaza acum pentru juramint la Consulatul de la Balti?
Offline ElenaP  
#16 Postat : vineri, 15 aprilie 2011 20:14:50(UTC)
ElenaP
Poate ca informatia asta va prinde bine cuiva:
Eu m-am programat azi pt juramint la Balti si m-au programat pt 29.04.2011.
Actele necesare:

Buletin + copie legalizata
certificat de nastere - copie legalizata
certificat de casatorie (daca e cazul) - copie legalizata
copie simpla a certificatelor de nastere a copiilor minori (daca e cazul)
2 fotografii 3,5x4,5 (neaparat sa fie de marimea asta, ca pe multi i-au intors din cauza ca nu se potriveau pozele si daca te intorc trebuie sa stai la coada din nou. Pozele sa fie deja taiate corect)
Cerere - nu platiti 20 lei la nimeni ca sa va dea forumalrul de cerere inainte de a intra acolo pentru ca vi-l dau ei si va dau timp sa o completati, degeaba dati banii (eu am dat, asa ca stiu hehe)

Aveti in vedere ca trebuie sa stati la coada din dreapta - cea care e pentru vize. Si eu dar si altii au pierdut timp stind cite o ora si mai mult la coada generala, care e pentru transcrieri, pasapoarte, depunere acte etc. Sa va duceti la aceeasi coada unde stau astia cu depunerea pt vize. Eu m-am pus la coada corecta pe la 11 dimeanata si am intrat pe la 12.30. Programarea pt juramint se poate face de luni pina vineri intre 8.00 si 13.00.
thanks 2 au multumit acest post util ElenaP.
Offline Ganster  
#17 Postat : vineri, 15 aprilie 2011 21:47:27(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
ElenaP a scris:
Actele necesare:

2 fotografii 3,5x4,5 (neaparat sa fie de marimea asta, ca pe multi i-au intors din cauza ca nu se potriveau pozele si daca te intorc trebuie sa stai la coada din nou. Pozele sa fie deja taiate corect)
Cerere - nu platiti 20 lei la nimeni ca sa va dea forumalrul de cerere inainte de a intra acolo pentru ca vi-l dau ei si va dau timp sa o completati, degeaba dati banii (eu am dat, asa ca stiu hehe)

Aveti in vedere ca trebuie sa stati la coada din dreapta - cea care e pentru vize. Si eu dar si altii au pierdut timp stind cite o ora si mai mult la coada generala, care e pentru transcrieri, pasapoarte, depunere acte etc. Sa va duceti la aceeasi coada unde stau astia cu depunerea pt vize. Eu m-am pus la coada corecta pe la 11 dimeanata si am intrat pe la 12.30. Programarea pt juramint se poate face de luni pina vineri intre 8.00 si 13.00.

prostie mare la Balti
in Chisinau nu trebuiesc copii legalizate (principal sa fie cu tine originalul)
nu trebuie nici o cerere

Editeaza de catre utilizator vineri, 15 aprilie 2011 22:09:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#18 Postat : vineri, 15 aprilie 2011 21:56:05(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Ganster a scris:
prostie mare la Balti
in Chisinau nu trebuies copii legalizate (principal sa fie cu tine originalul)
nu trebuie nici o cerere

A fost si la Chisinau asa cand eu m-am programat la juramant, dar a fost la sfarsit de 2009.
Offline vicky_g  
#19 Postat : vineri, 15 aprilie 2011 21:57:07(UTC)
vicky_g
Mi-a zis si mie verisoara mea ca la Balti trebuie copii legalizate la toate actele , si cand a intrebat de ce la Bucuresti i-a dat o lista , la Chisinau alta...si la Balti diferit de cele 2...i-au zis ca la fiecare consulat sunt reguli diferite , chiar si in Romania
Offline Kate  
#20 Postat : marți, 26 aprilie 2011 16:35:32(UTC)
Kate
Postari: 79
A fost multumit de: 15 -ori in postarea 11
Locatia: romania, cluj
daca am primit ordinul astazi, cand ma pot programa la consulatul din Balti pentru juramant ? deci ma pot programa cu lista de pe site ? Blushing
Offline andr80  
#21 Postat : marți, 26 aprilie 2011 16:52:30(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
Kate a scris:
daca am primit ordinul astazi, cand ma pot programa la consulatul din Balti pentru juramant ? deci ma pot programa cu lista de pe site ? Blushing

POTI CU LISTA SA TE PROGRAMEZI, NUMAI TREBUIE SA TE INTERESEZI LA CONSULAT CIND INCEP A PRIMI PENTRU PROGRAMARE CU ORDINUL 220P
thanks 1 utilizator a multumit andr80 acest post util.
Offline Kate  
#22 Postat : joi, 28 aprilie 2011 19:09:47(UTC)
Kate
pana la ce ordin se programeaza in balti?? ThumpUp BigGrin
am sunat dar nu a raspuns nimeni, doar robotul... Angry

Editeaza de catre utilizator joi, 28 aprilie 2011 19:13:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Kate  
#23 Postat : vineri, 6 mai 2011 13:12:10(UTC)
Kate
Azi m-am programat pentru juramant la Balti cu nr de ordin 220 pe 11.05!!! Woot Wub
Offline vladuts  
#24 Postat : vineri, 6 mai 2011 15:12:31(UTC)
vladuts
Postari: 50
A fost multumit de: 30 -ori in postarea 19
Kate a scris:
Azi m-am programat pentru juramant la Balti cu nr de ordin 220 pe 11.05!!! Woot Wub

Kate spune-mi te rog ai avut nevoie de scrisoarea de la ANC sau ai scos la printer nr ordinului in care apari si ai mers cu el sa te programezi pentru juramint la Balti?
trebuie legalizate certificatele de nastere,casatorie si buletinul?
Offline Kate  
#25 Postat : vineri, 6 mai 2011 16:18:49(UTC)
Kate
vladuts a scris:
Kate spune-mi te rog ai avut nevoie de scrisoarea de la ANC sau ai scos la printer nr ordinului in care apari si ai mers cu el sa te programezi pentru juramint la Balti?
trebuie legalizate certificatele de nastere,casatorie si buletinul?

hello, m-am programat cu foaia printata cu ordinul de pe site-ul, si da , trebuie copii legalizate la toate actele ThumpUp Wink
thanks 1 utilizator a multumit Kate acest post util.
Offline Alan  
#26 Postat : miercuri, 11 mai 2011 16:37:13(UTC)
Alan
Postari: 6
ElenaP a scris:
Actele necesare:

Salut, ElenaP! din catev vad ai depus juramantul la Balti. spune-mi te rog cum ai facut cu certificatul de nastere si atribuirea CNP? poate ti s-a spus cat dureaza atribuirea CNP la Balti? tot gasesc pe forumuri ca 30 de zile calendaristice, 30 de zile lucratoare ...90 de zile...multumesc mult.
Offline ElenaP  
#27 Postat : miercuri, 11 mai 2011 16:48:08(UTC)
ElenaP
Alan a scris:
Salut, ElenaP! din catev vad ai depus juramantul la Balti. spune-mi te rog cum ai facut cu certificatul de nastere si atribuirea CNP? poate ti s-a spus cat dureaza atribuirea CNP la Balti? tot gasesc pe forumuri ca 30 de zile calendaristice, 30 de zile lucratoare ...90 de zile...multumesc mult.

Eu am depus actele pentru certificatul de nastere cu tot cu CNP la Bucuresti, saptamana trecuta. Nu am putut depune la Balti,desi as fi vrut, din cauza ca am fost nascuta in Ukraina. O prietena de a mea insa a depus actele astazi pentru Certificat cu CNP la Balti, si va astepta 30 zile lucratoare, deci aproximativ o luna jumate. Un sfat - Cel mai bine du-te la consulat la 6 dimineata si vei intra pina la ora 9. Parintii mei s-au dus acum citeva zile la 8 dimineata si pina la ora 1 nu le-a venit rindul sa depuna actele.
thanks 1 utilizator a multumit ElenaP acest post util.
Offline Alan  
#28 Postat : miercuri, 11 mai 2011 16:51:41(UTC)
Alan
ElenaP a scris:
Eu am depus actele pentru certificatul de nastere cu tot cu CNP la Bucuresti, saptamana trecuta. Nu am putut depune la Balti,desi as fi vrut, din cauza ca am fost nascuta in Ukraina. O prietena de a mea insa a depus actele astazi pentru Certificat cu CNP la Balti, si va astepta 30 zile lucratoare, deci aproximativ o luna jumate. Un sfat - Cel mai bine du-te la consulat la 6 dimineata si vei intra pina la ora 9. Parintii mei s-au dus acum citeva zile la 8 dimineata si pina la ora 1 nu le-a venit rindul sa depuna actele.

Multumesc mult. Prietena ta a depus pentru CNP imediat ce a luat certificatul de nastere transcris? sau a trebuit sa astepte 3 saptamani dupa ce a luat certificatul ca sa depuna pt CNP?
Offline ElenaP  
#29 Postat : miercuri, 11 mai 2011 16:54:12(UTC)
ElenaP
Alan a scris:
Multumesc mult. Prietena ta a depus pentru CNP imediat ce a luat certificatul de nastere transcris? sau a trebuit sa astepte 3 saptamani dupa ce a luat certificatul ca sa depuna pt CNP?

Alan, incepind cu 4 mai 2011 toate certificatele de nastere se dau cu CNP in termen de 30 zle lucratoare si costa in total 130 euro. Daca ai deja certificatul de nastere transcris vei aplica doar pt CNP (in 30 zile) dar daca nu il ai atunci in aceeasi zi aplici pentru ambele. Acum certificat de nastere fara CNP nu se mai face, decit daca iti faci din ala la 48h la urgentare, dar oricum dupa asta ai de asteptat 30 zile pentru CNP asa ca nu are rost.
Offline Alan  
#30 Postat : miercuri, 11 mai 2011 17:08:31(UTC)
Alan
ElenaP a scris:
Alan, incepind cu 4 mai 2011 toate certificatele de nastere se dau cu CNP in termen de 30 zle lucratoare si costa in total 130 euro. Daca ai deja certificatul de nastere transcris vei aplica doar pt CNP (in 30 zile) dar daca nu il ai atunci in aceeasi zi aplici pentru ambele. Acum certificat de nastere fara CNP nu se mai face, decit daca iti faci din ala la 48h la urgentare, dar oricum dupa asta ai de asteptat 30 zile pentru CNP asa ca nu are rost.

Multumesc mult din suflet!!! Este pentru mama mea, care a fost azi si s-a programat pt juramant. i-am spus sa intrebe la ghiseu informatii despre cert de nastere si CNP, dar mi-a zis ca a fost imposibil, imbulzeala mare si apoi i-a alungat afara zicandu-le ca info este la avizier; ea zice ca nu a vazut nicaieri scris cat timp dureaza perfectarea actelor. Sunt plecata din Moldova si incerc sa o ajut cu info ce o gasesc pe internet. ElenaP, multumesc inca o data!
Offline eu-ro  
#31 Postat : sâmbătă, 21 mai 2011 18:07:36(UTC)
eu-ro
Începând cu data de 23 mai 2011 preluarea solicitărilor pentru depunerea jurământului se va face de luni până joi între orele 14.00-16.00.
http://balti.mae.ro/inde...hp?lang=ro&id=126088
thanks 2 au multumit acest post util eu-ro.
Offline eu-ro  
#32 Postat : joi, 2 iunie 2011 22:55:52(UTC)
eu-ro
Spuneti-mi va rog care s-a programat recent p-u juramint,peste cit timp se programeaza?
Offline ingalory  
#33 Postat : miercuri, 16 ianuarie 2013 16:20:15(UTC)
ingalory
Postari: 2
Locatia: telenesti
salut!! imi spuneti va rog cine a facut inregistrarea prin tel pentru juramin la consulatul din balti ce date ne cer?
Offline ingalory  
#34 Postat : miercuri, 16 ianuarie 2013 16:24:08(UTC)
ingalory
Postari: 2
Locatia: telenesti
imi dati va rog nr de tel la care pot face inregistrarea pentru juramint.... apelez unul dar imi raspunde doar robotul
Offline Sabina-Erik  
#35 Postat : vineri, 18 ianuarie 2013 11:28:10(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
programarea pentru juramint, se face doar prezentindu-te personal la ghiseu cu actele necesare, nici macar nu e posibil sa trimiti pe cineva cu procura. nu prin telefon. n-o sa-ti raspunda nimeni la consulatul de la Balti, pentru ca nu au asa serviciu ca informatii prin telefon. mult succes
Offline bc  
#36 Postat : miercuri, 10 aprilie 2013 15:02:54(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Salut!
Scrieți Vă rog, până la care ordin programează pentru depunerea jurământului la Bălți?

Pe adresa Consulatului, în modelul de cerere pentru programare pentru jurământ, în lista actelor necesare scrie:
Comunicarea Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie cu privire la redobândirea cetăţeniei române (plic şi scrisoare recomandată primită prin poştă);

Mă îndoiesc ca această scrisoare să ajungă.
Dar totuși, se poate programa cu comunicarea numărului ordinului, tipărirea primei pagini și paginii unde este numele petentului?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.