Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Intrebari chestionar : Sondaj...
Alegere Voturi Statistici
  DA
56
86 %
  NU
8
12 %
  Nu ma intereseaza
1
1 %
  Total 65 100%
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Cezar  
#1 Postat : vineri, 25 martie 2011 21:36:30(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Considerati necesara cat de cat cunoasterea limbii romane pentru a redobandi cetatenia romana?
Vedeti sus am facut un sondaj.

Editeaza de catre utilizator vineri, 25 martie 2011 21:37:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Consultant  
#2 Postat : vineri, 25 martie 2011 22:00:52(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Cezar a scris:
Considerati necesara cat de cat cunoasterea limbii romane pentru a redobandi cetatenia romana?
Vedeti sus am facut un sondaj.

Eu am mai spus-o undeva pe forum un caz intimplat paremise la Bucuresti la depunerea juramintului strigau in sala si invitau pe rind sa le inmineze certificatele dupa ce au dat juramintu:

- Il invitam pe D-ul Ursu Andrei.

si din sala se aude:

- Da.. da.. ia zdesi!

Poate nu un test la limba romana.. da un oarecare control la cunoasterea limbii ar trebui :)
Offline ssergiu  
#3 Postat : marți, 16 august 2011 20:29:24(UTC)
Nivel: Membru
ssergiu
Postari: 90
A fost multumit de: 26 -ori in postarea 16
Locatia: Chisinau. Cetăţean Român
cel mai interesant e ca una din cauzele ca moldovanii romani(inclusiv si eu) cer ca rusii sa cunoasca limba romana pu a obtine cetatenia, poate dintrt-un sentiment de razbunare ,razbunare fiindca acasa in RM asa si nu au(am) mai reusit sa-i disciplineze...
Offline Cezar  
#4 Postat : marți, 16 august 2011 20:38:05(UTC)
Cezar
Originally Posted by: ssergiu Go to Quoted Post
cel mai interesant e ca una din cauzele ca moldovanii romani(inclusiv si eu) cer ca rusii sa cunoasca limba romana pu a obtine cetatenia, poate dintrt-un sentiment de razbunare ,razbunare fiindca acasa in RM asa si nu au(am) mai reusit sa-i disciplineze...

Iti spun un secret :D
Multi moldoveni-rusi invata romana deja, macar ca se ascund de asta intrun fel. Ei au ajuns la asa situatii ca le trebuie limba romana si gata. NU pentru cetatenie, ci pentru viata in Moldova. Sotia mea era singura rusoaica pura la cursurile de limba romana. Acolo mai erau vreo trei straini (Elvetia, Ungaria etc). In rest cetateni moldoveni.
Offline ssergiu  
#5 Postat : marți, 16 august 2011 20:43:27(UTC)
ssergiu
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Multi moldoveni-rusi invata romana deja, macar ca se ascund de asta intrun fel. Ei au ajuns la asa situatii ca le trebuie limba romana si gata. NU pentru cetatenie, ci pentru viata in Moldova. Sotia mea era singura rusoaica pura la cursurile de limba romana. Acolo mai erau vreo trei straini (Elvetia, Ungaria etc). In rest cetateni moldoveni.

sotia ta e un caz fericit Smile dar in rest ei nu pre sunt dispusi sa invete ...
P.S. cazul tau eu il cunosc ,eu sunt symon07 de pe torrentsmd
Offline serjmin  
#6 Postat : marți, 16 august 2011 20:44:04(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti

am auzit un zvon-ca la basescu pe birou se prafuieste o schimbare a legii cetateniei,unde scrie ca pt.redobandirea cetateniei e obligatorie cunoasterea limbii romane.degraba o sa o semneze...
Offline Colti  
#7 Postat : marți, 16 august 2011 20:48:36(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau

Eu stiu 2 rusi din md,unul din ei boss mare (are companie bunicica)dar care chiar pe mine m-a intrebat daca nu pot sa ii sugerez unde sa invete limba romana,la inceput m-am mirat de dorinta lui,acum imi pare bine.Nu demult o cunostinta buna de la Agroindbank m-a rugat sa o ajut sa gaseasca cursuri ca stie si intelege ceva,dar are nevoie sa cunoasca mai bine si scris mai alesSmile ,ma bucura acest fapt.
Offline ssergiu  
#8 Postat : marți, 16 august 2011 20:50:06(UTC)
ssergiu
Originally Posted by: dosar(serjmin) Go to Quoted Post
am auzit un zvon-ca la basescu pe birou se prafuieste o schimbare a legii cetateniei,unde scrie ca pt.redobandirea cetateniei e obligatorie cunoasterea limbii romane.degraba o sa o semneze...

legea cetatenie nu se schimba prin decret prezidential dar prin parlament inclusiv ,asa ca asta ramane doar la nivel de zvon
Offline Cezar  
#9 Postat : marți, 16 august 2011 20:52:35(UTC)
Cezar

Punctul cu limba a fost mai inainte, insa cica sa reduca timpul de redobandire a fost abrogat. Consider ca trebuie acest punct. In aceeasi germanie pentru fosti cetateni germani (mai ales din acei care au fost in plen in russia) tot se cere cunosaterea limbii germane! Acestia sunt cetateni reali, nu ca noi urmasi ai cetatenilor romani. In Germania in genere la orice pas se cere limba.
Offline ssergiu  
#10 Postat : marți, 16 august 2011 20:55:28(UTC)
ssergiu
Punctul cu limba a fost mai inainte, insa cica sa reduca timpul de redobandire a fost abrogat. Consider ca trebuie acest punct. In aceeasi germanie pentru fosti cetateni germani (mai ales din acei care au fost in plen in russia) tot se cere cunosaterea limbii germane! Acestia sunt cetateni reali, nu ca noi urmasi ai cetatenilor romani. In Germania in genere la orice pas se cere limba.

in tarile baltice aceeasi rusi stiu ca traiesc cate jumate de viata si unii care nu cunosc(acolo ei invata de nevoie!!) nu primesc cetatenia nici acum ,iata deja de 20 ani
Offline vicky_g  
#11 Postat : marți, 16 august 2011 20:56:35(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti

Ti-e frica?BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline Cezar  
#12 Postat : marți, 16 august 2011 21:02:40(UTC)
Cezar
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
Eu stiu 2 rusi din md,unul din ei boss mare (are companie bunicica)dar care chiar pe mine m-a intrebat daca nu pot sa ii sugerez unde sa invete limba romana,la inceput m-am mirat de dorinta lui,acum imi pare bine.Nu demult o cunostinta buna de la Agroindbank m-a rugat sa o ajut sa gaseasca cursuri ca stie si intelege ceva,dar are nevoie sa cunoasca mai bine si scris mai alesSmile ,ma bucura acest fapt.

Sa le recomanzi Casa Limbii Romane (pe Kogalniceanu), profesorul Alexei Axan. E programul lui de predare si e foarte calitativ programul. Sotia mea e profesoara de engleza si a fost foarte multumita de program.
Nu e scump acolo de invatat. Cursurile dureaza aproximativ un an. Insa trebuie de frecventat orele ca altfel carte nu se face. Si multe teme pentu acasa sunt.

PS. Acum este o hotarare de guvern din iulie 2011 unde se spune ca strainii care vor permis de sedere permanent in Moldova trebuie sa dea un examen de limba de stat (este si asa limba ) la Ministerul Invatamantului. Da pe cei care au cetatenie nu se incumeta sa ii impuna sa invete ca in tarile baltice. Minus mai fac si moldovenii, mai ales de la tara (si eu is de la tara:)), care vin in oras si incep sa isi arate ca ei sunt mari rusi, cu o limba rusa stricata ca de abia o intelegi. Eu le spun "nhuia vorbesti in rusa daca nu stii nici o brinza a vorbi? (mai des la magazine si gherete)".
thanks 3 au multumit acest post util Cezar.
Offline serjmin  
#13 Postat : marți, 16 august 2011 21:03:38(UTC)
serjmin
legea cetatenie nu se schimba prin decret prezidential dar prin parlament inclusiv ,asa ca asta ramane doar la nivel de zvon

consulatele de doua luni au primit indicii in legatura cu cunoasterea limbii romane.la cernauti e nebunie mare.unii au fost de 8 ori si nu au reusit sa depuna juramantul.asa ca ceva s-a pus la copt aici BigGrin
thanks 2 au multumit acest post util serjmin.
Offline serjmin  
#14 Postat : marți, 16 august 2011 21:04:44(UTC)
serjmin
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Ti-e frica?BigGrin

da!!!eu ma tem cel mai tare BigGrin Blushing
Offline Cezar  
#15 Postat : marți, 16 august 2011 21:06:40(UTC)
Cezar
in tarile baltice aceeasi rusi stiu ca traiesc cate jumate de viata si unii care nu cunosc(acolo ei invata de nevoie!!) nu primesc cetatenia nici acum ,iata deja de 20 ani

Corect fac tarile baltice. In Russia tot nu primesti cetatenie pana nu stii limba rusa. Rusii mereu invinuiesc tarile baltice ca sunt fasciste. Acum pe georgieni ii kaka. Am deschis de vreo 2-3 ori tema Georgiei si a tarilor baltice aici in Russia (cu niste rude din partea sotiei) . Ehe, cata spalare de minte mai au.
Offline Tincutza  
#16 Postat : marți, 16 august 2011 21:18:35(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Mda, ce noutati mai aflu si eu pe aci...Blink
Nu ma tem, chiar daca stiu romana, dar stii, cand esti cu emotii... nu se stie cum te "prapadesti" Blushing

P.S. Titikol, bine ai revenit, a fost cam liniste pe aici fara tineBigGrin
Offline Colti  
#17 Postat : marți, 16 august 2011 21:19:32(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Sa le recomanzi Casa Limbii Romane (pe Kogalniceanu), profesorul Alexei Axan. E programul lui de predare si e foarte calitativ programul. Sotia mea e profesoara de engleza si a fost foarte multumita de program.
Nu e scump acolo de invatat. Cursurile dureaza aproximativ un an. Insa trebuie de frecventat orele ca altfel carte nu se face. Si multe teme pentu acasa sunt.

PS. Acum este o hotarare de guvern din iulie 2011 unde se spune ca strainii care vor permis de sedere permanent in Moldova trebuie sa dea un examen de limba de stat (este si asa limba ) la Ministerul Invatamantului. Da pe cei care au cetatenie nu se incumeta sa ii impuna sa invete ca in tarile baltice. Minus mai fac si moldovenii, mai ales de la tara (si eu is de la tara:)), care vin in oras si incep sa isi arate ca ei sunt mari rusi, cu o limba rusa stricata ca de abia o intelegi. Eu le spun "nhuia vorbesti in rusa daca nu stii nici o brinza a vorbi? (mai des la magazine si gherete)".

o sa ii recomand numaidecit,orele am inteles ca incep din septembrie.Multumesc ca mi-ai zis chiar si ce profesorApplause
Offline Felix  
#18 Postat : marți, 16 august 2011 23:43:06(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261

mai predau si alte limbi acolo?
.

Editeaza de catre utilizator vineri, 14 octombrie 2011 18:41:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#19 Postat : miercuri, 17 august 2011 08:52:14(UTC)
Cezar
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
mai predau si alte limbi acolo?
.

Nope, doar limba romana.

http://www.chisinau.md/p...iew.php?l=ro&idc=490
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Felix  
#20 Postat : miercuri, 17 august 2011 19:41:09(UTC)
Felix
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post

De asta poate-i trebuie Smile

UserPostedImage
thanks 4 au multumit acest post util Felix.
Offline Felix  
#21 Postat : miercuri, 17 august 2011 19:44:01(UTC)
Felix
da!!!eu ma tem cel mai tare BigGrin Blushing

"poznovatelinaya infa" Smile

UserPostedImage

Editeaza de catre utilizator vineri, 14 octombrie 2011 18:43:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 4 au multumit acest post util Felix.
Offline Tincutza  
#22 Postat : vineri, 19 august 2011 22:15:29(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
"poznovatelinaya infa" Smile

Da' de ce mi-e imi pare DEJA cunoscuta aceasta "posnovatelinaya info"? Think
Am citit-o deja ceva luni in urma, dar nu mai tin minte undeBlushing

Multumim Felix. E bine de stiut ca sunt si asa oameni patriotiThumpUp ThumpUp

Editeaza de catre utilizator vineri, 19 august 2011 22:16:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Buburuza  
#23 Postat : miercuri, 23 noiembrie 2011 22:32:36(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
Ati vazut azi la stiri? In Rusia deja toti strainii dau proba la limba rusa! Nu stii rusa, acasica!
Offline Slonn  
#24 Postat : joi, 1 decembrie 2011 13:18:44(UTC)
Nivel: Incepator
Slonn
Postari: 9
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 1
Locatia: Moldova
Тем, кто не знает румынского и причислен к Бельцкой амбасаде.
В в Бельцах в принципе нет какого-то специального экзамена на знание языка. Румынка лишь двумя тремя фразами пытается определить владеет ли посетитель языком. Иногда, правда, спрашивает в прямую "умеете ли говорить по-румынски?". Самое главное, это уметь ответить на простые вопросы "откуда вы?", "как вас зовут?", "когда и в каком месяце получили письмо из ANC?"... В целом, если человек способен связать три-четыре предложения, то ему волноваться нечего.
Некоторые не могли ответить даже на такие простенькие вопросы и тогда она им говорила "встаньте в сторонку".
Что там было с ними дальше, я не знаю. Скорее всего, попросили прийти в другой раз. Моему приятелю, вряд ли умеющему посчитать до 20-и, предложили именно это.

Те, кто только сейчас подаёт документы, советую, учите язык сейчас. До juromint-а вам придётся ждать в приделах года. Не теряйте это время, научитесь вести хотя бы минимальный диалог и, уверяю вас, румыны (работники консульства) это оценят. К русскоязычным, говорящим по-румынски с заметным акцентом, они относятся вполне трогательно.

Editeaza de catre utilizator joi, 1 decembrie 2011 13:21:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util Slonn.
Offline uno  
#25 Postat : vineri, 2 decembrie 2011 02:38:52(UTC)
uno
Postari: 81
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 34
Doamna Eucarie se pronunta pe marginea problemei cunoasterii limbii romane:

http://www.trm.md/index....e_int&emisiune_id=72 (Moldova in direct din 30-11.2011)

minutul 30

Editeaza de catre utilizator vineri, 2 decembrie 2011 02:39:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.