Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline annnna  
#51 Postat : vineri, 24 iunie 2011 00:44:04(UTC)
Nivel: Membru Avansat
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Originally Posted by: Costya Go to Quoted Post
Scared serios? asta la Kogalniceanu? dar cand suni tot asa trebuie sa ai noroc sa razbati?

Mi-a trebuit ceva timp pana am reusit sa vorbesc cu cineva pentru o programare, dar nu e imposibil. Poti suna doar pana in ora 12:00. Nu mai stiu numarul de telefon, dar banuiesc ca-l gasesti pe net.
Offline victoritamd  
#52 Postat : vineri, 24 iunie 2011 08:40:32(UTC)
Nivel: Membru
victoritamd
Postari: 44
A fost multumit de: 21 -ori in postarea 8
Locatia: Chişinău
Anna, eu stiu avantajele programarii.BigGrin
Eu zic de faptul ca ma-ndoiesc ca daca oamenii sunt in viata nu poti solicita acteleShame on you
Am fost acolo prin ianuarie-februarie si am cerut toate duplicatele(si bunei decedati, si parintii in viata, si ale mele). Doamna de acolo nu mi-a zis asa regula, insa mi-a zis ca ei elibereaza acte referitare la fapte ce tin de pina in anii '45, cele de dupa '45 la OSC din raion. Asta pare mai logic.
Eu stiu? Poate in ultimele 4-5 luni s-au schimbat regulile? Deaceea am scris ca tre de sunat inainte de a merge in colo si de concretizat noile reguli.
...De fapt,Think si cu asta o poti da in bara. Eu cind am fost acolo m-am dus cu cererile necompletate, deoarece pe site scria ca poti solicita serviciul de completare a cererii de catre personal cu citiva lei per act. Cind ma duc acolo, dna zise ca nu exista la ei asa ceva.Shame on you
Offline victoritamd  
#53 Postat : vineri, 24 iunie 2011 08:43:47(UTC)
Nivel: Membru
victoritamd
Postari: 44
A fost multumit de: 21 -ori in postarea 8
Locatia: Chişinău
Originally Posted by: annnna Go to Quoted Post
Mi-a trebuit ceva timp pana am reusit sa vorbesc cu cineva pentru o programare, dar nu e imposibil. Poti suna doar pana in ora 12:00. Nu mai stiu numarul de telefon, dar banuiesc ca-l gasesti pe net.

Cind stateam pe culoar asteptind sa depun cererile, auzisem discutii despre asta. Lumea zicea ca punea autoredial pina razbat, ca altfel nu-i chip. limba
P.S. In linkul de mai sus este nr. de tel.
Offline annnna  
#54 Postat : vineri, 1 iulie 2011 22:43:11(UTC)
annnna
Originally Posted by: victoritamd Go to Quoted Post
Anna, eu stiu avantajele programarii.BigGrin
Eu zic de faptul ca ma-ndoiesc ca daca oamenii sunt in viata nu poti solicita acteleShame on you
Am fost acolo prin ianuarie-februarie si am cerut toate duplicatele(si bunei decedati, si parintii in viata, si ale mele). Doamna de acolo nu mi-a zis asa regula, insa mi-a zis ca ei elibereaza acte referitare la fapte ce tin de pina in anii '45, cele de dupa '45 la OSC din raion. Asta pare mai logic.
Eu stiu? Poate in ultimele 4-5 luni s-au schimbat regulile? Deaceea am scris ca tre de sunat inainte de a merge in colo si de concretizat noile reguli.
...De fapt,Think si cu asta o poti da in bara. Eu cind am fost acolo m-am dus cu cererile necompletate, deoarece pe site scria ca poti solicita serviciul de completare a cererii de catre personal cu citiva lei per act. Cind ma duc acolo, dna zise ca nu exista la ei asa ceva.Shame on you

Cred ca nu ne intelegem. Am spus "Am si intrebat daca pot sa intru fara programare si mi-au spus ca numai daca solicit acte pentru cetatenii care mai sunt in viata, pe cand pentru cei decedati trebuie o programare prealabila."
Cel putin eu asa am inteles, ca daca soliciti acte pentru decedati iti trebuie programare.
Poate am inteles gresit, nu te contrazic.
Luni merg la ei, chiar o sa mai intreb odata, ca m-ai facut curioasa.
Offline annnna  
#55 Postat : vineri, 8 iulie 2011 21:29:36(UTC)
annnna
Vesti noi, proaspete.
In rand pot sta toti cei care solicita acte in termen de 1h, 5 zile, 15 zile. Cei ce solicita in termen de 25 sau 30 de zile le trebuie programare. In fiecare zi se elibereaza in jur de 50 de bonuri, dintre care primele 10 bonuri sunt exclusiv pentru cei ce solicita acte la 1 h. Oficial aceste bonuri le poti folosi daca soliciti cam 2-3 acte, neoficial poti solicita si un set complet de acte, adica mai mult de 3 acte.
La 1 h se pot solicita doar acte personale si in numar de 2.
Arhiva oficial elibereaza acte intre anii 1910 si 1945, ei spun ca dupa 1945 toate actele le gasim in raioane; neoficial, daca te mai si ei cu ei la harta, elibereaza acte chiar si dupa 1945.
Cei care solicita acte pentru persoanele aflate in viata le trebuie imputernicire notariala.
Ca sa poti sa prinzi un bon va trebui sa te inscrii intr-o lista si bineinteles sa faci noapte alba. Lista o face primul venit. Unii vin la 10 seara, altii la 12 noaptea. Functionarii de la Arhiva dau bonuri dupa lista/listele care se fac in timpul noptii. Ca sa mergi la 5-6 dimineata nu prea mai ai sanse sa prinzi vreun bon.

Sper ca am fost de ajutor pentru unii care vor sa solicite acte de la Arhiva.

P.S. Informatia cu faptul ca nu poti solicita acte pentru cei decedati decat cu programare este falsa. Am inteles eu atunci gresit.
thanks 3 au multumit acest post util annnna.
Offline coiosu  
#56 Postat : vineri, 7 decembrie 2012 18:59:02(UTC)
Nivel: Incepator
coiosu
Postari: 7
Salutare tuturor!
poate cineva sa ma indrume cum sa procedez:
am nevoie de certificatul de casatorie a buneilor, certificat de deces.. si nu stiu cum sa il obtin. nu cunosc data concreta a casatoriei si nici datele exacte de nastere/deces a buneilor. unu m-a trimis la arhiva de pe strada G.Asachi(telecentru) ..
voi ce ziceti?

Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.