Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline GREG  
#1 Postat : 28 februarie 2011 22:24:42(UTC)
Nivel: Membru
GREG
Postari: 26
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Locatia: moldova
Salut, ma informeaza si pe mine cineva de ce acte sunt nevoie p-u aplicarea la permisul de conducere romanesc va rog si unde se face daca ai domiciliu in sectorul 3. Merci mult.

Editeaza de catre utilizator 28 februarie 2011 22:28:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline GREG  
#2 Postat : 28 februarie 2011 23:04:40(UTC)
GREG
GREG a scris:
Salut, ma informeaza si pe mine cineva de ce acte sunt nevoie p-u aplicarea la permisul de conducere romanesc va rog si unde se face daca ai domiciliu in sectorul 3. Merci mult.

Am gasit ceva informatie tot pe forum, dar auzisem sa pot sa-l dau la schimb si la o zi, e adevarat? Ceea ce nu mi se pare logic deoarece autoritatile romane cred ca verifica autenticitatea permisului.
Offline Eu-Cetatean  
#3 Postat : 1 martie 2011 11:17:06(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
Locatia: Chisinau
:-({|= Eu am permis Moldovenesc , nu am avut probleme cu el nici in RO si nici in Spatiul Schengen! E perfect valabil, nu se mira nimeni cand il vede si nici intrebari nu pun!
Offline GREG  
#4 Postat : 1 martie 2011 17:05:39(UTC)
GREG
Eu-Cetatean a scris:
:-({|= Eu am permis Moldovenesc , nu am avut probleme cu el nici in RO si nici in Spatiul Schengen! E perfect valabil, nu se mira nimeni cand il vede si nici intrebari nu pun!

Sa calatoresti cred ca e bine, dar cind vrei sa-ti cauti un job, nimeni nu te accepta, vor UE.
Offline Eu-Cetatean  
#5 Postat : 1 martie 2011 21:19:09(UTC)
Eu-Cetatean
GREG a scris:
Sa calatoresti cred ca e bine, dar cind vrei sa-ti cauti un job, nimeni nu te accepta, vor UE.

Eu cred ca vor mai degraba experienta ... oricum ca cetatean roman poti transcrie permisul fara probleme!
Offline nika+85  
#6 Postat : 1 martie 2011 23:12:43(UTC)
nika+85
Postari: 66
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 8
salut! Eu am depus in 9 iunie 2010 , a intrat in comisie pe 29/12/2010 oare cind va fi emis ordinul mult asteptatd'oh!
Offline andreib  
#7 Postat : 1 martie 2011 23:13:34(UTC)
Nivel: Incepator
andreib
Postari: 1
Locatia: chisinau
Cum si unde se poate de transcris permisul MD in RO si ce acte sunt necesare?
Offline GREG  
#8 Postat : 2 martie 2011 0:39:55(UTC)
GREG
Eu-Cetatean a scris:
Eu cred ca vor mai degraba experienta ... oricum ca cetatean roman poti transcrie permisul fara probleme!

Cit de bun nu ai fi, angajatorul, sau chiar si legea in unele tari, nu iti va permite sa folosesti permisul md, chiar daca va fi de tip nou(standart eu)
Offline GREG  
#9 Postat : 2 martie 2011 0:48:47(UTC)
GREG
nika+85 a scris:
salut! Eu am depus in 9 iunie 2010 , a intrat in comisie pe 29/12/2010 oare cind va fi emis ordinul mult asteptatd'oh!

o sa vina, putina rabdare si toate se vor rezolva
Offline GREG  
#10 Postat : 2 martie 2011 0:54:35(UTC)
GREG
andreib a scris:
Cum si unde se poate de transcris permisul MD in RO si ce acte sunt necesare?

* Preschimbarea permiselor de conducere străine cu documente similare româneşti

a) permisul de conducere străin, în original, fotocopia şi traducerea legalizată a acestuia din care să rezulte categoria (categoriile) echivalente cu cele prevăzute în legislaţia românească, pentru care documentul este valabil sau un document care atestă, după caz, pierderea sau furtul permisului de conducere;

b) documentul de identitate al solicitantului, în original şi copie , respectiv:

- paşaportul şi permisul de şedere temporară în România, în cazul cetăţenilor străini;

- paşaportul, cartea (adeverinţa) de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate în cazul cetăţenilor români, precum şi dovada de şedere legală în străinătate pentru o perioadă mai mare de 6 luni (paşaport românesc sau documente străine de şedere legală în ţările respective), cu menţionarea CNP;

c) fişa deţinătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere, care să aibă ataşată (lipită în spaţiul special destinat) o fotografie color tip permis de conducere, de dată recentă;

d) fişa medicală completată de autoritatea competentă în a cărei rază teritorială solicitantul îşi are domiciliul sau reşedinţa, încheiată cu concluzia “ APT CONDUCĂTOR AUTO “ cu menţionarea obligatorie a categoriei (categoriilor) pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum şi a eventualelor restricţii medicale ce vor fi menţionate în permisul de conducere preschimbat;

e) documentul, redactat în limba română, eliberat de misiunea diplomatică a statului emitent, referitor la confirmarea autenticităţii, valabilităţii permisului de conducere, precum şi a categoriilor corespunzătoare şi echivalente celor prevăzute în legislaţia românească;

f) certificatul de cazier judiciar;

g) declaraţie notarială pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic şi obţinut pe cale legală, titularul acestuia nu mai posedă un alt permis de conducere naţional românesc ori străin sau un duplicat al acestora, nu a declarat pierderea sau furtul acestora la organele emitente sau la alte autorităţi, în vederea eliberării unui nou document, precum şi faptul că nu i s-a anulat sau suspendat exercitarea dreptului de a conduce;

h) chitanţa de plată a taxelor aferente preschimbării permisului de conducere;

(2) În cazul permisului de conducere redactat cu alte caractere grafice decât cele latine ( arabe, slave, asiatice etc.), solicitantul va prezenta din partea ambasadei sau consulatului statului emitent, o confirmare în limba română a autenticităţii, din care să rezulte numele şi prenumele titularului, categoria (categoriile) corespondente celor româneşti, termenul de valabilitate, precum şi dacă permisul de conducere este grevat de restricţii sau adnotări.

(3) După primirea şi verificarea actelor menţionate, se restituie solicitantului documentul de identitate şi i se eliberează o dovadă cu valabilitate de 30 zile, din care să rezulte data depunerii şi numărul de înregistrare al dosarului, numele şi prenumele solicitantului, seria şi numărul permisului de conducere, statul emitent şi categoria (categoriile) pentru care documentul este considerat a fi valabil, precum şi menţiunea « permisul de conducere a fost depus pentru preschimbare ».
Atasamente:
Fisa Detinatorului de Permis.pdf 373 KB, salvati 92 ori.
thanks 1 utilizator a multumit GREG acest post util.
Offline Tincutza  
#11 Postat : 3 martie 2011 22:26:55(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
o intrebare celor care au permis de conducere moldovenesc.

nici nu stiu cum sa va intreb ca sa fie inteleasa intrebarea mea din start8-[

daca ai permis md, ai voie sa conduci o masina cu nr de inmatriculare RO? adica in romania sa conduci.

sau trebuie intai schimbat cel md in cel ro?Think

nustiu de unde am auzit sau citit ca nu ai voie sa conduci in ro o masina cu nr de ro daca tu ai permis md. cica te amendeaza. e adevarat?Think

p.s. permis md de tip vechi(an 2005 eliberat)

Editeaza de catre utilizator 3 martie 2011 22:29:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#12 Postat : 3 martie 2011 22:32:03(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
Tincutza a scris:
o intrebare celor care au permis de conducere moldovenesc.

nici nu stiu cum sa va intreb ca sa fie inteleasa intrebarea mea din start8-[

daca ai permis md, ai voi sa conduci o masina cu nr de inmatriculare RO? adica in romania sa conduci.

sau trebuie intai schimbat cel md in cel ro.

p.s. permis md de tip vechi(an 2005 eliberat)

Desigur. Insa daca vrei sa conduci permanent prin RO, de exemplu mai mult de 1 an (sau cat e acolo in RO), trebuie sa il schimbi. Asa si in Moldova, cu permis de conducere strain poti conduce maxim 6 luni.
In orice tara sunt termene diferite. Insa se poate desigur de condus.
Ca sa nu apara intrebari dau un exemplu - chiria de masini :) (plec ca turist si ca cetaten moldovean in RO si inchiriez o masina fara probleme cu permis de conducere MD)

Exista permis de conducere international care iti permite sa conduci 3 ani in orice tara fara sa il schimbi.
Offline Tincutza  
#13 Postat : 3 martie 2011 22:39:13(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Cezar a scris:
Desigur. Insa daca vrei sa conduci permanent prin RO, de exemplu mai mult de 1 an (sau cat e acolo in RO), trebuie sa il schimbi. Asa si in Moldova, cu permis de conducere strain poti conduce maxim 6 luni.
Ca sa nu apara intrebari dau un exemplu - chiria de masini :) (plec ca turist si ca cetaten moldovean in RO si inchiriez o masina fara probleme cu permis de conducere MD)

Exista permis de conducere international care iti permite sa conduci 3 ani in orice tara fara sa il schimbi.

multumesc mult pt raspuns Cezar.

imi mai poti da info'. despre CRECA. daca stii, desigur8-[

permis de tip vechi(care se eliberau prin anii 2005) pot sa-l schimbi in cel de tip international? pt asta esti nevoit sa dai examen din nou? sau e destul sa platesti schimbarea permisului? sau cum se face?8-[

stiu ca treb' de interesat personal la CRECA. dar pana ajung acolo...d'oh!
p.s. CRECA de la noi din chisinau am in vedere.

Editeaza de catre utilizator 3 martie 2011 22:47:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Consultant  
#14 Postat : 3 martie 2011 22:44:45(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Eu as avea si eu o intrebare.. poate cineva s-a intilnit/auzit, precum ca daca ai la noi BCDE apoi.. la ei primesti doar primele categorii ca amator A,B, da restu tre sa le dai din nou, cit e de adevarat?
Offline Cezar  
#15 Postat : 3 martie 2011 23:12:01(UTC)
Cezar
Tincutza a scris:
multumesc mult pt raspuns Cezar.

imi mai poti da info'. despre CRECA. daca stii, desigur8-[

permis de tip vechi(care se eliberau prin anii 2005) pot sa-l schimbi in cel de tip international? pt asta esti nevoit sa dai examen din nou? sau e destul sa platesti schimbarea permisului? sau cum se face?8-[

stiu ca treb' de interesat personal la CRECA. dar pana ajung acolo...d'oh!
p.s. CRECA de la noi din chisinau am in vedere.

Cel international nu inlocuieste pe cel national. El doar este un bonus. Vei avea doua permise, doar ca unul e temporar. El e ca un carnet (carte) si cu lista tarilor unde poti circula in acest timp si in 17 limbi. Examene stiu ca nu trebuie sa dai. Numai ca costa cam scump. Dreptul exclusiv de eliberare il are http://www.acm.md/ro/services.asp#2
Poate undeva am gresit, ca nu stiu info concreta :)

Eu am permis de tip nou, si e pe 10 ani. Degeaba l-am schimbat ca tot aceleasi drepturi sunt. Doar ca categoriile sunt europene.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Toria  
#16 Postat : 4 martie 2011 10:59:58(UTC)
Toria
Postari: 21
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 10
Eu mi-am facut permis de tip nou (european) ca aveam nevoie de el in SUA. Acolo stiu sigur ca ai voie sa conduci cu el timp de un an de zile. Si mi s-a spus ca la fel e si in Europa, si pare destul de logic. Deci daca ai permis de tip nou, un an de zile nu ar trebui sa ai probleme nicaieri, iar dupa un an, daca ramai sa traiesti intr-o alta tara, trebuie sa-l schimbi cu al lor. In unele tari trebuie sa dai iarasi examen, cu Romania insa avem noroc - nu trebuie sustinut nici un examen.
thanks 1 utilizator a multumit Toria acest post util.
Offline Eu-Cetatean  
#17 Postat : 4 martie 2011 11:25:08(UTC)
Eu-Cetatean
Cezar a scris:

Cezar, nu vreau sa te contrazic dar iti spun experienta mea!

Am permis de tip nou MD (nu am reusit sa aflu niciodata ce e ala permis international nici in RO si nici in MD.

Circul cu CI romanesc .. atat in Romania cat si in UE. Cum nu exista nici o dovada ca aistat in Romania mai multa vreme .. poate doar o verificare prin vama .. dar cel ce te opreste pe strada nu se apuca sa faca astfel de verificari nicicum ... si nimeni nu m-a intrebat de ce nu preschimb permisul. LA fel este si legea ca nu ai voie sa stai ca turist neinregistrat in UE mai mult de 3 luni ... dar fara o reclamatie la politie nu am auzit in 6 ani pe nimeni sa aiba probleme cu sederea ! Sa zicem ca daca vrei sa lucrezi ca sofer profesionist .. e necesar sa faci anumite schimbari .... dar ca amator , pe propria masina ... nu am auzit de cazuri de genul asta. Mai mult, a fost o emisiune la TVRi cu seful politiei , si un roman din Italia a intrebat cum s aisi schimbe permisul , l-a lamurit cum, dar i-a zis ca nu vede de ce sa-l schimbe .. e perfect valabil .....si nimeni nu o sa ii ceara sa-l preschimbe indiferent cat o sa stea in Romania!
Offline Eu-Cetatean  
#18 Postat : 4 martie 2011 11:29:22(UTC)
Eu-Cetatean
Cezar a scris:
Eu am permis de tip nou, si e pe 10 ani. Degeaba l-am schimbat ca tot aceleasi drepturi sunt. Doar ca categoriile sunt europene.

Asta ma chinui sa zic si eu! Si sotia are permis moldovenesc , locul de trai in Ungaria si stam in Romania! Nici o problema nu am avut cu permisul! Se tot uita cate unii mirati de ce avem masina inmatriculata in MD si permis din MD .. zambesc si ... drum bun!
thanks 1 utilizator a multumit Eu-Cetatean acest post util.
Offline Cezar  
#19 Postat : 4 martie 2011 11:39:37(UTC)
Cezar
Eu-Cetatean a scris:
Cezar, nu vreau sa te contrazic dar iti spun experienta mea!

Am permis de tip nou MD (nu am reusit sa aflu niciodata ce e ala permis international nici in RO si nici in MD.

Circul cu CI romanesc .. atat in Romania cat si in UE. Cum nu exista nici o dovada ca aistat in Romania mai multa vreme .. poate doar o verificare prin vama .. dar cel ce te opreste pe strada nu se apuca sa faca astfel de verificari nicicum ... si nimeni nu m-a intrebat de ce nu preschimb permisul. LA fel este si legea ca nu ai voie sa stai ca turist neinregistrat in UE mai mult de 3 luni ... dar fara o reclamatie la politie nu am auzit in 6 ani pe nimeni sa aiba probleme cu sederea ! Sa zicem ca daca vrei sa lucrezi ca sofer profesionist .. e necesar sa faci anumite schimbari .... dar ca amator , pe propria masina ... nu am auzit de cazuri de genul asta. Mai mult, a fost o emisiune la TVRi cu seful politiei , si un roman din Italia a intrebat cum s aisi schimbe permisul , l-a lamurit cum, dar i-a zis ca nu vede de ce sa-l schimbe .. e perfect valabil .....si nimeni nu o sa ii ceara sa-l preschimbe indiferent cat o sa stea in Romania!

Pai eu am spus aproximativ cum suna legile. Dar ca vede sau nu politistul cat ai stat in ro asta e alta treaba deja.

Pentru soferii de TIR pe langa permise de conducere mai sunt multe alte acte acre trebiesc de facut. Ca ai categoriile necesare nu e de ajuns.

In Italia ori trebuie sa schimbi permisul romanesc ori sa ii faci un certificat de la careva consulat roman (acest certificat trebyie sa fie impreuna cu permisul de conducere ro). In Italia suna cam asa legea - dupa 1 an de rezidenta esti obligat sa aduci permisul la conditiile Italiei (depinde de la caz la caz). Rezidenta se verifica foarte usor. Asa ca e foarte gresit daca se crede ca totul e roz. Nu are importanta ca esti permis Ro sau de exemplu DE, toto sunt aceleasi reguli. Pentru Moldova e un pic mai complicat dar tot e mai simplu decat pentru alte tari. Moldovenii nu trebyie sa sustina examen (trebuie de la consulat niste certificate si traduceri, certificat medical de la oculist, certificat de rezidenta, permisul md si actele de identitate).

Nu stiu ce eu nu am spus corect ca vreti sa ma contraziceti..:-s
Offline Eu-Cetatean  
#20 Postat : 4 martie 2011 11:42:58(UTC)
Eu-Cetatean
Cezar a scris:
Pai eu am spus aproximativ cum suna legile. Dar ca vede sau nu politistul cat ai stat in ro asta e alta treaba deja.

Pentru soferii de TIR pe langa permise de conducere mai sunt multe alte acte acre trebiesc de facut. Ca ai categoriile necesare nu e de ajuns.

In Italia ori trebuie sa schimbi permisul romanesc ori sa ii faci un certificat de la careva consulat roman (acest certificat trebyie sa fie impreuna cu permisul de conducere ro). In Italia suna cam asa legea - dupa 1 an de rezidenta esti obligat sa aduci permisul la conditiile Italiei (depinde de la caz la caz). Rezidenta se verifica foarte usor. Asa ca e foarte gresit daca se crede ca totul e roz. Nu are importanta ca esti permis Ro sau de exemplu DE, toto sunt aceleasi reguli. Pentru Moldova e un pic mai complicat dar tot e mai simplu decat pentru alte tari. Moldovenii nu trebyie sa sustina examen (trebuie de la consulat niste certificate si traduceri, certificat medical de la oculist, certificat de rezidenta, permisul md si actele de identitate).

:) Ai zis tot corect .. eu marefeream doar la cei cu permis de conducere amatori ... care se plimba doar cu masina personala! Applause Adica ma gandeam sa nu se puna la cheltuiala cei ce nu vor sa lucreze ca soferi !
Offline Cezar  
#21 Postat : 4 martie 2011 11:45:59(UTC)
Cezar
Toria a scris:
Eu mi-am facut permis de tip nou (european) ca aveam nevoie de el in SUA. Acolo stiu sigur ca ai voie sa conduci cu el timp de un an de zile. Si mi s-a spus ca la fel e si in Europa, si pare destul de logic. Deci daca ai permis de tip nou, un an de zile nu ar trebui sa ai probleme nicaieri, iar dupa un an, daca ramai sa traiesti intr-o alta tara, trebuie sa-l schimbi cu al lor. In unele tari trebuie sa dai iarasi examen, cu Romania insa avem noroc - nu trebuie sustinut nici un examen.

Am sa te dezamagesc un pic - cu permisul vechi exact aceleasi drepturi, adica tot un an nu ai probleme (dupa cum scrie in legi). A fost problema cu acest vechi doar in Ucraina, cand hoholii faceau probleme din cauza ca permisul MD de tip vechi era fara termen de valabilitate.
Dar cum am spus mai bine nu imi schimbam permisul ca acela vechi era din 2001 si avea sa fie la mine pana la batranete.

PS. Sfat pentru viitor - nu schimbati permisele cele vechi in aceste de tip european (ca ai nostri se bat in piept ca sunt europene). Nu are rost deloc.

Toria, eu stiu ca in SUA fiecare stat e cu regulile sale, adica si permisele US de exemplu tot is diferite in SUA.
Offline Toria  
#22 Postat : 4 martie 2011 12:16:54(UTC)
Toria
Cezar a scris:
Am sa te dezamagesc un pic - cu permisul vechi exact aceleasi drepturi, adica tot un an nu ai probleme (dupa cum scrie in legi). A fost problema cu acest vechi doar in Ucraina, cand hoholii faceau probleme din cauza ca permisul MD de tip vechi era fara termen de valabilitate.
Dar cum am spus mai bine nu imi schimbam permisul ca acela vechi era din 2001 si avea sa fie la mine pana la batranete.

PS. Sfat pentru viitor - nu schimbati permisele cele vechi in aceste de tip european (ca ai nostri se bat in piept ca sunt europene). Nu are rost deloc.

Toria, eu stiu ca in SUA fiecare stat e cu regulile sale, adica si permisele US de exemplu tot is diferite in SUA.

Intr-adevar, nu m-am interesat cat pot sa conduc cu permisul vechi prin Europa. Eu mi-am facut permis nou doar pentru ca mi s-a cerut pentru SUA, si asta nou merge cu siguranta in toate statele.

Acum normal ca, in functie de unde mergem, trebuie sa ne adresam autoritatilor competente ca sa aflam exact cum stau lucrurile. Cu Romania insa, cum am mai spus, totul e simplu. Daca cineva se hotaraste sa traiasca acolo, poate nici sa nu astepte un an, din moment ce permisul se schimba foarte usor, este vorba doar de bani.

Editeaza de catre utilizator 4 martie 2011 12:17:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Toria acest post util.
Offline GREG  
#23 Postat : 4 martie 2011 12:17:44(UTC)
GREG
Cezar a scris:

Irlanda si Marea Britanie e exact aceeasi situatie, poti folosi permisul md, ca sofer amator doar un an de zile, al doilea an compania de asigurare nu va mai asigura masina daca nu le prezinti permisul EU sau permisul irlandez(englez), plus la asta politia poate sa te mai intrebe de ce nu ai aplicat la permis de-al lor, oricum nu-i politia noastra, te poate opri doar din propriile greseli sau numai la controale, in rest esti ca pasarea pe cer.
thanks 2 au multumit acest post util GREG.
Offline Oliandra  
#24 Postat : 4 martie 2011 12:20:29(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
Toria a scris:
Intr-adevar, nu m-am interesat cat pot sa conduc cu permisul vechi prin Europa. Eu mi-am facut permis nou doar pentru ca mi s-a cerut pentru SUA, si asta nou merge cu siguranta in toate statele.

Acum normal ca, in functie de unde mergem, trebuie sa ne adresam autoritatilor competente ca sa aflam exact cum stau lucrurile. Cu Romania insa, cum am mai spus, totul e simplu. Daca cineva se hotaraste sa traiasca acolo, poate nici sa nu astepte un an, din moment ce permisul se schimba foarte usor, este vorba doar de bani.

Salut! pe ce data ai depus dosarul si cind a intrat in comisie?Applause
Offline GREG  
#25 Postat : 4 martie 2011 12:26:37(UTC)
GREG
Consultant a scris:
Eu as avea si eu o intrebare.. poate cineva s-a intilnit/auzit, precum ca daca ai la noi BCDE apoi.. la ei primesti doar primele categorii ca amator A,B, da restu tre sa le dai din nou, cit e de adevarat?

iti transcriu toate categoriile care le aveai in permisul Md
Offline Toria  
#26 Postat : 4 martie 2011 12:38:23(UTC)
Toria
Oliandra a scris:
Salut! pe ce data ai depus dosarul si cind a intrat in comisie?Applause

Am depus in 21 octombrie 2009, nu mi-a venit avizul prin posta, mi-a venit doar la sfarsitul lunii decembrie scrisoarea cu numarul de ordin, emis din 19 noiembrie 2010. La momentul ala deja aveam cetatenie, am mai scris pe forum ca am aflat toate informatiile prin mail cu cateva saptamani inainte sa-mi vina scrisoarea.:)

Editeaza de catre utilizator 4 martie 2011 12:38:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Toria.
Offline andreiu  
#27 Postat : 23 martie 2011 23:29:00(UTC)
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
....

Editeaza de catre utilizator 31 mai 2011 11:43:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andreiu  
#28 Postat : 31 mai 2011 12:05:57(UTC)
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
Pentru cei ce doresc sa preschimbe permisul de conducere MD cu unul similar RO si le mai trebuie infromatie sau vor sa afle mai multe despre procedura nu ezitati sa intrebati,dupa toate rindurile prin care am trecut pentru cetatenie am trecut cu bine si de aceasta procedura

Editeaza de catre utilizator 8 iunie 2011 16:45:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Renegat  
#29 Postat : 31 mai 2011 12:32:17(UTC)
Renegat
Postari: 54
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 15
Originally Posted by: Eu-Cetatean Go to Quoted Post

Ungurii fac probleme, prieteni de ai mei au intors inapoi.
thanks 1 utilizator a multumit Renegat acest post util.
Offline Tuscari  
#30 Postat : 4 iulie 2011 0:54:17(UTC)
Nivel: Incepator
Tuscari
Postari: 6
Locatia: ciuvak2
Spunetimi varog eu cu permis ro cu masina ro la care volanul e pe dreapta pot sta 6 luni in md si dupa plec la vama ma inregistrez si iarasi inapoi in md pot calatori 6 luni ?sau 6luni in tra si 6 inafara?
Offline Andrei Romanu'  
#31 Postat : 5 septembrie 2011 14:54:57(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Va rog sa-mi spuneti, in Marea Britanie, cum procedeaza moldovenii cu permisul de conducere? De renuntat la cel moldovenesc si de facut de romanesc, pentru ca sa-l poti schimba dupa asta cu cel britanic?
Offline Cezar  
#32 Postat : 5 septembrie 2011 15:43:20(UTC)
Cezar
Originally Posted by: Andrei Romanu' Go to Quoted Post
Va rog sa-mi spuneti, in Marea Britanie, cum procedeaza moldovenii cu permisul de conducere? De renuntat la cel moldovenesc si de facut de romanesc, pentru ca sa-l poti schimba dupa asta cu cel britanic?

Vezi aici info http://www.direct.gov.uk...oreignLicence/DG_4022562
Offline Andrei Romanu'  
#33 Postat : 5 septembrie 2011 17:15:40(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Multumesc pentru link. Reiese ca daca-l pastrezi pe cel moldovenesc - dupa 1 an trebuie sa dai examene... Trebuie romanesc
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.