Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistreaza.

Notificare

Icon
Error

21 Pagini«<192021
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline moisei  
#1001 Postat : joi, 28 iunie 2012 12:08:47(UTC)
Nivel: Membru
moisei
Postari: 15
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova Chisinau

În atenţia petenţilor!

Petiţiile formulate în scris, transmise prin poştă sau depuse personal în cadrul programului cu publicul, pentru a fi luate în considerare trebuie să cuprindă în mod obligatoriu minimum următoarele elemente:
- datele de identificare: numele şi prenumele, numele părinţilor, data şi locul naşterii, adresa de domiciliu, adresa de reşedinţă, dacă este cazul, şi adresa de corespondenţă unde se doreşte primirea răspunsului, dacă este diferită de adresa de domiciliu sau de reşedinţă;
- solicitarea dumneavoastră:
· stadiul soluţionării dosarului: se va menţiona dacă dosarul a fost depus personal sau prin mandatar (anexaţi o copie a procurii notariale), data şi locul depunerii (anexaţi, în copie, bonul cu numărul de înregistrare eliberat de ANC ori birourile teritoriale, sau chitanţa pentru plata taxelor consulare, eliberată de ambasada ori consulatul României);
· alte solicitări: cu indicarea expresă a naturii problemei şi a solicitării;
- data şi semnătura: se va menţiona data redactării, precum şi semnătura olografă (petiţiile nesemnate nu se vor lua în considerare).
Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează, potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, aprobată, cu modificări, prin Legea nr. 233/2002
.

Editeaza de catre utilizator joi, 28 iunie 2012 12:12:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util moisei.
Offline nadph  
#1002 Postat : joi, 28 iunie 2012 13:14:26(UTC)
Nivel: Membru Avansat
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Balin, pontu ei dar NU-MI RASPUND?!!!
Offline ___klhg___  
#1003 Postat : vineri, 27 iulie 2012 14:12:35(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Comunicat de presă

Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie (ANC), domnul Gheorghe Emacu, a efectuat în data de 25 iulie 2012, o vizită de lucru la Chişinău, în vederea identificării unor noi mecanisme de optimizare a procedurilor de soluţionare a cererilor de redobândire a cetăţeniei române depuse de cetăţeni din Republica Moldova. Prezenţa Preşedintelui Gheorghe Emacu la Chişinău a avut loc în contextul anunţului făcut de prim-ministrul României, domnul Victor Ponta, cu ocazia vizitei oficiale efectuate în Republica Moldova, la începutul săptămânii trecute.
Întrevederile şi discuţiile tehnice avute cu ministrul Justiţiei, domnul Oleg Efrim, cu reprezentanţii Direcţiei notariat şi avocatură, precum şi ai Serviciului Stării Civile din cadrul aceluiaşi minister, dar şi cu preşedinţii asociaţiilor obşteşti ai notarilor din Republica Moldova au vizat identificarea de noi soluţii pentru îmbunătăţirea activităţii de redobândire a cetăţeniei române şi fluidizarea acestui proces.
Delegaţia română, din care a făcut parte şi Preşedintele Comisiei pentru Cetăţenie, a dat asigurări că autorităţile de la Bucureşti depun toate eforturile necesare creării unor condiţii favorabile soluţionării cu celeritate şi în condiţii de totală transparenţă a tuturor cererilor de redobândire a cetăţeniei române.
Ministrul Justiţiei din Republica Moldova a salutat vizita delegaţiei ANC, a reconfirmat buna colaborare în acest domeniu cu instituţiile de la Bucureşti şi a adresat Preşedintelui ANC rugămintea de a semnala direct orice tentative ale unor funcţionari din Republica Moldova de a transforma procesul într-o afacere proprie, declarându-se ferm decis să pună capăt unor asemenea practici. Ministrul Oleg Efrim a propus chiar iniţierea unui canal direct de comunicare pentru semnalarea tentativelor de încălcare a legii de către angajaţi ai instituţiilor de stat din Republica Moldova.
Reprezentanţii celor trei asociaţii obşteşti ale notarilor moldoveni şi-au manifestat interesul pentru iniţierea unor întâlniri care să clarifice transcrierea actelor de stare civilă, solicitând, totodată, ANC identificarea unor posibilităţi de depunere a dosarelor de redobândire a cetăţeniei române şi prin procură notarială.
Directorul Serviciului de Stare Civilă de la Chişinău a sugerat încheierea unui protocol între părţi, cu privire la identificarea modificărilor succesive ale denumirii localităţilor din statul vecin, urmare schimbărilor de ordin administrativ-teritorial intervenite de-a lungul timpului.
O întâlnire distinctă, având, de asemenea, caracter tehnic s-a desfăşurat la Ambasada României de la Chişinău, cu participarea reprezentanţilor diplomatici ai ţării noastre de la Consulatele Bălţi, Cahul şi, desigur, Chişinău.
thanks 1 utilizator a multumit ___klhg___ acest post util.
Offline ___klhg___  
#1004 Postat : luni, 20 august 2012 18:07:54(UTC)
___klhg___
Mi se pare ca de azi au plecat in concediu cei de la ANC, sau cel putin cei raspunzatori de emiterea si publicarea ordinelor! Totusi, speram ca nu este asa!
Offline tornado  
#1005 Postat : luni, 20 august 2012 20:01:44(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Paul8611 Go to Quoted Post
Mi se pare ca de azi au plecat in concediu cei de la ANC, sau cel putin cei raspunzatori de emiterea si publicarea ordinelor! Totusi, speram ca nu este asa!

luni prea iese ordine...Shame on you
au emis 2 vineriBigGrin
Offline nadph  
#1006 Postat : luni, 20 august 2012 20:14:22(UTC)
nadph
Eu sper ca vor publica ordine "la rind" dar nu pe sarite
Offline ___klhg___  
#1007 Postat : luni, 20 august 2012 22:03:37(UTC)
___klhg___
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Eu sper ca vor publica ordine "la rind" dar nu pe sarite

Nu retrai caci ale noastre sunt in stadiu foarte avansat de solutiionare.Cel putin al meu e asa,dar daca am depus impreuna sper sa fie si la tine tot asa!Asteptam!
Offline nadph  
#1008 Postat : marți, 21 august 2012 07:46:02(UTC)
nadph
Eu am depus la Iasi )))) Asteptam!
Offline ___klhg___  
#1009 Postat : marți, 21 august 2012 12:05:08(UTC)
___klhg___
Eu am depus la Iasi )))) Asteptam!

tu ce numar la dosar ai??
Offline nadph  
#1010 Postat : marți, 21 august 2012 13:39:27(UTC)
nadph
Originally Posted by: Paul8611 Go to Quoted Post
tu ce numar la dosar ai??

496xx
Offline ___klhg___  
#1011 Postat : marți, 21 august 2012 13:47:24(UTC)
___klhg___
496xx

alaturi! la mine e 494xx!
Utilizatori pe tema
21 Pagini«<192021
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.