Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

21 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : luni, 7 februarie 2011 02:12:20(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
februarie 2011

Editeaza de catre utilizator duminică, 10 iunie 2012 13:08:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

admin ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
ANC-autoritatea-nationala-cetatenie.png
thanks 14 au multumit acest post util admin.
Offline aurica  
#2 Postat : duminică, 20 februarie 2011 15:08:13(UTC)
Nivel: Incepator
aurica
Postari: 1
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
salut!!!!am depus dosarul pe 19.08.10...cum pot sa aflu in ce stadie se afla??ms anticipat!!!
thanks 1 utilizator a multumit aurica acest post util.
Offline Tincutza  
#3 Postat : duminică, 20 februarie 2011 15:25:18(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
aurica a scris:
salut!!!!am depus dosarul pe 19.08.10...cum pot sa aflu in ce stadie se afla??ms anticipat!!!

ti-e dat mura un gura mai sus si tot mai intrebi?

trimiti scrisori recomandate la adresa indicata in mesaj mai sus postat de victor, ori te duci personal la ANC sa afli.

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 februarie 2011 15:26:11(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline maldavan  
#4 Postat : luni, 21 februarie 2011 12:27:46(UTC)
Nivel: Incepator
maldavan
Postari: 3
Locatia: Moldova
salu. cit timp trebue de astepta sa vina un raspun daca am depus la Bucuresti?sau nare importanta
Bucuresti sau Chisinau?
Offline nell  
#5 Postat : luni, 21 februarie 2011 13:17:36(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
maldavan a scris:
salu. cit timp trebue de astepta sa vina un raspun daca am depus la Bucuresti?sau nare importanta
Bucuresti sau Chisinau?

De la depunerea dosarului, trebuie sa treaca vreo 10-11 luni, pentru ca sa fii instiintat ca ai redobindiit cetatenia, insa asta vaiaza de la caz la caz, poate mai repede, poate mai tirziu, cei ce depun la Chisinau, asteapta un an si mai mult, pentru ca ei pierd vreo 3 luni pina dosarul lor e inregistrat la Bucurest, asa ca socoate si tu, cit timp tre sa mai astepti. Mai citeste pe forum, este multa info
Offline mihaela74  
#6 Postat : luni, 21 februarie 2011 18:05:31(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
Va spun o noutate,sotul chiar acum a sosit de la Bucuresti,pe drum a vazut multe masini de politie si in fine a auzit ca precum ca toti de la vama Ro-Moldova au fost strinsi toti vamistii probabil in legatura cu coruptia,cind sotul a trecut vama romaneasca inapoi vamistii au zis -"cum trecem noi moldovenii numai cu certificatul de cetatenie si pasaport MD, nu este dupa lege-trebuie sa avem pasaport temporar RO",astea erau deja vamisti noi.Trebuie sa arate si la noutati deseara,priviti...

Editeaza de catre utilizator luni, 21 februarie 2011 18:19:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util mihaela74.
Offline nell  
#7 Postat : luni, 21 februarie 2011 18:30:50(UTC)
nell
mihaela74 a scris:
Va spun o noutate,sotul chiar acum a sosit de la Bucuresti,pe drum a vazut multe masini de politie si in fine a auzit ca precum ca toti de la vama Ro-Moldova au fost strinsi toti vamistii probabil in legatura cu coruptia,cind sotul a trecut vama romaneasca inapoi vamistii au zis -"cum trecem noi moldovenii numai cu certificatul de cetatenie si pasaport MD, nu este dupa lege-trebuie sa avem pasaport temporar RO",astea erau deja vamisti noi.Trebuie sa arate si la noutati deseara,priviti...

http://m.protv.md/stiri/...leuseni-este-blocat.html
Offline Tincutza  
#8 Postat : luni, 21 februarie 2011 22:16:06(UTC)
Tincutza
mihaela74 a scris:

s-a uitat cineva la stiri? ce s-a intamplat la vama albita?
eu din cate am inteles, dintre retinuti nu este nici un angajat al vamei romane.
so, pana acuma de cine am fost verificati la vama ro albita?Think
8-[ de-acuma vor fi controale mai stricte incat ca nu vom putea trece vama nici cu doar cu certificatul de cetatenie+pasaport md??Think

edit: din cate am mai citit pe google, e mai mult vorba despre contrabanda de tigari si coruptia.Think

Editeaza de catre utilizator luni, 21 februarie 2011 22:28:53(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#9 Postat : luni, 21 februarie 2011 23:09:25(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Tincutza a scris:
s-a uitat cineva la stiri? ce s-a intamplat la vama albita?
eu din cate am inteles, dintre retinuti nu este nici un angajat al vamei romane.
so, pana acuma de cine am fost verificati la vama ro albita?Think
8-[ de-acuma vor fi controale mai stricte incat ca nu vom putea trece vama nici cu doar cu certificatul de cetatenie+pasaport md??Think

edit: din cate am mai citit pe google, e mai mult vorba despre contrabanda de tigari si coruptia.Think

pai raidul merge deja a treia saptamina ,ce abia acum a-ti aflat?8-[
Offline serjmin  
#10 Postat : luni, 21 februarie 2011 23:15:22(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Titikol a scris:
pai raidul merge deja a treia saptamina ,ce abia acum a-ti aflat?8-[ [/qulupta
lupta cu coruptia merge de foarte mult timp-dar daca nu ma gresesc azi s-a intamplat ceva la albita.despre asta e vorba.
Offline Veaceslav  
#11 Postat : luni, 21 februarie 2011 23:47:12(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Sincer sa zic ma tem sa nu puna cumva interdicţia de intrare si esire din RO cu certificatul de cetatenie/pasaport MD dupa "шухеру" ista...d'oh!

Ca plec la Iasi luni prin vama Albita...Pray

Editeaza de catre utilizator luni, 21 februarie 2011 23:47:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#12 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:45:14(UTC)
Colti
dosar(serjmin) a scris:
Titikol a scris:
pai raidul merge deja a treia saptamina ,ce abia acum a-ti aflat?8-[ [/qulupta
lupta cu coruptia merge de foarte mult timp-dar daca nu ma gresesc azi s-a intamplat ceva la albita.despre asta e vorba.

ideia e ca poate acum arata tv in md,da demult se urmaresc vamesii de 1 an,aproximativ,dar raidul e de 2 saptamani,daca urmariti presa si tv roman.Inr-adevar nu e bine,ca ma rog cui trebyuie sa dee in vant 60 euro pe titlu de calatoried'oh!
Offline Colti  
#13 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:46:40(UTC)
Colti
Veaceslav a scris:
Sincer sa zic ma tem sa nu puna cumva interdicţia de intrare si esire din RO cu certificatul de cetatenie/pasaport MD dupa "шухеру" ista...d'oh!

Ufff,sa scrii totusi cum ai trecut si sper sa fie tot bine.
Offline Ganster  
#14 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:48:55(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Veaceslav a scris:

nu are nimic 'шухеру' cu intrarea in romania a cetatenilor romani
Cum voi nu intelegeti ca documentul constator sau pasaportul romanesc au aceesi putere pentru a intra in tara. Nu este nici o diferenta. Cetateanul roman poate intra cu orice document care dovedeste cetatenia statului in care el intra. Este lege si punctul. Nu este nici o buchie legala care pote sa nu permita intrarea ta in tara.

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 00:50:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Ganster.
Offline Cezar  
#15 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:56:51(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Mi-ai furat gandul Ganster :)

Eu nu inteleg de ce majoritatea, cum sa spun, spun mai bine in rusa зациклились cu titlul de calatorie.
Repet : Titlul de calatorie este destinat pentru o singura calatorie, cu o intrare in Romania, pentru a perfecta pasaportul cand nu ai nici un documet de identitate sau pasaport expirat. Cu el nu poti iesi si sa calatoresti unde vrei. De Белый паспорт ati auzit? Iata acesta si este titlu de calatorie.

Deci daca dupa lege vama romana este obligata sa permita intrarea in Romania a oricarui roman care demonstreaza cetatenia romana prin orice act, de ce va temeti?

Aici mai apare o lacuna in lege, ca cica nu se permite iesirea din Ro cu certificatul constatator. Nu se permite daca nu ai acte de identitate/calatorie. Dar pasaportul MD ce este? Iata in lege nu e scris nimic despre asta. Deci ceea ce nu e scris nu e interzis.

Vreti sa dati 60 euro asa de pomana, poftim. Dar va veti convinge ca am dreptate :)
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Cezar  
#16 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:59:03(UTC)
Cezar
Si la urma urmei arestarile ce au loc acum la vamile romane nu au nimic cu cetateniile noastre. Acolo e alta tema - contrabanda cu tigari, coruptia masiva etc etc.

PS. Daca politia de frontiera mananca la kkt ca nu e legal ceva ce facem noi pai ei nu stiu legile singuri si doar rod pantalonii la serviciu. Incompetenta totala din partea lor. Looseri
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Colti  
#17 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:08:19(UTC)
Colti
Cezar a scris:
Si la urma urmei arestarile ce au loc acum la vamile romane nu au nimic cu cetateniile noastre. Acolo e alta tema - contrabanda cu tigari, coruptia masiva etc etc.

PS. Daca politia de frontiera mananca la kkt ca nu e legal ceva ce facem noi pai ei nu stiu legile singuri si doar rod pantalonii la serviciu. Incompetenta totala din partea lor. Looseri

corect ei incearca sa distruga coruptia sau sa arate ca o distrug pentru ca au tema pentru acasa ,pentru a intra in Shengehen,dar nu au legatura cu noi,ca noi nu facem contrabanda,dar perfectam actele de identitate,foarte corect Cezar
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline Veaceslav  
#18 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:09:38(UTC)
Veaceslav
Titikol a scris:
Ufff,sa scrii totusi cum ai trecut si sper sa fie tot bine.

Indata ce vin va povestesc...

Ganster a scris:
nu are nimic 'шухеру' cu intrarea in romania a cetatenilor romani
Cum voi nu intelegeti ca documentul constator sau pasaportul romanesc au aceesi putere pentru a intra in tara. Nu este nici o diferenta. Cetateanul roman poate intra cu orice document care dovedeste cetatenia statului in care el intra. Este lege si punctul. Nu este nici o buchie legala care pote sa nu permita intrarea ta in tara.

:-$ Merge vorba de esire legala din Ro. E clar ca cetatenii romani au dreptul de a intra in tara lor, dar cum sa esim din Ro fara acte?
La depunerea juramantului consulul Trifan Tiberiu a precizat faptul deplasarea in Ro si esirea cu certificatul de cetatenie este ilegala! El a dat de inteles ca vamesii romani mai inchid ochii si ne permit noua sa ne deplasam in Ro pt a perfecta pasapoarte si sa revenim in MD. Si a mai adaugat la urma intreband... la toti e clar?...si sa nu spunem ca nu ne-a preintimpinat...

Cezar a scris:
Mi-ai furat gandul Ganster :)

Eu nu inteleg de ce majoritatea, cum sa spun, spun mai bine in rusa зациклились cu titlul de calatorie.
Repet : Titlul de calatorie este destinat pentru o singura calatorie, cu o intrare in Romania, pentru a perfecta pasaportul cand nu ai nici un documet de identitate sau pasaport expirat. Cu el nu poti iesi si sa calatoresti unde vrei. De Белый паспорт ati auzit? Iata acesta si este titlu de calatorie.

Deci daca dupa lege vama romana este obligata sa permita intrarea in Romania a oricarui roman care demonstreaza cetatenia romana prin orice act, de ce va temeti?

Aici mai apare o lacuna in lege, ca cica nu se permite iesirea din Ro cu certificatul constatator. Nu se permite daca nu ai acte de identitate/calatorie. Dar pasaportul MD ce este? Iata in lege nu e scris nimic despre asta. Deci ceea ce nu e scris nu e interzis.

Vreti sa dati 60 euro asa de pomana, poftim. Dar va veti convinge ca am dreptate :)

Nimeni nu vrea Cezare si eu personal sa-i dau de pomana 60 eu de aceea si ma tem...
Parca singur ai avut probleme la esire din Ro, adica taica tau si ziceai ca el a dat niste ruble si ei i-au permis sa iasa din Ro...Think
Cum crezi daca Romania va adera la Spatiul Shenghen pe 27 martie se va shimba ceva, o sa ne permite noua sa esim din Ro cu certificatul de cetatenie?...

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 01:26:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline Cezar  
#19 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:21:26(UTC)
Cezar
Titikol a scris:
corect ei incearca sa distruga coruptia sau sa arate ca o distrug pentru ca au tema pentru acasa ,pentru a intra in Shengehen,dar nu au legatura cu noi,ca noi nu facem contrabanda,dar perfectam actele de identitate,foarte corect Cezar

Dap eu de cate ori asta am spus, ca s-au apucat de lucru cu intrarea in Schengen. :)
Offline serjmin  
#20 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:27:18(UTC)
serjmin
Veaceslav a scris:

:-$ Merge vorba de esire legala din Ro. E clar ca cetatenii romani au dreptul de a intra in tara lor, dar cum sa esim din Ro fara acte?
La depunerea juramantului consulul Trifan Tiberiu a precizat faptul deplasarea in Ro si esirea cu certificatul de cetatenie este ilegala! El a dat de inteles ca vamesii romani mai inchid ochii si ne permit noua sa ne deplasam in Ro pt a perfecta pasapoarte si sa revenim in MD. Si a mai adaugat la urma intreband... la toti e clar?...si sa nu spunem ca nu ne-a preintimpinat...

poti sa iesi liber din romania cu pasaportul moldovenesc.romanii nu au voie sa te tina in tara si moldovenii sunt obligati sa iti dea drumul-ca doar esti cetatean al moldovei.
Offline Ganster  
#21 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:30:04(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Veaceslav a scris:
.

Tu esti si cetateanul Moldovei ? Ai pasaport?, iesi usor din tara si gata. Ce asa greu de inteles :)
Offline Veaceslav  
#22 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:36:38(UTC)
Veaceslav
dosar(serjmin) a scris:
romanii nu au voie sa te tina in tara si moldovenii sunt obligati sa iti dea drumul-ca doar esti cetatean al moldovei.

:) :) :)

Nimeni nu are dreptul sa ne tina in RO, numai cind esi din tara tre sa prezinti act de identitate romanesc... sa ai acte perfectate in regula!

ok, dar cum comentezi tu cuvintele consulului? apropo si cazuri de pe forumi cand vamesii romanni se d...u la esire din RO?Think
Offline serjmin  
#23 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:40:59(UTC)
serjmin
Veaceslav a scris:

Nimeni nu are dreptul sa ne tina in RO, numai cind esi din tara tre sa prezinti act de identitate romanesc... sa ai acte perfectate in regula!

ok, dar cum comentezi tu cuvintele consulului? apropo si cazuri de pe forumi cand vamesii romanni se d...u la esire din RO?Think

tu nu iesi din romania ca cetatean roman----iesi ca cetatean al moldovei.sunt niste legi internationale.stiu cazuri nenumarate de prin europa si eu personal am iesit din uk cu pasaport expirat ucrainesc si fara viza in el.s-au uitat doar la foto ---nici macar nu au verificat daca am viza.si asa cazuri, dupa cum am spus mai sus, sunt foarte multe.
Offline Cezar  
#24 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:44:12(UTC)
Cezar
Veaceslav a scris:

Parca singur ai avut probleme la esire din Ro, adica taica tau si ziceai ca el a dat niste ruble si ei i-au permis sa iasa din Ro...Think
Cum crezi daca Romania va adera la Spatiul Shenghen pe 27 martie se va shimba ceva, o sa ne permite noua sa esim din Ro cu certificatul de cetatenie?...

Eu nu am avut probleme deloc. Tatal meu o data a dat 5 euro ca l-au luat la pont. Ei si tata cu mintea mai batraneasca o pus pe pieptul copilului. Dar asta a fost ca tata nu prea ia in seama legile si nu il intereseaza. El a vrut rezultat.

Insa eu sunt altfel. Dar iata ca nu am avut probleme deloc. Daca aveau sa se agate de mine la vama romana aveam sa le fac zile fripte 8-[
Am lucrat si eu in vama si le stiu eu mentalitatea.

PS. Char sa fie asa cum spun ei, ca nu ai dreptul sa iesi din RO fara acte, oricum titlul de calatorie cu nimic nu te ajuta. Cu el doar intri in Ro, nu si sa iesi. Acelasi lucru il faci si cu certificatul constatator. Insa cu acesta poti sa iesi ca ai si pasaport MD. Deci nu esti bomj :) (nu am avut in vedere de rau).
Offline Cezar  
#25 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:50:25(UTC)
Cezar
Veaceslav a scris:

Eu as spune consulului sa arate pe hartie, nu din vorba.

Nu e numaidecat sa ai act de identitate romanesc la iesirea din RO.
Suntem si cetateni moldoveni si nu au dreptul sa ne tina in RO fara voia noastra, si in plus nu pot sa ne faca nimic ca suntem si cetateni romani.
Si inca de Romania suntem recunoscuti ca cetateni romani si moldoveni in acelasi timp. Asa si de RM.
Iata aici este cazul cu dubla cetatenie. Cazul cu doua cetatenii e un pic altfel, adica tarile reciproc nu recunosc cetatenii sai ca cetateni al celuilalt stat. Iata in acest caz apar probleme. De exemplu cetatenii rusi care au si cetatenie de exemplu italiana. Russia nu recunoaste pe acesti cetateni ca italieni si nu le permite iesirea din Russia. Acestia la randul lor sunt nevoiti sa tranziteze aeropoarte in tranzit prin CSI (prin Chisinau se practica asta, sau prin Minsk, Kiev etc.). Cam asa stau lucrurile.

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 01:53:11(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veaceslav  
#26 Postat : marți, 22 februarie 2011 01:56:31(UTC)
Veaceslav
Spre exemplu esti cetatean RO cu resedinta in RO, ai buletin si respesctiv pasaport ro si vrei sa intri din MD in RO

Intrebarea este: moldovenii iti permite sa iesi din MD doar cu certificatul de nastere si pasaportul exirat MD? Precum ca pleci in tara ta RO si le prezinti si buletinul RO?

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 01:59:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#27 Postat : marți, 22 februarie 2011 02:05:49(UTC)
Cezar
Veaceslav a scris:
Spre exemplu esti cetatean RO cu resedinta in RO, ai buletin si respesctiv pasaport ro si vrei sa intri din MD in RO

Intrebarea este: moldovenii iti permite sa iesi din MD doar cu certificatul de nastere si pasaportul exirat MD? Precum ca pleci in tara ta RO si le prezinti si buletinul RO?

Nu am inteles. Scrii la inceput ca ai pasaport si buletin ro si apoi pasaport MD.
Nu te-ai exprimat corect.

Ok. Hai sa iti dau alta situatie. Plec in Romania doar cu pasaport romanesc din Moldova. De ce nu am probleme la vama moldoveneasca?
Offline Veaceslav  
#28 Postat : marți, 22 februarie 2011 02:11:46(UTC)
Veaceslav
Se primeste ca la vama MD e de ajuns sa prezinti buletin sau pasaport ro?
Offline Colti  
#29 Postat : marți, 22 februarie 2011 10:16:03(UTC)
Colti
Veaceslav a scris:

Nu am reusit baieti sa citesc tot ce a-ti scris ,atat vreau sa spun,eu de exemplu,am viza multipla Ro pe un an,ap cand trec vamele dau pasaport md si am observat permanent ma intreaba alte acte mai aveti?dati celelalte acte...prima data ma gandeam ce e cu el?si cand el a insistat eu m-am uitat la el intrebator si spun,acolo e aplicata viza,si el zice-aaa,cu viza?ok.Exact asa si la romani,dupa asta deja am inteles ca ei deja au reflex ca moldovenii au toti si certificat de cetatenie ro sau certificat de nastere etc si le cer daca sunt ca sa treci,asa ca sper sa nu le treaca reflexul pentru ca avem si drepturi:)
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline Cezar  
#30 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:33:17(UTC)
Cezar
Veaceslav a scris:

Din pacate buletinul nu merge ca Moldova nu il recunoaste ca acte de calatorie. Doar pasaportul.
Offline nell  
#31 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:42:03(UTC)
nell
Cezar a scris:
Nu am inteles. Scrii la inceput ca ai pasaport si buletin ro si apoi pasaport MD.
Nu te-ai exprimat corect.

Ok. Hai sa iti dau alta situatie. Plec in Romania doar cu pasaport romanesc din Moldova. De ce nu am probleme la vama moldoveneasca?

Pentru ca cetatenii romani intra in MD fara viza si de aia poti iesi din MD doar cu pasaport Ro, fara sa arati pasaportul MD albastru.
Offline greed  
#32 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:42:08(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Cezar a scris:
Din pacate buletinul nu merge ca Moldova nu il recunoaste ca acte de calatorie. Doar pasaportul.

Dupa cite shtiu eu, e posibil sa prezinti acum doar buletinul ro, pentru a ieshi din tara, nu era posibil aceasta varianta pe timpul comunistilor
Offline Cezar  
#33 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:53:25(UTC)
Cezar
greed a scris:
Dupa cite shtiu eu, e posibil sa prezinti acum doar buletinul ro, pentru a ieshi din tara, nu era posibil aceasta varianta pe timpul comunistilor

Nu prea cred, deoarece pentru straini se pune stampila in pasaport. In buletin nu ai unde pune stampila. Stampila este pentru a calcula termenul de sedere. Si in genere nu este nici un acord in privinta asta. Deci e cam imposibil.
Pasaport MD + buletin e altceva deja. Asa se permite 100%
Offline mihaela74  
#34 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:48:06(UTC)
mihaela74
cu buletinul poti calatori in UE ,dar din MD poti sa te duci in RO numai cu buletinul RO si inapoi?
Offline Tincutza  
#35 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:51:27(UTC)
Tincutza
mihaela74 a scris:
cu buletinul poti calatori in UE ,dar din MD poti sa te duci in RO numai cu buletinul RO si inapoi?
+ pasaport MD.

chiar mai sus de mesajul tau Cezar a dat deja raspuns si ca boul la poarta noua tot intreabaBrick wall

ufff ce stresant e cand lumea nu citeste forumulBrick wallBrick wall si dau intrebari banaled'oh!

edit: fara suparare dar chiar e stresant sa citesti intrebari banale

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 14:54:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihaela74  
#36 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:54:11(UTC)
mihaela74
Tincutza a scris:
+ pasaport MD.
chiar mai sus de mesajul tau Cezar a dat deja raspuns si ca boul la poarta noua tot intreabaBrick wall

ufff ce stresant e cand lumea nu citeste forumulBrick wallBrick wall si dau intrebari banaled'oh!

edit: fara suparare dar chiar e stresant sa citesti intrebari banale

banale....
Offline Cezar  
#37 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:54:34(UTC)
Cezar
mihaela74 a scris:

Nu, deoarece Moldova nu recunoaste buletinul RO ca document de calatorie international. Nu este acord intre Md si Ro privind buletinul RO.
Deci se poate doar asa de trecut frontiera MD->RO->MD :
a) Pasaport romanesc
b) Pasaport MD + Certificat constatator (sau adeverinta de cetatenie romana)
c) pasaport MD + buletin romanesc (CI)
b) orice pasaport din o tara membra UE, SUA, Japonia, si inca cateva tari care sunt fara viza in MD si RO

Cam astea sunt toate variantele :) Mai sunt cazuri specifice, dar ele nu au nimic comun cu noi (pasapoarte de serviciu sau diplomatice, pasaport de marinar, etc)
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Tincutza  
#38 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:55:29(UTC)
Tincutza
mihaela74 a scris:
banale....

esti nemultumita cumva?
Offline Cezar  
#39 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:56:07(UTC)
Cezar
:-$ fara cearta va rog
Offline Tincutza  
#40 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:58:39(UTC)
Tincutza
Cezar a scris:
:-$ fara cearta va rog

eu nu ma cert Cezar.
PEACE!=;
thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline dany  
#41 Postat : miercuri, 2 martie 2011 00:54:04(UTC)
Nivel: Membru
dany
Postari: 54
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 12
am gasit si eu o informatie pe timpul.md privind procedura de redobindire a cetatenie explicata de dna Nicoleta Eucarie, stiu ca poate e cam veche dar totusi vreau sa postez ceea ce mi sa parut mai interesant:
"....de la data înregistrării dosarului şi până la data introducerii lui la Comisie, să fac demersurile necesare pentru a verifica situaţia juridică a solicitantului. Acest lucru - solicitarea informaţiilor de la instituţiile avizatoare şi primirea răspunsurilor de la ele - durează între două luni şi jumătate şi trei luni şi jumătate. Din momentul în care primesc răspunsurile solicitate de la instituţii, operatorii noştri consideră că dosarul este complet şi-l introduc la Comisie. Preşedintele Comisiei stabileşte, prin rezoluţie, un termen. Şi iată că abia de la această dată curge acel termen de cinci luni, despre care legea spune că este perioada în care trebuie să fie soluţionat demersul de redobândire a cetăţeniei române."

" Durează cel puţin trei luni de la data înregistrării, plus cinci luni până când dosarul urmează să fie soluţionat de către Comisie şi aprobat de preşedintele acesteia, apoi introducerea pe un ordin - care este unul colectiv, de 300-400 de persoane -, plus încă o lună pentru depunerea jurământului de credinţă în ţară... Acest calcul simplu ne arată că, în cel mult nouă-zece luni de la data înregistrării, un dosar nou, din 2010 - şi toate dosarele pe 2010 ar trebui să fie complete din punctul de vedere al actelor - ar trebui să fie soluţionat. Dar mai e o remarcă de făcut aici - atunci când zic de jurământul de credinţă, mă refer la jurământul depus în ţară, la Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie. La ANC depun jurământul de credinţă doar cei care solicită domiciliul în România, ceea ce înseamnă cam zece procente din cei care îşi redobândesc cetăţenia. Ceilalţi, care îşi stabilesc domiciliul în străinătate, depun jurământul de credinţă la reprezentanţele diplomatice sau consulare ale României din localitatea unde au domiciliu sau reşedinţa legale. Noi organizăm depunerea jurământului de două ori pe lună, de regulă - în ziua de luni - şi de fiecare dată sunt trei serii a câte 150 de persoane. Deci, în jur de 1000 de noi cetăţeni români pe lună… Pentru că, în conformitate cu legea, cetăţenia română se dobândeşte la data depunerii jurământului de credinţă, după care se eliberează certificatul de cetăţenie română, document care atestă calitatea de cetăţean român."

300-400 de persoane intr un ordin...Think

tot interviul e pe:
www.timpul.md/articol/sa-nu-existe-iluzii-si-nici-deziluzii-nu-se-poate-redobandi-cetatenia-romana-timp-de-cinci-luni--16872.html

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 martie 2011 00:56:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 10 au multumit acest post util dany.
Offline yarkii  
#42 Postat : miercuri, 2 martie 2011 15:50:47(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Citat:
...de la data înregistrării dosarului şi până la data introducerii lui la Comisie, să fac demersurile necesare pentru a verifica situaţia juridică a solicitantului. Acest lucru - solicitarea informaţiilor de la instituţiile avizatoare şi primirea răspunsurilor de la ele - durează între două luni şi jumătate şi trei luni şi jumătate. Din momentul în care primesc răspunsurile solicitate de la instituţii, operatorii noştri consideră că dosarul este complet şi-l introduc la Comisie.

Da eu aș întreba-o de ce dosarul meu a stat 9 luni pînă a întrat în comisie?
p.s. 3,14здеть не мешки таскать.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 martie 2011 15:51:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#43 Postat : miercuri, 2 martie 2011 17:08:13(UTC)
Colti
yarkii a scris:
Da eu aș întreba-o de ce dosarul meu a stat 9 luni pînă a întrat în comisie?
p.s. 3,14здеть не мешки таскать.

da chiar la emisiune ain direct nu a specificat ,pe cei cu domiciliul in Ro sau md,minciuni iar ,ia le mai place sa le spunad'oh!
Offline applicant for_Ro  
#44 Postat : miercuri, 2 martie 2011 17:31:49(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
Ce sa mai zic eu??
La Jurnal TV Doamna Eucarie a spus ca toate dosarele din 2002-2009 vor fi solutionate pana pe 25.11.2010.
Dar de fapt, abia pe 28.02.2011 am avut termen II la Comisie. Mare dezamagire..si astept din 2004

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 martie 2011 17:33:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline gicu23  
#45 Postat : miercuri, 2 martie 2011 18:18:27(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
applicant for_Ro a scris:
Ce sa mai zic eu??
La Jurnal TV Doamna Eucarie a spus ca toate dosarele din 2002-2009 vor fi solutionate pana pe 25.11.2010.
Dar de fapt, abia pe 28.02.2011 am avut termen II la Comisie. Mare dezamagire..si astept din 2004

si inca cu ce insistenta spunea ea lucrul acesta "declar cu toată responsabilitatea......"
Offline applicant for_Ro  
#46 Postat : miercuri, 2 martie 2011 18:21:30(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
gicu23 a scris:
si inca cu ce insistenta spunea ea lucrul acesta "declar cu toată responsabilitatea......"

da, da...
Offline Cezar  
#47 Postat : luni, 7 martie 2011 15:33:49(UTC)
Cezar
Am intrat acum pe cetatenie.just.ro si am vazut asta. Speram ca vor fi schimbari inspre bine :)

Am dat un refresh si a disparut ceea ce am vazut.

UserPostedImage

Editeaza de catre utilizator luni, 7 martie 2011 15:34:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 8 au multumit acest post util Cezar.
Offline Tincutza  
#48 Postat : luni, 7 martie 2011 15:39:37(UTC)
Tincutza
Cezar a scris:
Am intrat acum pe cetatenie.just.ro si am vazut asta. Speram ca vor fi schimbari inspre bine :)

Am dat un refresh si a disparut ceea ce am vazut.

UserPostedImage

ohoood'oh!
iaca de unde au intermdiarii ordinele si le vand cu bani!!!
d'oh! d'oh!
Cezar MULTUMIM Applause

Editeaza de catre utilizator luni, 7 martie 2011 15:42:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline eu-ro  
#49 Postat : luni, 7 martie 2011 15:42:22(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
IN CURAND SECTIUNEA ORDINE ALE AUTORITATII NATIONALE PENTRU CETATENIE , va pune la dispozitia dumneavoastra........, scrie tot acolo alaturi,cred ca va fi info despre ordine in sistem online
thanks 3 au multumit acest post util eu-ro.
Offline Tincutza  
#50 Postat : luni, 7 martie 2011 15:43:12(UTC)
Tincutza
Tincutza a scris:
ohoood'oh!
iaca de unde au intermdiarii ordinele si le vand cu bani!!!
d'oh! d'oh!
Cezar MULTUMIM Applause

am intrat si eu pe site sa vad si eu=p~ ...
se pare ca e in lucru chiar Applause
a aparut o pagina word sub forma de test si acolo au scris "nr55 si nume". cica sa vada ei cum o sa mearga. adica ANC probeaza.
URA! sper chiar sa fie si pe site ANC ordinele!Applause

Editeaza de catre utilizator luni, 7 martie 2011 15:49:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
21 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.