Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

12 Pagini«<9101112>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline zemraa  
#501 Postat : vineri, 9 martie 2012 14:57:43(UTC)
Nivel: Membru
zemraa
Postari: 41
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
Eu am o intrebare,spunetimi va rog am carte de identitate si am domiciliu la Bucuresti,pot sa imi fac pasaportul la Iasi.Doream sa fiu la curent daca stie cineva si care a trecut prin asa ceva ,ca doresc luna aceasta sa imi fac pasaportul si daca pot sa -l fac la Iasi,sa nu fac asa drum lung ca sint cu copil mic.Si de acea pentru copil asi dori undeva mai aproape de Chisinau ,va multumesc anticipat pentru cei care a sa imi dea un sfat corect.
Offline vitass098  
#502 Postat : vineri, 9 martie 2012 18:43:01(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: zemraa Go to Quoted Post
Eu am o intrebare,spunetimi va rog am carte de identitate si am domiciliu la Bucuresti,pot sa imi fac pasaportul la Iasi.Doream sa fiu la curent daca stie cineva si care a trecut prin asa ceva ,ca doresc luna aceasta sa imi fac pasaportul si daca pot sa -l fac la Iasi,sa nu fac asa drum lung ca sint cu copil mic.Si de acea pentru copil asi dori undeva mai aproape de Chisinau ,va multumesc anticipat pentru cei care a sa imi dea un sfat corect.

Nu poti sa faci la Iasi.Deoarece ai viza de resedinta la Bucuresti,pasaportul poti sa-l faci numai acolo.Daca vreai la Iasi,trebuie sa-ti faci resedinta la Iasi.Numai cei care au domiciliu in strainatate,poti sa-ti faci pasaport unde vrei.
Offline rigu  
#503 Postat : vineri, 9 martie 2012 19:13:35(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Nu poti sa faci la Iasi.Deoarece ai viza de resedinta la Bucuresti,pasaportul poti sa-l faci numai acolo.Daca vreai la Iasi,trebuie sa-ti faci resedinta la Iasi.Numai cei care au domiciliu in strainatate,poti sa-ti faci pasaport unde vrei.

Posibil sa gresesti, caci la ei sta anunt pe site: Incepand din data de 23 Martie 2011, la solicitarea titularului, acesta poate ridica pasaportul electronic de la orice serviciu de pasapoarte din tara sau de la orice Ambasada/Consulat a/al Romaniei din strainatate.
Asta ar putea sa insemne ca la oficiile serviciul national de pasapoarte poti si sa depui pentru pasaport...

Treb de verificat intrebarea asta.
Offline vitass098  
#504 Postat : vineri, 9 martie 2012 21:24:55(UTC)
vitass098
2. DEPUNEREA CERERII PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC.

Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de cãtre solicitanţi, în ţarã, la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a cãror razã de competenţã au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, iar în strãinãtate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României (art. 15 alin. 8 coroborat cu alin. 2 din Legea nr. 248/2005). http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html În cazul în care, din motive obiective, solicitantul paşaportului simplu electronic nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţã, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple. (art. 15 alin. 9 coroborat cu alin. 3 din Legea nr. 248/2005).Asta inseamna ca trebuie sa aduci dovada ferma,si justificate,ca nu te poti deplasa la Bucuresti.Nu cred ca te vor primi numai pe motiv,ca Iasul este mai aproape,si mai indamana.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 martie 2012 13:49:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#505 Postat : vineri, 9 martie 2012 22:51:51(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
.Nu cred ca te vor primi numai pe motiv,ca Iasul este mai aproape,si mai indamana.

Plus ca este riscul sa puna intrebari ca ce fel de domiciliu in RO dar traieste in MD. Raspuns - intermediari. Mai departe nu vreau sa ghicesc ce peripetii pot aparea cu arestarile astea recente.

Editeaza de catre utilizator vineri, 9 martie 2012 23:50:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#506 Postat : vineri, 9 martie 2012 23:35:47(UTC)
vitass098
Te sfatui,sa depui pentru pasaport,la ambasada in Moldova,daca tii greu sa te duci in RO.Pretul este cu vre-o 25 de euro mai mare decat in RO.Mai pune si drumul,plus timpul pierdut,si fati calculele.
Offline arsen  
#507 Postat : sâmbătă, 10 martie 2012 20:07:32(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
Buna sera la toti va rog cine cunoaste, o prietena dea mea are pasaport de asta simplu valabil 1 an de zile are si buletin pasaportul ea expirat si ma rugat sa va intreb pe voi aici pe forum daca ea poate sa vie din Europa in Moldova numai cu buletinul,eu iam zis ca da,dar ea a insistat sa va intreb si pe voi.
Offline Cezar  
#508 Postat : sâmbătă, 10 martie 2012 20:15:17(UTC)
Cezar
Originally Posted by: arsen Go to Quoted Post
Buna sera la toti va rog cine cunoaste, o prietena dea mea are pasaport de asta simplu valabil 1 an de zile are si buletin pasaportul ea expirat si ma rugat sa va intreb pe voi aici pe forum daca ea poate sa vie din Europa in Moldova numai cu buletinul,eu iam zis ca da,dar ea a insistat sa va intreb si pe voi.

+ pasaport MD

NUmai cu buletin RO nu va putea intra in MD
Offline arsen  
#509 Postat : sâmbătă, 10 martie 2012 21:34:53(UTC)
arsen
da mersi mult Cezar
Offline nelu_90  
#510 Postat : miercuri, 14 martie 2012 20:20:00(UTC)
Nivel: Incepator
nelu_90
Postari: 6
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Spuneti-mi va rog care e starea actuala la sectia de pasapoarte de la IASI , am incercat sa fac rezervare loc prin mail pe data de 15 si mi s-a spus ca tot e bronat pina 19, oare intru atita este de incarcata sectia?... as vrea sa merg miine oricum, e posibil oare sa nu reusesc??
Offline mitică  
#511 Postat : miercuri, 14 martie 2012 20:47:30(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Originally Posted by: AlexandruL Go to Quoted Post
SUPER! Dar in cat timp de la depunerea la Iasi se poate de-l ridicat in Chisinau?

Doua femei (invarsta) care au depus pentru perfectare pasaportului in Iasi, la data de 1 martie, li s-a comunicat ca pasaportul va fi la Chisinau pe 4, sau 5 Mai. Pentru cei mai tineri si mai iuti cred ca e un termen destul de lung!
SUCCESE!

Editeaza de catre utilizator vineri, 16 martie 2012 01:29:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline FW  
#512 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 22:31:05(UTC)
FW
Postari: 15
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
Este cineva pe forum care a depus pentru pasaport la Iasi si l-a primit la sectia consulara Chisinau? Cat timp dureaza de la depunere pana la primire? Sau este mai bine de a face procura pentru alta persoana de a-l ridica?
Offline rigu  
#513 Postat : luni, 9 aprilie 2012 20:38:16(UTC)
rigu
Originally Posted by: FW Go to Quoted Post
Este cineva pe forum care a depus pentru pasaport la Iasi si l-a primit la sectia consulara Chisinau? Cat timp dureaza de la depunere pana la primire? Sau este mai bine de a face procura pentru alta persoana de a-l ridica?

nu vrei sa citesti ce scrie lumea mai sus? ThumpUp BigGrin
Offline Cezar  
#514 Postat : luni, 9 aprilie 2012 20:49:49(UTC)
Cezar

Mda....
Offline rigu  
#515 Postat : luni, 9 aprilie 2012 22:02:17(UTC)
rigu
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Mda....

Asta tu ai indicat sa citească WWW-ul tau? BigGrin BigGrin BigGrin
Offline Cezar  
#516 Postat : luni, 9 aprilie 2012 22:26:45(UTC)
Cezar
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Asta tu ai indicat sa citească WWW-ul tau? BigGrin BigGrin BigGrin

Ăăăă da ce, e util www-ul Woot
Offline rigu  
#517 Postat : luni, 9 aprilie 2012 22:42:06(UTC)
rigu
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Ăăăă da ce, e util www-ul Woot

Foarte util BigGrin ThumpUp
La multi care mă bizbieu le-am dat "link" BigGrin
Offline FW  
#518 Postat : marți, 10 aprilie 2012 21:37:59(UTC)
FW
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
nu vrei sa citesti ce scrie lumea mai sus? ThumpUp BigGrin

Multumesc de raspuns,...Brick wall Confused Applause Am vrut sa aflu de la cineva concret care a depus si a primit pasaportul la consulatul din Chisinau. Nu m-am multumit cu raspunsul.... niste babe au depus si lor li s-a spus....Apropo,- am aflat de la un coleg care a depus in luna Ianuarie la Iasi, si a primit pasaportul doar la trei saptamani dupa depunere, la consulatul Chisinau.

Offline mihai75  
#519 Postat : marți, 24 aprilie 2012 19:04:04(UTC)
mihai75
Postari: 36
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Locatia: Chisinau, dosar depus 28.12.2010,Iasi: ordin 03.02.2012: juramint 29.02.2012, CN 17.04.12, CC 26.04.12
Hristos a Inviat tuturor! Doresc sa-mi fac pasaport la Iasi, stie cineva care este situatia la ziua de azi acolo?, adica daca tot sint rinduri si cit dureaza toata procedura. Daca cineva recent a trecut prin aceasta postati va rog?
Offline dolce-vitta  
#520 Postat : miercuri, 25 aprilie 2012 14:28:29(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Originally Posted by: mihai75 Go to Quoted Post
Hristos a Inviat tuturor! Doresc sa-mi fac pasaport la Iasi, stie cineva care este situatia la ziua de azi acolo?, adica daca tot sint rinduri si cit dureaza toata procedura. Daca cineva recent a trecut prin aceasta postati va rog?

eu personal am depus pe data de 19 aprilie..erau oleaca rinduri..cel mai bine te programezi pe internet si sa fii la ora programata..iese doamna de la ghiseu te striga dupa nume..si in 5 minute depui
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline mihai75  
#521 Postat : sâmbătă, 28 aprilie 2012 08:52:20(UTC)
mihai75
Postari: 36
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Locatia: Chisinau, dosar depus 28.12.2010,Iasi: ordin 03.02.2012: juramint 29.02.2012, CN 17.04.12, CC 26.04.12
Am venit ieri(27 aprilie) de la Iasi. Procedura de perfectare a fost urmatoarea:
la 7.30 eram pe loc, erau vre-o 50-70 de persoane
pentru a primi numar de ordin e necesar de achitat intiii taxele la CEC Bank(se deschide la 8,30)
la CEC erau in rind vre-o 30-40 de pers., m-a sfatuit cineva sa nu stau acolo in rind deoarece am sa ajung sa achit pe la 11-12, si am toate sansele sa ramin fara de num de ordine.
fiind cu transport am mers la alt CEC Bank din Podu Ros, acolo se deschide la 9,00
acolo erau 2 pers inaintea mea
la 9,15 eram cu taxele achitate si m-am intors inapoi, m-am apropiat de ghiseul de la intrare si am luat num. de ordin la care era ora de depunere 13,50-14,20.
M-am apropiat la 13,30 am asteptat 3-5 min. si am intrat.
la 13,45 eram cu actele depuse, dupa data de 14 mai pasaportul e gata
Succes tuturor si rabdare
thanks 3 au multumit acest post util mihai75.
Offline vitalislec  
#522 Postat : sâmbătă, 28 aprilie 2012 18:22:43(UTC)
vitalislec
Postari: 11
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 4
Locatia: Chisinau. Dosar depus la Iasi pe 5 noiembrie 2010. Ordin pe 1 noiembrie 2011
Si eu am fost ieri (27 aprilie) la Iasi cu familia (sotia si fiica de 12 ani). Am plecat de la Chisinau cu microbusul (ruta Chisinau-Iasi) la 6.30. La 10.30 eram la Iasi.
Am facut programare pe www.pasapoarteiasi.ro la ora 13.00. La 12.10 am platit la CEC-ul de alaturi. Era 2 persoane in rand. La 12.40 am intrat toti trei in biroul 2 si la 13.05 am iesit cu actele depuse.
Mi-au cerut xerox la certificatele de nastere si casatorie romanesti (pe sit scrie ca nu este nevoie de xerox).
Dupa 14 mai pot ca ridic pasapoartele.
Succes
thanks 1 utilizator a multumit vitalislec acest post util.
Offline vitalislec  
#523 Postat : sâmbătă, 28 aprilie 2012 18:28:35(UTC)
vitalislec
Locatia: Chisinau. Dosar depus la Iasi pe 5 noiembrie 2010. Ordin pe 1 noiembrie 2011
Am vrut sa adaug pentru cei ce se programeaza pe net, sa aiba confirmarea programarii listata (printata), fara a mai fi necesar bon de ordine.
Doamna din interior avea lista cu programari, dar mi-a cerut-o si pe a mea. Eu am uitat sa o tiparesc, dar mi-am cerut scuze si am trecut asa.
Offline tvb  
#524 Postat : sâmbătă, 28 aprilie 2012 20:13:24(UTC)
tvb
Postari: 54
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
cine stie fara programare se poate,,la depunere pentru pasaport,,merci din timp
Offline vitalislec  
#525 Postat : sâmbătă, 28 aprilie 2012 20:56:43(UTC)
vitalislec
Originally Posted by: tvb Go to Quoted Post
cine stie fara programare se poate,,la depunere pentru pasaport,,merci din timp

Se poate. Dimineata primesti bon de ordine si astepti randul. Taxele la CEC trebuie sa fie platite!
tvb
Offline arsen  
#526 Postat : duminică, 29 aprilie 2012 21:32:19(UTC)
arsen
imi spuneti s mie varog cine cunoaste daca depunem la pasapoarte toata familia la iasi, poate sa ridice sotul paspatrele la toti trei fara a mai fi nevoie sa plecam toti?
Offline arsen  
#527 Postat : duminică, 29 aprilie 2012 21:33:27(UTC)
arsen
imi spuneti s mie varog cine cunoaste daca depunem la pasapoarte toata familia la iasi, poate sa ridice sotul paspatrele la toti trei fara a mai fi nevoie sa plecam toti?
Offline vitalislec  
#528 Postat : duminică, 29 aprilie 2012 21:53:05(UTC)
vitalislec

Da, poti sa ridici pasaportul cu procura, dar sa fie facuta pe CNP romanesc al sotiei.
Offline Cezar  
#529 Postat : duminică, 29 aprilie 2012 21:53:45(UTC)
Cezar

cu procura poate
Offline arsen  
#530 Postat : luni, 30 aprilie 2012 15:25:08(UTC)
arsen
mersi Cezar
Offline arsen  
#531 Postat : luni, 30 aprilie 2012 15:28:01(UTC)
arsen
Cezar dar unde sa fac procura la Iasi sau se poate si in Chisinau?
Offline vitalislec  
#532 Postat : luni, 30 aprilie 2012 15:33:18(UTC)
vitalislec
Cezar dar unde sa fac procura la Iasi sau se poate si in Chisinau?

Poti sa fac la Chisinau dar sa fie pe CNP (codul numeric personal) de pe certificatul de nastere romanesc al sotiei
Offline LyZzard  
#533 Postat : joi, 3 mai 2012 10:14:04(UTC)
LyZzard
Postari: 50
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Buna ziua. Am depus actele pentru obtinerea cartii de identitate la Iasi, pe 4 aprilie 2012. Pe fisa care mi s-a dat este indicat ca trebuie sa ridic buletinul in decurs de 30 zile, dar nu este specificat - zile calendaristice sau zile lucratoare. Am incercat sa sun la nr de telefon indicate la ei pe site: 0232/302.731, 302.726 si mi s-a spus ca ei nu ofera asa info pe telefon. Tin minte ca citisem undeva pe site ca cineva a sunat si a obtinut raspuns referitor la buletin, daca este sau nu gata, da acum nu mai gasesc postarea respectiva. Stie cineva la care nr de tel putem suna sa aflam aceasta informatie? Sau poate stie cineva daca merge vorba despre zile calendaristice sau lucratoare. Merci frumos anticipat.
Offline Marius  
#534 Postat : vineri, 4 mai 2012 21:42:52(UTC)
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Eu am depus cerere pentru schimbarea buletinului expirat pe 4 aprilie 2012 si mi-au spus sa vin pe 18 aprilie. Buletinul fiind facut din data de 14 aprilie, asta în Bucuresti.
Offline interested  
#535 Postat : marți, 8 mai 2012 16:13:22(UTC)
Nivel: Incepator
interested
Postari: 1
Salut! Am citeva intrebari

1. Mi-a expirat cartea de identitate si vreau sa merg la Iasi sa-mi fac una noua. Exista vreo penalitate in cazul cind cartea de identitate a expirat de ceva timp?..
2. Viza de resedinta o aveam la Bucuresti, acum va fi in Iasi - va fi necesar sa-mi schimb si pasaportul? (el mai e valabil inca vreo 5 ani, dar e cu viza la Bucuresti)
3. In caz daca pasaportul va fi retinut - e obligat fiecare cetatean roman sa posede pasaport? Cit timp as putea fi fara pasaport - daca teoretic nu se prevad calatorii in strainatate...

Merci

Editeaza de catre utilizator marți, 8 mai 2012 16:16:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline prp  
#536 Postat : joi, 10 mai 2012 09:52:04(UTC)
prp
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: chisinau
Am vrut sa va dau o mica informatie. Mama mea a fost ieri la Vaslui si a depus pt pasaport. Rindul nu e mare. Dar, erau citeva familii cu copii care au fost dimineata la Iasi, au achitat toate taxele pt pasaport si n-au reushit sa depuna din cauza ca nu erau programati si era foarte mare rindul. Au venit apoi la Vaslui, crezind ca vor putea depune aici, au stat in rind, dar li s-a refuzat, motivul fiind - taxele (244+32) au fost achitate la Iasi.
thanks 1 utilizator a multumit prp acest post util.
Offline arsen  
#537 Postat : joi, 10 mai 2012 10:17:51(UTC)
arsen
spuneti-mi varog dar pentru a depune la vaslui pentru pasaport tot trebiue de programat?
Offline prp  
#538 Postat : joi, 10 mai 2012 12:31:30(UTC)
prp
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: chisinau
Nu. S-au pornit aproape de ora 8 din Chisinau, au ajuns la 11 si deja la 12 erau liberi.
Offline arsen  
#539 Postat : joi, 10 mai 2012 13:05:32(UTC)
arsen
gata am facut azi programarea la Iasi pe 17 05 credeam mai greu dar e bine.
Offline tvb  
#540 Postat : joi, 10 mai 2012 13:35:22(UTC)
tvb
putei pleca si asa ,,fara programare ,,in 2,3ore le si depuniai
Offline arsen  
#541 Postat : joi, 10 mai 2012 13:42:02(UTC)
arsen
pai vezi ce scriu pe aici cai mai sigur daca te inscrii
thanks 1 utilizator a multumit arsen acest post util.
Offline tvb  
#542 Postat : joi, 10 mai 2012 18:01:57(UTC)
tvb
eu tiam dat un sfat,,cine tia zis cai mai sigur ,,nu crede in tot ce se spune,,fiecare face cum stie
Offline vicky_g  
#543 Postat : joi, 10 mai 2012 18:05:36(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
eu tiam dat un sfat,,cine tia zis cai mai sigur ,,nu crede in tot ce se spune,,fiecare face cum stie

citeste mai sus posturile lui prp
Offline tvb  
#544 Postat : joi, 10 mai 2012 18:14:17(UTC)
tvb
daca ai face tot dupa carte,,,
Offline FW  
#545 Postat : vineri, 11 mai 2012 19:28:28(UTC)
FW
Sotia a depus la Iasi pentru pasaport la 18 Aprilie, acuma nu are posibilitate sa plece pentru a ridica pasaportul. Mertgea vorba ca nu se mai permite ridicarea prin intermediari. Care ar putea fi solutia pentru a ridica? Cine i-mi da un sfat?
Offline Wladislaw  
#546 Postat : vineri, 11 mai 2012 21:31:16(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Sotia a depus la Iasi pentru pasaport la 18 Aprilie, acuma nu are posibilitate sa plece pentru a ridica pasaportul. Mertgea vorba ca nu se mai permite ridicarea prin intermediari. Care ar putea fi solutia pentru a ridica? Cine i-mi da un sfat?

La iasi accepta paremise doar procuri perfectate in Romania
Offline tvb  
#547 Postat : vineri, 11 mai 2012 21:41:01(UTC)
tvb
se poate si prin procura,,dupa cum stiu eu poti fata procura si la moldova
Offline FW  
#548 Postat : duminică, 13 mai 2012 22:18:09(UTC)
FW
se poate si prin procura,,dupa cum stiu eu poti fata procura si la moldova

Esti increzut in cea ce spui? pana prin martie se putea prin procura dar acuma nu stiu, se zvonea ca nu mai accepta, deacea am intrebat daca cineva concret are informatie de ultima ora...
Offline tvb  
#549 Postat : luni, 14 mai 2012 11:37:00(UTC)
tvb
eu imi fac la moldova tu fa unde vrei ok
Offline tvb  
#550 Postat : luni, 14 mai 2012 11:40:59(UTC)
tvb
a inca ceva ,,tragi o fuga la consulat la chisinau,,si vei sti precis,,
Utilizatori pe tema
12 Pagini«<9101112>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.