Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

12 Pagini«<89101112>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dentist  
#451 Postat : sâmbătă, 10 septembrie 2011 13:54:15(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
ei pe dracu....îşi mai închidea ferestruica ceea a ei şi se ducea să-şi mai bea vreo cafea că nu prea era lume. În genere până a veni eu era tare mare gălăgie în acea încăpere...era o gaşcă de basarabeni pe acolo care se comportau parcă erau la mâc-sa pe cuptor şi după ce a sunat şoferul cela al lor nu ştiu unde să afle dacă pot merge a spus "bun, horoşo" şi s-a făcut linişte în toată încăperea. Au plecat cu toţii.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 septembrie 2011 13:54:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cr950  
#452 Postat : duminică, 18 septembrie 2011 15:26:53(UTC)
Nivel: Incepator
cr950
Postari: 6
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
un refresh va rog! stiie cineva cum e acum, in septembrie, rindul la secctia de paspoarte?tot cu talonase,ori e nevoie de programari pe e-mail?
Offline gicu23  
#453 Postat : duminică, 18 septembrie 2011 23:17:30(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Originally Posted by: cr950 Go to Quoted Post
un refresh va rog! stiie cineva cum e acum, in septembrie, rindul la secctia de paspoarte?tot cu talonase,ori e nevoie de programari pe e-mail?

e mult mai lejer.... am fost pe 14 si am ridicat pasaportul, era ceva lume (90% moldo-romani). O persoana care a mers cu mine, pana la ora 13:00 a reusit sa depuna. S-au cam z...bit ieșenii de basarabeni după cum am vazut eu, incepand cu trezoraria unde achiti si terminand cu depunerea , incep a pune intrebari prostesti de genul: cum asa toți aveti cetatenie da n-aveti numar de telefon romanesc, sau de ce va faceti cetatenie pentru ce va trebuie, sunteti vorbitor de limbă rusă sau română (asta chiar m-a dat pe spate mai ales ca intrebarea a fost adresate unei profesoare de ISTORIE)

Editeaza de catre utilizator marți, 20 septembrie 2011 17:33:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util gicu23.
Offline Cezar  
#454 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 02:39:15(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: gicu23 Go to Quoted Post
e mult mai lejer.... am fost pe 14 si am ridicat pasaportul, era ceva lume (90% moldo-romani). O persoana care a mers cu mine, pana la ora 13:00 a reusit sa depuna. S-au cam z...bit ieșenii de basarabeni după cum am vazut eu, incepand cu trezoraria unde achiti si terminand cu depunerea , incep a pune intrebari prostesti de genul: cum asa toți aveti cetatenie da n-aveti numar de telefon romanesc, sau de ce va faceti cetatenie pentru ce va trebuie, sunteti vorbitor de limbă rusă sau română (asta chiar m-a dat pe spate mai ales ca intrebarea a fost adresate unei profesoare de ISTORIE)

pe mine deja ma dezgusta cetatenia si atarnarea Romaniei fata de noi...
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline gicu23  
#455 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 13:17:57(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
pe mine deja ma dezgusta cetatenia si atarnarea Romaniei fata de noi...

renunta la cetatenie atunci
Offline mpst  
#456 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 19:10:05(UTC)
mpst
Postari: 1
Salut lume,

Cine merge la Iasi acum vineri? Este cineva care ar putea lua in spatiu? am nevoie urgent pentru judetul Iasi.
Offline Andy's  
#457 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 19:22:27(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: mpst Go to Quoted Post
Salut lume,

Cine merge la Iasi acum vineri? Este cineva care ar putea lua in spatiu? am nevoie urgent pentru judetul Iasi.

sunt multi dar doamne cer foarte mult cite 160eur 150e asta pe linga consulat...

dar am cautat pe net pe 999 ceva anunturii legat de iasi ... 069975888 si 069219613 la aceste pers care am scris nr nustiu pretul suna si vei vedea daca o sati convina
eu am cautat pentru mosul meu dar pina cind nu o sunat cind o sa aiba certificatul de casatorie atuncia o sa sune.. succese ..daca suni scrie in forum cit vor pentru buletin si intreab te rog termenul
Offline yarkii  
#458 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 00:17:07(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
ia lamuriti-ma ce este "scoaterea din spatiu"
Pur simplu am auzit o noua poanta la intermediari... cica te ia in spatiu cu 100 euro dar indata ce iti faci buletin te scoate din spatiu, dar daca dai 150 apoi te "lasa in spatiu"
Eu desigur gindesc logic si am tras concluzia ca din momentul ce a dat acordul proprietarul de a lua in spatiu apoi sta si "rabda" acesti 10 ani aflarea teoretica in spatiu lui a persoanei in cauza.
Offline Cezar  
#459 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 00:29:36(UTC)
Cezar
Originally Posted by: yarkii Go to Quoted Post
ia lamuriti-ma ce este "scoaterea din spatiu"
Pur simplu am auzit o noua poanta la intermediari... cica te ia in spatiu cu 100 euro dar indata ce iti faci buletin te scoate din spatiu, dar daca dai 150 apoi te "lasa in spatiu"
Eu desigur gindesc logic si am tras concluzia ca din momentul ce a dat acordul proprietarul de a lua in spatiu apoi sta si "rabda" acesti 10 ani aflarea teoretica in spatiu lui a persoanei in cauza.

A mai fost poanta asta mai demult si nu a mers.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline SLAVASLAVASLAVA  
#460 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 11:48:35(UTC)
Nivel: Membru
SLAVASLAVASLAVA
Postari: 15
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 3
Locatia: dosar depus--27 august 2010 Suceava/ ordin--10 august 2011/ juramant--14 septembrie2011
Salut, mai este posibil de facut in 24 de ore sau 48 de ore pasaportul simplu la Iasi??/ Am citit mai sus ca se face programare pe email, se depune si pe urma se i-a pasaportul peste 2 saptamani, asta e pasaportul cel simplu sau cel pe 5 ani?? multumesc
Offline nell  
#461 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 12:00:08(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Originally Posted by: SLAVASLAVASLAVA Go to Quoted Post
Salut, mai este posibil de facut in 24 de ore sau 48 de ore pasaportul simplu la Iasi??/ Am citit mai sus ca se face programare pe email, se depune si pe urma se i-a pasaportul peste 2 saptamani, asta e pasaportul cel simplu sau cel pe 5 ani?? multumesc

la 24 ore se face simplu temporar, valabil un an, cel valabil 5 ani, este simplu electronic si se elibereaza in 14 zile
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline innastefan  
#462 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 21:58:01(UTC)
innastefan
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 1
of am fost si eu azi la iasi....cam cu peripetii si am si alergat oleaca ca sa reusesc....ca sa nu alergati si voi va dau un sfat..programativa in primul rind si cereti programarea mai bine dupa ora 11 ca sa reusiti sa platiti chitantele , ducetiva direct la trezorarie si platiti cei32 lei, si uitinduva pe vereastra de la trezorarie o sa vedeti in fata cec bank unde va duceti si platiti 244lei(eu am alergat oleaca ca am cautat cec bank la podu rosu si pe urma mam ridicat din nou la trezorarie) dupa care cu taxi repejor la sectia de pasapoarte camera 2...10 min si e gata, veniti fix peste 2 saptamini la camera 1 si le ridicati....a apropo va este de folos doar xerox la certif de nastere si actele celelalte in original adica certif de nastere romanesc cu cnp, buletin md, pasaport md, certiff de juramint .succes
thanks 4 au multumit acest post util innastefan.
Offline Tincutza  
#463 Postat : luni, 26 septembrie 2011 20:07:53(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
A mai fost cineva la Iasi sa depuna pt pasaport?
Reusesti sa depui in aceeasi zi daca nu te programezi online?

Editeaza de catre utilizator luni, 26 septembrie 2011 20:29:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline christinad  
#464 Postat : marți, 27 septembrie 2011 00:14:20(UTC)
christinad
Locatia: italy
am si eu o intrebare, as fi recunoscatoare daca as avea un raspuns. am pasaport romin dar cu domiciliul in moldova,intrebarea ar fi..cit timp poti sta in strainatate cu pasaportul strain?accentuez ca nu e cu domiciliul in romania. 3 luni doar?
Offline vicky_g  
#465 Postat : marți, 27 septembrie 2011 01:38:56(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: christinad Go to Quoted Post
am si eu o intrebare, as fi recunoscatoare daca as avea un raspuns. am pasaport romin dar cu domiciliul in moldova,intrebarea ar fi..cit timp poti sta in strainatate cu pasaportul strain?accentuez ca nu e cu domiciliul in romania. 3 luni doar?

De unde ai luat-o si pe asta?
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline turisticdi  
#466 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 10:33:13(UTC)
turisticdi
Postari: 90
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 19
Locatia: Dosar de pus 10.08.2010, ordin 20.05.2011, pasaport decembrie 2011
cine a fost in timpul apropiat la Iasi.

cum e rindul?

in cit timp se elibereaza pasaportul (2-3 saptamini)?

mai este nevoie de programare?

am citit multe topicuri si nu am inteles: decalaratille de la notarul din MD sunt valabile in RO? (nu vad de ce nu ar fi....)

caut transport Iasi, dedorit masina ....
Offline oxana1984  
#467 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 15:13:09(UTC)
oxana1984
Postari: 5
Eu am fost pe data de 4 octombrie şi am depus pentru paşaport. Rîndul este aşa şi aşa. Dar cel mai bine e să te programezi prin email. Acolo la ei tot una au lista cu cine s-au pogramat. Şi se uită în listă chiar şi dacă vii mai degrabă. Eu eram programat la orele 12. Dar la ora 10.30 eram deacuma liber. Eu chiar am întrebat pentru copil, dacă vine un părinte e valabilă o declaraţie de la notar că îi permit să-şi perfecteze paşaportul electronic.
Offline oxana1984  
#468 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 15:21:42(UTC)
oxana1984
După data de 19 octombrie am să plec să-l ridic. Cine doreşte poate să mă contacteze la email vitalie.nistreanu@rambler.ru
Offline Tincutza  
#469 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 15:24:25(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: turisticdi Go to Quoted Post
cine a fost in timpul apropiat la Iasi. - >prietena mea, pe 5 octombrie

cum e rindul? -> putini. la 8 au ajuns, a achitat repede la banca si la 9:20 era libera

in cit timp se elibereaza pasaportul (2-3 saptamini)? -> in 2 saptamani. pe 20 oct a zis sa se duca dupa pasaport.

mai este nevoie de programare? -> prietena mea s-a programat prin mail la ora 11:30, dar a reusit sa intre mai devreme(ca nu era multa lume) si la 9:20 era libera. so, se poate si fara programare.

am citit multe topicuri si nu am inteles: decalaratille de la notarul din MD sunt valabile in RO? (nu vad de ce nu ar fi....) -> sunt valabile. mi-a facut procura pe mine sa ma duc sa-l ridic. ca am drum spre Ro.

caut transport Iasi, dedorit masina ... --> nu cunoscBlushing . la autogara de sud sunt multe rute, prima la ora 6 dimineata.

.

Editeaza de catre utilizator vineri, 7 octombrie 2011 15:26:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Tincutza.
Offline oxana1984  
#470 Postat : vineri, 7 octombrie 2011 15:27:15(UTC)
oxana1984
A mai fost cineva la Iasi sa depuna pt pasaport?
Reusesti sa depui in aceeasi zi daca nu te programezi online?

Sigur că reuşeşti. Dar te-aş sfătui să te programezi. Că este mai rapid. Eu am fost programat la 12, dar am depus la 10.30. Dacă este liber funcţionarul te primeşte. La ei este lista cu programări pe ziua ceia printată. Te caută pe listă şi îi înmînezi actele şi procedura de mai departe.
thanks 1 utilizator a multumit oxana1984 acest post util.
Offline vikyddd  
#471 Postat : vineri, 18 noiembrie 2011 16:29:40(UTC)
vikyddd
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: chisinau
Buna ziua, mai nou am auzit ca deja nu e posibil obtinerea pasaportului la Iasi.... are cineva informatie de ultima ora, e posibil inca sau nu?
Va multumesc de informatie, (vreau sa merg intr-o saptamina si sa stiu la ce sa ma astept)
Offline Tincutza  
#472 Postat : sâmbătă, 19 noiembrie 2011 15:46:30(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: vikyddd Go to Quoted Post
Buna ziua, mai nou am auzit ca deja nu e posibil obtinerea pasaportului la Iasi.... are cineva informatie de ultima ora, e posibil inca sau nu?
Va multumesc de informatie, (vreau sa merg intr-o saptamina si sa stiu la ce sa ma astept)

De unde ai aceasta info?
De la intermediari?
Daca da, atunci sa stii ca e in castigul lor sa aiba clienti spre Bucuresti!
Compara si tu costul: Buc-Ch -500 lei, Iasi-Ch 200-300lei.
Offline vikyddd  
#473 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 11:37:10(UTC)
vikyddd
Nu de la intermediari,
O cunoscuta si-a facut pasaportul la Bucuresti si a auzit acolo, deci mi-a spus sa aflu detalii daca doresc sa merg la Iasi
Offline Cezar  
#474 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 11:42:19(UTC)
Cezar
Nu de la intermediari,
O cunoscuta si-a facut pasaportul la Bucuresti si a auzit acolo, deci mi-a spus sa aflu detalii daca doresc sa merg la Iasi

Pai sa fi fost cunoscuta la iasi avea sa fie altceva. Pana ce ramane doar un zvon de la intermediari, ca e destul unul sa auda de zvon ca repede transmite altora ca pe un adevar. Telefon stricat.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Buburuza  
#475 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 14:09:28(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: moldova

Pasaportul la Iasi il poti obtine doar daca ai domiciliul in Judetul Iasi! Altfel la Bucuresti sau prin consulatele romanesti!
Offline serjmin  
#476 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 14:20:11(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Buburuza Go to Quoted Post
Pasaportul la Iasi il poti obtine doar daca ai domiciliul in Judetul Iasi! Altfel la Bucuresti sau prin consulatele romanesti!

nu cred ca e asa.poti sa-ti faci pasaport in orice judet -daca esti cu domiciliul in strainatate bineinteles.
Offline Buburuza  
#477 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 14:33:05(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
nu cred ca e asa.poti sa-ti faci pasaport in orice judet -daca esti cu domiciliul in strainatate bineinteles.

Applause Applause Asta am zis si eu, daca nu ai domicililul in Romania, se poate face doar la Bucuresti. ThumpUp
Offline serjmin  
#478 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 14:54:42(UTC)
serjmin
Originally Posted by: Buburuza Go to Quoted Post
Applause Applause Asta am zis si eu, daca nu ai domicililul in Romania, se poate face doar la Bucuresti. ThumpUp

BigGrin BigGrin BigGrin la mine e invers.fara domiciliu in romania poti sa-ti faci pasaport in orice judet din romania.asa stiu eu.astia din cernauti toti isi fac pasapoartele la suceava sau bucuresti de exemplu.

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 14:56:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vikyddd  
#479 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 18:17:30(UTC)
vikyddd
Raspund eu singura la intrebare, mi-au raspuns foarte amabil cei de la sectia de pasapoarte din Iasi, ca se perfecteaza in continuare pasapoartele romanesti cu domiciliul in strainatate (Moldova);, si documentele necesare le gasiti pe adresa
http://www.pasapoarteias...cte_necesare/pascrds.pdf
Bafta tuturor

Editeaza de catre utilizator luni, 21 noiembrie 2011 21:22:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util vikyddd.
Offline vikyddd  
#480 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 18:20:07(UTC)
vikyddd
sectia nu setia (greaseala )
Offline serjmin  
#481 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 19:12:43(UTC)
serjmin
Raspund eu singura la intrebare, mi-au raspuns foarte amabil cei de la setia de pasapoarte din Iasi, ca se perfecteaza in continuare pasapoartele romanesti cu domiciliul in strainatate (Moldova);, si documentele necesare le gasiti pe adresa
http://www.pasapoarteias...cte_necesare/pascrds.pdf
Bafta tuturor

mersi.fiecare post al tau poti sa-l corectezi dinnauntru BigGrin -sa zicem asa
Offline vikyddd  
#482 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 21:23:32(UTC)
vikyddd
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
mersi.fiecare post al tau poti sa-l corectezi dinnauntru BigGrin -sa zicem asa

zis si facut :-)
thanks 1 utilizator a multumit vikyddd acest post util.
Offline у222  
#483 Postat : joi, 24 noiembrie 2011 02:27:48(UTC)
у222
Buna!
Stie cineva daca sunt acum cozi mari la Iasi (la perfectarea pasapoarte)?

Nu stiu unde sa merg - la Iasi sau intr-un alt oras, poate la Suceava daca acolo nu s cozi?.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 26 noiembrie 2011 19:39:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#484 Postat : vineri, 25 noiembrie 2011 12:26:09(UTC)
Cezar
Originally Posted by: oleg222 Go to Quoted Post
Buna!
Stie cineva daca sunt acum cozi mari la Iasi (la perfectarea pasapoarte)?

Nu stiu unde sa merg - la Iasi sau intr-un alt oras, poate la Suceava daca acolo nu s cozi?

Vezi ca sunt in Vaslui oferte de transport. Acolo nu sunt cozi.
Offline vlad.webber  
#485 Postat : vineri, 2 decembrie 2011 21:46:00(UTC)
vlad.webber
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 1
Oameni buni! Daca plecati sa depuneti pentru pasaport la Iasi alegeti una din 2 variante:
1. va programati cu citeva zile inainte (cu primire de raspuns) prin e-mail la adresa http://www.pasapoarteiasi.ro/contact.php , ca apoi sa depuneti doar la camera 2;
2. Plecati la Iasi cu rutiera ce se porneste la orele 3-5 dimineata, fiindca pe loc e mare si scurta "lupta" pentru bonurile cu care stai, ulterior, in rind la depunerea pentru pasapoarte. Soferii rutierelor date dobindesc citeva bonuri de astea, ca apoi sa le vinda contra 20 de euro celor care au intirziat (si au venit dupa ora 08.30). Apropo, mergind la Iasi cu rutiera de la Gara de Sud, ajungi prea tirziu, si ai riscul sa ramii pina la inchiderea Sectiei date, fara bon, si fara depunerea pentru pasaport.
Sfatul meu, programati-va din timp prin e-mail.
thanks 6 au multumit acest post util vlad.webber.
Offline turisticdi  
#486 Postat : marți, 6 decembrie 2011 15:33:05(UTC)
turisticdi
stie cineva daca ma poate programa altcineva la sectia de pasapoarte? sau peste citi timp te programeaza prin email, pentru a doua zi e posibil?

nu mam gindit ca va fi asa multa lume ...
Offline turisticdi  
#487 Postat : joi, 8 decembrie 2011 12:46:47(UTC)
turisticdi
eu ieri am trims email si am rugat sa ma programeze pe miine vineri. mau programat. am sa ma duc cu autocarul de la gara.
Offline turisticdi  
#488 Postat : joi, 8 decembrie 2011 14:22:08(UTC)
turisticdi
cine imi poate recomanda transport pe miine la Iasi? de dorit ceva bun , cas cu copil ...
Offline rigu  
#489 Postat : joi, 8 decembrie 2011 15:09:07(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
cine imi poate recomanda transport pe miine la Iasi? de dorit ceva bun , cas cu copil ...

Cu autocarul e cel mai bine.
Intreaba la care ora e mai putin aglomerat, ca sa ai si un scaun liber langa tine.
Offline turisticdi  
#490 Postat : joi, 8 decembrie 2011 15:16:38(UTC)
turisticdi
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Cu autocarul e cel mai bine.
Intreaba la care ora e mai putin aglomerat, ca sa ai si un scaun liber langa tine.

te referi la autocar de la gara? eu am sunat, ei zic ca transportul la Iasi sunt toate rutiere de dimineata.

Daca pornesc la ora 8.00 la ce ora ajung? si pot sa iau un taxi de la gara? cit ar costa sa ma duc pina la sectia de pasapoarte ...
Offline turisticdi  
#491 Postat : luni, 12 decembrie 2011 11:02:58(UTC)
turisticdi
te referi la autocar de la gara? eu am sunat, ei zic ca transportul la Iasi sunt toate rutiere de dimineata.

Daca pornesc la ora 8.00 la ce ora ajung? si pot sa iau un taxi de la gara? cit ar costa sa ma duc pina la sectia de pasapoarte ...

daca te programezi din timp, poti lua rutiera de la Gara de Sud care ajunge la Iasi in 4ore si te costa 120lei. Linga gara este CEC BANK, trezoreria o achiti linga sectia de pasapoarte. Taxiul de la Gara pina la str Primaverii costa 8lei.

Eu mai am asa o intrebare, poate stie cineva. daca e posibil de depus acte pentru pasaport temporar si simplu in aceeasi zi?????
Pasaportul temporar iti permite sa pleci in Europa si cit timp poti sta acolo?
thanks 1 utilizator a multumit turisticdi acest post util.
Offline denismaria  
#492 Postat : luni, 2 ianuarie 2012 12:34:52(UTC)
denismaria
Postari: 30
buna la toata lumea cu anul nou spunetimi va rog cit costa pasaportu pentru 5 ani?care e programu de munca de la iasi?acum se poate de achitat toate aste pe loc la ei sau in alta parte?
Offline anishoara1992  
#493 Postat : joi, 16 februarie 2012 11:50:17(UTC)
anishoara1992
Postari: 9
Originally Posted by: Mihail Go to Quoted Post
la Iasi te poti programa pe net, \:d/ spre deosebire de Consulat
http://pasapoarteiasi.ro/contact.php

Mihai da ce documente trebuie sa prezinti cind pleci la Iasi sa faci pasaportul
Offline mitică  
#494 Postat : vineri, 24 februarie 2012 16:46:29(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Pentru cei ce vor sa mearga la Iasi sa perfecteze pasaportul, mai bine e sa va programati o-nline, http://pasapoarteiasi.ro/contact.php foarte comod, eu am fost programat pe la 11:30, dar am intrat pe la 10:00 ca era liber, cei fara programare au stat la coada pana 13- 14:00.
Taxele se achita la la CEC Bank, oficiul langa sectia pasapoarte, ambele taxe se achita acolo, taxa pasaport cat si cea consulara (mai devreme cei cu resedinta in RM, taxa consulara o achitau la trezorerie).
Transport destul de accesibil de la gara de sud:
Chişinău—>Iaşi 06:30; 07:00;07:45; 10:10; 14:00, plus cateva rute tranzit., pret 120 lei intr-o directie.IASI
inapoi-IASI - CHISINAU : 06:45; 07:45; 09:00; 09:30; 09:45; 14:00; 14:45; 15:45; 17:30
IASI - BALTI : 07:30; 14:40; 16:30
IASI - ORHEI : 10:40; 13:00. de la gara TRANSBUS CODREANU
Sediul: str. Garii, nr.22, Iasi.
de la TRANSBUS CODREANU pana la sectia pasapoate cu taxiul pret 9 roni, cu tranvaiul 4 roni
Plus la asta mai sunt si persoane private care pentru 300 lei fac naveta, Chisinau-Iasi-Chisinau
Pasaportul a fost perfectat in 8 zile eu l-am ridicat dupa 14 zile.

Editeaza de catre utilizator luni, 27 februarie 2012 14:06:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ivan_grec  
#495 Postat : joi, 1 martie 2012 19:15:05(UTC)
ivan_grec
Saut.

Asi vrea s ama duc mine vineri 2-03-2012 la Iasi sa depun pt Pasaport Biometric pe 5 ani cu domiciliul in Moldova.
Vreau sa stiu, ce acte sunt necesare concret? Si va rog cine stie, trebueste programare numidecti? Daca plec mine la 7.00, reusesc sa depun si sa vin aacsa?
Offline mitică  
#496 Postat : joi, 1 martie 2012 20:34:34(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Originally Posted by: ivan_grec Go to Quoted Post
Saut.

Asi vrea s ama duc mine vineri 2-03-2012 la Iasi sa depun pt Pasaport Biometric pe 5 ani cu domiciliul in Moldova.
Vreau sa stiu, ce acte sunt necesare concret? Si va rog cine stie, trebueste programare numidecti? Daca plec mine la 7.00, reusesc sa depun si sa vin aacsa?

Acte:
- pasaportul (md)
- buletin (md)
- certificat de nastere (ro)
- certificat de cetatenie
nu ai nevoie de xerocopii.
Da, reusesti sa faci intr-o zi, dar mai bine sa pleci cu cea de la 6:30.
Succes!
Offline elena stratu  
#497 Postat : marți, 6 martie 2012 20:56:49(UTC)
elena stratu
Postari: 8
Buna spunetimi va rog, vrem sa plecam la Iasi sa facem pasapoarte copiilor dar numai sotul are cetatenie. Am inteles ca trebuie sa fie prezenti ambii parinti, dar eu trebuie sa am viza sau pot pleca cu sotul. Multumesc anticipat.
Offline rigu  
#498 Postat : marți, 6 martie 2012 21:01:39(UTC)
rigu
Originally Posted by: elena stratu Go to Quoted Post
Buna spunetimi va rog, vrem sa plecam la Iasi sa facem pasapoarte copiilor dar numai sotul are cetatenie. Am inteles ca trebuie sa fie prezenti ambii parinti, dar eu trebuie sa am viza sau pot pleca cu sotul. Multumesc anticipat.

Ii faci actul la notar, care sotul sa-l prezinte la Iasi
Offline elena stratu  
#499 Postat : marți, 6 martie 2012 21:32:02(UTC)
elena stratu
Postari: 8
ce act la notar? Am fost la notar si a zis ca nu se face nici o procura.
Offline rigu  
#500 Postat : marți, 6 martie 2012 21:34:50(UTC)
rigu
Originally Posted by: elena stratu Go to Quoted Post
ce act la notar? Am fost la notar si a zis ca nu se face nici o procura.

Mi-e greu acum sa vad care anume, vezi pe forum la sigur este. Cel putin cauta lista de acte si respectiv vezi ce acte trebuie anume de la tine
Ideea este ca ambii parinti trebuie sa-si dea acordul ca copilul lor sa aiba pasaport, sau ceva de genul esta.
In cazul esta faci o declaratie la notar, care se prezinta la sectia de politie sau la pasapoarte
Utilizatori pe tema
12 Pagini«<89101112>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.