Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Justice  
#1 Postat : 22 ianuarie 2011 19:38:25(UTC)
Nivel: Membru
Justice
Postari: 25
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 3
Locatia: Depus dosar de redobindire a cetateniei la Iasi pe 28.01.2011, ordin publicat pe 01.11.2011, depus juramint la Chisinau pe 21.11.2011
Cine a depus la Bucuresti recent, de la inceputul lui 2011? Cit de mari sunt rindurile? Cind tre sa prinzi rind si daca e real sa vii dimineata, te pui in rind, pina seara depui si apoi sa te intorci la Chisinau tot in aceeasi zi? Merci anticipat pentru informatie.

Editeaza de catre moderator 23 ianuarie 2011 1:51:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline susie  
#2 Postat : 24 ianuarie 2011 20:46:46(UTC)
susie
Postari: 26
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
eu ma duc maine seara spre Bucuresti, soferul a zis ca inscrie la ambasada pe toti cei care merg sa depuna actele ... s-a schimbat intre timp ceva in procedura de depunere?..... :)
Offline Justice  
#3 Postat : 26 ianuarie 2011 13:51:58(UTC)
Justice
Postari: 25
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 3
Locatia: Depus dosar de redobindire a cetateniei la Iasi pe 28.01.2011, ordin publicat pe 01.11.2011, depus juramint la Chisinau pe 21.11.2011
susie a scris:
eu ma duc maine seara spre Bucuresti, soferul a zis ca inscrie la ambasada pe toti cei care merg sa depuna actele ... s-a schimbat intre timp ceva in procedura de depunere?..... :)

Te rog mult sa ne tii la curent cum ai depus? Cit de mare a fost rindul? Daca de real sa depui in aceeasi zi? In ce zile poti sa depui? Merci anticipat!
Offline susie  
#4 Postat : 27 ianuarie 2011 19:46:33(UTC)
susie
Justice a scris:
Te rog mult sa ne tii la curent cum ai depus? Cit de mare a fost rindul? Daca de real sa depui in aceeasi zi? In ce zile poti sa depui? Merci anticipat!

am depus obisnuit (nimic deosebit fata de cum am citit ca se depunea pana acuma, tot pe acest forum pe undeva)
la 6 dimineata eram cu numarul 170 si ceva (nu am fost inscrisi de cu seara cum ni s-a promis :((( ), am terminat cu toate pe la 12; din cate stiu eu se poate depune pana la amiaza (doar miercuri)....pe la 8 mai veneau oameni abia ca sa ia biletel pt a depune si erau undeva aproape de 300 ...

nu prea reusita ideea de a depune pe GERUL asta ... am dat 10 RONI cuiva ca sa imi completeze cererea de depunere (serviciu nou ???!!! :D )... eu completasem deja dar mi-au zis ca tre cu litere de tipar (bull s..t - mai multi oameni au completat cu litere de mana si asa si au depus) ... asa ca daca faceti cumva rost de aceste cereri - cel mai bine de completat de acasa ... sau acolo pe loc.. in fine, mie imi inghetasera mainile deja si as fi fost gata si mai mult sa dau ...

din cate am auzit toti reusesc sa depuna in aceeasi zi (evident trebuie mai de ..dimineata :) )

PS daca nu stii - imediat ce ajungi te duci la intrare si te inscrii in lista, apoi urmezi instructiunile odata cu toata lumea....

Editeaza de catre utilizator 27 ianuarie 2011 19:53:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util susie.
Offline Titikol  
#5 Postat : 27 ianuarie 2011 19:51:31(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Titikol
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
susie a scris:
am depus obisnuit (nimic deosebit fata de cum am citit ca se depunea pana acuma, tot pe acest forum pe undeva)
la 6 dimineata eram cu numarul 170 si ceva (nu am fost inscrisi de cu seara cum ni s-a promis :((( ), am terminat cu toate pe la 12; din cate stiu eu se poate depune pana la amiaza (doar miercuri)....pe la 8 mai veneau oameni abia ca sa ia biletel pt a depune si erau undeva aproape de 300 ...

nu prea reusita ideea de a depune pe GERUL asta ... am dat 10 RONI cuiva ca sa imi completeze cererea de depunere (serviciu nou ???!!! :D )... eu completasem deja dar mi-au zis ca tre cu litere de tipar (bull s..t - mai multi oameni au completat cu litere de mana si asa si au depus) ... asa ca daca faceti cumva rost de aceste cereri - cel mai bine de completat de acasa ... sau acolo pe loc.. in fine, mie imi inghetasera mainile deja si as fi fost gata si mai mult sa dau ...

din cate am auzit toti reusesc sa depuna in aceeasi zi (evident trebuie mai de ..dimineata :) )

La Suceava ,am scris-o in birou,ce Bucurestiu e mai fudul?trebuia afara?d'oh!
Offline susie  
#6 Postat : 27 ianuarie 2011 19:56:22(UTC)
susie
Titikol a scris:
La Suceava ,am scris-o in birou,ce Bucurestiu e mai fudul?trebuia afara?d'oh!

noi am intrat 'in birou' doar atunci cand ni s-a dat bonul si cand am depus efectiv...in tot restul timpului AM INGHETAT afara (bine, noroc de sofer ca ne-a asteptat si mai intram in rutiera din cand in cand pt a ne incalzi)

in fine, ...am mai vazut o persoana care completa cand deja statea in rand sa intre sa dea dosarul....ma rog, bravo ei ca poate fi asa relaxata 8-[

Editeaza de catre utilizator 27 ianuarie 2011 20:00:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#7 Postat : 28 ianuarie 2011 0:01:09(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
nu inteleg care e sensul in asa ger sa mergi la Bucuresti si sa fii 170 daca usor si simplu se depune de exemplu la Suceava

Editeaza de catre utilizator 28 ianuarie 2011 0:01:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline susie  
#8 Postat : 28 ianuarie 2011 20:37:08(UTC)
susie
Ganster a scris:
nu inteleg care e sensul in asa ger sa mergi la Bucuresti si sa fii 170 daca usor si simplu se depune de exemplu la Suceava

personal totusi cred ca daca depui in capitala castigi 1-2 saptamani pt ca acolo depun mai multi si dosarele nu 'asteapta' sa primeasca numarul ala sau ce o mai fi ... afara de asta nu prea am auzit soferi facand reclama ca merg la Suceava si te duc direct la ambasada si te asteapta pana depui ... si nici macar nu am fost in Suceava, orasul nu il cunosc ....
Offline Ganster  
#9 Postat : 29 ianuarie 2011 2:10:40(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
susie a scris:
personal totusi cred ca daca depui in capitala castigi 1-2 saptamani pt ca acolo depun mai multi si dosarele nu 'asteapta' sa primeasca numarul ala sau ce o mai fi ... afara de asta nu prea am auzit soferi facand reclama ca merg la Suceava si te duc direct la ambasada si te asteapta pana depui ... si nici macar nu am fost in Suceava, orasul nu il cunosc ....

1. Dosarul se proceseaza de la data inregestrarii in sistem si nu depinde de locul unde se depune (inafara de Chisinau)
2. Soferii cu "marshrutka" te duc pina la primarie unde deoui dosarul te astepta acolo si la 12-13 pleci spre Chisinau
Si e + ca poti dormi in rutiera pina dimineata, si nu stai afara :)
Rutiera am gasit linga consulat, acolo sunt sumedenii de oameni cu "vizitchi"
Offline oxanne_m  
#10 Postat : 1 februarie 2011 0:26:57(UTC)
oxanne_m
Postari: 10
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 3
Susie, am si eu de gind sa merg in curind la Bucuresti sa depun.

Imi poti da contactele soferului cu care ai mers intr-acolo? Nu vreau sa dau peste sarlatani, ca multi de astia mai se plimba pe linga consulat...

Mersi anticipat.
Offline susie  
#11 Postat : 1 februarie 2011 16:11:02(UTC)
susie
oxanne_m a scris:
Susie, am si eu de gind sa merg in curind la Bucuresti sa depun.

Imi poti da contactele soferului cu care ai mers intr-acolo? Nu vreau sa dau peste sarlatani, ca multi de astia mai se plimba pe linga consulat...

Mersi anticipat.

da-mi mailul\skypeul si iti trimit, nu vreau sa fac reclama :)

PS din pacate niciodata nu esti asigurat de 'aventuri' : cand trebuia sa primesc cazierul romanesc acesta a intarziat cu vreo 2 zile - cei care trebuiau sa mi-l dea (i-am gasit pe net) mi-au zis ca soferul le tine la el si nu vrea sa le dea, dar intr-un tarziu le-a returnat (l-au speriat pare-mi-se cu polita etc etc)

Offline oxanne_m  
#12 Postat : 1 februarie 2011 17:10:30(UTC)
oxanne_m
Susie, scrie-mi te rog pe emailul meu : oxanne_m@yahoo.com.

Eu am nevoie doar de transport, in rest am rude care ma vor intilni pe loc cu cazierul pregatit deja.
Vreau doar sa fiu asigurata ca ajung unde trebuie si ma intorc tot cu ei inapoi. Eu din pacate nu cunosc Bucuresti-ul...

Mersi.
Offline mariangela  
#13 Postat : 2 februarie 2011 2:50:19(UTC)
mariangela
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: MDA>Dosar depus; 12.01.2011 RO...Ordin Nr.301P:Juramint:09/04/2012.Certif nastere Rom+CNP:17/04/2012
EU AM DEPUS PE 12 IAN 2011 LA BUCURESTI...A FOST DESTUL DE RAPIDA PROCEDURA,PRINCIPALUL SA FIE ACTELE IN REGULA...BAFTA TUTUROR

Editeaza de catre utilizator 22 martie 2011 14:17:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit mariangela acest post util.
Offline susie  
#14 Postat : 2 februarie 2011 14:14:17(UTC)
susie
oxanne_m a scris:
Susie, scrie-mi te rog pe emailul meu : oxanne_m@yahoo.com.

Eu am nevoie doar de transport, in rest am rude care ma vor intilni pe loc cu cazierul pregatit deja.
Vreau doar sa fiu asigurata ca ajung unde trebuie si ma intorc tot cu ei inapoi. Eu din pacate nu cunosc Bucuresti-ul...

Mersi.

ti-am trimis un mail
Offline Tincutza  
#15 Postat : 4 februarie 2011 12:30:32(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Salutare la toţi.:)
Vreau să depun dosarul la Bucureşti săptămâna asta care vine. Miercuri.
Am deja toate actele în regulă, dar parcă tot mă tem.8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

A mai depus cineva la Bucureşti acuma în 2011 până azi (în afară de cei care deja au postat pe acest topic)?
Cum a fost procedura? Tot aşa cum s-a povestit deja mai sus?

Am "navighat" mult şi la alte topicuri de pe acest forum, şi am înteles că mai bine te pregăteşti de acasă cu cererea scrisă deja şi actele puse deja în dosarul cu şină (găurite şi puse în şină).
Întrebarea mea: n-o să am probleme la depunere? De exemplu să-mi respingă dosarul din cauză ca am găurit eu toate actele(adică xerocopiile legalizate şi declaraţiile autentificate la notar, plus si cazierele românesc si moldovenesc)?

Cineva pe acest forum(la alt topic, că nu mai ţin minte care:-s , la cate am cititd'oh! d'oh! d'oh! d'oh! ) mai zicea "să ai bani la tine, de preferat lei româneşti(roni)".
De ce? Parcă nu se percep taxe la depunere. Atunci de ce trebuie roni? Pt mâncare? Dar asta e altă treabă. Sau mai e nevoie si pt altceva(pt depunere)?

Multumesc anticipat celor care mi-au răspuns.:)

Editeaza de catre utilizator 4 februarie 2011 12:40:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yarkii  
#16 Postat : 4 februarie 2011 17:39:40(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Tincutza a scris:

A mai depus cineva la Bucureşti acuma în 2011 până azi (în afară de cei care deja au postat pe acest topic)?

Am "navighat" mult şi la alte topicuri de pe acest forum, şi am înteles că mai bine te pregăteşti de acasă cu cererea scrisă deja şi actele puse deja în dosarul cu şină (găurite şi puse în şină).
Întrebarea mea: n-o să am probleme la depunere? De exemplu să-mi respingă dosarul din cauză ca am găurit eu toate actele(adică xerocopiile legalizate şi declaraţiile autentificate la notar, plus si cazierele românesc si moldovenesc)?

Cineva pe acest forum(la alt topic, că nu mai ţin minte care:-s , la cate am cititd'oh! d'oh! d'oh! d'oh! ) mai zicea "să ai bani la tine, de preferat lei româneşti(roni)".
De ce? Parcă nu se percep taxe la depunere. Atunci de ce trebuie roni? Pt mâncare? Dar asta e altă treabă. Sau mai e nevoie si pt altceva(pt depunere)?

Eu nas gauri, nas completa cererea de acasa.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline nell  
#17 Postat : 4 februarie 2011 18:22:29(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Tincutza a scris:

Daca inca nu ai gaurit actele, atunci mai bine n-o face, cine stie ce persoana iti va primi actele, sunt multi cu ciudatenii de ale lor, dar daca ai facut-o, de acum nu ai ce face, asta nu este o greseala, depinde de persoana care iti va primi actele, principalul e sa fi amabila cu persoana data.
Daca ai verificat ca toate actele sa-ti fie in regula atunci nu-ti fie frica, nu-ti vor trebui bani in plus, dosarul iti este complet si mergi cu bine si depune-l:)
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline Mihail  
#18 Postat : 4 februarie 2011 20:53:58(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
yarkii a scris:
Eu nas gauri, nas completa cererea de acasa.

da eu as completa cererea de acasa, ca sa nu am emotii de frig in fata la ANC 8-[
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline Tincutza  
#19 Postat : 4 februarie 2011 21:06:15(UTC)
Tincutza
Vă mulţumesc mult pt cei care mi-au răspuns. :)
M-ati ajutat mult prin ele.:)
Instinctul meu îmi spune că mai bine să nu găuresc actele si să le duc la depunere "întregi". Din acelaşi motiv care a menţionat şi nell mai sus, că nu se ştie la ce persoană nimereşti cu depunerea (şi aşa am destule experienţe neplăcute la obţinerea vizei la ambasada la noi în Chişinău, că depinde cum îţi cade norocul pe tine ca dispoziţia funcţionarului de la ghişeu să fie bună, si mă pot aştepta la fel şi la Bucureşti).

Dar cu completarea cererii, din frică de emoţii prea mari şi frig, îmi zic să o completez de acasă, dar pt orice eventualitate voi lua cu mine şi un exemplar "curat".:)
Mulţumesc pt încurajare nell:)
Thanks for answers :)

Editeaza de catre utilizator 4 februarie 2011 21:43:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#20 Postat : 6 februarie 2011 15:35:32(UTC)
Tincutza
Nu mai e nimeni care a depus dosarul la Bucureşti în 2011???
Think Think Think Think Think Think
Offline mariangela  
#21 Postat : 10 februarie 2011 15:25:57(UTC)
mariangela
Locatia: MDA>Dosar depus; 12.01.2011 RO...Ordin Nr.301P:Juramint:09/04/2012.Certif nastere Rom+CNP:17/04/2012
salut..eu la fel am depus la bucuresti la inceput de ianuarie 2011
Offline mariangela  
#22 Postat : 10 februarie 2011 15:31:24(UTC)
mariangela
actele mele nu erau gaurite si nici cererea nu o aveam indeplinita de acasa...am mers la Bucuresti...dar aveam mari emotii sa nu am careva acte in regula...acolo afara un baiat mi le-a aranjat in regula care trebuie in mapa cu sina...si tot acolo am indeplinit si cererea,tot de la dinsu am cumparat-o(costa 5lei sau 1 ron)daca vrei il rogi pe baiatt sa ti-o indeplineasca...bineinteles costa..cei care au primit dosarul meu nu au avut reprosuri ,obiectii..A fost bine!!!Bafta mare pentru toti!!!
Offline Tincutza  
#23 Postat : 15 februarie 2011 11:01:49(UTC)
Tincutza
Salut.
am fost sa-mi depun dosarul la bucuresti.
a fost ok. doar ca am avut un pic de asteptat la coada, ca eu dupa lista fiind un numar, dar dupa talonas de intrare era un alt numar(plus50-60 persoane de seara trecuta). de dimineata era o lista, dupa ea intri doar cu pasaportul si iti da talonasul cu numar de ordine si o cerere, apoi iesi inapoi afara sa mai astepti la alt rand ca paznicul sa te strige dupa numar de ordine de pe talonas. si abia atunci intri sa depui dosarul.
sfatul meu este: sa pregatiti toate actele de acasa, adica sa gauriti de acasa xerocopiile legalizate, cazierele si declaratiile. si le puneti direct in dosar cu sina. chiar si cererea sa o completati de acasa, daca aveti deja un exemplar. daca nu, va da una GRATUIT(!!!) cand va da talonasul de intrare la depunere. NU VA GRABITI SA DATI BANI LA INTERMEDIAR PT CERERE SI COMPLETARE! cererea nu este greu deloc de completat! majoritatea moldovenilor care ajung la ANC la depunere, plin de emotii,care obositi de drum si nesomn, dau bani "intermediarilor" de langa ANC cumparand cererea de la ei(2roni), sa le completeze cererea (mie personal nu mi-a placut ce scris aveau ei, de mana, unul din intermediari stand afara tremura de frig si completa cererea cu un scris cam taraganat), si sa le gaureasca (nustiu cat costa la asta, ca eu mi le-am gaurit singurica avand la mine luat de acasa rechizite si cererea la fel mi-am scris-o singurica, chiar acolo la ANC a doua oara dupa ce mi-a dat cerere gratuit la intrare cand iti da talonasul, ca eu aveam cererea scrisa de acasa).
e foarte important ca actele sa fie aranjate in ordine corecta in dosar cu sina, ca daca va duceti in fata functionarului cu ele negaurite, nearanjate in ordinea care se cere(este afisat pe perete lista cum trebuie aranjata actele), apoi te trimite afara sa le gauresti, sa le aranjezi, si pierzi timp!
ordinea actelor in dosar cu sina(luata de pe lista afisata pe perete):
1)cererea
2)cazier romanesc
3)cazier moldovenesc
4)xerocopiile legalizate(certificat de nastere al tau, al parintilor tai, certificat de casatorie al parintilor, certificat de nastere ai buneilor, si de casatorie a lor. si altele daca mai sunt, divort, deces, ale minorilor, etc.)
4)cele 3 declaratii
5)xerocopia legalizata a pasaportului tau
6)xerocopia legalizata buletinului tau
si asta e tot.
e de preferat sa scrii pe dosar numele tau.

Editeaza de catre utilizator 16 februarie 2011 14:18:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util Tincutza.
Offline Veaceslav  
#24 Postat : 15 februarie 2011 11:53:27(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
Download cerere de redobandire a cetateniei romane.

Completati de acasa...Think

Editeaza de catre utilizator 15 februarie 2011 11:58:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
cerere%2010indice127052009.doc 30 KB, salvati 467 ori.
thanks 2 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline Tincutza  
#25 Postat : 15 februarie 2011 23:32:08(UTC)
Tincutza
Veaceslav a scris:
Download cerere de redobandire a cetateniei romane.

Completati de acasa...Think

multumim Veaceslav :)

dar de ce stai "Think " ? ai ceva indoieli? 8-[ 8-[ 8-[
Offline Tincutza  
#26 Postat : 16 februarie 2011 14:22:10(UTC)
Tincutza
cine ma poate Think
vreau sa ma "semnez" ca am dosar depus. in partea stanga. dar cum fac asta ca nu ma mai duce capul sa dau de capatBrick wall
am intors pe toate partile "my profile" si nici ca cum nu dau de capatBrick wall
scuzati de offtopic.8-[
(edit)

Editeaza de catre utilizator 22 februarie 2011 16:27:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dany  
#27 Postat : 16 februarie 2011 15:51:29(UTC)
dany
Postari: 54
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 12
Tincutza a scris:
cine ma poate Think Think Think
vreau sa ma "semnez" ca am dosar depus. in partea stanga. dar cum fac asta ca nu ma mai duce capul sa dau de capatBrick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall
am intors pe toate partile "my profile" si nici ca cum nu dau de capatBrick wall Brick wall Brick wall Brick wall
scuzati de offtopic.8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

Tincutza faci "MY PROFILE" apoi "EDIT PROFILE" si in cimpul "LOCATION/WHERE DO YOU LIVE" scrii stadiul si unde ai depus dosarul:)
thanks 1 utilizator a multumit dany acest post util.
Offline Tincutza  
#28 Postat : 16 februarie 2011 16:35:58(UTC)
Tincutza
dany a scris:
Tincutza faci "MY PROFILE" apoi "EDIT PROFILE" si in cimpul "LOCATION/WHERE DO YOU LIVE" scrii stadiul si unde ai depus dosarul:)

multumesc.
de cand tot caut yo campul "location" si nu gaseamBrick wall
ca in "my profile" si in "edit profile" am tot "rascolit" unde sa ma "semnez"Think dar nu vedeam campul ala 8-[
multumesc dany:)

Editeaza de catre utilizator 22 februarie 2011 16:27:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Shield  
#29 Postat : 18 februarie 2011 12:39:30(UTC)
Shield
Postari: 36
A fost multumit de: 32 -ori in postarea 14
Eu am depus pe 16.02.2011 in Bucuresti. Am venit la ANC la 4 dimineata,m-am inscris cu numarul 105,dar cind am venit la 7 dimineata sa-mi iau talonasul,am fost 164(era o lista cu cei inscrishi de aseara). La 8 30 paznicul a inceput sa strige persoanele p-u depunere (cate 60 de persoane). Eu fiind 164 am facut o plimbare :) , revenind pe la vreo 10 inapoi la ANC. M-au strigat shi pe mine(paznicului trebuie prezentat talonasul cu pasaportul deschis la fotografia ta),am intrat,etajul 3. Acolo am vazut anunt cu ordinea documentelor in dosar (eu aveam toate gaurite) cum a scris Tincutza mai sus dar nu chiar asa:
1)cererea
2)cazier romanesc+cazier moldovenesc(ordinea nu este indicata)
3)xerocopiile legalizate(certificat de nastere al tau, al parintilor tai, certificat de casatorie al parintilor, certificat de nastere ai buneilor, si de casatorie a lor(sau daca sunt decedati de deces),de divort
4)cele 3 declaratii incepind cu cea de stabilire a locului de trai!!!
5) Copii legalizate a actelor copiiilor minori
6)xerocopia legalizata a pasaportului tau+xerocopia legalizata buletinului tau(fara a se indica ordinea lor)

Am ajuns la birou unde se depun dosare,la toti din jur erau dosare gaurite (daca aveti ceva de gaurit,este un "gauritor" pe calorifer linga intrare in birou). In birou stau 5-6 functionari,te cheama ei sa intri,i-am prezentat dosarul, el l-a controlat foarte fugitiv(asa mi s-a parut mie), a dat la printer o foaie,pe care am semnat-o,a introdus datele in baza de date,mi-a scris nr dosarului pe dosarul meu shi pe talonasul ,shi la 10 30 dimineata eram LIBER! :) . Deoarece apoi am ashteptat in rutiera cu citeva persoane sa-i aduca cazierul pina la ora 15, shi ei au depus ultimii, shtiu ca dosarele lor erau cu nr 10240 deja.
Total in ziua ceea au depus dupa socotelile mele 350-400 persoane.In jurul orei 11 nici nu mai era rind in fata ANC.

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2011 12:51:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util Shield.
Offline Tincutza  
#30 Postat : 18 februarie 2011 19:58:07(UTC)
Tincutza
Shield a scris:
Eu am depus pe 16.02.2011 in Bucuresti. Am venit la ANC la 4 dimineata,m-am inscris cu numarul 105,dar cind am venit la 7 dimineata sa-mi iau talonasul,am fost 164(era o lista cu cei inscrishi de aseara). La 8 30 paznicul a inceput sa strige persoanele p-u depunere (cate 60 de persoane). Eu fiind 164 am facut o plimbare :) , revenind pe la vreo 10 inapoi la ANC. M-au strigat shi pe mine(paznicului trebuie prezentat talonasul cu pasaportul deschis la fotografia ta),am intrat,etajul 3. Acolo am vazut anunt cu ordinea documentelor in dosar (eu aveam toate gaurite) cum a scris Tincutza mai sus dar nu chiar asa:
1)cererea
2)cazier romanesc+cazier moldovenesc(ordinea nu este indicata)
3)xerocopiile legalizate(certificat de nastere al tau, al parintilor tai, certificat de casatorie al parintilor, certificat de nastere ai buneilor, si de casatorie a lor(sau daca sunt decedati de deces),de divort
4)cele 3 declaratii incepind cu cea de stabilire a locului de trai!!!
5) Copii legalizate a actelor copiiilor minori
6)xerocopia legalizata a pasaportului tau+xerocopia legalizata buletinului tau(fara a se indica ordinea lor)

Am ajuns la birou unde se depun dosare,la toti din jur erau dosare gaurite (daca aveti ceva de gaurit,este un "gauritor" pe calorifer linga intrare in birou). In birou stau 5-6 functionari,te cheama ei sa intri,i-am prezentat dosarul, el l-a controlat foarte fugitiv(asa mi s-a parut mie), a dat la printer o foaie,pe care am semnat-o,a introdus datele in baza de date,mi-a scris nr dosarului pe dosarul meu shi pe talonasul ,shi la 10 30 dimineata eram LIBER! :) . Deoarece apoi am ashteptat in rutiera cu citeva persoane sa-i aduca cazierul pina la ora 15, shi ei au depus ultimii, shtiu ca dosarele lor erau cu nr 10240 deja.
Total in ziua ceea au depus dupa socotelile mele 350-400 persoane.In jurul orei 11 nici nu mai era rind in fata ANC.

multumim Shield:)
referitor la lista cu ordinea actelor, lista "afisata" de mine in mesaj mai sus nu e batut in cuie. in cazul meu asa a fost, in ordinea care am descris-o deja. dar nu e obligatoriu sa fie exact cum scrisesem eu.
dar era important de stiut ca primele sa fie cererea si cazierele, si apoi xerocopiile legalizate. ca te trimitea afara pe coridor sa le aranjezi in ordinea afisata pe perete. (in momentul ce depuneam dosarul, la alta masa un barbat nu avea dosarul pus in ordine si nici gaurite, si l-a trimis sa le aranjeze in ordinea ceruta si apoi sa revina sa depuna dosarul)
dar CEL mai important e sa ai in toate actele datele corecte! :)
ma bucur for you ca ai depus si tu :). ironia face ca si eu eram cu nr 16x si la fel ca tine, exact la ora 10:30 eram libera :)

edit: P.S. in dosarul meu, declaratia cu stabilirea domiciliului era pusa a3a (din toate cele 3 declaratii) si mie nu mi-a zis nimic gen "sa scot declaratia de acolo si sa o pun sa fie prima fata de celelalte 2". so, depinde de functionar.
mie nu mi-a controlat dosarul fugitiv, ci chiar a verificat fiecare nume din fiecare certificat de stare civila sa se coincida la toate(doar de pe xerocopii legalizate, ca eu ramasesem surprinsa sa vad ca nu-mi cerea originalele, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le ai cu tine.):)

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2011 20:24:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rodingeana  
#31 Postat : 18 februarie 2011 20:09:05(UTC)
rodingeana
Postari: 47
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 5
Tincutza a scris:
Nu mai e nimeni care a depus dosarul la Bucureşti în 2011???
Think Think Think Think Think Think

niste prieteni de ai mei tot au fost pe 9 februarie si au depu erau 3 si au primit numere de dosar 909x,cam chite dosare se depun acum ?eu chind am fost in mai se depuneau cam la 700 de persoane pe ziApplause
Offline Tincutza  
#32 Postat : 18 februarie 2011 20:09:51(UTC)
Tincutza
Shield a scris:
a dat la printer o foaie,pe care am semnat-o,a introdus datele in baza de date,mi-a scris nr dosarului pe dosarul meu shi pe talonasul

si la mine a fost faza asta cu semnatul pe o foaie scoasa de la printer, functionarul fiind amabil sa-mi mentioneze sa verific "ATENT!" daca sunt corecte datele mele inainte sa ma semnez (de fapt la toti li se da sa se semneze 8-[ 8-[ ), dar eu uitasem de asta 8-[ .
Offline Tincutza  
#33 Postat : 18 februarie 2011 20:12:05(UTC)
Tincutza
rodingeana a scris:
niste prieteni de ai mei tot au fost pe 9 februarie si au depu erau 3 si au primit numere de dosar 909x,cam chite dosare se depun acum ?eu chind am fost in mai se depuneau cam la 700 de persoane pe ziApplause

eu nu am tinut socoteala, dar Shield zice ca in jur de 400.
edit: concluzia, la bucuresti se depun dosare tot mai putin... Think Think

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2011 20:25:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Shield  
#34 Postat : 18 februarie 2011 21:57:53(UTC)
Shield
Postari: 36
A fost multumit de: 32 -ori in postarea 14
Tincutza a scris:
multumim Shield:)
dar CEL mai important e sa ai in toate actele datele corecte! :)

Da,sigur ;)

Tincutza a scris:
edit: P.S. in dosarul meu, declaratia cu stabilirea domiciliului era pusa a3a (din toate cele 3 declaratii) si mie nu mi-a zis nimic gen "sa scot declaratia de acolo si sa o pun sa fie prima fata de celelalte 2". so, depinde de functionar.

Era 100% afisat ca prima declaratie trebuie sa fie cea cu domiciliul,poate functionarul tau n-a fost atent la acest punct :) .In orice caz cit am fost acolo n-am auzit cineva sa le schimbe cu locurile.

Tincutza a scris:
mie nu mi-a controlat dosarul fugitiv, ci chiar a verificat fiecare nume din fiecare certificat de stare civila sa se coincida la toate(doar de pe xerocopii legalizate, ca eu ramasesem surprinsa sa vad ca nu-mi cerea originalele, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le ai cu tine.):)

Shi la mine erau originalele,shi tot nu mi le-a cerut nimeni! Privitor la "fugitivitatea" cam acelasi timp ocupa depunerea shi la alti f-tionari. Saptamana trecuta o colega de-a mea de serviciu a depus la Iasi,shi tot i s-a parut ca dosarul a fost verificat neatent. Dar cine shtie?poate f-tionarii in toti acesti ani au devenit niste "roboti de preluare a dosarelor" :)
Offline oxanne_m  
#35 Postat : 27 februarie 2011 19:21:34(UTC)
oxanne_m
Cine a mai depus recent la Bucuresti?
Imi caut rutiera pt Bucuresti si unul dintre soferi imi spune ca s-au schimbat zilele de primire a dosarelor. Cica e marti si joi, iar miercuri e pt mandatari... la multe intrebari de-ale mele nu mi-a putut da explicatie, asa ca am hotarit ca e prea "destept" si ma induce in eroare.
Oricum, vreau sa aflu la sigur totusi cind e ziua pt moldoveni la Bucuresti???
thanks 1 utilizator a multumit oxanne_m acest post util.
Offline vitaliy215  
#36 Postat : 27 februarie 2011 19:45:28(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
oxanne_m a scris:
Imi caut rutiera pt Bucuresti si unul dintre soferi imi spune ca s-au schimbat zilele de primire a dosarelor. Cica e marti si joi, iar miercuri e pt mandatari... la multe intrebari de-ale mele nu mi-a putut da explicatie, asa ca am hotarit ca e prea "destept" si ma induce in eroare.

Coordonatele de contact ale Autorității Naționale pentru Cetățenie
Adresa: Strada Smârdan nr.3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071(accesul publicului este permis prin strada Blănari, vis-a-vis de biserica Sf. Nicolae Șelari)

Program:

· PETENŢI ŞI MANDATARI: în zilele de LUNI ŞI MIERCURI între orele 9.00-16.00
· AVOCAŢI: în zilele de MARŢI ŞI JOI între orele 09.00-16.00

Reprezentarea prin mandatar cu procură specială şi autentică în vederea depunerii cererilor de acordare, redobândire şi renunţare la cetăţenia română va fi permisă numai în cazul în care mandantul se află într-o situaţie medicală cu caracter permanent care determină imposibilitatea deplasării la sediul instituţiei, fapt dovedit cu acte medicale care vor însoţi procura. Mandatarul este soţul /soţia sau rudă până la gradul 4 inclusiv cu mandantul.

Programul de lucru cu publicul pentru depunere şi înregistrare dosare, în fiecare zi de miercuri, în intervalul orar 9 – 17.

Telefon Relaţii cu publicul: 021.201.93.55; Fax: 021.315.35.43

Email de contact: cetatenie@just.ro – ADRESĂ LA CARE PUTEŢI SOLICITA DOAR INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC. INFORMAŢII LEGATE DE STADIUL DOSARULUI POT FI FURNIZATE NUMAI PRIN SCRISOARE RECOMANDATĂ CU CONFIRMARE DE PRIMIRE SAU PERSONAL.
thanks 1 utilizator a multumit vitaliy215 acest post util.
Offline Tincutza  
#37 Postat : 3 martie 2011 2:44:12(UTC)
Tincutza
oxanne_m a scris:

Shame on you Shame on you Shame on you

draga mea oxi, nu te lasa pacalita de "desteptii" astia ce tot colinda cu "vesti bombe" pe langa ambasada.
adu-ti aminte ca eu azi pe 2martie am fost la bucuresti.
nu s-a schimbat nimic.
tot acolo e asa, cum a fost si in februarie cand am depus eu dosarul. tot asa este si acuma. depunerea dosarelor e tot MIERCUREA. la informatii e luni si miercuri.
unica diferenta este ca: se mai rareste randuld'oh!. la ora 10-10:30 nu mai e nimeni la depunere. abia au intrat maxim 300persoane. noi la ora 9:30 am terminat. cu nr de ordine 17x. asa ca... be away\:d/ sa ne ajungi din urma si tu:)

Editeaza de catre utilizator 3 martie 2011 3:04:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Tincutza.
Offline Tincutza  
#38 Postat : 3 martie 2011 2:51:53(UTC)
Tincutza
edit

Editeaza de catre utilizator 3 martie 2011 2:54:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#39 Postat : 3 martie 2011 10:21:14(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
Tincutza a scris:
... abia au intrat maxim 300persoane. noi la ora 9:30 am terminat....

Hmm, inseamna ca se termina deja cu cei care vor cetatenie. Adica care au vrut au depus.
Am observat ca si la arhiva nu e cine stie ce rand.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline oxanne_m  
#40 Postat : 10 martie 2011 19:29:21(UTC)
oxanne_m
Salutare tuturor!

In sfirsit am depus si eu la Bucuresti, ieri pe 9 martie. Chiar a fost mai bine decit am crezut, desi nitel cam ger, dar am depus foarte repede, asa ca gerul mi-a prins chiar bine.
Am ajuns la 5.30 la ANC, cind m-am inscris eram a 106-ea. Mai apoi, la 7.00 au inceput sa citeasca lista din nou si care era pe loc intra sa-si ia formularul de cerere si un biletel cu alt numar de ordine pe care iti scriu si numele/prenumele tau. Biletelul era cu nr. 125. Aveai timp pina la 9 sa indeplinesti cererea si sa-ti aranjezi dosarul. Era acolo un "businessman" care pina la ora aceea vinduse un teanc de formulare de cereri si cei care reusisera sa cumpere aceste cereri tare erau suparati. Tot acest "businessman" mai vindea si mape cu sina si serviciu de gaurire a actelor. Gaurirea imi pare ca era 1Ron. Zic mai bine sa va luati totul cu voi. Daca gresiti ceva in cerere, puteti sa mai cereti una. Cu foarte multa placere o sa v-o dea paznicii de la intrare, desigur gratis.
La 9.00 paznicii lor au inceput sa strige lumea pe biletele. Eu am intrat la 9.20 (cu toate ca eram tocmai a 125-ea !!!) si la 9.30 eram libera ca pasarea in vint.
E foarte important sa aveti actele puse in ordinea indicata. In interior la ANC pe toti peretii este lista actelor. In principiu e valabila ordinea care a indicato Tincutza mai sus, doar imi permit unele specificari (probabil ca au fost modificari pe parcurs):
1. Pt cei care depun si actele pt copii minori - Dupa cele 3 declaratii, urmeaza certificatul de nastere a copilului, dupa care cele 2 declaratii de la ambii parinti privind acordul lor.
2. Ordinea copiilor pasaportului + buletinului de identitate acum este specificata - merge mai intii buletinul, apoi pasaportul.

Daca depuneti si pt copii, fiti foarte atenti ca doamna care va primeste dosarul sa vada acest lucru. Ulterior, cind va scoate acea foaie la imprimanta unde sunt indicate datela voastre (vedeti sa fie totul corect), uitati-va sa fie specificat faptul ca cereti si pt copil si numele lui sa fie corect.

Nu stiu precis, dar am auzit ca daca nu indici ca ceri cetatenie si pt copii in momentul cind o ceri si pt tine, mai apoi e mare umblatura pe drumuri daca totusi vrei ca si copii sa-ti fie romani. Si ca chestia asta se face numai la Bucuresti, ca tre sa prezinti o declaratie-explicatie de ce nu ai indicat copilul de la bun inceput... In fine, e ceea ce am auzit, dar daca e asa in realitate nu stiu.
Plus la asta, am intilnit o sumedenie de oameni, care cindva au depus prin intermediari contra plata "grea", si acum tot se pierd prin Bucuresti descurcind ceea ce au facut acesti intermediari. Concluzie: ocupati-va singuri de toate actele, ca nu e atit de complicat. E mult mai complicat sa descurci incurcatura altuia. Nimeni nu cunoaste mai bine a cui fecior/fiica/nepot/nepoata esti decit tine insati/insuti, iar restul e simplu si nu e nevoie de atitea bani.

Am avut norocul de un sofer foarte bun. Daca vreti va scriu pe email nr. de telefon. M-a luat de-acasa la 18.30, la 21.00 la vama eram, probleme cu vama nu am avut. Vamesii romani acum sunt tare amabili, desi nu scapa nicio masina fara a fi verificata cu lanterna si fara sa vada geanta fiecaruia. Si tot intreaba de tigari. La Bucuresti m-a dus unde imi trebuia la ANC, desi eram unica care mergea cu depusul (ceilalti isi rezolvau problemele cu dosarul). Nu m-a lasat sa inghet afara sau sa hoinaresc singura pe strazi. La 13.00 am iesit din Bucuresti, la 21.00 eram acasa.

Bafta la toti.
Eu ramin cu asteptatul.
thanks 6 au multumit acest post util oxanne_m.
Offline oxanne_m  
#41 Postat : 10 martie 2011 19:37:12(UTC)
oxanne_m
Nu v-am spus tot.
Biletelul cela care il primiti la ora 7.00 impreuna cu formularul de cerere, functionara care iti primeste dosarul il semneaza si il completeaza cu un nr. de intrare. Cu acest numar iti verifici stadiul dosarului pe site-ul lor. Alte nr. de ordine sau coduri nu mi-au dat (de altfel ca si la toti ceilalti).

In total in acea zi dupa observatiile mele au depus in jurul la 150 de persoane. Caci eu cind iesisem la 9.30 nu mai era nimeni afara.

:)
Offline Tincutza  
#42 Postat : 10 martie 2011 20:00:23(UTC)
Tincutza
oxanne_m a scris:
Nu v-am spus tot.
Biletelul cela care il primiti la ora 7.00 impreuna cu formularul de cerere, functionara care iti primeste dosarul il semneaza si il completeaza cu un nr. de intrare. Cu acest numar iti verifici stadiul dosarului pe site-ul lor. Alte nr. de ordine sau coduri nu mi-au dat (de altfel ca si la toti ceilalti).

In total in acea zi dupa observatiile mele au depus in jurul la 150 de persoane. Caci eu cind iesisem la 9.30 nu mai era nimeni afara.

:) Ma bucur ca si tu ai depus dosarulApplause .
Da chiar tot mai putini oameni depun dosarul pt redobandirea cetateniei.Think
Asa cum spunea Cezar mai sus, ca "se termina cu cei care vor cetatenia romana". :-s

Editeaza de catre utilizator 11 martie 2011 1:02:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline tan1a  
#43 Postat : 10 martie 2011 23:30:19(UTC)
Nivel: Incepator
tan1a
Postari: 1
Locatia: Chisinau, Moldova
oxanne_m a scris:
Am avut norocul de un sofer foarte bun. Daca vreti va scriu pe email nr. de telefon.

scrie-mi te rog pe izzy_8@mail.ru
multumesc anticipat!
Offline oxanne_m  
#44 Postat : 11 martie 2011 0:39:35(UTC)
oxanne_m
Tan1a, vezi ca ti-am trimis email.

Offline serjant  
#45 Postat : 11 martie 2011 17:19:40(UTC)
serjant
Postari: 16
Locatia: r moldova
ajutatima va rog, unde mai bine de depus dosarul p/t redobindire a cetateniei la Chisinau sau la bucuresti, si peste cit timp te chema sa dai juramintul
Offline serjmin  
#46 Postat : 11 martie 2011 17:22:32(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
serjant a scris:
ajutatima va rog, unde mai bine de depus dosarul p/t redobindire a cetateniei la Chisinau sau la bucuresti, si peste cit timp te chema sa dai juramintul

la bucuresti.juramantul aprox. in 10 luni.
Offline serjant  
#47 Postat : 11 martie 2011 17:27:07(UTC)
serjant
peste 10 luni tea chemat
Offline serjant  
#48 Postat : 11 martie 2011 17:28:05(UTC)
serjant
dar la chisinau peste cit timp cine stie
Offline Tincutza  
#49 Postat : 11 martie 2011 19:26:56(UTC)
Tincutza
serjant a scris:
dar la chisinau peste cit timp cine stie

+ 2,3 luni

Editeaza de catre utilizator 16 martie 2011 15:44:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#50 Postat : 15 martie 2011 18:22:40(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Buna , si eu am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei pe 16.02.2011 Bucuresti
Marti am fost sa-mi fac programare , si eram numarul 30 :). Miercuri la ora 9 deja am iesit de la depuneri. Mi-au verificat dosarul , mi-au dat sa citesc atent dupa care sa semnez...au notat numarul pe dosar si pe biletul de intrare...si la revedere. In declaratii am pastrat domiciliul in strainatate , insa eu stau in Bucuresti fiind studenta , si nu stiu ce sa fac si cum sa procedez ca sa-mi vie aici in Bucuresti toate scrisorile. :( help me

Editeaza de catre utilizator 15 martie 2011 18:23:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
5 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.