Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline preguza.olesea  
#1 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 14:23:56(UTC)
Nivel: Incepator
preguza.olesea
Postari: 1
Locatia: Moldova
INDEMNIZATIA PENTRU CONCEDIUL DE MATERNITATE A MAMELOR CU DOMICILIU IN RM???
Ce prevede noua lege a indemnizatiilor pentru anul 2011????
Offline _sungirlshines_  
#2 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 15:33:07(UTC)
Nivel: Membru Avansat
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
preguza.olesea a scris:

Daca ai fi avut domiciliul in Romania mai puteai sa speri cumva dar asa nu prea cred. Spre exemplu eu stiu o doamna care si'a facut buletin de Ro ca sa primeasca pensia romaneasca de 800 roni( 2400 lei de'a nostri), dar pt asta ia mai trebuit o multime de documente. Nush cum se procedeaza in cazul in care concediului de maternitate, cred ca este nevoie ca sa arati ca lucrezi undeva sau ceva de genu..idee n'am, dar sunt curioasa sa vad poate cineva a mai facut asa ceva.
Offline vitalikd  
#3 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:05:34(UTC)
vitalikd
Postari: 124
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 20
Multumim mult de povesti si istoriare inventate dar te rog mult eu si inca multi altii de pe acest forum spune ceva concret dar nu ghici ca duci multa lume in eroare...fii mai matura si nu aluneca inspre acei pe carei socoti tarani de la sapa...cu toate ca am cunoscut in anii de studentie multi baieti capabili si de la tara...
Offline Mihail  
#4 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:42:35(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
preguza.olesea a scris:

nu se da indemnizatie pentru concediul de maternitate a mamelor car nu au lucrat in Romania un an pana la nastere Shame on you
se poate insa primi alocatia de crestere a copiilor pana la varsta de 2 ani in marime de 200 RON (50 euro) pe luna, daca unul din parinti are domiciliul in Romania, chiar daca nu a lucrat in Romania pana la nasterea copilului.
thanks 3 au multumit acest post util Mihail.
Offline HappyDay  
#5 Postat : luni, 24 octombrie 2011 20:29:04(UTC)
Nivel: Membru
HappyDay
Postari: 19
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Mihail Go to Quoted Post
nu se da indemnizatie pentru concediul de maternitate a mamelor car nu au lucrat in Romania un an pana la nastere Shame on you
se poate insa primi alocatia de crestere a copiilor pana la varsta de 2 ani in marime de 200 RON (50 euro) pe luna, daca unul din parinti are domiciliul in Romania, chiar daca nu a lucrat in Romania pana la nasterea copilului.

Dar ma intereseaza care ar fi situatia in cazul cind pentru domiciliu se apeleaza la intermediari. Daca ei te scot din spatiu dupa perfectarea buetinului, viza de resedinta mai poate fi folosita pentru a beneficia de alocatie?
sper ca este macar cineva care a auzit despre asa situatie.
Offline LyZzard  
#6 Postat : joi, 9 februarie 2012 11:15:55(UTC)
LyZzard
Postari: 50
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Buna ziua. Va rog sa ma informati, cine cunoaste, ce acte sunt necesare si ce conditii trebuie intrunite pentru a primi alocatia lunara pentru cresterea copilului in cazul cind ambii parinti au cetatenie romana dar cu domiciliul in Republica Moldova. Imi dau seama ca macar cineva trebuie sa aiba buletin, pe care intuim sa il facem. In afara de buletin pentru unul din parinti - ce mai trebuie? Trebuie de mers personal in Ro pentru a scrie cerere de primire a alocatiei si a prezenta documentele aferente, sau este posibil si cumva prin procura? Va multumesc anticipat.
Offline rigu  
#7 Postat : joi, 9 februarie 2012 11:23:02(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246

Stagiul de munca din Rep.Moldova poate fi recunoscut in Romania, in baza unei legi emise in urma semnarii unui acord intre URSS si Romania in anii '60.
Legea este valabila pana in ziua de astazi.
Offline LyZzard  
#8 Postat : joi, 9 februarie 2012 12:47:12(UTC)
LyZzard

Mihail, ce acte sunt necesare si ce conditii trebuie intrunite pentru a primi alocatia lunara pentru cresterea copilului in cazul cind ambii parinti au cetatenie romana dar cu domiciliul in Republica Moldova. Imi dau seama ca macar cineva trebuie sa aiba buletin, pe care intuim sa il facem. In afara de buletin pentru unul din parinti - ce mai trebuie? Trebuie de mers personal in Ro pentru a scrie cerere de primire a alocatiei si a prezenta documentele aferente, sau este posibil si cumva prin procura? Va multumesc anticipat.
Offline Marius  
#9 Postat : joi, 9 februarie 2012 20:44:11(UTC)
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Stimati colegi de forum.

Indemnizatia pentru creșterea copilului pana la 2 ani se acorda daca se indeplinesc urmatoarele conditii:

Pentru parintii care au copiii nascuti, adoptati, incredintati in vederea adoptiei, luati in plasament, in plasament in regim de urgenta sau tutela pana la data de 31 decembrie 2010 se aplica prevederile OUG 148/2005. Aceste persoane trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului ori producerii evenimentelor mentionate, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara reprezentand 75% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni.

Pentru parintii care au copiii nascuti, adoptati, incredintati in vederea adoptiei, luati in plasament, in plasament in regim de urgenta sau tutela dupa 1 ianuarie 2011 (deci inclusiv pentru mamele care vor naste in 2012), se aplica prevederile privind acordarea concediului si a indemnizatiei pentru cresterea copilului, cuprinse in OUG 111/2010.

Vor beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului persoanele care, in anul anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

=========

Toti copii cetateni români sau europeni cu domiciliul sau resedinta in România beneficiaza pana la varsta de 2 ani de o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei (50 euro) si de la 2 ani si pana la 18 ani de o alocatie in valoare de 42 lei (10 euro).

Dosarul se depune la Serviciul Alocatii si Indemnizatii din cadrul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din orasul/sectorul in care copilul are domiciliul.

Acte:
Cerere tip
Actul de identitate al reprezentantului legal – copie si original;
Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original;
DOSAR CU SINA

Alte acte solicitate dupa caz:
Adeverinta de la primaria de domiciliu al celuilalt parinte, in cazul in care acesta nu are domiciliul in Municipiul Bucuresti
Certificat de casatorie
Hotarire de divort
Hotarire judecatoreasca de incredintare, incredintare in vederea adoptiei, de plasament, de plasament in regim de urgenta, de instituire a tutelei
Certificad de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap.

Banii se primesc prin mandat postal la domiciliul parintelui (obligatoriu in România) sau pe card bancar.

Pentru a beneficia de oricare dintre acestea trebuie obligatoriu ca unul dintre parinti sa aiba domiciliul în România, la fel si copilul.
thanks 1 utilizator a multumit Marius acest post util.
Offline LyZzard  
#10 Postat : vineri, 10 februarie 2012 13:39:08(UTC)
LyZzard
Merci frumos pentru info. Mai am citeva intrebari:
1. Tatal are resedinta in RO, Iasi, si copilul se naste in MD - Chisinau, in acest caz, ca copilul sa dispuna de alocatia lunara de 200 Roni - certificatul de nastere al copilului poate fi transcris la Consulatul din Chisinau in baza adeverintei de nastere acordata de maternitatea din Chisinau? Sau trebuie transcris la Iasi? sau Bucuresti? Ambii parinti fiind cetateni romani, doar ca mama cu resedinta in Rep. Moldova iar tatal cu resedinta la Iasi.
2. Cerere tip - se ofera la oficiul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului?
3. Actul de identitate al reprezentantului legal – copie si original - se are in vedere cartea de identitate a unuia din parinti?
4. Adeverinta de la primaria de domiciliu al celuilalt parinte, in cazul in care acesta nu are domiciliul in Municipiul Bucuresti - mama are domiciliul in MD, deci trebuie din timp sa ceara aceasta adeverinta de la primaria din oraselul din Republica Moldova?

Editeaza de catre utilizator vineri, 10 februarie 2012 13:40:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Marius  
#11 Postat : vineri, 10 februarie 2012 17:25:58(UTC)
Marius
1. Trebuie sa transcrieti certificatul de nastere in Romania la Iasi în termenul legal. De preferat ar fi sa nasteti in România si obligatoriu trebuie dovedit ca copilul are domiciliul in România. Tatal trebuie sa aiba domiciliul (sa aiba carte de identitate) la Iasi.
2. Cererea tip se ofera gratuit la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Iasi
3. Da, cartea de identitate al unuia dintre parintii români.
4. De la mama sa nu aduca nimic, sau poate sa aduca o adeverinta cu domiciliul ei dar obligatoriu sa se spuna ca domiciliul minorului este cu tatal.

Totusi, nu ati vrea sa nasteti in România? Nasterea copilului in spitalele de stat sunt gratuite la fel si tratamentul pre și post-natal. Asa nu ar mai aparea necesitatea completarii de alte formulare, cereri, acte si dovezi ca minorul domiciliaza in România

Nu uitati sa aveti certificatul e casatorie transcris in România (sa aveti certificatul de casatorie românesc), asta pentru a nu fi necesara prezenta ambilor parinti, ci doar a unuia.

Mai multe detalii: http://www.dac-iasi.ro/s...locatii/alocatia-de-stat

Editeaza de catre utilizator vineri, 10 februarie 2012 18:25:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util Marius.
Offline LyZzard  
#12 Postat : luni, 13 februarie 2012 11:57:01(UTC)
LyZzard
Merci frumos pentru raspuns. Citisem tot aici pe forum la un topic, nu stiu exact care, ca certificatul nou-nascutului se poate transcrie si la Consulatul din Chisinau, dar cred si eu ca ar fi mai veridic sa fie transcris la Iasi.
Certificatul de casatorie este transcris aici la Consulat din Chisinau. Merci pentru link, revin pe parcurs si cu alte intrebari.
Offline puiu_cnl  
#13 Postat : luni, 13 februarie 2012 13:12:00(UTC)
puiu_cnl
Postari: 18
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 6
Originally Posted by: LyZzard Go to Quoted Post
Merci frumos pentru raspuns. Citisem tot aici pe forum la un topic, nu stiu exact care, ca certificatul nou-nascutului se poate transcrie si la Consulatul din Chisinau, dar cred si eu ca ar fi mai veridic sa fie transcris la Iasi.
Certificatul de casatorie este transcris aici la Consulat din Chisinau. Merci pentru link, revin pe parcurs si cu alte intrebari.

Nu esti la curent cum se face transcrierea la Iasi? E gratis sau contra plata? In cit timp? Trebuie de depus personal???
Eu tot am buletin cu dom in Iasi. Sotul inca n-are cetatenie si certificatul de casatorie nu-i transcris.

Offline Marius  
#14 Postat : vineri, 17 februarie 2012 15:46:11(UTC)
Marius
Pentru transcriere se plateste 2 lei RON (taxa de timbru) si nu stiu cat dureaza. Sunt din Bucuresti
Offline lenka  
#15 Postat : joi, 23 februarie 2012 18:26:10(UTC)
lenka
Locatia: Moldova, Orhei
am si eu o intrebare privind aceasta tema:
sunt cetateanca a Rep. Moldova, sotul e cet.Roman cu resedinta in Moldova...
la moment dosarul meu de redobindire a cet.Romane e la inceput, astept sa m a programez la consulat pentru al depune. intrebarea e: eu sunt insarcinata in luna a sasea si ce avantaje sunt cind voi naste si dupa, daca sunt cu resedinta in Romania sau Moldova....
Offline Marius  
#16 Postat : joi, 23 februarie 2012 22:37:48(UTC)
Marius
Daca copilul va avea domiciliul in RM veti beneficia de tot ce acorda Republica Moldova copiilor.

Daca copilul va avea resedinta in Romania el va beneficia de alocaţie de stat (200 lei/lună - 0-2 ani, 42 lei/lună - 2-18 ani); Lei românesti
Daca unul dintre parinti a avut in ultimele 12 luni un loc de munca pe teritoriul RO va beneficia la cerere de un concediu pentru cresterea copilului de minim 600 ron si maxim 3400 lei. Indemnizatia este de 75% din media veniturilor ultimelor 12 luni.

Offline LyZzard  
#17 Postat : miercuri, 29 februarie 2012 12:22:53(UTC)
LyZzard
Mai am o intrebare referitor la acest post. Eu imi fac buletinul RO in aprilie, copilul se naste in iunie. Intrebarea mea este - trebuie de pus vreo stampila in buletin precum ca deja am un copil? Inainte de a merge la oficul DAC va trebui sa merg la serviciul de evidenta al persoanelor pentru a mi se pune aceasta stampila? Daca da, atunci stie cineva - stampila respectiva se pune la momentul prezentarii sau trebuie sa lasi buletinul si sa revii peste citeva zile? Multumesc anticipat.
Offline Marius  
#18 Postat : joi, 1 martie 2012 17:55:21(UTC)
Marius
Pe buletinul românesc nu se pune niciodata nici o stampila. Atunci cand veti naste mergeti la Starea Civila si veti primi un certificat de nastere pentru copil si copilul va primi un CNP, deci va fi inclus in baza de date a evidentei populatiei.

Dupa ce aveti certificatul de nastere mergeti la DGASPC unde depuneti cererea, copie dupa buletin, copie dupa certificatul de casatorie românesc si certificatul de nastere al minorului iar dupa 2 luni veti primi alocatia pentru minor prin mandat postal sau pe card dupa cum ati ales.

Alocatia pentru copii 0-2 ani este de 200 Ron (50 euro) si intre 2-18 ani este de 42 Ron (10 euro)

Asa arata CARTEA DE IDENTITATE:
Carte de identitate româneasca: specimen
Offline marat  
#19 Postat : joi, 1 martie 2012 18:51:27(UTC)
marat
Postari: 69
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 13
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post
Pe buletinul românesc nu se pune niciodata nici o stampila. Atunci cand veti naste mergeti la Starea Civila si veti primi un certificat de nastere pentru copil si copilul va primi un CNP, deci va fi inclus in baza de date a evidentei populatiei.

Dupa ce aveti certificatul de nastere mergeti la DGASPC unde depuneti cererea, copie dupa buletin, copie dupa certificatul de casatorie românesc si certificatul de nastere al minorului iar dupa 2 luni veti primi alocatia pentru minor prin mandat postal sau pe card dupa cum ati ales.

Alocatia pentru copii 0-2 ani este de 200 Ron (50 euro) si intre 2-18 ani este de 42 Ron (10 euro)

Asa arata CARTEA DE IDENTITATE:
Carte de identitate româneasca: specimen

acum dupa toata procedura acesata cu toate controalele la romani si cu toti functionarii corupti mai vreti platit concediu de maternitate,de unde lume???????daca nici nu ai lucrat macar o zi sa platesti taxe si implzit si asigurare si tot ce se mai cere de la un angajat pe teritoriul tarii?????????????
Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall
pina acum mergea procedura cu asa ceva dar acum cred ca nu va mai merge vor face verificari si pe urma te vor pune sa mai achit si impozite
opritiva oameni,ati primit pasapoarte pentru a fugi din rahatul de moldova
pai drumul e liber mergi undeva in europa daca ai unde merge sau mergi in romania si cumpara o casa si aranjazate acolo munceste si statul te va ajuta cin vei avea nevoe,dar nu stind in moldova sa iti mai dea bani si romaniBrick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall
Offline Marius  
#20 Postat : joi, 1 martie 2012 19:11:58(UTC)
Marius
Oricum nu putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca nu a muncit ultimele 12 luni in România. Nu se putea nici pana acum si nu se poate nici de acum in colo.

Totusi, copii cetateni români cu domiciliul în România au dreptul legal la alocatie de copil de 200 lei pana la 2 ani si de 42 lei pana la 18 ani. Lei românesti.
Offline marat  
#21 Postat : vineri, 2 martie 2012 00:49:24(UTC)
marat
Oricum nu putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca nu a muncit ultimele 12 luni in România. Nu se putea nici pana acum si nu se poate nici de acum in colo.

Totusi, copii cetateni români cu domiciliul în România au dreptul legal la alocatie de copil de 200 lei pana la 2 ani si de 42 lei pana la 18 ani. Lei românesti.

pentru copii da sunt de acord,trebue sa primeasca ajutor ,ca oricum banii acestea romania ii primesc de la UEThumpUp ThumpUp ThumpUp
Offline Marius  
#22 Postat : vineri, 2 martie 2012 17:30:46(UTC)
Marius
Banii pentru alocatii sunt alocati din funduri bugetare nationale, nu din fonduri europene. Asistenta sociala nu intra in competenta UE ci doar a sistemelor sociale nationale si deci sunt finantate din fonduri bugetare nationale. Deci din taxele platite de noi românii care domiciliem in aceasta tara frumoasa.ThumpUp
Offline marat  
#23 Postat : vineri, 2 martie 2012 17:35:34(UTC)
marat
Banii pentru alocatii sunt alocati din funduri bugetare nationale, nu din fonduri europene. Asistenta sociala nu intra in competenta UE ci doar a sistemelor sociale nationale si deci sunt finantate din fonduri bugetare nationale. Deci din taxele platite de noi românii care domiciliem in aceasta tara frumoasa.ThumpUp

noi romani,dar care nu platim inca taxe in aceasta tara,ca primim cetatania si pasapoarte pentru a iesi din moldova mai liber
ThumpUp ThumpUp ThumpUp
Offline LyZzard  
#24 Postat : miercuri, 28 martie 2012 10:42:43(UTC)
LyZzard
Buna ziua, va rog sa ma informati, cine e la curent - cum se demonstreaza ca copilul nou nascut are resedinta in Romania? Tatal are buletin Ro cu resedinta la Iasi, mama este cetatean roman cu domiciliul in Moldova, naste copilul tot in Moldova, si certificatul de nastere este transcris la Consulatul din Chisinau. In acest caz, cind se depune cererea pentru alocatia lunara a copilului de 200 roni - trebuie vreo dovada ca copilul are resedinta la Iasi cu tatal? Daca da - cum arata acest document si de unde se ia? Se intocmeste la notar ceva ca mama e de acord ca copilul sa stea cu tatal? Sau de la primaria din localitatea mamei se aduce vre-un act? Va multumesc mult pentru raspuns.
Offline Marius  
#25 Postat : miercuri, 28 martie 2012 15:24:39(UTC)
Marius
Pe langa formularul 3 se va completa si o declaratie pe proprie raspundere, o cerere de avizare și se va realiza o ancheta sociala la locuinta unde locuieste copilul. Ancheta depinde de primarie, unele le realizeaza iar altele nu.
Offline LyZzard  
#26 Postat : miercuri, 28 martie 2012 15:49:38(UTC)
LyZzard
Declaratia pe propria raspundere si cererea de avizare - se ofera de acolo din oficiu? Sau trebuie sa le luam noi de undeva? Referitor la ancheta sociala - chiar se efectuiaza? Este cineva pe forum la care au venit sa verifice de la asistenta sociala prezenta copilului in locuinta?
Offline Marius  
#27 Postat : vineri, 30 martie 2012 01:26:35(UTC)
Marius
Declaratia pe proprie raspundere se da in fata asistentului social, exista acolo formulare tipizate, la fel si pentru cerere.

In legatura cu ancheta, sunt unele primarii care le efectueaza, altele nu. Depinde acum si de noroc.
Offline liliana 3535  
#28 Postat : luni, 5 noiembrie 2012 13:20:41(UTC)
liliana 3535
buna tuturor , va rog sa ma ajutati , avem un copilas nou nascut , eu sunt cetatean al RM iar sotul cetatean RO cu domiciliul in RO. copilului iam facut certificat de nastere romanesc . eu pina la concediu de maternitate aveam un job aici in RM . de unde se va achita indemnizatia pentru intretinerea copilului de aici din tara sau copilul va primi doar cei 200 de roni din partea statului roman . merci anticipat
Offline margo87  
#29 Postat : vineri, 30 noiembrie 2012 21:52:28(UTC)
margo87
Postari: 3
salutare tuturor! avem si noi un copilas de 2 luni, eu si sotul am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei cu mentinerea domiciliului in RMoldova. De curind (16.11) sotul a aparut in ordin, deci urmeaza sa depuna juramintul . Dorim si noi ca copilul nostru sa beneficieze de alocatia lunara de stat, intrebarea mea este>cum sa procedam mai departe avind in vedere ca ambii suntem cu domiciliul in moldova> este real ca dupa obtinerea cetateniei sotul sa schimbe domiciliul la rude in romania pentru a obtine alocatia??? Va rog mult sa ne indrumati cum sa procedam corect.
Offline MariusG  
#30 Postat : duminică, 2 decembrie 2012 13:38:40(UTC)
MariusG
Postari: 5
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Pentru a beneficia de alocatia pentru copii, copilul trebuie sa aiba domiciliul stabil in Romania. Avand in vedere ca legea romana prezuma ca copilul are domiciliul alaturi de parintii lui firesti,

Deci, trebuie ca minim unul din parintii copilului sa aiba domiciliul in Romania, de preferat intr-un oras mare (pentru a scadea sansele unei „vizite” de la asistenta sociala) si sa depuna cerere pentru acordarea alocatiei pentru copii la primarie. Alocatia este de 200 ron pentru copii de pana la 2 ani si de 42 lei pentru copii de la 2 ani si pana la finele liceului.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.