Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

17 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline margyo1981  
#1 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 13:42:19(UTC)
Nivel: Incepator
margyo1981
Postari: 1
Locatia: Romania
TRANSCRIERE certificat nastere ,Va rog daca cunoaste cineva care e durata reala la Bucuresti,chiar azi am sunat si mi-au zis ca dureaza 4 luni cu nici un fel de urgentare.. in schimb-La consulatul R.Moldova este si durata de 48 h ce ar insemna asta ? ca facem toti aici transcrierea? eu intreb deoarece resedinta mea este in Ro si dupa depunere juramint nustiu cum sa procedez cu transcrierea/O zi frumoasa tuturor! astept opinii,mersi

Editeaza de catre moderator luni, 17 ianuarie 2011 18:34:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#2 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 14:39:33(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
margyo1981 a scris:
TRANSCRIERE certificat nastere ,Va rog daca cunoaste cineva care e durata reala la Bucuresti,chiar azi am sunat si mi-au zis ca dureaza 4 luni cu nici un fel de urgentare.. in schimb-La consulatul R.Moldova este si durata de 48 h ce ar insemna asta ? ca facem toti aici transcrierea? eu intreb deoarece resedinta mea este in Ro si dupa depunere juramint nustiu cum sa procedez cu transcrierea/O zi frumoasa tuturor! astept opinii,mersi

daca ai viza de domiciliu in Ro nu o sa poti depune la transcriere la consulat -100%..trebuie sa depui in Ro unde ai viza de domiciliu
Offline Mihail  
#3 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:28:13(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
margyo1981 a scris:

poti transcrie actele de stare civila la primaria unde ai domiciliul in Romania, si daca nu-i in sectorul 1 Bucuresti transcrierea se face in 30 zile:) cu tot cu CNP pe gratis

Editeaza de catre utilizator vineri, 14 ianuarie 2011 15:34:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#4 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:37:15(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
Mihail a scris:
poti transcrie actele de stare civila la primaria unde ai domiciliul in Romania, si daca nu-i in sectorul 1 Bucuresti transcrierea se face in 30 zile:) cu tot cu CNP pe gratis

adica daca esti de exmplu sectorul 3 sau 5 atunci se face in 30 zile cu CNP si inca gratisd'oh! 8-[
Offline forever  
#5 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:37:45(UTC)
forever
Postari: 144
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 24
Mihail a scris:

salut , ca sa transcrii certif. la IASI trebue sa ai permis de sedere ???
Offline Mihail  
#6 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:39:44(UTC)
Mihail
forever a scris:
salut , ca sa transcrii certif. la IASI trebue sa ai permis de sedere ???

tre sa ai permis de sedere permanenta:) , permisul de sedere temporara nu merge Shame on you
Offline forever  
#7 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:42:46(UTC)
forever
Mihail a scris:
tre sa ai permis de sedere permanenta:) , permisul de sedere temporara nu merge Shame on you

mersi , de raspuns !
Offline Mihail  
#8 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:43:14(UTC)
Mihail
Titikol a scris:
adica daca esti de exmplu sectorul 3 sau 5 atunci se face in 30 zile cu CNP si inca gratisd'oh! 8-[

la sector 3 sau 5 se transcriu in 2 saptamani, pe gratis si cu tot cu CNP :)
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline admin  
#9 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:45:28(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
eu stiu pe cineva de la Bucuresti care face transcrierea in 5-6 saptamani, cristina@cetatenie-romana.info
thanks 2 au multumit acest post util admin.
Offline Colti  
#10 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:46:37(UTC)
Colti
Mihail a scris:
la sector 3 sau 5 se transcriu in 2 saptamani, pe gratis si cu tot cu CNP :)

wow,ap se primeste ca eu numai sa dau juramintul si nu mai dau aici sa transcriu certificatul de nastere la 48 ore,da de ce lumea scrie ca iata deja jum de an si nu le este gata transcrierea sau eu ceva nu am inteles?8-[
Offline _sungirlshines_  
#11 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:49:25(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Victor Antofica a scris:
eu stiu pe cineva de la Bucuresti care face transcrierea in 5-6 saptamani, cristina@cetatenie-romana.info

Ogo, Victor promoveaza intermediarii? =p~
thanks 1 utilizator a multumit _sungirlshines_ acest post util.
Offline Mihail  
#12 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:50:16(UTC)
Mihail
Victor Antofica a scris:

sa inteleg ca la primaria sect 1 ?
Offline Mihail  
#13 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:51:13(UTC)
Mihail
Titikol a scris:
wow,ap se primeste ca eu numai sa dau juramintul si nu mai dau aici sa transcriu certificatul de nastere la 48 ore,da de ce lumea scrie ca iata deja jum de an si nu le este gata transcrierea sau eu ceva nu am inteles?8-[

doar daca ai permis de sedere permanenta !
Offline _sungirlshines_  
#14 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:51:36(UTC)
_sungirlshines_
Titikol a scris:

da, dar drumul ca sa te duci si apoi ca sa mergi iar sa'l iai 500+500 nu tot cam acolo ajungi? =p~

PS: si explicati'mi si mie ce's cu astea 3-5 saptamini ca nu inteleg.[-(
Offline Colti  
#15 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 15:57:56(UTC)
Colti
_sungirlshines_ a scris:
da, dar drumul ca sa te duci si apoi ca sa mergi iar sa'l iai 500+500 nu tot cam acolo ajungi? =p~

PS: si explicati'mi si mie ce's cu astea 3-5 saptamini ca nu inteleg.[-(

crezi ca stiu? ce e cu 3-5 saptamini mai sus a scris Mihail ,inca nu am prea inteles nici eu normal,tre sa ma mai informez,pin imi vine ordin ,reusesc:)))
Dar cu drumul ,stii cum,daca e corect ca se face atit de rapid,cind te duci sa iai buletinul,dai la pasaport si faci un drum chipurile:) .Mai vad,sa ajung pin la etapa data
Offline _sungirlshines_  
#16 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 16:01:22(UTC)
_sungirlshines_
Titikol a scris:
crezi ca stiu? ce e cu 3-5 saptamini mai sus a scris Mihail ,inca nu am prea inteles nici eu normal,tre sa ma mai informez,pin imi vine ordin ,reusesc:)))
Dar cu drumul ,stii cum,daca e corect ca se face atit de rapid,cind te duci sa iai buletinul,dai la pasaport si faci un drum chipurile:) .Mai vad,sa ajung pin la etapa data

ehh zici tu..dar nu poti sa depui pt buletin si pasaport deodata, ei te fac sa cheltui bani aiurea pe drum ca la urma urmei sa dai pt pasaport la consulat. N'ai auzit ca aici a noi se face cica si buletine (idee n'am de care, dar asta am auzit) asa ca o sa aiba ce sa scoata banii din moldoveni.
Offline admin  
#17 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 16:04:54(UTC)
admin
Mihail a scris:
sa inteleg ca la primaria sect 1 ?

Asa mi s-a zis:
"Transcrierea pentru persoanele fara domiciliu in Romania (in speta, cei care nu si-au facut buletin romanesc), transcrierea se face la sectorul 1. restul (de exemplu, pentru copii minori), transcrierea se face in raza Primariei unde, cel putin unul dintre parinti isi are domiciliu"
thanks 2 au multumit acest post util admin.
Offline Cezar  
#18 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 16:08:06(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Victor Antofica a scris:
Asa mi s-a zis:
"Transcrierea pentru persoanele fara domiciliu in Romania (in speta, cei care nu si-au facut buletin romanesc), transcrierea se face la sectorul 1. restul (de exemplu, pentru copii minori), transcrierea se face in raza Primariei unde, cel putin unul dintre parinti isi are domiciliu"

Iata asa am vrut sa spun si eu, ca cei ce isi fac prima data, chiar si cu domiciliul in RO trebuie sa transcrie la Sector 1.
Am vazut personal un roman din Suceava care ii transcria sotiei certificatul in Bucuresti.
Offline Colti  
#19 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 16:17:46(UTC)
Colti
_sungirlshines_ a scris:
ehh zici tu..dar nu poti sa depui pt buletin si pasaport deodata, ei te fac sa cheltui bani aiurea pe drum ca la urma urmei sa dai pt pasaport la consulat. N'ai auzit ca aici a noi se face cica si buletine (idee n'am de care, dar asta am auzit) asa ca o sa aiba ce sa scoata banii din moldoveni.

Pai nu de odata,cind ridici buletinul,in aceeasi zi dai la pasaport asta am scris.Iaca sor-mea a zis ca si ea trebuie sa schimbe pasaportul ca expira termenul in vara si poate merg o data cu ea,ea tre sa stie tot pe acolo ca ma rog e tara ei din 98:) Applause
Offline lexus  
#20 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 16:26:41(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
edited

Editeaza de catre utilizator duminică, 16 ianuarie 2011 17:56:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mihail  
#21 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 17:49:05(UTC)
Mihail
Cezar a scris:
Iata asa am vrut sa spun si eu, ca cei ce isi fac prima data, chiar si cu domiciliul in RO trebuie sa transcrie la Sector 1.
Am vazut personal un roman din Suceava care ii transcria sotiei certificatul in Bucuresti.

Ai inteles gresit. Shame on you Daca ai domiciliu permanent in Romania poti transcrie certificatul de nastere cum intelegi tu "prima data" la Primaria de la domiciliul PERMANENT (N.B. este doar o singura data in viata cand poti transcrie certificatul de nastere, pentru ca daca soliciti transcrierea aceluiasi act in Romania a doua oara - comiti o infractiune, de asta si dai la transcriere declaratia ca nu ai mai transcris actul anterior)
Offline Cezar  
#22 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 18:07:54(UTC)
Cezar
Mihail a scris:
Ai inteles gresit. Shame on you Daca ai domiciliu permanent in Romania poti transcrie certificatul de nastere cum intelegi tu "prima data" la Primaria de la domiciliul PERMANENT (N.B. este doar o singura data in viata cand poti transcrie certificatul de nastere, pentru ca daca soliciti transcrierea aceluiasi act in Romania a doua oara - comiti o infractiune, de asta si dai la transcriere declaratia ca nu ai mai transcris actul anterior)

Am inteles eu bine ce si cum. Eu nu m-am exprimat corect. De fapt asteptam sa iesi din tanc si sa imi expui legea ceea daca ai m-ai gasit-o.
Offline Mihail  
#23 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 18:42:15(UTC)
Mihail
Cezar a scris:
Am inteles eu bine ce si cum. Eu nu m-am exprimat corect. De fapt asteptam sa iesi din tanc si sa imi expui legea ceea daca ai m-ai gasit-o.

o sa ti-o expuna procurorii cand o sa-ti aduca invinuirea :-$
Offline Cezar  
#24 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 18:58:11(UTC)
Cezar
Mihail a scris:
o sa ti-o expuna procurorii cand o sa-ti aduca invinuirea :-$

Am incalcat ceva?
Poate acum vei arata legea concreta unde am incalcat.
Offline dolce-vitta  
#25 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 19:07:53(UTC)
dolce-vitta
Mihail a scris:

eu am depus in judet unde am rezidenta avind carte de rezidenta pe 5 ani...
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline forever  
#26 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 20:01:58(UTC)
forever
dolce-vitta a scris:
eu am depus in judet unde am rezidenta avind carte de rezidenta pe 5 ani...

salut !! rezidenta temporara e corect ???:)
Offline Mihail  
#27 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 20:08:29(UTC)
Mihail
forever a scris:

la sector 3 nu merge cu rezidenta temporara
Offline dolce-vitta  
#28 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 20:23:04(UTC)
dolce-vitta
forever a scris:

da..pe 5 ani...am primit-o acum 2 ani ..si am depus la transcriere in judetul unde am resedinta peste o saptamina cam trebuie sa ridic cert de nastere..daca o sa fie gata
Offline Mihail  
#29 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 21:14:33(UTC)
Mihail
dolce-vitta a scris:
da..pe 5 ani...am primit-o acum 2 ani ..si am depus la transcriere in judetul unde am resedinta peste o saptamina cam trebuie sa ridic cert de nastere..daca o sa fie gata

Sotia mea tot avand cartea de rezidenta temporara pe 5 ani s-a adresat la Primaria sector 3 si de acolo au trimis-o la sector 1, iar cand am vazut ce rand debil este la sector 1 am abandonat sa depunem acolo. Am gasit un escroc caruia i-am dat 80 euro, care mi-a promis ca va transcrie la sector 1 in 30 zile. Sper sa fie un escroc cinstit si sa se tina de cuvant.
Offline forever  
#30 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:28:31(UTC)
forever
salut !! poate sa-mi spuna cineva ;va rog - cine a depus pentru transcriere cert. de nastere, de casatorie ... la mine toate certif. sunt plastificate (laminate) , trebue sa le fac din nou la starea civila ???? sau cineva le-a prezentat la transcriere si asa ??? am auzit ca la ambasada nu le primesc asa ...., oricum trebue intarite la notar ... mersi de raspuns !!!!:)
Offline Mihail  
#31 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:32:03(UTC)
Mihail
forever a scris:
salut !! poate sa-mi spuna cineva ;va rog - cine a depus pentru transcriere cert. de nastere, de casatorie ... la mine toate certif. sunt plastificate (laminate) , trebue sa le fac din nou la starea civila ???? sau cineva le-a prezentat la transcriere si asa ??? am auzit ca la ambasada nu le primesc asa ...., oricum trebue intarite la notar ... mersi de raspuns !!!!:)

pe verso certificatului trebe sa-ti aplice o stampile si sa mentioneze - act transcris, astfel n-o sa mearga certificatele laminate Shame on you
Mai solicita un duplicat de la arhiva :) si nu mai lamina acte, nu ai pentru ce.
Offline forever  
#32 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 18:21:48(UTC)
forever
Mihail a scris:
pe verso certificatului trebe sa-ti aplice o stampile si sa mentioneze - act transcris, astfel n-o sa mearga certificatele laminate Shame on you
Mai solicita un duplicat de la arhiva :) si nu mai lamina acte, nu ai pentru ce.

mersi mult pentru raspuns rapid, tot timpul raspunzi repede si clar ! mersi inca o data !!
Offline lexus  
#33 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 21:16:39(UTC)
lexus
edited

Editeaza de catre utilizator duminică, 16 ianuarie 2011 17:56:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#34 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 18:13:56(UTC)
admin
ok, pot sa v-o recomand pe Cristina cu incredere

astazi am fost la biroul ei din centrul Bucurestiului, ea se ocupa de certif. nastere/casatorie, caziere, traduceri etc

mi-a confirmat termenul de 5-6 sapt pt certificate, iar cazier: 4-7 zile! contactati-o la cristina@cetatenie-romana.info

Editeaza de catre utilizator luni, 17 ianuarie 2011 18:17:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 5 au multumit acest post util admin.
Offline lexus  
#35 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 17:10:06(UTC)
lexus
Dupa unele cugetari, personal am decis sa NU ma leg cu nici un fel de intermediar, in ceea ce priveste serviciile de intermediere a actelor, si iata care sunt motivele care m-au adus la aceasta constatare:

1. Cel putin pentru comfortul meu psihologic, NU sunt de acord ca actele mele de identitate sa fie gestionate de persoane terta, total necunoscute
2. Consider ca aceste persoane terta (asa zisii "intermediari") nu au nici o influenta in structurile romanesti de stat si nu au cum influenta mersul normal al dosarelor
3. Expresia "prin mine se face mai repede" miroase a ceva corupt, minciunos, anormal, iar eu NU sunt de acord sa ma leg cu asa ceva

Sigur ca cineva va aduce si contra-argumente, sigur ca sunt si cazuri fericite (cu toate ca NEfericite sunt esential mai multe).....eu insa pentru mine am decis: "NU ma leg cu nici un fel de intermediari, indiferent de conditii/pret/promisiuni si alte minciuni!".

p.s.:
Celor curajosi urez succes si multa-multa tarie psihologica, nu de alta dar: actele "curajosilor" sunt pe mana "intermediarilor"...sau: actele "curajosilor" sunt pe mana "minciunosilor", parca rimeaza mai bine asa

Editeaza de catre utilizator miercuri, 19 ianuarie 2011 17:40:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 4 au multumit acest post util lexus.
Offline iur4ic  
#36 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 17:46:18(UTC)
iur4ic
Postari: 89
A fost multumit de: 42 -ori in postarea 30
Te sustin!!!
thanks 1 utilizator a multumit iur4ic acest post util.
Offline lexus  
#37 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 17:48:48(UTC)
lexus
iur4ic a scris:
Te sustin!!!

Nu ai de ce sa ma sustii, eu doar mi-am expus parerea.....fiecare decide pentru dansul.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 19 ianuarie 2011 17:56:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lora4wonder  
#38 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 18:31:23(UTC)
lora4wonder
Postari: 36
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
iur4ic a scris:
Te sustin!!!

iur4ic spune-mi te rog tu cum de ai reusit sa te programezi pt transcriere si cnp in aceeasi zi? la balti?
mersi
Offline _sungirlshines_  
#39 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 19:09:30(UTC)
_sungirlshines_
In sfirsit m'am trezit si eu dupa 12 ore de somn Drool . Am fost de la Bucuresti ieri la 2 noapte si ma simt ca o lamaie scursa Drool . Am fost sa'mi iau buletinul. L'am luat fara rind si fara sa arat un document care sa zica ca chiar eu sunt. Am ramas uimita ca nici pasaportul MD nu mi l'a cerut asa cum imi ziceau altii. Am mers apoi si am achitat taxele (244 + 32 RONI, 276 iese si nu 266 cum era inainte!!!) la CEC Bank, am mers pe Nicolaie Iorga la pasapoarte care e linga Piata Romana, m'am fotografiat, mi'a luat amprentele la 2 degete Drool si tre sa'l iau pe 2 februarie abia. De la Sectia de pasapoarte am traversat strada si am mers la Dna. Cristina - cea care v'a recomandat'o Victor undeva aici pe forum. Ea se afla pe Bulevardul Dacia nr. 28, linga coloane si linga gang se afla o ''huditza'' printr'o casa si acolo sus e scris gen : "traduceri si etc", o luati la stinga , acolo e o usa neagra, sunati pe 5 la interfon si dati de ea acolAngel. Am mers la ea sa dau actele mamei de stare civila. Mi'a luat la tot doar copiile, si doar la cel de nastere + casatorie/divort ia originalele. Achit taxa cind le iau, mi'a placut de ea, e foarte de treaba zambet Multumesc lui Victorash pt asta care sta si lucreaza acuma ca nu'l vad nici pe skype nici pe mess nici pe facebook Drool . Adios la trindaveala honey Whistle

Am luat ruta la 5pm si am sosit la Chisinau pe la 1 noaptea.
Sunt obosita strasnic, m'am terzit acu 1 ora in urma dar ma simt de parca n'am dormit o saptamina.

PS: Era un roman cu noi in rutiera si tot drumul am privit "Песня года" care a arata pe Prime la noi. Cu toate ca nu intelegea nimic in rusa, sa vedeti ce fatza o facut cind a auzit cintecul asta--> http://www.youtube.com/watch?v=duceebvxCFQ (dati pe la 5:45, sau priviti tot repertuarul lui Kirkorov care cinta despre romani)

Ps2: Am uitat sa scriu ca Cristina transcrie certificatele in 5-6 saptamini cu tot cu CNp la 70 euro fiecare :)
thanks 2 au multumit acest post util _sungirlshines_.
Offline _sungirlshines_  
#40 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 22:20:53(UTC)
_sungirlshines_
Victor Antofica a scris:
ok, pot sa v-o recomand pe Cristina cu incredere

astazi am fost la biroul ei din centrul Bucurestiului, ea se ocupa de certif. nastere/casatorie, caziere, traduceri etc

mi-a confirmat termenul de 5-6 sapt pt certificate, iar cazier: 4-7 zile! contactati-o la cristina@cetatenie-romana.info

Da da, va confirm :) Am fost si eu ieri la ea si am dat sa transcrie actele de stare civila a mamei :)

Offline admin  
#41 Postat : marți, 25 ianuarie 2011 02:33:36(UTC)
admin
sungirl, sa ne tii la curent cum evolueaza transcrierea certificatelor, mersi
Offline Oliandra  
#42 Postat : vineri, 28 ianuarie 2011 01:58:48(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
dolce-vitta a scris:
daca ai viza de domiciliu in Ro nu o sa poti depune la transcriere la consulat -100%..trebuie sa depui in Ro unde ai viza de domiciliu

Dar dacă am reședința aici in Moldova, se poate oare de transcris certificatul copilului meu in Chisinau?(copilul meu s-a născut după ce am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei ,,,,dar la Bucuresti nu pot pleca deoarece este mic,,,cum sa procedez?
Offline _sungirlshines_  
#43 Postat : vineri, 28 ianuarie 2011 02:39:45(UTC)
_sungirlshines_
Victor Antofica a scris:
sungirl, sa ne tii la curent cum evolueaza transcrierea certificatelor, mersi

Sigur, mai am o luna pina le iau. Va scriu cind sunt gata :)
Offline Pierre Duran  
#44 Postat : vineri, 28 ianuarie 2011 08:43:23(UTC)
Pierre Duran
Postari: 153
A fost multumit de: 57 -ori in postarea 42
_sungirlshines_ a scris:
Sigur, mai am o luna pina le iau. Va scriu cind sunt gata :)

sorry ai depus la buletin fara a avea CNP pe certificat a fost posibil.poti sami lamuresti procedura aceasta care sunt taxele,cind ai depus cind ai ridicat?merci
Offline mihaela74  
#45 Postat : vineri, 28 ianuarie 2011 12:43:25(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
Oliandra a scris:
Dar dacă am reședința aici in Moldova, se poate oare de transcris certificatul copilului meu in Chisinau?(copilul meu s-a născut după ce am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei ,,,,dar la Bucuresti nu pot pleca deoarece este mic,,,cum sa procedez?

este nascut inaite de a da juramintul(de a primi cetateniea)?atunci la Bucuresti transcrierea,nu ai nevoie sa fie si copilul,se duc numai parintii.
Offline Mihail  
#46 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 00:37:27(UTC)
Mihail
Mihail a scris:
Sotia mea tot avand cartea de rezidenta temporara pe 5 ani s-a adresat la Primaria sector 3 si de acolo au trimis-o la sector 1, iar cand am vazut ce rand debil este la sector 1 am abandonat sa depunem acolo. Am gasit un escroc caruia i-am dat 80 euro, care mi-a promis ca va transcrie la sector 1 in 30 zile. Sper sa fie un escroc cinstit si sa se tina de cuvant.

escrocul s-a tinut de cuvant \:d/ a transcris certificatul de nastere in 3 saptamani la sector 1 cu tot cu CNP \:d/
thanks 6 au multumit acest post util Mihail.
Offline Oliandra  
#47 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 15:07:55(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
Victor Antofica a scris:
Asa mi s-a zis:

Victor Salut!mă adresez la tine deoarece tu ești mai luminat aici pe forum, adică mai informat:-({|=
Iată intrebarea mea: unde se efectueaza transcrierea certificatului de nastere pentru minori?la Bucuresti sau la consulat din Chisinau?Copilul s-a nascut in Chisinau și eu am reședință in Chișinău.Ce acte am nevoie pentru transcriere? Copilul am născut după ce am depus dosarul dentru cetatenie ro. adică incă nu am dat juramintul...unde totuși se transcrie certificat pentru minor?
d'oh!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 29 ianuarie 2011 15:08:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#48 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 15:11:56(UTC)
Cezar
Oliandra a scris:
Victor Salut!mă adresez la tine deoarece tu ești mai luminat aici pe forum, adică mai informat:-({|=
Iată intrebarea mea: unde se efectueaza transcrierea certificatului de nastere pentru minori?la Bucuresti sau la consulat din Chisinau?Copilul s-a nascut in Chisinau și eu am reședință in Chișinău.Ce acte am nevoie pentru transcriere? Copilul am născut după ce am depus dosarul dentru cetatenie ro. adică incă nu am dat juramintul...unde totuși se transcrie certificat pentru minor?
d'oh!

La Bucuresti
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Mihail  
#49 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 16:54:29(UTC)
Mihail
Oliandra a scris:
d'oh!

1. Tre sa completezi dosarul tau cu certificatul de nastere a copilului, precum si cu acordul celuilalt parinte
2. Dupa ce vei da juramantul, si copilul va fi inclus in dovada ta de cetatenie, vei transcrie certificatul de nastere a copilului unde vei dori, fie la Bucuresti, fie la Chisinau :)
Offline mihaela74  
#50 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 21:43:50(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
Mihail a scris:
1. Tre sa completezi dosarul tau cu certificatul de nastere a copilului, precum si cu acordul celuilalt parinte
2. Dupa ce vei da juramantul, si copilul va fi inclus in dovada ta de cetatenie, vei transcrie certificatul de nastere a copilului unde vei dori, fie la Bucuresti, fie la Chisinau :)

cum poate fi inclus copilul in certificatul de cetatenie daca s-a nascut dupa ce a depus dosarul?
Utilizatori pe tema
17 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.