Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline utiujoc  
#51 Postat : joi, 3 martie 2011 22:58:41(UTC)
Nivel: Membru
utiujoc
Postari: 10
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: utiujoc
Tincutza a scris:
unde ti-a fost inregistrata nasterea, de acolo o cauti.
daca nu stii nici asta, dute la arhiva.
ca atare originalele le gasesti la OSC acolo unde ti-e este inregistrata nasterea. in multe cazuri e la OSC din sectorul unde domiciliezi.
cineva cunoscut de la arhiva mia zis ca nimieni niciodata nu imi va da asa act!!!!
Offline utiujoc  
#52 Postat : joi, 3 martie 2011 22:59:49(UTC)
utiujoc
Tincutza a scris:
unde ti-a fost inregistrata nasterea, de acolo o cauti.
daca nu stii nici asta, du-te la arhiva.
ca atare originalele le gasesti la OSC acolo unde ti-e este inregistrata nasterea. in multe cazuri e la OSC din sectorul unde domiciliezi.

eu am stat la evidentsa la OSC Soroca dar probabilitatea ca originalul se pastreaza acolo e foarte mica
Offline Tincutza  
#53 Postat : joi, 3 martie 2011 23:01:49(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
utiujoc a scris:
eu am stat la evidentsa la OSC Soroca dar probabilitatea ca originalul se pastreaza acolo e foarte mica

tu trebuie sa afli unde a fost inregistrata nasterea.
edit
ufff, stai sa citesc mai bine toate raspunsurile tale ca vad ca ceva inteleg gresit8-[ 8-[

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 23:03:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline utiujoc  
#54 Postat : joi, 3 martie 2011 23:03:36(UTC)
utiujoc
Tincutza a scris:
tu trebuie sa afli unde a fost inregistrata nasterea.
edit
ufff, stai sa citesc mai bine toate raspunsurile tale ca vad ca ceva inteleg gresit8-[ 8-[

LA OSC Soroca
Offline Tincutza  
#55 Postat : joi, 3 martie 2011 23:05:24(UTC)
Tincutza
utiujoc a scris:
AJUTATSIMA VA ROG!!!!
Eu mam nascut in Ungaria parintii mei fiind militari,acum la transcrierea certificatului ne nastere imi cer originalul,am fost la noi la arhiva si am primit raspuns ca nimeni nu are dreptul sami dee certificatul de nastere original din arhiva,e posibil doar daca as fi fost nascut dupa 2001!!!!la ambasada ungariei nu ma pot ajuta pentru ca nu sunt nici intro baza de date,am aflat ca in Moscova se elibereaza asa cretificate,dar nu pot afla nici adresa nici modalitatea de obtinere a certificatului de nastere original.....
mersi anticipat

mai utiujoc,
despre ce transcriere a certificatului de nastere vorbesti?

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 23:10:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline utiujoc  
#56 Postat : joi, 3 martie 2011 23:09:36(UTC)
utiujoc
Tincutza a scris:
mai utiujoc,
despre ce transcriere a certificatului de nastere vorbesti?

a certificatului de nastere roman,eu am certificat de nastere moldovenesc duplicat,acum la Bucuresti imi cer certificatul de nastere din Ungaria original eu nul am pentru ca el a fost cusut la dosar cind am primit certificatul de nastere moldovenesc
Offline Cezar  
#57 Postat : joi, 3 martie 2011 23:16:19(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
utiujoc a scris:
a certificatului de nastere roman,eu am certificat de nastere moldovenesc duplicat,acum la Bucuresti imi cer certificatul de nastere din Ungaria original eu nul am pentru ca el a fost cusut la dosar cind am primit certificatul de nastere moldovenesc

Pai daca este cusut atunci se afla in arhiva sau unde l-au cusut mai degraba. Il descoase si ti-l inmaneaza. Cineva a postat aici sau pe TMD, nu mai tin minte, caz similar.
Offline Tincutza  
#58 Postat : joi, 3 martie 2011 23:18:30(UTC)
Tincutza
utiujoc a scris:

ufff
si duplicatul nu e de pe original?
romanii ce o sa inteleaga in certificatul ala rusesc?

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 23:23:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#59 Postat : joi, 3 martie 2011 23:23:23(UTC)
Tincutza
Cezar a scris:
Pai daca este cusut atunci se afla in arhiva sau unde l-au cusut mai degraba. Il descoase si ti-l inmaneaza. Cineva a postat aici sau pe TMD, nu mai tin minte, caz similar.

Cezar, eu nu mai inteleg nimica.
iaca de asa problema abia acuma vad ca se discuta

ce spune utiojoc m-a dat peste cap referitor la originale.

lamureste-ma te rog aici, cand iti transcrii certificatul de nastere (dupa ce depui juramantul) iti cere originalul, asta are in vedere mitrica aia verde veche?
primul-primul certifcat de nastere?
d-apoi e in grafia rusa.
si de la ea am ala moldovenesc. si cu asta moldovenesc nu voi putea sa-mi transcriu certificatul de nastere?
sau cum sta de fapt treaba?
uff m-am zapacit cu totul Brick wall

nu-mi gasesc mitrica aia verde.Brick wall cred ca a ramas la OSC cind am cerut in romana prima data. oare o sa mi-l dea inapoi?d'oh!
ufff, in ce m-am bagat?Brick wall

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 23:31:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#60 Postat : joi, 3 martie 2011 23:35:18(UTC)
Tincutza
Cezar a scris:

in ce topic se afla cazu asta similar? ce e asta TMD?
ca vreau sa caut cazul cela.
Offline Cezar  
#61 Postat : vineri, 4 martie 2011 00:21:16(UTC)
Cezar
Tincutza a scris:
Cezar, eu nu mai inteleg nimica.
iaca de asa problema abia acuma vad ca se discuta

ce spune utiojoc m-a dat peste cap referitor la originale.

lamureste-ma te rog aici, cand iti transcrii certificatul de nastere (dupa ce depui juramantul) iti cere originalul, asta are in vedere mitrica aia verde veche?
primul-primul certifcat de nastere?
d-apoi e in grafia rusa.
si de la ea am ala moldovenesc. si cu asta moldovenesc nu voi putea sa-mi transcriu certificatul de nastere?
sau cum sta de fapt treaba?
uff m-am zapacit cu totul Brick wall

nu-mi gasesc mitrica aia verde.Brick wall cred ca a ramas la OSC cind am cerut in romana prima data. oare o sa mi-l dea inapoi?d'oh!
ufff, in ce m-am bagat?Brick wall

Uite, utiujoc s-a nascut in Ungaria si certificatul lui de nastere este unguresc.
Noi ne-am nascut aici in MD.
El si noi avem cetatenie MD.
De aici rezulta ca certificatul lui de nastere MD se considera transcris, dar ale noastre se considera ca originale, de asta si se scrie pe ele Duplicat (pe ale nostre). Ale noastre au putere ca si cele sovietice (adica primele). al lui utiujoc nu are asa putere.
Inteleg sau nu romanii asta pe noi nu trebuie sa ne doara. Lasa-i sa isi bata capul ei, ca noi principalul e sa prezentam ce ne cer si sa nu ne bata la cap si pe noi.

TMD = torrentsmd.com

Acolo pe forum tot era asa un caz ca s-a cerut originalul de la cineva. Da este si aici tot pe forum asa caz. Pur si simplu nu ai atras atentia. De exemplu aici era o persoana care trebuia sa aduca de la Surgut certificatul, si pana la urma s-a adeverit ca ii trebuia cel sovietic care se afla la arhiva noastra (sa nu stiu unde) in dosar cusut. Au descusut si gata.
Nu stiu precis ce si cum. Eu am spus ceea ce tin minte, insa asa se procedeaza.
:)

Sper ca acum ai inteles ca are importanta unde te-ai nascut, nu ca avem toti certificate sovietice. Ele sunt sovietice, insa in URSS tot erau tarile care si acum sunt si din asta rezulta cetateniile care le avem. Cei care au in asa certificate mentiunea ca s-au nascut in Russia sovietica pot liber sa ceara cetatenia rusa si asa in fiecare tara din CSI.

Banuiesc ca utiujoc daca gaseste certificatul de nastree original ar putea cere si cetatenia maghiara. Insa nu stiu legile Ungariei. E doar o presupunere 8-[
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Tincutza  
#62 Postat : vineri, 4 martie 2011 01:05:31(UTC)
Tincutza
Multumesc mult Cezar :)
am inteles tot ce mi-ai lamurit.
iti multumesc ca m-ai linistit.:) intrasem in panica ca la transcrierea certificatului in romana imi va trebui originalul (mitrica aia verde) si cum ca nu o mai am imediat m-amBrick wall , si plus la asta nu intelegeam logica de ce le trebuie la romani mitrica aia verde daca in baza ei noi(md) ne-am facut duplicate. adica duplicat ="conform originalului".
in fine, ca sa nu ma lungesc cu vorba ca e tarziu, mi-e clar tot ce mi-ai scris.
iti multumesc pt raspuns:)
Offline utiujoc  
#63 Postat : vineri, 4 martie 2011 13:06:21(UTC)
utiujoc
Tincutza a scris:
Multumesc mult Cezar :)
am inteles tot ce mi-ai lamurit.
iti multumesc ca m-ai linistit.:) intrasem in panica ca la transcrierea certificatului in romana imi va trebui originalul (mitrica aia verde) si cum ca nu o mai am imediat m-amBrick wall , si plus la asta nu intelegeam logica de ce le trebuie la romani mitrica aia verde daca in baza ei noi(md) ne-am facut duplicate. adica duplicat ="conform originalului".
in fine, ca sa nu ma lungesc cu vorba ca e tarziu, mi-e clar tot ce mi-ai scris.
iti multumesc pt raspuns:)

Tu sigur nu vei avea probleme,dar eu deja le am,am fost la OSC la care msunt la evidentsa,am ridicat dosarul si acolo nu este nici un certificat de nastere este doar o confirmare de la rusi precum ca eu mam nascut in Ungaria,Am aflat ca pot obtine certificat de nastere adica dublicat de la Moscova,am si adresa si numere de telefoane,pentru asta este nevoie sa plec singur sau sa fac procura unui cetatean rus la AMBASADA RUSIEI,sau unui cetatean moldovean la orice notar,dar mai intii tre sai traduc copia pasaportuluisi sa o vizez la notar,cotsa 220 ruble si dureaza 10-30 minute pina mil elibereaza!!!! sunt la evidentsa in rusia pentru ca am fost inregistrat in baza de date rusa la ambasada uniunei sovietice din Ungaria in 1983 si dupa destramarea URSS toate actele sunt deja la Moscova!!!!!
Offline Tincutza  
#64 Postat : vineri, 4 martie 2011 14:19:35(UTC)
Tincutza
utiujoc a scris:
Tu sigur nu vei avea probleme,dar eu deja le am,am fost la OSC la care msunt la evidentsa,am ridicat dosarul si acolo nu este nici un certificat de nastere este doar o confirmare de la rusi precum ca eu mam nascut in Ungaria,Am aflat ca pot obtine certificat de nastere adica dublicat de la Moscova,am si adresa si numere de telefoane,pentru asta este nevoie sa plec singur sau sa fac procura unui cetatean rus la AMBASADA RUSIEI,sau unui cetatean moldovean la orice notar,dar mai intii tre sai traduc copia pasaportuluisi sa o vizez la notar,cotsa 220 ruble si dureaza 10-30 minute pina mil elibereaza!!!! sunt la evidentsa in rusia pentru ca am fost inregistrat in baza de date rusa la ambasada uniunei sovietice din Ungaria in 1983 si dupa destramarea URSS toate actele sunt deja la Moscova!!!!!

da, utiojoc stiu, m-a lamurit deja si Cezar care e treaba la mine(la noi md). imi pare rau ca tu te confrunti cu asa probleme. sper sa-ti reuseasca sa obtii originalul sau macar ceva ca originalul. iti doresc mult SUCCES!

Editeaza de catre utilizator vineri, 4 martie 2011 14:20:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline utiujoc  
#65 Postat : vineri, 4 martie 2011 17:50:10(UTC)
utiujoc
Tincutza a scris:
da, utiojoc stiu, m-a lamurit deja si Cezar care e treaba la mine(la noi md). imi pare rau ca tu te confrunti cu asa probleme. sper sa-ti reuseasca sa obtii originalul sau macar ceva ca originalul. iti doresc mult SUCCES!

mda mersi mult,voi avea nevoie de el.....
Offline vandertony  
#66 Postat : luni, 7 martie 2011 20:06:05(UTC)
Nivel: Incepator
vandertony
Postari: 4
Am aceiasi problema ca si voi. Sunt nascut in Rusia si am depus pentru certificatul de nastere la Bucuresti. Dupa 4 luni am aflat ca mi sa repsins dosarul deoarece mai trebuia si certificatul ,, verde''. Intrebarea mea este urmatoarea?Pot sa depun pentru transcriere la Chisinau tinand cont ca am depus juramantul la Washington si am solicitat obtinerea cetateniei cu domiciliul in Bucuresti?
Offline Cezar  
#67 Postat : luni, 7 martie 2011 20:22:58(UTC)
Cezar
vandertony a scris:
Am aceiasi problema ca si voi. Sunt nascut in Rusia si am depus pentru certificatul de nastere la Bucuresti. Dupa 4 luni am aflat ca mi sa repsins dosarul deoarece mai trebuia si certificatul ,, verde''. Intrebarea mea este urmatoarea?Pot sa depun pentru transcriere la Chisinau tinand cont ca am depus juramantul la Washington si am solicitat obtinerea cetateniei cu domiciliul in Bucuresti?

Nu cred sa poti depune in Chisinau. Insa oricum ai nevoie de certificatul sovietic. el trebuie sa fie acolo unde ai facut certificatul moldovenesc.
Offline vandertony  
#68 Postat : luni, 7 martie 2011 20:36:13(UTC)
vandertony
il am pe acel sovietic. Problema e ca as vrea sa il transcriu mai repede ca am admiterea la master in iulie si ma gandesc sa realeg varianta consulatul din chisinau.......Am auzit zvonuri precum ca se poate depune la chisinau chiar daca ai cerut domiciliu in Romania. Se poate cumva renunta la domiciliu in romania ca mai apoi dupa ce mi=as transcrie actul sa pot sa imi fac totusi buletin>?
Offline Tincutza  
#69 Postat : luni, 7 martie 2011 22:54:46(UTC)
Tincutza
vandertony a scris:
il am pe acel sovietic. Problema e ca as vrea sa il transcriu mai repede ca am admiterea la master in iulie si ma gandesc sa realeg varianta consulatul din chisinau.......Am auzit zvonuri precum ca se poate depune la chisinau chiar daca ai cerut domiciliu in Romania. Se poate cumva renunta la domiciliu in romania ca mai apoi dupa ce mi=as transcrie actul sa pot sa imi fac totusi buletin>?

cred ca e posibil sati transcrii certificatul de nastere la consulat chiar daca ai solicitat domiciliu in romania.
nu trebuia sa schimbi nimica.
dupa asta te duci la bucuresti (sau in alt judet din romania) si iti faci buletinul si pasaportul.
Offline Rambler  
#70 Postat : luni, 7 martie 2011 23:03:08(UTC)
Rambler
Postari: 12
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 6
Locatia: Londra
thanks 2 au multumit acest post util Rambler.
Offline Felix  
#71 Postat : marți, 8 martie 2011 02:49:45(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
vandertony a scris:

uite citeste aici ce a scris nell pe 4 februarie 2011
http://www.cetatenie-rom...pasaport-.aspx#post30933

nell a scris:
Ieri am fost la consulatul roman la Chisinau si m-am informat la sectia informatie daca pot sa fac transcrierea certificatului de nastere/casatorie doar la Bucuresti si mi-au spus ca se poate si la Chisinau, asa ca cei care si-au scris in dosar ca vreau sa stabileasca domiciliul in Romania, pot liber sa faca, daca doresc, transcrierea actelor de stare civila la Chisinau
Applause

Sa ne scrii si tu aici cum ai procedat, daca s-a primit.

thanks 2 au multumit acest post util Felix.
Offline vandertony  
#72 Postat : marți, 8 martie 2011 12:20:26(UTC)
vandertony
Felix a scris:
uite citeste aici ce a scris nell pe 4 februarie 2011
http://www.cetatenie-rom...pasaport-.aspx#post30933

Sa ne scrii si tu aici cum ai procedat, daca s-a primit.

Multumesc mult. Uite ce mai scrie ea dupa ,,Nu are importanta, daca ai resedinta in Bucuresti, cei nascuti in Moldova, isi pot face actele de stare civila la Consulatul de la Chisinau sau la Starea Civila sector 1 Bucuresti';
De aici sa inteleg ca numai daca esti nascut in alta tara lucrurile se schimba?
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.