Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline VIL  
#1 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 15:56:13(UTC)
Nivel: Membru
VIL
Postari: 16
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Locatia: Chisinau
Salut

Am incercat sa depun actele la trasncriere in Bucuresti ca acolo sa-mi fie refuzate pe motiv ca am afost nascut in Rusia si ca trebuie sa prezint un original rusesc.

Mitrica sovietica mi-a fost retinuta atunci cand am primit duplicatul certificatului de nastere moldovenesc. Oficiul starii civile din RM nu stie cum sa sa ma ajute in prezent,ramane sa mai fac o cerere la ambasada rusiei, insa sunt sceptic si in privinta los

Va rog sa ma ajutati. Poate cineva stie alta metoda pentru transcrierea actelor fara certifcat rusesc. Odata ce certificatul de cetatean mi-a fost trasncris in baza certificatului de nastere moldovenesc atunci de ce nu ar fi posibil si cel romanesc sa fei trasncris in abza aceluias act?

Cineva a mai avut asa situatie?

Editeaza de catre moderator vineri, 21 ianuarie 2011 14:55:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ElenaP  
#2 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:15:11(UTC)
Nivel: Membru Avansat
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
VIL a scris:
Salut

Am incercat sa depun actele la trasncriere in Bucuresti ca acolo sa-mi fie refuzate pe motiv ca am afost nascut in Rusia si ca trebuie sa prezint un original rusesc.

Mitrica sovietica mi-a fost retinuta atunci cand am primit duplicatul certificatului de nastere moldovenesc. Oficiul starii civile din RM nu stie cum sa sa ma ajute in prezent,ramane sa mai fac o cerere la ambasada rusiei, insa sunt sceptic si in privinta los

Va rog sa ma ajutati. Poate cineva stie alta metoda pentru transcrierea actelor fara certifcat rusesc. Odata ce certificatul de cetatean mi-a fost trasncris in baza certificatului de nastere moldovenesc atunci de ce nu ar fi posibil si cel romanesc sa fei trasncris in abza aceluias act?

Ooops... eu nu stiu ce trebuie de facut in cazul acesta dar se pare ca voi avea aceeasi problema ca si tine, pentru ca eu sunt nascuta in Ukraina... Cel putin stiu ca in Ukraina ti se elibereaza duplicat daca este nevoie (tatal meu si-a facut, tot ukrainean), de la starea civila din localitatea in care te-ai nascut. In cel mai rau caz va trebui sa faci un drum acolo si sa faci rost de actul respectiv.
A propos, nu ti-au spus cit timp trebuie sa astepti transcrierea certificatului tau dupa ce depui toate actele?
Offline Cezar  
#3 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:22:10(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
VIL a scris:
Salut

Mii lene sa citesc http://www.moldova.mid.ru/cons/zags.htm
http://www.moldova.mid.ru/cons/cons.htm
Incearca la Ambasada Russiei ca sa nu faci zece drumuri.
Numai nu te lega cu intermediarii :)

PS. totusi mi se pare o aberatie ca cer certificate rusesti, ucrainesti etc. ca sunteti cetateni moldoveni acum. De birocratie nu scapam

Editeaza de catre utilizator marți, 4 ianuarie 2011 16:22:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VIL  
#4 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:22:11(UTC)
VIL
Daca ai in vedere in Bucuresti atunci astepti vreo 4 luni, merge vorba ca din ianuarie sa fie 2 luni.

Deci imi sugerezi sa fac un drum pan in siberia pentru a-mi ridict certificatul de nastere? :D
Offline Cezar  
#5 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:25:06(UTC)
Cezar
VIL a scris:
Daca ai in vedere in Bucuresti atunci astepti vreo 4 luni, merge vorba ca din ianuarie sa fie 2 luni.

Deci imi sugerezi sa fac un drum pan in siberia pentru a-mi ridict certificatul de nastere? :D

Ai gresit. Merge vorba de 8 luni, ca am auzit personal la Starea civila din Bucuresti cum o animala (functionara) de acolo i-a spus unui de al nostru ca sa astepte minim 8 luni, in legatura cu schimbarile care au fost (acum doar 2 zile pe saptamana primesc, nu cum era 4 pana pe 22 decembrie).

PS. Unde in siberia? in gulag? 8-[
Offline VIL  
#6 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:29:05(UTC)
VIL
Cezar merci pentru informatia de mai sus :)

Is nascut in surgut un orasel din Siberia, deci este ireal pentru mine sa fac un drum de 8000 de km pentru a ridica un act

Am sa incerc dupa data de 10 sa obtin ceva si de la ambasada rusiei.

P.S. Nu stii, e posibil de programat o intilnire cu consulul roaman? :)
Offline Cezar  
#7 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:33:24(UTC)
Cezar
VIL a scris:
Cezar merci pentru informatia de mai sus :)

Is nascut in surgut un orasel din Siberia, deci este ireal pentru mine sa fac un drum de 8000 de km pentru a ridica un act

Am sa incerc dupa data de 10 sa obtin ceva si de la ambasada rusiei.

P.S. Nu stii, e posibil de programat o intilnire cu consulul roaman? :)

Asa si ma gandeam ca in Surgut, ca cam toti pe acolo s-au nascut. E real drumul, dar scump desigur.
Intalnire cu consulul romaniei hz daca se poate. Doar sa fii o fata frumoasa care cauta aventura 8-[
Offline Colti  
#8 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:43:35(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
VIL a scris:
Salut

Iac eu tot nu inteleg de ce mi s-a luat adeverinta de nastere ruseasca cind am cerut duplicat ,atunci eram confuza nu aveam rabdare sa string actele,dar a doua oara cind am mers dupa actele parintilor,am facut xerox si a tatalui adeverinta am lasat-o acasa sa o aiba ca amintire,pentru el e ceva importantlimba .Sper sa nu am probleme la transcriere,stiu doamna de la OFS o penesc si il iau inapoi daca am probleme,nu glumesc:)
Offline VIL  
#9 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 17:00:13(UTC)
VIL
Titikol a scris:
Iac eu tot nu inteleg de ce mi s-a luat adeverinta de nastere ruseasca cind am cerut duplicat ,atunci eram confuza nu aveam rabdare sa string actele,dar a doua oara cind am mers dupa actele parintilor,am facut xerox si a tatalui adeverinta am lasat-o acasa sa o aiba ca amintire,pentru el e ceva importantlimba .Sper sa nu am probleme la transcriere,stiu doamna de la OFS o penesc si il iau inapoi daca am probleme,nu glumesc:)

De fapt aia din bucuresti cer oroginal ci nu copie asa ca probabil o sa ai complicatii la transcriere
Offline rodingeana  
#10 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 17:44:15(UTC)
rodingeana
Postari: 47
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 5
salut contacteazama si te ajut (xxx@xxx)

Editeaza de catre moderator miercuri, 5 ianuarie 2011 11:28:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#11 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 00:29:51(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Incercati aici la consulat

Editeaza de catre moderator miercuri, 5 ianuarie 2011 11:28:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitaliy215  
#12 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 11:43:46(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
VIL a scris:
De fapt aia din bucuresti cer oroginal ci nu copie asa ca probabil o sa ai complicatii la transcriere

La mine sora s-a nascut in Ukraina, cind i-am facut transcriere cert. de nastere mold.acel sovietik a ramas la mine. La transcriere cert. de nastere rom. pot sa prezint acel sovietic sau o sa am nevoie de ukrainesc tip nou?
Offline VIL  
#13 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 14:23:28(UTC)
VIL
vitaliy215 a scris:
La mine sora s-a nascut in Ukraina, cind i-am facut transcriere cert. de nastere mold.acel sovietik a ramas la mine. La transcriere cert. de nastere rom. pot sa prezint acel sovietic sau o sa am nevoie de ukrainesc tip nou?

Cel sovietic e perfect, yi faci doar o traducere legalizata si atyt ;)
Offline VIL  
#14 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 15:52:16(UTC)
VIL
Ganster a scris:
Incercati aici la consulat

Crezi ca la consulat is alte legi? :)
Offline ElenaP  
#15 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 16:03:16(UTC)
ElenaP
Dar se poate de facut asa: de facut mai intii transcrierea certificatului de nastere rusesc/ucrainesc in Moldova, apoi cu certificatul acela de facut transcrierea pentru certificat ne nastere roman la unul din consulatele din Moldova (nu la Bucuresti)?
Offline Ganster  
#16 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 19:10:39(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
VIL a scris:
Crezi ca la consulat is alte legi? :)

incercati
:)
Offline Cezar  
#17 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 19:50:03(UTC)
Cezar
ElenaP a scris:
Dar se poate de facut asa: de facut mai intii transcrierea certificatului de nastere rusesc/ucrainesc in Moldova, apoi cu certificatul acela de facut transcrierea pentru certificat ne nastere roman la unul din consulatele din Moldova (nu la Bucuresti)?

Problema ca daca sunteti nascuti in alta tara in afara de Moldova, si aveti certificat moldovenesc, este ca certificatul moldovenesc este deja transcris de pe cel strain (original). Si cica de pe transcris nu se transcrie. Asa motiveaza Starea civila, cu toate ca majoritatea suntem nascuti in URSS si am avut certificate sovietice, si respectiv ce avem acum tot este de fapt transcris. Eu consider ca Starea civila nu face corect si prea complica totul.
Cam asta.
Offline ElenaP  
#18 Postat : joi, 6 ianuarie 2011 13:17:13(UTC)
ElenaP
VIL, dar la consulatul Romaniei din Moldova ai fost? Nu iti pot face ei transcrierea acolo daca tu esti si cetatean moldovean cu domiciliul in Moldova?
Offline VIL  
#19 Postat : marți, 11 ianuarie 2011 15:36:57(UTC)
VIL
ElenaP a scris:
VIL, dar la consulatul Romaniei din Moldova ai fost? Nu iti pot face ei transcrierea acolo daca tu esti si cetatean moldovean cu domiciliul in Moldova?

O sa incerc maine, daca sunt ceva progrese am sa va anunt, ca sa nu mai calce si altii pe greblele mele ;)
thanks 1 utilizator a multumit VIL acest post util.
Offline ElenaP  
#20 Postat : marți, 11 ianuarie 2011 15:53:48(UTC)
ElenaP
vitaliy215 a scris:

Vitali, dar cum ai reusit sa pastrezi originalul certificatului de nastere atunci cind ai facut transcrierea pentru cel moldovenesc? Exista vreo modalitate de a face asta? (eu am facut o data transcrierea unui act din Romania si la transcriere mi-au retinut originalul romanesc)
Offline miri  
#21 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 17:49:48(UTC)
miri
Postari: 12
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 4
pentru VIL:

Eu am exact aceeashi situatzie....nu dispera...ieshire este...uite cum faci:

te duci la OSC din zona la care eshti atribuit...adika daca eshti de la botanika dute la OSC botanica....nu veni la asta din centru...ca akolo e mare bataie de cap...shi orikum ei te vor trimite la OSC teritorial din raza caruia traieshti...shi le spui lor...sa-tzi faca o procedura de INTERPELARE in rusia...u le spui ca ai pierdut certificatu sovietik shi ca vrei sa tzi-l recuperezi, apoi indeplineshti o cerere, shi ai face bine sa ai makar copia la certificatul sovietik...pentru ca akolo era scris nr de inregistrare a certificatului...te duci la poshta trimitzi scrisoarea pe care tzi-o dau ce-i de la OSC...shi ashteptzi vreo 2-3 luni...

aceshtia din RO nu-tzi pot transcrie certificatul de nashtere...pentru ca certificatu tau moldovenesc tot e transcris...Ei nu pot transcrie de pe ceva transcris...de aceea lor le trebu originalul

Bafta!
thanks 2 au multumit acest post util miri.
Offline miri  
#22 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 17:50:57(UTC)
miri
pentru VIL:

la consulatul roman potzi nici sa nu te duci...ei te vor trimite in bukureshti
thanks 1 utilizator a multumit miri acest post util.
Offline miri  
#23 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 17:51:25(UTC)
miri
* la bukureshti
Offline VIL  
#24 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 20:03:05(UTC)
VIL
miri a scris:
pentru VIL:

Eu am exact aceeashi situatzie....nu dispera...ieshire este...uite cum faci:

te duci la OSC din zona la care eshti atribuit...adika daca eshti de la botanika dute la OSC botanica....nu veni la asta din centru...ca akolo e mare bataie de cap...shi orikum ei te vor trimite la OSC teritorial din raza caruia traieshti...shi le spui lor...sa-tzi faca o procedura de INTERPELARE in rusia...u le spui ca ai pierdut certificatu sovietik shi ca vrei sa tzi-l recuperezi, apoi indeplineshti o cerere, shi ai face bine sa ai makar copia la certificatul sovietik...pentru ca akolo era scris nr de inregistrare a certificatului...te duci la poshta trimitzi scrisoarea pe care tzi-o dau ce-i de la OSC...shi ashteptzi vreo 2-3 luni...

aceshtia din RO nu-tzi pot transcrie certificatul de nashtere...pentru ca certificatu tau moldovenesc tot e transcris...Ei nu pot transcrie de pe ceva transcris...de aceea lor le trebu originalul

Bafta!

Merci mult pentru info

Insa Moldovenii care is nascuti de exemplu in Lozova pe timpul URSS la fel au primit certificate sovietice. De ce ei nu au probleme cu certificatele transcrise? ca oricum transcrierea se face de pe un certificat transcris odat ce ei se prezinta la transcriere cu acelas model de cetificat cu care m-am prezentat si eu?
Offline Mihail  
#25 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 20:08:03(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
VIL a scris:
Merci mult pentru info

Insa Moldovenii care is nascuti de exemplu in Lozova pe timpul URSS la fel au primit certificate sovietice. De ce ei nu au probleme cu certificatele transcrise? ca oricum transcrierea se face de pe un certificat transcris odat ce ei se prezinta la transcriere cu acelas model de cetificat cu care m-am prezentat si eu?

Cei care s-au nascut in Lozova, au certificate inregistrate in Lozova, si nu au certificate transcrise, de asta si nu au probleme. :)
Mai mult, Lozova este un sat vechi, razasesc :)
Offline vitaliy215  
#26 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 20:31:59(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
ElenaP a scris:
Vitali, dar cum ai reusit sa pastrezi originalul certificatului de nastere atunci cind ai facut transcrierea pentru cel moldovenesc? Exista vreo modalitate de a face asta? (eu am facut o data transcrierea unui act din Romania si la transcriere mi-au retinut originalul romanesc)

Nimic nu am facut, numai ce am verificat daca a meu certificat de nastere si a sotiei sunt acasa, si vreau sa spun ca toate trei sunt.
Offline VIL  
#27 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 20:36:20(UTC)
VIL
Mihail a scris:
Cei care s-au nascut in Lozova, au certificate inregistrate in Lozova, si nu au certificate transcrise, de asta si nu au probleme. :)
Mai mult, Lozova este un sat vechi, razasesc :)

Nu mai inteles :)Cei din lozova la nastere au primit la fel certificate verzi sovietice si cand au depus dosarul ei la fel si l-au transcris si au primit duplicat iar carpa cea sovietica le-a fost retinuta sau ma rog. Intrebarea este de ce ce-i din Lozova poti sa-si transcrie actele in baza unei transcrieri iar eu fiindca is nascut in Surgut nu pot? :)
Offline Cezar  
#28 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 21:25:20(UTC)
Cezar
VIL a scris:
Nu mai inteles :)Cei din lozova la nastere au primit la fel certificate verzi sovietice si cand au depus dosarul ei la fel si l-au transcris si au primit duplicat iar carpa cea sovietica le-a fost retinuta sau ma rog. Intrebarea este de ce ce-i din Lozova poti sa-si transcrie actele in baza unei transcrieri iar eu fiindca is nascut in Surgut nu pot? :)

Pentru ca cei nascuti in Moldova nu au de unde sa scoata certificate rusesti de exemplu. De asta certificatele transcrise moldovenesti (duplicatele) se considera originale. Alte variante de certificate nu exista pentru moldoveni. Pentru cei din Russia evident trebuie certificat rus.
Adica ce rezulta din asta: ca certificatele de nastere sovietice sunt nule, ca nu exista URSS.
Eu asa vad lucrurile
Offline Mihail  
#29 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 21:32:30(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
VIL a scris:

:) eu te-am inteles corect :)
Cei care s-au nascut in Lozova, chiar daca au avut certificate verzi, sovietice, nasterea lor a fost inregistrata in Lozova (intra in jurisdictia Moldovei), respectiv, certificatele lor nu sunt necesare a fi transcrise in registrele moldovenesti, pentru ca ele sunt inregistrate in registrele moldovenesti, iar cei nascuti in Surgut au certificate inregistrate in Surgut (intra in jurisdictia Rusiei), respectiv, certificatele lor, daca sunt acum domiciliati in MD, necesita a fi transcrise dein registrele Rusiei (in special a Surgutului) in registrele Moldovei, sau eventual ale Romaniei. :) Se transcrie certificatul inregistrat in Rusia, respectiv la transcriere este nevoie de certificatul din Rusia. Nu poti transcrie certificatul de pe un certificat transcris :) cum ar fi a transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul transcris in registrele moldovenesti din registrele rusesti :) ci poti transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul de nastere inregistrat in Rusia :) sau poti transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul de nastere inregistrat in Moldova :) si nu transcris in Moldova. Cei din Lozova au certificate inregistrate in Moldova si nu transcrise in Moldova :)
Sper ca am fost explicit :)
Offline VIL  
#30 Postat : miercuri, 19 ianuarie 2011 21:45:09(UTC)
VIL
Mihail a scris:
:) eu te-am inteles corect :)
Cei care s-au nascut in Lozova, chiar daca au avut certificate verzi, sovietice, nasterea lor a fost inregistrata in Lozova (intra in jurisdictia Moldovei), respectiv, certificatele lor nu sunt necesare a fi transcrise in registrele moldovenesti, pentru ca ele sunt inregistrate in registrele moldovenesti, iar cei nascuti in Surgut au certificate inregistrate in Surgut (intra in jurisdictia Rusiei), respectiv, certificatele lor, daca sunt acum domiciliati in MD, necesita a fi transcrise dein registrele Rusiei (in special a Surgutului) in registrele Moldovei, sau eventual ale Romaniei. :) Se transcrie certificatul inregistrat in Rusia, respectiv la transcriere este nevoie de certificatul din Rusia. Nu poti transcrie certificatul de pe un certificat transcris :) cum ar fi a transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul transcris in registrele moldovenesti din registrele rusesti :) ci poti transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul de nastere inregistrat in Rusia :) sau poti transcrie certificatul de nastere in registrele romanesti de pe certificatul de nastere inregistrat in Moldova :) si nu transcris in Moldova. Cei din Lozova au certificate inregistrate in Moldova si nu transcrise in Moldova :)
Sper ca am fost explicit :)

Mai explicit nici nu se putea :) Merci
Offline VIL  
#31 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 12:22:30(UTC)
VIL
miri a scris:
pentru VIL:

la consulatul roman potzi nici sa nu te duci...ei te vor trimite in bukureshti

Si daca nu am nici o copie la certificat si nici numarul de inregistrare?
Offline Rambler  
#32 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 12:54:32(UTC)
Rambler
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 6
Locatia: Londra
Я отвечу на русском, если позволите.
Есть два способа получения дубликата свидетельства о рождении
1 - запрос в любое посольство/консульство России - консульский сбор примерно 50 евро, нужны паспорт и данные рождения - место, дата, желательно название ЗАГСа, желательно, но необязательно номер актовой записи.
Процедура может занять 4-6 месяцев
2 - непосредственно в ЗАГСе, где было зарегистрировано рождение, процедура занимает 10 минут, стоит 100 рублей (около 3 евро). Возможно получение любым лицом по доверенности, заверенной нотариально.
В Вашем случае наиболее оптимальный алгоритм
- найти любого знакомого или не очень в Сургуте, взять его паспортные данные и адрес проживания (прописки)
- составить доверенность, можно у нотариуса в Молдавии, но лучше - в посольстве России - стоит примерно 30 евро.
- он получает дубликат в связи с утерей и отправляет Вам по почте
Можно обернуться за неделю

Уточнение вариантов по доверенности
- доверенность оформлена у нотариуса в России, для этого нужно поехать в Россию
- доверенность оформлена у нотариуса в Молдове+заверенный перевод с румынского на русский. Формально доверенности, оформленные в Молдове, не требуют легализации или проставления апостиля в соответствии с КОНВЕНЦИЕЙ О ПРАВОВОЙ ПОМОЩИ И ПРАВОВЫХ ОТНОШЕНИЯХ ПО ГРАЖДАНСКИМ, СЕМЕЙНЫМ И УГОЛОВНЫМ ДЕЛАМ от 22 января 1993 года (Молдова присоединилась с 26.03.1996 года), однако следует сделать скидку, что некоторые чиновники могут и не знать об этом, так что лучше иметь ссылку под рукой, когда предъявляете доверенность. Кроме того, заверительная надпись нотариуса на переводе должна быть на русском языке (или на румынском и русском) или перевод заверен российским нотариусом или в консульстве России, - в общем, вариант возможный, но технически самый сложный.
- доверенность оформлена в консульстве России - остается самым лучшим вариантом, если нет возможности выезжать - сразу на русском языке, в консульстве есть готовые формы, они подскажут, как заполнить.

Обратите внимание, что в доверенности (или в ее переводе на русский язык) Ваши данные (фамилия, имя, отчество) и дата и место рождения должны в точности соответствовать тем, что были в Вашем свидетельстве о рождении! Если в Вашем паспорте Молдовы данные несколько изменены, проговорите это с сотрудником консульства или нотариусом, чтобы они это учли. Тогда, возможно, понадобиться предъявить какой-то старый советский/российский документ (старый паспорт).

Уточнение процедуры получения дубликата в ЗАГСе в России
- заполняете заявление, где указываете фамилию, имя отчества, дату и место рождения (очень простое) и то, что просите дубликат в связи с утерей, предъявляете паспорт, если доверенное лицо - предъявляет свой паспорт + доверенность, я рекомендую ему иметь на всякий случай простую копию Вашего паспорта. Если есть расхождения в транскрипции (см. выше) - может понадобиться копия старого документа
- сотрудник при Вас на компьютере проверяет, что такая запись есть
- получаете и оплачиваете квитанцию на 100 рублей (обычно в местном Сбербанке или другом банке)
- приходите с квитанцией, сотрудник ЗАГСа распечатывает документ, вы расписываетесь в получении

Обратите внимание, что если Вам необходимо получить апостиль на свидетельство о рождении (в Румынии не должны требовать на документы из России, также как для документов из Украины и Молдовы, но ручаться не могу, так как чиновники разные, могут и не знать, так что уточните заранее), то его можно проставить ТОЛЬКО в областном или городском ЗАГСе, к которому относится ЗАГС, где была регистрация. Здесь стоимость 1000 рублей (около 30 евро), как правило, проставляют в присутствии, по закону - до 7 дней.

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 ianuarie 2011 14:46:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 7 au multumit acest post util Rambler.
Offline VIL  
#33 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 15:49:14(UTC)
VIL
Rambler a scris:
Я отвечу на русском, если позволите.
Есть два способа получения дубликата свидетельства о рождении
1 - запрос в любое посольство/консульство России - консульский сбор примерно 50 евро, нужны паспорт и данные рождения - место, дата, желательно название ЗАГСа, желательно, но необязательно номер актовой записи.
Процедура может занять 4-6 месяцев
2 - непосредственно в ЗАГСе, где было зарегистрировано рождение, процедура занимает 10 минут, стоит 100 рублей. Возможно получение любым лицом по доверенности, заверенной нотариально.
В Вашем случае наиболее оптимальный алгоритм
- найти любого знакомого или не очень в Сургуте, взять его паспортные данные и адрес проживания (прописки)
- составить доверенность, можно у нотариуса в Молдавии, но лучше - в посольстве России - стоит примерно 30 евро.
- он получает дубликат в связи с утерей и отправляет Вам по почте
Можно обернуться за неделю

Merci, am sa tin cont si de aceasta optiune ;)
Offline miri  
#34 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 10:21:43(UTC)
miri
pentru VIL
inseamna ca vei avea de ashteptat mai mult....pentru ca lor le va lua timp pina vor gasi cind anume o fost inregistrat certificatu tau
Offline Rambler  
#35 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 14:47:43(UTC)
Rambler
Я дополнил свое сообщение вверху и оно касается не только свидетельств о рождении, но и свидетельств о браке/разводе из России.
Надеюсь будет полезно.
thanks 2 au multumit acest post util Rambler.
Offline Colti  
#36 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 14:51:48(UTC)
Colti
Rambler a scris:
Я дополнил свое сообщение вверху и оно касается не только свидетельств о рождении, но и свидетельств о браке/разводе из России.
Надеюсь будет полезно.

Одна моя знакомая дала запрос в России на дубликат митрики на почте была,она сказала стоит 10 лей,вы не знаете как это?8-[
Offline Rambler  
#37 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:07:35(UTC)
Rambler
Я описывал возможности для людей, которые не проживают в России. Для тех, кто проживает в России, есть возможность направить запрос в соответствующий ЗАГС по почте, документ через 1-3 месяца приходит на домашний адрес. Это удобно для тех, кто живет далеко от того места, где родился. Но таким образом можно запрашивать только СВОЕ свидетельство о рождении либо свидетельство о рождении детей, в котором вписаны как родители. Наверное, Ваша знакомая имеет российское гражданство или проживает в России, и запрашивала СВОЮ метрику, или я чего-то не знаю.
Offline Colti  
#38 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:28:44(UTC)
Colti
Rambler a scris:
Я описывал возможности для людей, которые не проживают в России. Для тех, кто проживает в России, есть возможность направить запрос в соответствующий ЗАГС по почте, документ через 1-3 месяца приходит на домашний адрес. Это удобно для тех, кто живет далеко от того места, где родился. Но таким образом можно запрашивать только СВОЕ свидетельство о рождении либо свидетельство о рождении детей, в котором вписаны как родители. Наверное, Ваша знакомая имеет российское гражданство или проживает в России, и запрашивала СВОЮ метрику, или я чего-то не знаю.

Izvinite,ea peresprosila,ona ne na pocite,a v Zaxe u nas dala zapros na mitriku iz Rosii,oni tut v Kishineve vsiu jizni,prosto rodilasi v Rosii,vot i skazala cto zaplatila 10 let,tak kak pensionerka i platit voobshe toliko taxa de stat.Izvinite napisala latinitei,net vremeni

Editeaza de catre moderator vineri, 21 ianuarie 2011 15:35:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Rambler  
#39 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:40:29(UTC)
Rambler
Это, по-видимому, запрос документов из ЗАГСа Молдовы в ЗАГС России по договору о правовой помощи. Но это процедура еще более долгая, чем запрос через консульство, документы идут через центральные ЗАГСы, потом в местный ЗАГС - может занять и полгода, и год...
Bafta
Offline Colti  
#40 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:43:28(UTC)
Colti
Rambler a scris:
Это, по-видимому, запрос документов из ЗАГСа Молдовы в ЗАГС России по договору о правовой помощи. Но это процедура еще более долгая, чем запрос через консульство, документы идут через центральные ЗАГСы, потом в местный ЗАГС - может занять и полгода, и год...
Bafta

daaaaaa,ea toje tak dumaiu,no esli celovek skupoi on budet jdati i 2 goda:) :) :)
Offline VIL  
#41 Postat : marți, 25 ianuarie 2011 14:00:37(UTC)
VIL
Pentru ce-i care au aceeasi problema ca a mea. Am fost vineri la OSC Botanica, era zi de inventariere la ei insa doamna de la usa mi-a permis sa intru. (Daca se poate de rezolvat ceva la OSC atunci numai cu seful tre de vb)Am intrat la sefa i-am explicat care e situatia, mi-a cerut certificatul transcirs i la dat unei domnisoare, respectiv domnisoara s-a coboryt in subsol. Peste zece minute a iesit de acolo cu certificatul meu de nastere in original :). Am pus o semnatura precum ca mi-am luat originalu si cam asta a fost. Deci daca v-au fost retinute certificatele orginale de catre OSC cel mai probabil ele se pastreaza la ei si nu la arhiva, n-are rost de facut toate drumurile astea, va duceti la OSC direct la sefa ;)
thanks 2 au multumit acest post util VIL.
Offline Cezar  
#42 Postat : marți, 25 ianuarie 2011 14:13:36(UTC)
Cezar
VIL a scris:
Pentru ce-i care au aceeasi problema ca a mea. Am fost vineri la OSC Botanica, era zi de inventariere la ei insa doamna de la usa mi-a permis sa intru. (Daca se poate de rezolvat ceva la OSC atunci numai cu seful tre de vb)Am intrat la sefa i-am explicat care e situatia, mi-a cerut certificatul transcirs i la dat unei domnisoare, respectiv domnisoara s-a coboryt in subsol. Peste zece minute a iesit de acolo cu certificatul meu de nastere in original :). Am pus o semnatura precum ca mi-am luat originalu si cam asta a fost. Deci daca v-au fost retinute certificatele orginale de catre OSC cel mai probabil ele se pastreaza la ei si nu la arhiva, n-are rost de facut toate drumurile astea, va duceti la OSC direct la sefa ;)

Bravo :)
Offline Colti  
#43 Postat : marți, 25 ianuarie 2011 18:25:53(UTC)
Colti
VIL a scris:

mie mi-a spus doamna de la OSC,se coase la dosarul tau ,acel care ti l-a retinut si ramane desigur la OSC:)
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline Rachelmda  
#44 Postat : miercuri, 2 martie 2011 13:13:13(UTC)
Rachelmda
Postari: 158
A fost multumit de: 163 -ori in postarea 64
Locatia: Chisinau// Dosar depus pe 23 Martie 2010/ Avizat pozitiv la 9 Noiembrie 2010/ Ordin 95P din 23 februarie 2011/ Juramant - 5 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN - 11 Aprilie 2011 - Bucuresti/ Ridicare CN - 7 Noiembrie 2011/
Am si eu certificat rusesc, caci sunt si eu nascuta in Rusia. Nu mi l-am transcris niciodata. La depunerea actelor doar l-am tradus si notarizat. Totul a mers perfect. Avand certificatul original la mana, pot sa depun la transcriere fara probleme (cand va veni momentul). Doar un lucru ma framanta: faptul ca trebuie sa depun la Bucuresti si sa astept cateva luni pana se va perfecta. (Mai norocosi sunt cei care o pot face la Chisinau in 48 de ore). Bafta tuturor!
Offline utiujoc  
#45 Postat : joi, 3 martie 2011 18:10:38(UTC)
utiujoc
Postari: 10
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: utiujoc
AJUTATSIMA VA ROG!!!!
Eu mam nascut in Ungaria parintii mei fiind militari,acum la transcrierea certificatului ne nastere imi cer originalul,am fost la noi la arhiva si am primit raspuns ca nimeni nu are dreptul sami dee certificatul de nastere original din arhiva,e posibil doar daca as fi fost nascut dupa 2001!!!!la ambasada ungariei nu ma pot ajuta pentru ca nu sunt nici intro baza de date,am aflat ca in Moscova se elibereaza asa cretificate,dar nu pot afla nici adresa nici modalitatea de obtinere a certificatului de nastere original.....
mersi anticipat
Offline Cezar  
#46 Postat : joi, 3 martie 2011 18:18:45(UTC)
Cezar
utiujoc a scris:
AJUTATSIMA VA ROG!!!!
Eu mam nascut in Ungaria parintii mei fiind militari,acum la transcrierea certificatului ne nastere imi cer originalul,am fost la noi la arhiva si am primit raspuns ca nimeni nu are dreptul sami dee certificatul de nastere original din arhiva,e posibil doar daca as fi fost nascut dupa 2001!!!!la ambasada ungariei nu ma pot ajuta pentru ca nu sunt nici intro baza de date,am aflat ca in Moscova se elibereaza asa cretificate,dar nu pot afla nici adresa nici modalitatea de obtinere a certificatului de nastere original.....
mersi anticipat

La Ambasada Federatiei Ruse precis iti vor spune ce sa faci. Cel mai probabil nici nu va trebui sa pleci la Moscova. Totul prin ambasada am inteles ca se poate de facut.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline utiujoc  
#47 Postat : joi, 3 martie 2011 22:29:07(UTC)
utiujoc
Cezar a scris:
La Ambasada Federatiei Ruse precis iti vor spune ce sa faci. Cel mai probabil nici nu va trebui sa pleci la Moscova. Totul prin ambasada am inteles ca se poate de facut.

mersi mult,dar prin ambasada cred ca va dura mult,vreau sa incerc sa scot certificatl original din arhiva sau OSC,dar nu stiu sigur unde se afla pentru ca sunt din 83 posibil la OSC sau arhiva,cei care sund dupa 2001 nascutsi nu li se ea originalul la transcriere sau daca li se ea le pot intoarce oricind....
Offline Cezar  
#48 Postat : joi, 3 martie 2011 22:34:07(UTC)
Cezar
utiujoc a scris:
mersi mult,dar prin ambasada cred ca va dura mult,vreau sa incerc sa scot certificatl original din arhiva sau OSC,dar nu stiu sigur unde se afla pentru ca sunt din 83 posibil la OSC sau arhiva,cei care sund dupa 2001 nascutsi nu li se ea originalul la transcriere sau daca li se ea le pot intoarce oricind....

Nu stiu.
Eu am si originalul (cel sovietic) si dublicatul, si sunt din 83 si eu :)

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 22:34:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline utiujoc  
#49 Postat : joi, 3 martie 2011 22:36:25(UTC)
utiujoc
Cezar a scris:
Nu stiu.
Eu am si originalul (cel sovietic) si dublicatul, si sunt din 83 si eu :)

dar de unde sa incerc sa caut din arhiva sau OSC?
Offline Tincutza  
#50 Postat : joi, 3 martie 2011 22:51:06(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
utiujoc a scris:
dar de unde sa incerc sa caut din arhiva sau OSC?

unde ti-a fost inregistrata nasterea, de acolo o cauti.
daca nu stii nici asta, du-te la arhiva.
ca atare originalele le gasesti la OSC acolo unde ti-e este inregistrata nasterea. in multe cazuri e la OSC din sectorul unde domiciliezi.

Editeaza de catre utilizator joi, 3 martie 2011 22:58:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.