Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : sâmbătă, 3 ianuarie 2009 14:11:16(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Cine a trecut prin acest proces, rog sa ne dea mai multe detalii

Cei care au obtinut pasaportul romanesc la consulatul de la Chisinau, presupun ca au domiciliul stabil in Moldova, nu?

ce taxe se platesc?
- 60 EURO,direct la ghiseul de la consulat

ce acte sunt necesare :
- adeverinta de nastere romaneasca (transcrisa)
- copie buletin Moldova + fisa din buletin
- ...
cat dureaza obtinerea pasaportului la consulatul roman?
- de la 45 la 60 zile

se poate face in regim de urgentare(de exemplu la bucuresti poti sa-l faci in 2 ore)?

nadia:
eu am platit cate 20 de euro pentru fiecare transcriere ,adica certificat de nastere si cert. de casatorie, la Consulatul Rom. in Chisinau, pentru ca am ales domiciliul in Moldova.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 14:16:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline salavat  
#2 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:11:40(UTC)
Nivel: Membru Avansat
salavat
Postari: 90
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Observ ca lipseste informatia la acest capitol, tin sa umplu acest vid, deci:

Pentru cetatenii romani care au domiciliul in Republica Moldova (strainatate) pasaportul romanesc simplu se elibereaza la Consulatul roman din Chisinau de pe strada V.Parcalab, nr.39 la ghiseele 1,2,3,4,(Consulatul se ocupa doar de chestiunea cetateniei).

Actele necesare:
1. 2 copii nelegalizate a certificatului constatator de cetatean roman;
2. 2 copii nelegalizate a certificatului de nastere romanesc (transcris);
3. 2 copii nelegalizate a certificatului de casatorie romanesc - transcris (unde e cazul);
4. 2 copii nelegalizate a buletinului de identitate moldovenesc + fisa de insotire;
5. 3 - fotografii color 3.5 x 4.5 tip pasaport pe suport de hartie;

Se completeaza formularul nr.5 "Cerere pentru dobandirea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate", CRDS, in 3 exemplare pe care il puteti descarca de aici

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index10.htm

sau il obtineti de la Consulat la ghiseul nr.5 (e mai dificil)

atasat.

Taxa e de 60 EURO, se plateste direct la ghiseul unde depui actele; Timpul - de la 45 zile pana la 60 zile, nu se face in regim de urgenta; La ridicarea pasaportului se prezinta chitanta de achitare a 60 EURO si buletinul moldovenesc;

P.S. Cererea, formularul nr.5, completata cu date inexacte sau omisiuni si neanexarea (in functie de situatie) a documentelor mentionate, nu poate fi aprobata.
Formularul se completeaza cu majuscule, cu pix de culoarea neagra (gel - negru),
nu lipiti pozele pe formular, numele si prenumele se scriu cu spatiu intre ele.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 14:19:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
model5.pdf 238 KB, salvati 966 ori.
Offline VADIM  
#3 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:21:43(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
60 de euro... nefiga sebe... iaka asta biznes acolo fac romanii... si inca si termen de 60 de zile...
Offline salavat  
#4 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:27:34(UTC)
salavat
VADIM a scris:
60 de euro... nefiga sebe... iaka asta biznes acolo fac romanii... si inca si termen de 60 de zile...

e taxa reevaluata pentru pasaportul simplu de tip nou, cel biometric-electronic, care se va introduce treptat de la 31.12.2008 pana la 30.06.2009

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/

in Romania taxa va fi de 234 lei+32 lei taxa consulara.
Offline VADIM  
#5 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:30:19(UTC)
VADIM
salavat a scris:
VADIM a scris:

e taxa reevaluata pentru pasaportul simplu de tip nou, cel biometric-electronic, care se va introduce treptat de la 31.12.2008 pana la 30.06.2009

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/

in Romania taxa va fi de 234 lei+32 lei taxa consulara.

ohohoh... si eu am praskacit inseamna ca... mi-am facut pasaportul pe 16 am depus si pe 24 decembrie 2008 l-am luat si am platit taxa simpla de 100 RON aproximativ +/-...

Salavat si 234 + 32 lei va fi in regim normal sau de urgenta? si in cat timp se va elibera in Romania? Ma refer aici de Iorga... daca stii cumva...

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 14:34:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline salavat  
#6 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:35:15(UTC)
salavat
In comunicat se precizeaza ca termenul de eliberarea va fi de 20 zile lucratoare, presupun ca aceste taxe vor fi aplicate pentru acest termen. De un regim de urgenta inca nu se mentioneaza.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 14:37:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#7 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:36:34(UTC)
VADIM
am citit si eu acum comunicatul... interesanta chestie... interesant sa nu fie oblogati cei cu pasapoartele "vechi" sa le schimbe...Brick wall

Salavat multumesc mult pentru informatie... Pray
Offline toriand  
#8 Postat : luni, 23 februarie 2009 19:25:56(UTC)
Nivel: Membru
toriand
Postari: 15
salavat

Pentru cetatenii romani care au domiciliul in Republica Moldova (strainatate) pasaportul romanesc simplu se elibereaza la Consulatul roman din Chisinau de pe strada V.Parcalab, nr.39 la ghiseele 1,2,3,4,(Consulatul se ocupa doar de chestiunea cetateniei).

[/quote a scris:

salut, cine stie pot sa fac pasaportul romanesc cu domociliul in romania la chisinau. si ce acte imi trebuesc.
Offline apartheid  
#9 Postat : sâmbătă, 21 martie 2009 09:41:06(UTC)
apartheid
Postari: 97
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Miami
Dupa obtinerea certificatului de nastere de la Consulatul Roman, de catre cetatenii romani cu domiciliul in Moldova, care ar fi cea mai scurta cale de obtine pasaportul roman ?

In mod normal, aplicatia pt obtinerea pasaportului ar trebui derulata prin acelasi Consulat, respectand rigorile si timpii anuntati mai sus.
As dori sa intervina cineva sa ne explice, care ar fi informatia la zi in cazul in care s-ar alege obtinerea pasaportului de la Bucuresti.
Ultima varianta ar fi conditionata de atribuirea celebrului CNP, si prin urmare solicitarea cartii de identitate, ca in final sa se poata elibera si pasaport. Si aici ma intreb care ar fi timpul de obtinere a fiecarui act in parte, si care sunt costurile actualizate pt ele.
Offline derek1983  
#10 Postat : sâmbătă, 21 martie 2009 17:02:24(UTC)
derek1983
Postari: 429
apartheid a scris:
Dupa obtinerea certificatului de nastere de la Consulatul Roman, de catre cetatenii romani cu domiciliul in Moldova, care ar fi cea mai scurta cale de obtine pasaportul roman ?

In mod normal, aplicatia pt obtinerea pasaportului ar trebui derulata prin acelasi Consulat, respectand rigorile si timpii anuntati mai sus.
As dori sa intervina cineva sa ne explice, care ar fi informatia la zi in cazul in care s-ar alege obtinerea pasaportului de la Bucuresti.
Ultima varianta ar fi conditionata de atribuirea celebrului CNP, si prin urmare solicitarea cartii de identitate, ca in final sa se poata elibera si pasaport. Si aici ma intreb care ar fi timpul de obtinere a fiecarui act in parte, si care sunt costurile actualizate pt ele.

Apartheid, La Bucuresti obtii celebrul pasaport romanesc intr-o zi. Depui cererea dimineata la ora 10 si il ridici la orele 14:00. Nu este necesar sa ceri si buletin de identitate

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 21 martie 2009 17:03:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline apartheid  
#11 Postat : duminică, 22 martie 2009 20:25:19(UTC)
apartheid
Postari: 97
Locatia: Miami
Derek thanks pt raspuns.

procedural asta s-ar interpeta in felul urmator:
- cu titlu de calatorie se merge la Bucuresti, si daca cineva cunoaste poate posta adresa exacta si taxele actualizate aferente eliberarii pasaportului, si se cere pasaport cu mentiunea CRDS.
- daca se doreste si carte de identitate, atunci se solicita atribuirea CNP, si aici iarasi daca cineva doreste poate posta adresa institutiei si taxele necesare. Si in ultima instanta se solicita si cartea de identiate cu declaratiile de domiciliu in romania si a dovezilor necesare. Dar intrebare e: cat dureaza? si cum se va modifica mentiunea din pasaport CRDS, cu CRDR ?

PS. multumescpt cei care contribuie la acest subiect !
Offline derek1983  
#12 Postat : luni, 23 martie 2009 06:44:41(UTC)
derek1983
Postari: 429
apartheid a scris:
Derek thanks pt raspuns.

procedural asta s-ar interpeta in felul urmator:
- cu titlu de calatorie se merge la Bucuresti, si daca cineva cunoaste poate posta adresa exacta si taxele actualizate aferente eliberarii pasaportului, si se cere pasaport cu mentiunea CRDS.
- daca se doreste si carte de identitate, atunci se solicita atribuirea CNP, si aici iarasi daca cineva doreste poate posta adresa institutiei si taxele necesare. Si in ultima instanta se solicita si cartea de identiate cu declaratiile de domiciliu in romania si a dovezilor necesare. Dar intrebare e: cat dureaza? si cum se va modifica mentiunea din pasaport CRDS, cu CRDR ?

PS. multumescpt cei care contribuie la acest subiect !

1.Pasaport il obtii in aceasi zi ( contra unei taxe de urgenta) daca ai certificat de nastere cu CNP.
Daca nu ai CNP, o sa trebuiasca sa asteptati vreo 14 zile eliberarea pasaportului.
Taxe pasaport : 64 lei - contravaloarea pasaport, 32 lei - taxa consulara, se platesc ambele la CEC. taxa de urgentare 100 lei - se plateste pe loc la Directia pasapoarte. Pentru cetatenii romani cu domiciliu in strainatate ( CRDS) institutia pentru eliberarea pasapoartelor este in str. N. Iorga ( nu mai stiu numarul )Directia Generala de Pasapoarte, se intra din Blvd. Dacia (aproape de Piata Romana).
2. Ca sa devii dupa asta CRDR- este nevoie sa treceti cu domiciliu in Romania - iar taxele sunt 7 lei contravaloare carte de identitate , si 41 lei taxa de repatriere
+ 1 timbru fiscal de 1 leu.
Offline eciur  
#13 Postat : marți, 2 iunie 2009 11:43:22(UTC)
Nivel: Incepator
eciur
Postari: 7
Locatia: moldova
Citat:

Daca nu ai CNP, o sa trebuiasca sa asteptati vreo 14 zile eliberarea pasaportului.
Taxe pasaport : 64 lei - contravaloarea pasaport, 32 lei - taxa consulara, se platesc ambele la CEC. taxa de urgentare 100 lei - se plateste pe loc la Directia pasapoarte. Pentru cetatenii romani cu domiciliu in strainatate ( CRDS) institutia pentru eliberarea pasapoartelor este in str. N. Iorga ( nu mai stiu numarul )Directia Generala de Pasapoarte, se intra din Blvd. Dacia (aproape de Piata Romana)

Salut!

Ştie cineva adresa exacta a Direcţiei Generale de Paşapoarte ?
14 zile este regimul "cel mai urgent" ?
De ce acte a nevoie cu excepţia taxelor ?

Vă mulţumesc !

Editeaza de catre moderator marți, 2 iunie 2009 18:38:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline eciur  
#14 Postat : marți, 2 iunie 2009 11:51:27(UTC)
eciur
Postari: 7
Locatia: moldova
eciur a scris:
Citat:

Taxe pasaport : 64 lei - contravaloarea pasaport, 32 lei - taxa consulara, se platesc ambele la CEC. taxa de urgentare 100 lei - se plateste pe loc la Directia pasapoarte. Pentru cetatenii romani cu domiciliu in strainatate ( CRDS) institutia pentru eliberarea pasapoartelor este in str. N. Iorga ( nu mai stiu numarul )Directia Generala de Pasapoarte, se intra din Blvd. Dacia (aproape de Piata Romana)

Salut!

Ştie cineva adresa exacta a Direcţiei Generale de Paşapoarte ?
14 zile este regimul "cel mai urgent" ?
De ce acte a nevoie cu excepţia taxelor ?

Vă mulţumesc !

Am găsit adresa!

Citat:

Direcţia Generală de Paşapoarte Str. Nicolae Iorga, Nr. 29 Bucureşti - Sector 1

www.pasapoarte.mai.gov.ro

Dar de ce acte este nevoie? pe site nu găsesc informaţie pentru cei ce nu au cnp / buletin :(
Ştie cineva?

Editeaza de catre moderator marți, 2 iunie 2009 18:38:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline iuriem  
#15 Postat : joi, 23 iulie 2009 22:28:56(UTC)
iuriem
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Nu stiu daca ajuta pe cineva, fiindca lucrurile s-au intamplat in perioada aprilie-august 2008, dar iata cum mi-am rezolvat eu problema.

Avand doar un buletin expirat de vreo cativa ani, cu domiciliul in Bucuresti, am hotarat sa-mi fac pasaport cu domiciliul in Republica Moldova, cetatean al careia sunt si unde respectiv locuiesc in prezent. La consulat mi s-a spus ca-mi pot rezolva problema doar la Bucurest. Asta ar fi insemnat sa suport niste cheltuieli insemnate pentru mine: titlu de calatorie (nu-mi amintesc exact suma, dar era vorba de vreo 40 de USD), bilet dus-intors la tren (iarasi vreo 100 USD), cazare+mancare+taxe+alte cheltuieli (neprevazute), la care mai adaugam cozile, indispozitia functionarilor, aglomeratia s.a., lucruri care m-au descurajat nitel. Dar, fiind totusi hotarat sa-mi fac pasaportul, m-am pregatit moral ca trebuie sa trec prin toate astea si mi-am fixat perioada in care sa merg la Bucuresti. La un moment dat, insa, m-am gandit de ce, fiind un utilizator frecvent al Internet-ului, nu incerc sa mai caut ceva informatii online despre procedura de obtinere a pasapoartelor. Asa am dat de site-ul Directiei Generale de Pasapoarte, unde am gasit si o adresa de e-mail: dgp.relatiipublice@mai.gov.ro. Le-am scris despre problema mea si iata ce mi-au raspuns:

La petiţia din data de ..., adresată instituţiei noastre prin intermediul poştei electronice, vă facem cunoscut faptul că puteţi obţine un paşaport pentru cetăţeni români cu domiciliul în străinătate prin intermediul misiunii diplomatice a României la Chişinău, chiar dacă în prezent deţineţi un buletin de identitate românesc expirat.

În situaţia în care decideţi să înfăptuiţi acest demers vă comunicăm faptul că potrivit prevederilor Legii nr. 248, din data de 20.07.2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate şi ale Hotărârii Guvernului nr. 94, din data de 26.01.2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor români în străinătate, cetăţeanul român care şi-a stabilit domiciliul în străinătate poate depune cerere pentru aplicarea în paşaportul simplu a menţiunii privind stabilirea domiciliului într-un anumit stat sau pentru eliberarea unui paşaport simplu, cu menţionarea statului de domiciliu.

Cererile sus-menţionate se depun personal, în străinătate, la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale României, iar în ţară, la serviciile publice comunitare pentru evidenţa persoanelor ori la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple, pe a căror rază aţi avut ultimul domiciliu sau, după caz, reşedinţa, sau la sediul Direcţiei Generale de Paşapoarte, însoţite de următoarele documente:
- paşaportul simplu, precum şi fotocopia filei informatizate şi, după caz, a filelor în care sunt aplicate menţiuni cu privire la dobândirea dreptului de şedere pe teritoriul acelui stat;
- dovada achitării taxelor si tarifelor de emitere a paşaportului;
- certificate de stare civilă, în original şi fotocopie (certificatele de stare civilă eliberate de autorităţile străine pot fi acceptate numai după efectuarea transcrierii în registrele de stare civilă române);
- două fotografii color recente identice, cu dimensiunile de 35 x 45 mm.;
- documente eliberate de autorităţile statului de domiciliu, în original şi fotocopie, împreună cu traducerea în limba română, din care să rezulte una dintre următoarele situaţii:
- a dobândit un drept de şedere pentru o perioadă de cel puţin un an sau, după caz, vi s-a prelungit succesiv dreptul de şedere, în decurs de un an, pe teritoriul statului respectiv;
- a dobândit un drept de şedere pe teritoriul statului respectiv, în scopul reunificării familiale cu o persoană care domiciliază pe teritoriul acelui stat;
- a dobândit un drept de lungă şedere sau, după caz, un drept de şedere permanentă pe teritoriul statului respectiv;
- a dobândit cetăţenia statului respectiv.

Precizăm că potrivit prevederilor articolului 34, alin.(3), din Legea nr. 248/2005, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cetăţeanul român care şi-a stabilit domiciliul în străinătate are obligaţia ca la înmânarea paşaportului în care a fost aplicată menţiunea privind stabilirea domiciliului în străinătate să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România, emis de autorităţile române, iar în situaţia în care nu mai sunteţi în posesia acestui document este necesar să daţi o declaraţie privind motivul pentru care nu îl puteţi preda, în faţa oficialului consular care primeşte cererea.

Cu stimă ,

DIRECTOR GENERAL
Comisar şef de poliţie
Sime Aurel Vasile

Cu aceasta scrisoare am mers la consulat, unde mi-au zis ca ei nu garanteaza nimic, dar totusi mi-au primit dosarul, am platit 35 de euro si la sfarsitul lunii august mi-am ridicat pasaportul (fara alte cheltuieli).
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.