Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline natberengo  
#1 Postat : sâmbătă, 27 noiembrie 2010 21:34:18(UTC)
Nivel: Incepator
natberengo
Postari: 3
Locatia: bucuresti
Din motive personale nu am putut fi prezenta la depunerea juramantului pe data de 22 noiembrie. imi puteti spune cum as putea fi reprogramata sau cui ar trebui sa ma adresez pt o reprogramare....
Offline dentist  
#2 Postat : duminică, 28 noiembrie 2010 00:14:29(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
natberengo a scris:
Din motive personale nu am putut fi prezenta la depunerea juramantului pe data de 22 noiembrie. imi puteti spune cum as putea fi reprogramata sau cui ar trebui sa ma adresez pt o reprogramare....

1. scrie scrisoare la anc
2. du-te la anc
3. lumea spune că unii veneau la data următoare de depundere a jurământului şi-l va depune chiar atunci, fără programare careva
thanks 1 utilizator a multumit dentist acest post util.
Offline anastasian  
#3 Postat : miercuri, 8 decembrie 2010 18:10:32(UTC)
anastasian
Postari: 9
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Locatia: Bucuresti
Eu am trimis scrisoare recomandata si pana la urma m-au reprogramat.
thanks 1 utilizator a multumit anastasian acest post util.
Offline gheorghe_ps  
#4 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 14:19:18(UTC)
Nivel: Membru
gheorghe_ps
Postari: 13
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
dupa reprogramare, cam cit timp trebue sa treaca pina a fi inclus in lista? mersi anticipat
Offline natberengo  
#5 Postat : duminică, 30 ianuarie 2011 15:31:48(UTC)
natberengo
Locatia: bucuresti
anastasian a scris:
Eu am trimis scrisoare recomandata si pana la urma m-au reprogramat.

zi mi , te rog, in cat timp te au reprogramat dupa ce ai trimis cerere?mersi anticipat
Offline co13  
#6 Postat : marți, 22 februarie 2011 13:57:33(UTC)
co13
Postari: 5
Locatia: chisinau
dentist a scris:
1. scrie scrisoare la anc
2. du-te la anc
3. lumea spune că unii veneau la data următoare de depundere a jurământului şi-l va depune chiar atunci, fără programare careva

merci insa ce e asta ANC ?
Offline nell  
#7 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:00:24(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
co13 a scris:

Autoritatea Nationala pentru Cetatenie,Sector 3 Bucuresti, str. Smardan 3
Offline nell  
#8 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:02:18(UTC)
nell
co13 a scris:

eu cred ca ANC nu hotaraste aici, deoarece el depune juramintul la consulat in Moldova, pur si simplu poate sa mearga la consulat, dupa ce se intoarce din Austria, si sa se reprogrameze pentru juramint.
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline Cezar  
#9 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:07:17(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
co13 a scris:

Da cine se ocupa de dosarul tau, sau s-a ocupat?
Si in genere pe ce lume te afli?
Offline co13  
#10 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:10:24(UTC)
co13
OK, merci

insa pot merge sa incerc poate sa depun juramantul cu cei din sapt urmatoare, dat 8-9-10 martie ?! si cum pot afla pe ce data vor veni oamenii ?

va fi posibil? sau mai bine cand vind din trip, sa ma reprogramez? si daca asta este tot posibil?

am cumparat 2 foi turistice in wiena pentru mine si prietena mea pe 4 zile, si chiar ar fi pacat sa pierd banii si calatoria pentru juramant ;(

E/ sunt din Chisianu, am fost azi si m-am programat la consulat.. insa a pikat taman nereusit,
pe maikamea am programato vro 3sapt in urma, tot eu, si la juramant a plecat peste 16 zile, (la mine am crezut ca tot asa va fi) insa bad luck m-au pus la juramant in 9 zile..:(

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 14:12:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nell  
#11 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:12:55(UTC)
nell
co13 a scris:
OK, merci

insa pot merge sa incerc poate sa depun juramantul cu cei din sapt urmatoare, dat 8-9-10 martie ?! si cum pot afla pe ce data vor veni oamenii ?

va fi posibil? sau mai bine cand vind din trip, sa ma reprogramez? si daca asta este tot posibil?

am cumparat 2 foi turistice in wiena pentru mine si prietena mea pe 4 zile, si chiar ar fi pacat sa pierd banii si calatoria pentru juramant ;(

cind te intorci, liber mergi la consulat si te reprogramezi, ai tot dreptul
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline Cezar  
#12 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:13:41(UTC)
Cezar
co13 a scris:
OK, merci

Ce iti e mai drag, acele 4 zile in Viena linga podrujca (care e doar podrujca) sau cetatenia romana pe viata?
Viena tot acolo va ramane.

Sincer dai asa intrebari de parca aici e consulatul. La consulat iti pot raspunde concret ce sa faci.
Offline co13  
#13 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:22:57(UTC)
co13
@Cezar, "merci" pentru comentariu de rahat ;) keep going

@nell, Multumesc frumos de info.

Offline Cezar  
#14 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:26:51(UTC)
Cezar
co13 a scris:

Сэ щий сэнэтос
Offline nell  
#15 Postat : marți, 22 februarie 2011 14:29:42(UTC)
nell
co13 a scris:

fiecare cu ce poate, in general Cezar da sfaturi foarte bune in diverse situatii dificile, pur si simplu te-a luat peste picior putin, nu-i tine pica, ai sa mai ai poate nevoie de sfaturile lui. Ceea ce ne sfatuiesc sa facem, nu e obligatoriu de facut, primeste doar sfaturile si urmeaza-l pe cel care crezi ca e mai corect si mai convenabil pentru tine.

Odihna placuta si o vacanta de neuitat, Viena e un oras foarte frumos, cred ca vei fi multumit de calatorie. Bafta in continuare.
Offline calibri1  
#16 Postat : miercuri, 9 martie 2011 01:58:53(UTC)
calibri1
Postari: 14
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 4
Locatia: Turkey
Citeva persoane in acest topic deja au intrebat

cit timp trece ca sa fii reprogramat dupa ce trimiti scrisoarea cu cerere?
Este cineva care poate sa raspunde, va rog frumos?

Si inca o intrebare, puteti sa-mi spuneti de la ce data exact se socot aceste 3 luni?

Dupa ce esti reprogramat ai sa te apari in liste pe sit-ul ANC pe linga cei care la momentul curent sunt prograqmati pentru juramint?

Am fost programata pe 20 Decembrie la Bucuresti. N-am putut sa vin. Pe data de 15 ianuarie niste cunoscuti mi-au promis sa depun cerere mea pentru reprogramare la ANC. Dupa ce am aflat aici ca pot si sa trimit scrisoarea recomandata cu cerere prin posta, am trimis-o imediat. Am controlat prin internet ajungerea scrisoarei- predatata la destinatar pe 1 martie. Au iesit liste pentru juramint pe 14 martie. Nu sunt inclusa acolo. Am vreo sansa inca?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 9 martie 2011 03:19:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline baghira  
#17 Postat : duminică, 27 martie 2011 11:59:39(UTC)
baghira
Postari: 39
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 15
Locatia: nice
buna. a reusit cineva sa se reprogrameze pentru juramint la bucuresti? si cit timp a durat? merci anticipat.
Offline calibri1  
#18 Postat : vineri, 13 mai 2011 22:22:38(UTC)
calibri1
azi am primit scrisoarea. sunt reprogramata pe 23 mai...Applause
Offline andr80  
#19 Postat : vineri, 13 mai 2011 22:55:33(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
calibri1 a scris:

felicitariApplause ThumpUp
thanks 1 utilizator a multumit andr80 acest post util.
Offline baghira  
#20 Postat : joi, 19 mai 2011 12:48:01(UTC)
baghira
Postari: 39
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 15
Locatia: nice
calibri1 a scris:

buna spunemi in scrisoare ai cerut sa te reprogrameze la bucuresti sau chisinau?
Offline calibri1  
#21 Postat : vineri, 20 mai 2011 21:49:44(UTC)
calibri1
am cerut pur si simplu reprogramarea. toate actele erau depuse cu stabilirea domiciliului in romania- reintegrarea familiei e posibila doar daca ai domiciliu acolo. nici n-am vrut sa incerc sa schimb. Atit timp am asteptat...
thanks 1 utilizator a multumit calibri1 acest post util.
Offline vicky_g  
#22 Postat : vineri, 20 mai 2011 22:22:37(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
calibri1 a scris:
am cerut pur si simplu reprogramarea. toate actele erau depuse cu stabilirea domiciliului in romania- reintegrarea familiei e posibila doar daca ai domiciliu acolo. nici n-am vrut sa incerc sa schimb. Atit timp am asteptat...

Te referi la reintregirea familiei presupun .
Offline Felix  
#23 Postat : vineri, 20 mai 2011 22:35:40(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
calibri1 a scris:

Nu-ti incurca singura itele...pentru reaintregire iar sa mai astepti 4 ani pare-mi-se dupa lege sau 5 ? Smile
Te duci frumusel si depui juramantu si-ti faci actele mai departe ori cu domiciliul in strainatate ori in RO daca vrei si buletin.
.

Editeaza de catre utilizator vineri, 20 mai 2011 22:36:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline calibri1  
#24 Postat : marți, 31 mai 2011 22:31:18(UTC)
calibri1
Model de cerere pentru reprogramare prin scrisoarea recomandata

Da, E posibil de facut prin posta. Am asteptat aproape 3 luni.
Asta-i e cererea care am trimis

CERERE
PENTRU REPROGRAMAREA LA DEPUNEREA JURAMINTULUI PENTRU CETATANIA ROMANA

Subsemnata, Maria Ungureanu, cetăţeanca al Republicii Moldova:
- posesoarea a cărţii de rezidenţă permanentă pentru membrii de familie / permis de sedere serie RTR nr.111111 eliberat(ă) la data de 04.02.2010 de către O.R.I.-Bucuresti
- Domiciliată în Romania,
- cu reşedinţa în Bucuresti; str. Sfinta Vineri, nr.41 Bl.C, ap. 3 Sector 3,
Prin ordinul Presidintelui Autoritatii Nationale pentru Cetatenie nr. 222/P din 22.11.2010 mi s-a aprobat cerere de redobindire a cetateniei romane, Nr.22222/ANC/03.12.2010

Prin prezenta, rog Sa ma reprogramati pentru depunerea juramintului pentru cetăţenia romana.
Consider cererea mea întemeiată având motivul ca am nascut copilul pe data de 10 Decembrie 2010 cu complicatii medicale (prin sectia cezariana).

Ca urmare a celui expus mai sus, îmi exprim dorinţa şi disponibilitatea de a- mi susţine argumentele prin adeverinţe suplimentare, eliberate de autorităţile competente.
Vă mulţumesc anticipat.
Maria Ungureanu
e-mail: mariaungureanu@yahoo.com
Adresa de resedinta
Str.Alba Iulia, 77, ap.145
Chisinau, Republica Moldova

Semnătura__________________
Data 18/02/2011

Adresa pe care am trimis scrisoarea:

Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071
Offline eduard84  
#25 Postat : vineri, 22 iulie 2011 23:54:48(UTC)
eduard84
Locatia: Cahul
salut la toti va rog sa ma ajutati daka sa mai intilnit cineva problema mea am ordinu 224p ku resedinta in rominia pe data de 23.05.2011 trebuea sa ma prezint la juramint la bucuresti mam dus la consulat sami deskida vaza sa ma pot prezenta la juramint dar din kauza ka mea fost singele prea fierbinte in tinerete si am avut probleme pe la rominia nu mi sa deskis viza la timp (pina a consulatul cererea ce sa faca cu mine la bucuresti pina a venit raspunsu a trecut data de 23)daupa ce lea venit raspunsu de la bucuresti (bine inteles pozitiv) meau dat 2 variante la consulat 1. sa ma duk sa ma reprogramez la bucuresti. 2.sa trimit scrisoare sa cer sami dea acordu sa ma reprogramez la consulatul din cahul. mam folosit de a doua varianta si am trimis scrisoare ca sami dea acordu de a ma reprograma la consulatul din cahul
model cerere
cerere de reprogramare pentru depunerea juramintului de credinta fata de rominia la consulatul general al rominiei la cahul

eu subsemnatul ...... .......... fiul lui .......... ... si .......... ............,
nascut la 15.09.1984 in orasul cahul, rn. cahul, cetatean moldovean, de origine romina, cu domiciliul actual in republica moldova, orasul cahul, str. petru movila, nr. 21, raionul cahul am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei romine la ministeru justitiei romin la bucuresti, nr. dosarului si anul 15819/2010
prin prezenta cerere, rog a fi expediat acordul de a fi reprogramat pentru depunere juramintului la consulatul general al rominiei din cahul, din motiv ca nu m-i s-a acordat viza in termen, pentru a putea depune juramintu de credinta fata de rominia pe data de 23.05.2011
rog de a expedia acordul de depunere a juramintului de credinta fata de rominia la consulatul general al rominiiei la cahul, la adresa: orasul cahul, str petru movila,nr.21, rn.cahul, republica moldova
va multumesc anticipat
iscalitura nr de telefon etc.
scrisoarea a ajuns la anc pe data de 10 iunie si pina in ziua de azi nu se aude nimic
va rog mult cine a avut caz ca al-meu sau a auzit ceva pe tema asta sa ma ajute cu vriun sfat
Offline mitică  
#26 Postat : sâmbătă, 23 iulie 2011 00:37:06(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Originally Posted by: eduard84 Go to Quoted Post
salut la toti va rog sa ma ajutati daka sa mai intilnit cineva problema mea am ordinu 224p ku resedinta in rominia pe data de 23.05.2011 trebuea sa ma prezint la juramint la bucuresti mam dus la consulat sami deskida vaza sa ma pot prezenta la juramint dar din kauza ka mea fost singele prea fierbinte in tinerete si am avut probleme pe la rominia nu mi sa deskis viza la timp (pina a consulatul cererea ce sa faca cu mine la bucuresti pina a venit raspunsu a trecut data de 23)daupa ce lea venit raspunsu de la bucuresti (bine inteles pozitiv) meau dat 2 variante la consulat 1. sa ma duk sa ma reprogramez la bucuresti. 2.sa trimit scrisoare sa cer sami dea acordu sa ma reprogramez la consulatul din cahul. mam folosit de a doua varianta si am trimis scrisoare ca sami dea acordu de a ma reprograma la consulatul din cahul
model cerere
cerere de reprogramare pentru depunerea juramintului de credinta fata de rominia la consulatul general al rominiei la cahul

eu subsemnatul ...... .......... fiul lui .......... ... si .......... ............,
nascut la 15.09.1984 in orasul cahul, rn. cahul, cetatean moldovean, de origine romina, cu domiciliul actual in republica moldova, orasul cahul, str. petru movila, nr. 21, raionul cahul am depus dosarul pentru redobindirea cetateniei romine la ministeru justitiei romin la bucuresti, nr. dosarului si anul 15819/2010
prin prezenta cerere, rog a fi expediat acordul de a fi reprogramat pentru depunere juramintului la consulatul general al rominiei din cahul, din motiv ca nu m-i s-a acordat viza in termen, pentru a putea depune juramintu de credinta fata de rominia pe data de 23.05.2011
rog de a expedia acordul de depunere a juramintului de credinta fata de rominia la consulatul general al rominiiei la cahul, la adresa: orasul cahul, str petru movila,nr.21, rn.cahul, republica moldova
va multumesc anticipat
scrisoarea a ajuns la anc pe data de 10 iunie si pina in ziua de azi nu se aude nimic
va rog mult cine a avut caz ca al-meu sau a auzit ceva pe tema asta sa ma ajute cu vriun sfat

Adic daca nimereste cererea ta la cineva punctual nu-ti mai da curs cererei, ce inseamna, redobindirea cetateniei romine, nu cred ca pentru ei rominia=Romania, bine pe forum poti sa mai scrii rominia, dar intr-o cerere care merge catre o institutie de stat, mult conteaza o litera, e una cand zici "sula lui mos Ion" si alta e cand zici in loc de "sula", "p.... lui mos Ion" ce e comun ca ambele sunt ale lui mos Ion in rest diferenta e mare!!
SUCCESE !!

thanks 2 au multumit acest post util mitică.
Offline yarkii  
#27 Postat : sâmbătă, 23 iulie 2011 09:32:48(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Originally Posted by: eduard84 Go to Quoted Post
model cerere

va multumesc anticipat

Procedura dureaza cam 1-2 luni.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline eduard84  
#28 Postat : sâmbătă, 23 iulie 2011 09:54:09(UTC)
eduard84
Originally Posted by: miticaa Go to Quoted Post
Adic daca nimereste cererea ta la cineva punctual nu-ti mai da curs cererei, ce inseamna, redobindirea cetateniei romine, nu cred ca pentru ei rominia=Romania, bine pe forum poti sa mai scrii rominia, dar intr-o cerere care merge catre o institutie de stat, mult conteaza o litera, e una cand zici "sula lui mos Ion" si alta e cand zici in loc de "sula", "p.... lui mos Ion" ce e comun ca ambele sunt ale lui mos Ion in rest diferenta e mare!!
SUCCESE !!

defapt in cerere e scris (redobindirea cetateniei romane) da totusi multumesc pentru raspuns
Offline eduard84  
#29 Postat : sâmbătă, 23 iulie 2011 09:57:59(UTC)
eduard84
Originally Posted by: yarkii Go to Quoted Post
Procedura dureaza cam 1-2 luni.

mai am putin pina la 2 luni mai astept sa vedem ce-o sa fiie
Offline pavla  
#30 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 17:02:33(UTC)
pavla
Postari: 8
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 3
Salut la toti! spunetimi va rog de cind se socot 3 luni, de la data de cind apari in ordin sau de cind iti cine scrisoarea acasa? Multumesc!
Offline Tincutza  
#31 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 17:15:47(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: pavla Go to Quoted Post
Salut la toti! spunetimi va rog de cind se socot 3 luni, de la data de cind apari in ordin sau de cind iti cine scrisoarea acasa? Multumesc!

Tiam mai raspuns deja.
Nu repeta intrebarea in toate topicurile.
ramai la acela care deja ai pus intrebarea.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.