Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini<1234>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dido  
#101 Postat : joi, 12 mai 2011 20:38:10(UTC)
Nivel: Membru
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Locatia: Chisinau
AlexandruL a scris:
salut! care va fi domiciliul copilului indicat in pasaportul lui?

Eu am indicat Romania la rubrica "tara de domiciliu" pentru copil. Presupun ca va fi adresa mea din buletinul romanesc.

Editeaza de catre utilizator marți, 31 mai 2011 12:33:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#102 Postat : vineri, 13 mai 2011 21:42:24(UTC)
Nivel: Membru Avansat
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
OK, merci. Mie - asa in general, fara nici un gand negativ - imi este interesant cum ei tratez situatiile similare (tatul cu copilul cu domiciliul in RO dar mamsa - fara)...

Editeaza de catre utilizator vineri, 13 mai 2011 21:45:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline applicant for_Ro  
#103 Postat : luni, 30 mai 2011 12:03:12(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
Spuneti-mi va rog, ca sa plecam in UE pentru noi, matruii sunt obligatorii si pasapoartele RO daca avem CI?
Intreb, fiindca vrem sa facem copiilor minori pasapoarte fara sa ne facem noi (ca sa mai reducem din cheltuieli, caci pentru 4 CN si 1 CC am achitat 550 euro). Este posibil asa ceva?
Cartea de identitate Ro o luam pe la finele lunii iunie.

Din cate inteleg, pasaportul biometric in Romania se elibereaza undeva in 2 saptamani, iar la Consulatul din Chisinau in 1 luna?
Iar costul e aproximativ acelasi (276 Ron - 100 Eur).
Va multumesc anticipat!

Editeaza de catre utilizator luni, 30 mai 2011 12:05:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#104 Postat : luni, 30 mai 2011 12:59:01(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: applicant for_Ro Go to Quoted Post
Spuneti-mi va rog, ca sa plecam in UE pentru noi, matruii sunt obligatorii si pasapoartele RO daca avem CI?
Intreb, fiindca vrem sa facem copiilor minori pasapoarte fara sa ne facem noi (ca sa mai reducem din cheltuieli, caci pentru 4 CN si 1 CC am achitat 550 euro). Este posibil asa ceva?

Din cate inteleg, pasaportul biometric in Romania se elibereaza undeva in 2 saptamani, iar la Consulatul din Chisinau in 1 luna?
Va multumesc anticipat!

In UE , toti cetatenii romani , calatoresc cu CI , caci din cate stiu eu , majoritatea romanilor nu au pasaport .
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline Tincutza  
#105 Postat : luni, 30 mai 2011 17:50:14(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: applicant for_Ro Go to Quoted Post

Va multumesc anticipat!

Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
In UE , toti cetatenii romani , calatoresc cu CI , caci din cate stiu eu , majoritatea romanilor nu au pasaport .

Pasapoartele Ro pt romani, trebuie daca vrei sa mergi in afara UE. Cum ar fi in America, Rusia, etc... si in Republica Moldova, of courseWink (pt romani-romani)(si maturii si copii minori trebuie pasapoarte).
Cu CI poti circula doar in UE.
Depinde unde vreti voi sa calatoriti.

edit: Da, la consulat e 1 luna si costa 100euro. Si in Romania in 2 saptamani cu 276 sau 277 roni.
Asa stiam si eu. Acuma sa mai adauge cineva care a depus recent daca s-a schimbat termenul de eliberare si costurile.

Editeaza de catre utilizator luni, 30 mai 2011 17:53:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline cosion  
#106 Postat : duminică, 21 august 2011 12:31:58(UTC)
cosion
Postari: 47
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 12
Locatia: Moldova
Salut.Am asa o intrebare cine poate sa ma ajute cu un raspuns,eu si sotia avem cetatenie si dorim sa facem si la copii pasapoarte,noi le avem,ei au doar certificate de nastere dar nu sunt inclusi in certificatu constatator nu vor fi probleme?
Offline tornado  
#107 Postat : duminică, 21 august 2011 13:01:28(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: cosion Go to Quoted Post
Salut.Am asa o intrebare cine poate sa ma ajute cu un raspuns,eu si sotia avem cetatenie si dorim sa facem si la copii pasapoarte,noi le avem,ei au doar certificate de nastere dar nu sunt inclusi in certificatu constatator nu vor fi probleme?

CN COPIILOR SUNT TRANSCRISE?
DACA SUNT MINORI - AUTOMAT OBTIN CETATENIA. INTAI TREBUIE DE TRANSCRIS CN COPIILOR SI APOI FACI PASAPOARTE.

Editeaza de catre utilizator duminică, 21 august 2011 13:04:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cosion  
#108 Postat : duminică, 21 august 2011 13:08:55(UTC)
cosion
Da sunt transcrise cu cnp unu are 17 a doilea 12 ani.
Offline tornado  
#109 Postat : duminică, 21 august 2011 13:11:16(UTC)
tornado
Originally Posted by: cosion Go to Quoted Post
Da sunt transcrise cu cnp unu are 17 a doilea 12 ani.

PAI, DACA AU CERTIFICATELE TRANSCRISE, DEJA AU CETATENIE. TE DUCI CU TOATA FAMILIA SI LE FACETI PASAPOARTE.
PARINTII TRE' SA FIE PREZENTI.

Editeaza de catre utilizator duminică, 21 august 2011 13:12:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cosion  
#110 Postat : luni, 22 august 2011 20:40:20(UTC)
cosion
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
PAI, DACA AU CERTIFICATELE TRANSCRISE, DEJA AU CETATENIE. TE DUCI CU TOATA FAMILIA SI LE FACETI PASAPOARTE.
PARINTII TRE' SA FIE PREZENTI.

No sa am probleme,am programare pe 26 si nu asi vrea sa fac plimbare cu familia pina la Iasi si innapoi dejeaba.MULTUMESC.
Offline serjrasan  
#111 Postat : miercuri, 31 august 2011 22:03:40(UTC)
serjrasan
Postari: 30
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
MENŢIUNILE PRIVIND INCLUDEREA MINORILOR ÎN PAŞAPOARTELE PĂRINŢILOR RĂMÂN VALABILE ŞI PERMIT IEŞIREA DIN ŢARĂ A MINORULUI ÎN CONDIŢIILE LEGII NR. 248/2005 PRIVIND REGIMUL LIBEREI CIRCULAŢII A CETĂŢENILOR ROMÂNI ÎN STRĂINĂTATE, CU MODIFICĂRILE ŞI COMPLETĂRILE ULTERIOARE, PÂNĂ LA EXPIRAREA VALABILITĂŢII ACESTORA SAU, DUPĂ CAZ, PÂNĂ LA ÎMPLINIREA VÂRSTEI DE 14 ANI.
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Aici este info destul (cred)
http://www.prefecturabucuresti.ro/paapoarte.html

Conform informatiei din link citez:

imi lamureste si mie cineva textul de mai sus,,din el rezulta ca nu e numaidecit sa fac pasaport copilului,pot sal pun la mine,.a\ mai facut asa cineva

Editeaza de catre utilizator miercuri, 31 august 2011 22:06:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#112 Postat : vineri, 2 septembrie 2011 19:02:48(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: serjrasan Go to Quoted Post
MENŢIUNILE PRIVIND INCLUDEREA MINORILOR ÎN PAŞAPOARTELE PĂRINŢILOR RĂMÂN VALABILE ŞI PERMIT IEŞIREA DIN ŢARĂ A MINORULUI ÎN CONDIŢIILE LEGII NR. 248/2005 PRIVIND REGIMUL LIBEREI CIRCULAŢII A CETĂŢENILOR ROMÂNI ÎN STRĂINĂTATE, CU MODIFICĂRILE ŞI COMPLETĂRILE ULTERIOARE, PÂNĂ LA EXPIRAREA VALABILITĂŢII ACESTORA SAU, DUPĂ CAZ, PÂNĂ LA ÎMPLINIREA VÂRSTEI DE 14 ANI.
imi lamureste si mie cineva textul de mai sus,,din el rezulta ca nu e numaidecit sa fac pasaport copilului,pot sal pun la mine,.a\ mai facut asa cineva

Nu poti include copiii in pasaportul biometric.
In citatul de mai sus se are in vedere despre pasapoartele vechi unde era acest camp pentru copii. Adica daca ai asa pasaport inca valabil atunci poti include copiii minori. De exemplu pasaportul l-ai facut acum 3-4 ani si copiii aveau 8-9 ani (sub 14 ani). Acesti copii ii poti include in acest pasaport pana ce implinesc copiii 14 ani. Chiar daca pasaportul inca e valabil si copiii au peste 14 ani atunci treb sa le faci pasaport aparte.
Pasapoartele vechi au 10 ani valabilitate, insa ele nu se mai fac. Se faceau pana la sfarsitul lui 2008.
Offline nathally_m  
#113 Postat : marți, 11 octombrie 2011 11:13:50(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
Buna la toti. cine poate sa ma ajute . Merci.
Eu cu sotul am ridicat pasapoartele romane inca in august acest an, la Bucuresti. Copilul care are 3 ani, atunci hotarisem sa nu-l chinuim pe drum, deoarece si noi mergeam pentru prima data la Bucuresti, acum intrebarea mea este>

daca ambii parinti merg la consulat aici in Chisinau, se programeaza pentru confectionarea pasaportului pentru copil minor- este nevoie de achitat taxa de inca 60 euro ( gen declaratie - nu stiu pentru ce???!!!). Stiu ca costul unui pasaport este de 100 euro in termen 1 luna, valabilitate termen pe 3 ani.?????

Editeaza de catre utilizator marți, 11 octombrie 2011 11:15:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline KarinaLaura  
#114 Postat : marți, 11 octombrie 2011 11:17:40(UTC)
KarinaLaura
Postari: 23
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: nathally_m Go to Quoted Post
Eu cu sotul am ridicat pasapoartele romane inca in august acest an, la Bucuresti. Copilul care are 3 ani, atunci hotarisem sa nu-l chinuim pe drum, deoarece si noi mergeam pentru prima data la Bucuresti, acum intrebarea mea este>

daca ambii parinti merg la consulat aici in Chisinau, se programeaza pentru confectionarea pasaportului pentru copil minor- este nevoie de achitat taxa de inca 60 euro ( gen declaratie - nu stiu pentru ce???!!!). Stiu ca costul unui pasaport este de 100 euro in termen 1 luna, valabilitate termen pe 3 ani.?????

Da. Consulatul percepe aceasta taxa. De ce nu va duceti la Iasi??? Mai ieftin si mai rapid.
Pasaportul copilului va avea valabilitatea 1 an, caci e mai mic de 6 ani.
Offline nathally_m  
#115 Postat : marți, 11 octombrie 2011 14:29:24(UTC)
nathally_m
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
Originally Posted by: KarinaLaura Go to Quoted Post
Da. Consulatul percepe aceasta taxa. De ce nu va duceti la Iasi??? Mai ieftin si mai rapid.
Pasaportul copilului va avea valabilitatea 1 an, caci e mai mic de 6 ani.

valabilitatea de un an - e atunci kind copilul nu este prezent. eu asa am inteles de la autoritati.
Offline dolce-vitta  
#116 Postat : marți, 11 octombrie 2011 14:36:28(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103

declaratiile puteti sa le faceti si la notar..si va duceti cu ele la Consulat..referitor la valabilitatea pasaportului e 3 ani la sigur eu am facut la copil si iaka la vara deja trebuie sa fac altul nou
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline KarinaLaura  
#117 Postat : marți, 11 octombrie 2011 14:39:50(UTC)
KarinaLaura
valabilitatea de un an - e atunci kind copilul nu este prezent. eu asa am inteles de la autoritati.

Deci, m-am informat:
Copilul si parintii trebuie sa fie prezenti
Pt copilul sub 6 ani valabilitatea pasaportului este de 3 ani. Amprente digitale nu i se vor lua
thanks 1 utilizator a multumit KarinaLaura acest post util.
Offline KarinaLaura  
#118 Postat : marți, 11 octombrie 2011 14:43:53(UTC)
KarinaLaura
thanks 1 utilizator a multumit KarinaLaura acest post util.
Offline nathally_m  
#119 Postat : marți, 11 octombrie 2011 15:48:00(UTC)
nathally_m
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
declaratiile puteti sa le faceti si la notar..si va duceti cu ele la Consulat..referitor la valabilitatea pasaportului e 3 ani la sigur eu am facut la copil si iaka la vara deja trebuie sa fac altul nou

de fapt cel mai mult ma interesa aceste declaratii- fiindca la consulat taxa e usturatoare, si vroiam sa aud macar de la cineva ca a facut la notar, multumesc mult de info.
Offline I.Igor  
#120 Postat : marți, 11 octombrie 2011 17:46:45(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
de fapt cel mai mult ma interesa aceste declaratii- fiindca la consulat taxa e usturatoare, si vroiam sa aud macar de la cineva ca a facut la notar, multumesc mult de info.

In martie aici la consulat au fost intorsi inapoi o famile cu copil pe motive ca declaratiile au fost facute la notar (nu au avut bani la ei sa achite declaratiile pe loc) poate sa schimbat ceva de atunci.

Parintii trebuiau sa fie cu domiciliu impreuna daca nu inca o declaratie.

PS. asta a fost in marti real aici la consulat in Chisinau.
thanks 3 au multumit acest post util I.Igor.
Offline nathally_m  
#121 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 09:23:17(UTC)
nathally_m
Originally Posted by: I.Igor Go to Quoted Post
In martie aici la consulat au fost intorsi inapoi o famile cu copil pe motive ca declaratiile au fost facute la notar (nu au avut bani la ei sa achite declaratiile pe loc) poate sa schimbat ceva de atunci.

Parintii trebuiau sa fie cu domiciliu impreuna daca nu inca o declaratie.

PS. asta a fost in marti real aici la consulat in Chisinau.

ei ce sa facem noi - cei care muncesc in Chisinau de ani buni, exemplu meu, din 2000, m-am casatorit, si ce sa zic, nu avem apartament aici, ca pe ce paduchi sa-l cumparam, pe salariul de 2000 lei???
vizade resedinta a mea e la sud, la parintii mei, a sotului e la nord. Copilul s-a nascut in chisinau, dar e pus la evidenta, sau e inscris la mine la sud. ca altfel nu se da certificat de nastere copilului, pina el nu este pus la evidenta la o primarie.

Pina in decembrie anul acesta, o sa incercam aici la consulat. Primul pas va fi - toate declaratiile le vom face la notar.
O sa scriu neaparat in detalii aici pe forum.
Multumesc la toti.
Offline _roman_  
#122 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 09:57:23(UTC)
_roman_
Postari: 24
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 11
Locatia: chisinau
ei ce sa facem noi - cei care muncesc in Chisinau de ani buni, exemplu meu, din 2000, m-am casatorit, si ce sa zic, nu avem apartament aici, ca pe ce paduchi sa-l cumparam, pe salariul de 2000 lei???
vizade resedinta a mea e la sud, la parintii mei, a sotului e la nord. Copilul s-a nascut in chisinau, dar e pus la evidenta, sau e inscris la mine la sud. ca altfel nu se da certificat de nastere copilului, pina el nu este pus la evidenta la o primarie.

Pina in decembrie anul acesta, o sa incercam aici la consulat. Primul pas va fi - toate declaratiile le vom face la notar.
Multumesc la toti.

la consulat nu accepta declaratii la notar pentru perfectarea pasaportului,trebue sa achitati 60 euro pentru declaratii si 100 euro pentru pasaport
thanks 2 au multumit acest post util _roman_.
Offline tornado  
#123 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 09:58:35(UTC)
tornado

Multumesc la toti.

Nu pricep, de ce nu va duceti la Iasi? Acolo declaratiile sunt gratis.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 12 octombrie 2011 09:58:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util tornado.
Offline nathally_m  
#124 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 11:36:19(UTC)
nathally_m
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
Nu pricep, de ce nu va duceti la Iasi? Acolo declaratiile sunt gratis.

De fapt am putea, dar trebuie sa mergem ambii parinti + copilul trebuie sa fie prezent.
Am avut parte de peripetii neplacute kind am mers la bucuresti in august. am plecat toata familia (eu+ sotul, + fratele cu tata) 4 persoane. Si mi-a fost tare frica ca nu vom ajunge teferi inapoi la Chisinau. Sincer va spun- am avut parte de un sofer-?!?@- iresponsabil, care nu se gindeste ca are pasageri, deja kind plecam dupa ce am trecut vama albita- mai n-am sarit de pe drum de vreo 4 ori, + adormea la volan, ( dins spusele lui, deja avea o saptamina , zi la zi merge la bucuresti) am fost nevoita eu cu fratele ( deoarece stateam in fata) sa vorbim cu soferul. Dinspre dimineata chiar o lua pe contrasens. + la toate aceste dimineata ne-am pierdut prin bucuresti, ne-a trebuit o ora sa ne descurcam ca in fine sa ne luam dupa un taxi - care ne-a indreptat spre drumul drept.
Innapoi la intoarcere, dupa ce am trecut vama leuseni, seara tirziu, el adormea real la volan, noi tot il intrebeam de mai multe, el insa vorbea aiurea deja. VA SPUN - AM RAMAS INCORDATA INCA 2 ZILE. vedeam moartea cu okii. De asta ma tem sa ma pornesc la drum cu copilul. A fost pentru prima data kind am mers la Bucuresti, n-am dormit o sutka , n-am inchis un oki, ma rugam numai sa-mi vad copilul acasa. Tatal meu, sofer de 40 de ani, a spus asa frumusel , ca soferu e un ........xxxxx...... daca si el s-a speriat. a fost totul foarte serios.
Soferul l-am luat de la str., Izmail, un domn Stefan ni la dat, Il cheama (@@@2 Feghea) .. asa s-a prezentat.
Offline Tincutza  
#125 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 12:00:32(UTC)
Tincutza
De fapt am putea, dar trebuie sa mergem ambii parinti + copilul trebuie sa fie prezent.
Am avut parte de peripetii neplacute kind am mers la bucuresti in august. am plecat toata familia (eu+ sotul, + fratele cu tata) 4 persoane. Si mi-a fost tare frica ca nu vom ajunge teferi inapoi la Chisinau. Sincer va spun- am avut parte de un sofer-?!?@- iresponsabil, care nu se gindeste ca are pasageri, deja kind plecam dupa ce am trecut vama albita- mai n-am sarit de pe drum de vreo 4 ori, + adormea la volan, ( dins spusele lui, deja avea o saptamina , zi la zi merge la bucuresti) am fost nevoita eu cu fratele ( deoarece stateam in fata) sa vorbim cu soferul. Dinspre dimineata chiar o lua pe contrasens. + la toate aceste dimineata ne-am pierdut prin bucuresti, ne-a trebuit o ora sa ne descurcam ca in fine sa ne luam dupa un taxi - care ne-a indreptat spre drumul drept.
Innapoi la intoarcere, dupa ce am trecut vama leuseni, seara tirziu, el adormea real la volan, noi tot il intrebeam de mai multe, el insa vorbea aiurea deja. VA SPUN - AM RAMAS INCORDATA INCA 2 ZILE. vedeam moartea cu okii. De asta ma tem sa ma pornesc la drum cu copilul. A fost pentru prima data kind am mers la Bucuresti, n-am dormit o sutka , n-am inchis un oki, ma rugam numai sa-mi vad copilul acasa. Tatal meu, sofer de 40 de ani, a spus asa frumusel , ca soferu e un ........xxxxx...... daca si el s-a speriat. a fost totul foarte serios.
Soferul l-am luat de la str., Izmail, un domn Stefan ni la dat, Il cheama (@@@2 Feghea) .. asa s-a prezentat.

Mda, si eu am avut parte de asa peripetii, mai ales cu ratacitul prin Bucuresti, promite o suma de drum, si la capat de drum cere alta suma mai mare, si multe altele ca s-ar deschide un topic numai despre intermediarii astia.
Acuma apelez numai la rutele de la Autogara.
Offline troskposk  
#126 Postat : miercuri, 12 octombrie 2011 21:17:25(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27

Uite ce am gasit in alta tema.
Rezulta ca daca ambii parinti sunt cetateni Romani nu trebuie de achitat taxa de 60 Euro pu Declaratie.
thanks 1 utilizator a multumit troskposk acest post util.
Offline denielle  
#127 Postat : sâmbătă, 29 octombrie 2011 19:56:56(UTC)
Nivel: Incepator
denielle
Postari: 1
buna,am si eu o nelamurire in legatura cu pasaportul la copii minori:se poate face pasapart doar de unul din parinti fara ca celalalt sa-si de aprobarea......concubinul meu mi-a spus ca i-a facut copilului care este minor pasaport si ca il poate scoate din tara fara ca eu sa stiu,poate fi adevarat sau doar vrea sa ma sperie.....se poate scoate copilul ilegal din tara?.....
Offline Tincutza  
#128 Postat : sâmbătă, 29 octombrie 2011 23:06:31(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: denielle Go to Quoted Post
buna,am si eu o nelamurire in legatura cu pasaportul la copii minori:se poate face pasapart doar de unul din parinti fara ca celalalt sa-si de aprobarea......concubinul meu mi-a spus ca i-a facut copilului care este minor pasaport si ca il poate scoate din tara fara ca eu sa stiu,poate fi adevarat sau doar vrea sa ma sperie.....se poate scoate copilul ilegal din tara?.....

Nu poate!
Ca sa-i poate face la copil pasaport, trebuie prezenta ambilor parinti!
In caz de lipsa celuilalt- declaratie la notar, dar asta se putea in trecut, acuma nu.
E obligatoriu prezenta ambilor parinti!
Daca tu nu ai ai fost prezenta la perferctarea pasaportului pt copil, atunci nu poate sa-i faca pasaport.

Dar tu de care pasaport vorbesti? De pasaport roman? Sau moldovenesc?

Editeaza de catre utilizator duminică, 30 octombrie 2011 00:00:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline turisticdi  
#129 Postat : miercuri, 2 noiembrie 2011 11:17:35(UTC)
turisticdi
Postari: 90
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 19
Locatia: Dosar de pus 10.08.2010, ordin 20.05.2011, pasaport decembrie 2011
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Nu poate!
Ca sa-i poate face la copil pasaport, trebuie prezenta ambilor parinti!
In caz de lipsa celuilalt- declaratie la notar, dar asta se putea in trecut, acuma nu.
E obligatoriu prezenta ambilor parinti!
Daca tu nu ai ai fost prezenta la perferctarea pasaportului pt copil, atunci nu poate sa-i faca pasaport.

Dar tu de care pasaport vorbesti? De pasaport roman? Sau moldovenesc?

este valabil si pentru Iasi? daca unul dintre parinti nu are cetatenie? cum sa mearga la Iasi?
Offline Tincutza  
#130 Postat : miercuri, 2 noiembrie 2011 21:08:11(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: turisticdi Go to Quoted Post
este valabil si pentru Iasi? daca unul dintre parinti nu are cetatenie? cum sa mearga la Iasi?

La intrebarea asta, se raspundea asa: parintele lipsa face declaratie la notar din MD si este suficient declaratia parintelui lipsa in momentul perfectarii pasaportului la minor in Ro(la Bucuresti ori Iasi, etc). Dar asta a fost cateva luni in urma.
Ultima info recenta stiu asa: este obligatoriu prezenta ambilor parinti.
De ce si cum? Nu stiu.
Stiu doar ca cineva a mai trecut prin asta si trebuie ambii parinti. Asa mi-a ramas in minte info asta. Nu mai stiu cine era persoana/ele care a avut cazul.
Asa ca... nu stiu ce sa zicConfused
Ramane la consulat din MD sa faci pasaport la copil?
Confused

Si eu as vrea sa stiu ce e de facut, pt ca o am pe prietena mea cu 2 copii minori si doar mama are cetatenie romana. Tatal e moldovean si nici nu are dosarul depus.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 noiembrie 2011 21:09:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline blablabla  
#131 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 16:32:08(UTC)
blablabla
Postari: 6
ce acte trebuie sa avem pentru depunirea pasaport copilului minor de 14 ani?
La Iasi. Urgent! Ajutor!
Offline troskposk  
#132 Postat : marți, 29 noiembrie 2011 14:13:25(UTC)
troskposk

nathally_m spune te rog daca ai fost la consulat sa faci pasaport pentru copil, cum a fost. Ai achitat taxa de 60 euro ?
Offline uno  
#133 Postat : marți, 29 noiembrie 2011 18:16:37(UTC)
uno
Postari: 81
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 34
M-am incurcat un pic. Pot sa fac pasaport la copii in Ro daca nici unul din parinti nu are pasaport/buletin romanesc - ori trebuie mai intai parintii - apoi copii? Multumesc.
Offline rigu  
#134 Postat : marți, 29 noiembrie 2011 18:23:48(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: uno Go to Quoted Post
M-am incurcat un pic. Pot sa fac pasaport la copii in Ro daca nici unul din parinti nu are pasaport/buletin romanesc - ori trebuie mai intai parintii - apoi copii? Multumesc.

Doar daca copiii au certificat de nastere romanesc. Insa cred eu ca veti avea de impins baricadele birocratiei romane pentru asta.
In mod normal copiii minori automat devin cetateni romani in momentul in care parintii isi redobandesc cetatenia.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
uno
Offline uno  
#135 Postat : marți, 29 noiembrie 2011 18:40:27(UTC)
uno
Postari: 81
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 34
Citat:
Doar daca copiii au certificat de nastere romanesc.

Mersi, avem toate actele de stare civila. Citeam undeva ca parintii trebuie sa aiba cel putin un act romanesc cu fotografie - este corect pentru RO ori este pentru Consulat asta?
Offline rigu  
#136 Postat : marți, 29 noiembrie 2011 18:55:48(UTC)
rigu
Originally Posted by: uno Go to Quoted Post
Mersi, avem toate actele de stare civila. Citeam undeva ca parintii trebuie sa aiba cel putin un act romanesc cu fotografie - este corect pentru RO ori este pentru Consulat asta?

primul act romanesc cu fotografie la redobandirea cetateniei este certificatul eliberat de ministerul justitiei (ANC) la depunerea juramantului.
Pentru a te legitima, utilizezi deja actele emise in Rep.Moldova.

vezi detalii:
Pasaport
Pasapoarte
Offline mayaaa  
#137 Postat : sâmbătă, 3 decembrie 2011 08:47:10(UTC)
mayaaa
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: floresti
Cine ma poate ajuta cu o solutie la asa situatie? am copil minor 6 ani si vreau sa i fac pasaportul roman, am inteles ca trebuie sa fie prezenti ambii parinti, dar noi suntem divortati si tatal e plecat peste hotare nu tinem nici o legatura , nu stiu nimik de el, ce fac in asa caz? multumesc anticipat
Offline rigu  
#138 Postat : duminică, 4 decembrie 2011 16:55:18(UTC)
rigu
Originally Posted by: mayaaa Go to Quoted Post
Cine ma poate ajuta cu o solutie la asa situatie? am copil minor 6 ani si vreau sa i fac pasaportul roman, am inteles ca trebuie sa fie prezenti ambii parinti, dar noi suntem divortati si tatal e plecat peste hotare nu tinem nici o legatura , nu stiu nimik de el, ce fac in asa caz? multumesc anticipat

Daca tatal are drepturi parintesti, atunci obligatoriu este necesaracordul lui, care poate fi si o declaratie facuta la notar.
Offline mayaaa  
#139 Postat : duminică, 4 decembrie 2011 17:07:50(UTC)
mayaaa
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: floresti
el nu vrea sa deie acordul adica declaratia data de la notar, el fiind deja cetatean roman, sa inteleg ca nu pot face cetatenie copilului?
Offline rigu  
#140 Postat : duminică, 4 decembrie 2011 17:50:33(UTC)
rigu
Originally Posted by: mayaaa Go to Quoted Post
el nu vrea sa deie acordul adica declaratia data de la notar, el fiind deja cetatean roman, sa inteleg ca nu pot face cetatenie copilului?

Copilul automat devine cetatean impreuna cu unul din parinti, sau cu ambii.
Alta este sa-i faci pasaportul.
Sincer sa fiu, gandesc ca ar trebui sa fie suficient sa prezinti decizia judecatoriei despre divort, in care scrie ca tutela asupra copilului iti revine tie.
Insa aici cel mai bine sa se expuna un jurist.
Nu dispera, solutie oricum este.

Incepe cu transcrierea certificatelor de nastere. Chiar am sa incerc sa aflu cum procedeaza autoritatile romane in cazul esta.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline pavla  
#141 Postat : duminică, 18 decembrie 2011 00:09:13(UTC)
pavla
Postari: 8
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 3
cine cunoaste, voi putea face pasaport cu resedinta in strainatate copilului minor/ la Ias, daca unul dintre parinti nu este prezent, dar am procura/acordul din partea sotului care e cetatean roman cu resedinta in bucuresti.

Editeaza de catre utilizator duminică, 18 decembrie 2011 00:13:11(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#142 Postat : duminică, 18 decembrie 2011 00:35:02(UTC)
rigu
Originally Posted by: pavla Go to Quoted Post
cine cunoaste, voi putea face pasaport cu resedinta in strainatate copilului minor/ la Ias, daca unul dintre parinti nu este prezent, dar am procura/acordul din partea sotului care e cetatean roman cu resedinta in bucuresti.

Daca ai acordul lui, o sa poți
Offline turisticdi  
#143 Postat : luni, 19 decembrie 2011 12:22:12(UTC)
turisticdi
Postari: 90
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 19
Locatia: Dosar de pus 10.08.2010, ordin 20.05.2011, pasaport decembrie 2011

nu uita sa te programezi pe saitul lor, sa nu stai toata ziua in rind
Offline pavla  
#144 Postat : miercuri, 21 decembrie 2011 23:48:35(UTC)
pavla
salut baieti mersi pentru raspunsuri gata am fost si am reusit in sfirsit dar nu la ias ci la Vaslui. Am depus foarte usor cu toate ca in acordul tatalui a fost puse datele lui din MD,leam mai dat si dovada mea de cetatenie si a mers,nu e nevoie de programare, neam pornit din chisinau la 4.30 si la 8.00 eram la vaslui, am mai asteptat 30 min pentru ca sec. de pasap. se deschide la 8.30 am prins rind erau doar 2 persoane inainte, cit am asteptat in rind soferul a fost si achitat taxele asa ca la ora 10 eram liberi.
P.s. inca ceva la consulatul de la chisinau nu miau acceptat actele deoarece acum nu e deajuns numai acordul tatalui dar trebuie si imputernicire, adica ca el imputrniceste sotia sa faca pasaport fiului in locul lui
thanks 2 au multumit acest post util pavla.
Offline ilinca  
#145 Postat : joi, 22 decembrie 2011 10:04:56(UTC)
ilinca
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 9
salut baieti mersi pentru raspunsuri gata am fost si am reusit in sfirsit dar nu la ias ci la Vaslui. Am depus foarte usor cu toate ca in acordul tatalui a fost puse datele lui din MD,leam mai dat si dovada mea de cetatenie si a mers,nu e nevoie de programare, neam pornit din chisinau la 4.30 si la 8.00 eram la vaslui, am mai asteptat 30 min pentru ca sec. de pasap. se deschide la 8.30 am prins rind erau doar 2 persoane inainte, cit am asteptat in rind soferul a fost si achitat taxele asa ca la ora 10 eram liberi.
P.s. inca ceva la consulatul de la chisinau nu miau acceptat actele deoarece acum nu e deajuns numai acordul tatalui dar trebuie si imputernicire, adica ca el imputrniceste sotia sa faca pasaport fiului in locul lui

spune-mi te rog nr. de telefon a soferului, ca eu tot vreau sa fac la Vaslui, multumesc
Offline pavla  
#146 Postat : vineri, 23 decembrie 2011 00:19:36(UTC)
pavla
ion 79877736
Offline dido  
#147 Postat : vineri, 13 ianuarie 2012 11:05:01(UTC)
dido
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Originally Posted by: troskposk Go to Quoted Post
nathally_m spune te rog daca ai fost la consulat sa faci pasaport pentru copil, cum a fost. Ai achitat taxa de 60 euro ?

Poate e cam intirziat raspunsul meu. Cand am facut pasaport copilului minor in mai 2011 nu am achitat taxa de 60 euro pentru declaratie. Am achitat doar 100 eur pentru pasaport. Eu aveam pregatiti acei 60 eur, si chiar m-am mirat cand mi-a zis ca nu e nevoie. Eu am cetatenia Ro, sotia doar Md. Acuma nu mai stiu daca se mai achita sau nu acea taxa.
thanks 1 utilizator a multumit dido acest post util.
Offline troskposk  
#148 Postat : vineri, 13 ianuarie 2012 11:45:28(UTC)
troskposk
Originally Posted by: dido Go to Quoted Post
Poate e cam intirziat raspunsul meu. Cand am facut pasaport copilului minor in mai 2011 nu am achitat taxa de 60 euro pentru declaratie. Am achitat doar 100 eur pentru pasaport. Eu aveam pregatiti acei 60 eur, si chiar m-am mirat cand mi-a zis ca nu e nevoie. Eu am cetatenia Ro, sotia doar Md. Acuma nu mai stiu daca se mai achita sau nu acea taxa.

Multumesc oricum pentru raspuns. Eu tot nu am achitat acei 60 Euro. Ieri deacum si pasapoartele le-am ridicat :)
Offline ilean  
#149 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 11:19:32(UTC)
ilean
Postari: 30
Originally Posted by: troskposk Go to Quoted Post
Multumesc oricum pentru raspuns. Eu tot nu am achitat acei 60 Euro. Ieri deacum si pasapoartele le-am ridicat :)

La depunere ati fost prezenti ambii parinti la consulat si fara declaratie de la notar?
Multumesc.
Offline alinushik  
#150 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 18:28:16(UTC)
alinushik
Postari: 1
Locatia: Anenii Noi
salut am si eu o intrebare...cind am depus actele pentru cetatenie eram insarcinata...acum am nascut...raspuns nu mi-a venit inca.....care ar fi procedura sa pregatesc si actele pentru bebe-ul meu
Utilizatori pe tema
4 Pagini<1234>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.