Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini<1234>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline silvica  
#51 Postat : luni, 21 februarie 2011 02:48:20(UTC)
Nivel: Membru Avansat
silvica
Postari: 103
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 14
silvica a scris:
salut! va rog un sfat: vrem sa mergem miine, vineri, la Iasi, sa depunem la pasapoarte simple temporare ro (eu si sotul)(fara copii). dar vrem sa le facem si lor pasapoarte. am citit aici ca se poate fara prezenta copiiilor minori, pina la 14 ani.dar nici declaratie mentionata mai sus nu avem. avem doar certificatele de nastere transcrise, la toti membrii de familie. cum credeti, o sa reusim? ce ne sfatuiti? merci.

URAAAAAA!!!!! am reusit!!! sintem cetateni romani cu acte in regula! Slava Domnului!
thanks 1 utilizator a multumit silvica acest post util.
Offline nell  
#52 Postat : luni, 21 februarie 2011 10:02:06(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Pentru minorii, ai caror unul din parinti este cetatean Ro, iar altul este cetatean al altui stat, spre exemplu: RM, declaratia pentru obtinerea pasaportului se face de catre ambii parinti, precum ca parintii sunt de acord ca copilul minor sa obtina pasaport simplu sau simplu electronic, cind obtii pasaport in unul din orasele Romaniei, se face la notar R., Daca faci pasaportul la consulat, declaratia se face la consulat, contra 60 euro. Daca ambii parinti sunt cetateni Ro, atunci declaratia se face la sectia pasapoarte de catre ambii parinti in prezenta lucratorului de la sectia de pasapoarte. Am telefonat numai ce la sectia pasapoarte Iasi si mi-au adus la cunostinta aceste lucruri. Sper sa fie utile pentru diverse situatii.
thanks 2 au multumit acest post util nell.
Offline mihaela74  
#53 Postat : luni, 21 februarie 2011 11:23:08(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
silvica a scris:
URAAAAAA!!!!! am reusit!!! sintem cetateni romani cu acte in regula! Slava Domnului!

transcrierea la Bucuresti a durat 3 luni numai?Sau ma gresesc?
Offline mihaela74  
#54 Postat : luni, 21 februarie 2011 11:25:25(UTC)
mihaela74
silvica a scris:
salut! va rog un sfat: vrem sa mergem miine, vineri, la Iasi, sa depunem la pasapoarte simple temporare ro (eu si sotul)(fara copii). dar vrem sa le facem si lor pasapoarte. am citit aici ca se poate fara prezenta copiiilor minori, pina la 14 ani.dar nici declaratie mentionata mai sus nu avem. avem doar certificatele de nastere transcrise, la toti membrii de familie. cum credeti, o sa reusim? ce ne sfatuiti? merci.

a-ti reusit fara copii sa facet pasapoarte,dar cum sau foto in pasaport?
Offline nell  
#55 Postat : luni, 21 februarie 2011 11:28:57(UTC)
nell
mihaela74 a scris:

Pentru copii minori, pasaportul simplu temporar, adica cel pe un an, se poate face fara prezenta copilului, aduci citeva foto recente de ale lui,uite in topic mai sus, este lista cu acte, si cu negru gros scrie aceasta info
Offline mihaela74  
#56 Postat : luni, 21 februarie 2011 11:33:48(UTC)
mihaela74
nell a scris:
Pentru copii minori, pasaportul simplu temporar, adica cel pe un an, se poate face fara prezenta copilului, aduci citeva foto recente de ale lui,uite in topic mai sus, este lista cu acte, si cu negru gros scrie aceasta info

mersi,chiar o citesc acum
Offline Veaceslav  
#57 Postat : luni, 21 februarie 2011 12:21:40(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
Mihaela, vad ca ai depus deja pt buletin... Ai depus la Iasi? Si cit te-a costat daca ai facut prin intermediar..?
Offline Serj080  
#58 Postat : luni, 21 februarie 2011 13:31:14(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
silvica a scris:

Salut Silvica, fa te rog o descriere cit mai detaliata la toata procedura de depunere pentru pasaport pentru copii si de care pasaport a-ti facut pe 5 ani sau 1 an. Ce acte v-au cerut si ce declaratii la notar a-ti facut, mai pe scurt tot deamanuntitul,te rog mult, caci vreau sa-i fac si fetitei mele pasaport.
Offline silvica  
#59 Postat : luni, 21 februarie 2011 18:10:10(UTC)
silvica
mihaela74 a scris:
transcrierea la Bucuresti a durat 3 luni numai?Sau ma gresesc?

transcrierea la certificatul meu si al copiilor a durat 3 luni. ai dreptate. la Bucuresti. da asta sa intimplat inca in vara anului 2010, din mai pina in august.
dar iata la sot a durat mai mult de jumate de an,(din mai 2010 pina in februarie 2011) da la el erau careva probleme si a fost respins de 2 ori si a fost depus de 3 ori la transcriere, se primeste.(au fost 2 motive diferite: greseala in actul de cetatenie; si el era nascut in Ucraina, da cert. de nastere era eliberat in MD si cei de la ANC cereau certificat de nestere ucrainesc.....)
Offline mihaela74  
#60 Postat : luni, 21 februarie 2011 18:15:03(UTC)
mihaela74
silvica a scris:
transcrierea la certificatul meu si al copiilor a durat 3 luni. ai dreptate. la Bucuresti. da asta sa intimplat inca in vara anului 2010, din mai pina in august.
dar iata la sot a durat mai mult de jumate de an,(din mai 2010 pina in februarie 2011) da la el erau careva probleme si a fost respins de 2 ori si a fost depus de 3 ori la transcriere, se primeste.(au fost 2 motive diferite: greseala in actul de cetatenie; si el era nascut in Ucraina, da cert. de nastere era eliberat in MD si cei de la ANC cereau certificat de nestere ucrainesc.....)

mersi,aceiasi problema am avut si noi,fetita mea a fost nascuta in Irlanda si cind am dus actele la sec N1 ca cica numai acolo transcriu certif la care au fost nascuti peste hotarele tarii,am avut numai cetificatul cel md,au cerut cel Irlandez apostilat si tradus.
Offline silvica  
#61 Postat : luni, 21 februarie 2011 22:47:24(UTC)
silvica
mihaela74 a scris:

da, am facut pasapoarte si la copii, aveam cite 2 poze recente 3,5x4,5 ; si deoarece ambii parinti am mers si ambii cetateni romani deja, nu a fost nevoie de declaratii; adica acolo pe loc am scris un fel de declaratii, precum ca copiii din poza sint copiii nostri si...si am luat intrun sfarsit 4 pasapoarte RO(temporare=1 an)
Offline silvica  
#62 Postat : luni, 21 februarie 2011 23:27:17(UTC)
silvica
Serj080 a scris:
Salut Silvica, fa te rog o descriere cit mai detaliata la toata procedura de depunere pentru pasaport pentru copii si de care pasaport a-ti facut pe 5 ani sau 1 an. Ce acte v-au cerut si ce declaratii la notar a-ti facut, mai pe scurt tot deamanuntitul,te rog mult, caci vreau sa-i fac si fetitei mele pasaport.

salut! da, eu deja am mai scris, mai sus, ca am incurcat care ce a cerut, dar noi am facut pasaport simplu temporar, valabil 1 an, fiindca ne era urgent, nu aveam acele 14 zile la dispozitie pentru pasaportul biometric. si nu neau trebuit nici un fel de declaratii intarite notarial nici in MD, nici in RO, deoarece eram ambii parinti de fata si ambii cetateni RO deja, si acolo pe loc ni sa dat o foaie sa declaram ca copiii din poze sint ai nostri si ca sintem deacord sa le facem pasaport. si atit. si restul actelor atashate la dosarul fiecarui copil: certificatul de nastere roman transcris al copilului(+1copie), certificatul nostru de casatorie roman(+1copie), 1 poza 3,5x4,5 e suficienta, apoi BI moldovenesc +1 copie, pasaportul albastru MD + 1 copie la paginile p-le, certificatul de cetatenie(galben)+1copie s parca cam astea...daca imi mai amintesc ceva, mai adaug ;)
Offline Oliandra  
#63 Postat : luni, 21 februarie 2011 23:52:38(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
nell a scris:

Spuneti-mi va rog care cunoaste la sigur:copilului minor ii trebuie facut pasaport al lui personal sau se poate doar sa-l inscriu la mine in pasaport...?d'oh!
Offline silvica  
#64 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:44:36(UTC)
silvica
Oliandra a scris:
Spuneti-mi va rog care cunoaste la sigur:copilului minor ii trebuie facut pasaport al lui personal sau se poate doar sa-l inscriu la mine in pasaport...?d'oh!

da, acuma e clara legea, la copii li se perfecteaza pasaport personal, oricit de mic ar fi el. nu se mai pune in pasaportul parintilor.(asta in RO)(eu chiar am intrebat asa intrebare la ei, la sectia de pasapoarte, ca sa ma asigur)
Offline Cezar  
#65 Postat : marți, 22 februarie 2011 00:46:58(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Oliandra a scris:

Nu ca e asa legea, ci in pasapoartele biometrice nu se inscriu copii.
Pasapoartele biometrice sunt doar pentru o persona si nu au campuri pentru mai multe persoane (copii, sau pasapoarte colective).

In orice tara e asa, inclusiv si in Moldova.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline nell  
#66 Postat : marți, 22 februarie 2011 08:44:42(UTC)
nell
Oliandra a scris:

se poate sa-l pui si la tine in pasaport, in acel simplu temporar, insa va putea circula peste hotare doar cu tine, acesta e minusul

Editeaza de catre utilizator marți, 22 februarie 2011 08:48:53(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Oliandra  
#67 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:29:32(UTC)
Oliandra
nell a scris:
se poate sa-l pui si la tine in pasaport, in acel simplu temporar, insa va putea circula peste hotare doar cu tine, acesta e minusul

Nell mersi de raspuns, dar de ce e minusul? minorul si asa trebuie sa circule cu parinti impreuna...nu-i asa?
Offline Cezar  
#68 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:31:15(UTC)
Cezar
Oliandra a scris:
Nell mersi de raspuns, dar de ce e minusul? minorul si asa trebuie sa circule cu parinti impreuna...nu-i asa?

Minus e ca e pe un an pasaportul temporar
Offline nell  
#69 Postat : marți, 22 februarie 2011 12:40:10(UTC)
nell
Oliandra a scris:

Dar daca va trebui sa mearga cu alta persoana, spre exemplu cu tatal sau bunicii, atunci nu va putea, doar cu mama, fiindca e la mama in pasaport, iata si minusul, plus si ce a spus Cezar, ca e temporar - pe un an.
Offline silvica  
#70 Postat : marți, 22 februarie 2011 17:06:46(UTC)
silvica
nell a scris:

eu personal am intrebat daca se poate sa puna copiii la mine in pasaportul asta temporar, ca oricum o sa mearga doar cu mine impreuna si e doar pe 1 an pasaportul, si numi era a cheltui niste bani in plus, inca pe 2 pasapoarte temporare, care tot costa 216 RONi-1,paremise si miau spus clar ca acuma nu se mai pun copiii in pasapoarte la parinti. si atat!si daca imi trebuia de urgenta am facut si gata.
Offline nell  
#71 Postat : marți, 22 februarie 2011 17:12:31(UTC)
nell
silvica a scris:
eu personal am intrebat daca se poate sa puna copiii la mine in pasaportul asta temporar, ca oricum o sa mearga doar cu mine impreuna si e doar pe 1 an pasaportul, si numi era a cheltui niste bani in plus, inca pe 2 pasapoarte temporare, care tot costa 216 RONi-1,paremise si miau spus clar ca acuma nu se mai pun copiii in pasapoarte la parinti. si atat!si daca imi trebuia de urgenta am facut si gata.

Includerea minorilor in pasaportele parintilor odata cu emiterea pasapoartelor simple cu mentiunea domiciliului in strainatate este scutita de plata taxelor consulare.
In cazul includerii ulterioare a minorilor in pasaport se vor prezenta si chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea aferente includerii (3 RON – taxa includere, pe numele copilului, 3 RON – taxa inregistrare cerere, pe numele parintelui);

http://www.pasapoarte.ro...re-pasapoarte-minori.php
Offline Oliandra  
#72 Postat : marți, 22 februarie 2011 20:52:44(UTC)
Oliandra
silvica a scris:

De regula, minorii cu varsta de pana la 14 ani, carora autoritatile statului in care se afla le-au aprobat stabilirea domiciliului in tara respectiva, vor fi inclusi in pasaportul parintilor, iar in cazuri motivate, cu acordul ambilor parinti li se pot elibera pasapoarte individuale.
sursa http://www.pasapoarte.ro...re-pasapoarte-minori.php
Offline mihaela74  
#73 Postat : miercuri, 23 februarie 2011 22:02:47(UTC)
mihaela74
Oliandra a scris:

stiu o persoana care si-a trimis copilul de 3 luni acasa din strainatate cu o persoana care nu avea nici o relatie de rudenie cu o procura de incredere + pasaport pentru copil.

Editeaza de catre utilizator duminică, 27 februarie 2011 17:11:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#74 Postat : miercuri, 23 februarie 2011 22:09:16(UTC)
Cezar
mihaela74 a scris:
stiu o persoana care si-a trimis copilul de 3 luna acasa din strainatate cu o persoana care nu avea nici o relatie de rudenie cu o procura de incredere + pasaport pentru copil.

Se poate asa ceva. Eu am vazut un copil in avion Chisinau-Milano care era insotit de stewardesa si avea agatat de git un carton cu niste indice :)
Offline eu1983  
#75 Postat : vineri, 11 martie 2011 17:51:35(UTC)
Nivel: Incepator
eu1983
Postari: 2
Locatia: moldova
va rog frumos daca stie cineva si-mi poate da asa info. pot face pasaport copilului meu minor la o ambasada a Romanie intr-o tara membra UE,fara a avea viza de resedinta in tara data si fara a avea viza de resedinta in Romania,sa obtina pasaportul odata cu parintii,mersi anticipat.
Offline Cezar  
#76 Postat : vineri, 11 martie 2011 17:58:22(UTC)
Cezar
eu1983 a scris:
va rog frumos daca stie cineva si-mi poate da asa info. pot face pasaport copilului meu minor la o ambasada a Romanie intr-o tara membra UE,fara a avea viza de resedinta in tara data si fara a avea viza de resedinta in Romania,sa obtina pasaportul odata cu parintii,mersi anticipat.

Nu cred. De obicei se cere ceva rezidenta in acea tara. Concret doar consulatul local poate sa raspunda.
Offline eu1983  
#77 Postat : vineri, 11 martie 2011 18:15:47(UTC)
eu1983
Postari: 2
Locatia: moldova
Cezar a scris:
Nu cred. De obicei se cere ceva rezidenta in acea tara. Concret doar consulatul local poate sa raspunda.

mersi mult Cezar,da daca parintii pot obtine pasapoarte in tara data fara viza de resedinta in acea tara ,atunci oare cum ramine cu copilul ,ce act trebuie solicitat pentru el.
Offline mihaela74  
#78 Postat : vineri, 11 martie 2011 19:00:54(UTC)
mihaela74
eu1983 a scris:

nu,ei nu fac pasapoarte la consulate ci numai temporare

Pot apela la Ambasada României pentru obţinerea unui paşaport dacă nu am statut legal în ţara în care mă aflu?

Ambasadele şi consulatele României au datoria de a acorda asistenţă oricărui cetăţean român, indiferent de statutul său în ţara în care se află. În acelaşi timp, cetăţenii României au obligaţia de a respecta regulile de călătorie şi şedere în străinătate, pe întreaga durată a călătoriei sau a şederii.

Ambasadele şi consulatele României nu pot autentifica procuri pentru obţinerea paşapoartelor.
Cererile pentru noi pasapoarte se pot depune doar personal, in Romania, la Prefectura de domiciliu. Recomandăm persoanelor cu statut incert în străinătate să ia în considerare revenirea în România pentru obţinerea paşaportului românesc sau îndeplinirea formalităţilor legale în ţara în care se află, pentru a dobândi un statut valabil. Revenirea în România se poate face în baza unui titlu de călătorie, care se obţine de la ambasadele şi consulatele române din străinătate.

Editeaza de catre utilizator vineri, 11 martie 2011 19:05:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dido  
#79 Postat : marți, 3 mai 2011 15:37:28(UTC)
Nivel: Membru
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Locatia: Chisinau
Cine stie, este nevoie de programare prealabila la consulat pentru a face pasaport la copil minor? Daca da se face programarea pentru ambii parinti sau e deajuns doar unul care e cetatean roman?
Offline I.Igor  
#80 Postat : marți, 3 mai 2011 16:21:02(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
dido a scris:
Cine stie, este nevoie de programare prealabila la consulat pentru a face pasaport la copil minor? Daca da se face programarea pentru ambii parinti sau e deajuns doar unul care e cetatean roman?

Este nevoie de programare.
Eu am luat numai un biletel (asa miau dat si miau spus cai deajuns, sotia tot inca nu are cet. romana), dar am intrat in 3 la depunerea actelor pentru pasaport la copilul meu minor.
thanks 1 utilizator a multumit I.Igor acest post util.
Offline dido  
#81 Postat : marți, 3 mai 2011 17:40:30(UTC)
dido
I.Igor a scris:
Este nevoie de programare.
Eu am luat numai un biletel (asa miau dat si miau spus cai deajuns, sotia tot inca nu are cet. romana), dar am intrat in 3 la depunerea actelor pentru pasaport la copilul meu minor.

Te-ai programat presupun cu pasaportul romanesc? Ai mai prezentat ceva acte la programare?

Editeaza de catre utilizator marți, 3 mai 2011 17:42:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline I.Igor  
#82 Postat : marți, 3 mai 2011 20:16:01(UTC)
I.Igor
mam programat cu pasaportul moldovenesc la moment inca nu detineam asupra mea pasaportul romanesc.

trebue de avut la programare cert. nastere copil cu CNP (numai acest cert. lam prezentat eu).
Offline Inusik  
#83 Postat : miercuri, 4 mai 2011 00:02:19(UTC)
Inusik
Postari: 4
M-a ajuta si pe mine cineva? M-am programat pentru certificatul de nastere si de casatorie romanesc! Dupa aceasta trebuie sa depun documentele pentru fiica mea care are 11 ani. Am asa o intrebare o sa-mi trebuiasca declaratie de la sot care este cetatian al Ucrainei si nu va fi la data depunerii actelor pentru copil in tara? Si daca da o pot face acum la un notar public?
Offline Colti  
#84 Postat : miercuri, 4 mai 2011 00:09:58(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Inusik a scris:
M-a ajuta si pe mine cineva? M-am programat pentru certificatul de nastere si de casatorie romanesc! Dupa aceasta trebuie sa depun documentele pentru fiica mea care are 11 ani. Am asa o intrebare o sa-mi trebuiasca declaratie de la sot care este cetatian al Ucrainei si nu va fi la data depunerii actelor pentru copil in tara? Si daca da o pot face acum la un notar public?

dar nu aveti foaia ceea de la juramant?cu actele necesare pentur acte de stare civila,de exemplu la pasaport e scris ca trebuie prezenta ambilor parintinemijlocit si declaratia completata la sectia consularaThink

Editeaza de catre utilizator miercuri, 4 mai 2011 00:10:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Inusik  
#85 Postat : miercuri, 4 mai 2011 00:18:37(UTC)
Inusik
asa am inteles ca pentru certificatul de nastere a minorului nu o sa am probleme! Dar uite cu pasaportul o sa am de furca! Ma gindeam ca sa fac certificatele de nastere si de casatorie la Chisinau, apoi sa plec la Bucuresti sa primesc CNP, si apoi sa dau la pasapoarte! Si cu acord de la notar din Moldova facut din timp!
Offline I.Igor  
#86 Postat : miercuri, 4 mai 2011 08:54:32(UTC)
I.Igor
Inusik a scris:
asa am inteles ca pentru certificatul de nastere a minorului nu o sa am probleme! Dar uite cu pasaportul o sa am de furca! Ma gindeam ca sa fac certificatele de nastere si de casatorie la Chisinau, apoi sa plec la Bucuresti sa primesc CNP, si apoi sa dau la pasapoarte! Si cu acord de la notar din Moldova facut din timp!

Daca nu o sa aveti acelas domiciliu o sa mai platiti 60euro si pentru o declaratie cind perfectati cert. nastere la copil aici la consulat.

Declaratia de la al doilea parinte nu se poate face la un notar doar la ambasada cu prezenta ambilor parinti si iara 60 euro(asa a fost in martie cind am perfectat pasaportul copilului minor)daca faci pasaportul minorului aici la Chisinau.

Daca-l perfectezi la bucuresti atunci poti sa faci declaratia si la notar (asa am fost informat eu de la sectia de pasapoarte Bucuresti cind miam perfectat pasaportul meu si am avut intentia sa perfectez Pasaportul copilului minor tot la Bucuresti).
Offline Inusik  
#87 Postat : miercuri, 4 mai 2011 09:19:16(UTC)
Inusik
m-am interesat la ghiseu cind m-am programat pentru transcriere si acolo mi s-a spus ca pentru certificat de nastere pentru minor nu o sa am nevoie de acordul tatalui minorului
Offline serjmin  
#88 Postat : miercuri, 4 mai 2011 09:26:22(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Inusik a scris:
m-am interesat la ghiseu cind m-am programat pentru transcriere si acolo mi s-a spus ca pentru certificat de nastere pentru minor nu o sa am nevoie de acordul tatalui minorului

nu stiu de ce ti-au spus la ghiseu asa dar eu stiu ca pentru transcrierea certificatului de nestere a minorului trebuie declaratii din partea ambilor parinti.si daca minorul are mai mult de 14 ani ---trebuie si declaratie in nume propriu din partea minorului in cauza.
Offline Inusik  
#89 Postat : miercuri, 4 mai 2011 09:29:44(UTC)
Inusik
Straniu...in orice caz fratele miine se duce sa depuna actele pentru transcrierea certificatului de nastere...si o sa se intereseze inca o data!
Offline I.Igor  
#90 Postat : miercuri, 4 mai 2011 17:18:56(UTC)
I.Igor
Inusik a scris:

Eu am avut in vederea ca daca nu aveti viza de resedinta la aceias adresa o sa platiti 60 de euro pentru o declaratie necesara la transcrierea cert. nastere copil minor precum ca locuiti impreuna sau de genul acesta, nu de o declaratie data de al doilea parinte ca sai permita perfectarea cert. nastere minor.
Offline dido  
#91 Postat : vineri, 6 mai 2011 08:19:54(UTC)
dido
Am o intrebare. Eu am buletin romanesc, deci am resedinta in Ro. Sotia inca nu are cetatenie Ro. Vrem sa ne ducem sa facem pasaport copilului minor. Putem sa-i facem pasaportul cu resedinta in Ro la consulat? sau doar CRDS? Este vreun avantaj ca copilul are resedinta in Ro si nu in Md?
Offline I.Igor  
#92 Postat : vineri, 6 mai 2011 10:46:24(UTC)
I.Igor
dido a scris:
Am o intrebare. Eu am buletin romanesc, deci am resedinta in Ro. Sotia inca nu are cetatenie Ro. Vrem sa ne ducem sa facem pasaport copilului minor. Putem sa-i facem pasaportul cu resedinta in Ro la consulat? sau doar CRDS? Este vreun avantaj ca copilul are resedinta in Ro si nu in Md?

Puteti sai perfectati pasaportul aici la consulat copilului cu mentiunea reseninta in Romania in cazul vostru(la mine a fost aceias situatie cum la tine).

Cred ca nu ai alta optiune (in legatura cu mentiunea in pasaport la copil)din moment ca detii CI.
Offline dido  
#93 Postat : joi, 12 mai 2011 12:20:39(UTC)
dido
Am fost astazi sa perfectez pasaport pentru copilul minor la Consulatul din Chisinau. Am achitat doar 100 euro pentru pasaport, nu a mai fost nevoie sa achit 60 euro pentru declaratie. Domnul de acolo mi-a zis ca e o lege noua.
thanks 3 au multumit acest post util dido.
Offline Tinka  
#94 Postat : joi, 12 mai 2011 12:56:24(UTC)
Tinka
Postari: 26
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
dido a scris:
Am fost astazi sa perfectez pasaport pentru copilul minor la Consulatul din Chisinau. Am achitat doar 100 euro pentru pasaport, nu a mai fost nevoie sa achit 60 euro pentru declaratie. Domnul de acolo mi-a zis ca e o lege noua.

dido ce lege noua? ati fost ambii parinti?
Offline Serj080  
#95 Postat : joi, 12 mai 2011 13:02:10(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
dido a scris:

Te rog detalii referitor la perfectarea pasaportului, a fost nevoie de ambii parinti sau de unul(in cazul tau-tu), a fost cu voi si copilul, ai avut careva imputernicire de la sotie in cazu daca ai fost singur cu copilul. Ofera-ne mai multa info.
Offline dido  
#96 Postat : joi, 12 mai 2011 16:22:18(UTC)
dido
Da a fost nevoie de ambii parinti. Declaratia pentru a perfecta pasaportul pentru copil am semnat-o ambii parinti. Eu am cetatenie romana si am si buletin Ro, iar sotia are doar cetatenie MD. Poate ca aveam buletinul romanesc si de aceea nu a fost nevoie sa achit 60 EUR pentru declaratie, nu cunosc... Si domnul nu a dat detalii despre ce lege e vorba. Am achitat doar 100 EUR pentru pasaport. A fost cu noi si copilul ca sa i se faca poza. Mi-au zis sa vin peste o luna dupa pasaport. Actele necesare pe care le-am prezentat:
1. Certificat nastere RO copil cu CNP + copie
2. Certificat casatorie RO + copie
3. buletinele noastre MD (ambele) + copii
4. buletinul meu RO + copie
5. pasaportul meu RO + copie

Editeaza de catre utilizator joi, 12 mai 2011 16:23:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 4 au multumit acest post util dido.
Offline gicu23  
#97 Postat : joi, 12 mai 2011 16:36:22(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
dido a scris:
Da a fost nevoie de ambii parinti. Declaratia pentru a perfecta pasaportul pentru copil am semnat-o ambii parinti. Eu am cetatenie romana si am si buletin Ro, iar sotia are doar cetatenie MD. Poate ca aveam buletinul romanesc si de aceea nu a fost nevoie sa achit 60 EUR pentru declaratie, nu cunosc... Si domnul nu a dat detalii despre ce lege e vorba. Am achitat doar 100 EUR pentru pasaport. A fost cu noi si copilul ca sa i se faca poza. Mi-au zis sa vin peste o luna dupa pasaport. Actele necesare pe care le-am prezentat:

interesant cum de nu s-au luat de faptul că ai 2 buletine MD si RO.....
Offline dido  
#98 Postat : joi, 12 mai 2011 17:13:54(UTC)
dido
gicu23 a scris:
interesant cum de nu s-au luat de faptul că ai 2 buletine MD si RO.....

Da ce nu-i permis sa ai 2 buletine Ro si Md?
Offline AlexandruL  
#99 Postat : joi, 12 mai 2011 17:36:53(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
dido a scris:

salut! care va fi domiciliul copilului indicat in pasaportul lui?
Offline gicu23  
#100 Postat : joi, 12 mai 2011 17:55:24(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
dido a scris:
Da ce nu-i permis sa ai 2 buletine Ro si Md?

numai lui Plahotniuk îi este permis să aibă 2 identități BigGrin BigGrin BigGrin , logic o persoana trebuie să aibă un buletin (un singur domiciliu, așa e în alte state) dar văd că în cazul MD-RO nu se cere ”încă” renunțarea la unul din domicilii. Dacă nu ți-au spus nimic înseamnă că e OK. Ce nu se interzice - se permite.
Utilizatori pe tema
4 Pagini<1234>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.