Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

34 Pagini«<3031323334>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vitass098  
#1551 Postat : marți, 3 aprilie 2012 19:36:57(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: nataly30110 Go to Quoted Post
uraaa nu mai trebuie sa mai astept mia venit azi ordinul. e or nr 318/p

Felicitari !!! Vezi,nu a trecut,nici 4 ore,si de-amu ai ordin.Sa-i da Domnul la fiecare asa noroc!!!
thanks 2 au multumit acest post util vitass098.
Offline vaseok  
#1552 Postat : marți, 3 aprilie 2012 20:33:17(UTC)
Nivel: Membru
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Felicitari !!! Vezi,nu a trecut,nici 4 ore,si de-amu ai ordin.Sa-i da Domnul la fiecare asa noroc!!!

Sa te-auda Dumnezeu
Offline nataly30110  
#1553 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:03:20(UTC)
nataly30110
Postari: 12
multumesc la toti!!!aha 4 ore, dar anul simai bine cit am asteptat aceia nu se pun?Think
Offline nataly30110  
#1554 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:35:33(UTC)
nataly30110
acuma as dori sa stiu cam pe cind pot sa depun juramintul si daca trebuie sa ma programez.care ati trecut prin asata si ma puteti ajuta va rog ft mult sa ma ajutati. eu trebuie sa merg la balti sa depun juramintul.
Offline vitass098  
#1555 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:40:25(UTC)
vitass098
acuma as dori sa stiu cam pe cind pot sa depun juramintul si daca trebuie sa ma programez.care ati trecut prin asata si ma puteti ajuta va rog ft mult sa ma ajutati. eu trebuie sa merg la balti sa depun juramintul.

Aceasta intrebare,ar trebui sa-i pui ambasadorului din Balti,dar din practica,cam peste 1-2 saptamani .
Offline ioanalupu_26  
#1556 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:44:06(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Din cite eu stiu mergi la consulat cu ordinul si actele care scrie pe situl oficial al ambasadei Romaniei in Moldova si te programezi pentru juramint.De obicei te programeaza peste o saptamina sau 2 dupa iesirea numelui tau in ordin.(depinde cit de multe persoane sunt.)
Offline vicky_g  
#1557 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:50:43(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
Din cite eu stiu mergi la consulat cu ordinul si actele care scrie pe situl oficial al ambasadei Romaniei in Moldova si te programezi pentru juramint.De obicei te programeaza peste o saptamina sau 2 dupa iesirea numelui tau in ordin.(depinde cit de multe persoane sunt.)

Eu in februarie am fost sa depun juramantul . Luni (13 febr) m-am dus sa ma programez, vineri (17 febr) am depus juramantul.
Din cate stiu si am inteles, juramantul la Balti se depune doar vinerea . Atunci Consulatul nu are program de lucru cu actele

Editeaza de catre utilizator marți, 3 aprilie 2012 21:51:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nataly30110  
#1558 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:52:05(UTC)
nataly30110
bn multumesc de raspuns. dar un nr de telefon daca mai aveti?o sa va fiu recunoscatoare toata viata.
Offline vicky_g  
#1559 Postat : marți, 3 aprilie 2012 21:53:44(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
bn multumesc de raspuns. dar un nr de telefon daca mai aveti?o sa va fiu recunoscatoare toata viata.

La Balti nu te programezi prin telefon , personal .
pasaport , scrisoare de instiintare de la ANC , 2 poze color pe fon alb , certificatul de nastere .

P.S. Daca gasesti nr sa suni , o sa-ti raspunda robotul

Editeaza de catre utilizator marți, 3 aprilie 2012 21:54:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nataly30110  
#1560 Postat : marți, 3 aprilie 2012 22:29:24(UTC)
nataly30110
bn multumesc inca odata.
Offline lolofer  
#1561 Postat : miercuri, 16 mai 2012 17:34:14(UTC)
Nivel: Incepator
lolofer
Postari: 1
Salutare,
Va descriu si eu in cele ce urmeaza problema mea in cazul in care cineva a patit la fel si poate imi explica si mie cum a iesit din aceasta situatie.
Am depus dosarul in prima saptamana din ianuarie 2011 la Galati pentru redobandire cu domiciliul in Romania( sunt casatorita aici si eram si atunci, am carte de rezidenta pentru membru de familie) si astazi 16.05 primesc o scrisoare in Moldova in care mi se spune ca pana pe data de 16.05 Applause trebuie sa refac certificatul de casatorie al bunicilor (nu corespund datele cu cele din certificatul de deces). In care nu rezolv aceasta problema pana pe data de ...Blink tot azi imi vor respinge dosarul si va trebui sa o iau de la capat.
Oare de ce s asa de Brick wall , eu domiciliul l am avut de cand am depus dosarul in Ro , cererea de redobandire e pentru stabilirea domiciliului in Ro, cum de s or fi gandit sa trimita scrisoarea in Moldova si mai ales sa rezolv problema in fix 2 ore pana se inchide posta. Oare se poate opri timpul? Think BigGrin
Offline vitass098  
#1562 Postat : miercuri, 16 mai 2012 18:20:56(UTC)
vitass098
Originally Posted by: lolofer Go to Quoted Post
Salutare,
Va descriu si eu in cele ce urmeaza problema mea in cazul in care cineva a patit la fel si poate imi explica si mie cum a iesit din aceasta situatie.
Am depus dosarul in prima saptamana din ianuarie 2011 la Galati pentru redobandire cu domiciliul in Romania( sunt casatorita aici si eram si atunci, am carte de rezidenta pentru membru de familie) si astazi 16.05 primesc o scrisoare in Moldova in care mi se spune ca pana pe data de 16.05 Applause trebuie sa refac certificatul de casatorie al bunicilor (nu corespund datele cu cele din certificatul de deces). In care nu rezolv aceasta problema pana pe data de ...Blink tot azi imi vor respinge dosarul si va trebui sa o iau de la capat.
Oare de ce s asa de Brick wall , eu domiciliul l am avut de cand am depus dosarul in Ro , cererea de redobandire e pentru stabilirea domiciliului in Ro, cum de s or fi gandit sa trimita scrisoarea in Moldova si mai ales sa rezolv problema in fix 2 ore pana se inchide posta. Oare se poate opri timpul? Think BigGrin

Adresa,au luat-o de pe buletinul md.Nu-i diferenta,unde au trimis scrisoare,principalul ca au trimis.Tu ai depus in dosar si cartea de rezident?Dar,si asta nu-i principalul.Tu ai depus dosarul de redobandire,si nu de dobandire ca membru de familie.Pentru ca,ca membru de familie tu poti dobandi cetatenia peste 5 ani de sedere legala,si numai dupa teste obligatoare.Dar,sa trecem la subiect.Pastreaza scrisoarea de la ANC.Acolo este data cand ai primit-o pe stampila.Fa cat mai curand actul care ti-l cere,si pleaca la ANC personal luni,sau miercuri.Depui actul,si iai bonul de la registratura cu data si numar de inregistrare.Le lamuresti situatia,ca ai primit scrisoarea prea tarziu.Oricum,ai la dispozitie vre-o luna,pana la refuzul oficial,dar grabestete.Cand depui actul,scrie si petitie catre presedintele ANC,cu clarificarea situatiei tale,unde indici motivul retinerii.Daca o sa faci totul repede si corect,atunci poti opri timpul.
Offline oxik-vri  
#1563 Postat : miercuri, 23 mai 2012 16:34:01(UTC)
Nivel: Incepator
oxik-vri
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Saliut!Am o intrebare.Cam peste cit timp dupa emiterea ordinului vine scrisoarea acasa.Eu am aparut in ord.din 16.05.12
Offline Andrei Romanu'  
#1564 Postat : miercuri, 23 mai 2012 16:36:05(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Originally Posted by: oxik-vri Go to Quoted Post
Saliut!Am o intrebare.Cam peste cit timp dupa emiterea ordinului vine scrisoarea acasa.Eu am aparut in ord.din 16.05.12

Pentru ce tie scrisoare? E suficient sa stii nr. ordinului pentru programare la juramant. Scrisoare vine in vreo 2 saptamani +/-
thanks 1 utilizator a multumit Andrei Romanu' acest post util.
Offline CHILDREN  
#1565 Postat : luni, 11 iunie 2012 14:18:49(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Buna, am o intrebare, au inceput sa publice ordinele pentru cei ce au depus dosarele in luna aprilie-mai 2011?
Offline schon7  
#1566 Postat : luni, 11 iunie 2012 23:06:47(UTC)
schon7
Postari: 41
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: chisinau
au inceput dar vezi ca de pe 31.04. nu a iesit nimic nou, eu am depus in aprilie si tot asteptPray Pray Pray
thanks 1 utilizator a multumit schon7 acest post util.
Offline schon7  
#1567 Postat : luni, 11 iunie 2012 23:08:07(UTC)
schon7
31.05 sorry
Offline CHILDREN  
#1568 Postat : marți, 12 iunie 2012 13:15:03(UTC)
CHILDREN
Daca au inceput abia acum sa publice ordinile pentru dosarele din luna aprilie 2011, atunci luna octombrie 2011 va fi publicata nu mai devreme de luna ianuarie 2013. Cei care au primit ordinul in 7-8 luni au avut mare noroc. Din cite ma inteles cele mai multe dosare au fost depuse in anul 2010, odata ce s-au clarificat cu anul 2010, anul 2011 trebuie sa mearga mai repede, dar de fapt totul e invers.
thanks 1 utilizator a multumit CHILDREN acest post util.
Offline nadph  
#1569 Postat : marți, 12 iunie 2012 20:36:43(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Spui ceea ce repet de demult. Mama mea a primit mail cu nr-ul, e 81xxx, depus la Chisinau in septembrie. Eu am depus in august si am 49xxx (Iasi). Situatia pare numai sa se inrautateasca, din 31 aprilie avem numai un ordin. Daca am noroc primesc intr-un an dar nici nu vreau sa ma gindesc la cei care au depus in 2012. Vor avea ANC vacanta in august de vre-o luna, plus saptamini pe frina ca sapt trecuta... Lag-ul va creste treptat ca un munte de datorii.

Editeaza de catre utilizator marți, 12 iunie 2012 20:38:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline schon7  
#1570 Postat : marți, 12 iunie 2012 20:42:31(UTC)
schon7
ce fel de sistema au acestia de la ANC eu sint 29XXX si au inceput sa primeasca ce au nr la dosar 30xxx,31xxx Brick wall Brick wall
Offline nadph  
#1571 Postat : marți, 12 iunie 2012 20:50:07(UTC)
nadph
Originally Posted by: schon7 Go to Quoted Post
ce fel de sistema au acestia de la ANC eu sint 29XXX si au inceput sa primeasca ce au nr la dosar 30xxx,31xxx Brick wall Brick wall

Nu e nici un fel de sistema. Sistema inseamna un set de elemente ce
functioneaza dupa anumite reguli. ANC lucreaza random. Ai uitat
de domnul cu nr 79xxx din ordinul de azi. Nu iti fa inima rea,
cel putin precis ai ordin in curind. Eu mai am de asteptat
20 mii... Pastele mamii lor...

Editeaza de catre utilizator marți, 12 iunie 2012 20:50:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline schon7  
#1572 Postat : marți, 12 iunie 2012 21:06:48(UTC)
schon7
da eu chiar am ramas mirata ce cauta acela cu nr la dosar 79XXX in ordinul de astazi, cunosc persoane care asteapta deja de un an jumate...ehh sint norocosi unii
Offline miky99  
#1573 Postat : marți, 12 iunie 2012 21:33:27(UTC)
miky99
Postari: 15
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: moldova

Eu am numarul 30xxx si tot nu-s in ordin. Sa speram ca miine va fi o zi mai buna.
Offline schon7  
#1574 Postat : marți, 12 iunie 2012 21:54:08(UTC)
schon7
Sa te auda Dumnezeu Pray Pray Pray
Offline CHILDREN  
#1575 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 11:49:26(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Spui ceea ce repet de demult. Mama mea a primit mail cu nr-ul, e 81xxx, depus la Chisinau in septembrie. Eu am depus in august si am 49xxx (Iasi). Situatia pare numai sa se inrautateasca, din 31 aprilie avem numai un ordin. Daca am noroc primesc intr-un an dar nici nu vreau sa ma gindesc la cei care au depus in 2012. Vor avea ANC vacanta in august de vre-o luna, plus saptamini pe frina ca sapt trecuta... Lag-ul va creste treptat ca un munte de datorii.

Nu prea inteleg cum se acorda numar dosarelor. Din cite am inteles din anul 2011 sistema de acordare a numarului dosarului este unica pentru toate Directiile de Cetatenie. Eu am depus la sfirsitul lunii octombrie 2011 la Iasi si numarul dosarului meu este 79xxx, mama ta a depus in luna septembrie 2011 si are numarul 81xxx, cum e posibil asa ceva? Ar trebuie sa acorde numar in ordine crescatoare.
Offline nadph  
#1576 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 11:59:00(UTC)
nadph
Vlad Tepes le-ar trebui...
Offline ZoneFive  
#1577 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 11:59:12(UTC)
ZoneFive
Postari: 91
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 24
Locatia: Dosar XXXXX depus XX.XX.2011 Chisinau
Originally Posted by: CHILDREN Go to Quoted Post
Nu prea inteleg cum se acorda numar dosarelor. Din cite am inteles din anul 2011 sistema de acordare a numarului dosarului este unica pentru toate Directiile de Cetatenie. Eu am depus la sfirsitul lunii octombrie 2011 la Iasi si numarul dosarului meu este 79xxx, mama ta a depus in luna septembrie 2011 si are numarul 81xxx, cum e posibil asa ceva? Ar trebuie sa acorde numar in ordine crescatoare.

Eu am depus la Chisinau pe 03.10.11 cu nr.78xxx, sotia pe 04.10.11 cu nr.77xxx.
81xxx - tre sa fie sfirsit de septembrie.
Nu inteleg de ce va mira "magia cifrelor din ANC".BigGrin
Offline CHILDREN  
#1578 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:04:09(UTC)
CHILDREN
da eu chiar am ramas mirata ce cauta acela cu nr la dosar 79XXX in ordinul de astazi, cunosc persoane care asteapta deja de un an jumate...ehh sint norocosi unii

Nu vreau sa-i indreptatesc pe cei de la ANC (mai mult de o luna nu-mi raspund la scrisoarea recomandata, de email nici nu mai vorbesc nici nustiu ce sa cred in acest caz, cei aceasta iresponsabilitate sau pur si simplu se socot mai presus ca noi si nu socot de cuviinta sa raspunda la scrisori), dar nu totul depinde de ei, daca pina acum ANC n-a primit toate avizele de la organele abilitate pentru dosar ramiine doar sa ne inarmam cu rabdare si sa mai asteptam, cel cu numarul dosarului 79xxx a avut marele noroc sa primeasca toate avizele de la organele abilitate si respectiv s-a ales cu Ordinul. Le urez la toti sa aiba noroc ca cel cu numarul dosarului 79xxx.
Offline CHILDREN  
#1579 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:08:31(UTC)
CHILDREN
Cu siguranta ca s-a uitat de Vlad Tepes. Dar cred ca un Vlad Tepes ar trebui si Republicii Moldova.
Offline nadph  
#1580 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:16:30(UTC)
nadph
Oameni buni, voi serios mai credeti in povestea cu avizele?
Un document se primeste de la o institutie MAAXIM in 6 luni.
Cind depui pentru viza de lunga durata Schengen, aduci un CAR
de documente ce trebuie sa fie controlate foarte minutios, nu
pur si simplu daca mica si nenea au acelasi nume de familie
in mitrica si cert. de casatorie. Acolo is conturi bancare ce trebuie
de la banca intrebate, situatia ta cu politia, daca nu speli bani,
asigurare, confirmari de care vreai cu scopul sederii etc etc etc,
interviu la ambasada cu consulul unde el scrie o nota informatva
etc etc etc x2.

4-6 saptamini, in cazul meu 2 :-). Iar aplicanti is mult mai multi
ca 100 mii pe an.

Cum dar Soarele mamii lor a primit "seful rutei 110" avizele
mai repede ca altii? SIS-u romanesc l-a socotit mai demn ca altii?

Eu m-am invatat sa cred faptelor da nu palavragelii, iar faptele
pina cind spun ca viteza cu care se rezolva dosarele depinde in primul
si ultimul rind de banii tai si influenta, da nu de "numarul de avize".

PS. Atita timp cit cineva cu spycam nu s-a infiltrat in ANC si a explicat
cum are loc "real" rezolvarea dosarelor, brasoava cu avizele ramine
pentru mine brasoava.
thanks 3 au multumit acest post util nadph.
Offline CHILDREN  
#1581 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:28:02(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: covand Go to Quoted Post
Eu am depus la Chisinau pe 03.10.11 cu nr.78xxx, sotia pe 04.10.11 cu nr.77xxx.
81xxx - tre sa fie sfirsit de septembrie.
Nu inteleg de ce va mira "magia cifrelor din ANC".BigGrin

Ma mira fiindca numerele la dosare se acorda in ordine crescatoare luind in consideratie data si luna depunerii, dosarele se inregistreaza in registre de evidenta a dosarelor. Dar de acum cred ca n-o sa ma mire nimic ce este legat de redobindire si primirea permisului de sedere. Chiar si faptul ca tot ANC-ul se duce in vacanta pe o luna. In Moldova nu se practica asa ceva, in orice caz nu-mi inchipui ca tot Oficiul Starii Civile sa mearga in vacanta pe o luna sau toata sectia (biroul) de evidenta si documentare a populaţie sa mearga pentru o luna in vacanta.
Offline nadph  
#1582 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:31:22(UTC)
nadph
))) Luind in vedere ca sunt oameni pe forum
care au asteptat ordinul 1 an si 9 luni, la sigur
ca singurul organ abilitat in rezolvarea lor este ANUS-ul.
Agentia Nationala pentru Unionism si Statalitate )))))

CHILDREN, vălcam tu ză klab ))))

Editeaza de catre utilizator miercuri, 13 iunie 2012 12:33:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline CHILDREN  
#1583 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 12:51:11(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Oameni buni, voi serios mai credeti in povestea cu avizele?
Un document se primeste de la o institutie MAAXIM in 6 luni.
Cind depui pentru viza de lunga durata Schengen, aduci un CAR
de documente ce trebuie sa fie controlate foarte minutios, nu
pur si simplu daca mica si nenea au acelasi nume de familie
in mitrica si cert. de casatorie. Acolo is conturi bancare ce trebuie
de la banca intrebate, situatia ta cu politia, daca nu speli bani,
asigurare, confirmari de care vreai cu scopul sederii etc etc etc,
interviu la ambasada cu consulul unde el scrie o nota informatva
etc etc etc x2.

4-6 saptamini, in cazul meu 2 :-). Iar aplicanti is mult mai multi
ca 100 mii pe an.

Cum dar Soarele mamii lor a primit "seful rutei 110" avizele
mai repede ca altii? SIS-u romanesc l-a socotit mai demn ca altii?

Eu m-am invatat sa cred faptelor da nu palavragelii, iar faptele
pina cind spun ca viteza cu care se rezolva dosarele depinde in primul
si ultimul rind de banii tai si influenta, da nu de "numarul de avize".

PS. Atita timp cit cineva cu spycam nu s-a infiltrat in ANC si a explicat
cum are loc "real" rezolvarea dosarelor, brasoava cu avizele ramine
pentru mine brasoava.

De fapt ai dreptate, am fost si eu in situatia cind am depus actele pentru permis de sedere romanesc, timp de o luna trebuiau sa verifice actele si sa-mi dea raspuns, totul s-a intins pe 3 luni. Chipurile au venit cu controlul sa vada daca locuesc acolo unde am indicat dar au batut la usa vecinului, care nici nu putea sa ma cunoasca deoarece aveam citeva zile de cind locuiam acolo. Au incercat si pe la alti vecini, dar acelasi lucru. Pina la urma mi-am facut concluzia ca trebuia sa fac citeva betii pina la 23.00 cu muzica, dansuri sa ma poata cunoaste toti vecinii. Straniu dar chiar am fost acasa atunci cind au fost cu controlul dar n-am auzit nimic, inchiriam o camera intr-o casa pe pamint, si proprietara nu avea sonerie. Cind am am fost la ei sa ne clarificam ne-au spus ca persoana care se ocupa de cazul meu este in vacanta, i-am intrebat daca putem pleca din tara ca vrem sa mergem la odihna, mi-au spus ca nu-i o problema ca apoi sa vina din nou cu controlul si sa nu ne gaseasca. Cel mai vesel a fost atunci cind l-au intrebat de mine pe fiul proprietarei care si el locuia in aceeasi casa dar avea alta intrare si acesta a spus ca nu stie nimic de mine (era si normal ca nu m-am dus la el sa ma prezint, numele prenumele).
Offline CHILDREN  
#1584 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 13:58:58(UTC)
CHILDREN
Vad ca Nadph esti bine informat, am aflat lucruri la care nici nu m-as fi gindit. Nu cumva esti agent sau ceva de genul astaSmile. De fapt nustiu ce se intimpla in realitate la ANC fiindca nu are cine sa-mi comunice astfel de informatii. Am o cunostinta care a depus actele pentru CNP si certificatul de nastere in luna ianuarie 2010 la Bucuresti, in luna august 2010 a mers la Bucuresti sa vada daca sint gata si i-au spus ca sint gata, dar va putea sa le primeasca doar in ianuarie 2011. I-a dat persoanei ce trebuia sa-i dee si a primit pe loc certificatul de nastere cu tot cu CNP. Reesind din aceasta situatie imi fac concluzia ca la fel si dosarele noastre se prafuesc pe undeva asteptind un termen la discretia functionarilor publici pentru a fi aprobate prin ordin.
Offline nadph  
#1585 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 14:20:11(UTC)
nadph
Ei, agent ))) Student :-D!
Am deja 10 luni de la depunere si m-am interesat
activ despre tot procesul asta.

Pozitia oficiala a ANC e istoria cu avizele.
Realitatea arata alte lucruri. Stiu oameni
cu dosare penale in UE si cu cet. romana in mai
putin de un an, plus persoane publice cu ordine
in 3-5 luni. Mai in scurt ANC nu-i o institutie serioasa.
Istoria cu arestele din iarna dovedeste asta.
Dosarele noastre vor ajunge precis cindva in ordin,
chestia e ca respectul si recunostinta noastra statului
Roman e invers proportionala cu durata rezolvarii
dosarului si nr de scrisori fara raspuns. Eu de ex
cred ca am meritat ori un raspuns la scrisoare ori
5 euro 50 inapoi.
Offline CHILDREN  
#1586 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 15:20:34(UTC)
CHILDREN
Istoria cu arestele din iarna cred ca a fost doar un spectacol sau o rafuiala. Poate ca sint prost informata dar din cite am inteles actualul Presedinte al Romaniei, a obtinut postul datorita voturilor cetatenilor moldoveni care dispun si de cetatenia romana. Daca intr-adevar asa si este atunci eu cred ca ar trebui de controlat foarte sever activitatea ANC, altfel la viitoarele alegeri moldovenii nu vor mai merge sau vor da votul de incredere concurentului electoral.
Offline ___klhg___  
#1587 Postat : luni, 9 iulie 2012 12:54:14(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Dupa 2 scrisori recomandate (una in ianuarie si alta in mai) am primit raspuns pe e-mail. (fac economii cei de la ANC pe hartie credBigGrin )

Urmare a petiţiei adresate Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, vă facem cunoscute următoarele:

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române ce formează obiectul dosarului mai sus menţionat, se află în curs de soluţionare urmând procedura prevăzută de Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată.

Ordinul Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie vi se va comunica, din oficiu, prin scrisoare recomandată.

Preşedintele
Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie

Nicoleta-Ecaterina EUCARIE

Cu o saptamina in urma ca urmare a expedierii unui e-mail catre ANC am primit un raspuns ca "Dosar in procedura de verificare."

Sunt raspunsuri standarte in ambele cazuri ?? Nr meu de dosar este 49xxx/2011

Editeaza de catre utilizator luni, 9 iulie 2012 12:57:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline HULK  
#1588 Postat : luni, 16 iulie 2012 11:37:10(UTC)
HULK
Locatia: Chisinay
salut am trimis si la cetatenie@just.ro pe 3 June un email cu continutul

"CERERE DE COMUNICARE A NUMĂRULUI DE INREGISTRARE
ŞI STADIUL SOLUŢIONARII A DOSARULUI PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE

Eu subsemnatul Ţurcanu Sergiu ,fiul lui Ţurcanu Alexei si Ţurcanu Tamara,născut la 06.09.1987 in orasul Chisinau, cetăţean moldovean , de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova ,str.Igor Vieru n.8 ap 110 or.Chisinau , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova in data de 02.11.2011.
Prin prezenta cerere, rog a mi se comunica numărul de înregistrare şi stadiul soluţionării dosarului meu pentru redobândirea cetăţeniei române la adresa : str.Igor Vieru n.8 ap.110 or.Chisinau , Republica Moldova ,cod postal MD-2075 .

Vă mulţumesc anticipat.
Ţurcanu Sergiu
Semnătura ______Turcanu_________
Email: turicmd@yahoo.com "

Poate imi sfatuiti sa scriu alt continut sau e bun si acesta ori sa schimb emailul si sa mentionez sa mi se de-a raspun pe email ca am scris ca sa imi trimita acasa poate si asta e problema.
Offline putnyk  
#1589 Postat : luni, 16 iulie 2012 12:49:52(UTC)
putnyk
Postari: 32
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Locatia: R.Moldova
Schimba e-mailul cu numele si prenumele,si incearca de pe gmail,ca de exemplu turcansergiu@gmail.com.
thanks 1 utilizator a multumit putnyk acest post util.
Offline HULK  
#1590 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 09:01:03(UTC)
HULK
Originally Posted by: putnyk Go to Quoted Post
Schimba e-mailul cu numele si prenumele,si incearca de pe gmail,ca de exemplu turcansergiu@gmail.com.

Think
Offline HULK  
#1591 Postat : joi, 19 iulie 2012 21:38:30(UTC)
HULK
azi am scris si azi mia raspun " Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului nr. 91443/2011, va fi soluţionată după finalizarea verificărilor prevăzute de Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată." nimic concret si vad ca numarul e cu 2011 dar eu am depus in 2012 e corect asa?
Offline vitass098  
#1592 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:17:01(UTC)
vitass098
Originally Posted by: HULK Go to Quoted Post
azi am scris si azi mia raspun " Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului nr. 91443/2011, va fi soluţionată după finalizarea verificărilor prevăzute de Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată." nimic concret si vad ca numarul e cu 2011 dar eu am depus in 2012 e corect asa?

Singur te contrazici pe tine.Mai sus scriiai ca ai depus pe 2.11.2011. Deci tot e corect.
Offline ___klhg___  
#1593 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:19:12(UTC)
___klhg___

Si semnatura a cui sta?A lu Emacu sau Eucarie???
Offline HULK  
#1594 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:22:41(UTC)
HULK
Originally Posted by: Paul8611 Go to Quoted Post

of doamne e creoct asa in 2011 si ce sa fac eu cu numarul la dosr pot sa aflu ceva de el ?
Offline HULK  
#1595 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:25:26(UTC)
HULK

Nu vad nici o semnatura!
Offline vitass098  
#1596 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:25:32(UTC)
vitass098

La mail,nu pun iscalituri BigGrin
Offline vitass098  
#1597 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:29:42(UTC)
vitass098
of doamne e creoct asa in 2011 si ce sa fac eu cu numarul la dosr pot sa aflu ceva de el ?

Acum,cand stii numar la dosar,poti si trebuie sa monitorizezi dosarul pe just.ro in ordinele emise de ANC,sau pe alte saituri de specialitate.Asta-i asa,ca sa nu zici,ca am aflat peste doi ani ca am fost publicat in ordin,si nu am stiut.
Offline ___klhg___  
#1598 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:36:52(UTC)
___klhg___
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
La mail,nu pun iscalituri BigGrin

E scris din numele presedintelui ANC...chiar mi-i interesant.Poate si la el sta Eucarie (ctrl+c - ctrl+v) sau poate au modificat cu Emacu deja? Eu am primit in data de 9 iulie,chiar in ziua demisiei lu Eucarie si statea Eucarie in e-mail. Atunci am primit cica "Dosarul e in proces de solutionare"...adica sa inteleg ca este deja incadrat in cele 5 luni "legale" dupa avizare si verificare. (nr de ordin e 494xx din 2011)
Offline vitass098  
#1599 Postat : joi, 19 iulie 2012 22:57:59(UTC)
vitass098
E scris din numele presedintelui ANC...chiar mi-i interesant.Poate si la el sta Eucarie (ctrl+c - ctrl+v) sau poate au modificat cu Emacu deja? Eu am primit in data de 9 iulie,chiar in ziua demisiei lu Eucarie si statea Eucarie in e-mail. Atunci am primit cica "Dosarul e in proces de solutionare"...adica sa inteleg ca este deja incadrat in cele 5 luni "legale" dupa avizare si verificare. (nr de ordin e 494xx din 2011)

Era ceva nou,din partea Eucariei,o scrisoare de adio,in ultima zi de lucru la ANC.Deobicei scriiau,sau nu scriiau de loc,ceva de genul ,,lasa-ma, sa te l-as in pace,,.Cele 5 luni ,,legale,, se numara,din data cand lor li se scoala.Acum in august se duc in concediu,se se incep lunile ,,mai putin legale,,.Eucarie promitea in 12-14 luni,Emacu inca nu a facut public termenele noi de solutionare a dosarelor.
Offline Biberman  
#1600 Postat : vineri, 20 iulie 2012 11:56:15(UTC)
Biberman
Postari: 107
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 18
Locatia: Earth
.
Citat:
Cele 5 luni ,,legale,, se numara,din data cand lor li se scoala
LOL LOL LOL
Mi-ai ridicat nastroenia cu fraza asta superba!
Dar totusi sa speram ca Emacu va lucra mai viu, mai ales ca au publicat 5 ordine intr-o zi, tendinta foarte buna.
Utilizatori pe tema
34 Pagini«<3031323334>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.