Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

34 Pagini«<323334
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline tornado  
#1651 Postat : vineri, 17 august 2012 10:35:35(UTC)
Nivel: Membru Avansat
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Locatia: Chisinau
Da, se elibereaza, doar ca e in blocul A. Eu am facut acest certificat. La Bucuresti costa 26 RONI, timp de o luna e gata.
incearca si suna la consulat pt a te programa pt acest certificat, poate ei iti vor da informatie mai veridica
thanks 1 utilizator a multumit tornado acest post util.
Offline ssava  
#1652 Postat : vineri, 17 august 2012 17:32:32(UTC)
Nivel: Incepator
ssava
Postari: 7
Astazi am mai fost ogata la ghiseul de informatii de la consulat,era alta persoana si tot a inceput cu drumul la Bucuresti la Directia Generala de Pasapoarte.
Mi-a mai spus ca nu se deschide viza in baza scrisorii primite de la ANC dar ....o may good....se poate face ATESTAREA cetateniei romine aici la consulat!).A spuso cam stingherit,asa,nu stiu din ce motiv.Poate din motivul costului de 80euro,cam scump.
Dar,mam ghindit ca drumul de doua ori la Bucuresti+costul serviciului de atestare a cetateniei nu coasta mai ieftin poate chiar mai scump,asa ca m-am ridicat direct la ultimul etaj,fara nici o programare,am depus cererea + documentele enumarate aici http://chisinau.mae.ro/i...ro&id=85246,+50euro.
Procesul dureaza 30 de zile lucratoare + inca 30euro la ridicarea certificatului.
Atit:)
Va multumesc pentru raspunsuri!
Offline riotgear  
#1653 Postat : sâmbătă, 18 august 2012 11:05:51(UTC)
Nivel: Membru
riotgear
Postari: 10
Locatia: nisporeni
buna ziua! eu am avut viza shengen deschisa pe 10 zile (anul curent) .Am plecat in Italia si am stat vreo 5 luni.,evident depasind cu mult termenul legal.....Incolo am plecat cu autocarul pe traseul binecunoscut Romania-Ungaria--etc...Inapoi mam intors cu avionul direct in Moldova si nu am primit deport..Tot acest timp dosarul era depus deja ,degraba fac un an de la depunere...

Vreau sa va intreb,pot avea probleme din cauza asta asupra solutionarii dosarului?
Offline Cezar  
#1654 Postat : sâmbătă, 18 august 2012 11:47:17(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: riotgear Go to Quoted Post
buna ziua! eu am avut viza shengen deschisa pe 10 zile (anul curent) .Am plecat in Italia si am stat vreo 5 luni.,evident depasind cu mult termenul legal.....Incolo am plecat cu autocarul pe traseul binecunoscut Romania-Ungaria--etc...Inapoi mam intors cu avionul direct in Moldova si nu am primit deport..Tot acest timp dosarul era depus deja ,degraba fac un an de la depunere...

Vreau sa va intreb,pot avea probleme din cauza asta asupra solutionarii dosarului?

Nu vei avea probleme
Offline vicky_g  
#1655 Postat : sâmbătă, 18 august 2012 13:44:10(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Shi za bred au mai inventat? Pentruce dar mai au serviciul de clarificare a cetateniei?

cred ca nimeni nu apeleaza la asa servicii

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 18 august 2012 13:48:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline riotgear  
#1656 Postat : luni, 20 august 2012 17:48:46(UTC)
riotgear
Postari: 10
Locatia: nisporeni
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Nu vei avea probleme

Mersi! dar din curiozitate vreau sa te intreb,daca veneam pe cale terest
ra in ce tari era sa iau deport?
Offline Cezar  
#1657 Postat : luni, 20 august 2012 20:11:22(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: riotgear Go to Quoted Post
Mersi! dar din curiozitate vreau sa te intreb,daca veneam pe cale terest
ra in ce tari era sa iau deport?

Pana la frontiera RO-HU daca te prindeau ap puteai sa anini un deport. Prin Romania garantat ca luai deport din cauza ca aveai sa ai nevoie de viza RO in plus.
Offline nadph  
#1658 Postat : marți, 21 august 2012 15:55:20(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
De vineri nici un ordin. Gata cu sirguinta, ANC?
Offline ___klhg___  
#1659 Postat : marți, 21 august 2012 16:15:32(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post

Posibil e legat de faptul ca revine Basescu, sau poate au plecat in concediu.Omeneste ar fi fost daca ar fi scris ca pleca in condeiu si nu asteptati oameni buni ordine!
Offline ioanalupu_26  
#1660 Postat : marți, 21 august 2012 16:17:19(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post

Ei sunt acum ocupati cu decizia CCR in privinta referendumului,cred ca pina vineri poate mai apare ceva.
Offline ___klhg___  
#1661 Postat : marți, 21 august 2012 16:31:49(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
Ei sunt acum ocupati cu decizia CCR in privinta referendumului,cred ca pina vineri poate mai apare ceva.

Cool
Offline nell  
#1662 Postat : miercuri, 22 august 2012 17:00:09(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Originally Posted by: ssava Go to Quoted Post
Astazi am mai fost ogata la ghiseul de informatii de la consulat,era alta persoana si tot a inceput cu drumul la Bucuresti la Directia Generala de Pasapoarte.
Mi-a mai spus ca nu se deschide viza in baza scrisorii primite de la ANC dar ....o may good....se poate face ATESTAREA cetateniei romine aici la consulat!).A spuso cam stingherit,asa,nu stiu din ce motiv.Poate din motivul costului de 80euro,cam scump.
Dar,mam ghindit ca drumul de doua ori la Bucuresti+costul serviciului de atestare a cetateniei nu coasta mai ieftin poate chiar mai scump,asa ca m-am ridicat direct la ultimul etaj,fara nici o programare,am depus cererea + documentele enumarate aici http://chisinau.mae.ro/i...ro&id=85246,+50euro.
Procesul dureaza 30 de zile lucratoare + inca 30euro la ridicarea certificatului.
Atit:)
Va multumesc pentru raspunsuri!

E gata mai tirziu de 30 zile lucratoare, undeva numara peste 50 zile calendaristice, ei spun asa, insa intr-adevar dureaza mai mult, am avut asa situatie in anul trecut si m-am cam plimbat vreo 3-4 ori pe la cosulat, si primeam raspuns ca inca n-a venit confirmare de la Bucuresti.
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline nadph  
#1663 Postat : miercuri, 22 august 2012 17:32:10(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Inca o zi nimic...
Offline IT  
#1664 Postat : vineri, 5 octombrie 2012 18:45:03(UTC)
IT
Postari: 1
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Salutare la toti,am primit raspuns de ANC in sfirsit dupa o multime de emailuri trimise ca dosarul meu a fost suspendat din cauza ca nu am depus personal Brick wall Brick wall Brick wall ....stie cine va cum de procedat mai departe sau,care va fi soarta acestor dosare suspendate...???
thanks 1 utilizator a multumit IT acest post util.
Offline steluztza  
#1665 Postat : marți, 9 octombrie 2012 19:48:42(UTC)
steluztza
Postari: 14
Locatia: cahul
Buna . am shi eu asha o intrebare, am trimis cu 4 luni in urma o scrisoare recomandata la ANC intrebind in ce stare se afla dosarul meu (am depus anul trekut pe 24octombrie) shi mia venit rasp . acum o luna ca dosarul meu este in stare de solutionare urmind procedura prevazuta de legea cetateniei romane .... ce ar insemna asta ? stie cineva cit mai am de asteptat ????? am nevoie mare de cetatenie , oare mai e mult pina ne apare ordinul? ash fi ff recunoscatoare daca mar ajuta cineva sa ma dezmeticesc mersi
Offline steluztza  
#1666 Postat : marți, 9 octombrie 2012 20:06:48(UTC)
steluztza
Buna . am shi eu asha o intrebare, am trimis cu 4 luni in urma o scrisoare recomandata la ANC intrebind in ce stare se afla dosarul meu (am depus anul trekut pe 24octombrie) shi mia venit rasp . acum o luna ca dosarul meu este in stare de solutionare urmind procedura prevazuta de legea cetateniei romane .... ce ar insemna asta ? stie cineva cit mai am de asteptat ????? am nevoie mare de cetatenie , oare mai e mult pina ne apare ordinul? ash fi ff recunoscatoare daca mar ajuta cineva sa ma dezmeticesc mersi
Offline ioanalupu_26  
#1667 Postat : marți, 9 octombrie 2012 21:05:30(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: steluztza Go to Quoted Post

mai ai de asteptat inca chit nu stiu.Majoritatea ies in ordin timp de un an si ceva
Offline steluztza  
#1668 Postat : luni, 15 octombrie 2012 14:58:46(UTC)
steluztza
Am trimis shi eu email la ANC saptamina trecuta sa aflu in ce stare e dosarul meu shi am primit" dosar in procedura de solutionare" cine stie cit mai am de asteptat ((( nimic concret nici de data aceasta...
Offline CHILDREN  
#1669 Postat : luni, 15 octombrie 2012 16:29:10(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Originally Posted by: steluztza Go to Quoted Post
Am trimis shi eu email la ANC saptamina trecuta sa aflu in ce stare e dosarul meu shi am primit" dosar in procedura de solutionare" cine stie cit mai am de asteptat ((( nimic concret nici de data aceasta...

Ai mai dat aceasta intrebare in alt topic si ti-am spus ca mai ai de asteptat aproximativ 2 - 4 luni, crezi ca vei obtine alt raspuns daca vei scrie in al topic? Cu mari rezerve acum ei analiazeaza dosarele cu numerele 72xxx-73xxx, pina la tine mai sint inca aproximativ 8000 de dosare nesolutionate, ne mai vorbind de dosarele nesolutionate pina la 72xxx.
Offline valeria1989  
#1670 Postat : duminică, 2 decembrie 2012 19:23:24(UTC)
valeria1989
Locatia: balti
salut, am o intrebare catre voi, cei care deja si-au primit nr.dosarului, cum as putea sa o fac si eu, pentru ca am depus actele pe 7 martie 2012 la balti, si nustiu unde si ce sa tremit ca sa imi spuna nr. dosarului, astept raspunsuri!merci anticipat
Offline vittie  
#1671 Postat : duminică, 9 decembrie 2012 23:59:08(UTC)
vittie
Postari: 7
BigGrin
Originally Posted by: valeria1989 Go to Quoted Post
salut, am o intrebare catre voi, cei care deja si-au primit nr.dosarului, cum as putea sa o fac si eu, pentru ca am depus actele pe 7 martie 2012 la balti, si nustiu unde si ce sa tremit ca sa imi spuna nr. dosarului, astept raspunsuri!merci anticipat

salut..uite pe prima pagina la acest subiect un domn a postat exemplu de cerere
scrie scrisoare recomandata la : Adresa: Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie
doar ca sunt 2 variante de adresse acum la situl principal al ANC adresa e str Smirdan.nr 3 sect 3. Bucuresti cod.030071

dar domnul a scris alta adressa: str Petofi Sandar nr.47.sec 1. Bucuresti Cod.011405

Către MINISTERUL JUSTITIEI ROMANIEI
În atenţia Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie

CERERE
DE COMUNICARE A NUMĂRULUI DE INREGISTRARE
ŞI STADIUL SOLUŢIONARII A DOSARULUI PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Prin prezenta cerere, rog a mi se comunica numărul de înregistrare şi stadiul soluţionării dosarului meu pentru redobândirea cetăţeniei române la adresa : str. n. satul/orasul r-nul , reg. , Republica Moldova (sau tara de resedinta),cod postal .

Vă mulţumesc anticipat.

NUMELE PRENUMELE

Semnătura _______________
Email:
Tel.:

Data ziua/luna/anul

succes
Offline uztudar  
#1672 Postat : marți, 11 decembrie 2012 01:02:09(UTC)
uztudar
Postari: 30
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: berlin
raspunsul ANC-ului "Bună ziua
Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române, ce formează obiectul dosarului mai sus menţionat, a fost înaintată Comisiei pentru Cetăţenie în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege pentru redobândirea cetăţeniei române, potrivit art.14 alin.1 din Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată."

Art. 14.
Comisia dispune, pe cheltuiala petitionarului, publicarea in extras a cererii de acordare a cetateniei romane in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.
Examinarea cererii de catre comisie se va putea face numai dupa trecerea a 30 de zile de la data publicarii acesteia.

cine e mai priceput sa-mi explice acest raspuns?
p.s(depus personal chisinau 11 02 2011 nr.dosarului 114xx/2011)
Offline tristan  
#1673 Postat : luni, 4 februarie 2013 14:21:42(UTC)
tristan
salut. am depus actele in 2011 printr-o persoana, fiindca ma aflu peste hotare si nu pot sa le depun personal. doua saptamini in urma m'am adresat la alta persoana sa afle in ce stare e dosarul meu,persoana mia dat numarul dosarului(care coincide cu numarul care mi la dat persoana care a depus actele )si mia spus ca dosarul a trecut prima comisie pe data de 3 martie 2012.Cit mai am de asteptat pina ies in ordin? multumesc anticipat.
Offline vitass098  
#1674 Postat : luni, 4 februarie 2013 23:55:59(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: tristan Go to Quoted Post
salut. am depus actele in 2011 printr-o persoana, fiindca ma aflu peste hotare si nu pot sa le depun personal. doua saptamini in urma m'am adresat la alta persoana sa afle in ce stare e dosarul meu,persoana mia dat numarul dosarului(care coincide cu numarul care mi la dat persoana care a depus actele )si mia spus ca dosarul a trecut prima comisie pe data de 3 martie 2012.Cit mai am de asteptat pina ies in ordin? multumesc anticipat.

Am suspeciuni,ca ai de asteptat,mult si bine.Da poate in zadar astepti?Persoanele care ti-au depus dosarul,nu ti-au spus ce sa intimplat dupa 1 martie 2012.Dosarul tau poate e suspendat cu mare probalitate(99,9%).Scrie scrisoare recomandata la ANC,ca sa afle stadiu la dosar,deoarece stii numarul dosarului.
Utilizatori pe tema
34 Pagini«<323334
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.