Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

34 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline anjelika  
#1 Postat : marți, 16 februarie 2010 17:33:48(UTC)
Nivel: Incepator
anjelika
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Salutari la toti. Sint shi eu intr-un proces desastruos de redobindire a cetateniei. Dosarul a fost depus in decembrie 2003, inregistrat la directia cetatenie in yanuarie 2004, publicat in monitorul oficial partea 3 in septembrie 2006, completat cu acte in iunie 2009, de atunci nimic..
Am trimis scrisoare recomandata macar sa aflu la ce stadiu este shi nimic. De ce, daca s-a anuntat ca vor fi examinate dosarele in ordinea depunerii, de ce dureaza atit?? Sora mea a depus dosar in mai 2009 shi pe 22 februarie anul curent este chemata deja sa depuna juramintul!!! Cum procedam noi?? Oare este necesar sa mai depunem un nou dosar?? POate merge mai repede?? Nu shtiu ce sa mai facem.. Cum de procedat?? Din iunie au trecut deja iarashi 8 luni,iarashi va trebui de inoit caziere shi restul?? Parca suntem blestemati.. Parca dosarele din 2003 sau 2004 au disparut in genere, nici o informatie..Mersi/

Editeaza de catre moderator miercuri, 16 martie 2011 19:31:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline silvica  
#2 Postat : marți, 16 februarie 2010 19:24:48(UTC)
Nivel: Membru Avansat
silvica
Postari: 103
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 14
anjelika a scris:
Salutari la toti. Sint shi eu intr-un proces desastruos de redobindire a cetateniei. Dosarul a fost depus in decembrie 2003, inregistrat la directia cetatenie in yanuarie 2004, publicat in monitorul oficial partea 3 in septembrie 2006, completat cu acte in iunie 2009, de atunci nimic..
Am trimis scrisoare recomandata macar sa aflu la ce stadiu este shi nimic. De ce, daca s-a anuntat ca vor fi examinate dosarele in ordinea depunerii, de ce dureaza atit?? Sora mea a depus dosar in mai 2009 shi pe 22 februarie anul curent este chemata deja sa depuna juramintul!!! Cum procedam noi?? Oare este necesar sa mai depunem un nou dosar?? POate merge mai repede?? Nu shtiu ce sa mai facem.. Cum de procedat?? Din iunie au trecut deja iarashi 8 luni,iarashi va trebui de inoit caziere shi restul?? Parca suntem blestemati.. Parca dosarele din 2003 sau 2004 au disparut in genere, nici o informatie..Mersi/

salut, anjelika! si noi sintem in aceiasi situatie si ne vaicaram la fel, dar nai ce face. asta nii norocul. tre sa mai asteptam...
de depus inca o data, nu cred ca are rost si nici nu permit, am inteles.
avem nevoie doar de rabdare...=;
Offline Serj080  
#3 Postat : marți, 16 februarie 2010 20:41:29(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
anjelika a scris:

Salut Anjelika,

Sint relativ de demult pe acest forum si deja l-am citi sub toate unghiurile de-a lungu' si de-a latu' inclusiv pe diagonala, am intilnit diferite situatii si diferiti oameni cu diferite pareri insa stau in nedumerinta cind citesc asa intrebari de felu "am depus dosarul si nustiu nimic de el... ce sa fac" sau "am depus prin procura facuta cuiva..." etc., oameni buni eu cred ca cei ce au apelat la intermediari multi din ei au fost trasi pe sfoara si sint cazuri ca dosarele nici nu au ajuns la directie, si asa fel de intermediari trebuie evitati, toata problema e in atitudinea noastra fata de noi insishi caci daca am fi mai responsabil si mai treji la minte nu ne-am lasa dushi de nas.

Am doua cazuri pe care as vrea sa ti-le expun, primu este al meu iar al doilea este al prietenului meu.
1-In anul 2002-2003 cind era primul val de acordarea cetateniei am apelat la un intermediar cunoscut care ne-a promis ca poate sa ne ajute cu redobindirea cetateniei si trebuia de sigur sa-l rasplatim a cite 500 USD pentru fiecare caz rezolvat ma refer la 4 dosare: al meu si familiei mele. Pe atunci am fost foarte tentati si eram gata sa platim acesti bani deoarece mai erau cunostinte care au primit cetatenie pe atunci. Vazind ca chestia era de asa natura am hotarit sa purcedem la colectarea actelor, transcrieri pe la arhive, etc.,dupa intilniri frecvente cu acesta el ne asigura ca totul merge bine si ca trebuie sa-i dam un avans de 200 USD ceea ce si am facut, dar intr-un moment dat ni s-a spus ca nu mai poate face nimic caci s-a stopat procesul de redobindire. Asa si a fost caci in anul 2003 a fost emisa o ordonanta de urgenta cu privire la stoparea procesului de redobindire a cetateniei.Poti sa-ti inchipui cit de amariti eram cind ni s-a spus asa ceva si asta dupa atitea alergari si cheltuieli enorme de bani.
Dar acum dupa ce sint informat si stiu cu lux de amanunte toate procedurile am inteles ca de dinsul nu depindea nimic si ca unicul lucru care l-a facut a scris cerere de programare la consulat. O sa ma intrebi de unde stiu? Despre asta mi-am dat seama atunci cind in februarie 2008 am primit toata familia invitatii de la consulat pentru a depune dosarele de redobindire a cetateniei. Si atunci roata a luat-o de la capat cu legalizari si tot felul de proceduri.
In sirsit la doua saptamini dupa primirea invitatiei am depus dosarele la Consulat. am tot asteptat un an si jumatate si nimic ne catind ca la depunere functionara de la consulat ne-a spus ca dureaza pina la 6 luni si ca sa urmarim monitoarele. In iulie 2009 dupa ce am tot citit pe forum situatii similare ca ale noastre m-am hotarit sa scriu la directie.
Insa sa vezi bucurie cind pe 04 08 09 eu si fratele meu ne-am regasit in MO1 chiar de ziua lui iar cu doua saptamini apar si parintii mei.La scrisoare mea am primit si raspuns insa era deja tirziu caci deja depunese-m juramintul(raspunsul l-am primit in 4 luni la 24 noiembrie 2009) Mare ne-a fost bucuria cind ne-am redobindit cetatenia toti impreuna.

Iar acum ceea ce se refera la cazul prietenului meu. Aici o sa fiu mai succint.

2-El a depus dosarul la Bucuresti in 2003 si la fel nu avea informatii despre dosar, pina cind nu l-am indrumat sa faca o petitie catre Directie cu atit mai mult ca circula informatie ca cei care au depus dosarele in perioada 2003-2004 pot sa depuna urgentari in vederea solutionarii dosarelor si asa a fost sa fie ca la 04 12 09 eu i-am scris o petitie catre directie si la 15 02 2010 ia venit scrisoare-instiintare ca tre sa se prezinte la consulat pentru a se programa pentru juramint.

Deci fa concluziile de rigoare.
Bafta si nu te dispera.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 17 februarie 2010 12:51:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Serj080.
Offline niko  
#4 Postat : marți, 16 februarie 2010 22:16:25(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6

Serj daca ai scris petitia pe 04 12 09 atunci cred eu scrisoarea a venit la 15 02 2010 si nu 2009.Daca e asa spunemi te rog daca stii la ce data a avut avizul prietenul tau? Mersi mult anticipat..

Editeaza de catre moderator marți, 16 februarie 2010 23:28:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline annnna  
#5 Postat : miercuri, 17 februarie 2010 04:29:30(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
anjelika a scris:

Ai doua posibilitati:
1. Mergi in Audienta la Directorul de la DC (nu prea iti recomand, ca se rezolva la fel ca si cand n-ai fost)
2. Scrie petitie la Presedinte (ti-o recomand, am facut asa si intr-o luna m-am regasit in MO. Apropo, scrisoarea de la Presedinte a ajuns mai repede decat cea de la DC, desi le-am trimis pe-amandoua odata).Scrie in scrisoare ca simti o descriminare. Ca nu ti-au raspuns la petitia ta din iunie 2009 sau cand ai trimis tu. Iti spun eu sigur ca primesti raspuns.
Offline Serj080  
#6 Postat : miercuri, 17 februarie 2010 13:00:00(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
niko a scris:

Serj daca ai scris petitia pe 04 12 09 atunci cred eu scrisoarea a venit la 15 02 2010 si nu 2009.Daca e asa spunemi te rog daca stii la ce data a avut avizul prietenul tau? Mersi mult anticipat..

Nu stiu din ce data are aviz dar stiu ca Ordinul Ministrului Justitiei este cu numaru' 185/C din 14.01.2010,
exact scrisoarea a venit 15.02.2010.
Offline Tol  
#7 Postat : miercuri, 17 februarie 2010 13:11:08(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
anna, petitia la presedinte pe ce adresa ai scris-o?

Multumesc.
Offline annnna  
#8 Postat : miercuri, 17 februarie 2010 23:46:03(UTC)
annnna
Tol a scris:
anna, petitia la presedinte pe ce adresa ai scris-o?

Multumesc.

Eu am trimis petitia prin Posta Romana, iar adresa am gasit-o pe google.
Offline Ghenad  
#9 Postat : joi, 18 februarie 2010 03:31:54(UTC)
Ghenad
Salutari la toti, am depus dosarul la consulatu de la Chisinau in luna 06.2008 si pina in luna octombrie 2009 nu am avut nici un raspuns dar in aceasta luna am trimes un email la stadiu dosare cetatenie si in trei zile mia venit raspuns ca dosarul meu a fost avizat pozitiv de comisiea pentru cetatenie iar dupa aprobarea cererilorprin ordin al ministerului just.si publicarea in M.O.Partea 1 voi fi invitat pentru depunerea juramintului.
Cine poate sami de-a un sfat cum sa procedez mai departe
Va multumesc din timp
Offline .......  
#10 Postat : joi, 18 februarie 2010 11:40:45(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Ghenad a scris:
Salutari la toti, am depus dosarul la consulatu de la Chisinau in luna 06.2008 si pina in luna octombrie 2009 nu am avut nici un raspuns dar in aceasta luna am trimes un email la stadiu dosare cetatenie si in trei zile mia venit raspuns ca dosarul meu a fost avizat pozitiv de comisiea pentru cetatenie iar dupa aprobarea cererilorprin ordin al ministerului just.si publicarea in M.O.Partea 1 voi fi invitat pentru depunerea juramintului.
Cine poate sami de-a un sfat cum sa procedez mai departe
Va multumesc din timp

Acum asteapta sa-ti vina scrisoare prin care te anunta ca ai redobandit cetatenia si cu ea te duci la consulat si te programezi sa depui juramantul.
Offline Tol  
#11 Postat : joi, 18 februarie 2010 13:37:39(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Pe ce adresa de e-mail ai trimis e-mail-ul ca ti-a venit raspuns in 3 zile?
Offline nadiutia  
#12 Postat : luni, 22 februarie 2010 14:26:35(UTC)
nadiutia
Postari: 149
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
annnna a scris:

annna, te rog mult dac poti sa-mi trimiti exemplu de petitie pe mail nadiutia@mail.md, caci eu tot trimit petitii dar nu primesc nici un raspuns. poate nu scriu ce trebuie. te rog tare de tot! mersi
Offline admin  
#13 Postat : marți, 23 februarie 2010 00:37:51(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
nadiuta, cauta pe forum si vei gasi cu siguranta, s-a discutat nu o data despre memorii http://cetatenie-romana.info/yaf_search.aspx
Offline annnna  
#14 Postat : marți, 23 februarie 2010 00:44:39(UTC)
annnna
nadiutia a scris:
annnna a scris:

annna, te rog mult dac poti sa-mi trimiti exemplu de petitie pe mail nadiutia@mail.md, caci eu tot trimit petitii dar nu primesc nici un raspuns. poate nu scriu ce trebuie. te rog tare de tot! mersi

Am scris cam tot ce ma doare dar fara cuvinte jignitoare. Si raspunsul l-am primit cam in 20-30 zile. Dar eu sunt in Romania, asa ca tie iti va veni raspunsul mai greu, dar oricum el va veni. Nu-ti fa griji pentru asta.
Petitia se formuleaza cam ca o cerere, doar ca specifici in ea motivele care te-au convins sa te adresezi cu o petitie (gen: am asteptat n ani pana am depus dosarul, am asteptat n luni raspunsul de la DC si nu l-am primit, am asteptat n luni pana la solutionarea dosarului fara rezultat), cam asta ar fi. Ceva ce crezi tu ca te-ar avantaja, ceva ce crezi tu ca te-au nedreptatit.
Offline nadiutia  
#15 Postat : miercuri, 24 februarie 2010 00:38:36(UTC)
nadiutia
Postari: 149
admin a scris:
nadiuta, cauta pe forum si vei gasi cu siguranta, s-a discutat nu o data despre memorii http://cetatenie-romana.info/yaf_search.aspx

am cautat. dar memoriu si petitie e una si aceeasi sau eu ceva nu inteleg?
Offline .......  
#16 Postat : miercuri, 24 februarie 2010 11:56:01(UTC)
.......
nadiutia a scris:
admin a scris:

am cautat. dar memoriu si petitie e una si aceeasi sau eu ceva nu inteleg?

Memoriu = un fel de scrisoare de informare
Petitie = reclamatie, plangere
Offline harbusz  
#17 Postat : joi, 25 februarie 2010 19:20:15(UTC)
harbusz
Postari: 6
Locatia: Moldova
Hainoroc, eu ma ocup de dosaru lui taica-meu, depus in 08.2008, dupa multe asteptari am scris1 scrisoare de urgentare prin septembrie 2009, apoi inca una, in care am mai indicat ca vreau sa aflu starea dosarului+numarul lui, respectiv:

scrisoarea a fost trimisa 22.12.2009, cu data deciziei pe 15.02.2010, am primit-o undeva pe 23 februarie.

textul scrisorii s poate de laconizat la: ...dosarul d-stra este cu №....., a primit aviz pozitiv conform art.1 legea din 21.1991...., e inclus in proiect de ordin....

despre juramint nici un cuvint.

Am o intrebare, daca trebuie sa mai vie o scrisoare cu acordarea cetateniei?
Offline cgv  
#18 Postat : joi, 25 februarie 2010 19:22:47(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
harbusz a scris:
Hainoroc, eu ma ocup de dosaru lui taica-meu, depus in 08.2008, dupa multe asteptari am scris1 scrisoare de urgentare prin septembrie 2009, apoi inca una, in care am mai indicat ca vreau sa aflu starea dosarului+numarul lui, respectiv:

scrisoarea a fost trimisa 22.12.2009, cu data deciziei pe 15.02.2010, am primit-o undeva pe 23 februarie.

textul scrisorii s poate de laconizat la: ...dosarul d-stra este cu №....., a primit aviz pozitiv conform art.1 legea din 21.1991...., e inclus in proiect de ordin....

despre juramint nici un cuvint.

Am o intrebare, daca trebuie sa mai vie o scrisoare cu acordarea cetateniei?

Da, trebuie sa astepti scrisoarea cu ordinul ministrului sau a presedintelui Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie

Proiectul de ordin are o data?

Cam asa arata scrisoarea cu ordinul ministrului:
http://cetatenie-romana....cetatenei.aspx#post10837

Editeaza de catre utilizator joi, 25 februarie 2010 19:31:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline harbusz  
#19 Postat : joi, 25 februarie 2010 19:53:27(UTC)
harbusz
Nu stiu precis daca e acesta, caci scrisoarea nu am vazut-o,toate datele sunt prin telefon, respectiv numar 16621 DC 15.02.2010
Offline applicant for_Ro  
#20 Postat : joi, 25 februarie 2010 21:20:58(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
harbusz a scris:
Nu stiu precis daca e acesta, caci scrisoarea nu am vazut-o,toate datele sunt prin telefon, respectiv numar 16621 DC 15.02.2010

Salut!
Scrie te rog mai concret cind vezi scrisoarea magica,
15.02.2010 e data avizului pozitiv sau ???
Caci la mine numarul dosarului e 14xxx/RD/2009, intrat in comisie la 27.01.2010.
Este vre-o consecutivitate de studiere in Comisie a NR. DE DOSAR 14xxx si 16xxx???
Sau cum iti este norocul?
Multumex anticipat!
Offline vadim20  
#21 Postat : joi, 22 aprilie 2010 00:09:36(UTC)
Nivel: Membru
vadim20
Postari: 10
Spunetimi varog unde pot sa scriu sau sa intreb la ce stadie se afla dosarul meu eu am ales domiciliu in R.Moldova
Offline .......  
#22 Postat : joi, 22 aprilie 2010 00:34:59(UTC)
.......
vadim20 a scris:
Spunetimi varog unde pot sa scriu sau sa intreb la ce stadie se afla dosarul meu eu am ales domiciliu in R.Moldova

"in ce stadiu", nu "stadie".
citeste prin forum. e plin de asa ceva
Offline dorinescu  
#23 Postat : joi, 6 mai 2010 04:05:53(UTC)
dorinescu
Postari: 153
A fost multumit de: 84 -ori in postarea 33
Locatia: Italia(Florenta)-Cernauti-Chisinau
vadim20 a scris:

scrie scrisoare recomandata la : Adresa: Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie

Adresa: Str. Petofi Sandor, nr. 47, sector 1, Bucureşti, cod 011405, in care sa soliciti informatii privind dosarul tau de redobandire a cetateniei romane. Exemplu :

Către MINISTERUL JUSTITIEI ROMANIEI
În atenţia Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie

CERERE
DE COMUNICARE A NUMĂRULUI DE INREGISTRARE
ŞI STADIUL SOLUŢIONARII A DOSARULUI PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Prin prezenta cerere, rog a mi se comunica numărul de înregistrare şi stadiul soluţionării dosarului meu pentru redobândirea cetăţeniei române la adresa : str. n. satul/orasul r-nul , reg. , Republica Moldova (sau tara de resedinta),cod postal .

Vă mulţumesc anticipat.
NUMELE PRENUMELE
Semnătura _______________
Email:
Tel.:

Data ziua/luna/anul

poti trimite cerere si la emailul Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie cetatenie@just.ro, dar totusi mai prin scrisoare recomandata.

Si dac peste 1-2 luni nu-ti vine nici un raspuns , scrie petitie Presedintelui si guvernului

adresa: Domnului Traian Basescu
Palatul Cotroceni,
Bulevardul Geniului nr. 1-3
Sector 6 - Bucuresti - Romania,
Cod postal 060116 sau la email procetatean@presidency.ro

sau la guvern: Guvernul României
Piata Victoriei nr. 1, sector 1 , Bucuresti sau la email drp@gov.ro

Exemplu:

Petitie

catre Domnul Traian Basescu

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Am trimis multe cereri catre "Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie", ca se mi se comunice informatii referitor la dosarul meu de redobandire a cetateniei romane , dar n-am primit nici un raspuns. De aceea v-as fi recunoscator daca imi puteti ajuta sa aflu numarul de inregistrare si stadiul solutionarii dosarului meu de redobandire a cetateniei romane. Vă mulţumesc anticipat.

NUMELE PRENUMELE
Semnătura _______________

Email:
Tel.:
Data ziua/luna/anul

Editeaza de catre utilizator joi, 6 mai 2010 04:06:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 5 au multumit acest post util dorinescu.
Offline matveev liliana  
#24 Postat : luni, 10 mai 2010 21:11:36(UTC)
matveev liliana
Postari: 8
Locatia: constanata
ajutor!va rog frumos cine ma poate ajuta?am depus dosarul in iulie 2009,si de atunci nici un raspuns in acceas zi a depus si alte persoane si au fost instiintate cu scrisoare eu nu am primit nk nu ma gasesc pe nici o lista.ce sa fac?
Offline martutza  
#25 Postat : luni, 10 mai 2010 21:33:42(UTC)
martutza
Postari: 74
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 4
dute la Bucuresti si intereseazate pentru dosarul tau,s-ar putea sa fie emis ordinul iar scrisoarea sa ajunga mai greu,dar mai depinde si unde l-ai depus daca la Chisinau o sa dureze mai mult
Offline matveev liliana  
#26 Postat : luni, 10 mai 2010 22:14:38(UTC)
matveev liliana
martutza a scris:
dute la Bucuresti si intereseazate pentru dosarul tau,s-ar putea sa fie emis ordinul iar scrisoarea sa ajunga mai greu,dar mai depinde si unde l-ai depus daca la Chisinau o sa dureze mai mult

Offline matveev liliana  
#27 Postat : luni, 10 mai 2010 22:16:16(UTC)
matveev liliana
mersi mult ptru indrumare,la-m depus la bucuresti in iulie 2009 si tot astept,o sa plec dupa sesiune sa vedem ce se intampla!
Offline harbusz  
#28 Postat : duminică, 25 iulie 2010 17:32:00(UTC)
harbusz
Salutari, iatama-s dupa un car de vreme :-({|= , primind scrisoare in urma urgentarii trimise prin decembrie 2009, am primit aviz pozitiv in sedinta din 22.01.2010, respectiv au trecut deja 6 luni de rabdare decenta, insa astazi am scris deja un mail pe cetatenie@just.ro, referitor la stadiu, urgentare, etc...., mai stau vreo 2 zile si le trimit si in scris prin Posta Moldovei
Offline secarp  
#29 Postat : duminică, 25 iulie 2010 18:15:56(UTC)
secarp
Postari: 22
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 2
harbusz a scris:
Salutari, iatama-s dupa un car de vreme :-({|= , primind scrisoare in urma urgentarii trimise prin decembrie 2009, am primit aviz pozitiv in sedinta din 22.01.2010, respectiv au trecut deja 6 luni de rabdare decenta, insa astazi am scris deja un mail pe cetatenie@just.ro, referitor la stadiu, urgentare, etc...., mai stau vreo 2 zile si le trimit si in scris prin Posta Moldovei

Si eu am avizul din aceiasi data,am trimis mail la ANC cu doua saptamani in urma si nu am primit raspuns...d'oh!
Offline harbusz  
#30 Postat : duminică, 25 iulie 2010 19:30:21(UTC)
harbusz
Clar, miine plec la posta si le trimit si in forma scrisa
Offline dolce-vitta  
#31 Postat : duminică, 25 iulie 2010 20:13:58(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
harbusz a scris:

eu cred ca voi deja aveti ordin..trebuie sa ajunga scrisoarea acasa..ca am citit ca 16 august e juramintul la bucuresti.. si cei care sunt invitati la juramint au avizul din luna ianuarie
Offline yon3lla_b3lla  
#32 Postat : duminică, 25 iulie 2010 21:48:53(UTC)
yon3lla_b3lla
Postari: 54
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Buna,si eu am aviz din 28 ianuarie 2010, dar n-am primit nici un fel de scrisoare pana acum:( am sunat de nenumarate ori si mi s-a spus ca nu se dau informatii la telefon doar prin posta sau sa ma duc personal si in cel mai rau caz sa stau acasa bine mersi si sa astept,dar cat????? Le-am trimis cu o luna in urma o scrisoare cu confirmare de primire si inca nu mi-a venit nici un raspuns,inca mai astept,poate sunt si eu in lista de pe 16 august si sper sa apara pe just.ro nu de alta dar sa nu ratez juramantul,

O seara buna tuturor si bafta:)
Offline deniska  
#33 Postat : luni, 26 iulie 2010 14:54:49(UTC)
deniska
Postari: 10
mie imi pare ca pana nu faci o vizita la ei la DC nu afli nimik concret, la moment telefoane de contact nu vad. la mailuri, scrisori nu raspund. cam sau incurcat multe dosare sunt depusa si e un haos , dar cred ca care isi da interesul dosarul ise misca. alt fel totul e mort.Brick wall
Offline bibi  
#34 Postat : luni, 26 iulie 2010 15:15:52(UTC)
bibi
Postari: 317
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 55
Locatia: dosar depus Chisinau,11.01.2010,ordin nr.111/P 2011,ridicarea pasaportului 15 iulie
Asa si este tare greu se mai misca ,stam si asteptam macar un raspuns de la ei si nimik,azi dosarul meu trebuie sa intre in comisie ,oare va intra ?cit v-a sta ?cind v-a iesi ordin ?si tot asa multe alte intrebari care mi le pun zilnik.rabdare si iar rabdare.
Offline olga26  
#35 Postat : marți, 27 iulie 2010 13:23:35(UTC)
olga26
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: italia
buna tuturor,

Cine ma poate ajuta.Povestea mea sau mai bine zis a parintilor mei este urmatoarea:
In 2008 noiembrie a venit scrisoare cu programare pentru 10 februarie 2009 pt a depune dosarele, singura problema era k ei erau in italia si nu puteau veni acasa sa depuna dosarele. In decembrie aflanduma in moldova(eu fiind stabilita atunci in romania), am fos de 3 ori la ambasada sa ma interesez daca pot depune dosarele in numele lor, o data mi-au spus k nu pot, si de 2 ori k pot dar numai cu procura de la ei. asa a inceput cosmarul si drumurile dute vino. Mi-au facut procura fiecare si am inceput sa le fac actele necesare, in februarie am plecat iar in moldova sa depun dosarele dar marea surpriza nu au vrut sa le primeasca pt k le trebuiau cererile si declaratiile facute de ei la ambasada romaniei din italia,drumul meu fiind facut in zadar
dupa ce au reusit sa faca si acele cereri si declaratii am venit iar in moldova reusind sa depun dosarul pe 24.04.2009 am primit o singura chitantza pe numele amandurora in valoare de 30 de euro si sa asteptam publicarea in monitorul oficial urmatoarele 6 luni.Am tot asteptat dupa care am aflat k nu se mai publica nimic in MO.
In martie anul curent am trimis un e-mail pe adresa cunoscuta de toti cetatenie@just.ro cerand detalii referitoare la solutionarea dosarelor nestiind nici macar numaru dosarelor. spre surpriderea mea am primit raspuns a doua zi cerandu-mi detalii desprea data de nastere si domicilu. am trimis raspuns dar nu am mai primit nimic in schimb.
de o saptamana jumate le trimit e-maluri zilnic sperand ca voi primi un raspuns dar dupa cele citite astazi pe forum nu mai am nici o sperantza.
problema e ca ma aflu si eu acum in italia si nu stiu cum as putea sa-mi ajut altfel parintii, nu stiu nici macar ce nr de dosare au, sau daca mai exista sau ce sa intamplat cu dosarele lor si nici cum pot sa aflu acest lucru.

va rog orice sugestie care ma poate ajuta o astept
va doresc o zi buna tuturor si rabdare celor care asteapta orice raspunsuri
thanks 1 utilizator a multumit olga26 acest post util.
Offline dolce-vitta  
#36 Postat : marți, 27 iulie 2010 13:47:32(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
olga26 a scris:
buna tuturor,

Cine ma poate ajuta.Povestea mea sau mai bine zis a parintilor mei este urmatoarea:
In 2008 noiembrie a venit scrisoare cu programare pentru 10 februarie 2009 pt a depune dosarele, singura problema era k ei erau in italia si nu puteau veni acasa sa depuna dosarele. In decembrie aflanduma in moldova(eu fiind stabilita atunci in romania), am fos de 3 ori la ambasada sa ma interesez daca pot depune dosarele in numele lor, o data mi-au spus k nu pot, si de 2 ori k pot dar numai cu procura de la ei. asa a inceput cosmarul si drumurile dute vino. Mi-au facut procura fiecare si am inceput sa le fac actele necesare, in februarie am plecat iar in moldova sa depun dosarele dar marea surpriza nu au vrut sa le primeasca pt k le trebuiau cererile si declaratiile facute de ei la ambasada romaniei din italia,drumul meu fiind facut in zadar
dupa ce au reusit sa faca si acele cereri si declaratii am venit iar in moldova reusind sa depun dosarul pe 24.04.2009 am primit o singura chitantza pe numele amandurora in valoare de 30 de euro si sa asteptam publicarea in monitorul oficial urmatoarele 6 luni.Am tot asteptat dupa care am aflat k nu se mai publica nimic in MO.
In martie anul curent am trimis un e-mail pe adresa cunoscuta de toti cetatenie@just.ro cerand detalii referitoare la solutionarea dosarelor nestiind nici macar numaru dosarelor. spre surpriderea mea am primit raspuns a doua zi cerandu-mi detalii desprea data de nastere si domicilu. am trimis raspuns dar nu am mai primit nimic in schimb.
de o saptamana jumate le trimit e-maluri zilnic sperand ca voi primi un raspuns dar dupa cele citite astazi pe forum nu mai am nici o sperantza.
problema e ca ma aflu si eu acum in italia si nu stiu cum as putea sa-mi ajut altfel parintii, nu stiu nici macar ce nr de dosare au, sau daca mai exista sau ce sa intamplat cu dosarele lor si nici cum pot sa aflu acest lucru.

va rog orice sugestie care ma poate ajuta o astept
va doresc o zi buna tuturor si rabdare celor care asteapta orice raspunsuri

trimite scrisoare recomandata cu aviz catre dir.cet.. si intreaba stadiul dosarului si numarul lor
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline Stan  
#37 Postat : marți, 27 iulie 2010 13:48:18(UTC)
Stan
Postari: 3
cenzurat

Editeaza de catre moderator marți, 27 iulie 2010 14:06:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline CD  
#38 Postat : marți, 27 iulie 2010 15:49:09(UTC)
CD
Postari: 2
Locatia: Bucuresti
Salutare,

Cate cazuri, atatea solutii. Nimic nu e universal valabil. Nu va mai insir istoria mea, vreau doar sa intreb un lucru.

Daca merg personal sa aflu stadiul solutionarii dosarului, trebuie sa merg miercurea cand e nebunie si imbulzeala sau pot merge in orice alta zi?

Mersi!

Editeaza de catre utilizator marți, 27 iulie 2010 15:49:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ttt  
#39 Postat : marți, 27 iulie 2010 15:57:44(UTC)
ttt
Postari: 99
A fost multumit de: 41 -ori in postarea 18
CD a scris:
Salutare,

Cate cazuri, atatea solutii. Nimic nu e universal valabil. Nu va mai insir istoria mea, vreau doar sa intreb un lucru.

Daca merg personal sa aflu stadiul solutionarii dosarului, trebuie sa merg miercurea cand e nebunie si imbulzeala sau pot merge in orice alta zi?

Mersi!

Programul de audienţe al Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.
Offline stell  
#40 Postat : marți, 27 iulie 2010 15:57:54(UTC)
stell
Postari: 172
A fost multumit de: 63 -ori in postarea 25
Locatia: R.Moldova
CD a scris:
Salutare,

Mersi!

Informata se da doar miercurea , doar ca pentru a intra miercuri pentru informatii , trebuie sa mergi marti sa te inscrii in lista.Azi dimineata o cunoscuta de a mea a fost la ora 8-30 sa se inscrie si a fost a 34 pe lista.Concluzia fa-o si singur.Citi pot sa intri intr-o zi nu pot sa-ti spune dar fa un calcul ca fiecare care intra pentru informatii , intreaba pentru cel putin 3-4 dosare .
Offline CD  
#41 Postat : marți, 27 iulie 2010 16:06:04(UTC)
CD
Postari: 2
Locatia: Bucuresti
stell a scris:
Informata se da doar miercurea , doar ca pentru a intra miercuri pentru informatii , trebuie sa mergi marti sa te inscrii in lista.Azi dimineata o cunoscuta de a mea a fost la ora 8-30 sa se inscrie si a fost a 34 pe lista.Concluzia fa-o si singur.Citi pot sa intri intr-o zi nu pot sa-ti spune dar fa un calcul ca fiecare care intra pentru informatii , intreaba pentru cel putin 3-4 dosare .

Cei care se inscriu pentru informatii au intervalul temporal 8.00-17.00? daca da, 34 ar trebui sa treaca lejer. Daca nu, atunci e un pic dificil.

mersi pt info!
Offline voleacigor  
#42 Postat : marți, 27 iulie 2010 23:25:17(UTC)
voleacigor
Postari: 37
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
CD a scris:
Cei care se inscriu pentru informatii au intervalul temporal 8.00-17.00? daca da, 34 ar trebui sa treaca lejer. Daca nu, atunci e un pic dificil.

mersi pt info!

am fost si eu COLO,INTRA CAM 80-100 DE PERSOANE PE ZI
Offline applicant for_Ro  
#43 Postat : miercuri, 28 iulie 2010 16:49:56(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
voleacigor a scris:
am fost si eu COLO,INTRA CAM 80-100 DE PERSOANE PE ZI

Cum credeti, daca ma duc cu vre-o masina si ajung la ANC miercuri dimineata,am sanse sa intru?
Asta ca sa nu innoptez marti spre miercuri in Bucuresti, sa nu mai deranjez rudele.
Offline voleacigor  
#44 Postat : miercuri, 28 iulie 2010 22:04:22(UTC)
voleacigor
Postari: 37
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
fabiangelus a scris:
Cum credeti, daca ma duc cu vre-o masina si ajung la ANC miercuri dimineata,am sanse sa intru?
Asta ca sa nu innoptez marti spre miercuri in Bucuresti, sa nu mai deranjez rudele.

mai bine de marti ziua acolo ca sa fii sigur ca treci si afli ce te doare.
Offline Oscar  
#45 Postat : marți, 3 august 2010 21:17:46(UTC)
Oscar
Postari: 60
A fost multumit de: 94 -ori in postarea 27
Spunet-mi va rog cine stie, acum se mai practica de a merge la DC si depune cerere de urgentare care din cite stiu trebuie sa fie insotita de Cazier Romanesc si ce MD? sau e destul sa trimiti nenumarate email-uri pina ai noroc sa binevoiasca carevai de ati raspunde?
Multumesc anticipat!
Offline tania ursu  
#46 Postat : vineri, 6 august 2010 00:44:24(UTC)
tania ursu
Locatia: romania
CINE MA AJUTA SI PE MINE?Pray Pray Pray
am depus dosarul in 7 octombrie 2008.acum in 2010 4 aprilie am trimis o scrisoare de urgentare cu cazier romanesc,3 ani de sedere in Romania si nu am primit nici un raspuns. CE SA FAC????Pray Pray
daca stie cineva mai multe detalii si cum sa ma gaseasca pe vreo lista,ma numesc Ursu Tatiana(Nicolaie-taicamiu)
Offline Cristina.  
#47 Postat : vineri, 6 august 2010 00:55:23(UTC)
Cristina.
Postari: 3
Buna ziua. ma numesc Cristina. Am depus dosarul in 2008 24.12. cum pot afla la ce stadiu este procedura? Si ce sa fac mai departe...mersi

Editeaza de catre utilizator vineri, 6 august 2010 01:12:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline stell  
#48 Postat : vineri, 6 august 2010 09:15:02(UTC)
stell
Postari: 172
A fost multumit de: 63 -ori in postarea 25
Locatia: R.Moldova
tania ursu a scris:
CINE MA AJUTA SI PE MINE?Pray Pray Pray
am depus dosarul in 7 octombrie 2008.acum in 2010 4 aprilie am trimis o scrisoare de urgentare cu cazier romanesc,3 ani de sedere in Romania si nu am primit nici un raspuns. CE SA FAC????Pray Pray
daca stie cineva mai multe detalii si cum sa ma gaseasca pe vreo lista,ma numesc Ursu Tatiana(Nicolaie-taicamiu)

Daca stai in Romania cel mai bine e sa mergi la Bucuresti intr-o zi de miercuri si sa afli ce e cu dosarul tau.
Offline GOinUewith RP  
#49 Postat : vineri, 6 august 2010 11:57:52(UTC)
GOinUewith RP
Postari: 42
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: RM
Cristina. a scris:
Buna ziua. ma numesc Cristina. Am depus dosarul in 2008 24.12. cum pot afla la ce stadiu este procedura? Si ce sa fac mai departe...mersi

trbue sa te adresez la anc la bucuresti personal sau prin reprezentant acolo primesc publicul doar mercuri dar ca sa reusesti sa intri trebuie sa te inregistrez de mart de dimineata
Offline vitalaa  
#50 Postat : vineri, 13 august 2010 10:43:36(UTC)
vitalaa
Postari: 27
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 4
Locatia: Chisinau
Ajutati-ma va rog!!! As vrea sa scriu o scrisoare recomandata la Bucucuresti Str. Petofi Sandor, nr. 47, sector 1, sa aflu si eu care este soarta dosarului meu...Are cineva vreun exemplu de asa scrisoare? Va rog mult postati-l pe site daca aveti,VA ROG MULT,multumesc...
Utilizatori pe tema
34 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.