Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline mexicanoo  
#1 Postat : 3 noiembrie 2010 13:57:06(UTC)
Nivel: Incepator
mexicanoo
Postari: 2
Locatia: Chisinau
Salutare!
ma adresez tuturor forumistilor care ar putea sa ma ajute cu informatia in privinta procedurii de reintregire a familiei, sau poate careva a fost in aceeas situatie cum sunt si eu acuma:
Deci sa incep de la faptul ca eu sunt cetatean al R.M si RO, in acesta vara m-am casatorit iar la oficiul starii civile am inregistrat casatoria intre 2 persoane ale R.M deci in certificatul de casatorie la cimpul IDNP este codul din buletinul moldovenesc.
Eu doresc sa fac ca sotia sa obtina cetatenia RO si pentru asta cel mai simplu ar fi sa fac reintregirea familie
iar intrebarea mea este de unde sa incep acesta procedura de reintregire a familiei
si daca nu este o problema faptul ca in certificatul de casatorie nu este INDP din buletinul romanesc dar din cel moldovenesc
Merci anticipat!
Offline Cezar  
#2 Postat : 3 noiembrie 2010 14:21:00(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
mexicanoo a scris:
Salutare!
ma adresez tuturor forumistilor care ar putea sa ma ajute cu informatia in privinta procedurii de reintregire a familiei, sau poate careva a fost in aceeas situatie cum sunt si eu acuma:
Deci sa incep de la faptul ca eu sunt cetatean al R.M si RO, in acesta vara m-am casatorit iar la oficiul starii civile am inregistrat casatoria intre 2 persoane ale R.M deci in certificatul de casatorie la cimpul IDNP este codul din buletinul moldovenesc.
Eu doresc sa fac ca sotia sa obtina cetatenia RO si pentru asta cel mai simplu ar fi sa fac reintregirea familie
iar intrebarea mea este de unde sa incep acesta procedura de reintregire a familiei
si daca nu este o problema faptul ca in certificatul de casatorie nu este INDP din buletinul romanesc dar din cel moldovenesc
Merci anticipat!

1 - De unde ai scos ca e mai simplu? Daca faci reintregirea familiei sotia va putea sa depuna actele pentru cetatenie pe baza casatoriei doar dupa 5 ani stati legal pe teritoriul RO. Casatoria nu are nimic comun cu redobandirea cetateniei.
2 - certificatul de casatorie oricum trebuie sa-l transcrii, adica iti faci si certificat de casatorie roman.
3 - casa faci reintregirea familiei ai nevoie de: domiciuliu in RO (buletin etc.), faci invitatie pentru reintregire dupa care sotia deschide viza D. Apoi treceti un interviu la ORI pentru a identifica daca casatoria e fictiva sau nu. Lumea spune ca destul de dura procedura, ca se pun intrebari aproape intime. Ca sa nu treceti interviul trebuie sa aveti ori mai mult de 3 ani de la casatorie, ori un copil daca mai putin de 3 ani de la casatorie.
4 - dupa asta ii faci sotiei carte de rezidenta si asteptati 5 ani in RO 8-[
Dar este un plus: cu carte de rezidenta sotia poate calatori prin UE (insotita de tine)

Daca sotia e din RM, sau are stramosi romani pai de ce nu depune pentru redobandire?

Deci de unde ai auzit ca e simplu si etc?
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline mexicanoo  
#3 Postat : 3 noiembrie 2010 14:39:25(UTC)
mexicanoo
Postari: 2
Cezar a scris:
1 - De unde ai scos ca e mai simplu? Daca faci reintregirea familiei sotia va putea sa depuna actele pentru cetatenie pe baza casatoriei doar dupa 5 ani stati legal pe teritoriul RO. Casatoria nu are nimic comun cu redobandirea cetateniei.
2 - certificatul de casatorie oricum trebuie sa-l transcrii, adica iti faci si certificat de casatorie roman.
3 - casa faci reintregirea familiei ai nevoie de: domiciuliu in RO (buletin etc.), faci invitatie pentru reintregire dupa care sotia deschide viza D. Apoi treceti un interviu la ORI pentru a identifica daca casatoria e fictiva sau nu. Lumea spune ca destul de dura procedura, ca se pun intrebari aproape intime. Ca sa nu treceti interviul trebuie sa aveti ori mai mult de 3 ani de la casatorie, ori un copil daca mai putin de 3 ani de la casatorie.
4 - dupa asta ii faci sotiei carte de rezidenta si asteptati 5 ani in RO 8-[
Dar este un plus: cu carte de rezidenta sotia poate calatori prin UE (insotita de tine)

Daca sotia e din RM, sau are stramosi romani pai de ce nu depune pentru redobandire?

Deci de unde ai auzit ca e simplu si etc?

pe mine ma intereseaza la punctul 2 - certificatul de casatorie oricum trebuie sa-l transcrii, adica iti faci si certificat de casatorie roman. de transcris imi dau seama ca oricum trebuie de facut da sper ca nu este problema ca is inregistrat in certificatul de casatorie ca moldovean caci IDNP e din buletinul moldovenesc
la 3- cu domiciliul rezolv eu cumva, cit despre casatorie ca nu e fictiva am o proba de o luna de zile venita pe lume :D
iar scopul meu este sa ii fac acea cetatenie dar pina atuncea sa putem merge in UE cu cartea de rezidenta
e mai simplu pentru ea acuma caci nu poate sa mearga acuma cu copilul mic pe la arhive sa scoata acte pe la ministere si tot asa mai departe
Si apropo am auzit ca permenul de 5 ani acuma a fost redus pena la juma de an dar nushtiu cit de adevarat este
Offline Cezar  
#4 Postat : 3 noiembrie 2010 15:32:26(UTC)
Cezar
mexicanoo a scris:
pe mine ma intereseaza la punctul 2 - certificatul de casatorie oricum trebuie sa-l transcrii, adica iti faci si certificat de casatorie roman. de transcris imi dau seama ca oricum trebuie de facut da sper ca nu este problema ca is inregistrat in certificatul de casatorie ca moldovean caci IDNP e din buletinul moldovenesc
la 3- cu domiciliul rezolv eu cumva, cit despre casatorie ca nu e fictiva am o proba de o luna de zile venita pe lume :D
iar scopul meu este sa ii fac acea cetatenie dar pina atuncea sa putem merge in UE cu cartea de rezidenta
e mai simplu pentru ea acuma caci nu poate sa mearga acuma cu copilul mic pe la arhive sa scoata acte pe la ministere si tot asa mai departe
Si apropo am auzit ca permenul de 5 ani acuma a fost redus pena la juma de an dar nushtiu cit de adevarat este

Pai ce are IDNP cu actele romane. Tu deja ai CNO in certificat de nastre/pasaport sau ce ai acolo. Pai acelasi CNP se va transcrie si in certificatul de casatorie. CNP sotia nu are, deci va ramane gol campul. Sotia mea in genere nu e moldoveanca (e din Russia) si totul e ok cu certificatul de casatorie. Am transcris rapid si simplu.

Si inca, am vad ca spui ca aveti copil. Inseamna ca nu mai treceti interviul la ORI. Si copilului ii poti transcrie certificat de nastere (desigur daca e copilul tau, fara suparare ca doar vreau sa luminez situatia), pasaport roman.

De aceea ca s-a redus termenul de 5 ani la jumate de an nu am auzit si nu am vazut, ca as profita si eu de asa ceva (pentru sotie). Insa acesta este doar un zvon, deoarece este o modificare in lege in privinta redobandirii. Insa nu e legat de casatorie, fiindca acolo este anulat termenul de sedere in RO si fara permis de sedere (pentru a depune dosar in Romania pentru redobandirea cetateniei). Si cred ca cineva profita starnind zvonuri. Poate ma gresesc...

Editeaza de catre utilizator 3 noiembrie 2010 15:35:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Marry  
#5 Postat : 25 ianuarie 2011 19:05:58(UTC)
Marry
Postari: 8
Buna,raspundeti-mi si mie va rog la citeva nelamuriri in privinta reintregirii,tatal meu fiind cetatean roman de vreo 10 ani,cu toate documentele in regula(pasaport,certificat de casatorie roman,de nastere,buletin,domiciliu),si ii face viza de tip D mamei pt a se duce sa depuna cerere la reintregire,auzisem ca treb tata sa aiba dovada de intretinere a mamei pe teritoriul Romaniei,asta cum?tata lucreaza in Romania,dar nu pe contract de munca.
Offline Mihail  
#6 Postat : 25 ianuarie 2011 20:29:24(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
Marry a scris:
Buna,raspundeti-mi si mie va rog la citeva nelamuriri in privinta reintregirii,tatal meu fiind cetatean roman de vreo 10 ani,cu toate documentele in regula(pasaport,certificat de casatorie roman,de nastere,buletin,domiciliu),si ii face viza de tip D mamei pt a se duce sa depuna cerere la reintregire,auzisem ca treb tata sa aiba dovada de intretinere a mamei pe teritoriul Romaniei,asta cum?tata lucreaza in Romania,dar nu pe contract de munca.

Nu este obligatorie dovada de intretinere pentru cetateni romani, cel putin mie nu mi-au solicitat-o. Stiu ca se cere aceasta dovada de la cetatenii straini, domiciliati in Romania, care solicita reintregirea familiei, tot cu cetateni straini.
Dar daca ti-o solicita, o astfel de dovada poate fi un extras din cont bancar cu vreo 5000 euro pe el :)
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline alcik  
#7 Postat : 13 februarie 2011 15:00:44(UTC)
Nivel: Membru
alcik
Postari: 18
Locatia: chisinau
Buna... Cum ar fi procedura de REINTREGIRE a familiei in cazul meu? Eu am cetatenie romana, imi fac si buletinul romanesc, apoi vrem sa ne inscriem la Romania, astfel obtinem certificatul de casatorie romanesc. Pentru a ne inscrie, sotul trebuie sa-si deskida viza, prima viza in Romania. Pentru asta eu trebuie sa-i fac invitatie viitorului sot. O sa-si deskida viza de tip C, vine la Romania, scrim cerere la Oficiul Starii Civile, apoi, peste 2 sapt. facem casatoria civila. Cu certificatul de casatorie romanesc si cu alte acte... merg la politia sectorului in care am domiciliul si pun o cerere pentru reintregire si paralel ii fac o alta invitatie, k sa-si deskida viza de tip D.

Cam asa ar fi procedura sau ma gresesc?
Offline Mihail  
#8 Postat : 13 februarie 2011 15:47:47(UTC)
Mihail
alcik a scris:
Buna... Cum ar fi procedura de REINTREGIRE a familiei in cazul meu? Eu am cetatenie romana, imi fac si buletinul romanesc, apoi vrem sa ne inscriem la Romania, astfel obtinem certificatul de casatorie romanesc. Pentru a ne inscrie, sotul trebuie sa-si deskida viza, prima viza in Romania. Pentru asta eu trebuie sa-i fac invitatie viitorului sot. O sa-si deskida viza de tip C, vine la Romania, scrim cerere la Oficiul Starii Civile, apoi, peste 2 sapt. facem casatoria civila. Cu certificatul de casatorie romanesc si cu alte acte... merg la politia sectorului in care am domiciliul si pun o cerere pentru reintregire si paralel ii fac o alta invitatie, k sa-si deskida viza de tip D.

Da de ce sa nu va casatoriti in Moldova si sa transcrieti certificatul de casatorie in Romania la Primaria de la domiciliul tau, dupa ca iti vei stabili domiciliul in Romania?
Eu cred ca mai ieftin si rapid va fi:
1. Iti stabilesi domiciliul in Romania (iti faci Carte de identitate)
2. Va casatoriti in MD
3. Transcrii certificatul de casatorie in Romania la locul de domiciliu
4. Sotul isi deschide viza de tip D
5. Veniti in Romania si depuneti actele pentru reintregirea familiei
6. Treceti interviul
7. Obtineti cartea de rezidenta pentru sot

Bafta:)
thanks 2 au multumit acest post util Mihail.
Offline alcik  
#9 Postat : 13 februarie 2011 16:01:31(UTC)
alcik
Locatia: chisinau
Mihail a scris:
Da de ce sa nu va casatoriti in Moldova si sa transcrieti certificatul de casatorie in Romania la Primaria de la domiciliul tau, dupa ca iti vei stabili domiciliul in Romania?
Eu cred ca mai ieftin si rapid va fi:
1. Iti stabilesi domiciliul in Romania (iti faci Carte de identitate)
2. Va casatoriti in MD
3. Transcrii certificatul de casatorie in Romania la locul de domiciliu
4. Sotul isi deschide viza de tip D
5. Veniti in Romania si depuneti actele pentru reintregirea familiei
6. Treceti interviul
7. Obtineti cartea de rezidenta pentru sot

Bafta:)

merci ptru raspuns... Dar cat dureaza ca sa transcrii certificatul de casatorie la Bucuresti?
Offline Mihail  
#10 Postat : 13 februarie 2011 16:34:11(UTC)
Mihail
alcik a scris:
merci ptru raspuns... Dar cat dureaza ca sa transcrii certificatul de casatorie la Bucuresti?

daca nu stai in sectorul 1, atunci vreo 2-4 saptamani :)
thanks 2 au multumit acest post util Mihail.
Offline bobocica1  
#11 Postat : 10 martie 2011 15:01:10(UTC)
bobocica1
Postari: 1
Locatia: Moldova
Buna ziua la toti! am si eu o intrebare...Sotul meu a primit cetatenie romana, si copii la fel in baza actelor lui. Eu pot sa-mi fac cetatenie romana in baza sotului?Cine stie va rog, un raspuns...eu am auzit ca e posibil dar nu sunt convinsa. Suntem casatoriti de 7 ani si avem 2 copii.
Offline nell  
#12 Postat : 10 martie 2011 15:09:06(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
bobocica1 a scris:
Buna ziua la toti! am si eu o intrebare...Sotul meu a primit cetatenie romana, si copii la fel in baza actelor lui. Eu pot sa-mi fac cetatenie romana in baza sotului?Cine stie va rog, un raspuns...eu am auzit ca e posibil dar nu sunt convinsa. Suntem casatoriti de 7 ani si avem 2 copii.

Cetatenie pe baza lui vei primi peste nu stiu citi ani, poti depune dosarul pentru cetatenie la consulat la Chisinau sau la vreo sectie din Romania si vei avea cetatenie intr-un an, sau poti face permis de sedere pe baza sotului, insa asta cere bani si timp de asemenea
Offline Cezar  
#13 Postat : 10 martie 2011 15:51:43(UTC)
Cezar
bobocica1 a scris:

Deci. In lege scrie ca trebuie sa aveti minim 5 ani de la casatorie.
Este o nuanta care nu imi e clara si mie - trebuie sau nu domiciliu in RO, iata aici eu singur sunt confuz.
Daca vrei sa faci pe baza de casatorie automat se anuleaza procedura cu bunei, parinti etc.
Dar daca vrei ca si toti sa obtii cetatenia pai trebuie sa faci ca si toti si nu depinde ca esti sau nu casatorita cu cetatean roman.

PS. Oricum nu ai depune dosaru, indiferent pe ce baza, tot trebuie sa astepti vreun an pana obtii cetatenia.
Offline puiu_cnl  
#14 Postat : 7 iunie 2011 11:19:47(UTC)
puiu_cnl
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 6
Originally Posted by: alcik Go to Quoted Post

Salut! Pune-ne si pe noi la curent cu calea pe care ai parcurs-o. La ce etapa esti? Eu cam intr-o saptamina urmeaza sa ridic CI Ro si viitorul meu sot urmeaza sa mearga miine la ambasada sa se programeze pt viza(in baza unei invitatii facute de o alta persoana),dupa care intentionam sa mergem in Ro sa depunem cerere pt casatoria civila. Apoi vom opta pt cartea de rezidenta. Sper sa decurga totul conform planurilor,deoarece sunt insarcinata si vreau sa plec sa nasc peste hotare,dar cu toata birocratia asta de pe-aici...
Offline calibri1  
#15 Postat : 17 iulie 2011 23:04:33(UTC)
calibri1
Postari: 14
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 4
Locatia: Turkey
Eu am facut reintegrarea familiei cu sotul , cetatean roman, in timp de aproape 11 luni(aprilie 2010 depunerea actelor, decembrie programarea la juramint) . Suntem casatoriti mai mult de 7 ani. Procedura-i e foarte usoare, am in vedere nimeni n-a dat intrebari intime etc. Unica complicare- am avut nevoie de domiciliu in Romania. Si sotul daca n-as avea domiciliu in romania nu aveam dreptul la reintegrarea. Pentru a depune actele la dobindirea cetateniei prin integrare, mai intii faceti permis de sedere. Am asteptat o luna ca sa primesc permis de sedere pe un an. In total un an! Nici decum 5 ani, stiu precis.
Offline serjmin  
#16 Postat : 17 iulie 2011 23:49:06(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: calibri1 Go to Quoted Post
Eu am facut reintegrarea familiei cu sotul , cetatean roman, in timp de aproape 11 luni(aprilie 2010 depunerea actelor, decembrie programarea la juramint) . Suntem casatoriti mai mult de 7 ani. Procedura-i e foarte usoare, am in vedere nimeni n-a dat intrebari intime etc. Unica complicare- am avut nevoie de domiciliu in Romania. Si sotul daca n-as avea domiciliu in romania nu aveam dreptul la reintegrarea. Pentru a depune actele la dobindirea cetateniei prin integrare, mai intii faceti permis de sedere. Am asteptat o luna ca sa primesc permis de sedere pe un an. In total un an! Nici decum 5 ani, stiu precis.

din cate stiu eu reintregirea familiei si inseamna ca unul dintre soti(cel ce nu are cetatenie romana) se obtina permis de sedere pe baza sotului(care are cetatenie romana).dar ca sa obtii cetatenia romana pe baza sotului trebuie sa locuiesti in romania vre-o 5 ani si dupa aia sa dai si examen la limba si istorie.
sincer sa fiu-nu am prea inteles ce ai zis mai sus.
Offline serjmin  
#17 Postat : 17 iulie 2011 23:51:23(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
dar poate ai avut noroc ca arati (cel putin in avka de pe forum) foarte bine.Blushing Blushing Blushing
Offline Cezar  
#18 Postat : 18 iulie 2011 10:12:29(UTC)
Cezar

Din cate stiu pentru sot/sotie strain cu cetatean roman se face carte de rezidenta pe 5 ani. Permis de seder se face pentru sot/sotie strain cu cetatean strain in Romania.

PS. descrie cat timp si cum a fost procesul de reintregire de la inceputul reintregirii, ca nu e clar cu acele 11 luni. Normal treb sa dureze vreo 1-2 luni. ceva ai spus despre juramant. Poate de la depunerea dosarului pentru cetatenie de catre sot pana la finisarea reintregirii familiei a durat 11 luni...
Offline brutario77  
#19 Postat : 24 septembrie 2012 15:21:16(UTC)
brutario77
Postari: 3

Buna ziua. Am citit postul si am si eu o intrebare. Referitor la domiciliul in Romania. Este necesar sa stai pe teritoriul Ro mai mult timp sau se poate dupa ce primesti cartea de rezident de plecat mai de parte in UE. Si inca una ati facut singuri aceasta procedura sau va ajutat cineva. Imi puteti raspunde pe brutario@mail.ru Multumesc.

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.