Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

6 Pagini«<23456>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Andy's  
#151 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:31:42(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Multumesc ... eu intreb pentru ca matusmea spune ca ea totul o sa faca dar eu ma gindeam ca cu bani si nu mi comod ea sa piarda timpul cu mine)) de asta si ma informez))

si cum es numai 11 ron treb? si gata :-s da buletinu cit costa?

fara cnp la cer de nastere....

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 22:38:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#152 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:47:16(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Multumesc ... eu intreb pentru ca matusmea spune ca ea totul o sa faca dar eu ma gindeam ca cu bani si nu mi comod ea sa piarda timpul cu mine)) de asta si ma informez))

si cum es numai 11 ron treb? si gata :-s da buletinu cit costa?

fara cnp la cer de nastere....

pai astia 11 roni pt buletin platesti.
depinde si de oficiul ala, in alte judete primeste si fara CNP in certificat de nastere, CI e gata in 5saptamni (45zile).
tu de acuma intreaba pe matusa ta sigur cum sta treaba. ca poate ea crede ca o sa-i faci un "bine" de vreo 150 euro.Think 8-[

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 22:49:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#153 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:56:41(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
"Daca te ia cineva in spatiul lui la domiciliu,atunci trebuie sa se prezinte si proprietarul(la el trebuie sa aiba buletinul+copie xerox,actul de proprietate a imobilului+ xerox,la ghiseu va semna o declaratie.Daca faceti contract decomandat,adica de chirie ,la Notar atunci nu e nevoie sa se prezinte proprietarul,prezinti doar contractul decomandat+ copie xerox)."

"junior v wrote:
Vreau sa depun si eu pentru CI fara CNP.

Certificatul constatator al cetateniei romane precis este necesar???
Si sa inteleg din cele de mai sus e nevoie fie de buletin MD, fie de pasaport MD sau ambele????
raspuns:
1 - Precis trebuie certificatul constatator. Altfel cum vei demonstra ca esti cetatean roman? Certificatul de nastere nu este de ajuns ca sa demonstrezi. Certificatul constatator are mai mare valoare.
2 - Ia ambele, adica buletinul MD si pasaportul MD."

Andy's, mai sus ti-am lasat cateva mesaje postate de altii pe forum. asa ca fii atent ce acte iti trebuie pt luarea in spatiu si pt CI.

si mai informeaza-te si de aici: http://cetatenie-romana....-Identitate-romane-.aspx

BAFTA!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 22:57:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline eu-ro  
#154 Postat : luni, 7 martie 2011 15:18:57(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
Veaceslav a scris:
Salut eu-ro! Am reusit sa depun pt Carte de Identitate la Iasi... Totul ma costat 250eu cu 2 drumuri tur-retur, taxa la depunere si luarea in spatiu...

Slavik poti sami dai vreun numar de telefon al lor,ori vreo adresa de contact,merci
Offline Veaceslav  
#155 Postat : luni, 7 martie 2011 22:08:27(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
eu-ro a scris:
Slavik poti sami dai vreun numar de telefon al lor,ori vreo adresa de contact,merci

Direcţia Locală de Evidenţă a Personelor mun.Iasi

http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html
thanks 3 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline Veaceslav  
#156 Postat : luni, 7 martie 2011 22:28:44(UTC)
Veaceslav
:) Nu promovez intermediarii... mai ales pe forum.:-$

doar numai ca sa te ajut... poti sa ma concactezi prin skype...

Editeaza de catre utilizator luni, 7 martie 2011 22:33:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline asturion2  
#157 Postat : luni, 28 martie 2011 16:24:50(UTC)
Nivel: Membru
asturion2
Postari: 14
Este vreo diferenţă între reşedinţă şi domiciliu ? Citind acest forum am văzut că se vorbeşte despre reşedinţă şi despre domiciliu ca despre două lucruri diferite. Pentru a obţine Carte de Identitate în România, trebuie să te stabileşti cu domiciliu într-o localitate din România, deci va trebui să mă scot de la evidenţă (să-mi scot viza de reşedinţă din Moldova din buletinul moldovenesc) din R. Moldova şi să-mi pun viza de reşedinţă (domiciliu) în România ?
Offline natusic_81  
#158 Postat : luni, 28 martie 2011 16:52:10(UTC)
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
Tincutza a scris:
"Daca te ia cineva in spatiul lui la domiciliu,atunci trebuie sa se prezinte si proprietarul(la el trebuie sa aiba buletinul+copie xerox,actul de proprietate a imobilului+ xerox,la ghiseu va semna o declaratie.Daca faceti contract decomandat,adica de chirie ,la Notar atunci nu e nevoie sa se prezinte proprietarul,prezinti doar contractul decomandat+ copie xerox)."

"junior v wrote:
Vreau sa depun si eu pentru CI fara CNP.

Certificatul constatator al cetateniei romane precis este necesar???
Si sa inteleg din cele de mai sus e nevoie fie de buletin MD, fie de pasaport MD sau ambele????
raspuns:
1 - Precis trebuie certificatul constatator. Altfel cum vei demonstra ca esti cetatean roman? Certificatul de nastere nu este de ajuns ca sa demonstrezi. Certificatul constatator are mai mare valoare.
2 - Ia ambele, adica buletinul MD si pasaportul MD."

Andy's, mai sus ti-am lasat cateva mesaje postate de altii pe forum. asa ca fii atent ce acte iti trebuie pt luarea in spatiu si pt CI.

si mai informeaza-te si de aici: http://cetatenie-romana....-Identitate-romane-.aspx

BAFTA!

Tincutza spune-mi te rog daca stii dar Cartea de Identitate cu CNP se face in Romania dupa ce am la mana certificatul de nastere sau trebuie mai intai sa obtin CNP? Eu am in vedere daca ma ia cine in spatiu...si cat costa cu CNP?
Offline mihaela74  
#159 Postat : luni, 28 martie 2011 19:36:35(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
asturion2 a scris:
Este vreo diferenţă între reşedinţă şi domiciliu ? Citind acest forum am văzut că se vorbeşte despre reşedinţă şi despre domiciliu ca despre două lucruri diferite. Pentru a obţine Carte de Identitate în România, trebuie să te stabileşti cu domiciliu într-o localitate din România, deci va trebui să mă scot de la evidenţă (să-mi scot viza de reşedinţă din Moldova din buletinul moldovenesc) din R. Moldova şi să-mi pun viza de reşedinţă (domiciliu) în România ?

resedinta este "propisca"iar domiciliu este casa,gazda s.a.d,poti sa ai domiciliu dar sa nu ai resedinta ,i-ti trebuie sa te ia cineva in spatiu sa-ti faca "propisa" pentru buleti ro.
Offline forever  
#160 Postat : luni, 28 martie 2011 19:48:54(UTC)
forever
Postari: 144
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 24
natusic_81 a scris:
Tincutza spune-mi te rog daca stii dar Cartea de Identitate cu CNP se face in Romania dupa ce am la mana certificatul de nastere sau trebuie mai intai sa obtin CNP? Eu am in vedere daca ma ia cine in spatiu...si cat costa cu CNP?

pentru Cartea de Identitate - poti depune si fara CNP ... , ei singuri depun cerere la Bucuresti sa til atribue, am depus la Iasi personal si mi-a dat biletel sa revin peste 30 de zile , doamna de la ghiseu a zis sa revin cu un telefon mai intai sa nu fac cale intoarsa ...ca poate sa se retie un pic din cauza CNP..
thanks 2 au multumit acest post util forever.
Offline Veaceslav  
#161 Postat : luni, 28 martie 2011 20:13:24(UTC)
Veaceslav
forever a scris:
pentru Cartea de Identitate - poti depune si fara CNP ... , ei singuri depun cerere la Bucuresti sa til atribue, am depus la Iasi personal si mi-a dat biletel sa revin peste 30 de zile , doamna de la ghiseu a zis sa revin cu un telefon mai intai sa nu fac cale intoarsa ...ca poate sa se retie un pic din cauza CNP..

Mie personal nu mi s-a spus nimic referitor de data ridicarii... Apropo tre s-o sun inainte de a pleca la Iasi...
Merci de info!ThumpUp

Editeaza de catre utilizator luni, 28 martie 2011 20:28:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline natusic_81  
#162 Postat : luni, 28 martie 2011 21:26:43(UTC)
natusic_81
forever a scris:

dar daca te ia cineva in spatiu poti pleca imediat in Romania pentru a depune pentru CI su trebuie de asteptat?
Offline Rachelmda  
#163 Postat : luni, 28 martie 2011 23:40:00(UTC)
Rachelmda
Postari: 158
A fost multumit de: 163 -ori in postarea 64
Locatia: Chisinau// Dosar depus pe 23 Martie 2010/ Avizat pozitiv la 9 Noiembrie 2010/ Ordin 95P din 23 februarie 2011/ Juramant - 5 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN - 11 Aprilie 2011 - Bucuresti/ Ridicare CN - 7 Noiembrie 2011/
natusic_81 a scris:
dar daca te ia cineva in spatiu poti pleca imediat in Romania pentru a depune pentru CI su trebuie de asteptat?

In momentul cand te duci sa depui pentru CI, persoana care te ia in spatiu trebuie sa mearga cu tine si sa aiba la ea un act de indentitate + contractul de vanzare/ cumparare al apartamentului/ casei in care locuieste/ unde iti va fi domiciliul.
thanks 1 utilizator a multumit Rachelmda acest post util.
Offline forever  
#164 Postat : marți, 29 martie 2011 16:30:11(UTC)
forever
natusic_81 a scris:

eu cum am ridicat certif. de nastere , casatorie fara CNP am mers a doua zi la Iasi ,str.Otilia Cazimir 12-14 de dimineata era ora 07.40 si eram a 40-a , am cumparat mapa de la poarta costa 1 RON, am achitat 7+4 RON la casa acolo pe loc , pe la 08 domnul de serviciu ne-a dat voie sa intram in sala si ne-a dat numere de asteptare ... nimeni nu sa imbulzit ..., am depus actele la ghiseu apoi am facut poza . Miau dat un biletel cu care sa ma prezint sa ridic buletinul , atit! Dar trebue sa fii de dimineata ca pe la ora 09 nu mai sunt tichete de intrare , era lume care veneau a doua zi ..., o zi buna la toti !!!!!
thanks 1 utilizator a multumit forever acest post util.
Offline natusic_81  
#165 Postat : marți, 29 martie 2011 16:53:01(UTC)
natusic_81
forever a scris:
eu cum am ridicat certif. de nastere , casatorie fara CNP am mers a doua zi la Iasi ,str.Otilia Cazimir 12-14 de dimineata era ora 07.40 si eram a 40-a , am cumparat mapa de la poarta costa 1 RON, am achitat 7+4 RON la casa acolo pe loc , pe la 08 domnul de serviciu ne-a dat voie sa intram in sala si ne-a dat numere de asteptare ... nimeni nu sa imbulzit ..., am depus actele la ghiseu apoi am facut poza . Miau dat un biletel cu care sa ma prezint sa ridic buletinul , atit! Dar trebue sa fii de dimineata ca pe la ora 09 nu mai sunt tichete de intrare , era lume care veneau a doua zi ..., o zi buna la toti !!!!!

multumesc mult forever, cat te-a costat luarea in spatiu? cat timp dureaza perfectionarea buletinului? iti multumesc anticipat
Offline forever  
#166 Postat : marți, 29 martie 2011 18:50:36(UTC)
forever
natusic_81 a scris:
multumesc mult forever, cat te-a costat luarea in spatiu? cat timp dureaza perfectionarea buletinului? iti multumesc anticipat

noi singuri suntem proprietari ai apartamentului , a zis sa sun peste 30 de zile sa vad daca e gata buletinul...,oricum daca am ceva nautati va voi scrie ...,
pentru acei ce vor sa faca buletine si copiilor ;mai intii fac parintii apoi copiii , copiii trebue sa indeplineasca cererea cu mina lor la ghiseu -asa au zis ...
am intrebat si despre copiii minori - daca pot depune la buletin rominesc fara CNP...- au zis ca se poate ! [ sunt nascuti dupa 1980]
P.S.am uitat sa zic ca trebue sa indeplinesti ; Anexsa 11 - o iai din coridor de pe masa , e simplu de tot....BigGrin
mai multa informatii; http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html
thanks 1 utilizator a multumit forever acest post util.
Offline natusic_81  
#167 Postat : marți, 29 martie 2011 18:57:39(UTC)
natusic_81
forever a scris:
noi singuri suntem proprietari ai apartamentului , a zis sa sun peste 30 de zile sa vad daca e gata buletinul...,oricum daca am ceva nautati va voi scrie ...,
pentru acei ce vor sa faca buletine si copiilor ;mai intii fac parintii apoi copiii , copiii trebue sa indeplineasca cererea cu mina lor la ghiseu -asa au zis ...
am intrebat si despre copiii minori - daca pot depune la buletin rominesc fara CNP...- au zis ca se poate ! [ sunt nascuti dupa 1980]
P.S.am uitat sa zic ca trebue sa indeplinesti ; Anexsa 11 - o iai din coridor de pe masa , e simplu de tot....BigGrin
mai multa informatii; http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html

multumesc mult de tot, imi ramane numai sa gasesc pe cineva sa ma ia in spatiu..
Offline Veaceslav  
#168 Postat : miercuri, 30 martie 2011 02:55:28(UTC)
Veaceslav
Apropo, am sunat pe 29 martie la Evidenta Persoanelor din Iasi si am intrebat daca e gata deja buletinul meu si doamna amabil mi-a raspuns ca e gata!ThumpUp

Pe 31 martie plec sa-mi iau buletinul si sa depus la pasaport..

Editeaza de catre utilizator miercuri, 30 martie 2011 02:56:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline forever  
#169 Postat : miercuri, 30 martie 2011 18:00:48(UTC)
forever
Veaceslav a scris:
Apropo, am sunat pe 29 martie la Evidenta Persoanelor din Iasi si am intrebat daca e gata deja buletinul meu si doamna amabil mi-a raspuns ca e gata!ThumpUp

Pe 31 martie plec sa-mi iau buletinul si sa depus la pasaport..

salut! sa ne scrii te rog cum va merje procedura la ridicarea buletinului , si la depunere la pasaport...., succese!ThumpUp
Offline Veaceslav  
#170 Postat : miercuri, 30 martie 2011 23:10:32(UTC)
Veaceslav
forever a scris:
salut! sa ne scrii te rog cum va merje procedura la ridicarea buletinului , si la depunere la pasaport...., succese!ThumpUp

neaparat voi scrie...ThumpUp
Offline AlexandruL  
#171 Postat : joi, 31 martie 2011 22:58:34(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
forever a scris:
Dar trebue sa fii de dimineata ca pe la ora 09 nu mai sunt tichete de intrare , era lume care veneau a doua zi ...

daca veniti mai tarziu - nici o problema. va adresati la ofiter de serviciu si va da un biletel. cred, ca ii primesc pe aproape toti veniti intr-o zi...
Offline AlexandruL  
#172 Postat : joi, 31 martie 2011 23:10:56(UTC)
AlexandruL
nell a scris:
Pentru cei interesati sa faca buletin de identitate romanesc la Iasi, accesati link-ul
http://www.dlep-iasi.ro/...ciliului_din_străinătate

chiar nu inteleg de ce, fiind cetatean roman cu domiciliul in RM si fara pasaport/CI romanesti, la depunerea actelor pentru CI sa scrii "Schimbarea_domiciliului_din_străinătate". Va spun din experienta proprie: daca ati redobandit cet.romana si va ia cineva in spatiul locativ sa va faceti CI, deocamdata n-aveti pasaport sau CI romanesti (si nu le-ati avut) si aveti domiciliul in RM, nu trebuie sa depuneti actele in temeiul "Schimbarii_domiciliului_din_străinătate" ci al "Dobandirii cetateniei romane" (http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html#Dobândirea_cetăţeniei_romăne). Astfel, nu veti plati adaugator taxa consulara 41 RON (la Trezorerie) ci numai 7+4 RON (pe loc la casieria Evidentei Persoanelor).
thanks 5 au multumit acest post util AlexandruL.
Offline jeremi  
#173 Postat : vineri, 1 aprilie 2011 15:46:20(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
AlexandruL a scris:
chiar nu inteleg de ce, fiind cetatean roman cu domiciliul in RM si fara pasaport/CI romanesti, la depunerea actelor pentru CI sa scrii "Schimbarea_domiciliului_din_străinătate". Va spun din experienta proprie: daca ati redobandit cet.romana si va ia cineva in spatiul locativ sa va faceti CI, deocamdata n-aveti pasaport sau CI romanesti (si nu le-ati avut) si aveti domiciliul in RM, nu trebuie sa depuneti actele in temeiul "Schimbarii_domiciliului_din_străinătate" ci al "Dobandirii cetateniei romane" (http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html#Dobândirea_cetăţeniei_romăne). Astfel, nu veti plati adaugator taxa consulara 41 RON (la Trezorerie) ci numai 7+4 RON (pe loc la casieria Evidentei Persoanelor).

Da eu de cind spun asta,nu va lasati fraeriti de functionarii publici din RO,41 de RON tot sunt baniApplause
thanks 1 utilizator a multumit jeremi acest post util.
Offline serga  
#174 Postat : sâmbătă, 2 aprilie 2011 20:11:49(UTC)
serga
Postari: 20
Chiar daca cand am depus dosarul am dat declaratia ceia cu pastrarea domiciliului in strainatate. Poate ei au vre-o baza de date unde se uita daca ai dat cu pastrarea domiciliului in strainatate sau cu stabilirea domiciliului in Romania. De exemplu asta-i cazul meu, si nu stiu daca imi vor cere acei 41 RON pentru restabilire sau nu, vom vedea. In certificat m-am uitat, nu-i nimic pomenit unde am solicitat resedinta.
Offline AlexandruL  
#175 Postat : duminică, 3 aprilie 2011 14:37:35(UTC)
AlexandruL
serga a scris:
Chiar daca cand am depus dosarul am dat declaratia ceia cu pastrarea domiciliului in strainatate. Poate ei au vre-o baza de date unde se uita daca ai dat cu pastrarea domiciliului in strainatate sau cu stabilirea domiciliului in Romania. De exemplu asta-i cazul meu, si nu stiu daca imi vor cere acei 41 RON pentru restabilire sau nu, vom vedea. In certificat m-am uitat, nu-i nimic pomenit unde am solicitat resedinta.

pai cand depui pentru eliberarea primei CI inseamna ca "re-faci declaratia" in privinta domiciliului tau, adica iti stabilezi domiciliul in Romania -- n-are ce face cu declaratia ceia cu pastrarea domiciliului in strainatate.
thanks 1 utilizator a multumit AlexandruL acest post util.
Offline Cracker  
#176 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 13:47:23(UTC)
Cracker
Postari: 65
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 9
gresit %)

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 aprilie 2011 13:53:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#177 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 19:16:48(UTC)
AlexandruL
Cracker a scris:
gresit %)

ce-i gresit?
Offline nicu06  
#178 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 17:10:11(UTC)
Nivel: Incepator
nicu06
Postari: 4
Salutare, am nevoie de ajutor si nu stiu al cine sa apelez. :(
Am optinut cetatenia romana am tradus si certificatul de nastere am si cnp romanesc....problema este ca nu am dovada spatiului de locuit pt ami face cartea de identitate romanesca.....
Va rog cine ar putea sa ma ajute cu luarea in spatiu/contract de comodat sau orice altceva ce ar putea sa-mi dovedesca spatiul de locuit.
Multumesc
Offline admin  
#179 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 17:16:06(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Consultant  
#180 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 23:31:03(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Imi place cum se discuta pe forum despre intermediari.. si cum sint "descîntaţi" si faptul ca am postat e-mailu meu.. era doar un mod de a lua legatura pentru ca sa-l indrum la persoanele care o sa-i rezolve problema cu spatiu eftin si o spun direct mergea vb de xx euro, si nu mergea vb de careva intentii comerciale, insa ADMINISTRATIA vede doar concurenta si se ocupa de stergerea posturilor, ai senzatia ca-i un spatiu comercial privat si nu un forum care vine sa ajute lumea in rezolvarea problemelor privind cetatenia romana.

P.S. Cel mai interesant mi sa editat si datele de skype/ICQ/facebook Brick wall Brick wall

update admin: ai username si adresa de email care par a fi de intermediar, de fapt publicitatea intermediarilor care sunt de incredere nu este interzisa pe forum daca te intelegi cu administratia.

Editeaza de catre moderator sâmbătă, 9 aprilie 2011 10:35:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nicu06  
#181 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 00:09:00(UTC)
nicu06
oli a scris:
Eu fac cetatenie cu resedinta la Bucuresti, intrebarea este daca pot primi cartea de identitate neavind permisul de sedere ? Multumesc.

Mie mi-a expirat permisul de sedere in septembrie si am dat juramantul in octombrie....nu mi-am mai facut pesmis de sedere ca nu avea rost...dar daca imi faceam trebuia dupa ce dadeam juramantul sa ma duc sa declar la politie unde il facuusem (permisul de sedere) si sa declar ca am optinut cetatenia.
Dupa ce imi traduceam certificatul de nastere si aveam toate actele stranse pt a-mi face careta de identitate (buletinul) in aceeasi zi cand depuneam pt buletin trebuia sa spun ca ami am permisul valabil si eu deam iti spuneau...."CAND VII SA RIDICI BULETINUL ITI ANULEAZA PERMISUL DE SEDERE" si ti-l anuleaza printr-o perforare...adica ii face o gaura in el si ti-l da inapoi sa ti-l tii ca amintire :D
Cel putin asa facuse acum o luna cand si-a facut fratemiu buletinul.

Ps. cine ma ajuta si p mn cu dovada spatiului de locuit....ca nu am adresa p care s-o punin buletin :(( pls.
Offline nicu06  
#182 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 00:14:05(UTC)
nicu06
mikhail a scris:
Am fost ieri la politie(Bucresti) si am intrebat ce acte am nevoie pentru buletin(mai mult ma interesat despre actul de proprietate si buletinul sau passaport). Am intrebat daca e bine "contract de inchiriere" si a zis ca nu e bine(cica e pentru partea financiara, numai tin minte cum mi-a zis concret), trebuie sa fie "contract decomodat". In legatura cu a doua intrebare mi-a zis sa aduc permisul daca il am(la mine a expirat), insa mie nu mi-a raspuns daca sa-l aduc pe acel expirat.
Poate sa-mi spuna cineva daca e obligatoriu sa-l duc si inca ceva am buletin ucrainesc si nu stiu daca trebuie sa-l am in dosar, nu vreau sa-l traduc si apoi sa aflu ca nu era obligatoriu.

Nu te supara, ai vre-o idee cien ma poate ajuat cu contractul ala de comodat? adica o persoana care ar avea apartament in bucuresti :( pls...
Offline mihaela74  
#183 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 09:46:51(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
nicu06 a scris:
Nu te supara, ai vre-o idee cien ma poate ajuat cu contractul ala de comodat? adica o persoana care ar avea apartament in bucuresti :( pls...

in fata la consulat gasesti tot ce-ti trebuie
Offline PVS  
#184 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:13:22(UTC)
PVS
Postari: 3
Consultant a scris:
Imi place cum se discuta pe forum despre intermediari.. si cum sint "descîntaţi" si faptul ca am postat e-mailu meu.. era doar un mod de a lua legatura pentru ca sa-l indrum la persoanele care o sa-i rezolve problema cu spatiu eftin si o spun direct mergea vb de xx euro, si nu mergea vb de careva intentii comerciale, insa ADMINISTRATIA vede doar concurenta si se ocupa de stergerea posturilor, ai senzatia ca-i un spatiu comercial privat si nu un forum care vine sa ajute lumea in rezolvarea problemelor privind cetatenia romana.

P.S. Cel mai interesant mi sa editat si datele de skype/ICQ/facebook Brick wall Brick wall

update admin: ai username si adresa de email care par a fi de intermediar, de fapt publicitatea intermediarilor care sunt de incredere nu este interzisa pe forum daca te intelegi cu administratia.

:))))))))))))))))))
Am acest nickname e de pin 2003 cind aveam 14 ani stind pe MIRC, si aici sint useri ai UNDERNETULU/mircului care ma cunosc si stiu ca-i un simplu nick, oare ce puteam eu sa consult la 13-14 ani? :) Si mai ales.. cred ca-i liber sa-ti pui ce nickname vrei principal e sa nu fie o injuratura/ofensa asa-i logica mea de operator al canalului #moldova de pe mirc.

Cred ca era mai bine dac concretiza ADMINISTRATIA shap imi bloca useru.. stergea facebook/skype/ICQ si mai ales.. nu ma pot loga/restabili parola

"Intelegi cu administratia"... administratia vre "otkat/dole"? BigGrin BigGrin BigGrin

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:16:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#185 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:19:10(UTC)
admin
poti folosi vechiul username, dar te rog nu mai pune mesaje de genul "scrie aici/contacteaza-ma si te voi ajuta" etc
Consultant  
#186 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:25:20(UTC)
Vizitator
Victor Antofica a scris:
poti folosi vechiul username, dar te rog nu mai pune mesaje de genul "scrie aici/contacteaza-ma si te voi ajuta" etc

ggg.. nu ejti membru de partid? :D ma refer la comunijti :D

Pai dac vreu sa indrum persoana pe o cale controlata (parcursa de mine) in solutinarea unei probleme mai ales la capitolul preturi, tre sa iau legatura cu intermediarul sa-i cer "OTKAT" pentru site-ul DVS? BigGrin

P.S. N-ai asa o rubrica ca reguli, sa fie clar ce se poate si ce nu. Dupa ce criterii se apreciaza Rank-u? Cum pot fi sanctionati userii pentru offtop/spamm/reclama neautorizata

update admin: regulile forumului sunt de fapt reguli de bun simt, iar daca nu esti sigur de ceva inainte de a posta intreaba moderatorii sau administratia

Da, administratia m-a intrebat ceva in legatura cu dubiile privind username-ul meu, e-mailu meu inainte de a ma bloca.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:42:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#187 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:32:57(UTC)
admin
sa inteleg ca tu esti un fel de intermediar la intermediar?!

intermediarul tau activeaza legal, plateste taxe la stat? ma indoiesc... nu cred ca o sa mearga "afacerea", sorry
daca mai ai si alte intrebari scrie pe email te rog
Consultant  
#188 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 11:38:00(UTC)
Vizitator
Victor Antofica a scris:
sa inteleg ca tu esti un fel de intermediar la intermediar?!

intermediarul tau activeaza legal, plateste taxe la stat? ma indoiesc... nu cred ca o sa mearga "afacerea", sorry
daca mai ai si alte intrebari scrie pe email te rog

Nu-s un intermediar la intermediari.. da cred ca daca persoana are mai multe variante o alege pe cea optima si faptul ca recomandam pe cineva nu ma pune-n capu mesii intermediarilor .
Offline lexus  
#189 Postat : miercuri, 4 mai 2011 16:47:12(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
Se poate depune pt CI si pasaport SIMULTAN, prezentand dovada spatiului si la CI si la pasaport ?

#190 Postat : luni, 9 mai 2011 20:25:15(UTC)
disperado
Postari: 59
A fost multumit de: 32 -ori in postarea 13
Am depus si eu pentru CI la Buftea cu certificat de nastere fara CNP. Mi-a cerut copiile la cert de nastere, pasaport si cert. de cetatenie. mi-a zis sa vin peste 3 saptamani....
thanks 3 au multumit acest post util disperado.
Offline AlexandruL  
#191 Postat : marți, 10 mai 2011 12:42:36(UTC)
AlexandruL
lexus a scris:
Se poate depune pt CI si pasaport SIMULTAN, prezentand dovada spatiului si la CI si la pasaport ?

NU

adica se poate dar in pasaport o sa ai domiciliul in strainatate - ceea ce nu va coincide cu CI

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 12:44:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lexus  
#192 Postat : marți, 10 mai 2011 12:50:29(UTC)
lexus
AlexandruL a scris:
NU

adica se poate dar in pasaport o sa ai domiciliul in strainatate - ceea ce nu va coincide cu CI

Ok, si daca nu coincide ar fi vre-o problema ?

Mc

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 12:51:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#193 Postat : marți, 10 mai 2011 13:05:39(UTC)
AlexandruL
lexus a scris:
Ok, si daca nu coincide ar fi vre-o problema ?

Mc

hmmm... daca intr-un document romanesc se scrie ca ai domiciliu in Romania si intr-un alt ca nu, cum crezi, ar fi vreo problema?

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 13:06:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lexus  
#194 Postat : marți, 10 mai 2011 13:10:34(UTC)
lexus
AlexandruL a scris:
hmmm... daca intr-un document romanesc se scrie ca ai domiciliu in Romania si intr-un alt ca nu, cum crezi, ar fi vreo problema?

ce problema ?
si daca ai 2 acte (buletin MD si buletin RO cu 2 domicilii diferite) la fel, teoretic, ar trebui sa fie problema, dar nu este

cine stie sa-mi raspunda ? a mai avut cineva pasaport si buletin rom cu 2 domicilii diferite ?

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 13:14:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lexus  
#195 Postat : marți, 10 mai 2011 13:11:42(UTC)
lexus
AlexandruL a scris:

ce problema ?
si daca ai 2 acte (buletin MD si buletin RO cu 2 domicilii diferite) la fel, teoretic, ar trebui sa fie problema, dar nu este

cine stie sa-mi raspunda ? a mai avut cineva pasaport si buletin rom cu 2 domicilii diferite ?

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 13:13:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#196 Postat : marți, 10 mai 2011 14:29:15(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
lexus a scris:
ce problema ?

Normal ar trebui sa fie doar un buletin, adica unde iti este domiciliul. Nu degeaba este procedura ceea unde iti schimbi domiciliul. In Pasaportul MD se pune stampila blablabla in ce tara e domiciliul si buletinul MD se anuleaza.
Asa si cu Romania. De asta cei cu pasaport CRDS nu au buletine. Normal omul nu poate avea doua domicilii. Si apoi si repatrierea tot are legatura cu asta.

Acum e relax ca nimeni nu s-a apucat de asta. Dar poate fi si asa ceva si atunci va fi nu prea placut.
Offline vazorg  
#197 Postat : marți, 10 mai 2011 15:05:17(UTC)
vazorg
Postari: 40
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Locatia: Moldova
Cezar a scris:
Normal ar trebui sa fie doar un buletin, adica unde iti este domiciliul. Nu degeaba este procedura ceea unde iti schimbi domiciliul. In Pasaportul MD se pune stampila blablabla in ce tara e domiciliul si buletinul MD se anuleaza.
Asa si cu Romania. De asta cei cu pasaport CRDS nu au buletine. Normal omul nu poate avea doua domicilii. Si apoi si repatrierea tot are legatura cu asta.

Acum e relax ca nimeni nu s-a apucat de asta. Dar poate fi si asa ceva si atunci va fi nu prea placut.

Dar daca ai imobil unul in Moldova si altul in Romania , atunci cum reese?
Offline Colti  
#198 Postat : marți, 10 mai 2011 15:40:17(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
pai asta e altceva,daca ai imobil in Ungheni tu doar nu esti la domiciliul numaidecat acoloShame on you,poti fi in chisinau cu domiciliul,a fi proprietar nu necesita numaidecat si rezident sa fii al tarii date

Editeaza de catre utilizator marți, 10 mai 2011 15:44:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline applicant for_Ro  
#199 Postat : marți, 10 mai 2011 15:55:35(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
Daca noi ne facem CI, cum credeti, ar fi bine sa luam si copii minori in Bucuresti sa le facem si lor CI?
Altfel, la ei in pasaport o sa fie indicat domiciliul in MD?
Offline I.Igor  
#200 Postat : marți, 10 mai 2011 19:45:07(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
applicant for_Ro a scris:
Daca noi ne facem CI, cum credeti, ar fi bine sa luam si copii minori in Bucuresti sa le facem si lor CI?
Altfel, la ei in pasaport o sa fie indicat domiciliul in MD?

Daca va faceti CI la copii tot o sa fie domiciliul in Romania in pasaport.
Utilizatori pe tema
6 Pagini«<23456>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.