Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

6 Pagini<12345>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline alcik  
#101 Postat : luni, 7 februarie 2011 22:36:33(UTC)
Nivel: Membru
alcik
Postari: 18
Locatia: chisinau
Buna la toata lumea.
A depus cineva pentru buletin romanesc fara CNP la politia Ilfov? Am auzit k sunt unele sectoare de politie unde nu primesc actele fara CNP.
Offline dimidrol  
#102 Postat : luni, 7 februarie 2011 23:28:14(UTC)
Nivel: Incepator
dimidrol
Postari: 7
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: dimidrol
Salut la toti.Cine stie cu spatiu,daca te adresezi direct la politie...Pray
Offline mikhail  
#103 Postat : marți, 8 februarie 2011 01:24:28(UTC)
Nivel: Membru Avansat
mikhail
Postari: 54
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
Citesc aici postari ca multi depun certificatul de nastere fara CNP pentru buletin, care e diferenta fata de acela cu CNP(pe cate il am eu) si am observat ca fara CNP obtii mai repede.

Am gasit raspuns la intrebarea mea:
http://cetatenie-romana....ibuire-Obtinere-CNP.aspx

Editeaza de catre utilizator marți, 8 februarie 2011 01:38:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nell  
#104 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 17:33:01(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Pentru cei interesati sa faca buletin de identitate romanesc la Iasi, accesati link-ul
http://www.dlep-iasi.ro/...ciliului_din_străinătate
thanks 4 au multumit acest post util nell.
Offline alcik  
#105 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 17:40:59(UTC)
alcik
forever a scris:
mersi de raspuns !!!eu vreau sa-l fac la Iasi ,dar dupa ce transcriu toate certif.la aambasada md. trebue sa mai astept sau ma pot duce indata sa depun pentru buletin rominesc,apoi pasaport .. ,mersi inca o data de raspuns !!!!!:)

Buna! Iti faci BI la Iasi prin intermediari sau ai alta posibilitate sa te ia cineva in spatiu? Am nevoie si eu de o persoana care sa ma ia in spatiu...
Va rog frumos cine cunoaste sa-mi scrie.
Offline mikhail  
#106 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 17:43:43(UTC)
mikhail
Am fost ieri la politie(Bucresti) si am intrebat ce acte am nevoie pentru buletin(mai mult ma interesat despre actul de proprietate si buletinul sau passaport). Am intrebat daca e bine "contract de inchiriere" si a zis ca nu e bine(cica e pentru partea financiara, numai tin minte cum mi-a zis concret), trebuie sa fie "contract decomodat". In legatura cu a doua intrebare mi-a zis sa aduc permisul daca il am(la mine a expirat), insa mie nu mi-a raspuns daca sa-l aduc pe acel expirat.
Poate sa-mi spuna cineva daca e obligatoriu sa-l duc si inca ceva am buletin ucrainesc si nu stiu daca trebuie sa-l am in dosar, nu vreau sa-l traduc si apoi sa aflu ca nu era obligatoriu.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 9 februarie 2011 17:44:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nell  
#107 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 17:43:57(UTC)
nell
alcik a scris:
Buna! Iti faci BI la Iasi prin intermediari sau ai alta posibilitate sa te ia cineva in spatiu? Am nevoie si eu de o persoana care sa ma ia in spatiu...
Va rog frumos cine cunoaste sa-mi scrie.

Pai inca caut, mi-ar fi mai usor la Iasi caci imi este mai aproape sa plec acolo si mai mult ca atit, am unde sa ma opresc, insa inca nu am gasit pe nimeni, la intermediari nu prea vreau sa apelez, trebuie sa le arunc vreo 200 euro, si nu vreau, asa ca pina imi voi face actele de stare civila, poate voi gasi pe cineva.
Offline _sungirlshines_  
#108 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 20:01:49(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
nell a scris:
Pai inca caut, mi-ar fi mai usor la Iasi caci imi este mai aproape sa plec acolo si mai mult ca atit, am unde sa ma opresc, insa inca nu am gasit pe nimeni, la intermediari nu prea vreau sa apelez, trebuie sa le arunc vreo 200 euro, si nu vreau, asa ca pina imi voi face actele de stare civila, poate voi gasi pe cineva.

si tu crezi ca daca iti gasesti pe cineva o sa te ya gratis in spatiu? buna ziua noapte...=p~
frate frate dar brinza-i tot pe bani.
Offline nell  
#109 Postat : joi, 10 februarie 2011 17:27:01(UTC)
nell
_sungirlshines_ a scris:
si tu crezi ca daca iti gasesti pe cineva o sa te ya gratis in spatiu? buna ziua noapte...=p~
frate frate dar brinza-i tot pe bani.

Am cunoscuti multi in Iasi, asa ca ar fi posibil si fara de bani, dar chiar daca si cu bani, apoi cred ca mai putin de 200 euro, ca am la Bucuresti cine sa-mi faca si fara de bani, pur si simplu drumul te oboseste
Offline jeremi  
#110 Postat : joi, 10 februarie 2011 19:07:55(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
nell a scris:
Am cunoscuti multi in Iasi, asa ca ar fi posibil si fara de bani, dar chiar daca si cu bani, apoi cred ca mai putin de 200 euro, ca am la Bucuresti cine sa-mi faca si fara de bani, pur si simplu drumul te oboseste

Bravo,nimic la draci!Applause Applause Applause
thanks 1 utilizator a multumit jeremi acest post util.
Offline alcik  
#111 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 18:02:51(UTC)
alcik
Buna tuturor...
Nu prea inteleg, poate cineva sa-mi explice. Eu am certificatul de nastere transcris, insa e fara CNP. Acum vreau sa depun pentru perfectarea BI la Iasi. Insa sunt nascuta in 1985, si am gasit info k: Cetăţenii români născuţi între anii 1980-2003, inclusiv, pot obtine CNP-ul numai de la Directia de Stare Civila din cadrul Consiliului Local al sectorului 1- Bucureşti.
Deci, intrebarea este: eu pos sa-mi fac BI la Iasi, cu aplicarea certificatului de nastere transcris fara CNP???
Offline Adrian84  
#112 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 18:10:27(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
alcik a scris:
Buna tuturor...
Nu prea inteleg, poate cineva sa-mi explice. Eu am certificatul de nastere transcris, insa e fara CNP. Acum vreau sa depun pentru perfectarea BI la Iasi. Insa sunt nascuta in 1985, si am gasit info k: Cetăţenii români născuţi între anii 1980-2003, inclusiv, pot obtine CNP-ul numai de la Directia de Stare Civila din cadrul Consiliului Local al sectorului 1- Bucureşti.
Deci, intrebarea este: eu pos sa-mi fac BI la Iasi, cu aplicarea certificatului de nastere transcris fara CNP???

dupa cite am inteles se poate de dat la perfectarea CI fara CNP.cind primesti CI, primesti odata si CNP
Offline alcik  
#113 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 18:14:40(UTC)
alcik
Adrian84 a scris:
dupa cite am inteles se poate de dat la perfectarea CI fara CNP.cind primesti CI, primesti odata si CNP

Intrebarea este k sunt nascuta dupa 1980 si cei nascuti dupa 1980 pot obtine CNP numai la BUCURESTI, insa eu as vrea sa-mi fac BI la Iasi.
Offline rotaru alex  
#114 Postat : luni, 14 februarie 2011 18:58:56(UTC)
rotaru alex
Postari: 16
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 5
alcik a scris:
Intrebarea este k sunt nascuta dupa 1980 si cei nascuti dupa 1980 pot obtine CNP numai la BUCURESTI, insa eu as vrea sa-mi fac BI la Iasi.

ma intereseaza si pe mine aceasta intrebare :sunt nascut dupa 1980 si
2. daca se poate sa depun in bucuresti pt buletin fara CNP pe certificatul de nastere?
Offline Mihail  
#115 Postat : luni, 14 februarie 2011 20:28:55(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
rotaru alex a scris:
ma intereseaza si pe mine aceasta intrebare :sunt nascut dupa 1980 si
2. daca se poate sa depun in bucuresti pt buletin fara CNP pe certificatul de nastere?

poti depune si la Iasi si la Bucuresti pentru Buletin fara CNP :)
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline rotaru  
#116 Postat : joi, 17 februarie 2011 18:21:26(UTC)
Nivel: Incepator
rotaru
Postari: 3
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 1
Locatia: MD
Mihail a scris:
poti depune si la Iasi si la Bucuresti pentru Buletin fara CNP :)

Multumesc.
cind am luat certificatul de nastere transcris fara cnp am intrebat daca pot depune in ro si mi-au spus:categoric NU
insa eu nu cred si stiu acum sigur ca se poate.la ambasada special iti raspund gresit ca sa faci actele la ei...
nu va lasati dusi de nas...intrebati de 100 de ori...si cea mai buna info e de la cineva care a facut deja...
thanks 5 au multumit acest post util rotaru.
Offline alcik  
#117 Postat : duminică, 20 februarie 2011 17:00:43(UTC)
alcik
mikhail a scris:
Am fost ieri la politie(Bucresti) si am intrebat ce acte am nevoie pentru buletin(mai mult ma interesat despre actul de proprietate si buletinul sau passaport). Am intrebat daca e bine "contract de inchiriere" si a zis ca nu e bine(cica e pentru partea financiara, numai tin minte cum mi-a zis concret), trebuie sa fie "contract decomodat". In legatura cu a doua intrebare mi-a zis sa aduc permisul daca il am(la mine a expirat), insa mie nu mi-a raspuns daca sa-l aduc pe acel expirat.
Poate sa-mi spuna cineva daca e obligatoriu sa-l duc si inca ceva am buletin ucrainesc si nu stiu daca trebuie sa-l am in dosar, nu vreau sa-l traduc si apoi sa aflu ca nu era obligatoriu.

Ai mai rezolvat cu buletinul romanesc? Ce acte ai depus, contract de comodat sau ai luat pe proprietarul locuintei cu tine?
Offline junior v  
#118 Postat : luni, 21 februarie 2011 14:30:55(UTC)
junior v
Postari: 56
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 18
Eu am depus actele pentru BI la Bucuresti fara CNP, am fost cu proprietarul unde stau la politie, mi-au cerut permisul de sedere, dar certificatul de nastere al nostru nu e nevoie. Desi cred ca fiecare sectie de politie cer ce cred ei de cuviinta, asa ca cel mai bine e sa intrebati la ei exact ce acte e nevoie.
thanks 1 utilizator a multumit junior v acest post util.
Offline bibigon  
#119 Postat : luni, 21 februarie 2011 15:27:41(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
alcik a scris:
Ai mai rezolvat cu buletinul romanesc? Ce acte ai depus, contract de comodat sau ai luat pe proprietarul locuintei cu tine?

Eu am depus cu contract decomodat si certificat de nastere fara CNP, azi am fost si am luat CI cu cartea de votant
thanks 3 au multumit acest post util bibigon.
Offline mikhail  
#120 Postat : miercuri, 23 februarie 2011 16:09:40(UTC)
mikhail
alcik a scris:

Salut. Am fost joi(17 februarie) la politia sector 2, de acolo am gasit persoana cu proprietate, n-a putut sa vina ea personal asa ca am facut contract decomodat, contractul l-am facut la un avocat(cunoscut, care a putut sa stea dupa program) pentru ca persoana respectiva nu putea sa ajunga la notar in timpul programul cu publicul. Am depus joi la politie, mi-a dat o cerere de completate special pentru acei care au redobandit cetatenie, apoi cand am intrat cu acte, persoana mi-a zis ca are cel putin cate o persoana pe zi asa ca mine(cu redobandire).
S-a uitat pe contract decomodat si s-a dus sa intrebe daca e bine, a fost bun, trebuie si actele in original al actului de proprietate cumparare-vanzare sa il ai la tine, i-am dat copia la permisul de sedere(expirat), nu mi-a cerut buletinul(asa ca am scapat de o cheltuiala in plus, pentru ca il aveam in ucraineana si trebuia tradus), in schimb a luat copia de la passaport si s-a uitat si pe original, la sfarsit mi-a facut poza.
Mi-a zis sa vin dupa buletin lunia viitoare, adica pe 28 februarie cu permisul, permisul o sa ramana la ei.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 23 februarie 2011 16:12:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util mikhail.
Offline dido  
#121 Postat : joi, 24 februarie 2011 10:54:07(UTC)
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Locatia: Chisinau
Stie cineva, este nevoie de a prezenta si certificatele de nastere ale copiilor minori la perfectarea CI? Sau nu este obligatoriu lucrul acesta? Am vazut ca in cerere este o rubrica unde se indica copiii minori.
Offline mihaela74  
#122 Postat : duminică, 27 februarie 2011 16:48:25(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
dido a scris:
Stie cineva, este nevoie de a prezenta si certificatele de nastere ale copiilor minori la perfectarea CI? Sau nu este obligatoriu lucrul acesta? Am vazut ca in cerere este o rubrica unde se indica copiii minori.

nu,nu m-au cerut nici un act de-a copiilor
Offline mihaela74  
#123 Postat : duminică, 27 februarie 2011 16:53:31(UTC)
mihaela74
Applause

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 martie 2011 16:39:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihaela74  
#124 Postat : miercuri, 2 martie 2011 16:42:00(UTC)
mihaela74
cine stie figureaza vre-o stampila de divort in buletin sau in pasaport,ca eu am dat actele pentru buletin si nu aveam stampila de divort in actului de nastere,cum va fi,va rog cine stie?
Offline dido  
#125 Postat : vineri, 4 martie 2011 09:41:54(UTC)
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Am depus 2 zile in urma actele pentru CI. Nu mi s-au cerut CN a copiilor minori, cu toate ca este o rubrica in cerere in care se indica copiii. Am fost la o sectie de politie din sector 3 bucuresti. Dimineata era plin de lume in special basarabeni. Aveam sa stau in rand cateva ore bune, asa ca am renuntat si am venit dupa masa pe la 15.00 si erau doar cativa oameni. Programul e pina la 18.00, cu cat vii mai tarziu cu atyt e mai putina lume, mi-a zis si o dna de la intrare. Asa ca daca nu vreti sa pierdeti ore bune in coada mai bine mai vedeti orasul si depuneti dupa masa. Mi-a zis sa vin sa-l iau peste 2 saptamini, dar nu mi-a dat nicio hartie nimic la mina.
thanks 2 au multumit acest post util dido.
Offline Andy's  
#126 Postat : vineri, 4 martie 2011 09:48:22(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
dido a scris:
Am depus 2 zile in urma actele pentru CI. Nu mi s-au cerut CN a copiilor minori, cu toate ca este o rubrica in cerere in care se indica copiii. Am fost la o sectie de politie din sector 3 bucuresti. Dimineata era plin de lume in special basarabeni. Aveam sa stau in rand cateva ore bune, asa ca am renuntat si am venit dupa masa pe la 15.00 si erau doar cativa oameni. Programul e pina la 18.00, cu cat vii mai tarziu cu atyt e mai putina lume, mi-a zis si o dna de la intrare. Asa ca daca nu vreti sa pierdeti ore bune in coada mai bine mai vedeti orasul si depuneti dupa masa. Mi-a zis sa vin sa-l iau peste 2 saptamini, dar nu mi-a dat nicio hartie nimic la mina.

dar cnp aveai la certificat de nastere???
Offline jeremi  
#127 Postat : vineri, 4 martie 2011 09:53:28(UTC)
jeremi
In sfirsit am luat Buletinul.
Am depus 17.01.2011(Oradea) cu certificatul de nastere fara CNP.
Am ridicat BI 2.03.2011-deci a durat exact 45 zile.
Urmeaza sa dau la Pasaport,apoi permis de conducere RO.:)
thanks 3 au multumit acest post util jeremi.
Offline Eu-Cetatean  
#128 Postat : vineri, 4 martie 2011 11:15:07(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
jeremi a scris:
In sfirsit am luat Buletinul.
Am depus 17.01.2011(Oradea) cu certificatul de nastere fara CNP.
Am ridicat BI 2.03.2011-deci a durat exact 45 zile.
Urmeaza sa dau la Pasaport,apoi permis de conducere RO.:)

Vad ca ai depus fara CNP .. in CI ai deja CNP-ul pus?
Offline yarkii  
#129 Postat : vineri, 4 martie 2011 11:20:01(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Eu-Cetatean a scris:
Vad ca ai depus fara CNP .. in CI ai deja CNP-ul pus?

sigur ca are. fara cnp nici nu elibereaza CI
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline Eu-Cetatean  
#130 Postat : vineri, 4 martie 2011 11:34:04(UTC)
Eu-Cetatean
yarkii a scris:
sigur ca are. fara cnp nici nu elibereaza CI

Banuiam ca este asa .. dar voiam sa fiu sigur! mersi!
Offline jeremi  
#131 Postat : vineri, 4 martie 2011 15:49:07(UTC)
jeremi
Eu-Cetatean a scris:
Banuiam ca este asa .. dar voiam sa fiu sigur! mersi!

sigur ca am CNP in Buletin,ba chiar doamnele de acolo mi-au cerut certificatul de nastere sa-mi treaca si in el CNP,+le-am dat si cel de casatorie(in el era numai CNP-ul sotiei)
Asa ca am prins 2 iepuri deodata:)

Editeaza de catre utilizator vineri, 4 martie 2011 15:52:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util jeremi.
Offline Eu-Cetatean  
#132 Postat : vineri, 4 martie 2011 16:35:40(UTC)
Eu-Cetatean
jeremi a scris:
sigur ca am CNP in Buletin,ba chiar doamnele de acolo mi-au cerut certificatul de nastere sa-mi treaca si in el CNP,+le-am dat si cel de casatorie(in el era numai CNP-ul sotiei)
Asa ca am prins 2 iepuri deodata:)

Ca tot ati adus in discutie certificatul de casatorie .. noi l-am transcris , dar la mine nu au trecut numele parintilor , au trcut numai pentru sotie , caci e cetatean roman. Ati mai intalnit asa cazuri?
Offline mihaela74  
#133 Postat : vineri, 4 martie 2011 17:35:58(UTC)
mihaela74
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
dar cnp aveai la certificat de nastere???

nici noua nu m-a dat nimic,chiar am intrebat ca stiiam ca la noi dau un talonas....si m-a zis ca venim cu un act de indentitate si tot.
Offline Veaceslav  
#134 Postat : vineri, 4 martie 2011 17:53:53(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
dar noua ne-au dat niste talonase la Iasi dupa depunere si au spus sa nu le pierdem caci n-o sa ne elibereze buletinele
thanks 2 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline eu-ro  
#135 Postat : vineri, 4 martie 2011 19:21:34(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
Veaceslav a scris:
dar noua ne-au dat niste talonase la Iasi dupa depunere si au spus sa nu le pierdem caci n-o sa ne elibereze buletinele

Salut Veaceslav, cum ai reusit cu luarea in spatiu la Iasi si cit costa?
Offline mihaela74  
#136 Postat : vineri, 4 martie 2011 21:16:47(UTC)
mihaela74
Veaceslav a scris:

serios...nu ma pune pe ginduri,cine stie ce smecherie fac aia,da a fost proprietara la gheseu sau a-ti facut prin notar prezetindu-te singur la gheseu?
Offline Adrian84  
#137 Postat : vineri, 4 martie 2011 21:45:19(UTC)
Adrian84
mihaela74 a scris:
nici noua nu m-a dat nimic,chiar am intrebat ca stiiam ca la noi dau un talonas....si m-a zis ca venim cu un act de indentitate si tot.

Mihaela,am si eu niste intrebari la tine,te rog sa ma ajuti.am incercat sa caut pe forum,deja ma dor ochii.cind mergi sa-ti faci CI fara CNP care sint pasii?vreau sa merg in 2 saptamini si nu vreau sa fac mai multe drumuri.multumesc anticipat
Offline Adrian84  
#138 Postat : vineri, 4 martie 2011 21:47:26(UTC)
Adrian84
Adrian84 a scris:
Mihaela,am si eu niste intrebari la tine,te rog sa ma ajuti.am incercat sa caut pe forum,deja ma dor ochii.cind mergi sa-ti faci CI fara CNP care sint pasii?vreau sa merg in 2 saptamini si nu vreau sa fac mai multe drumuri.multumesc anticipat

Pentru moment,o sa am doar certificatul de nastere in 2 saptamini,apoi merg sa-mi fac domiciliul in Suceava,dar unde anume,la sectorul de politie?si dupa?
Offline Veaceslav  
#139 Postat : vineri, 4 martie 2011 22:13:47(UTC)
Veaceslav
eu-ro a scris:
Salut Veaceslav, cum ai reusit cu luarea in spatiu la Iasi si cit costa?

Salut eu-ro! Am reusit sa depun pt Carte de Identitate la Iasi... Totul ma costat 250eu cu 2 drumuri tur-retur, taxa la depunere si luarea in spatiu...
thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline Veaceslav  
#140 Postat : vineri, 4 martie 2011 22:15:32(UTC)
Veaceslav
mihaela74 a scris:
serios...nu ma pune pe ginduri,cine stie ce smecherie fac aia,da a fost proprietara la gheseu sau a-ti facut prin notar prezetindu-te singur la gheseu?

a fost cu mine la depunere proprietara casei...
thanks 3 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline eu-ro  
#141 Postat : vineri, 4 martie 2011 22:49:02(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
Veaceslav a scris:
Salut eu-ro! Am reusit sa depun pt Carte de Identitate la Iasi... Totul ma costat 250eu cu 2 drumuri tur-retur, taxa la depunere si luarea in spatiu...[/quote/]
Deci merge fara CNP fara probleme,cam scumpusor ti-a luat,pe ce adresa ai aplicat la buletin in Iasi?
Offline Veaceslav  
#142 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 01:36:10(UTC)
Veaceslav
Da, merge fara CNP. Ai auzit la Iasi mai ieftin?... La Bucuresti gasesti mai ieftin preciz... chiar si cu 150-180 da mai faci 2 drumuri si iti iesa exact aceeasi... Eu am vrut la Iasi de la bun-inceput...asa si s-a primit!:)

str.Martha

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 01:51:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Andy's  
#143 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 10:07:59(UTC)
Andy's
da cu luarea in spatiu unde de dus la notar? si cit costa chestia asta???
Offline mihaela74  
#144 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 21:36:06(UTC)
mihaela74
Adrian84 a scris:

am gasit o persoana la consulat care se ocupa cu luarea in spatiu,la inceput cera 200 euro la Bucuresti,dar am zis ca mai mult de 150 nu-i dau si a mers,au si transport,rutiera 500 dus-intors(dar sunt si cu 400 dus-intors),se ocupa ei de tot,te duc la sec.politie care trebuie,proprietara e deja pe loc informata din timp,te i-au de acolo ei sau tax-platesc ei,eu am dat actele pentru buletin,cerirea a complectat-o propriet.(ca ne grabiam,era tirziu)m-am iscalit eu si ea pentru luare in spatiu,m-am foto si m-au zis peste 5 saptamini sa vin sa i-au buletinul sau prin procura altcineva,toata placerea m-a costat 150 euro,fara nici un ron,ca nu aveam pentru buletin si a platit proprietara,asta-i tot.
thanks 1 utilizator a multumit mihaela74 acest post util.
Offline Veaceslav  
#145 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 21:46:39(UTC)
Veaceslav
Cam tot aceeasi bani iesa... deja ti-a esit 180eu si mai faci 2 drumuri cite 30eu, puteai si la Iasi sa-ti faci.
Offline mihaela74  
#146 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 21:48:39(UTC)
mihaela74
Adrian84 a scris:
Pentru moment,o sa am doar certificatul de nastere in 2 saptamini,apoi merg sa-mi fac domiciliul in Suceava,dar unde anume,la sectorul de politie?si dupa?

la sectorul de politie unde are stapinul proprietate,la care sector se afla resedinta persoanei care te i-a in spatiu
Offline mihaela74  
#147 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 21:53:29(UTC)
mihaela74
Veaceslav a scris:
Cam tot aceeasi bani iesa... deja ti-a esit 180eu si mai faci 2 drumuri cite 30eu, puteai si la Iasi sa-ti faci.

aveam drum la Bucuresti cu certificatul de nastere a copilului,am perdut o zi intreaga la sec.N1,si apoi ma gindesc sa imi i-au buletinul si sa obtin CNP pentru al copil si sa dau deodata la pasaport pentru noi si poate sa colectez certif. cu CNP,am eu drumuri multe tot stam pe ginduri sa plecam cu masina sau e mai bine cu astea cu rutiera....
Offline Andy's  
#148 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:01:57(UTC)
Andy's
heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy mai sus vam rugat sa imi spunetii ceva..... eu vreu sa imi fac buletin ... si matusa mea e in brasov la moment is in chisinau .... ca sa ma ea ea in spatiu ca sa optin cl unde de dus si cam cit costa?
Offline Tincutza  
#149 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:13:18(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy mai sus vam rugat sa imi spunetii ceva..... eu vreu sa imi fac buletin ... si matusa mea e in brasov la moment is in chisinau .... ca sa ma ea ea in spatiu ca sa optin cl unde de dus si cam cit costa?

tu cu matusa ta, va duceti la oficiul(sau cum se numeste) unde se fac CI, la brasov, si ea da declaratie ca te ia in spatiu, completati cerere si platiti (4+7roni) cat costa CI si gata.
nu trebuie notar.
matusa ta trebuia sa ia cu ea actele de la casa.
daca nu ma gresesc, bibigon a facut la brasov.
da la "search" si gasesti.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 22:16:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihaela74  
#150 Postat : sâmbătă, 5 martie 2011 22:13:28(UTC)
mihaela74

te duci la Brasov,matusa trebuie sa stie la ce sector de politie sa va duceti(cum sa-ti lamuresc ca la noi daca ai resedinta la Botanica iti faci buletinul la sect. de pasapoarte sectorului Botanica)numai ca acolo este sect de politie acolo i-ti face buletinul,matusa sa-ti ia pasaportul,buletunul + actul de proprietate in original si i-si pune direct la gheseu o iscalitura sa te ia in spatiu,simplu ca buna ziua,lua-ti copii la acte si la actul de prorietate.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 5 martie 2011 22:14:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit mihaela74 acest post util.
Utilizatori pe tema
6 Pagini<12345>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.