Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline BG  
#51 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 20:33:02(UTC)
Nivel: Membru Avansat
BG
Postari: 55
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 9
I.Igor a scris:
BG cu asa intrebari la vamesi risti sa nu treci poti sai provoci dar fa cum vrei.

vad deja saptamina viitoare, ma descurc cumva, in cel mai rau caz o sa intreb cind o sa vin inapoi in Molodva,
Offline sandrew  
#52 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 22:11:11(UTC)
sandrew
Postari: 182
A fost multumit de: 62 -ori in postarea 35
Locatia: chisinau
BG a scris:
vad deja saptamina viitoare, ma descurc cumva, in cel mai rau caz o sa intreb cind o sa vin inapoi in Molodva,

nu intreba vamesii, ca ei nu au nimic cu documentele.

intreaba politia de frontiera, ei raspund de aceasta.
Offline Ganster  
#53 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 01:14:18(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Oameni buni, nu faceti greseala aceasta, "am vorbit cu "consulul"
nimeni din noi nu vorbeste cu el, noi vorbim cu lucratorii de acolo, dar nu cu "consulul" :)
sau unii trisnesc "ambasadorul"
mare cinste sa vorbeasca ei cu noi :)

Offline BG  
#54 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 02:02:38(UTC)
BG
Ganster a scris:
Oameni buni, nu faceti greseala aceasta, "am vorbit cu "consulul"
nimeni din noi nu vorbeste cu el, noi vorbim cu lucratorii de acolo, dar nu cu "consulul" :)
sau unii trisnesc "ambasadorul"
mare cinste sa vorbeasca ei cu noi :)

eu nu cred ca lu un muritor simplu ii da voie sa primeasca juramintul de la 100 si ceva de moldoveni.
Offline yarkii  
#55 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 09:21:23(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
BG a scris:
eu nu cred ca lu un muritor simplu ii da voie sa primeasca juramintul de la 100 si ceva de moldoveni.

Șeful secţiei consulare
Dl. Tiberiu TRIFAN, ministru consilier

Diplomați secția consulară
Dl. Paul HUSSAR, viceconsul
Dl. Dan CONSTANTINESCU, secretar I
Dl. Petru LIȚIU, ministru consilier
Dl. Florin TUDORIE, ministru consilier

Deschid o casa de pariuri... cine si pe cine pune?
Offline sandrew  
#56 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 16:15:07(UTC)
sandrew
yarkii a scris:
Șeful secţiei consulare
Dl. Tiberiu TRIFAN, ministru consilier

Diplomați secția consulară
Dl. Paul HUSSAR, viceconsul
Dl. Dan CONSTANTINESCU, secretar I
Dl. Petru LIȚIU, ministru consilier
Dl. Florin TUDORIE, ministru consilier

Deschid o casa de pariuri... cine si pe cine pune?

caroce, acesta este trifan si precis ca nu asta primeste juramintul.
si ce spun ei referitor la titlu sunt prostii cu litera mare. doresc sa indeplineasca norma cu incasarile, si prosteste lumea.

iar juramintul il primeste un consilier

Editeaza de catre utilizator miercuri, 24 noiembrie 2010 16:26:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

sandrew ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
Trif.jpg
Offline Cezar  
#57 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 16:18:33(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
sandrew a scris:
caroce, acesta este trifan

La mine in sat este un cioban cu asa nume de famile 8-[ 8-[
Poate sunt rude ca au ceva in comun 8-[
Offline Lilliana  
#58 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 17:35:05(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
sandrew a scris:
caroce, acesta este trifan si precis ca nu asta primeste juramintul.
si ce spun ei referitor la titlu sunt prostii cu litera mare. doresc sa indeplineasca norma cu incasarile, si prosteste lumea.

iar juramintul il primeste un consilier

Anume in fata acestei persoane, din imagine, am depus ieri juramantul la ora 16.00!!!
Offline lexus  
#59 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 17:40:55(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
Pentru ce au introdus serviciul "Titlu de Calatorie" daca poti trece oricand cu certificatul ? Titlurile de Calatorie nu sunt introduse doar asa sa fie.
Offline Cezar  
#60 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 19:09:21(UTC)
Cezar
lexus a scris:
Pentru ce au introdus serviciul "Titlu de Calatorie" daca poti trece oricand cu certificatul ? Titlurile de Calatorie nu sunt introduse doar asa sa fie.

Titlu de calatorie este pentru acei care nu poseda vreun act de identitate sau este expirat, pentru a te intoarce in tara (RO). Noi cum avem pasaport MD e alta treaba (avem dubla cetatenie si avem doua tari. Pasaportul MD e act de identitate valabil, si mai demonstram ca suntem cetateni romani cu certificatul. Deci nu mai avem nevoie de titlu.
Eu asa vad lucrurile.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline sandrew  
#61 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 19:34:26(UTC)
sandrew
Cezar a scris:
Titlu de calatorie este pentru acei care nu poseda vreun act de identitate sau este expirat, pentru a te intoarce in tara (RO). Noi cum avem pasaport MD e alta treaba (avem dubla cetatenie si avem doua tari. Pasaportul MD e act de identitate valabil, si mai demonstram ca suntem cetateni romani cu certificatul. Deci nu mai avem nevoie de titlu.
Eu asa vad lucrurile.

incearca si pierde toate documentele md, atunci ai nostri graniceri nu o sati dea voie sa iesi din MD. ori alta tara. pentru aceasta este si documentul numit titlul de calatorie, adica in primul rind sati dea voie sa iesi tara unde esti, doar in baza certificatului de cetatenie nu o sa iesi, iar daca ai 2 cetatenii spre ex americana si romana, prezinti pasaportul american si iesi din sua iar la ro arati certificatul ce no sati dea voie in tara ta? cam asta este.
Offline Cezar  
#62 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 19:42:32(UTC)
Cezar
sandrew a scris:
incearca si pierde toate documentele md, atunci ai nostri graniceri nu o sati dea voie sa iesi din MD. ori alta tara. pentru aceasta este si documentul numit titlul de calatorie, adica in primul rind sati dea voie sa iesi tara unde esti, doar in baza certificatului de cetatenie nu o sa iesi, iar daca ai 2 cetatenii spre ex americana si romana, prezinti pasaportul american si iesi din sua iar la ro arati certificatul ce no sati dea voie in tara ta? cam asta este.

Da eu asta am si spus ca sunt obligati dupa lege sa permita accesul in RO pentru orice cetatean RO, si mai ales ca avem 2 cetatenii nu vad sensul titlului de calatorie in cazul nostru. Daca am fi doar cetateni romani asta ar fi alta intrebare. In asa caz desigur e nevoie de titlu.
In MD tot exista titlu de calatorie (белый паспорт cum spun altii).
Offline sandrew  
#63 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 19:43:36(UTC)
sandrew
Lilliana a scris:
Anume in fata acestei persoane, din imagine, am depus ieri juramantul la ora 16.00!!![/quote

ei poate se schimba, deoarece in alte zile era o alta persoana.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 24 noiembrie 2010 19:54:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline BG  
#64 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 14:32:27(UTC)
BG
Cezar a scris:
Da eu asta am si spus ca sunt obligati dupa lege sa permita accesul in RO pentru orice cetatean RO, si mai ales ca avem 2 cetatenii nu vad sensul titlului de calatorie in cazul nostru. Daca am fi doar cetateni romani asta ar fi alta intrebare. In asa caz desigur e nevoie de titlu.
In MD tot exista titlu de calatorie (белый паспорт cum spun altii).

am trecut vama ieri, si lam intrebat pe vamesh, el mia zis asa

``de intrat in romania poti sa intri cidn vrei cu foaie ceea galbena, da de ieshit dupa lege nu poti ieshi din romania, datorita acordului de frontiera intre Romania si republica moldova, ca trecerea frontierei se face cu un document de calatorie(asta in caz cidn iesi din Romania). pasaportul MD nu merge.

El mia zis ca dupa lege trebuie sa va lasam in Romania pina cidn va faceti actele, dar va intelegem ca e lunga durata de obtinere a documentelor si va dam drumu inapoi sa ieshiti din Romania.

P.S Asa ca de intrat in Romania vameshii sunt obligati sa iti dea drumul, probleme pot aparea la ieshirea din Romania.

Editeaza de catre utilizator vineri, 3 decembrie 2010 14:39:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util BG.
Offline Cezar  
#65 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 15:44:20(UTC)
Cezar
BG a scris:

``de intrat in romania poti sa intri cidn vrei cu foaie ceea galbena, da de ieshit dupa lege nu poti ieshi din romania, datorita acordului de frontiera intre Romania si republica moldova, ca trecerea frontierei se face cu un document de calatorie(asta in caz cidn iesi din Romania). pasaportul MD nu merge.

El mia zis ca dupa lege trebuie sa va lasam in Romania pina cidn va faceti actele, dar va intelegem ca e lunga durata de obtinere a documentelor si va dam drumu inapoi sa ieshiti din Romania.

P.S Asa ca de intrat in Romania vameshii sunt obligati sa iti dea drumul, probleme pot aparea la ieshirea din Romania.

Partial de acord cu ei. Dar. Noi avem deja pasaport MD, si nu au dreptul sa ne limiteze accesul acasa. Iata in Italia - ai pasaport MD si nu ai nici o viza, si te intorci acasa (nimeni nu restrictioneaza asta, ca se incalca drepturile omului)
Offline lexus  
#66 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 15:55:34(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
Cezar a scris:
Partial de acord cu ei. Dar. Noi avem deja pasaport MD, si nu au dreptul sa ne limiteze accesul acasa. Iata in Italia - ai pasaport MD si nu ai nici o viza, si te intorci acasa (nimeni nu restrictioneaza asta, ca se incalca drepturile omului)

Cum adica poti iesi din Italia fara viza ?
De iesit poti de oriunde, nu te tine nimeni, dar daca n-ai viza iti pun restrictie de intrare / deport pentru sedere ilegala in tara.

Si regimurile de viza sunt la fel in toate tarile UE, nu conteaza romania sau italia.
Offline sandrew  
#67 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 15:55:38(UTC)
sandrew
BG a scris:

nu chiar corect intelege vamesul legile -- cind iesi din moldova, iesi cu pasaportul md(adica, ca cetatean republicii moldova), cind intri in romania(deacum ai statut ca cetatean roman). iar apoi cind doresti sa iesi din romania(iesi ca cetatean al moldovei, cu pasaport md, dar cu detinerea dovezii de cetatean, astfel tie ca cetatean md, care nare viza ar trebui sati aplice masuri administrative ca nu ai viza si tipa ai fost ilegal, iar la momentu lcind prezinti dovada de cetatenie- nu poate sati faca nimic din ce am scris putin mai inainte.) iar cind intri in moldova pe ai nostri ii intereseaza sai prezinti doar pasaportul md si cu dovada de cetatenie nu au treaba.

Editeaza de catre utilizator vineri, 3 decembrie 2010 15:56:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sandrew  
#68 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 16:01:09(UTC)
sandrew
lexus a scris:
De iesit poti de oriunde, nu te tine nimeni, dar daca n-ai viza iti pun restrictie de intrare / deport pentru sedere ilegala in tara.

Si regimurile de viza sunt la fel in toate tarile UE, nu conteaza romania sau italia.

ei nui chiar asa, in putine cazuri iti pune deport, iti dau voie sa treci, doar prin aeroport e valabil si cu cursa directa in moldova. daca cineva care nare viza doreste sa iasa din ue, sa nu aiba probleme isi face titlul de calatorie, mai mult e valabil pentru tara din care iesi, ca cu aceasta autoritatile ue nu pot sa dovedeasca ca tu ai fost fara viza. iar cine incearca sa iasa cu pasaportul fara viza ori expirat, atunci pot aparea doar uneori probleme la hotarul tarii ue si nicidecum al moldovei

Offline Cezar  
#69 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 16:13:26(UTC)
Cezar
lexus a scris:

Italia in general rar cand pune deport. Si in general putin ii intereseaza ai viza sau nu. Iti dau drumul acasa fara batai de cap ca si lor le e mai linistit (mai scapa de un imigrant). Desigur ca sa faca planul mai fac niste deporturi. Am vazut personal de multe ori molodveni ilegali in Italia care se intorceau acasa fara probleme (si logic nu mai au drum inapoi in Italia fara viza). Insa multi se folosesc de Titlu de calatorie (arunca la gunoi pasaportul).

Sunt total deacord cu sandrew.
Suntem un caz aparte si nu avem o lege concreta in cazul nostru. Vor aparea probleme dupa intrarea Romaniei in Schengen. Probabil ca atunci vor obliga moldovenii sa faca Titlu de calatorie ori in genere nu vor permite molodvenilor sa treaca frontiera RO fara acte de identitate romane. De ce cred asa? Deoarece cand va intra Romania in spatiul Schengen vor disparea controalele la frontiera RO-restul UE, si va fi mult mai strict la hotarul RO-MD. Adica daca treci MD-RO deja ai frau liber in restul UE (teoretic). Si ca cetateni RO vom putea trece frontiera, si cum nu va fi control la frontiera RO-UE vom putea sa plecam mai departe fara acte (de asemenea teoretic). Ca sa nu apara probleme am dubii ca vor permite sa trecem cu certificat constatator sau chiar cu Titlu.
sper ca m-ati inteles
Offline Ganster  
#70 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 18:22:23(UTC)
Ganster
Cezar a scris:
Italia in general rar cand pune deport. Si in general putin ii intereseaza ai viza sau nu. Iti dau drumul acasa fara batai de cap ca si lor le e mai linistit (mai scapa de un imigrant). Desigur ca sa faca planul mai fac niste deporturi. Am vazut personal de multe ori molodveni ilegali in Italia care se intorceau acasa fara probleme (si logic nu mai au drum inapoi in Italia fara viza). Insa multi se folosesc de Titlu de calatorie (arunca la gunoi pasaportul).

Sunt total deacord cu sandrew.
Suntem un caz aparte si nu avem o lege concreta in cazul nostru. Vor aparea probleme dupa intrarea Romaniei in Schengen. Probabil ca atunci vor obliga moldovenii sa faca Titlu de calatorie ori in genere nu vor permite molodvenilor sa treaca frontiera RO fara acte de identitate romane. De ce cred asa? Deoarece cand va intra Romania in spatiul Schengen vor disparea controalele la frontiera RO-restul UE, si va fi mult mai strict la hotarul RO-MD. Adica daca treci MD-RO deja ai frau liber in restul UE (teoretic). Si ca cetateni RO vom putea trece frontiera, si cum nu va fi control la frontiera RO-UE vom putea sa plecam mai departe fara acte (de asemenea teoretic). Ca sa nu apara probleme am dubii ca vor permite sa trecem cu certificat constatator sau chiar cu Titlu.
sper ca m-ati inteles

mmm, mai intii ma gindeam si eu asa
Dar totusi aici este un moment, eu de exemplu ca cetatean cu foaia ceia galbena am dreptul sa intru in Romania dar nu am voie sa ma duc mai departe de frontiera
Asa reese din legea care e postata mai sus
Offline Cezar  
#71 Postat : vineri, 3 decembrie 2010 18:27:39(UTC)
Cezar
Ganster a scris:
mmm, mai intii ma gindeam si eu asa
Dar totusi aici este un moment, eu de exemplu ca cetatean cu foaia ceia galbena am dreptul sa intru in Romania dar nu am voie sa ma duc mai departe de frontiera
Asa reese din legea care e postata mai sus

Da, asa este. Dar dupa ce se vor elimina frontierele intre Romania si Ungaria de exemplu? Ce va fi atunci putem doar sa ghicim, ca in asa caz teoretic se va putea de deplasat pana la capatul Europei 8-[
Offline Ganster  
#72 Postat : sâmbătă, 4 decembrie 2010 15:18:13(UTC)
Ganster
Cezar a scris:
Da, asa este. Dar dupa ce se vor elimina frontierele intre Romania si Ungaria de exemplu? Ce va fi atunci putem doar sa ghicim, ca in asa caz teoretic se va putea de deplasat pana la capatul Europei 8-[

Daca legea nu se schimba de intrare in tara apoi nimic nu se schimba din punct de vedere legal
:)
Offline Margo  
#73 Postat : luni, 13 decembrie 2010 19:40:37(UTC)
Nivel: Membru
Margo
Postari: 24
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 11
Locatia: MD
Salutari la toata lumea.
Sa va povestesc si eu cum am trecut frontiera cu certificatul de cetatenie......
In Ro am trecut pe la Oancea si politistul a facut figuri de la intrarea in Ro, ca ce din aprilie pana acum nu am fost in stare sa-mi fac un act? I-am zis ca nu am fost in tara, a vazut si viza si nu a mai zis nimic.
La intoarcere am venit pe la Galati ( stiam ca aici fac figuri, dar am zis sa incerc sa vad care-i treaba), politistul mi-a zis ca nu poate sa-mi permita sa trec vama si ca sa ma intorc inapoi. I-am zis ca la alte vame cum este posibil, dar aici nu?! si i-am zis sa cheme seful sau ca sa vorbesc cu el. A venit si mi-a zis ca noi avem dreptul s intram in Ro cu certificatul de cetatenie, doar ca inapoi nu putem sa ne intoarcem fara buletin sau pasaport. I-am explicat ca am fost intr-o delegatie in interes de serviciu, si am si depus si actele pentru CI ( aveam dovada depunerii actelor), dar nu pot ramane in Ro 10 zile caci am examen miercuri, profesorul fiind din Ro si daca nu ma prezint va trebui sa umblu dupa prof si caeu am fost fortata de delegatie ca sa merg in ro , ca altfel mergeam dupa sarbatori si ramaneam acolo pana imi era gata actul.
Ma intrebau daca am unde sa stau in Ro, si le-am zis ca am la Buc, Iasi.... dar nu si in Galati. Intr-un final mi-a zis ca-mi da voie ca intelege situatia, dar data viitoare nu ma mai intorc in Md fara buletin ( cel putin, nu pe la Galati), specificandu-mi inca o data ca in Ro pot intra fara probleme cu certificatul de cetatenie.
Faza tare a fost ca dupa mine era un baiat cu aceeasi problema ( el nu avea nici certificat de nastere)si el le-a zis ca a trecut pe la Oancea de cateva ori doar cu certificatul si i-au zis ca sa se intoarca in Md pe unde a si trecut si l-au intors inapoi.
Eu zic ca cel mai bine sa nu va riscati prea mult, iar daca nu va grabiti sa stati 1 saptamana sau 10 zile ( in cazurile fericite)si va ridicati buletinul.
thanks 6 au multumit acest post util Margo.
Offline rodingeana  
#74 Postat : luni, 13 decembrie 2010 23:30:02(UTC)
rodingeana
Postari: 47
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 5
Margo a scris:
Salutari la toata lumea.
Sa va povestesc si eu cum am trecut frontiera cu certificatul de cetatenie......
In Ro am trecut pe la Oancea si politistul a facut figuri de la intrarea in Ro, ca ce din aprilie pana acum nu am fost in stare sa-mi fac un act? I-am zis ca nu am fost in tara, a vazut si viza si nu a mai zis nimic.
La intoarcere am venit pe la Galati ( stiam ca aici fac figuri, dar am zis sa incerc sa vad care-i treaba), politistul mi-a zis ca nu poate sa-mi permita sa trec vama si ca sa ma intorc inapoi. I-am zis ca la alte vame cum este posibil, dar aici nu?! si i-am zis sa cheme seful sau ca sa vorbesc cu el. A venit si mi-a zis ca noi avem dreptul s intram in Ro cu certificatul de cetatenie, doar ca inapoi nu putem sa ne intoarcem fara buletin sau pasaport. I-am explicat ca am fost intr-o delegatie in interes de serviciu, si am si depus si actele pentru CI ( aveam dovada depunerii actelor), dar nu pot ramane in Ro 10 zile caci am examen miercuri, profesorul fiind din Ro si daca nu ma prezint va trebui sa umblu dupa prof si caeu am fost fortata de delegatie ca sa merg in ro , ca altfel mergeam dupa sarbatori si ramaneam acolo pana imi era gata actul.
Ma intrebau daca am unde sa stau in Ro, si le-am zis ca am la Buc, Iasi.... dar nu si in Galati. Intr-un final mi-a zis ca-mi da voie ca intelege situatia, dar data viitoare nu ma mai intorc in Md fara buletin ( cel putin, nu pe la Galati), specificandu-mi inca o data ca in Ro pot intra fara probleme cu certificatul de cetatenie.
Faza tare a fost ca dupa mine era un baiat cu aceeasi problema ( el nu avea nici certificat de nastere)si el le-a zis ca a trecut pe la Oancea de cateva ori doar cu certificatul si i-au zis ca sa se intoarca in Md pe unde a si trecut si l-au intors inapoi.
Eu zic ca cel mai bine sa nu va riscati prea mult, iar daca nu va grabiti sa stati 1 saptamana sau 10 zile ( in cazurile fericite)si va ridicati buletinul.

uite pe la Oancea au trecut numai cu certificatul si nu a zis nimeni nimic se uita si ei la om si incep sa se viibeasca
asteapta ceva de mincare ca asa e neamul nostru
Offline Margo  
#75 Postat : luni, 13 decembrie 2010 23:49:25(UTC)
Nivel: Membru
Margo
Postari: 24
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 11
Locatia: MD
rodingeana a scris:
uite pe la Oancea au trecut numai cu certificatul si nu a zis nimeni nimic se uita si ei la om si incep sa se viibeasca
asteapta ceva de mincare ca asa e neamul nostru

Si pe la Gl trec, dar , la fel, cred ca se intampla in functie de starea in care sunt astia.
Pe mine m-au intrebat daca am unde sta in Ro si le-am zis ca am , doar ca la buc, is, numai nu la gl si le-am zis ca o sa stau acolo pe pista lor :D

Editeaza de catre utilizator luni, 13 decembrie 2010 23:53:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline bc  
#76 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 17:24:37(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
am venit recent din Brasov de la odihna, in autocar erau doi baieti, unul ce certif de constatator altul cert.constat. + cert. nastere, am trecut pe la sculeni, la granicerii moldoveni iau prezentat pasapoartele MD, acela cauta viza si iau aratat ce au(certificatele), la politia de frontiera la ghiseele de control a prezentat certificatul de nastere, politistul ia introdus cnp si a cerut si pasaportul MD, celalalt numai cu cert.constatator l-a inscris intrun registru, inapoi deasemenea au trecut fara probleme. Asta a fost pe 4 si pe 8 ianuarie 2011.
thanks 2 au multumit acest post util bc.
Offline lera4ika  
#77 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 18:26:07(UTC)
Nivel: Incepator
lera4ika
Postari: 1
buna ziua! am asha intrebare, daca prietenul meu foarte curind deacu va primi pashaportul roman, eu mai bine sa depun actele de sine statator prin rudele mele, sau daca ne casatorim pot face prin el sau ce beneficii pot avea in cazul ca sunt casatorita cu el??? mersi anticipat.
Offline Cezar  
#78 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 19:15:39(UTC)
Cezar
lera4ika a scris:
buna ziua! am asha intrebare, daca prietenul meu foarte curind deacu va primi pashaportul roman, eu mai bine sa depun actele de sine statator prin rudele mele, sau daca ne casatorim pot face prin el sau ce beneficii pot avea in cazul ca sunt casatorita cu el??? mersi anticipat.

Intrebare pusa de mii de ori si raspuns de atatea ori. Dar iti raspund detaliat.
http://cetatenie.just.ro/Home/Legisla%C5%A3ie.aspx
Legea cetateniei a scris:

ART. 10
....
(3) Redobândirea cetăţeniei de către unul dintre soţi nu are nicio consecinţă asupra cetăţeniei celuilalt soţ. Soţul cetăţean străin sau fără cetăţenie al persoanei care redobândeşte cetăţenia română poate cere acordarea cetăţeniei române în condiţiile prezentei legi.
...

Adica se face referire la
Citat:
C. Prin acordare la cerere
ART. 8
(1) Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
a) s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază în condiţiile legii pe teritoriul statului român de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei;
b) dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român, nu întreprinde sau sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept sau a securităţii naţionale şi declară că nici în trecut nu a întreprins asemenea acţiuni;
c) a împlinit vârsta de 18 ani;
d) are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;
e) este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român;
f) cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;
g) cunoaşte prevederile Constituţiei României şi imnul naţional.
(2) Termenele prevăzute la alin. (1) lit. a) pot fi reduse până la jumătate în următoarele situaţii:
a) solicitantul este o personalitate recunoscută pe plan internaţional;
b) solicitantul este cetăţeanul unui stat membru al Uniunii Europene;
c) solicitantul a dobândit statut de refugiat potrivit prevederilor legale în vigoare;
d) solicitantul a investit în România sume care depăşesc 1.000.000 de euro.

Puncte puncte...

Deci ori alegi calea de mai sus, ori calea redobandirii. Succes

Offline olguta07  
#79 Postat : duminică, 11 decembrie 2011 00:53:41(UTC)
olguta07
Buna !
Rog sa ma ajutati cine este la curent, in cit timp se elibereaza certificatul de nastere romanesc ,daca depun in actele in Bucuresti ?
Mercy mult
Offline vicky_g  
#80 Postat : duminică, 11 decembrie 2011 01:09:18(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: olguta07 Go to Quoted Post
Buna !
Rog sa ma ajutati cine este la curent, in cit timp se elibereaza certificatul de nastere romanesc ,daca depun in actele in Bucuresti ?
Mercy mult

Se transcrie in 2 luni , dupa mergi la primaria sect. 1 si te programezi pentru eliberare. Si peste 10 zile poti reveni dupa CN

Editeaza de catre utilizator duminică, 11 decembrie 2011 01:10:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ClauGlo  
#81 Postat : luni, 30 iulie 2012 14:21:29(UTC)
ClauGlo
Buna ziua.Rog mult sa-mi spuneti daca pot sa trec vama din Basarabia in Romania avand doar buletin de identitate moldovenesc si cetatenie romana.

Va multumesc anticipat
Offline Cezar  
#82 Postat : luni, 30 iulie 2012 15:22:06(UTC)
Cezar
Originally Posted by: ClauGlo Go to Quoted Post
Buna ziua.Rog mult sa-mi spuneti daca pot sa trec vama din Basarabia in Romania avand doar buletin de identitate moldovenesc si cetatenie romana.

Va multumesc anticipat

Pasaport MD + cetatenia.
Buletin nu merge
Offline Nicoo  
#83 Postat : luni, 28 ianuarie 2013 01:58:13(UTC)
Nicoo
Postari: 2
Buna Ziua am asa o intrebare Cu viza de tip C pot calatori in Europa ( De exmplu din Moldova in Italia ) Mersi anticipat
Offline vitass098  
#84 Postat : luni, 28 ianuarie 2013 15:54:59(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Nicoo Go to Quoted Post
Buna Ziua am asa o intrebare Cu viza de tip C pot calatori in Europa ( De exmplu din Moldova in Italia ) Mersi anticipat

ce fel de viza,romana sau shenghen?Daca romana,atunci raspunsul este -nu.Formulati intrebarile corect,daca vreti sa va raspunda cineva concret.Am impresia ,ca ai viza pentru Mexica,si vrei sa pleci la Italia.
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.