Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline grey  
#1 Postat : luni, 25 octombrie 2010 20:15:14(UTC)
Nivel: Membru Avansat
grey
Postari: 91
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 12
destul de des vad intrebarea asta, aici pe forum.

atasez un raspuns oficial:

Originally Posted by: " Go to Quoted Post

In referire la petitia inregistrata la Inspectoratul General al Politiei de Frontiera Romane cu nr. CR 21.585, in conformitate cu prevederile art. 8 din O.G. nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, va comunicam urmatoarele:

Potrivit art. 19 din Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane, cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenia romana se dobandeste pe data depunerii juramantului de credinta. Dupa depunerea juramantului de credinta, ministrul justitiei ori, dupa caz, seful misiunii diplomatice sau al oficiului consular va elibera persoanei careia i s-a acordat cetatenia romana un certificat de cetatenie romana. Mentionam faptul ca potrivit art. 21 din Legea nr. 21/1991, dovada cetateniei romane se face cu buletinul de identitate sau, după caz, cu cartea de identitate, pasaportul ori cu certificatul prevăzut la art. 19 din actul normativ invocat.

Precizam, de asemenea, faptul ca, din momentul dobandirii cetateniei romane, prin depunerea juramantului de credinta, puteti calatori in Romania in conditiile Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile, act normativ care nu stabileste conditii speciale la intrarea pe teritoriul Romaniei a unui cetatean roman, fiind suficienta, raportat la speta supusa atentiei, prezentarea la controlul de frontiera a documentului de calatorie moldovenesc si a unor inscrisuri din care sa rezulte cetatenia romana (certificatul de cetatenie romana eliberat in conditiile art. 19 din Legea nr. 21/1991).

REZUMAT: se poate de trecut frontiera dintre MD si RO avand ca documente certificatul ala galben si pasaport MDA.
thanks 15 au multumit acest post util grey.
Offline dentist  
#2 Postat : luni, 25 octombrie 2010 23:50:52(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
+buletinul de identitate RO şi paşaport MD
Offline Ganster  
#3 Postat : marți, 26 octombrie 2010 00:55:02(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
ok trebuie dar sa fie fara probleme si dupa aderarea Romaniei la Schengen
Offline Cezar  
#4 Postat : marți, 26 octombrie 2010 12:28:58(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Deci ce va spuneam si eu, ca ne duc de nas politistii de frontiera. Adica vor sa faca si ei de o ciorba sau cafea. KZDMsii

PS. E legal 100% pasaport MD + certificat constatator. Scuipa-tii in nas pe politistii de frontiera. Cum am spus mai demult, ca pot sa ne sufle in borta din moment ce am depus juramantul. Suntem romani!

Editeaza de catre utilizator marți, 26 octombrie 2010 12:30:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline atusca  
#5 Postat : marți, 26 octombrie 2010 14:51:42(UTC)
atusca
Postari: 108
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 13
Va fi permisa trecerea frontierei din MD in RO de catre copiii minori, care au numai certificat de nastere roman, insotiti de ambii parinti care sunt cetateni romani cu acte in regula? Parintii au inclusi copii doar in pasaportul strain/albastru moldovenesc.
Offline jeremi  
#6 Postat : marți, 26 octombrie 2010 17:03:33(UTC)
jeremi
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
Rog sa ma ajute cineva care cunoaste.Daca sotia si copilu au certificat constatator de cetatenie cu pasapoartele MD, iar eu cu viza in pasaport MD,putem intra in RO?Certificatele de nastere sunt la Bucuresti.
Offline dentist  
#7 Postat : marți, 26 octombrie 2010 17:14:39(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
după spusele de mai sus a poliţiei de frontieră - nu ar permite....ar permite doar dacă copilul va avea certificat constatator/buletin sau paşaport româneşti, ceea ce cred eu că e exclus + paşapoartele moldoveneşti a părinţilor, dar cine ştie, poate este o excepţie pentru copii
Offline dorin1984  
#8 Postat : marți, 26 octombrie 2010 17:17:51(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
jeremi a scris:
Rog sa ma ajute cineva care cunoaste.Daca sotia si copilu au certificat constatator de cetatenie cu pasapoartele MD, iar eu cu viza in pasaport MD,putem intra in RO?Certificatele de nastere sunt la Bucuresti.

Oficial sotia si copilul nu pot merge in Romania fara permis de calatorie care il iai de la Consulatul Romaniei si costa in jur de 65 euro(poate sa schimbat), insa neoficial am auzit ca merge lumea cu certificatul constatator si pasaport MD valabil. O sa spuneti la vama ca mergeti sa luati certificatele de nastere si cred ca va lasa sa mergeti.
In privinta ta nu stiu care ar fi problema daca ai viza valabila.
Offline jeremi  
#9 Postat : miercuri, 27 octombrie 2010 10:00:39(UTC)
jeremi
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
Merci pentru sfaturi.
Am sa merg la consulat RO sa intreb de ei.
Azi m-am intilnit cu o cunoscuta care aspus ca chiar saptamina trecuta amers in RO doar cu certificatul constatator si pasaportul MD.
La noi iata situatia:
copilul are trei ani-pasaport MD+certificat constatator
sotia -pasaport MD+certif. constatator
Eu viza valabila pentru RO.
Copilul este trecut in pasaportul meu.
Ma tem sa nu ne intoarca de la vama.
Offline dorin1984  
#10 Postat : miercuri, 27 octombrie 2010 10:20:45(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
jeremi a scris:
Merci pentru sfaturi.
Azi m-am intilnit cu o cunoscuta care aspus ca chiar saptamina trecuta amers in RO doar cu certificatul constatator si pasaportul MD.
La noi iata situatia:
Ma tem sa nu ne intoarca de la vama.

Cei de la consulat e si normal ca o sa-ti spuna ca sotia si copilul are nevoie de titlu de calatorie ca sa faca ceva bani.
Eu daca as fi in situatia ta as risca ai un motiv intemeiat pentru a pleca in Romania o sa spui la vama ca mergi sa iai certificatele de nastere si cred ca o sa reusesti.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 27 octombrie 2010 10:21:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nuta  
#11 Postat : duminică, 31 octombrie 2010 22:05:18(UTC)
nuta
Postari: 44
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 20
Locatia: Bucuresti
La noi iata situatia:

Salut,ieri am trecut vama eu detin viza dar sotul si copilul minor au trecut doar cu pasaport MD si certificatul de constatator,nici nu au intrebat de certificat de nastere,asa ca poti sa treci fara probleme.
bafta!

Editeaza de catre utilizator duminică, 31 octombrie 2010 22:06:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit nuta acest post util.
Offline Margo  
#12 Postat : marți, 2 noiembrie 2010 12:36:59(UTC)
Nivel: Membru
Margo
Postari: 24
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 11
Locatia: MD

Salut,ieri am trecut vama eu detin viza dar sotul si copilul minor au trecut doar cu pasaport MD si certificatul de constatator,nici nu au intrebat de certificat de nastere,asa ca poti sa treci fara probleme.
bafta!

Nuta, multumim pentru informatie!
Ne poti spune, te rog, pe la cepunct de frontiera ai trecut? si ti-au zis cumva ca nu ai voie sa te inotrci fara acte, adica CI sau pasaport inapoi?

Merci, inca o data!
Offline Cezar  
#13 Postat : marți, 2 noiembrie 2010 15:00:06(UTC)
Cezar
edit
Offline nuta  
#14 Postat : marți, 2 noiembrie 2010 16:16:24(UTC)
nuta
Postari: 44
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 20
Locatia: Bucuresti
Margo a scris:

Nuta, multumim pentru informatie!
Ne poti spune, te rog, pe la cepunct de frontiera ai trecut? si ti-au zis cumva ca nu ai voie sa te inotrci fara acte, adica CI sau pasaport inapoi?

Merci, inca o data!

Am trecut pe la albita si nu ne-au spus nimic de buletin sau pasaport,am trecut ff repede fara intrebari...
bafta!
Offline Ella  
#15 Postat : luni, 8 noiembrie 2010 20:36:18(UTC)
Nivel: Incepator
Ella
Postari: 6
nuta, eu am inteles ca la trecerea frontierei MD-RO, in afara de actele mentionate mai este nevoie si de titlu de calatorie. Vreau sa plec la Bucuresti p-u a transcrie actele de stare civila si aveam de gind sa merg la Cosulatul RO din Chisinau sa il iau. Dar daca nu se cere, nu vreau sa platesc 60 EUR in plus (am inteles ca atita costa).
Cine a plecat recent la Bucuresti (acei care detin certificatul galben), va rog spune-ti este nevoie de titlu de calatorie sau nu. Mersi mult.
Offline Cezar  
#16 Postat : luni, 8 noiembrie 2010 22:18:50(UTC)
Cezar
Ella a scris:
nuta, eu am inteles ca la trecerea frontierei MD-RO, in afara de actele mentionate mai este nevoie si de titlu de calatorie. Vreau sa plec la Bucuresti p-u a transcrie actele de stare civila si aveam de gind sa merg la Cosulatul RO din Chisinau sa il iau. Dar daca nu se cere, nu vreau sa platesc 60 EUR in plus (am inteles ca atita costa).
Cine a plecat recent la Bucuresti (acei care detin certificatul galben), va rog spune-ti este nevoie de titlu de calatorie sau nu. Mersi mult.

Nu e nevoi de Titlu de calatorie. Multi au scris recent ca au trecut cu pasaport MD + certificat constatator
Offline alexandres06011987  
#17 Postat : luni, 8 noiembrie 2010 23:49:34(UTC)
alexandres06011987
Postari: 40
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
Locatia: Ukraine
Cezar a scris:
Nu e nevoi de Titlu de calatorie. Multi au scris recent ca au trecut cu pasaport MD + certificat constatator

eu nu cred, fiindca am scris la ambasada si am intrebat daca se poate de tracut cu pasaport MD si adeverintsa de cetetenie (galben) si miau raspuns ca "NU"

deacea in orce caz faceti titlu de calatorie
Offline sandrew  
#18 Postat : marți, 9 noiembrie 2010 00:13:51(UTC)
sandrew
Postari: 182
A fost multumit de: 62 -ori in postarea 35
Locatia: chisinau
alexandres06011987 a scris:
eu nu cred, fiindca am scris la ambasada si am intrebat daca se poate de tracut cu pasaport MD si adeverintsa de cetetenie (galben) si miau raspuns ca "NU"

ce are ambasada cu politia de frontiera?
Offline Cezar  
#19 Postat : marți, 9 noiembrie 2010 02:19:08(UTC)
Cezar

Crede mai departe ambasada. Eu am fost printre primii care au trecut in asa mod, si tot asa mi-a spus ambasada ca blablabla ma vor "impusca" fara titlu de calatorie. Daca iti incurca 60 euro si crezi ce spune ambasada, pai fa asa, cumpara titlu de calatorie.

PS. Titlu de calatorie se elibereaza cand nu ai nici un act de identitate, pentru a te intoarce in tara. Noi cum avem dubla cetatenie avem deja acte (Pasaport MD, Buletin MD). De asta nici nu e necesar titlu de calatorie. Plus ca nu demult cineva a postat aici raspunsul de la politia de frontiera, unde se spune ca "pasaport MD + orice act care demonstreaza cetatenia romana (certificat constatator, buletin de identitate RO, atestat de cetatenie etc) sunt suficiente pentru a trece frontiera RO.

DE ACEEA NU FACETI TITLU. LUMEA A DEMONSTRAT CE E REAL SI CE NU.

alexandres06011987

Te rog nu duce lumea in eroare. Noi stim perfect ce spune ambasada, ca asa a spus mereu, si va spune mult si bine, cat vor exista олений.

Editeaza de catre utilizator marți, 9 noiembrie 2010 02:19:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 4 au multumit acest post util Cezar.
Offline alexandres06011987  
#20 Postat : marți, 9 noiembrie 2010 13:47:33(UTC)
alexandres06011987
Postari: 40
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
Locatia: Ukraine
Cezar a scris:
Crede mai departe ambasada. Eu am fost printre primii care au trecut in asa mod, si tot asa mi-a spus ambasada ca blablabla ma vor "impusca" fara titlu de calatorie. Daca iti incurca 60 euro si crezi ce spune ambasada, pai fa asa, cumpara titlu de calatorie.

PS. Titlu de calatorie se elibereaza cand nu ai nici un act de identitate, pentru a te intoarce in tara. Noi cum avem dubla cetatenie avem deja acte (Pasaport MD, Buletin MD). De asta nici nu e necesar titlu de calatorie. Plus ca nu demult cineva a postat aici raspunsul de la politia de frontiera, unde se spune ca "pasaport MD + orice act care demonstreaza cetatenia romana (certificat constatator, buletin de identitate RO, atestat de cetatenie etc) sunt suficiente pentru a trece frontiera RO.

DE ACEEA NU FACETI TITLU. LUMEA A DEMONSTRAT CE E REAL SI CE NU.

alexandres06011987

Te rog nu duce lumea in eroare. Noi stim perfect ce spune ambasada, ca asa a spus mereu, si va spune mult si bine, cat vor exista олений.

ok daca spui, cam ai dreptate ca ambasada cu politia de frontiera nu are nimic comun, dar ar fi bine de avut un raspuns official din partea autoritatiilor de frontiera :)
Offline yarkii  
#21 Postat : marți, 9 noiembrie 2010 16:24:41(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
ok daca spui, cam ai dreptate ca ambasada cu politia de frontiera nu are nimic comun, dar ar fi bine de avut un raspuns official din partea autoritatiilor de frontiera :)

Este aici pe forum raspunsul oficial, da un search...
Offline incomer  
#22 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 12:53:49(UTC)
incomer
Postari: 6
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Buna ziua. Cer scuze de dublarea mesajului.

O intrebare, la care sper sa primesc un raspuns corect:

Sotia si fiica au pasaport romanesc + buletin romanesc al sotiei cu viza de resedinta in Bucuresti + fiica cu certificat de nastere. In baza acestor documente + certificatul de casatorie romanesc, am obtinut permisul de sedere cu viza de resedinta in Bucuresti pentru o perioada de 5 ani. Urmeaza, conform procedurilor sa obtin cetatenia, buletinul si pasaportul romanesc pe viitor, insa a aparut necesitatea de a pleca pentru 2 saptamini in Roma.

Intrebarea suna cam astfel: E destul de a prezenta la vama permisul de sedere romanesc pentru a trece in spatiul European sau nu? Dupa cite am auzit, era necesar sa fiu insotit de persoana cu pasaport romanesc, adica, de sotie. De asemenea, am auzit ca de ceva timp, au scos aceasta "restrictie". Insa nu stiu concret daca e asa sau nu. Am incercat sa clarific aceasta intrebare la Consulatul Romaniei in Chisinau, Serviciul Imigrari al Romaniei si Ambasada Italiei la Chisinau. Asa si nu am inteles nimic de la ei.

Poate cineva sa raspunda la aceasta intrebare? Merci.
Offline BG  
#23 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 12:50:32(UTC)
BG
Postari: 55
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 9
eu asa si nam inteles am vorbit cu un prieten si el a zis ca pe majoritatea care frontiera pe la iashi cu certificatul ala de roman si pasaportul moldevenesc ii intorc inapoi. Pe cine sa cred??
Offline lexus  
#24 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 13:03:54(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
BG a scris:
eu asa si nam inteles am vorbit cu un prieten si el a zis ca pe majoritatea care frontiera pe la iashi cu certificatul ala de roman si pasaportul moldevenesc ii intorc inapoi. Pe cine sa cred??

.....eu zic ca pe prietenul tau, daca tot iti e prieten si e in cunostinta de cauza....nu ?....mai putin parerile lipsite de experienta personala de pe forum.....

_____
sa facem un tracking list: cine a trecut, directia (dus-intors sau doar intr-o directie: RO->MD, MD->RO), la ce punct de frontiera, cu ce documente si data, numai atunci vom putea sa ne facem vre-o parere.

Editeaza de catre utilizator joi, 18 noiembrie 2010 13:11:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dmitrii0009  
#25 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 13:15:14(UTC)
dmitrii0009
Postari: 9
Treci pe la leuseni,ca acolo politia de frontiera are alte venituri,decit sa ea bani de la cei ce trec frontiera cu certificatul.S-a scris mai demult ca au trecut frontiera fara nici o problema cu certificatul si pasaportul.
Offline lexus  
#26 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 13:30:35(UTC)
lexus
dmitrii0009 a scris:
Treci pe la leuseni,ca acolo politia de frontiera are alte venituri,decit sa ea bani de la cei ce trec frontiera cu certificatul.S-a scris mai demult ca au trecut frontiera fara nici o problema cu certificatul si pasaportul.

Am vazut cazuri la leuseni ca nu permiteau.
Sa se faca tracking list ! Nu ma intereseaza pareri, doar experienta personala !
Offline dmitrii0009  
#27 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 13:38:30(UTC)
dmitrii0009
Postari: 9
LA FIECARE O SA FIE DIFERIT,N-O SA TE AJUTE ASTA NIMIC CA AI SA FACI TRACKING LIST POLITIA POATE SA ZICA MULT CA SA FACA UN BAN,CINEVA O SA TREACA FARA PROBLEME DAR CUIVA O SAI ZICA CA NU SE PERMITE.CITESTE PRIMUL MESAJ DIN ACEST TOPIC SI AI SA VEZI CA SE PERMINE PRIN LEGE SA TRECI FRONTIERA.
Offline sandrew  
#28 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 16:14:28(UTC)
sandrew
Informatie de pe site-ul granicerilor md

http://www.border.gov.md/index_guest.php

maria 14 Noiembrie 2010, 22:17:09

Am dubla cetatenie romano-moldoveneasca si as dori sa stiu daca in cazul in care la vama romaneasca trec doar cu buletinul la vama moldoveneasca mai este obligatorie sau necesara viza, tinand cont ca sunt si cetatean roman?

Ofiter de serviciu Bejan: Vă informăm că, în conformitate cu prevederile punctului (1), art. 1 al Legii Republicii Moldova „Cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova” nr. 269 din 09.11.1994 - Cetăţenii Republicii Moldova au dreptul de a ieşi şi intra în Republica Moldova în baza paşaportului, iar refugiaţii şi beneficiarii de protecţie umanitară - în baza documentului de călătorie, eliberate de organele competente. În ceia ce ţine de documentele pentru intrarea in ţara de destinaţie şi evitarea unor neclarităţi, Vă sugerăm să consultaţi organele de frontieră a României prin intermediul Consulatului, Ambasadei României sau autoritatea de frontieră: www.politiadefrontiera.ro

si inca o prevedere din legislatia md

L E G E
cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova

nr. 269-XIII din 09.11.94

Monitorul Oficial al R.Moldova nr.6/54 din 26.01.1995

art.1 alin.(6) Modul de intrare pe teritoriul altui stat este reglementat de legislaţia acestuia.

Editeaza de catre utilizator joi, 18 noiembrie 2010 16:18:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#29 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 17:02:07(UTC)
Cezar
Lume, legea nu are cum sa interzica. Granicerii nostri conform legii treb sa ne permita doar in baza pasaportului MD fara vreo careva viza. Viza sau cetatenia e in competenta tarii de destinatie (in cazul nostru RO). Pur si simplu ca sa nu aiba rac la creieri granicerii nostri se mai freaca cu mintea. Asa si Politia e frontiera RO - parca nu demult cineva a postat un raspuns oficial ca se permite trecerea in Ro si iesirea cu orice act care confirma cetatenia romana (dupa caz si pasaport MD). Iata ce a scris si sandrew, confirma cele spuse de mine.
eu personal am intrebat granicerii mai demult cum e procedura in general de trecere. ei mi-au spus ca doar in baza pasaportului si restul nu ii intereseaza. Faza cu vize (si alte pricoale) vine de la companiile aeriene, care suporta cheltuieli in cazul reintoarcerii pasagerului din motive de lipsa de viza. De aici vin toate zvonurile si toata fobia.

PS. Vama Sculeni a fost mereu cea mai debila. Daca doriti telefonez catre granicerii din Leuseni si intreb concret info proaspata despre pasaport MD + cetatenie(am acolo prieteni ca am lucrat in vama Leuseni).
Offline I.Igor  
#30 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 17:12:01(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
Cezar mai bine ar fi un raspuns oficial pe care fiecare doritor il poate imprima si poate sal tina in pasaport pentru al arata in caz de ceva.
Offline I.Igor  
#31 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 17:13:56(UTC)
I.Igor
duminica intentionez sa plec la Bucuresti pentru ami perfecta buletinul si va povestesc daca merge pontu acesta.
thanks 1 utilizator a multumit I.Igor acest post util.
Offline arron  
#32 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 21:30:50(UTC)
arron
Postari: 131
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 15
Locatia: R. Moldova
Luni seara am trecut vama cu Pas MD si certificatul de cetatenie eram vreo 5 persoane in rutiera si totul a mers ca pe unt.
thanks 5 au multumit acest post util arron.
Offline BG  
#33 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 15:50:43(UTC)
BG
grey a scris:
destul de des vad intrebarea asta, aici pe forum.

atasez un raspuns oficial:

REZUMAT: se poate de trecut frontiera dintre MD si RO avand ca documente certificatul ala galben si pasaport MDA.

Eu am vrut sa te intreb tu ai scrisoare oficiala cu stampile, cu tot, ca sa ii pot demnstra la vama ca e scrisoare de la frontiera
Offline BG  
#34 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 16:10:58(UTC)
BG
Uitativa la ultimul aliniat Asta e din legea LEGE nr. 248 din 20 iulie 2005

ART. 29
(1) La intoarcerea pe teritoriul Romaniei, cetatenii romani au obligatia sa
prezinte organelor politiei de frontiera documentele de calatorie in strainatate
valabile, emise de autoritatile competente romane din tara sau din strainatate.
(2) Organele politiei de frontiera pot permite intrarea pe teritoriul
Romaniei a cetateanului roman care se legitimeaza cu un document de calatorie
emis de autoritatile competente romane, a carui valabilitate a incetat, numai
dupa efectuarea verificarilor corespunzatoare in evidentele specifice, cu
privire la identitatea si cetatenia titularului. In acest caz durata
verificarilor efectuate nu poate depasi 24 de ore din momentul prezentarii
solicitantului in punctul de trecere a frontierei.
(3) In cazul in care persoana care se prezinta in punctul de trecere a
frontierei pentru a intra pe teritoriul Romaniei declara ca este cetatean roman,
dar nu poseda documente eliberate de autoritatile romane, valabile sau expirate,
care sa ateste identitatea acesteia, organele politiei de frontiera efectueaza
in cel mai scurt timp posibil verificarile necesare pentru stabilirea
identitatii si cetateniei persoanei respective.
(4) In situatia in care persoana prevazuta la alin. (3) este titulara a unui
document de calatorie eliberat de un alt stat si indeplineste conditiile de
intrare pe teritoriul Romaniei, potrivit legii, organele politiei de frontiera
permit intrarea acesteia in tara, in calitate de strain, si o indruma totodata
sa se adreseze Directiei Generale de Pasapoarte din cadrul Ministerului
Administratiei si Internelor, pentru clarificarea situatiei privind cetatenia
romana.
(5) Organele politiei de frontiera sunt obligate sa permita intrarea pe
teritoriul Romaniei persoanelor prevazute la alin. (2) si (3), de indata ce
stabilesc identitatea acestora, precum si faptul ca sunt cetateni romani.

dar mai este si alta parte ce inseamna document de calatorie:

ART. 6
(1) Tipurile de documente de cãlãtorie pe baza cãrora cetãţenii români pot
cãlãtori în strãinãtate, eliberate în condiţiile prezentei legi, sunt
urmãtoarele:
a) paşaport diplomatic*);
b) paşaport de serviciu*);
c) paşaport simplu;
d) paşaport simplu temporar;
e) titlu de cãlãtorie.
(2) Forma şi conţinutul documentelor de cãlãtorie prevãzute la alin. (1) se
stabilesc prin hotãrâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Administraţiei
şi Internelor şi a Ministerului Afacerilor Externe.

Editeaza de catre utilizator vineri, 19 noiembrie 2010 16:13:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#35 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 16:22:53(UTC)
Cezar
BG uite ca este raspunsul in postul scris de tine:
Citat:
Offline sandrew  
#36 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 16:44:24(UTC)
sandrew
BG a scris:

ART. 29
prezinte organelor politiei de frontiera documentele de calatorie in strainatate
frontierei pentru a intra pe teritoriul Romaniei declara ca este cetatean roman,
dar nu poseda documente eliberate de autoritatile romane, valabile sau expirate,
romana.

ART. 6
urmãtoarele:
c) paşaport simplu;
e) titlu de cãlãtorie.

nu incurca aplicarea legii, unde clar este scris ca statul nu poate sa interzica intrarea in tara sa a cetatenilor proprii la prezentarea documentului ce atesta cetatenia romaniei.
Offline sandrew  
#37 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 16:54:33(UTC)
sandrew
BG a scris:

ART. 29
romana.

ART. 6
urmãtoarele:
c) paşaport simplu;
e) titlu de cãlãtorie.

În conformitate cu prevederile art. 2 alin (1) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate cu modificările şi completările ulterioare, "Cetăţenilor români care indeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege le este garantat dreptul de a călători în străinătate, de a emigra şi de a reveni oricând în ţară. Nici o autoritate română nu îi poate interzice, în nici o situaţie, unui cetăţean român să se reîntoarcă pe teritoriul României". Potrivit art.33 alin.(1) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005, aprobate prin H.G. nr. 94/2006, cu modificările şi completările ulterioare, "Cetăţeanul român care are domiciliul în străinătate îşi poate stabili oricând, în mod liber, domiciliul în România".

vezi parca e tot aceeasi lege.

asa ca poti sa ai dreptate cu referinta la art.29 numai daca esti jurist, ca sa spui ca asa e.

dar totusi nu esti si respectiv nu ai dreptate.

Editeaza de catre utilizator vineri, 19 noiembrie 2010 16:55:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline BG  
#38 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 20:08:29(UTC)
BG
Cezar a scris:
BG uite ca este raspunsul in postul scris de tine:

da dar acolo pin alinatul 2 si 3 se intelege ca persoanele trebuie sa aiba ``documente de cãlãtorie``
documente de cãlãtorie:
c) paşaport simplu;
e) titlu de cãlãtorie.

ca atare ei ar trebuie sa iti deie voie sa intri in Romania, o data ce le arati la vameshi ca esti Roman,

Am vrut sa ma intreb inca o data cine are scriosare o ficiala cu stampila de la "Poliţia de Frontieră Română`

eu pe 23 depun juramintul si am sal intreb pe consul si vreau sa ii arat sciroasre in caz ca el daca zice ca nu.
Offline lexus  
#39 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 21:13:05(UTC)
lexus
sandrew a scris:
În conformitate cu prevederile art. 2 alin (1) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate cu modificările şi completările ulterioare, "Cetăţenilor români care indeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege le este garantat dreptul de a călători în străinătate, de a emigra şi de a reveni oricând în ţară. Nici o autoritate română nu îi poate interzice, în nici o situaţie, unui cetăţean român să se reîntoarcă pe teritoriul României". Potrivit art.33 alin.(1) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005, aprobate prin H.G. nr. 94/2006, cu modificările şi completările ulterioare, "Cetăţeanul român care are domiciliul în străinătate îşi poate stabili oricând, în mod liber, domiciliul în România".

vezi parca e tot aceeasi lege.

asa ca poti sa ai dreptate cu referinta la art.29 numai daca esti jurist, ca sa spui ca asa e.

dar totusi nu esti si respectiv nu ai dreptate.

Da, dar nici vameshii din pacate NU sunt juristi.
De aceea ar fi foarte util pt toti de aici un document oficial cu stampila/semnatura scanat cu care poti sa-ti aperi drepturile in fata vameshilor.
Offline sandrew  
#40 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 22:40:44(UTC)
sandrew
HOTĂRARE Nr. 94 din 26 ianuarie 2006

pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor romani in străinătate

ART. 19

(1) Titlul de călătorie este documentul care se eliberează de misiunile diplomatice sau
oficiile consulare ale României cetăţenilor români aflaţi în străinătate, care nu mai posedă
document de călătorie valabil
, pentru ca titularul să îşi poată continua călătoria, reglementa
şederea pe teritoriul unui stat ori pentru a se întoarce în ţară. De la data stabilită potrivit art. 6
alin. (3) din lege, titlul de călătorie se eliberează cetăţenilor români aflaţi în străinătate, care
nu mai posedă un document de călătorie valabil, numai pentru ca titularul să se întoarcă în
ţară.

Daca nu mai poseda document de calatorie valabil
persoana care a obtinut recent cetatenia romana, nu are cum sa posedat in trecut de document de calatorie valabil eliberat de autoritatile romane. si deci nu cade sub norma data, care prevede necesitatea detinerii asupra sa a titlului de calatorie.

Editeaza de catre utilizator vineri, 19 noiembrie 2010 22:44:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit sandrew acest post util.
Offline sandrew  
#41 Postat : vineri, 19 noiembrie 2010 23:11:14(UTC)
sandrew
LEGE Nr. 248 din 20 iulie 2005
privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
ART. 50
(1) Împiedicarea de orice fel, fără drept, a exercitării de către cetăţeanul român a
dreptului la liberă circulaţie în străinătate, prin refuzul eliberării sau reţinerea
documentului de călătorie ori prin refuzul permiterii de a ieşi şi de a intra din/în
România în alte situaţii decât cele expres prevăzute de lege, constituie infracţiune şi
se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută la alin. (1) se pune în mişcare la
plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
thanks 1 utilizator a multumit sandrew acest post util.
Offline I.Igor  
#42 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 11:45:33(UTC)
I.Igor
Duminica seara am plecat la Bucuresti si luni seara am revenit inapoi, toate persoanele din microbuz eram 9 am trecut frontiera dus-intors pe baza pasaportului MD si certificatului de cetatenie.
thanks 4 au multumit acest post util I.Igor.
Offline nathally_m  
#43 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 11:54:07(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
I.Igor a scris:
Duminica seara am plecat la Bucuresti si luni seara am revenit inapoi, toate persoanele din microbuz eram 9 am trecut frontiera dus-intors pe baza pasaportului MD si certificatului de cetatenie.

Felicitare.
Spune-mi te rog- cred ca ai plecat pentru a depune la transcriere?
Atunci povesteste-mi in detalii, unde, ce acte trebuie, taxele. Te rog mult. Si la care vama ai trecut??

Multumesc mult.
Offline I.Igor  
#44 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 12:12:23(UTC)
I.Igor
Am plecat le Bucuresti si am depus actele pentru a obtine cartea de idenitate, actele liam transcris la consulat in Chisinau.
Am trecut frontiera pe la Leuseni-Albita.
thanks 1 utilizator a multumit I.Igor acest post util.
Offline BG  
#45 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 19:32:54(UTC)
BG
sandrew a scris:
LEGE Nr. 248 din 20 iulie 2005
privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
ART. 50
(1) Împiedicarea de orice fel, fără drept, a exercitării de către cetăţeanul român a
dreptului la liberă circulaţie în străinătate, prin refuzul eliberării sau reţinerea
documentului de călătorie ori prin refuzul permiterii de a ieşi şi de a intra din/în
România în alte situaţii decât cele expres prevăzute de lege, constituie infracţiune şi
se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută la alin. (1) se pune în mişcare la
plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Am fot azi si am depus juramintul, si la urma lam intrebat pe consul , el a zis ca nu poti sa treci vama trebuie trebuie titlu de calatorie, iam aratat scrisoarea de la frontiera, si iam aratat articolul 29 din legea Nr.248 din 20 iulie 2005 el mia zis ca aceasta lege se refera la cei care traiesc in Romania, care au domiciuliu in Romania, dar cred ca e aberatie, si a inceput sa se inerveze si mai zis ca trebuie titlu de calatorie apoi iam zis ca titlul acesta til ea cind intri in Romania, si cu ce document iesi atuncea din Romania, el mai zis ca iti faci pasaport, Si pina la urma mia zis, eu tie nu pot sa iti zic ca ai voie, capoi daca te intorc de la vama o sa vii la mine si o sa te plingi. Am cerut de la el o lege unde scrie alb pe negru ca nu ai voie sa intri in Romania, el mai zis ca nu tine minte dar e in aceasta lege nr.248 din 20 iulie 2005, si mai zis ca e jurist. si la urma mai mai zis ce tie jele sa dai 60 euro... am vlazut ca nu imi zice nimic important si am plecat, tot a rams asa neclar intrebarea
thanks 2 au multumit acest post util BG.
Offline rodingeana  
#46 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 19:38:28(UTC)
rodingeana
Postari: 47
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 5
BG a scris:
Am fot azi si am depus juramintul, si la urma lam intrebat pe consul , el a zis ca nu poti sa treci vama trebuie trebuie titlu de calatorie, iam aratat scrisoarea de la frontiera, si iam aratat articolul 29 din legea Nr.248 din 20 iulie 2005 el mia zis ca aceasta lege se refera la cei care traiesc in Romania, care au domiciuliu in Romania, dar cred ca e aberatie, si a inceput sa se inerveze si mai zis ca trebuie titlu de calatorie apoi iam zis ca titlul acesta til ea cind intri in Romania, si cu ce document iesi atuncea din Romania, el mai zis ca iti faci pasaport, Si pina la urma mia zis, eu tie nu pot sa iti zic ca ai voie, capoi daca te intorc de la vama o sa vii la mine si o sa te plingi. Am cerut de la el o lege unde scrie alb pe negru ca nu ai voie sa intri in Romania, el mai zis ca nu tine minte dar e in aceasta lege nr.248 din 20 iulie 2005, si mai zis ca e jurist. si la urma mai mai zis ce tie jele sa dai 60 euro... am vlazut ca nu imi zice nimic important si am plecat, tot a rams asa neclar intrebarea

pai conulul nu stie cum sa mai ia bai din noi,si de aceasta zic asa.dar sotul a mers de nenumarate ori in romania cu certificatul de cetatanie si la vama nu intreaba de nici un titlu de calatorie.de la ambasada nu mai stiu cum sa mai zmulga niste bani din noi si ......................
Offline Cezar  
#47 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 19:40:02(UTC)
Cezar
BG a scris:

Tot umbli cu intrebatul.. mdaaa..
Consulul goneste. In lege nu scrie nimic despre domiciliu. Scrie doar de cetateni romani. Dupa spusele consulului cei ce nu au domiciliu in RO se primesc ca nu sunt romani si nu sunt oameni. Si inca mai p..deste ca noua ne e jale de 60 euro.. pfff... Trebuie dat in judecata porcul, si toti care vor interzice intrarea in RO.

PS:Iata chiar azi nush care a postat ca au trecut 9 oameni, toti cu pasaport MD + cetatenia, si totul Ok.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
BG
Offline BG  
#48 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 19:52:12(UTC)
BG
BG a scris:
Am fot azi si am depus juramintul, si la urma lam intrebat pe consul , el a zis ca nu poti sa treci vama trebuie trebuie titlu de calatorie, iam aratat scrisoarea de la frontiera, si iam aratat articolul 29 din legea Nr.248 din 20 iulie 2005 el mia zis ca aceasta lege se refera la cei care traiesc in Romania, care au domiciuliu in Romania, dar cred ca e aberatie, si a inceput sa se inerveze si mai zis ca trebuie titlu de calatorie apoi iam zis ca titlul acesta til ea cind intri in Romania, si cu ce document iesi atuncea din Romania, el mai zis ca iti faci pasaport, Si pina la urma mia zis, eu tie nu pot sa iti zic ca ai voie, capoi daca te intorc de la vama o sa vii la mine si o sa te plingi. Am cerut de la el o lege unde scrie alb pe negru ca nu ai voie sa intri in Romania, el mai zis ca nu tine minte dar e in aceasta lege nr.248 din 20 iulie 2005, si mai zis ca e jurist. si la urma mai mai zis ce tie jele sa dai 60 euro... am vlazut ca nu imi zice nimic important si am plecat, tot a rams asa neclar intrebarea[/quote

el mie la fel mia spus ca unii dau voie altii vamesh nu dau voie, dar dupa lege nu se poate,
Offline BG  
#49 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 20:03:24(UTC)
BG
Cezar a scris:
Tot umbli cu intrebatul.. mdaaa..
Consulul goneste. In lege nu scrie nimic despre domiciliu. Scrie doar de cetateni romani. Dupa spusele consulului cei ce nu au domiciliu in RO se primesc ca nu sunt romani si nu sunt oameni. Si inca mai p..deste ca noua ne e jale de 60 euro.. pfff... Trebuie dat in judecata porcul, si toti care vor interzice intrarea in RO.

PS:Iata chiar azi nush care a postat ca au trecut 9 oameni, toti cu pasaport MD + cetatenia, si totul Ok.

lasa ca saptamina viitoare ma o sa incerc sa trec vama si o sa intreb de vamesh sa vad ce raspuns ei o sa imi deie, si am sa va scriu aicea
Offline I.Igor  
#50 Postat : marți, 23 noiembrie 2010 20:16:54(UTC)
I.Igor
BG cu asa intrebari la vamesi risti sa nu treci poti sai provoci dar fa cum vrei.
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.