Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Danyela19  
#1 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 11:36:02(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Danyela19
Postari: 41
Buna! Am o intrebare, daca mamica mea e divortata atunci cum poate sa transcrie certificatul de divort? Mi-au zis ca trebuie sa plece la Bucuresti ca sa-l schimbe, in Chisinau nu se ocupa cu astaRog mult cine stie sa raspunda,daca stiti care acte sunt necesare si unde anume ne putem adresa[strada]!

* Dupa divortz a ramas cu numele sotului.Nascuta in 1964.

Multumesc anticipat!

----Scuze ca am deschis topic nou ,insa nu gasesc raspuns la intrebare.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 13 octombrie 2010 11:36:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#2 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 13:48:33(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Danyela19 a scris:
Buna! Am o intrebare, daca mamica mea e divortata atunci cum poate sa transcrie certificatul de divort? Mi-au zis ca trebuie sa plece la Bucuresti ca sa-l schimbe, in Chisinau nu se ocupa cu astaRog mult cine stie sa raspunda,daca stiti care acte sunt necesare si unde anume ne putem adresa[strada]!

* Dupa divortz a ramas cu numele sotului.Nascuta in 1964.

Multumesc anticipat!

----Scuze ca am deschis topic nou ,insa nu gasesc raspuns la intrebare.

depune actele ca petru transcrierea cer.de nastere si pe cert de nastere romanesc se face o mentiune ca e divortata..nu se elib cert de divot roman..+ trebuie hotarirea ins de judecata de la divor si cert de casatorie mold...
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline Danyela19  
#3 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 14:01:17(UTC)
Danyela19
dolce-vitta a scris:
depune actele ca petru transcrierea cer.de nastere si pe cert de nastere romanesc se face o mentiune ca e divortata..nu se elib cert de divot roman..+ trebuie hotarirea ins de judecata de la divor si cert de casatorie mold...

Daca cumva stii,trebuie initial sa ai certificatul de nastere si apoi cu acesta sa te duci la Bucureshti,sau aceasta mentiune se poate si la Chisinau de facut,daca costa ceva?
Sau trebuie sa faci certificat de nastere sa primeshti cnp si apoi sa faci acea mentiune,adik care ar fi treptele?

ms anticipat
Offline dolce-vitta  
#4 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 14:04:02(UTC)
dolce-vitta
Danyela19 a scris:
Daca cumva stii,trebuie initial sa ai certificatul de nastere si apoi cu acesta sa te duci la Bucureshti,sau aceasta mentiune se poate si la Chisinau de facut,daca costa ceva?
Sau trebuie sa faci certificat de nastere sa primeshti cnp si apoi sa faci acea mentiune,adik care ar fi treptele?

ms anticipat

mai intii transcrii cert de nastere si apoi depui actele pentru mentiunea privind divortul..stiu precis ca la Chisinau nu fac..numai la Bucuresti
Offline Danyela19  
#5 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 14:13:53(UTC)
Danyela19
dolce-vitta a scris:
mai intii transcrii cert de nastere si apoi depui actele pentru mentiunea privind divortul..stiu precis ca la Chisinau nu fac..numai la Bucuresti

Dar nu stii cam cit costa,si unde anume se face aceasta mentiune la BUCURESTI?
Offline Alocica  
#6 Postat : joi, 28 octombrie 2010 14:00:38(UTC)
Nivel: Incepator
Alocica
Postari: 6
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Locatia: Moldova
dolce-vitta a scris:

Buna ziua am si eu o intrebare catre tine....spune-mi te rog frumos ce e aia hotarire ins de la divort...de unde se elibereaza...e ceva adaugator la certif de divort? mersi mult
Alocica ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
adv_heart.jpg
Offline dolce-vitta  
#7 Postat : joi, 28 octombrie 2010 14:03:36(UTC)
dolce-vitta
Alocica a scris:
Buna ziua am si eu o intrebare catre tine....spune-mi te rog frumos ce e aia hotarire ins de la divort...de unde se elibereaza...e ceva adaugator la certif de divort? mersi mult

este hotarirea instantei de judecata....in baza careia sa eliberat cert de divor..o ei de la judecata ...unde a fost inaintata cererea de divort
Offline Alocica  
#8 Postat : joi, 28 octombrie 2010 14:55:30(UTC)
Alocica
dolce-vitta a scris:
este hotarirea instantei de judecata....in baza careia sa eliberat cert de divor..o ei de la judecata ...unde a fost inaintata cererea de divort

Mersi mult dar as vrea sa mai aflu daca se poate ce acte mai sunt necesare in afara de aceast hotarire si unde anme la Bucuresti trebuie de prezenta...si va rog mult in cit timp se face aceasta mentiune...iti aplica stampila pe loc sau e necesar ceva timp ....mersi anticipat...

Editeaza de catre utilizator joi, 28 octombrie 2010 15:00:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Alocica ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
(22).jpg
Offline dolce-vitta  
#9 Postat : joi, 28 octombrie 2010 15:05:02(UTC)
dolce-vitta
Alocica a scris:
Mersi mult dar as vrea sa mai aflu daca se poate ce acte mai sunt necesare in afara de aceast hotarire si unde anme la Bucuresti trebuie de prezenta...si va rog mult in cit timp se face aceasta mentiune...iti aplica stampila pe loc sau e necesar ceva timp ....mersi anticipat...

se prezinta mai multe acte nu numai hotarirea instantei de judecata si stiu precis ca dureaza ..nu se aplica mentiune imediat ..undeva timp de o luna..dar mai bine suna la Bucuresti..unde se transcriu cert.de nastere si intreaba la sigur ce ate ai nevoie.
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline Alocica  
#10 Postat : joi, 28 octombrie 2010 15:15:04(UTC)
Alocica
Mersi mult....:)
Offline mihaela74  
#11 Postat : duminică, 27 februarie 2011 10:19:54(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
stie cineva ce acte trebuie pentru a obtine stampila de devort in certificatul de nastere,in cit timp?
Offline lilia2011  
#12 Postat : joi, 10 martie 2011 16:06:56(UTC)
lilia2011
mihaela74 a scris:
stie cineva ce acte trebuie pentru a obtine stampila de devort in certificatul de nastere,in cit timp?

salut mihaela74.spune-mi te rog ai mai aflat raspunsul la intrebarea ta ca si eu am aceiasi problema si aici nu se scrie nimic despre asta.
Offline Ascuns  
#13 Postat : miercuri, 30 martie 2011 15:58:12(UTC)
Nivel: Membru
Ascuns
Postari: 12
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 4
Locatia: Chisinau
Pentru a avea mentiunea de divort in certificatul de nastere,e nevoie sa prezinti:
4 copii legalizate notarial si originalul cert.de nastere romanesc
4 copii legalizate notarial si originalul cert.de divort
4 copii legalizate notarial si originalul extrasului de casatorie
4 copii simple a buletinului de identitate
4 copii simple a pasaportului national mold.
Dupa 2 luni primesti certificatul cu mentiunea si numai dupa asta poti da la CNP.
Offline ElenaP  
#14 Postat : miercuri, 30 martie 2011 16:06:39(UTC)
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Ascuns a scris:
Pentru a avea mentiunea de divort in certificatul de nastere,e nevoie sa prezinti:
4 copii legalizate notarial si originalul cert.de nastere romanesc
4 copii legalizate notarial si originalul cert.de divort
4 copii legalizate notarial si originalul extrasului de casatorie
4 copii simple a buletinului de identitate
4 copii simple a pasaportului national mold.
Dupa 2 luni primesti certificatul cu mentiunea si numai dupa asta poti da la CNP.

Dar este aceasta mentiune absolut necesara? Eu sunt divortata dar nu am mentionat asta cind am depus actele pentru cetatenie. Numele meu este acum ce de fata mare si in buletin nu am nici un fel de stampile de casatorie/divort. Este aceasta o cerinta prin lege?
Offline Ascuns  
#15 Postat : miercuri, 30 martie 2011 16:20:46(UTC)
Ascuns
falsificarea datelor despre starea civila are tangenta cu codul penal,daca te depisteaza suporti consecintele
Offline kirstem  
#16 Postat : marți, 5 aprilie 2011 21:18:08(UTC)
kirstem
Postari: 62
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 16
Locatia: moldov
ASCUNS dar de unde ai luat tu cu 4 copii....nu au hirte de veceu cei de la oficiu starii civile?..imi pare mie ca duci lumea in eroare
Offline mihaela74  
#17 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 09:35:57(UTC)
mihaela74
eu am dat deja actele necesare pentru mentiunea de divort,cererea scrisa pe loc,
certificatul de nastere ro fara CNP in original+copie
certificatul de casatorie MD+copie
certificatul de divort+copie
buletin md+copie
pasaport md+copii
lua-ti si certificatul de casatorie ro+copie dar nu tin minte
fila consulara a certificatului de nastere o i-ai din biroul 7(trebuie sa ai minimum 4 saptamini de la transcriere)
nici o hotarire de judecata nu m-a cerut
Se face totul la Starea civila sectorul N1, •Adresa: B-dul Maresal Alex. Averescu, Nr. 17, Sector 1
•Telefon: 021/2220109, 021/2221299, 021/2223151
•Pagina web: www.primariasector1.ro/
Este un birou subsol,spui gardianului ca i-ti trebuie mentiunea de divort si te indreapta,nu este rind acolo.
Dar nu stiu de ce dar doamna de acolo,cam brutala i-mi zicea din prima ca i-mi trebuie certificatul de casatorie sa-mi puna mentiunea, apoi zice "da tu ce ai alta casatorie"?,apoi mi-a luat cetificatul de nastere sa-mi puna mentiunea in el fara
sa-mi lamureasca ceva ca era foarte inervata,cam incurcata chestia cu divortul la romani.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 aprilie 2011 10:05:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util mihaela74.
Offline ingusea  
#18 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 09:51:13(UTC)
ingusea
Postari: 15
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova, Chisinau
Salut, Mihaela74, spunemi te rog, dar pentru mentiunea de divort tiau cerut certificatul de casatorie moldovenesc sau nu?
Offline mihaela74  
#19 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 09:59:26(UTC)
mihaela74
ingusea a scris:
Salut, Mihaela74, spunemi te rog, dar pentru mentiunea de divort tiau cerut certificatul de casatorie moldovenesc sau nu?

da,cerificatul din prima casatorie+divortul+copii
Offline mihaela74  
#20 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 10:07:44(UTC)
mihaela74
mihaela74 a scris:
da,cerificatul din prima casatorie+divortul+copii

vezi ca am mai complectat ceva,i-mi mai aduc aminte,bafta.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 aprilie 2011 10:09:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ingusea  
#21 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 11:06:35(UTC)
ingusea
Postari: 15
Locatia: Moldova, Chisinau
multumesc, dar dupa divort iti iau certificatul de casatorie. Ai facut extras?
Offline mihaela74  
#22 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 15:19:32(UTC)
mihaela74
ingusea a scris:
multumesc, dar dupa divort iti iau certificatul de casatorie. Ai facut extras?

da,este extrasul,de la arhiva
Offline Ascuns  
#23 Postat : duminică, 10 aprilie 2011 21:57:01(UTC)
Ascuns
kirstem a scris:
ASCUNS dar de unde ai luat tu cu 4 copii....nu au hirte de veceu cei de la oficiu starii civile?..imi pare mie ca duci lumea in eroare

aSA SE CERE LA CONSULATUL DE LA cAHUL
Offline shullerm  
#24 Postat : joi, 25 august 2011 11:00:21(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Mama mea a obtinut certificatul de nastere pe data de 18 august, si ieri a mers la Bucuresti sa incerce sa depuna pentru pasaport deodata(ea este divortata, si de la noi de la consulat, au forwardat-o la Bucuresti cu CN). Ce sa zic, A REUSIT!! Nici nu au intrebat-o acolo daca este sau nu casatorita, asa ca nu shi-a facut mentiune de divort. Sper sa ajute aceasta info cuiva.

postez in 2 topicuri
thanks 2 au multumit acest post util shullerm.
Offline Cezar  
#25 Postat : joi, 25 august 2011 12:38:12(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: shullerm Go to Quoted Post
Mama mea a obtinut certificatul de nastere pe data de 18 august, si ieri a mers la Bucuresti sa incerce sa depuna pentru pasaport deodata(ea este divortata, si de la noi de la consulat, au forwardat-o la Bucuresti cu CN). Ce sa zic, A REUSIT!! Nici nu au intrebat-o acolo daca este sau nu casatorita, asa ca nu shi-a facut mentiune de divort. Sper sa ajute aceasta info cuiva.

postez in 2 topicuri

Mama ta e cu nume de fata mare in toate actele? Adica in CN, certificat constatator, buletin si pasaport?
Daca asa atunci pur si simplu nu au observat cei de la pasapoarte, altfel avea sa aiba prikliucenii. Insa mentiunea de divort oricum treb de facut ca incalca legea.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline serjmin  
#26 Postat : joi, 25 august 2011 12:47:59(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti

postez in 2 topicuri

mentiunea de divort trebuie mai mult la oameni decat la cei de la pasapoarte.daca in toate actele figureaza doar un nume de familie atunci de unde stiu ei sa ceara mentiunea- cei de la pasapoarte?

Editeaza de catre utilizator joi, 25 august 2011 12:49:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline shullerm  
#27 Postat : joi, 25 august 2011 12:59:15(UTC)
shullerm
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Mama ta e cu nume de fata mare in toate actele? Adica in CN, certificat constatator, buletin si pasaport?
Daca asa atunci pur si simplu nu au observat cei de la pasapoarte, altfel avea sa aiba prikliucenii. Insa mentiunea de divort oricum treb de facut ca incalca legea.

da, are numele de fata. Noi tot ne gindeam ca o sa aiba prikliucenii, dar... a trecut. Poate pe urma a da si mentiune sa-i faca. Sincer sa fiu nu vad pentru ce ar trebui ea(mentiunea).
thanks 1 utilizator a multumit shullerm acest post util.
Offline ssergiu  
#28 Postat : joi, 25 august 2011 13:01:50(UTC)
ssergiu
Postari: 90
A fost multumit de: 26 -ori in postarea 16
Locatia: Chisinau. Cetăţean Român
da, are numele de fata. Noi tot ne gindeam ca o sa aiba prikliucenii, dar... a trecut. Poate pe urma a da si mentiune sa-i faca. Sincer sa fiu nu vad pentru ce ar trebui ea(mentiunea).

presupun ca a intrebato daca e maritata si ea a raspuns ca nu?
Offline mayaaa  
#29 Postat : joi, 25 august 2011 13:04:52(UTC)
mayaaa
Postari: 24
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: floresti
cit costa ca sa facii mentiuna de divort? daca nu pot sa ma duc personal se poate altcineva prin procura sa faca acesta mentiune? merci mult
Offline Cezar  
#30 Postat : joi, 25 august 2011 13:06:09(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida

Pentru structurile de forta, SRI, SIS etc, ca sa stie ca e anume acest om si nu altul in caz de le trebuie sa gaseasca pentru ceva acest om. Cum si cu chestia de inregistrare la consulatele din tarile unde te afli de exemplu, adica la evidenta sa te pui, ca pe urma sa stie unde sa te caute. Sper ca ai inteles ce am avut in vedere :)
Birocratie.
Cum si la noi, eu cand am schimbat pasaportul MD am comandat pe registru.md pasaport nou, ca este asa serviciu. Nu, ei m-au chemat ca stareac mea civila s-a schimbat si treb sa le demonstrez certificatul de casatorie ca ei vad in baza de date certificatul si vor sa il vada, sa il pipaie. Asta e birocratie.
Offline serjmin  
#31 Postat : joi, 25 august 2011 13:09:18(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: mayaaa Go to Quoted Post
cit costa ca sa facii mentiuna de divort? daca nu pot sa ma duc personal se poate altcineva prin procura sa faca acesta mentiune? merci mult

se poate sa faci prin intermediari.cat costa nu stiu.stiu ca dureaza cam 1 luna.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline shullerm  
#32 Postat : joi, 25 august 2011 14:01:24(UTC)
shullerm
Originally Posted by: ssergiu Go to Quoted Post
presupun ca a intrebato daca e maritata si ea a raspuns ca nu?

din contra, nu au intrebat-o nimic Smile
Offline oatvitali  
#33 Postat : duminică, 28 august 2011 13:47:28(UTC)
oatvitali
Postari: 94
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 19
Locatia: chisinau , dosar: 23 iunie 2010 Bucuresti. nr.287** ordin №1192 din 20.12.2011.
Salut tuturor!Daţi-mi vă rog o informaţie veridică ce priveşte de menţiunii de divorţ pentru transcrierea la Bucureşti?Dacă persoana are două casătorii şi două divorţuri.Ea a rămas cu numele de familie primului soţ.Ce trebuie de transcris?Două divorţuri sau doar ultimul?Ce acte necesare şi copii are nevoie pentru transcriere de toate acestea? Ajutaţi-mă!Mersi anticipat.
Offline whatevr  
#34 Postat : joi, 29 septembrie 2011 01:46:04(UTC)
whatevr
Postari: 19
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post

Hotararea instantei??
Presupun ca daca n-a fost prin instanta, e suficient si simplul certif. de divort?
Offline whatevr  
#35 Postat : joi, 29 septembrie 2011 01:58:54(UTC)
whatevr
Originally Posted by: mihaela74 Go to Quoted Post
eu am dat deja actele necesare pentru mentiunea de divort,cererea scrisa pe loc,
buletin md+copie
pasaport md+copii
fila consulara a certificatului de nastere o i-ai din biroul 7(trebuie sa ai minimum 4 saptamini de la transcriere)
Se face totul la Starea civila sectorul N1, •Adresa: B-dul Maresal Alex. Averescu, Nr. 17, Sector 1
Este un birou subsol,spui gardianului ca i-ti trebuie mentiunea de divort si te indreapta,nu este rind acolo.
Dar nu stiu de ce dar doamna de acolo,cam brutala i-mi zicea din prima ca i-mi trebuie certificatul de casatorie sa-mi puna mentiunea, apoi zice "da tu ce ai alta casatorie"?,apoi mi-a luat cetificatul de nastere sa-mi puna mentiunea in el fara
sa-mi lamureasca ceva ca era foarte inervata,cam incurcata chestia cu divortul la romani.

SI certif. casat. Ro? Pai daca sunt divortati, care mai e rostul?..
Copiile ti le-au cerut legalizate, sau simple?
Ms
Offline whatevr  
#36 Postat : miercuri, 2 noiembrie 2011 23:26:33(UTC)
whatevr
Cu riscul de a exaspera pe unii, si in speranta de a-i ajuta pe altii, o sa postez acest mesaj pe mai multe topicuri legate de subiect (in caz ca cineva are nevoie si nu le citeste pe toate).
So..

Adresa exacta:
Bd. Maresal Averescu nr. 17
Sector 1, Bucuresti
(este exact la colt cu Arcul de Triumf)

Programul de lucru:

DEPUNERI:
L + Mc : 9-12

ELIBERARI:
Mt + J: 9-12

Actele care se cer:

- Certificatul (sau extrasul) de casatorie (original + copie xerox)
- Certificatul de divort (original + copie xerox)
- Certificatul de nastere MD (original + copie xerox)
- Certificatul de nastere RO (original + copie xerox)
- Dovada de Cetatenie (original + copie xerox)
- BI (original + copie xerox)
- Pasaport (original + copie xerox)

- Procura (o+ xerox), pt cine depune prin mandatar
- BI/Pasap. (o+xerox) mandatar

Nu se face programare in prealabil. Stai la coada si atat (care nu e foarte mare).
E bine sa ceri si sa completezi formularul cu cererea inainte sa intri efectiv, ca sa nu mai stai de 2 ori la rand.

!!! Originalele certificatelor se pastreaza, si le returneaza atunci cand iti dau mentiunea finala.
Offline cori lihnic  
#37 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 15:32:00(UTC)
cori lihnic
Postari: 4
Locatia: galati
nu se elibereaza certificat de divort, pe certificatul de nastere se trece mentiune de divort, daca e nascuta pana in 1980 se poate face si la Directia Judeteana de Evidenta populatiei nu e nevoie de mers la bucuresti. I-am depus dosarul eu mamei mele astazi,pentru CNP si mentiune de divort! Succes tuturor!!!!!
thanks 1 utilizator a multumit cori lihnic acest post util.
Offline cori lihnic  
#38 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 15:34:15(UTC)
cori lihnic
Postari: 4
Locatia: galati
Originally Posted by: mihaela74 Go to Quoted Post
buletin md+copie
pasaport md+copii

Nu se face doar la Bucuresti se poate face si in centrele judetene la evidenta populatiei.
thanks 1 utilizator a multumit cori lihnic acest post util.
Offline Slonn  
#39 Postat : joi, 29 decembrie 2011 21:17:14(UTC)
Slonn
Postari: 9
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 1
Tot am aceeasi problema.
Mama mea s-o divortat si o schimbat numele si o primit numele de fata (or cum se zice in limba romana девичья фамилия). La ambasada din Balti o femeia care o luat actele de la mine mi-a spus ca eu trebuie sa ma duc la Bucuresti si acel aviz care merge cu certefecat de nastere (MD), adica o mentiune ca e divortata, sa-l depun la un organ undeva la sectorul I. Dar un om cunoscutul meu care face toate actele romane pentru noi moldoveni (el lucreaza la un ciosc linga ambasada) mi-a spus ca el are sa faca certefecatul de nastere cu CNP fara avizul acesta. El zice ca la Romania cind ei fac certefecat de nastere ei nu cer nimic. Credeti ca asta e adevarat? A promis sa faca c. nastere si CNP in timp de o luna. Bani la sfirsit.

Editeaza de catre utilizator joi, 29 decembrie 2011 21:38:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#40 Postat : joi, 29 decembrie 2011 22:20:52(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Slonn Go to Quoted Post
Tot am aceeasi problema.
Mama mea s-o divortat si o schimbat numele si o primit numele de fata (or cum se zice in limba romana девичья фамилия). La ambasada din Balti o femeia care o luat actele de la mine mi-a spus ca eu trebuie sa ma duc la Bucuresti si acel aviz care merge cu certefecat de nastere (MD), adica o mentiune ca e divortata, sa-l depun la un organ undeva la sectorul I. Dar un om cunoscutul meu care face toate actele romane pentru noi moldoveni (el lucreaza la un ciosc linga ambasada) mi-a spus ca el are sa faca certefecatul de nastere cu CNP fara avizul acesta. El zice ca la Romania cind ei fac certefecat de nastere ei nu cer nimic. Credeti ca asta e adevarat? A promis sa faca c. nastere si CNP in timp de o luna. Bani la sfirsit.

Nu inteleg ce treaba ai tu cu actele mamei tale?
Iti faci actele tale, sau le faci pentru ea?
Sau esti minora?

Editeaza de catre utilizator joi, 29 decembrie 2011 22:21:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Slonn  
#41 Postat : duminică, 1 ianuarie 2012 14:43:09(UTC)
Slonn
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Nu inteleg ce treaba ai tu cu actele mamei tale?
Iti faci actele tale, sau le faci pentru ea?
Sau esti minora?

Nu sint minora.
Eu fac certefecat de nastere meu. Iar am aviz unde e scris ca mama s-a scimbat numele. Adica in certefecat de casatorie ea are numele al tatalui meu (sotiu al ei) iar in certefecat de nastere al meu ea are alta numele (deja девичья). De aceea de la загс eu am primit acel aviz unde este scris ca numele mamei e scimbata deoarece ea s-a divortat si din nou a luat numele de fata.

Nu stiu. Mama mi-a spus ca eu nu trebuia de loc de adus avizul acela la consulat. El trebueste anume pentru noi si FOARTE rar. Sper ca a sa fie toate normal si acolo la Romania nimeni nu va observa atentie la acest caz.

Editeaza de catre utilizator duminică, 1 ianuarie 2012 14:48:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#42 Postat : duminică, 1 ianuarie 2012 15:41:59(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Slonn Go to Quoted Post
Nu sint minora.
Eu fac certefecat de nastere meu. Iar am aviz unde e scris ca mama s-a scimbat numele. Adica in certefecat de casatorie ea are numele al tatalui meu (sotiu al ei) iar in certefecat de nastere al meu ea are alta numele (deja девичья). De aceea de la загс eu am primit acel aviz unde este scris ca numele mamei e scimbata deoarece ea s-a divortat si din nou a luat numele de fata.

Nu stiu. Mama mi-a spus ca eu nu trebuia de loc de adus avizul acela la consulat. El trebueste anume pentru noi si FOARTE rar. Sper ca a sa fie toate normal si acolo la Romania nimeni nu va observa atentie la acest caz.

Tu trebuie sa prezinti actele tale pentru transcriere, si n-are treaba ce nume poarta mama ta.
Offline Slonn  
#43 Postat : duminică, 1 ianuarie 2012 22:54:11(UTC)
Slonn
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Tu trebuie sa prezinti actele tale pentru transcriere, si n-are treaba ce nume poarta mama ta.

Da, amu eu inteleg. Am facut gresala ca am luat la consulat si avizul acela. Da ce sa faci acum, o sa astept pe omul acela care face certefecatul meu in Romania si acolo o sa vedem ce sa fie mai departe. Poate asa cum s-a intimplat e mai bine. Totus, la ambasada actele se fac 45 de zilei, iar la Bucuresti doar o luna. Si mai ieftin.
Offline katy_katy  
#44 Postat : joi, 24 mai 2012 17:02:28(UTC)
katy_katy
Postari: 17
Locatia: Iasi, Romania
Buna ziua. Am si eu o intrebare: daca esti divortat/ divortata poti depune pt certificat de nastere romanesc la Consulatul din Chisinau sau doar la Bucuresti? Referitor la mentiunea de divort stiu ca se face obligatoriu la Bucuresti. Va multumesc.
Offline annnna  
#45 Postat : duminică, 17 iunie 2012 00:28:26(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Originally Posted by: katy_katy Go to Quoted Post
Buna ziua. Am si eu o intrebare: daca esti divortat/ divortata poti depune pt certificat de nastere romanesc la Consulatul din Chisinau sau doar la Bucuresti? Referitor la mentiunea de divort stiu ca se face obligatoriu la Bucuresti. Va multumesc.

Sa ne raspunda cineva la intrebare.
Poti sa transcrii certificatul de nastere la consulat si apoi sa mergi cu certificatul transcris la Bucuresti si depui pentru mentiunea de divort?
Trebuie sa spui la consulat ca urmeza sa depui mentiunea sau trebuie sa taci pana iti transcrie certificatul si apoi chitic sa mergi la Bucuresti pentru mentiune?
Ma gandesc ca daca spui la consulat ca urmeza sa faci si mentiunea pe certificat n-or sa mai vrea sa-ti transcrie certificatul. Sau n-are nici o legatura?

Editeaza de catre utilizator duminică, 17 iunie 2012 00:29:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline LicaVT  
#46 Postat : duminică, 17 iunie 2012 09:50:19(UTC)
LicaVT
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Originally Posted by: whatevr Go to Quoted Post
Cu riscul de a exaspera pe unii, si in speranta de a-i ajuta pe altii, o sa postez acest mesaj pe mai multe topicuri legate de subiect (in caz ca cineva are nevoie si nu le citeste pe toate).
So..

Adresa exacta:
Bd. Maresal Averescu nr. 17
Sector 1, Bucuresti
(este exact la colt cu Arcul de Triumf)

Programul de lucru:

DEPUNERI:
L + Mc : 9-12

ELIBERARI:
Mt + J: 9-12

Actele care se cer:

- Certificatul (sau extrasul) de casatorie (original + copie xerox)
- Certificatul de divort (original + copie xerox)
- Certificatul de nastere MD (original + copie xerox)
- Certificatul de nastere RO (original + copie xerox)
- Dovada de Cetatenie (original + copie xerox)
- BI (original + copie xerox)
- Pasaport (original + copie xerox)

- Procura (o+ xerox), pt cine depune prin mandatar
- BI/Pasap. (o+xerox) mandatar

Nu se face programare in prealabil. Stai la coada si atat (care nu e foarte mare).
E bine sa ceri si sa completezi formularul cu cererea inainte sa intri efectiv, ca sa nu mai stai de 2 ori la rand.

!!! Originalele certificatelor se pastreaza, si le returneaza atunci cand iti dau mentiunea finala.

deoarece eshti la curent cu mai multe informatzii, spune-mi , te rog, shi mie ........... daca imi fac duplicat la CN, cit ma va costa shi in cit timp e gata ( la urgentza sau normal)? Merci.
Offline guitar_iura  
#47 Postat : vineri, 22 iunie 2012 09:54:34(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Originally Posted by: LicaVT Go to Quoted Post
deoarece eshti la curent cu mai multe informatzii, spune-mi , te rog, shi mie ........... daca imi fac duplicat la CN, cit ma va costa shi in cit timp e gata ( la urgentza sau normal)? Merci.

Chiar daca intrebarea nu imi este adresata mie, incerc sa te ajut.

La ce iti trebuie duplicatul certificatului de nastere? Daca l-ai pierdut si vrei sa ti-l faci la Bucuresti, trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.

Este gratuit, teoretic dureaza 2-3 luni, iar practic depinde cum iti este norocul. NU exista regim de urgenta. Problema cea mare este programarea - daca o faci zilele astea, se poate sa mai prinzi august 2013! Da, august 2013! Eu am facut zilele trecute la Bucuresti, pentru cineva cu divort (fiindca Bucuresti este singura optiune) pentru 5 august 2013!

Si vezi ca actele nu se mai depun pe bd. Averescu, ci pe str. Pechea - http://starecivila1.ro/info-contact/ iar programarile se fac online.

Daca nu te grabesti deloc-deloc, e ok, altfel iti recomanda sa faci la Consulatele RO din MD.

Succes!
Offline guitar_iura  
#48 Postat : vineri, 22 iunie 2012 10:01:00(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
@ LicaVT - daca stau si ma gandesc bine, informatia postata de mine mai sus s-ar putea sa nu se aplice pentru tine, daca ti s-a eliberat deja un certificat de nastere romanesc.

Eliberarea unui duplicat romanesc presupun ca urmeaza alta procedura.
Offline LicaVT  
#49 Postat : duminică, 8 iulie 2012 15:34:38(UTC)
LicaVT
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Originally Posted by: guitar_iura Go to Quoted Post
@ LicaVT - daca stau si ma gandesc bine, informatia postata de mine mai sus s-ar putea sa nu se aplice pentru tine, daca ti s-a eliberat deja un certificat de nastere romanesc.

Eliberarea unui duplicat romanesc presupun ca urmeaza alta procedura.

oricum itzi multzumesc....poate gasesc eu o solutzie......cred ca voi merge la Bucureshti
Offline Iriis13  
#50 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 22:22:34(UTC)
Iriis13
Postari: 2
Originally Posted by: annnna Go to Quoted Post
Sa ne raspunda cineva la intrebare.
Poti sa transcrii certificatul de nastere la consulat si apoi sa mergi cu certificatul transcris la Bucuresti si depui pentru mentiunea de divort?
Trebuie sa spui la consulat ca urmeza sa depui mentiunea sau trebuie sa taci pana iti transcrie certificatul si apoi chitic sa mergi la Bucuresti pentru mentiune?
Ma gandesc ca daca spui la consulat ca urmeza sa faci si mentiunea pe certificat n-or sa mai vrea sa-ti transcrie certificatul. Sau n-are nici o legatura?

Va rog sa ne raspundeti la aceste intrebari, se vede ca mai multi avem aceliasi dubii si poate cineva are deja experienta aceasta si o poate impartasi cu noi.

In ce priveste Consulatul Ro din Chisinau, pai daca le mentionati ca sunteti divortat atunci nici nu se mai discuta, va trimit la Bucuresti - verificat pe piele proprie.

Va multumim anticipat!!!
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.