Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Ra  
#1 Postat : marți, 16 decembrie 2008 20:02:25(UTC)
Nivel: Incepator
Ra
Postari: 3
Recent am luat (in sfirsit!!!) pasaportul ro cu domiciliu in RM. Pot sa ma angajez la lucru in Romania in baza respectivului? Ori e nevoie de buletin?

Editeaza de catre utilizator marți, 16 decembrie 2008 20:13:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#2 Postat : marți, 16 decembrie 2008 20:11:40(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
bineinteles ca poti, beneficiezi de toate drepturile pe care le are un cetatean roman

avand in vedere ca ai domiciliul stabil in Moldova, dar vei locui temporar in Romania poti sa-ti faci carte de rezidenta (ceva gen buletin) ca sa demonstrezi bancii de exemplu, ca ai domiciliul in Romania

Editeaza de catre utilizator marți, 16 decembrie 2008 20:12:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Iura  
#3 Postat : marți, 16 decembrie 2008 21:27:34(UTC)
Iura
Postari: 8
Salutare. adminule esti sigur ca se poate cu carte de rezidenta? unde se poate face in Bucuresti? in cat timp se elibereaza?
merci mult.
Offline VADIM  
#4 Postat : marți, 16 decembrie 2008 22:59:13(UTC)
Nivel: Membru Avansat
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
admin a scris:
bineinteles ca poti, beneficiezi de toate drepturile pe care le are un cetatean roman

avand in vedere ca ai domiciliul stabil in Moldova, dar vei locui temporar in Romania poti sa-ti faci carte de rezidenta (ceva gen buletin) ca sa demonstrezi bancii de exemplu, ca ai domiciliul in Romania

As fi cam sceptic in privinta angajatului.

Orice angajare/carte de munca si tot asa se fac mi se pare exclusiv pe baza buletinului si nu a pasaportului sau a cartii de rezidenta.

Nimeni nu neaga ca nu beneficiezi de toate drepturile, dar.... Companiile "evita" in multe cazui asa nervotriopka... Dar cine stie..
Offline rantnick  
#5 Postat : marți, 16 decembrie 2008 23:20:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
VADIM a scris:
admin a scris:

As fi cam sceptic in privinta angajatului.

Orice angajare/carte de munca si tot asa se fac mi se pare exclusiv pe baza buletinului si nu a pasaportului sau a cartii de rezidenta.

Nimeni nu neaga ca nu beneficiezi de toate drepturile, dar.... Companiile "evita" in multe cazui asa nervotriopka... Dar cine stie..

Eu sunt angajat cu cartea de rezidenta pentru memebrii de familie.
Nu stiu daca exista cartea de rezidenta pentru cetateni romani
daca exista inseamna ca ar trebui sa ai dreptul sa te angajezi
Offline admin  
#6 Postat : miercuri, 17 decembrie 2008 00:22:35(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
sunt sigur ca poti sa-ti faci carte de rezidenta daca ai pasaport romanesc cu domiciliul in Moldova,

problema care apare ulterior este ca trebuie sa dovedesti ca ai unde locui in Romania

- trebuie sa te prezinti cu proprietarul(cu actele locuintei inchiriate) la politie
- vreo 3 poze tip pasaport, vreo 2 copii ale adev. de nastere si pasaport
- taxa 1 leu
- si te prezinti la evidenta populatiei(in Romania) din sectorul in care locuiesti

daca mi-a scapat ceva nu cred ca-i f important

Editeaza de catre utilizator miercuri, 17 decembrie 2008 00:24:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline potereanu  
#7 Postat : miercuri, 24 august 2011 10:03:31(UTC)
potereanu
Postari: 2
Am nevoie de luare in spatiu .De dorit Iasi,Galati...
Offline potereanu  
#8 Postat : miercuri, 24 august 2011 10:04:18(UTC)
potereanu
Postari: 2
Am nevoie de luare in spatiu.potereanu@mail.ru
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.