Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline atusca  
#1 Postat : vineri, 24 septembrie 2010 15:01:19(UTC)
Nivel: Membru Avansat
atusca
Postari: 108
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 13
Articol realizat de Stela Popa.
Sursa: http://stelapopa.unimedia.md/2010/09/24/12312/

După ce am postat zilele trecute pe blog interviul “În 2008 -2010 au fost depuse 30.000 de juraminte pentru cetățenia română”, spiritele și discuțiile s-au încins. Aici, dar mai ales pe pagina mea de Facebook. Și nu este pentru prima oară când asist la asemenea discuții. Cert este că m-am convins încă odată că, până și unii pe care îi credeam ceva mai informați în toată această problematică (cea a redobândirii cetățeniei române), nu prea au habar de procedură. Și ca să nu vorbim în necunoștință de cauză, am pus mâna pe telefon și am contactat-o la București pe doamna Gabriela Neagu, de la Autoritatea Națională pentru Cetățenie. Un om plin de bunăvoință și care știe ce spune.

După cum vă spuneam, acum două săptămâni mi-am recăpătat ceea ce mi-a fost furat înainte de a mă naște – dreptul de a fi român cu acte în regulă. Și pentru că s-a făcut dreptate și în cazul meu, am găsit de cuviință să contribui cum pot ca să fie îndreptățiți și alții. Iată de ce, pentru toți cei interesați, vin în ajutor cu ceea ce pot și știu mai bine să fac – să vă informez.

Prezint mai jos 10 puncte importante pe care le-am desprins din discutia pe care am avut-o, pentru emisiunea MAI APROAPE DE EUROPA, cu doamna Gabriela Neagu:
1. La Autoritatea Națională pentru Cetățenie, din 2002 până ieri, au fost înregistrate 127 888 de dosare depuse. Este foarte realist ca până la sfârșitul lunii noiembrie dosarele din perioada 2002-2008 să fie definitivate. ”Suntem în fază finală cu aproape toate restanțele. Este un angajament pe care l-am luat față de noi, dar și față de petenți”, spune interlocutoarea mea.

2. În perioada 2008-2010 au fost depuse 30.000 de jurăminte pentru cetățenia română.

3. ”Termenul de 5 luni, invocat pentru redobândire, curge de la momentul în care se constată că dosarul este complet”.

4. Nu contează dacă depuneți dosarele în România sau în R. Moldova
Termenele decurg la fel. Dosarele capătă automat un număr, deoarece se lucrează în format electronic. Și în baza acelui număr este rezolvat, fără niciun fel de sicriminare.

5. Referitor la taxe. Nu se achită nicio taxă!
”Din punctul de vedere al Autorității Națională pentru Cetățenie, NU SE ACHITĂ NICIO TAXĂ. De altfel, legea privind cetățenia română stipulează clar, în articolul 34, aliniat 2, că sunt derogați de la orice plată cei care solicită redobândirea cetățeniei române”, atrage atenția Gabriela Neagu. Și continuă: ”Insistăm ca cei care vor să depună dosarul să nu apeleze la intermediari și îi rugăm să apeleze cu încredere la Autoritatea Națională pentru Cetățenie, inclusiv la birourile teritoriale din apropierea granițelor RM”.

6. Birourile teritoriale
Sunt: la Suceava, Iași, Galați, Cluj Napoca și Timișoara. Vezi AICI adresele. Funcționează de luni până vineri între orele 9.00 și 17.00. Așadar, nu faceți coadă la Chișinău sau la București. Nu uitați că în RM mai puteți merge la Bălți și Cahul.

7. Cererea pentru redobândirea cetățeniei poate fi depusă şi prin mandatar, cu procură specială
Un mare pas înainte este și faptul că cererea poate fi depusă şi prin mandatar cu procură specială şi autentică, în cazuri temeinic justificate. Persoanele cu domiciliul sau reşedinţa in străinătate pot depune această solicitare la misiunile diplomatice sau oficiile consulare competente ale Romăniei, cererile lor urmănd să fie înaintate, de îndată, Comisiei pentru cetăţenie. ”Astfel de cereri nu sunt, deocamdată foarte multe, ne spune Gabriela Neagu, dar sunt, totuși. Ele parcurg același traseu și au același regim. Important este ca persoana din partea căreia vine cererea să facă dovada imposibilității deplasării la un birou teritorial, la sediul central, la consulat sau la ambasadă”.

8. Pentru cei care au depus jurământul
Deîndată ce au intrat în posesia certificatului galben, emis de Autoritatea Națională pentru Cetățenie, se adresează instituțiilor abilitate pentru transcrierea și pentru obținerea documentelor de stare civilă: certificat de naștere, buletin de identitate, pașaport. Adică toate documentele pe care le presupune intrarea în legalitate din punctul de vedere al stării civile.

9. Pentru cei care nu se pot prezenta la depunerea jurământului
Dacă ați fost programat la o anumită dată, dar nu vă puteți deplasa, din anumite motive, să depuneți jurământul, trebuie să anunțați personalul de la Autoritatea Națională pentru Cetățenie și veți fi programat în perioada imediat următoare pentru a duce procedura la bun sfârșit. Nu există pericolul retragerii dreptului obținut. Potrivit Gabrielei Neagu, ”până acum nu a existat nicio situație de încetare a efectelor ordinului de acordare sau de redobândire a cetățeniei române”. Și încă ceva: dacă vă aflați în străinătate, puteți depune jurământul și la una dintre misiunile diplomatice ale României.

10. 2 zile din lună pentru depunerea jurământului. În 3 serii
Din luna septembrie, Autoritatea Națională pentru Cetățenie anunță 2 zile din lună pentru depunerea jurământului. În fiecare din cele două zile există 3 serii care se prezintă în aceeași zi, numai că la ore diferite: la 07.30, la 11.30 și la ora 15.00.

Succes și nu uitați: Informați-vă!

P.S.: Multumiri Stelei Popa pentru acest articol!!!

thanks 9 au multumit acest post util atusca.
Offline nagvali  
#2 Postat : vineri, 24 septembrie 2010 17:10:20(UTC)
Nivel: Incepator
nagvali
Postari: 7
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Moldova
vă mulţumim FOARTE MULT doamna...
Offline Ganster  
#3 Postat : vineri, 24 septembrie 2010 21:09:04(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
atusca a scris:
Articol realizat de Stela Popa.
Sursa: http://stelapopa.unimedia.md/2010/09/24/12312/
4. Nu contează dacă depuneți dosarele în România sau în R. Moldova
Termenele decurg la fel. Dosarele capătă automat un număr, deoarece se lucrează în format electronic. Și în baza acelui număr este rezolvat, fără niciun fel de sicriminare.

bullshit, de ce oare nu dau in acelasi moment numarul dosarului si trebuie sa te chinui luni intregi sa-l obtii ?
Offline vitaliy215  
#4 Postat : sâmbătă, 25 septembrie 2010 19:25:59(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
3. ”Termenul de 5 luni, invocat pentru redobândire, curge de la momentul în care se constată că dosarul este complet”.
interesant in legea scrie altfel.( fixarea termenului la care Comisia va verifica îndeplinirea condiţiilor necesare acordării sau redobândirii cetăţeniei române potrivit art. 10^1, termen care nu va depăşi 5 luni de la data înregistrării cererii.)
Offline Codru44  
#5 Postat : luni, 27 septembrie 2010 10:08:33(UTC)
Codru44
Postari: 174
A fost multumit de: 222 -ori in postarea 66
Ganster a scris:
bullshit, de ce oare nu dau in acelasi moment numarul dosarului si trebuie sa te chinui luni intregi sa-l obtii ?

10 puncte sunt Ok, Dar insasi abordarea si discutiile dau dovada de o totala desprindere de realitate.

1. Autorii cred ca fenomenul asteptarii de cativa ani NU reprezinta un fenomen in masa.

2. Termenul de 5 luni e absolut real...si asa si se intampla.

3. Nu e mare problema sa-ti perfectezi careva acte la oficiile starii civile din RM.

4. Nu exista nici o necesitate de a publica pe un careva site progresul (numerele dosarelor care se proceseaza la moment) din cauza ca 5 luni e termen realist!!!

5. Nu exista nici o problema de comunicare cu Autoritatea pentru cetatenie.

6. Totul e absolut gratuit (partial corect).

7. Nu exista randuri.

Ori Stela cu Nicoleta Eucarie sunt cele neinformate, ori noi, pe acest forum batem apa in piua degeaba.
Cititi articolul si comentariile, ascultati Audio.
http://stelapopa.unimedia.md/2010/09/24/12312/

Editeaza de catre utilizator luni, 27 septembrie 2010 10:09:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sandrew  
#6 Postat : luni, 27 septembrie 2010 10:32:37(UTC)
sandrew
Postari: 182
A fost multumit de: 62 -ori in postarea 35
Locatia: chisinau
Important e ca Stela in ritm triumfalist, a precizat ca de nu a obtinut in 5 luni de la depunere cetatenia, dar la a 7-8 luna. Chiar nu-i rau deloc. si plus exclamarea Gabriela Neagu, "bravo, chiar ma bucur(se are in vedere ca se bucura ca a obtinut in 7-8 luni steluta cetatenia.)", iar restul >>>>>> pai voi nu sunteti jurnalisti si nu aveti acces la ANC. PUNCTUM. In mare parte sunt niste aiureli in interviu. si mai ales cu rugamintea de a avea incredere in ANC ca ei fac tot posibilul. MORI DE RIS NU ALTA.
Offline lucian  
#7 Postat : marți, 28 septembrie 2010 09:15:07(UTC)
Nivel: Membru
lucian
Postari: 21
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 8
Locatia: Ialoveni
VIOREL BADEA:

" Toate dosarele restante de acordare a cetăţeniei române vor fi rezolvate până la finele acestui an, a declarat senatorul Viorel Badea, vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă din Senat. Vor obţine cetăţenia toţi cei care au depus dosarele până la începutul acestui an. Începând cu luna octombrie se va intra într-un ritm de soluţionare a până la 10.000 de cereri de obţinere a cetăţeniei lunar, dacă va exista această necesitate. "

http://tv7.md/?page=news...1&lang=ro&list=1
Offline sandrew  
#8 Postat : marți, 28 septembrie 2010 09:33:12(UTC)
sandrew
lucian a scris:
VIOREL BADEA:

" Toate dosarele restante de acordare a cetăţeniei române vor fi rezolvate până la finele acestui an, a declarat senatorul Viorel Badea, vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă din Senat. Vor obţine cetăţenia toţi cei care au depus dosarele până la începutul acestui an. Începând cu luna octombrie se va intra într-un ritm de soluţionare a până la 10.000 de cereri de obţinere a cetăţeniei lunar, dacă va exista această necesitate. "

http://tv7.md/?page=news...1&lang=ro&list=1

CITAT "La Autoritatea Națională pentru Cetățenie, din 2002 până ieri, au fost înregistrate 127 888 de dosare depuse. Este foarte realist ca până la sfârșitul lunii noiembrie dosarele din perioada 2002-2008 să fie definitivate. ”Suntem în fază finală cu aproape toate restanțele. Este un angajament pe care l-am luat față de noi, dar și față de petenți”, spune interlocutoarea mea".

Matematica e simpla - 127.888 total dosare 2002-2010. 60.000 de cereri anul acesta inregistrate(2010). Au depus in 2008-2010 juramintul 30.000. Au ramas pentru solutionare 10.000 dosare din 2002-2008, care vor fi rezolvate pina la sfirsit de noiembrie 2010. Deci pentru anul 2009 sunt cam 30.000, pe chind ei spuneau ca au inregistrat in 2009 aproximativ 21.000 cereri. Reiese ca pina la sfirsitul anului 2010 nu o sa ramina nici un dosar care a fost depus pina la 2010. si de la 01.01.2011 se vor apuca de cele din 2010.

Putem dormi linistit. :-({|= :-$ Applause

Editeaza de catre utilizator marți, 28 septembrie 2010 09:33:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#9 Postat : marți, 28 septembrie 2010 23:26:08(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
sandrew a scris:
CITAT "La Autoritatea Națională pentru Cetățenie, din 2002 până ieri, au fost înregistrate 127 888 de dosare depuse. Este foarte realist ca până la sfârșitul lunii noiembrie dosarele din perioada 2002-2008 să fie definitivate. ”Suntem în fază finală cu aproape toate restanțele. Este un angajament pe care l-am luat față de noi, dar și față de petenți”, spune interlocutoarea mea".

Matematica e simpla - 127.888 total dosare 2002-2010. 60.000 de cereri anul acesta inregistrate(2010). Au depus in 2008-2010 juramintul 30.000. Au ramas pentru solutionare 10.000 dosare din 2002-2008, care vor fi rezolvate pina la sfirsit de noiembrie 2010. Deci pentru anul 2009 sunt cam 30.000, pe chind ei spuneau ca au inregistrat in 2009 aproximativ 21.000 cereri. Reiese ca pina la sfirsitul anului 2010 nu o sa ramina nici un dosar care a fost depus pina la 2010. si de la 01.01.2011 se vor apuca de cele din 2010.

I don't believe this crap
in fiecare an spun, vom vedea, atunci o sa ne bucuram
Offline sandrew  
#10 Postat : miercuri, 29 septembrie 2010 08:59:47(UTC)
sandrew
Obţinerea cetăţeniei române, prin corespondenţă şi fără taxe
România, fabrică de cetăţeni UE pentru Ucraina şi Republica Moldova

Republica Moldova a intrat deja în Uniunea Europeană. Este adevărat, intrarea s-a făcut prin România, care, după votul masiv pro-Băsescu de la ultimele alegeri, a devenit extrem de concesivă în acordarea cetăţeniei pentru moldovenii de peste Prut. În afara faptului că moldovenii sunt trecuţi la redobândirea cetăţeniei, adică o simplă formalitate, fără cei opt ani de aşteptare şi fără examen, aceştia mai beneficiază şi de alte facilităţi. Astfel, pentru ca fabrica de cetăţeni români să aibă o productivitate mai mare, moldovenii din Republica Moldova şi din Ucraina care solicită cetăţenia română sunt scutiţi de orice fel de taxe. Cei care nu au avut norocul să aibă străbunici în aceste ţări trebuie să achite aproximativ 200 de lei. Totodată, moldovenii nu numai că nu trebuie să aibă domiciliu stabil în România pentru obţinerea cetăţeniei, ci pot depune actele chiar la ambasadele din ţările de origine, ajungându-se astfel la cetăţenie prin corespondenţă. Mai mult, dacă aduc „scutire medicală", moldovenii nici nu trebuie să facă efortul de a se deplasa la ambasade, ci pot trimite un reprezentant legal. Pentru cei care au treburi prin România, dacă nu ajung la sediul Ministerului Justiţiei din Capitală, aceştia au posibilitatea să depună cererile pentru obţinerea cetăţeniei la birourile teritoriale ale ministerului din Iaşi, Galaţi, Suceava, Timişoara şi Cluj-Napoca. De asemenea, pentru documentele din Republica Moldova şi cele din Ucraina nu este necesară apostilarea.

Cetăţenie cu buletin, paşaport şi cazier

Pentru moldovenii care doresc să obţină cetăţenie română sunt necesare doar câteva documente: copii după paşaport şi buletin, cazier judiciar din Republica Moldova sau Ucraina şi cazier judiciar din România şi două declaraţii personale autentificate la notar. Una din care să reiasă dacă a mai depus vreo cerere pentru redobândirea cetăţeniei române şi cealaltă din care să rezulte că nu a întreprins şi nu întreprinde sau nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept ori a siguranţei naţionale. Pentru cei care nu intră la redobândire de cetăţenie, sunt necesare, în plus: permis de şedere permanentă, domiciliu legal în România de opt ani, sau cinci ani dacă sunt căsătoriţi cu un cetăţean român, dovada locuinţei, precum şi dovada mijloacelor legale pentru o existenţă decentă în România. În plus, toţi în afară de moldoveni trebuie să cunoască limba română (scris şi citit), Constituţia României şi Imnul naţional, dar şi noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească.

În această lună, peste 800 de moldoveni de peste Prut au primit cetăţenie română, faţă de circa 600, în luna august.

Publicat Luni, 27 septembrie 2010 Claudia Marcu

http://cotidianul.ro/125...ina_si_Republica_Moldova
Offline dentist  
#11 Postat : miercuri, 29 septembrie 2010 09:23:33(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
dezinformare şi propagandă ieftină....ce aş mai vrea ca statul să-i ia cetăţenia mult"stimatei" doamne Claudia Marcu, şi să-şi redobândească atât de uşor cum o "demonstrează" ea în articol
Offline dinutza23  
#12 Postat : miercuri, 13 octombrie 2010 10:46:54(UTC)
Nivel: Incepator
dinutza23
Postari: 7
sandrew a scris:

Atentie!
conform datelor pe care le-ai postat au ramas nesolutionate 37.888 (127.888-60.000-30.000(solutionate)) de dosare din anii 2002-2009...Si daka ei tot au rezolvat 30.000 in 2 ani, rezulta din asta k la sf anului 2011 vor fi solutionate toate dosarele din 2002-2009..iar cei care au depus in 2010 s-astepte rezolvare in 2012 Think

Aberatie!!! asta fara a lua in calcul bull-shit-ul: "10.000 dosare se vor rezolva intr-o luna" deoarece este ft imposibil!!!
si dak cineva crede in asta deci rezulta k din 01.02.11 se vor rezolva dosarele depuse in 2010 (avem deja 60.000 la numar)

Eu una privesc sceptic informatia asta!

Editeaza de catre utilizator miercuri, 13 octombrie 2010 10:53:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.