Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline grey  
#1 Postat : joi, 23 septembrie 2010 22:06:21(UTC)
Nivel: Membru Avansat
grey
Postari: 91
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 12
in ultimul timp, tot mai multe discutii aud in legatura cu CI si sincer nu inteleg care ar fi avantajele detinerii CI si nu a unui pasaport CRDS ?..

va rog sa va dati cu parerea...
mersi
Offline Cezar  
#2 Postat : luni, 27 septembrie 2010 03:11:37(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
grey a scris:
in ultimul timp, tot mai multe discutii aud in legatura cu CI si sincer nu inteleg care ar fi avantajele detinerii CI si nu a unui pasaport CRDS ?..

mersi

Ti-am raspuns pe torrentsmd.

Daca nu ai nimic si nu ai de gand sa faci ceva in RO iti faci pasaport, mai ales ca pasaportul este act normal pentru uz extern. CI e act pentru uz intern, chiar daca e posibil de calatorit cu ea.
Offline guitar_iura  
#3 Postat : luni, 27 septembrie 2010 12:26:10(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
grey a scris:

mersi

Daca nu lucrezi sau nu desfasori alte activitati (legale :) ) in Romania, nu ai nevoie de CI, este suficient CRDS - pentru calatorii, etc Mai exista un aspect, legat de studentie - daca esti student bursier (ai camin+bursa) e mai bine sa iti faci CRDS, pentru ca nu pierzi caminul si bursa (asta, bineinteles, daca pentru tine caminul si bursa conteaza in vreun fel).
Daca vrei sa te angajezi in Romania, iti trebuie neaparat CI - permanenta sau provizorie:

Permanenta - inseamna sa iti faci domiciliul in Romania --> faci CI (iti vor lua pasaportul CRDS), dupa care iti faci un alt pasaport cu domiciliul in Romania;
Provizorie - iti faci CI provizorie, in baza pasaportului CRDS (din cate cunosc, dar nu bag mana in foc). Insa, valabilitatea aceastei CI nu poate depasi 1 an.
thanks 1 utilizator a multumit guitar_iura acest post util.
Offline dentist  
#4 Postat : luni, 27 septembrie 2010 13:34:30(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Mai este un aspect.....cu CI ai putea să-ţi înmatriculezi maşina în Ro, ceea ce te scuteşte de devamare/etc...
Offline grey  
#5 Postat : luni, 27 septembrie 2010 16:18:33(UTC)
grey
Postari: 91
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 12
cred ca nu imi fac la moment.

mai ales ca peste 10 ani iar trebuie sa fac rost de viza de resedinta in RO, pentru a'mi reinnoi CI...
Offline AlexandruL  
#6 Postat : luni, 27 septembrie 2010 22:07:39(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
guitar_iura a scris:
Daca nu lucrezi sau nu desfasori alte activitati (legale :) ) in Romania, nu ai nevoie de CI, este suficient CRDS - pentru calatorii, etc

..OK, dar totusi POT cumva obtine CI daca nu lucrez si nu desfasor alte activitati? sau numai daca am un sediu permanent in RO?

a doua intrebare: este CI cumva legata de drept de a obtine pensie romaneasca in varsta pensionara?
Offline guitar_iura  
#7 Postat : luni, 27 septembrie 2010 22:13:28(UTC)
guitar_iura
AlexandruL a scris:
..OK, dar totusi POT cumva obtine CI daca nu lucrez si nu desfasor alte activitati? sau numai daca am un sediu permanent in RO?

a doua intrebare: este CI cumva legata de drept de a obtine pensie romaneasca in varsta pensionara?

N-ai inteles corect ceea ce ziceam mai sus. Ziceam ca nu te poti angaja, daca nu ai CI. Ca sa obtii CI permanenta ai nevoie de o adresa la care sa stai (=domiciliu) + alte cateva acte, dar, nu trebuie sa lucrezi sau altceva de acest gen.

Legat de pensie - ca sa poti obtine pensia in RO, trebuie sa ai domiciliul in RO, care automat inseamna ca trebuie sa ai CI permanenta.

Editeaza de catre utilizator luni, 27 septembrie 2010 22:13:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#8 Postat : luni, 27 septembrie 2010 22:29:37(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
guitar_iura a scris:
N-ai inteles corect ceea ce ziceam mai sus. Ziceam ca nu te poti angaja, daca nu ai CI. Ca sa obtii CI permanenta ai nevoie de o adresa la care sa stai (=domiciliu) + alte cateva acte, dar, nu trebuie sa lucrezi sau altceva de acest gen.

Legat de pensie - ca sa poti obtine pensia in RO, trebuie sa ai domiciliul in RO, care automat inseamna ca trebuie sa ai CI permanenta.

OK, deci pot obtine CI NUMAI daca am domiciliu in RO? Normal.
Legat de pensie: si daca am domiciliu in RO si nu lucrez? Poate cineva stie ce spune legea? De exemplu, daca la moment un batran in varsta pensionara isi redobandeste cetatenie si fiica lui, care traieste in RO, il "inscrie" in domiciliul ei romanesc - o sa obtina el pensii in Romania?
Offline guitar_iura  
#9 Postat : luni, 27 septembrie 2010 22:36:48(UTC)
guitar_iura
AlexandruL a scris:
OK, deci pot obtine CI NUMAI daca am domiciliu in RO? Normal.
Legat de pensie: si daca am domiciliu in RO si nu lucrez? Poate cineva stie ce spune legea? De exemplu, daca la moment un batran in varsta pensionara isi redobandeste cetatenie si fiica lui, care traieste in RO, il "inscrie" in domiciliul ei romanesc - o sa obtina el pensii in Romania?

Subiectul despre pensie nu il cunosc inca. Stiu, insa, ca exista un acord intre Moldova si Romania, prin care cetatenii moldoveni care redobandesc/obtin cetatenia romana, pot sa ia pensie din Romania, prin recunoasterea perioadei lucrate in Moldova. Pe baza exemplului tau, nu cred ca este suficient ca acel pensionar sa fie luat in spatiu in RO, trebuie sa se depuna dosar in acest scop... Vezi aici -> http://www.cetatenie-rom...6_Pensie-romaneasca.aspx - cineva a deschis acest topic, dar nu prea vei gasi ceva concret deocamdata.

Editeaza de catre utilizator luni, 27 septembrie 2010 22:38:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit guitar_iura acest post util.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.