Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline natusic_81  
#51 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 16:33:22(UTC)
Nivel: Membru
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
PANCHIUSA a scris:
nui numai decit in bucuresti ,oriunde gasesti in romania,doar ca iti vei face buletinul in raza domiciliului.Deci daca ai domiciliu la vaslui deexemplu nu vei putea sati faci buletinul in bucuresti ci numai la vaslui si vice versa,cam asa.preturile variaza nu pot sati spun exact dar din cele citite pe forum aproximativ 100-150 e.
Cu placere,sper ca-ti vor fi de folos informatiile oferite{
o sa incerc si asa, dar trebuie sa astept mai intai ordinul sau pot sa caut acum persoana care poate face acest lucru, vezi ca daca gasesc acum o persoana si ma ia in spatiu la momentul primirii ordinului o sa am alta viza de resedinta decat acea indicata in dosar si pot fi probleme, sau nu e asa?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 februarie 2011 16:34:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nell  
#52 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 16:53:01(UTC)
Nivel: Membru Avansat
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
natusic_81 a scris:
PANCHIUSA a scris:
nui numai decit in bucuresti ,oriunde gasesti in romania,doar ca iti vei face buletinul in raza domiciliului.Deci daca ai domiciliu la vaslui deexemplu nu vei putea sati faci buletinul in bucuresti ci numai la vaslui si vice versa,cam asa.preturile variaza nu pot sati spun exact dar din cele citite pe forum aproximativ 100-150 e.
Cu placere,sper ca-ti vor fi de folos informatiile oferite{
o sa incerc si asa, dar trebuie sa astept mai intai ordinul sau pot sa caut acum persoana care poate face acest lucru, vezi ca daca gasesc acum o persoana si ma ia in spatiu la momentul primirii ordinului o sa am alta viza de resedinta decat acea indicata in dosar si pot fi probleme, sau nu e asa?

Te ia in spatiu atunci cind faci buletinul, dar pina a avea buletin, tu trebuie sa depui juramintul, apoi sa transcrii certificatul de nastere/casatorie, daca e cazul, si dupa asta faci buletinul. Nu are importanta daca ai scris resedinta in Moldova in dosar, cind ai sa depui pentru buletin, vei scrie o cerere acolo ca vrei sa-ti schimbi resedinta din strainatate in Ro, si cu acea persoana, care are sa te ia in spatiu, iti vei face buletin. Buletinul il vei obtine in aprox. o luna, dupa asta iti faci pasaport si.. adio la Moldavia, buon giorno Italia
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline natusic_81  
#53 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 16:58:52(UTC)
natusic_81
Postari: 116
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 31
Locatia: Italia
nell a scris:
Te ia in spatiu atunci cind faci buletinul, dar pina a avea buletin, tu trebuie sa depui juramintul, apoi sa transcrii certificatul de nastere/casatorie, daca e cazul, si dupa asta faci buletinul. Nu are importanta daca ai scris resedinta in Moldova in dosar, cind ai sa depui pentru buletin, vei scrie o cerere acolo ca vrei sa-ti schimbi resedinta din strainatate in Ro, si cu acea persoana, care are sa te ia in spatiu, iti vei face buletin. Buletinul il vei obtine in aprox. o luna, dupa asta iti faci pasaport si.. adio la Moldavia, buon giorno Italia

multumesc frumos, m-ati lamurit, acum urmeaza sa astept ordinul, iar persoana sa ma ia in spatiu ma gandesc sa caut deja, va urez multe succese in toate, merci mult in special lui panchiusa si nell
thanks 1 utilizator a multumit natusic_81 acest post util.
Offline Cezar  
#54 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 18:15:06(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
nell a scris:
.... Buletinul il vei obtine in aprox. o luna, dupa asta iti faci pasaport si.. adio la Moldavia, buon giorno Italia

Nui e obligator si pasaport de facut. Se poate si cu buletin in Italia
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline jeremi  
#55 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 20:21:40(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
Cezar a scris:
Nui e obligator si pasaport de facut. Se poate si cu buletin in Italia

Cezar spune-mi te rog, pentru care tari UE e valabil sa calatoresti doar cu buletinul romanesc?pentru care nu?
Offline Cezar  
#56 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 20:43:50(UTC)
Cezar
jeremi a scris:
Cezar spune-mi te rog, pentru care tari UE e valabil sa calatoresti doar cu buletinul romanesc?pentru care nu?

Cu carte de identitate romaneasca se poate in :
Uniunea Europeana, Spatiul Schengen si Spatiul Economic European.
Adica toate tarile Europei in afara de fosta Iugoslavie (Slovenia nu o luam in calcul ca ea e in UE) si CSI (nu luam in calcul tarile baltice ca ele sunt in UE).
http://ro.wikipedia.org/...i/Uniunea_European%C4%83
http://ro.wikipedia.org/...%9Biul_Economic_European
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spa%C8%9Biul_Schengen

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 februarie 2011 21:05:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 4 au multumit acest post util Cezar.
Offline LUCIA79  
#57 Postat : miercuri, 16 februarie 2011 22:35:01(UTC)
LUCIA79
Postari: 166
A fost multumit de: 38 -ori in postarea 24
Cezar a scris:
Cu carte de identitate romaneasca se poate in :
Uniunea Europeana, Spatiul Schengen si Spatiul Economic European.
Adica toate tarile Europei in afara de fosta Iugoslavie (Slovenia nu o luam in calcul ca ea e in UE) si CSI (nu luam in calcul tarile baltice ca ele sunt in UE).
http://ro.wikipedia.org/...i/Uniunea_European%C4%83
http://ro.wikipedia.org/...%9Biul_Economic_European
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spa%C8%9Biul_Schengen

Applause

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 februarie 2011 22:35:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cracker  
#58 Postat : joi, 17 februarie 2011 02:38:20(UTC)
Cracker
Postari: 65
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 9
Locatia: Chisinau
Cracker a scris:
Cum are loc programarea pentru perfectarea pasaportului la consulatul de la Chisinau? Situatie: peste o luna iar certificatul de la Bucuresti. Nu am nevoie ce certificat pentru a ma programa? Cand te programezi, peste cat de obicei este programat? Tot tre' de stat in rand la Gh. Ureche?

Chiar nimeni nu ┼čtie? Imi expira buletinul de identitate intr-o luna si as dori sa ma programez inainte si apoi sa imi schimb buletinul... in caz ca dureaza ~1 luna pana cand poti depune acte pentru pasaport...

Editeaza de catre utilizator joi, 17 februarie 2011 02:40:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ttt  
#59 Postat : joi, 17 februarie 2011 10:34:46(UTC)
ttt
Postari: 99
A fost multumit de: 41 -ori in postarea 18
Pe mine de exemlu mau program pentru a treia zi. Asa ca la final merge mai repede
Offline ttt  
#60 Postat : joi, 17 februarie 2011 10:41:55(UTC)
ttt
Cezar a scris:
Minim o luna. Oficial era de 45 zile. Un an in urma si 3 luni asteptau.

Vreau sa va comunic ca eu am depus pe 20 ianuarie pentru pasaport si lam ridicat de la Consulat la 16 februarie. Insa a fost perfectat pe 4 februarie. Daca ma adresam mai inainte il ridicam fara probleme. Deaceea vroiam sa precizez pentru cei care au depus doc la Consulat si se grabesc sa aiba pasaportul in mina sa stie ca etapa finala e mai scurta. Va doresc la toti mult succes si rabdare.
Multumesc frumos moderatorilor si un multumesc aparte lui Victor. Bafta tuturor
thanks 4 au multumit acest post util ttt.
Offline lexus  
#61 Postat : joi, 17 februarie 2011 10:54:29(UTC)
lexus
Postari: 242
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 28
Locatia: Bucharest
ttt a scris:
Vreau sa va comunic ca eu am depus pe 20 ianuarie pentru pasaport si lam ridicat de la Consulat la 16 februarie. Insa a fost perfectat pe 4 februarie. Daca ma adresam mai inainte il ridicam fara probleme. Deaceea vroiam sa precizez pentru cei care au depus doc la Consulat si se grabesc sa aiba pasaportul in mina sa stie ca etapa finala e mai scurta. Va doresc la toti mult succes si rabdare.
Multumesc frumos moderatorilor si un multumesc aparte lui Victor. Bafta tuturor

pasaportul din chisinau pe cat timp e valabil ? tot 5 ani ?
Offline Colti  
#62 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:16:16(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
lexus a scris:

clar ca da,ce treaba are ca l-ai facut la Consulatul din Chisinau,e ca si cum l-ai perfecta in Bucuresti,aceeasi tara iti elibereaza actul:)
Offline Cezar  
#63 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:35:25(UTC)
Cezar
Titikol a scris:
clar ca da,ce treaba are ca l-ai facut la Consulatul din Chisinau,e ca si cum l-ai perfecta in Bucuresti,aceeasi tara iti elibereaza actul:)

Nu e ca si cum l-ai perfecta la Bucuresti, ci real la Bucuresti se fac toate pasapoartele :)
Offline lexus  
#64 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:36:15(UTC)
lexus
Titikol a scris:

eu stiam ca sunt temporare cu valabilitatea 1 an(asta se elibereaza in special pe la consulate), biometrice pe 5 ani si mai nou cele simple cu valabilitatea 10 ani.

cine are idee, sa ne lamureasca si pe noi...eu as opta pentru varianta cu 10 ani.....unde se elibereaza simple pe 10 ani ?

Editeaza de catre utilizator joi, 17 februarie 2011 11:37:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Pierre Duran  
#65 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:39:42(UTC)
Pierre Duran
Postari: 153
A fost multumit de: 57 -ori in postarea 42
lexus a scris:
eu stiam ca sunt temporare cu valabilitatea 1 an(asta se elibereaza in special pe la consulate), biometrice pe 5 ani si mai nou cele simple cu valabilitatea 10 ani.

cine are idee, sa ne lamureasca si pe noi...eu as opta pentru varianta cu 10 ani.....unde se elibereaza simple pe 10 ani ?

nu se elibereaza pasapoarte pe 10 ani.aici la consulat o sati elibereze pasaport biometric cu valabilitate de 5 ani.
Offline lexus  
#66 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:45:00(UTC)
lexus
PANCHIUSA a scris:
nu se elibereaza pasapoarte pe 10 ani.aici la consulat o sati elibereze pasaport biometric cu valabilitate de 5 ani.

recent a scris cineva ca la bucuresti au revenit si la varianta veche cu pasapoarte simple pe 10 ani...va rog sa raspunda cei care stiu exact, nu presupuneri, idei , pareri
Offline Cezar  
#67 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:48:46(UTC)
Cezar
lexus a scris:
recent a scris cineva ca la bucuresti au revenit si la varianta veche cu pasapoarte simple pe 10 ani...va rog sa raspunda cei care stiu exact, nu presupuneri, idei , pareri

Bred. Cum sa se revina la ceva ce nu are sens, ca toate tarile trec la pasapoarte biometrice.
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/
Offline Adrian84  
#68 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:50:26(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
Locatia: chisinau
lexus a scris:

tu nu vezi ca ti-a scris PANCHIUSA exact.de unde ai luat tu pasapoarte pe 10 ani???cel temporar simplu se face pe 1 an si cel biometric pe 5 ani
Offline lexus  
#69 Postat : joi, 17 februarie 2011 11:53:03(UTC)
lexus
Adrian84 a scris:
tu nu vezi ca ti-a scris PANCHIUSA exact.de unde ai luat tu pasapoarte pe 10 ani???cel temporar simplu se face pe 1 an si cel biometric pe 5 ani

ok, si atunci intrebarea : la ce bun un pasaport de 5 ani daca buletinul e minim pe 7 ani, e mai ieftin, cu el calatoresti liber prin UE si in plus mai ai si beneficii in romania pe care nu le ai cu pasaportul?....asta daca n-ai planuri de sua/canada evident.....dar pt sua/canada/non-ue trebuie viza si la romani si la MD....mai are sens de facut pasaport daca-ti faci buletin ?

Editeaza de catre utilizator joi, 17 februarie 2011 11:59:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Adrian84  
#70 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:00:29(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
Locatia: chisinau
lexus a scris:
ok, si atunci intrebarea : la ce bun un pasaport de 5 ani daca buletinul e minim pe 7 ani, e mai ieftin, cu el calatoresti liber prin UE si in plus mai ai si beneficii in romania pe care nu le ai cu pasaportul....asta daca n-ai planuri de sua/canada evident?

acum si UK nu prea dau voie cu Buletinul.dar sigur ca poti sa-ti faci doar Buletinul,da eu zic ca-i bine sa le ai pe ambele.de ex. cind trimiti unul din ele p/u perfectarea unui document cum ar fi permis de lucru sau permis de sedere s.a trebuie sa-l trimiti prin posta si pina il primesti inapoi poate dura jumate,un an cind si cum.in cazul acesta poti calatori sau folosi pe celalalt
thanks 1 utilizator a multumit Adrian84 acest post util.
Offline Pierre Duran  
#71 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:01:35(UTC)
Pierre Duran
lexus a scris:
ok, si atunci intrebarea : la ce bun un pasaport de 5 ani daca buletinul e minim pe 7 ani, e mai ieftin, cu el calatoresti liber prin UE si in plus mai ai si beneficii in romania pe care nu le ai cu pasaportul....asta daca n-ai planuri de sua/canada evident?

fa o comparatie cu republica moldova perioada de valabilitatea buletinului si valabilitatea pasaportului.......e aceiasi chestii si in romania.buletinul si pasaportul sunt 2 acte diferite,astfel pasaportul necesita reinoiri la un interval mai scurt din motive de securitate.
P.S. lexus eu de obicei ma dau cu parerea doar la subiectele de care sunt sigur suta la suta si nu obisnuiesc sa ma expun cu presupuneri,verifica postarile mele si o sa te convingi.Asa ca daca it va fi de folos informatia mersi daca nu sorry :)
thanks 1 utilizator a multumit Pierre Duran acest post util.
Offline Cezar  
#72 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:01:56(UTC)
Cezar
lexus a scris:

Cum la ce bun? eu de exemplu am domiciliul in Moldova si nu am de gand sa imi fac buletin, ca daca imi fac buletin mai am si niste obligatii. Nu stiu despre ce beneficii vorbesti, ca si in Moldova daca nu ai buletin nu poti face nimic ca pentru asta au fost inventate notiunile de domiciliu in strainatate si etc.
Cu buletinul nu poti iesi din UE. De exemplu din Belorusia sa zbori direct in o tara UE cu buletinul RO, nu vei putea nicicum. Da sa spunem si de aceeasi Moldova ca intre Moldova si RO nu este acord privind buletinele si ele nu sunt considerate documente de calatorie.

Asa ca cel mai bine e sa le ai pe ambele. Insa buletinul va fi mai inferior pasaportului pentru ca pasaportul este act de calatorie extern. Buletinul este acceptat artificial pentru calatorie. El de fapt este pentru uz intern.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Pierre Duran  
#73 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:03:44(UTC)
Pierre Duran
lexus a scris:

ecent a scris cineva ca la bucuresti au revenit si la varianta veche cu pasapoarte simple pe 10 ani.. uite asta e presupunere ce ai auzit tu pe forum si nu esti sigur.ceea ce tiam zis e sigur si poti verifica si pe linkul pe care ti la dat cezar.
Offline lexus  
#74 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:04:24(UTC)
lexus
Cezar a scris:
Cum la ce bun? eu de exemplu am domiciliul in Moldova si nu am de gand sa imi fac buletin, ca daca imi fac buletin mai am si niste obligatii. Nu stiu despre ce beneficii vorbesti, ca si in Moldova daca nu ai buletin nu poti face nimic ca pentru asta au fost inventate notiunile de domiciliu in strainatate si etc.
Cu buletinul nu poti iesi din UE. De exemplu din Belorusia sa zbori direct in o tara UE cu buletinul RO, nu vei putea nicicum. Da sa spunem si de aceeasi Moldova ca intre Moldova si RO nu este acord privind buletinele si ele nu sunt considerate documente de calatorie.

Asa ca cel mai bine e sa le ai pe ambele. Insa buletinul va fi mai inferior pasaportului pentru ca pasaportul este act de calatorie extern. Buletinul este acceptat artificial pentru calatorie. El de fapt este pentru uz intern.

deci in concluzie tre sa le avem pe ambele. ok - merci
Offline Cezar  
#75 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:14:27(UTC)
Cezar
lexus a scris:
deci in concluzie tre sa le avem pe ambele. ok - merci

Ajunge pasaportul. Cu el te simti liber. Pasaportul eu il consider mai puternic ca e recunoscut pe plan mondial, dar buletinul e doar in UE si asta tot partial.
De fapt buletinul inseamna ca ai domiciliul in RO. Si legal ai dreptul sa stai maxim 3 luni in o careva tara UE. Dupa asta trebuie sa iti faci domiciliu, rezidenta, sau ce mai este acolo. Asta presupune ca trebuie sa renunti la buletin. Asta e doar o teorie ca nimeni nu prea se verifica. Dar normal trebuie sa avem doar un domiciliu, ori in MD, ori in RO, sau in alta tara. Doar un domiciliu. Deci buletinul MD e pentru uz in MD, buletinul RO e pentru uz in RO + permite calatoria, iar in UE iti faci ceva local in tara unde te afli (de asta nu scapi ca iti trebuie pentru munca si alte chestii).

Buletin isi fac cei care vor permis de conducere romanesc, pensie si alte ajutoare de la stat. In rest nu vad nimic plusuri.

Editeaza de catre utilizator joi, 17 februarie 2011 12:28:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline ttt  
#76 Postat : joi, 17 februarie 2011 12:38:57(UTC)
ttt
lexus a scris:

Da lexus tot pe 5 ani. La mine e valabil pina la 4 februarie 2016
thanks 1 utilizator a multumit ttt acest post util.
Offline forever  
#77 Postat : joi, 17 februarie 2011 13:55:55(UTC)
forever
Postari: 144
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 24
Buletin isi fac cei care vor permis de conducere romanesc, pensie si alte ajutoare de la stat. In rest nu vad nimic plusuri.

salut Cezar !! spune-mi te rog dupa ce voi face buletin RO vreau sa fac si permis de conducere romanesc...in MD am permis de conducere de 8 ani ...va trebui sa dau exzamen sau pur si simplu se schimba ???? mersi de raspuns !!! :)
Offline Cezar  
#78 Postat : joi, 17 februarie 2011 14:15:24(UTC)
Cezar
forever a scris:

salut Cezar !! spune-mi te rog dupa ce voi face buletin RO vreau sa fac si permis de conducere romanesc...in MD am permis de conducere de 8 ani ...va trebui sa dau exzamen sau pur si simplu se schimba ???? mersi de raspuns !!! :)

Nu dai examen. Nu stiu toata procedura, dar stiu ca nu dai examen. Insa nu prea este folos din permis romanesc ca tot trebuie sa il certifici in careva tara sau sa il preschimbi. De fapt depinde de regulile interne ale careiva tari.

Offline rodingeana  
#79 Postat : joi, 17 februarie 2011 14:49:01(UTC)
rodingeana
Postari: 47
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 5
Cezar a scris:
Nu dai examen. Nu stiu toata procedura, dar stiu ca nu dai examen. Insa nu prea este folos din permis romanesc ca tot trebuie sa il certifici in careva tara sau sa il preschimbi. De fapt depinde de regulile interne ale careiva tari.

dar daca la italia e nevoie de schimbat permisul rom?
Offline Cezar  
#80 Postat : joi, 17 februarie 2011 15:04:02(UTC)
Cezar
rodingeana a scris:
dar daca la italia e nevoie de schimbat permisul rom?

Ori il schimbi ori ceri un certificat de la consulat care il porti impreuna cu permisul.
Asta dupa un an de rezidenta.
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.