Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline baghira  
#51 Postat : luni, 5 noiembrie 2012 23:50:53(UTC)
Nivel: Membru
baghira
Postari: 39
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 15
Locatia: nice
Originally Posted by: Sabina-Erik Go to Quoted Post
buna
Va rog sa-mi spuna cineva care stie cu exactitate, pentru transcrierea CN si CC la Balti trebuie actele de legalizat la notar sau e suficient copie simpla?
Pe sait, am gasit info precum ca e suficient copie simpla, insa la juramint am primit info pe suport de hirtie unde e specificat ca acestea trebuiesc legalizate la notar.
Multumesc

buna ai nevoie de copii xerox plus actele in original
thanks 1 utilizator a multumit baghira acest post util.
Offline Igiu  
#52 Postat : joi, 29 noiembrie 2012 21:14:56(UTC)
Nivel: Incepator
Igiu
Postari: 3
Buna seara, am 2 intrebari:
1 daca am viza de resedinta in Riscani, zona Balti, pot transcrie cert. de nastre la Chisinau daca am post de lucru aici stabil, aduc un certificat ce dovedeste faptul ca am servici??
2 am depus juramintul anul trecut august, pot transcrie actele de stare civila cind doresc sau este vre-un termen
mersi anticipat
Offline leoga  
#53 Postat : miercuri, 9 ianuarie 2013 13:19:25(UTC)
leoga
Postari: 1
Locatia: Ungheni
Buna ziua. Poate cine-va sa ma ajute cu chite-va intrebari privind transcrierea:

1. Daca e necesar sa te inscrii din timp sau pur si simplu te duci si te pui in rind?
2. Daca e posibil acuma de facut transcrierea in 48 ore? Pentru ca un timp transcrierea urgenta a fost stopata.
3. Carei procedura de a primi CNP in ziua de azi? Se da tot odata cu certificat de nastere romanesc sau e o procedura aparte? Chit coasta si in chit timp se face?

Multumesc anticipat
Offline shullerm  
#54 Postat : miercuri, 9 ianuarie 2013 16:53:00(UTC)
Nivel: Membru Avansat
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Originally Posted by: leoga Go to Quoted Post
Buna ziua. Poate cine-va sa ma ajute cu chite-va intrebari privind transcrierea:

1. Daca e necesar sa te inscrii din timp sau pur si simplu te duci si te pui in rind?
2. Daca e posibil acuma de facut transcrierea in 48 ore? Pentru ca un timp transcrierea urgenta a fost stopata.
3. Carei procedura de a primi CNP in ziua de azi? Se da tot odata cu certificat de nastere romanesc sau e o procedura aparte? Chit coasta si in chit timp se face?

Multumesc anticipat

1. Referitor la inscriere din timp nu stiu cum e la Balti
2. Transcrierea se face in 48 ore pentru cetatenii nascuti dupa 1980 si costa 110 euro in cazul in care o faci in termen de jumatate de an de la depunerea juramintului, in caz contrar costa 155 euro. Daca esti nascut inainte de 1980, certificatul imi pare ca se face in 2 luni, si costa 130.
3. CNP se elibereaza odata cu certificat de nastere, gratuit.
Offline diana100  
#55 Postat : vineri, 11 ianuarie 2013 16:37:37(UTC)
Nivel: Membru
diana100
Postari: 16
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Ungheni
Originally Posted by: jane Go to Quoted Post
salutare tuturor,ieri 30 mai am fost la consulatul general al romaniei din balti si am depus actele pentru transcrierea certificatului de nastere in 48 de ore mi-au spus sa revin pentru ridicare marti 5 iunie am achitat 110 euro.actele care le-am prezentat au fost:

1.cerere de inscriere
2.certificatul de nastere
3.declaratie ca nu am mai depus alta cerere
4.certificatul de cetatenie
5.buletinul de identitate moldovenesc
6.certificatul de nastere a tatalui si buletinul de identitate moldovenesc
7.certificatul de nastere a mamei si buletinul de identitate moldovenesc
8.certificatul de casatorie a parintilor

TOATE ACTELE POT FI PREZENTATE CU COPII LEGALIZATE LA NOTAR SAU POT FI PREZENTATE COPII SIMPLE(XEROX),DAR IN ACEASTA SITUATIE FIECARE COPIE VA FI INSOTITA DE ACTUL IN ORIGINAL!!!!
(eu am depus cu copii xerox dar insotite de originale)

As vrea sa stiu sigur, daca merg cu originalele si copii xerox, voi putea transcrie certificatul de nastere la Balti? Multumesc
Offline joric10  
#56 Postat : miercuri, 14 august 2013 12:52:39(UTC)
joric10
Postari: 5
Locatia: Chisinau
Salut. Asa intrebare: Am depus acetele in Balti , dar certificatul de nastere a lu tata lam tradus la notar , pentru ca nu avea dublicat si lam prezentat la ambasada cu tot cu certificatul veki si copia tradusa la notar. Acuma cind va veni timpu sa depun pentru obtinerea certificatului meu de nastere roman, va trebu sa prezint certf de nastere a tatalui. Sai fac dublicat la certf lui , sau va merge tot tradus inca odata la notar? Multumesc
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.